fORMAMlNT, Hoest, Keelpijn Keelpijn DE BLOEMENTENTOONSTELLING IN ZOMERZORG" rheumafiekjiclu AGENDA. Dinsdag. Jeraöl- Bijbelbespreking te 8 uur nam. Klein Auditorium* Dr J. C Kromsigt over ..Christian Science": nam. 8 uur. Frediker: Ned. Geref. Evangelisatie.Spr. de heer J. J. Meel 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Stadswal (groote zaal): Uitvoering D.O.S. Ha J lacht nam. Zomerzorg: Bloemententoonstelling. 4 tot 10 uur nam. Woensdag. Den Burcht. Uitvoering Chr. Muziekgezel schap Polyhymnia. 8 uur nam. Huize Feenstra (Rapenburg 13): Alg. le- denverg. Leidsch Drankweercomité. 8 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum. De Pastoor Van Neuvilette. 8 15 uur. Nutszaal Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. ds. Levin Röder van Blaricum. 8 uur nam. Remonslr. Kerk: Ver. Gemeenteleven. Muzikale voordrachtavond. Nam. halfnegen. Zonierzorg: Bloemententoonstelling. 10 uur voorm. tot 10 uur nam. De avf»-d- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Kebr. a.9. lot en met Zondag 24 Febr waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Ranenhurg 9. telefoon 807. RECLAME. Htlnhardt's Koesltabtetten. Soos 30 et Kjjnlurit's KoetpUntabfotten, 60 en 30 et Bij Apoth. en Drogisten. RECLAME. Op 't eerste teelten van neem De Keelonlamcttende Tabletten. In olie Apoth. en Drog. a fl. p.flcsch, Em Van de afdeeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. W1NTERZORG EN LENTEWEELDE. o 78£6 SCHOOL- EN WERKTUINEN. j Gisteravond werd in het Nutsgebouw, i onder voorzitterschap van den heer E. Th. i Witte, de jaarlijksclie vergadering van Qt Leidsche Vereeniging voor „School- en Werktuinen" gehouden. Uit het uitvoerig verslag over het jaar 1928 van den secretaris aen neer Hoogen- dam bleek dat het 24 Maart a s. vijf jaar za! geloden zijn dat de vereeniging werd opgericht. De vereeniging had veel moeite om op slag te komen en het eerste jaar ging schijnbaar zonder resultaten te hebben op ge'everd voorhij. omdat men nog geen (uin had Er werd echter hard gewerkt. Dank zij hel krachtig pogen aan den voor zitter. den heer Witte, gelukte het, het tweede jaar hel tegenwoordige terrein van de gemeente in huur te krijgen en kon er een begin gemaakt worden. Er werden kin dergroepen gevormd en het gelukte voor elke groep een technisch leider of leidster te Verkrijgen. Mej. dr. De Baat nam de taak van paodagogisch leidster op zich en zij wist door haar enthousiasme spoedig een staf van medewerksters en medewerker? te vor men, waarop de vereeniging trolsch kon zijn. In den beginne werden tuintjes van 20 vierkante meter genomen. Door ervaring geleerd werden deze teruggebracht tot 12 vierk meter Van de 8p-00 vierk. M. moest een aanzienliike gedeelte vervallen door verknop van bouwterrein toch konden nog 300 kinderen een tuintje krijgen, hoewei het aantal liefhebbers het laatste jaar 500 bedroeg. Er wordt bij loting beslist wie een luin- je zal hebben, alleen kinderen die op me disch advies veel buiten moeten zijn komen steeds in aanmerking. Het ledental is van een 40-tal lang zamerhand gestegen tot 180. Met de com- tributie? alleen kan men er toch niet ko men. er is aan spitioon, aankoop van mest, zaden en planten onderhoud van het ge bouwtje. gereedschappen en entourage van den tuin steeds wei noodig. Gelukkig doen alle medewerkers(sters) hun werk belangloos en geeft de gemeente een gewaardeerde subsidie. Op de resultaten van de afgeloopen vijf jaar kan het be stuur met voldoening terugzien. Na goedkeuring van dit verslag, deed de penningmeester, de heer Gathier rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de totale ontvangsten* contributies der leden en donateurs vrijwillige bijdragen en sub sidie der gemeenle, f. 723.14 hebben be dragen en de totale uitgaven f. 647.93. zoo dal ditmaal een batig saldo te boeken viel groot f. 76 21 dank zij de gemeentelijke subsidie. Er zijn echter nog vele uitgaven te doen Zoo moeien de tuintje? een noodig eens met stalmest worden bemest. De rekening werd onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd. De begrooling voor het jaar 1929 werd vourloopig vastgesteld in uitgaaf op f. 750 en in ontvangst op het batig saldo van dit jaar en het gemeentelijk subsidie. De penningmeester hoopte dat dit tekort door vrijwillige bijdrage en door toetreding van nieuwe leden ruimschoots zal worden gedekt. Hejt verlangen van het bestuur gaat uit naar nog meerdere tuinen bijv. in den Haagwegwijk. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Gathier en Witte die beiden deze benoeming lieten welgevallen. Er werd nog besloten om het eerste lustrum bij de opening der tuintjes te her denken. Op een vraag van een der leden of na vi,f mar werken de gunstige invloed op de houder? der luinlje? ook merkbaar was, werden daarvan treffende voorbeelden me degedeeld Vooral ter bestrijding van bal dadigheid tol aankweeken van liefde voor de natuur en voor de gezondheid van zwakke kinderen zijn de tuintjes van groote waarde. Er werd besloten om het goedgekeurde jaarverslag cp ruime «chaal te verspreiden o a onder de raadsleden en hoofden van scholen. EEN BAZAAR TEN BEHOEVE VAN „VOORDORP". De droevige toïstandeo, waarin vele Rassi- eche kinderen zich blijkens de telkens ver meide berichten bevinden, heeft menigeen doen sidderen. Maar ook in eigen land, ook in de stad onzer inwoning, zijn vele ver waarloosde kinderen. Het is bekend dat er door de Diaconie der Ned. Herv. Gemeen :e wegen zyo gezocht en gevonden om een reddende hand naar de stakkers uit te steken. Den 23cn Maart 1909 opende zij het Kinderhuis „Voordorp" te Lsiderdorp, alwaar sedert dien vele minderjarigen, die door den bevoegden Rechter aan de ouderlijke macht werden onttrokken, een tehuis von den en waar getracht wordt het te bekwa men voor de roeping die hen wacht in de jnensche'.yke aamcn.eüng. Den 23en Maart a.s. bestaat dat huis derhalve 20 jaren cn in dat tijdsverloop zyn de werkzaamheden aanmerkelijk toege nomen. Werden bij de opening 23 kinderen aan hét bestuur toevertrouwd, thans bedraagt dit aantal ongeveer 165, waarvan een 90-tal in het huis zelf worden verpleegd. Het behoeft geen betoog, dit met de uit breiding der werkzaamheden de financieels zorgen eveneens zijn toegenomen en hoewel dankbaar erkond mag wo. den, dat „Voordorp" de liefde heeft van zeer velen, blijft toch al»tid groote voorzichtigheid met betrekking tot de uitgaven geboden. Nu ligt het niet in het voornemen het twintigjarig bestaan feestelijk te herdenken, maar een Dames-Comité vormde zich om te trachten door het houden van een oazaar eene som gelds bijeen te brengen om die aan het bestuur af te dragen ten einde de geldelijke zorgen te helpen verlichten. Het bereiken van dit doel is evenwel zon der de hulp van vele stadgenoo'.en met mo gelijk. Wie het comité helpen wil, zendt zjjn gaven, hetzij in geld, hetzij in goederen, aan een der dames van het Comité, bij voorkeur aan de Secretaressen: Plantsoen 55, Giro 67898. Hel Eere-Comité bestaat uit mevr. S. A. W. van de Sonde Bakhuyzen-Gericke. mevr. Ch. U. A. A. Briët-Hitze; mevr. de Wed. Ph. Beekenkrmp-Begeer; me r. M. L. Locher- Johner; me.r. Tr. Kuiimrn van Haren;me r. J. A. M. de Planque-Arps; mevr. J. M. Brug-Dekkcr; mevr. L Mondt-Lovink. örevr. J. Persant Snoep-van Binnendijk. Het bestuur van het Dames-Comité wordt gevormd door: mevr. E, Fliehe-van Griet- li uyzen, directrice van Voordorp, Presiden te: mevr. C. H. Roskss-Duvmaer- van Twist Zoeterw. Singel 60, vice-presidente; Dames Keulemans, Plantsoen 55, mej. H. Hogen- doom, Plantsoen 47, secretaressen; mevr. C. A. Kromwjjk 't Hart, Hooge Rijndijk 28, mevr. H. H. M. Troost-Klomp, Scheepma- kerstr. 2, Penningmeesleressen. DE SPREEKUREN DER WETHOUDERS. De spreekuren van de Wethouders zijn thans voorloopig al? volgt geregeld: De heer A. L. Reimeringex houdt zijn spreekuur des Woensdag te 2 uur, te zijnen huize Rapenburg No 106; de heer J. Splinter Gz. des Zaterdags te 11 uur. in het perceel Nieuwe Rijn No. 64*. de heer mr. A. P. L. M. Tepe de? Woens dags te 27* uur, in het perceel Steenschuur No. 17, en de heer T. S. Gos^inga eveneens des Woensdags te 27» uur. in het kantoor van den Raad van Arbeid, Breestraat No. 127/129 EEN ZOUT-SORTEERMACHINE. Het eerst toegepast door de Leidccha industrie. Vele jaren geleden bracht een stadgenoot, Cv heer M. C. Schouten, machinefabrikant aan Ce Houtmarkt, een bloembollensorteer- machine in den handel, waarmede de oloembollen. welke voordien door de werk lieden gesorlec-rd werden wat tijdroovend en kostbaar was. op vluggere en tevens secuurder wijze gesorteerd werden. Reeds geruimen tijd werden door den heer S. proeven genomen voor het vervaar digen van een machine naar hetzelfde s\ steem voor andere doeleinden. Dit is than? gelukt. fn overleg met en voor rekening van den directeur der Leitfeche Zoutkeet Jhr. C C. Hoéll. heeft de heer S een machine ver vaardigd voor h«t sorteeren van zout wat tot dusver met de hand door middel van een zeef werd gedaan. De machine wordt door een electrischen motor gedreven De z.g schuddebak de zeven en alle andere deelen die met het zout in aanraking komen zijn van koper, de houtdeelen van iepen en Amerikaansch grenenhout Terwijl buiten oud en jong zich over geeft aan de geneugten der wintersport; op geen honderd meters afstand de schaatsen rijders over een ijsvloer van meer dan één meter dikte zwieren, hebben de nijvere le den der afdeeling Oegstgeest en omstreken van de Alg. Ver voor Bloembollencultuur, in „Zomerzorg" hun jaarlijkscbe tentoon stelling van bloeiende bolgewassen inge richt. 't Is wel een schrille tegenstelling; buiten een temperatuur van zooveel graden Cel sius beneden het nulpunt: binnen een bloemenpracht van duizenden tulpen, nar cissen en hyacinthen alsof het volop voor jaar ware. De voorzitter, de heer T. van Egmond heeft het in zijn openingsrede hedenmiddag treffend juist geschetst: lenteweelde gebo ren uit winterzorg. Want er is van de leden onder deze on gunstige weeromstandigheden wel bijzon dere inspanning gevergd om te kunnen bie den wat thans in ..Zomerzorg" het oog verrukt. Dagen en nachten zijn zij in de weer ge weest om de kassen op temperaluur te hou den, want wanneer even het kwikstaafje in den thermometer beneden een bepaalde grens daalt, is het werk van weken tever geefs geweest, zijn kosten en moeiten on herroepelijk verloren. En welk een zorgen heeft ten slotte nog het transport opgeleverd; welke bijzondere voorzorgsmaatregelen zijn er genomen moe ten worden om te voorkomen, dat de bloe men. gedurende weken lang reeds het voor werp van een liefdevolle behandeling, op het laatste oogenblikje nog bevroren. Maar de moeiten zijn beloond; het resultaat is verrassend en met niet genoeg aandrang kunnen wij onze sfadgenooten opwekken deze tentoonstelling, welke tot en met Vrij dag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur geopend blijft, te bezoeken. De Oegstgeester kweekers hebben er weer het beste van wat zij hebben, geëxposeerd en namen als de firma Socteman. uit Noord- wijk, Gebrs. Eggink uit Voorschoten en de firma E. Th. Lubbe uit Oegstgeest om nu maar enkele te noemen, staan er borg voor, dat dit niet gering is. Het is, zooals voor zitter van Egmond opmerkte: „wat men hier ziet, is op de geheele wereld nergens te vinden." Geven wij thans het woord aan onzen deskundigen medewerker, die meer dan wij bevoegd is de aandacht te vestigen op de détails van het vak. Deze schrijft: Terwijl hel builen streng winterde en de thermometer weder angstwekkend be gon te dalen, namen we gisterenavond een kijkje in café restaurant Zomerzorg. waar nijvere leden van de'aM Oegstgeest eü Omstreken van de Alg. Ver. Bloembollen cultuur doende waren d« zalen in een bloemenhof te herschapen. Doende zeggen we; want de Oegstgeesler bol lenkweekers hebben geleerd van de Lissenaars. zij zul len zich wel wachten hun kostbare pro ducten te laten bevriezen. Het was dan ook een chaos van kisten, manden enz., met stevig ingepakte bloemen en planten. We vroegen ons af. hoe komt alle? voor elkaar, doch bij eenige kachel? die heer lijk stonden te branden was het verwonder lijk te zien wat daar in een paar uren ge presteerd werd. Onder leiding van het dage- lijksch begluur en in hoofdzaak van de hoeren L. N. den Older en Willy van Eg mond. die het tuinplan maakten wist een ieder zijn stand en werd door ieder met energie aangepakt. Bij hel binnentreden der zaal wordt men toegewuift door majestueuze palmen die als 't waren beschermend neerzien op haar tcedere zust-trs uit het plantenrijk, met name de Tulpen. Ilyacinfhen. Narcissen. Lelietjes der Dalen, Amaryllos en tal van andere soorfen. De heer C. Soeteman te Noordwijk heeft het geheele middengedeelte der nieuwe zaal in beslag genomen eii stelt daar een collee- tie tulpen ten toon die haar weerga niet vindt. Wat komt in deze groep de zuivei witte Lady Boreel schitterend uit naast de purperroode Couleur Cardinal, de Oranja Hobbema tegenover de zalmroode Proserpine, welke laatste men gekweekt ziet in hooge z.g.n. gaatjes-pottpn. zoodat uit ieder gat een schitterende bloem te voorschijn treedt Elders zijn het de dub bele oranje-rood gestreepte tulpen El torea dor en de diep oranje Couronne d'Or, die wedijveren met de Breedertulpen. Op den geheelen achtergrond heeft de firma G Lubbe Thzn. en Zoon op kunst- zinnige, losse, efectvolle wijze zijn groote collectie Trompet-Narcissen tentoongesteld achter en op een smaakvolle aangelegde rotspartij Hier staat de prachtvolle Narcis Poeticus Actaea, naast de wondermooie :reme-wilfe trompet Lady Chamberlain; daar staart de heldergele Rembrandt naar de lieve, riekende Campernella Odorus Gigan- leus. die haar zoete geur door de geheele zaal verspreidt. De inzender heeft zijn bloemen zoo welen te rangschikken dat iedere ke'k je als '1 ware toelacht. Met den heer A. Buurman, tuinarchitect, brengt de heer Lubbe een mooi stuk werk naar voren. Rechts van den hoofdingang treffen we de firma Homan en Co uit Oegstgeest aan met haar nieuwste snufjes onder de Narcis incomperabilis en poëticus-ver9cheiden- heden. Het zijn vooral de Monte Carlo met groote donkergele kroon en zachtgeel bloem- dek. de Nice en Godrevy. eerste klas trom petten die de aandacht trekken Met schit terende Dadelpalmen op den achtergrond is hier een luchtig geheel verkregen. Hier tegenover zien we van Gebr. Tromp te Lisse een groepje "nieuwe tulpen, waaronder bizonder fraaie uit het Coltagevos. Buitenge- j woon zwaar ziin bij deze inzending de bloe- j men; de Vermillioen Brillant zagen we zei- j den zoo mooi j Prachtig en zeer decoratief is de groep van Jac Uilenbogaard te Oegstgeest Overh'jer- schend zijn hier de schitterend mooie dub bele tulpen Theeroos en Murillo. Duizenden bloemen worden hier in fraaie bloemen manden. door meesterhanden bpwerkt. ten toongesteld. He'zelfde moet gezegd van de inzending van de firma C. Coliin en Zn., te Oegstgeest. hier domineeren de blauwe, rose en witte Hyacinthen. waarbij men bloemen te zien krijgt van buitengewone afmeting. Met de tulpén in diverse varieleiten is ook dit een zeer artistieke groep Het dwingt eerbied af als men de prestatie'9 van zulke inzendingen in oogensc.houw neemt. In de zijzaal ziet men van den heer J. W. A. Lafeber te Lisse een klein aardig groepje nieuwe Narcissen en Triumphfulpen waar onder er zeker zullen zijn dte een goede toekomst voor zich hebben. Hier kan men de prachtige, kerngezonde Amaryllussen bewonderen van Gebr. den Older te Leiden-, niet weinige ervan prijken met tweê krachtige bloemstelen, waarop vier goed ontwikkelde bloemen. De kleuren combinatie is eenig. In deze zaal kan men ziin reukorganen streden aan de heerlijke geur der Lelietjes van Gebr Eggink te Voorscholen, zijn oogen de kost geven aan de mooie heldergele Nar cis American Beauty, vol bewondering staan kijken naar de Méndeltulp Hct Grace, die reed9 26 dagen bloeit en nog geen spoor van verwelken toont en verbaasd staan bij de schitterende enkele vroege tulp Golden Sonne en Lady Lovejoy. tulpen met 9telen als van Darwins. Als orchideeën lijken de bloemen van Iris japonica met een sterk vertakte bloeiwijze met lilakleurig bioemdek en gele gefranjerde geslachtsorganen. Zeer bezienswaardig is de Mendeltulpen collectie van de firma Van Woerden te Lisse; ook hier is een waardevolle verzameling bijeengebracht. De afd. Oegstgeest en Omstr. heeft evenals voorgaande jaren weder getoond de kunst van het organïseeren van tentoonstellingen vólkomen machtig te zijn, dank zij het een drachtig samenwerken tusschen beslui leden. We kunnen niet anders dan een ieder wekken een bezoek aan dezen werkdf fraaien bloemenschat te brengen Dt [t toonstelling duurt vier dagen en de pnj2t zijn zoo gesteld, dat ze binnen ieders fe- liggcn. Jammer is het, dat ondanks de ui Ir ging van het bestuur geen enkele Ui<t» firma ingezonden heeft op de vraag hl werken. We vertrouwen, dat het sl weer de oorzaak zal zijn. Nadat in de morgenuren de jury beslaa de uit de heeren Dix (Heemstede), J. Rc Heemstede), Th. Hoog Jr (Haarlem), Kriest Jzn. (Leiden) en A Verduyn (Lisse) de keuring had verricht en besla tentoonstellingscommissie met de jury. vertegenwoordigers van het Hoofdbestc en enkele persmenschen zich aan een lir hadden vereenigd. had te ruim halfdrie officieele opening plaats. Voor deze plechtigheid waren uilgen digd de voorzitter en secretaris der A' Vereeniging. de heeren E. H. Krelageen J Voors, d'e beiden aanwezig warf-n, h gemeentebestuur van Oegstgeest. de U 9che afdeeling9besturen der Kon Ned. II voor Tuinbouw- en Plantkunde in Kweekcrsbond, de Kamer van Koopha:. voor Rijnland, het bestuur der veiling eenlging „Flora" te Rijnsburg en anderen. De voorzitter, de heer T. van E?m bracht deze tenioonsteMing in „Zomer ia verband met de winterzorg. zoowel de leden-kweekers als voor de tpntoons! lingscommissie, die hel doorgaan der sitie reeds door de vorst bedreigd zag. Spr. citeerde dan een versje uil zijn jeu jaren: „Den dood len prooi gegeven" „Schijnt allesneen. 'I is schi! „Natuur zal schoon herleven" „Weldra herboren zijn". Zoo is ook deze tentoon?lèlling een fetie van de naderende lente". Spr noemde Holland met z'n bollen! een bevoorecht land. nipt alleen malen een uitvoer ter waarde van 42 milli gulden maar ook ideëel door de sekt rende bloemenweelde in het voorjaar w van duizenden genieten. In het bijzonder is thans van win!e~ sprake, doordat de ramp. welke Leiden troffen heeft, het doorgaan der tentoon: ling andermaal bedreigde. Was het besle voornemen? geweest, ook den burgemer van Leiden tot hijwoning dezer plechtig uit te noodigen onder de huidige omstond heden had hel daarvan maar afgezien, d te mper verheugde 9pr daarom de lef" woordigheid der andere genoodigden, hij allen afzonderlijk begroelte. Na zijn heste wenschen te hehben ui sproken voor het welslagen der lentoW ling, verzocht hij den heer Krelape officieel te willen openen, waaraan met enkele woorden voldeed. Daarna werd de tentoonstelling voor publiek toegankelijk gesteld. O Hieronder laten wij de lijst der bekros gen volgen: Meest be'angrijke groep narcissen: le gr gouden med. G. Lubbe Thzn Oegslf' 2de pr zilveren beker, dezelfde: 3de pr.ve zilv. med. Homan en Co.. Oegstgeest. Meest be'annriike groep tulpen: lste gouden med C. Soeteman. Noordwijk: pr. zilv beker Jac. Uifenhoganrd, 0& geest- 3e pr. niet toegekend; 4de pr. i med. Gebrs. Tromp. Lisse. Meest belangrijke groep hvacinthen: I pr. kl. gouden med C. Colijn en Zor. Voorhout*. 2de pr. kl. gouden med. J Braam en Zn.. Heemstede. Nieuwe narcissen: beker voor de narcis ..Rembrandt", G. Lubbe Thzn.. geest: 2 ..Smeroe". verg zilv. mod. H. Graaff. Lisee: 3. ..Orange Blosson" J. W. Lefeher JWzn.. Lisse B'oeir.stnkken: kl. gouden med. voor beste bloemstuk van narcissen Gebrs. gink. Voorschoten: 2. idem voor idem bloemen van vaste planten, dezelfde: gouden med. voor idem van bloemen bolgewassen Gebrs. den Older. Leiden# med voor beste bloemstuk van vroege pen Gebrs Fgeink. Voorschoten. N-'enwa tu'pen: Feste nfetiwe tulp: „01 piade" zilv. be^er fa. J W A. LefeberJ^ Lisse* 2. ..Zenith" verg. züv med fa. W Ruyter en Zn.. Noordwiik: 3. ..The z;lv med. fa. J van Woerden. L'^, „Coronellv". bronzen med., Jac. UilUg gaart Oegstgeest. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Gisteravond sprak de heer K. ter Laan van Zaandam in het Volksgebouw aan de Hee rengracht voor de Leidsehe afdeeling van het Instituut over „De Minnebrieven" van Multatuli. De vergadering was goed bezocht. Na het openingswoord van den voorzitter, ving de spreker aan met een woord van deel neming tot ouderen en jongeren wegen? de ramp. welke Leiden heeft getroffen nu zijn schoon Stadhuis, monument van vrijheid en schoonheid en zinnebeeld der gemeenschap, in vlammen is opgegaan. Komende tot zijn onderwerp schetste spreker eerst de figuur van Douwes Dekker en ging diens levensloop na. Om een meisje te helpen, dat in financieele moeilijkheden verkeerde, leende Dekker van een uitgever te Amsterdam in 1861 500 gulden op voor waarde. dat hij een boek zou schrijven. Zie daar de naaste aanle:ding tot zijn hoek ..De Minnehrieven". een hoek. dat door letter kundigen van naam als het mooiste en diepste werk van Multatuli wordt be schouwd. Spreker gaat dan den inhoud van dit werk na. De brieven zijn gericht tot denkbeeldige personen en worden afgewisseld door para bels en sprookjes. De diepe inhoud is even wel een hprhailng van zijn Max Havelaar. maar in gansch anderen vorm. In het slot van hef boek «preekt Multatuli van den wil. de kracht en de overwinning, daarmee doe lende cp zijn «trijd voor de onderdrukte en mishandelde Javanen. Naar sprekers oordeel heeft Multatuli zeker door zijn leven ge toond de wil te hebben gehad de Javanen te helpen, aan krachtige pogingen zijner zijd? heeft het evenmin ontbroken. De over winning heeft hij echter niet mogen beleven. Die is ook nu nog niet betaald, maar zal in de naaste toekomst mede door het optreden van de sociaal-democratie voor de bewoners van Tndië moeten worden verkregen. Het aandachtige gehoor beloonde den spreker, met applaus. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter sloot de bijeenkomst met woor den van dank tot den spreker. Mej. A. van Traa is voor het jaar 1929—'3u gekozen tot ab actis 1 van de Ver. van Vrouwelijke Studenten. Benoemd is tot quaestor van het col legium van het L.8.C. de heer L. A. van Schaardenburg en tot assessor I de heer R. Baeldn. Prof. dr H. J. M. Weve te Rotterdam, benoemd tot hoogleeraar in de oogheelkun de aari de Universiteit te Utrecht, zal in verband met de door hen» in bmikleeu ai gestaoe verzameling van oude brillen aan het Instituut voor de geschieden»? der ge neeskunde te Leiden op uilnoodiging van het bestuur van dit instituut Donderdag avond in de collegezaal voor oogheelkunde iü het nieuwe academisch ziekenhui? een voordracht. toegelicht door lichtbeelden, houden over. „De geschiedenis van den bril, geput uit de beeldende kunat." Er wordt door de schaatsenrijden Zoeterwoudsche- en Witte-Singel geklaa? dat de baan zoo slecht geveegd is. keering klagen de baanvegers, dat hun* zoo slecht betaald wordt. Zondagmiddag, toen het er zwart van de schaatsenrijders, bedroegen der diensten van één hunner in totaal- cents. Ten onrechte wordt verondersteld, deze mannen van gemeentewege bezolo. worden. Men denke daaraan en vergete de vegers niet! j Stellig zullen dezen dan hun werk beter verrichten. RECLAME. cjdossinq> T het besteen be inwrijfmiddel Big <|Krth«kw» go dru&isieo

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2