A [ficieele kennisgeving ;f)st' Jaargang DONDERDAG 31 JANUARI 1929 No. 21129 STADSNIEUWS." Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ018 „0.18 t nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. HERPLAATSING. LOTING 4'/>% GELDLEENING l)ER GEMEENTE LEIDEN VAN 1928, GROOT f. 2.000.000. lurgemeester en Wethouders van Leiden Igen ter algemeene kennis, dat bij de 123 Januari 1929 gehouden uitloting van Jóbligatiën a f. 1000.in de 4'/,% geld- ling van 1928, groot t. 2 000 000.de plgende nummers zijn uitgeloot: 271, 369. 470, 514, 526, 642. (niet 565), 624, 667. 985. 1055. 18, 1356, 1384, 1491, 1509, 1541, 1561. T' 1586, 1592, 1601, 1673. 1677. 1718, r, 1751, 1760, 1810, 1823. 1877. 1882 (3, 1893. 1909. 1917. 1924, 1926. 1929. 1942. 1943. 1953, 1957. 1958, 1963, 1994 en 2000. leze obligatiën worden 1 April 1929, met lol dien datum verloopen rente, afgelost [houden op dien dae op rente te dragen A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. AALTIjD VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. In Haison Bruyns. Maison Bruyns bood gisteravond de ;ier van Koophandel en Fabrieken voor 'land, een aantal genoodigden, o.w. de emeester van Leiden mr. A. van de Bakhuyzen en alle burgemeesters de gemeenten uit de omgeving voor fep deze gelegen zijn binnen het district de Kamer, benevens een aantal andere wdigden,' bestuursleden van eenige ver dingen van handeldrijvenden en in- trieelen in het district van de Kamer, maaltijd aangeboden. ie voorzitter de heer D. ten Cate Brou- heeft bij den aanvang van den maal- een kort openingswoord gesproken. Pr. zegt dat het hem een genoegen is en maaltijd te kunnen aanbieden, zon- dat de fondsen van de Kamer daarvoor loeven te worden aangesproken. >Pr. brengt ten zeerste dank aan den f?emeester van Leiden, .nr. van de 'de Bakhuyzen voor zijn tegenwoordig- d als Burgemeester van de grootste ge- |fnte in het district en van de stad waar Kamer van Koophandel haar zetel heeft, 'en wij U aanwezigheid dubbel op prijs. U, zoo zegt hij. zqo spontaan het voor oen om dezen avond te organiseeren t toegejuicht verblijdde ons zeer. De Voorzitter spreekt verder zijn waardeering en erkenning uit voor de goede verstand houding en de medewerking welke de Ka mer stpeds van hem mocht ondervinden. Daarna wordt het woord gericht tot den Burgemeester van Katwijk, mr. dr. Schok king. Hem wordt inzonderheid dank ge bracht voor zijn niet geringe moeite om dezen avond vrij te maken. Gezien zijn veelvermogenden invloed prijst de voorzit ter zich gelukkig steeds op zijn medewer king te mogen rekenen De aanwezigheid van den heer Schokking stond hem daar voor borg. Ook tot den heer Bullen richtte de Voor zitter hartelijke woorden van welkom De immer joviale welwillendheid waarvan deze bij de verschillende conferenties met het Bureau der Kamer blijk gaf. maakt het tot een genoegen hem als gast hier te zien. Ook Uwen invloed als Lid van de Stafen- Generaal is groot en het belang van het district Rijnland gaat ook U, dat weten wij, zeer ter harte. Hierna richt de voorzitter zich tol den heer Pijnarker Hordijk, den Dijkgraaf van het machtige soms wel genoemd het trotsche Hoogheemraadschap Rijn'and en bracht ook hem dank voor de sympathie voor de Kamer van Koophandel waarvan hij steeds blijk gaf. Verder werden welkom geheeten de Hoofdredacteuren der Leidsche bladen. De Voorzitter dankte hem voor hun komst en voor de steun welke de Kamer steeds van hen mocht ontvangen, waardoor ook ande ren kunnen kennis nemen van den arheid der Kamer Hij hoopt steeds op dezen steun te mogen blijven rekenen. Tenslotte richt de voorzitter zich tot de verdere Burgemeesters en de vertegenwoor digers van de Leidsche Vereenigin? van In- duslriëelen. de Nederlandsrhe Maatschappij van Nijverheid en Handel, de Alphensche Werkgeversvereniging en de vertegenwoor digers van de Christelijke. Roomsch-Katho- lieke en Algemeene Middenstandsorganisa ties uit Leiden. Alphen. Katwijk en Noord- wijk. I-Iierna verzoekt de Voorzi'ter den aanwe zigen zich van hun zetels te verheffen en een dronk uit te brengen op Hare Majesteit de Koningin Onder het spelen van hel Wil helmus wordl het eerste couplet gezongen, waarna de maaltijd een aanvang neemt. Als eerste der gasten wordt het woord gevoerd door mr Van de Sande Bakhuyzen. Deze stelt het op hoogen prijs de ge'egcn- heid welke de Kamer van Koophandel thans 1 heeft gegeven om etns op andere wijze met elkaar in contact te komen dan zulks ge- woonlijk geschiedt Dit zal er toe medewer ken om zoo «mogelijk tot nog hetere samen werking te geraken, vooral nu na de reor ganisatie der Kamers van Koophandel, de werkzaamheden der Leidsche Kamer zich 1 uitstrekken tot het geheels district Rijnland Een werkzaamheid die zoo veelszins nuttig en noodig K Hij brengt dank aan den Voorzitter der KameT voor het door hem genomen initiatief en spreekt den wensch uit. dat de Kamer nog in vele gevallen succesvol werkzaam mag zijn. Hij stelt daarop een dronk in op den Voorzitter der Kamer van Koophandel. De heer Schokking spreekt den wensch uit de samenwerking tusschen de Kamer van Kooph en Kaiwijb steeds de gewenschte resultaten mag opleveren Voor de Kamers van Koophandel is het van groot belang dat zij een wettelijken grondslag hebben ontvangen Gelukkig is er niet de minste vree? dat de Kamer van Kooph te Leiden, daarop vertrouwend, zal gaan rusten. Daar voor was haar activiteit steeds veel te groot. Hij brengt tenslotte een dronk uit op den actieven voorzitter en op den secretaris. De- heer Bullen acht zich gelukkig dal hij als Burgemeester eener kleine Gemeente, ook mede in dezen kring mag aanzitten Deze Kamer kan niet alleen adviseeren maar ook prest eeren. O.a wijdt spr op hel vele werk. dat niet naaT builen blijkt, zoo b.v. de vele voor lichting die ten aanzien van den handel met het buitenland wordt verstrekt Spreker ver heugt er zich over dat de samenwerking van de Kamer met de verschil lende kleine ge meenten steeds zeer goed is geweest en acht het ook een gelukkige greep dat niet alleen de groot industrie maar ook de Middenstand in de Kamers van Koophandel zijn erken ning heeft gevonden Ook deze rede werd met een toepasselijken dronk besloten In een geestige 9peech spreekt voorts de heer PijnackeT Hordijk over het feit dat vele gemeenten liggend in het district Rijnland, maar dat Rijnland voor zijn geheel ligt m het gebied van het Hoogheemraadschap van dien naam Bij de Colleges dienon ieder op zijn eigen wijze het algemeen belang en spreker acht het een eer te kunnen ver klaren. dat zijn streven er steeds op is ge richt om van de macht van Rijnland stced9 een recht gebruik te maken. Hel verheugt spreker dat ook een lichaam als de Kamer van Koophandel op succes kan bogen en bekendheid verkrijgt en waardeering ont moet Zulks was alleen mogelijk omdat d» leiding goed was Spreker brengt daarop een dronk uit. op de leiders deT Kamer van Koophandel. De heer J. W Henny dankt namens de Leidsche Pers in hartelijke bewoord.r.gen voor de ook tot haar gerichte uitnoodiging. De pers is weieens genoemd de Koningin der aarde Van haar invloed kan spoedig misbruik worden gemaakt De taak van de pers is moeilijk, maar daarom ook schoon, 'omdat de pers zooveel ten goede of ten kwade- kan doen Het doet spreker genoegen te kunnen verklaren dat de Leidsche pers haar invloed steeds h^eTt kunnen geuruiken om het werk der Kamer in hpt juiste licht te plaatsen, waardoor de samenwerking dan ook voortreffelijk 19. Voorts wordt 'nog het woord gevoerd door mr. M. B Vos. als vertegenwoo-.diger vau de- Ned. Maatschappij v Handel m Nuver- heid, door dpn heer Frenlzen. als vertegen woordiger der Leidsche Ver v Industrieel en, door den heer Warnaar. als vertegenwoor diger van den Bond van Bloembollen ha ode- laren. door den he-er Mayer, als vërtegenw. van de Ver. voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand te Leiden, door den heer Bergers, als vertegenwoordiger van de R.-K. Middenstandsver De Hanze, te Leiden, door den heer van Tongeren namens de Ver. van Christ. Handeldrijvenden Indus- trieelen te Katwijk, den heer L Honselaar, namens de Ver. v. Handeldr Industrieelen Middenstand, te Alphen a. d Rijn. door den heer Buurman namens de Christ Midden standsver. te Leiden en door den heer Gou- foto Bleuzé. RECLAME. verneur, Burgemeester van Sassenheim. In een geestig slotwoord dankt de voorzit ter der Kamer de verschillende sprekers daarbij telkens ingaande op enkele bijzon derheden door de sprekers naar voren ge bracht. Met een langdurig en hartelijk applaus werd de maaltijd beëindigd waarna in een aangrenzende zaal de koffie werd geser veerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken kan terugzien op een zeer geslaagden en ge zel ligen avond en zeker is hel doel der Kamer om de samenwerking met de ver schillende gemeenten en corporaties te ver gemakkelijken, ten volle bereikL MEISJE OVERREDEN. Dooi een bode-anto. Hedenmorgen even vóór half twaalf, werd het zesjarig meisje Greta D. uit de Borgerstraat op den hoek Boommarkt-Kort Rapenburg, waar zij met andere kinderen speelde overreden door de bode-auto van den heer Van L., te Sassenheim, die van de Boommarkt het Kort Rapenburg zou af rijden en de kinderen niet had opgemerkt, die trouwens geen acht gaven op de signa len door den heer Van L. gegeven. Het meisje werd in bewusteloozen toe stand en met bloedend hoofd binnengedra gen in het „Haardenhuis". De Eerste Hulpdienst had zich met be kwamen spoed ter plaatse van het ongeval begeven, en ook de politie was weldra aan wezig. De toeloop van nieuwsgierigen was ook groot en het kostte de politie moeite op deze plaats op dit uur het verkeer behoorlijk te regelen. Hoewel het geval zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien viel het gelukkig nog mee De medici van den Eersten Hulpdienst achtten, nadat zij het meisje voorloopig hadden behandeld opneming in het Acade misch Ziekenhuis niet noodig, zoadat de kleine per brancard naar de ouderlijke wo ning in de Borgerstraat werd vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld van den bestuurder. genomen tijdens den maaltijd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, gisteren in Maison Bruyns aan het Rapenburg alhier gehouden. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. Gisteravond is in de groole Nutszaal een openbare propaganda-avond gehouden van Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding alhier. De zaal was goed bezet. De Voorzit- Ier sprak na de vergadering op de gebruike- lijke wijze te hebben geopend een kort I openingswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, speciaal ds. P G. de Bruin van Apeldoorn die vervolgens las een I gedeelte van 2 Kon. 13, naar aanleiding I waarvan Z.Ferw. begon met uiteen te zet ten het doel en streven van de drankbe strijders. Spr. wees er 9peciaal op dat drank bestrijding niet normaal is omdat ook drank misbruik niet normaal is. Matigheid i9 een betrekkelijk begrip. De maat wordt bepaald naar de omstandigheden en deze zeggen dat zooals de zaken nu staan, in 't geheel geen drank gebruikt mag worden. Zoo eerst kan het Calvinisme ook te dezen opzichte Gods eer op het maatschappelijk terrein bevor deren. De avond werd verder opgeluisterd door declamatie van den heer Arie Post van Scheveningen en zang van Mej. Verkuil, op de piano begeleid door den heer J. Tho mas Ds. de Bruin sloot den goed geslaag- den avond met dankgebed i BINNENLAND. Eet antwoord dei aannemersbonden aan den minister van Waterstaat (2e Blad). Kwestie tnsschen den heer Staalman en den Vrijheidsbond (Binnenland, 3e Blad). De rechter heelt aan den Hoogen Raad van het Leger des Heils verboden het be- slnit tot afzetting van generaal Booth nit te voeren (Kerk en School, 3e Blad). Te Amsterdam is een wissellooper er van door gegaan met 36.000 gnlden aan contan- ten (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De onderdrukking van de militaire op standen in Spanje (Buitenl., Ie Blad). Ook de vroegere conservatieve leider Sanchez Guerra in Spanje gearresteerd (Buitenland, le Blad). Nederlaag der Engelsche regeering bij een tnsschentijdsche verkiezing (Buitenl., le Blad). Trotzky eerst naar Turkije en dan naar Dnitschland? (Buitenl., le Blad. Groote brand in het warenhnis Tietz ta Berlijn (Buitenl., Gem., 2e Blad). INSTITUUT KERN. Prof. dr. J. Ph. Vogel over de opgravingen in SincL In zijn gisteren gehouden lezing de tweede van de serie van vijf archaeologische voordrachten vanwege het Instituut Kern heeft prof. J. Ph. Vogel behandeld de resul taten der opgravingen, die in de laatste ja ren onder leiding van Sir John Marshall te Mohenjo-daro in Sind zijn uitgevoerd. Spreker wees op het buitengewone ge wicht van deze ontdekkingen voor de ken nis der Indische oudheid. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat de oudste in scripties tot nog toe in Voor-Indië gevonden, de beroemde edicten van keizer Acoka zijn, die ongeveer 250 vóór Christus heeft geleefd. Ook de tijd van Boeddha kan met vol doende zekerheid worden gesteld op onge veer 500 Christus. Daarachter ligt de Ve- dische periode, waarin de vier Veda'9 en de geheele daarmee samenhangende religieuze litteratuur moeten zijn ontstaan. Hier wordt de chronologie volkomen onzeker. De oud ste Veda, die ons verplaatst naar den Pan- jAb in een tijdperk, toen de Arische stam men nog bezig waren dit gebied op de oer- bewoners te veroveren, gaat misschien wel tirug tot 1500 vóór Christus, maar dit aan tal berust louter op gissing. De opgravingen te Mnhenijo-daro hebben thans aan het licht gebracht, dat reeds om streeks 3000 vóór Christus in het gebied van den Tndus een hoog ontwikkelde cultuur bloeide die aan het Vedisch tijdperk moet zijn voorafgegaan en die blijkbaar verwant was aan de oudste beschaving van Meso- potamië. Men vindt hier de bouwvallen van een uitgestrekte 9tad. waarvan de huizen zorg vuldig waren gebouwd van baksteen Er zijn badinrichtingen in de huizen met inrichtin gen voor afvoer van water en vuilnis Langs de 9traten loopen overdekte riolen Ook fal- looze voorwerpen van goud. zilver, koper, steen, ivoor en tera-cotta geven blijk van een hooge beschaving en vaak ook van een merkwaardige kunstzin. Wat bijzonder de aandacht trekt, zijn do zegelsleenen in grooten getale bij deze op gravingen aan het licht gekomen Zij ver tonnen in den regel de afbeelding van een of ander dier (stier, eenhoorn, olifant, neushoorn, tijger enz.) vergezeld door een inscriptie in pictographisch schrift. De voordracht werd toegelicht door een reeks lichtbeelden naar fotografische opne mingen, tijdens de opgravingen gedaan. TENTOONSTELLING VOORWERPEN UIT SICHEM. Op Donderdag 7 Februari 3 uur n.m. zal in de daartoe nieuw ingerichte zaal voor Paleslijnsche Oudheden in het Museum voor Oudheden, een tentoonstelling worden geopend van voorwerpen m't Sichem. welke kortentijd geleden door het Museum werden verkregen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1