698te Jaargang ZATERDAG 19 JANUARI 1929 No. 21119 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIfS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta pei regel voor advertent.od uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiëD 36 Cts pei regel Kleine Advertcnfiën n»t«Initend bii vooruitbetaling Woen*d*«»« en Zaterdags 60 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens nostrerht Voor evenhieele opzending van brieven t0 Cts porto fp betalpp Rewnsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden 2 36 per week 0 18 BuiteD Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f 2 35 4- portokosten. it nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. die gisteravond in „Id den Vergulden Turk" is gehouden toch nog bevredigend. Bij den gebruikelijken nieuwjaarswensch door den voorzitter den heer E Th Witte, worden nog even de werkzaamheden van het vorig0 jaar naar voren gebracht Terug ziende op hel jubeljaar 1927 is 1928 voor de afd een zeer kalm jaar geweest, wat zeer zeker noodig was. om den fmantieelen toestand weder eenigszin9 op peil te bren gen. Spreker laat de vergaderingen van hel vorig jaar de revue passeeren en wijpt daar bij op de aangename samenwerking: dit 1 moet zoo blijven zegt spreker want het is de beste manier om een afd. te doen groeien en 'bloeien. Spreker hoopt op hel 1 vertrouwen der leden in het bestuur, hij voelt de leden krachtig achter zich staan, want eendrachtig samenwerken kan niet al- leen de afd doen blijven wat zij is, doch 6teeds hooger op voeren. Boor den dood had de afd. het afgeloopen jaar het verlies van twee zeer werkzame leden te betreuren, n.l. de heeren A. v. d. Spek en E. J. Heenk Beiden werktpn op HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien een brief van Gedeputeerde Staten Zuid-Holland, houdende verzoek om ■passing van de artikel 6 en 7 der Hin- ersvet ten aanzien van een door het Ge- eentehesluur van Leiden ingezonden aan- aa? om vergunning tot het uitbreiden van Stedelijke Electricileilsfabriek, gelegen p het terrein aan de Langegracht. ka- straal bekend gemeente J^iden, Sectie B. 2939; 1 Geven kennis aan het publiek, dat ge- oemd verzoek met de bijlagen op de Secre tie deze,r gemeente ter visie gelegd is; eigcn jn he, bp|ang yan dep (uiR. lelijk niet denkbeeldig was aadhuis gelegenheid zal worden gegeven m bezwaren tegen dit verzoek in te bren- n, terwijl zij er de aandacht op vestigen, at niet tot beroep gerechtigd ziin zij. die iel overeenkomstig art. 7 der Hinderwet oor het gemeentebestuur of een zijner leden ijn verschenen, ten einde hun bezwaren .ondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUfJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 19 Januari 1929. 5955 R0F. KEESOM 25 JAAR DOCTOR IN DE WIS- EN NATUURKUNDE. Zooals reeds gemeld, is het 25 jaar ge- eden. dat prof. dr. W. H. Keesom, hoog- eeraar m de Natuurkunde aan onze Uni- ersiteit te Amsterdam promoveerde tot octor in de wis- en natuurkunde. Prof. di. W. H. Keesom. Zooals te doen gebruikelijk is in hoog- eeraarekringen, wordt dit feit niet herdacht. Heen wordt gelijk ook reeds vermeld heden- iddag 'n niet-officieete receptie ten huize Van den hoogleeraar gehouden. EEN AANWINST VOOR HET INSTITUUT VOOR DE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE ENZ. Dr. H. J. M. Weve, oogarts te Rotterdam, uiens benoeming binnenkort is te verwach ten lol hoogleeraar in do oogheelkunde aan de Universiteit te Utrecht, heeft aan het Instituut voor Geschiedenis der Genees-, Wis- en Natuurkunde alhier een belang rijke verzameling oude brillen en afbeel dingen van brillen in bruikleen afgestaan. Deze verzameling, waarover dr. Weve bin nenkort voor de studenten te Leiden in het instituut een voordracht hoopt te houden. Beeft een overzicht van den vorm der bril len van de oudste, tot nu toe bekende, af. tot op den tegenwoordigen tijd. Bij deze ver zameling bevindt zich ook een foto van net schilderij van Jean de Bruges (139014-101 "it het museum te Antwerpen, de ..Saint Georges. La Vierge et Saint Donat" waarbij het model van den daarop voorkomende bril; voorts een toto van het schilderij de .Airgilo", van Hermann Ring uit de 16de eeuw, waar de schilder Vergilius afbeeldt ™et een binocle articulé" eveneens met nel model van dezen vorm van bril. Merk waardig zijn de Chineesche brillen in Piachlig gesneden montuur met donkere .lazen in haar veelkleurige êtui's. De directeur van het instituut dr. De Lint. doet een beroep op allen, die nog in het bezit zijn van oude brillen ol afbeel dingen, om deze aan het instituut te schen den ot in bruikleen af te staan. K0NTNVLJJKE NEDERL. MA TSPHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. .^.'eGegenstaande het slechte weer en f a. straten was de opkomst op de verga- rin° van de afd. Leiden en Omstreken i gezien de nieuwe Dahlia's en Pavavers door hen in den hande! gebracht Be heer Witte hoopt dat de afd. in 1929 voor dergelijke verliezen moge gespaard blijven. Be heer G. F Hemerik wordt rog gecom plimenteerd met zijn huldiging bij Bloem bollencultuur; de voorzitter legt nog een9 den nadruk op hetgeen hij deze huldigings avond heeft gesproken. En zoo treden we met een goed voorne men het nieuwe jaar in. laten wij hopen dat dat in alle opzichten èn voor uw gezin èn voor uw zaken een goed jaar moge zijn zoowel als voor de afd. aldus besloot spreker zijn openingswoord. De secretaris de heer Jan Kriest Jzn. las de notulen der vorige vergadering die onge wijzigd werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de afd Oegstgeest van Bloem bollencultuur waarin verzocht werd om sa menwerking, tot het, 200 mogelijk in 1930 houden van een vollen grond-s tentoönstef- ling in den ..Leidschen Hout". Een en ander zal bij het bestuur in overweging worden genomen. Na ballotage van een nieuw lid deed de penningmeester de heer Jan Kriest Jzn. re kening en verantwoording van den finan- tieelen toestand in het afgeloopen jaar. Mocht de rekening in 1927 met een klein batig saldo sluiten. 1928 toonde dat dit saldo, dank zij het zuinig beheer der gelden aanmerkelijk was gestegen. Met het voor stel van de kascommissie bestaande uit de heeren G. v. Zijst. J H. Smit en L. H. den Older om den penningmeester te dechar- geeren kon de vergadering ten volle instem men. De begrooting voor 19281929 werd zon der wijziging goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris was als altijd zepr goed, waarvoor deze dan ook de dank van den voorzitter kon aanvaarden. Door de benoeming van den heer J. Ma ter, als lid van het bestuur kon deze niet deelnemen al9 lid van de kascommissie waardoor een nieuwe benoeming moest plaats vinden, alsmede voor den heer van Zijst wiens tijd verstreken is Als nu wer den gekozen de heeren C. van Zijst voor 3 jaar, M. Galjaard voor 2 jaar en de heer Smit voor 1 jaar terwijl de heer den Older als plaatsvervanger zal fungeeren. „Welke dieren helpen ons bij de bestrij ding van de voor den tuinbouw schadelijke insecten?" Deze vraag werd na de pauze door den heer A. Galjaard zeer uitvoerig in geleid Bij de gewervelde dieren zijn het de Mol, Pad Egel. Vleermuis. Spitsmuis en Hagedissen, die leven van slakken, enger lingen. ritnaalden, aardrupsen enz. enz., alle voor den tuinbouw schadelijk. Onze zangvogels, zooal3 Lijster, Winter koning. Kwikstaart, Meezen enz. voor het vernietigen van larven, poppen, eieren enz. uit spleten van boomen, eveneens voor het verdelgen van engerlingen, ritnaalden, enz. Kevers zooals de Loopkevers of Schalle bijters. de gouden Schallebijters, de Pop- peiiroover en de Akkerzandkevere. die met hun scherpe haken „Vreottangen", Mei kevers. engerlingen, ritnaalden, aardrupsen. bastaardrupsen enz. stukbijten. Verder moetpn we nog beschermen de Lievenheerbeestjes, Gaasvüegen, Water- j nympen, Graafwespen, Sluipwespen en de 1 Duizendpooten. die allen leven van larven, rupsen, eieren, plantenluizen. enz. enz. I Het gesnrokene gaf den voorzitter aan leiding op te merkpn toch vooral onze vo gels te beschermen, er zijn wel is waar boosdoeners onder, doch voeden wij ze zelf j met dierlijk en plantaardig voedsel dan zal hun kwaad doen zeer verminderen. De voorzitter dankte de heer Galjaard voor zijn duidelijke uiteenzetting en de ver gadering voor het gezellig debat hierdoor ontstaan Nadat de heer M. Galjaard de voorzitter geantwoord had op dien? openingsrede en hem nameni.de afdeeling dank bracht voor diens uitnemende leiding, en de voorzitter de leden aanspoord tot bijwonen van de lezing van dr. Goddijn. werd de vergadering gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Nieuwe inschrijving- C. la Lau. Oude-Vest 187. Leiden Sloffeerderij (geen winkel! Eige naar C la Lau. te Leiden. Wijziging: Jurrie Smit. Hoorn 134 Alphen a d. Rijn Handel in wijnen, bieren en kruidenierswaren. Overleden eigenaar: J. Smit, te Alphen aan den Rijn. TENTOONSTET-LTNG „HET SPEL VAN HET KIND". Onder groote belangstelling werd Vrijdag avond de tentoonstelling ,,Het spel van het kind' in het Leidsche Volkshuis geopend. De belangrijke collectie van het Natio naal reizend museum voor oudere en op voeders, opgesteld in twee benedenzalen, i9 een aandachtig kijkje ten volle waard. In de verschillende perioden van zijn ont wikkeling heeft men het spelende kind waargenomen en gegrond od deze ervaring vind! men op de tentoonstelling bijeen waaraan het kind behoefte heeft op de ver schillende leeftijden De bewegelijke ram melaar geeft vreugde aan het jonge kind, maar het grijpt mei gelijke vreugde naar een slingerend gordijnkoord Bij het ten toongestelde kan men telkens waarnemen dat kostbaar sppelgoed overbodig is? dat een voudige gebruiksvoorwerpen uit het dage lijkse!) leven het kind minstens even lief zijn. Menig moeder, die langs de tafels wan delde, heeft die voorwerpen uit eigen om geving erkend. Elk kind heeft graag een afgebakend hoekje dat zijn etgen terrein is: een droog- rekje en een paar lappen er over: zijn wensch is ver vu ld l Voor de oudere kinderen moge aange stipt het knutselen, timmeren, hel bouwen met gewone baksteenen; voor meisjes het huishoudelijk werk met eigen klein gerei. Tijdens de tentoonstelling en in verband hiermede worden iD de groote zaal enkele eenvoudige demonstraties gehouden van het gemeenschappelijk spel der kinderen. Hier kan men zien aan de glinsterende oogen en roode wangen hoe dit spel van zingen en dansen in bet kind leeft, hoe graag en hoe zuiver het weet uit te beelden wat er in het lied staat. De kikkerleerlingen en hun 1 meester sprongen of hun leven er van af j hing, de vogeltjes fladderden lustig. Bij het I sprookje „De gouden gans", dat in kinder lijken eenvoud werd weergegeven, zag men hoe de spelendeD het indaardaad belepfden. Laten toch allen, die met kinderen in aanraking komen eens een kijkje gaan nemen. Er is veel te zien en misschien ook iels te leeren De demonstraties zullen hedenavond en Zondagmiddag hprhaald worden. Maandag avond echter niet weer; wel is dan de ten toonstelling geopend. DE TRAMLIJN LEIDEN—OEGSTGEEST. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, zal binnen afzienbaren lijd het eindpunt van de electrische tramlijn LeidenOegst- geest van halte Endegeest verplaatst wor den naar de Kerkbuurt te Oegstgeest. HERDENKING UNIE VAN UTRECHT. In een schrijven aan do hoofden van do gemeentelijke inrichtingen van onderwijs te dezer stede herinneren B. en W. er aan, dat zich een commissie gevormd heeft ten einde op Woensdag 23 Januari 1929 het feit te herdenken, dat voor 350 jaren de Unie van Utrecht werd geteekend. Die commissie heeft zich tot de regeering gewend en hare medewerking verzocht ten einde alom in den lande, die herdenking te doen plaats hebben. In verband daarmede heeft de minister va onderwijs, kunsten en wetenschappen alle rijks- en bijzondere ondervvijs-inrichtingen verzocht op 23 Ja nuari a 9. in de scholen de totstandkoming en de beteekenis van de Unie van Utrecht te doen herdenken B. en W. vinden hierin aanleiding te verzoeken op dien dag eenige oogenblikken te wijden aan dit onderwerp. In verband hiermee heeft de inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden een schrijven gericht tot het geheele personeel der lagere scholen in de inspectie Leiden, waarin de veronderstelling wordt uitge- i sproken, dat vele leerkrachten het wel op prijs zullen stellen over de Unie van I Utrecht te wordpn ingelicht. De inspecteur heeft den heer A. L. van I Beek, leeraar aan het gymnasium te Leiden, bereid gevonden in den Foyer der Stads- gehoorzaa1 le Leiden op Maandagavond a.s. over do Unie van Utrecht een lezing te houden. Alle onderwijzers en onderwijzeressen. I die hierin belang stellen, worden tot bij- woning uitgenoodigd. WONINGBOUWVER. „ONS BELANG". In de gisteravond gehouden ledenverga ring van bovengenoemde Vereeniging heeft de penningmeester, de heer G. F. Hemerik, zijn functie die hij eerst had neergelegd, weer op zich genomen, nadat uit de ver gadering on van bestuursrüd'* drang op 4 hem daartoe was uitgeoefend. Uit een ge houden stemming bleek duidelijk, d-at door zoo goed als alle leden zijn werk zeer op prijs gesteld wordt. VEREENIGING „GRONINGEN". Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat het bestuur van de Groninger Vereeni ging alle hier en in de omgeving gevestigde oud-Groningers uitnoodigt tot bijwoning van een bijeenkomst op 26 Januari a.s. in ..De Burcht" waar de heer P. Groen, inspecteur van hel onderwijs te Delft, zal spri-ken over „De Poëzie en het Lied in Groningerland". De rede wordt afgewisseld door zang van een koortje uit de leden van de Gron. Ver. te Leiden en Den Haag. De heer Groen is de samensteller van het „Grunneger Laidebock", dat reeds ter perse is, een verzameling van oude en nieuwe liederen, voorzien van historische aanteekeningen, meerendeels uit den mond van het volk, in tekst en melodie opgetee- kend. Ongetwijfeld wacht den Leidschen Gro ningers een genotvollen avond. ZANGERSAVOND RING LEIDEN EN OMSTREKEN. Op Donderdag 24 Januari a.s., des avonds te 8 uur, zal bovengenoemde Ring met 11 aangesloten Vereenigingen weder een Zan gersavond houden in de groote zaal der Stadsgehoorzaal. Hij heeft ter afwisseling zich de mede werking verzekerd van xylophoonmuziek, waardoor, mede door een maligen toegangs prijs, het publiek een genotvollen avond zal worden aangeboden. Voor verdere mededeeling zie men de advertentie in dit blad. DE BIOSCOPEN. Het C a s i n o-t h e a ter beeft deze week weer een buitengewoon aantrekkelijk pro gramma. Na een tochtje door alle provin ciën van Nederland gemaakt, en nadat door middei van deze film nog eens onze aan dacht gevestigd is op de vele mooie plek jes iD ons land, maakten we (natuurlijk ock per „film") een reisje naar Wiesbaden. Voor de pauze loopt dan als eerste hoofd film „De Valsche prins" met in de hoofd rol Harry Domela, den schrijver van het beek „De Pseudo-Prins". Wekte reeds tiet boek bij verschijning veel belangstelling, niet minder aandacht verdient thans ook de film, die naar deze geschiedenis vervaar digd is en waarin niemand anders en ver moedelijk ook niemand beter de hoofdrol zon vervullen dan de schrijver zelf. Ofschoon meestal, wanneer we een boek gelezen heb- beo en we dit later verfilmd zien, het ons tegenvalt, in dit geval zullen allen stellig geheel en al meeleven met den „valschen prins". De film „Oranje Hein", welke na de pauze verder den geheelen avond vult. is een Jordaansche schets, waarin o.a. Hen- riëtte Davids (wie kent haair niet uit da revues van Bouwmeester) en Johan Elsen- sohn de hoofdrollen vervullen. We krijgen bier eeD kijkje in een achterbuurt van Am sterdam en zien hoe de menschen daar in narigheid en verdriet elkaar helpen, doch zich. wanneer er een feestje of pretje te beleven is, evenmin achterwege houden. Een echt stukje menscheljjk leven weergegeven op een wjjze, die bljjk geeft van weten en begrijpen der in die buurten heerschende toestanden. Wat de waarde der film niet onbedui dend verhoogt is wel, dat de heer Maurits Vigeveno de film illustreert met zang en explicatie in echt Jordaansch dialect, waar voor hem dan ook een woord van lof toekomt a Charlie's Ongeluksdagen heet de film waar om een uitverkocht City-theater giste- teren heeft zitten schudden, ja gieren en brullen van den lach. Deze film die volgt op een paar kijkjes in Noord-Afrika en nog e&n andere kleine rolprent overtreft menig vrceger werk van den zoo begaafden en befaamden Amerikaan. Hij laat zieh be wonderen als een oerkomiek, als den ac teur van wien men alles, z§n gebaren, zijl' loop, vindingen om strijd bewondert. De aardigheidjes in deze film zjjn geen flauwe grappen, en al zouden ze het in de oogen van sommigen wel zijn, dan zal men toch algemeen moeten toegeven dat ze flauw of niet flauw uitgehaald werden op een wijze die niemand in staat is Char lie te verbeteren. Wat weet h(j met kleine effectjes te werken en het publiek daar mede van den eenen lachstuip in den an- deren te laten rallen. Wat een zeldzaam ge not was het Charlie in zün Ongeluksdagen, te zier als behanger en vooral aan het slot als hp bij de afdeeling Reiniging van een groote bankinstelling werkt en Tunney-mep- pen uitdeelt! Ook de groote film die na de pauze draait, van een geheel ander, een sensationeel genre, is vooral dank zij het voortreffelijke werk van Helene Costello en R'sn-Tin-Tin do wolfshond zeer de moeite waard. En d» muziek was gisteravo J heel goed en zorgde voor verhooging van de overig reeds beste stemming in de stampvollo zaal. BINNENLAND. In een schrijven aan Ged. Staten der pro vinces zegt de Minister van Waterstaat dat de afkoop der tollen meer algemeen moet worden bevorderd. (Rinnenl 2e Blad). Instemming in de Eerste Kamer met het ontwerp tot verlaging der accijns op ge distilleerd (Binnenland, 2e Blad). De actie der aannemers (Binnenl., 2e Blad) Bijzonderheden omtrent den viervondigen moord te Grootegast en de arrestatie van den dader. (Gemengd, 2e Blad, en Laatste Be richten. 1ste Blad). De vice-president van den Hoogen Raad van het Leger des Heils is tengevolge van een beroerte overleden. (Kerk en School, le Blad). De vlucht der P.H.A.E.N. is hervat. (Laat ste Berichten, 1ste Blad). De Fin Thunberg heeft het wereldrecord schaatsenrijden 500 M. verbeterd. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Pogingen om een Locarno voor het Oosten te bereiken. (Buitenl., le Blad). Weer een nieuwe koning in Afghanistan. (Buitenl., le Blad). Het Trianon-Theater komt deze week weer met een uitgebreid programma voor den dag dat zeer zeker in staat is de be zoekers, een genoeglijken avond te ver schaffen Na het Journaal en een komische film met Buster Keaton in de hoofdrol, wordt als eerste hoofdnummer vertoond: „Variétégeheimen", waarin we een kijkje nemen in het leven achter de coulissen van plankenland, waar het gevleugelde woord „een lach en een traan" bij uitstek toe passelijk is. Norma Shearer bijgestaan door Oscar 1 Shaw vervullen de hoofdrollen en bieden dus volop waarborg voor goed spel. Na de pauze draait het Pa ra mount-pro duct „De sloppen van Chicago" een film zóó spannend, dat men tot de laatste hel den in onzekerheid verkeert omtrent den afloop. Terwille van die spanning zullen wij inhoud dan ook hier niet weergeven en volstaan met een opwekking om deze film te gaan genieten. Hot variéténummer brengt ons Paul Caltey op de planken, die met zijn muzi kale prestaties veel en verdiend applau9 oogstte. De directie van het Luxor-Theater heeft deze week hel duo Cohen en Kelly op het programma staan, zoodat men bij voorbaat eigenlijk al verzekerd is van eenige vroo- lijke oogenblikken Alle compagnons kibbe len zij van den vroegen morgen tot den laten avond en schrijven zij elkaar nijdige briefjes. Dan gaan de kinderen van het tweetal de „pret" verhoogen door uit Pa rijs bericht te sturen dat zij met eikaap in hel huwelijk zijn getreden, hetgeen vol komen in strijd is met de wenschen der ouders, die zich alen per eerste gelegen- hid naar de Lichtstad begeven en daar de meest vermakelijke avonturen beleven, welke tot slot hebben dat allen de 2 compag nons tenlaatste per vliegmachine moeten worden gered om aan de gevaren van 'n duel le ontkomen! Op het tooneel verrichten een viertal Chineezen vervolgens tal van in teressante trucs, die met aandacht zijn ge volgd en veel applaus hebben geoogst. Als hoofdfilm gaat na de pauze: „Zijn terugkeer", met Dita Parlo in de hoofdrol. Zij is de vrouw van een Duilschen soldaat, die in handen valt van de kozakken ge durende den grooten oorlog, en naar Siberië wordt verbannen Tezamen met een kame raad doet hij een poging om te ontvluchten, maar na een vreeselijken tocht valt hij opnieuw in handen der Kozakken, die hem thans niet andermaal de kans bieden er tusschen uit te gaan. De vriend daaren tegen weel te ontsnappen Hij gaat t.uar de jonge vrouw van zijn achtergebleven strijdmakker en tusschen dit tweetal ont slaat langzamerhand groote vriendschap, die in liefde overgaat Eenige jaren later keert de echtgenoot terug, doch er blijkt voor hem geen plaats meer te zijn in het hart van zijn vrouw' Geweldig is de inner lijke strijd welke hij heeft te voeren, maar tenslotte komt hij tot rust en tevens tot

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1