DE VLUCHT VAN HET POSTVLIEGTUIG. DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. |feihagen's Parijsche Wafels 695te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Januari 1929 Derde Blad No. 21118 LEEST IN DIT BLAD AMERICAN STYLE. BINNENLAND. )e Trommen van het Noodlot Oponthoud te Konstantinopel - Niet vóór Zondagmiddag op Schiphol terug het gisteren vermelde bericht, dat de |H.—A. E. N. van Konstantinopel naar dapest vertrokken was, blijkt onjuist te En heden is het in Turkije rustdag, at ook nu geen toestemming tot vertrek morden gegeven. Dp zijn vroegst vertrekt het vliegtuig dus Jerdagmorgen en kan dus niet vóór Zon- kmiddag op Schiphol verwacht worden afstand Batavia-Konstantinopel, welke foOO K.M bedraagt, is in 8 dagen afge- hetgeen een gemiddelde beteekent van K.M. per dag. S?aar aanleiding van het oponthoud te rfnstantinopel heeft het ,,IIbld." inlichtin- I jan gevraagd bij de K. L. M. Daaruit blijkt. B de vergunning om uit Konstantinopel ■Vertrekken, door bemiddeling van de Ne- ■xlandsche legatie bij de Turksche regee- jing tijdig is aangevraagd, doch dat daarop ju# geen antwoord was ingekomen. Ver- ftedelijk is het een kwestie van ambte- [fie vertraging. Het is nog niet bepaald, of post nu per spoor zal worden verzonden. Er vas echter reden te verwachten, dat de i gisteren (Donderdag)-avond met den reven uur uit Konstantinopel vertrek- idcn Orient-Express zou worden meege- en. Bij de K. L. M. is gisteren uit Konstan- mopel een telegram ontvangen van de be- janning van het vliegtuig, luidende: „Gaan heden niet door; reden diploma- Seke moeilijkheden." Het relaas van den tocht. F Vanwege de K. L. M. wordt gemeld Toen op 11 Dec. j.l. 't vliegtuig PH-AEN pn Schiphol zou vertrekken, is de beman ing er door de directie van de K. L. M. gewezeD, dat zij van alle Lndië-vliegers [ellig do zwaarste taak zouden hebben, Indat zij de reis aanvaardden in een jaar getijde, waarin de weersgesteldheid en ten- jevolge daarvan ook de gesteldheid der Wiegvelden, buitengewoon ongunstig mocht keten. [De heenreis heeft wat het stuk in turopa betreft deze voorspelling bewaar heid, Er ontstond een oponthoud van drie Jagen, dooidat zich de zeer gevaarlijke jSTorming op vleugel en schroeven voor leed, waarbij de eerste bestuurder Duime- faarop waarlijk meesterlijke wijze het vlieg- aig in eeD zwaren mist behouden en zon der cenige averij op den grond wist neer zetten. Daarna kreeg het vliegtuig vijf dagen op- jnthoud, doordat het vliegveld San Stefano bij Konstantinopel dusdanig door aanhou- Hende regens was doorweekt, dat heb vlieg- oig zijn aanloop voor het vertrek niet kon lemen. Nauwelijks echter had de beman- |ing op 90 December Konstantinopel kun- verlaten, of de reis had verder een lorspoedig verloop; slechts deed zich te lender Aboas een magneetstoring voor, pelke echter terstond en voor goed werd Terholpen, maar toch nog een dag vertra- ging veroorzaakte. De afstand Konstann- mel-Batavia werd in 11 dageo afgelegd. [Op de heenreis maakte het vliegtuig de toarliik buitengewoon grooten sprong tangkokMedan zonder tusschenlanding. RECLAME. BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 Het toestel vertrok op 9 Januari van Ba tavia, bereikte denzelfden dag Medan, waar het terrein ondanks do moesson- regens en ondanks het feit, dat het nog pas kort bestaat in uitstekenden staat verkeerde. Van Medan werd weer de groote sprong naar Bangkok ondernomen Immers, Scn- gora was blijkens een telegram van deu Nederlandschen gezant te Bangkok onbruik baar, wijl het onder water 6tond, en ook het terrein te Victoria Point was onge schikt voor landing. Van Bangkok ging de reis direct naar Akyab, daar het race terrein te Rangoon, dat eigendom is van een particuliere ver- eenigiDg, verder niet als vliegterrein ge bruikt mag worden. Dat trouwens het ter rein niet in al te besten staat verkeert, heeft de noodlottige averij van het toe stel van Schott wel bewezen. ï)e afstand AkyabKarachi werd *n slechts twee dagen afgelegd en Woensdag werd de werkelijk verrassende sprong Bag dadKonstantinopel een afstand van 1900 K.M., met een korte tusschenlanding te Aleppo uitgevoerd. Daardoor is de afstand Batavia—Konstantinopel. ditmaal afgelegd in acht dagen, d.w.z. dat het toe stel in het ongunstigste jaargetijde en zon der voorzien te zijn van extra benzine tanks zooals het toestel van Koppen denzelfden tijd heeft gemaakt als de „Post duif' in het daarvoor gunstigste jaarge tijde. De directie der K.L.M., acht het werk, door de bemanning van de P.H.-AEN ver richt, een buitengewoon mooie presta.#e. De bemanning heeft onder zeer moeilijke omstandigheden want niet alleen in Europa was de weersgesteldheid slecht, ook in Achter-Azië werd de moesson op reis ontmoet een groote reissnelheid ont wikkeld cn daarbij groote voorzichtigheid en veel beleid getoond. De directie der K.L.M, heeft geen en kelen drang tot haast uitgeoefend, daar de overeenkomst, aangegaan met het hoofd bestuur der Posterijen, den reisduur Am sterdamBatavia of in omgekeerde rich ting, op gemiddeld veertien dagen bepaalt. Deze vlucht is de laatste, welke voorloo- pig gehouden wordt, nu aan de K. L. M. het gebruik maken van enkele Britsche militaire vliegvelden niet verder is toege staan. In April echter hoopt de K. L. M. de vluchten te hervatten. Op deze vlucht heeft het materieel zich uitstekend gehouden Er wordt nog aan herinnerd, dat dit vliegtuig hetzelfde is, waal-mede Smirnoff, Aler en VeenendaaJ onlangs hun geslaagde vlucht Amsterdam Batavia v.v. hebben volbracht. Het vliegtuig van de Fokkerfabriek, type FVTI B., heeft getoond, de zware ÏDspan- nine van een reis door zeer wisselende weersgesteldheid, uitstekend te doorstaan. Do drie Titan-motoren, waarmede het is uitgerust, hoewel eerst onlangs als nieuw type aan de maTkt gekomen, hebben een groot uithoudingsvermogen en een aanmer- keliïke bedrijfszekerheid aan den dag ge legd. Het merkwaardigste bliift echter de pres tatie der bemanning zelf, welke niet ge noeg gewaardeerd kan worden. Een harte lijk welkom in Nederland zal huD door de K.L.M. en door allen, die de luchtvaart na aa het hart ligt, dan ook worden bereid. RECLAME. DE ANNONCE VAN 5806 105. „Weet je wal ik deed. als ik jullie was," zegt tante Zeekat, als de Oesterfamilie een heel poosje heen en weer gepraat heeft, zonder eigenlijk iets opgeschoten te zijn. „Als ik jullie was, ging ik eens praten met den Ouden Waterman. Hij is verreweg de machtigste toovenaar, dien je onder zee vinden kunt en als hij niets voor jullie kan doen, kan niemand het hier." 106. Vader Oester had er dadelijk ooren naar. Hij had al vaak over den Waterman hooren spreken, maar hem nog nooit gezien. En nu was hij waarlijk wel wat nieuwsgierig. „Kom," zei tante Zeekat, „ik zal jullie er heen brengen als je het goed vindt." Allen stonden vlug op, namen hun hoeden en begaven zich op slap. JHR. Mr. CH. RUTS DE BEERENBROUCK. Vermoedelijk half Februari hervatting van zijn werk- z aamheden. De voorzitter van de Tweede Kamer en Minister van Staat, Excellentie Jhr. Mv Ch. Ruys de Beerenbrouck, die na zijn ern stige operatie in de R.-K. Ziekenverpleging te 's-Gravenhage, nog eenige weken rust moet houden voor zijn algeheel herstel en thans vertoeft op „Kasteel Suideras" te Vorden, mag zich in een gelukkigen voor- uilgang verheugen. Dagelijks maakt hij wandelingen rond het fraaie buitengoed, en voelt zich zoo opgewekt en krachtig, dat hij denkt half Februari weer naar den Haag terug te keeren, en zijn werkzaamheden als voor zitter van de Kamer weer te hervatten. EIERSTEMPELEN. Een wetsontwerp voor geïm porteerde eieren te ver wachten. In verband met de na 21 April a.s. ver plichte stempeling van eieren in Engeland, verneemt het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" dat aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met haast wordt gewerkt aan een wetsontwerp, waarbij wordt bepaald, dat alle in ons land in te voeren eieren een stempel moeten dragen van het land van productie. Het ontwerp is zoo ver gevorderd, dat het weldra naar den Raad van Stale kan wor den verzonden. Het ligt in de bedoeling het ontwerp met zoodanigen spoed door de Sla ten-Generaal te doen behandelen, dat de Nederland sche wet vóór de Engelsche van kracht wordt DE UNIE VAN UTRECHT. En de Staten van Limburg en Noord- Brabant. De God. Staten van Limburg hebben, evenals die van de tien overige provincies een uitnoodiging ontvangen om een ver- tegenwoordger aan te wijzen, die op 23 Januari deel zal nemen aan de herdenking van de Unie van Utrecht Op deze uitnoo diging hebben Ged Staten van Limburg evenals die van Noord Brabant meegedeeld, dat zij daarvan geeD gebruik zullen maken. Een verzoek van Ged. Staten van Utrecht, om de vertegenwoordigers van Ged. Staten der overige tien provincies te doen deel nemen aan een noenmaal, dat na de her denking van de Unie van Utrecht zal worden aangeboden, vervalt vanzelf door de afwijzende houding, welke Ged. Stalen van Limburg en Noord-Brabant tegenover de eerste uitnoodiging hebben aangenomen. („Lim. Koerier".) BETALEN VAN POSTQUITANTIES IN GIRO Met ingang van 1 Februari a.s. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari 1929 voor rekeninghouders bij den postchëque- en girodienst de gelegen beid wordt opengesteld om door hen te betalen postquitantiën in giro le verrekenen. Op een daartoe bij de aanbieding van eene quitanlie gedaan verzoek wordt het bedrag dier quitantie ambtshalve van de postre kening van den schuldenaar overgeschreven op de postrekening van den directeur van hel postkantoor ter plaatse. Nadat de over schrijving is geschied, wordt de quitanlie aan den rekeninghouder toegezonden. Kan om een ol andere reden aan het verzoek tot overschrijving niet worden vol daan, dan worden dc betrekkelijke quitan- tiën als „geweigerd" aangemerkt. Nadere inlichtingen kunnen ten post kantore worden verkregen. GESPREK. HOLLAND—PARIJS—BUENOS-AIRES. Waar een vorige maal over Berlijn via den zender en ontvanger te Nauen met Buenos Aires werd gesproken met gebruik making van de internationale telefoonlijn AmsterdamBerlijn, is thans over de l'ïansche radioverbinding ParijsBuenos Aires van Radio France een gesprek tot stand gebracht met gebruikmaking van de balansinrichting in de telefooncentrale te Parijs. Vandaar werd het gesprek over de internationale telefoonlijn ParijsAmster dam via de koordversterker te Amsterdam over de interlocale lijn naar Den Haag en vervolgens naar het hoofdbestuur der P.T.T, doorgegeven, alwaar vanaf een ge woon lelefoontoestel gesproken werd door ir. De Vos en ir. Visser dezerzijds en in Buenos Aires door den heer hr. Quarles van Ufford, secretaris van het Neder- landsche Gezantschap aldaar. Over het algemeen was de communicatie vrij goed De gebruikte telefoonlijn Amsterdam Parijs was dezelfde als die waarover inder tijd de geslaagde proefgesprekken Bandoeng Parijs, via de balansinrichling te Am sterdam gevoerd zijn via de Nederlandsche zend- en ontvangmiddelen. Deze proef is een succes voor de Radio France en opent de mogelijkheid dat in de toekomst ook langs dezen weg een ge regelde telefoonverbinding met Zuid- Amerika tot stand kan komen. Voorts is nog een geslaagd gesprek fot stand gebracht, n.l. via de Ncd. Indische en Nederlandsche radiostations tusschen ir. Brulez te Bandoeng en den secretaris van den Volkenbond te Genève. Ook dit ge sprek werd via de balansinrichting te Am sterdam gevoerd. DIRECTIE ORANJE NASSAU MIJNEN. De heer J. Delhorlhe zal, naar het pers bureau Vaz-Dias meldt, gevolg geven aau zijn reeds eenigen lijd geleden kenbaar ge maakt voornemen om zich wederom iu Frankrijk te vestigen en 1 Maart a.s. do functie neerleggen van voorzitter van de directie der Oranje Nassau mijnen. Een functie welke hij gedurende twinlig jaar heeft bekleed. Hij zal worden opgovolgd door den heer ir. D. J. Klink. Naar „Haarl. Dgb." meldt, heeft mr. W. H. Hoyer, officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Haarlem, niet 15 Februari om gezondheidsredenen onlslag ge vraagd uit zijn ambt. UIT NED." ÓÓsT-INDIE. GEHEIMZINNIGE AANVARING. Onbekend schip vergaan? BATAVIA, 16 Januari. (Aneta). Naar Ane. ta verneemt, liep dezer dagen te Tandjong Priok een Engelsche boot uit de wi',de vaart binnen, genaamd de Redgate en afkomstig uit Durban, welke zwaar gehavend bleek Het schip vervoerde een lading kolen voor do Kon Stoomvaart lljj. „Nederland". De gezagvoerder kon niet ophelderen hoe de beschadiging was ontstaan. Een nader on derzoek wees uit, dat de voorpiek vol wa ter stond. Het schip is drijvende gebleven op een waterdicht schot. Het voorschip draagt zoowel boven als onder de waterlijn sporen van een aanvaring. Ook de kapotte steven alsmede de ingedrukte en beschadigde bak en een deuk in het voorschip duiden hier op. Het is evenwel nog niet bekend, waar mede het schip in aanvaring is geweest. De kapitein kan niet anders verklaren, dan dat gedurende den nacht van Donderdag op Vrpdag j.l. omstreeks drie nur, terwijl het schip onder een dikken regen en langzaam varend naar Straat Soenda zocht, plotse ling een hevige schok werd gevoeld. Men heeft toen volle kracht achternltgeslagen en geetopt, maar er is niets anders ge zien dan de beschadiging aan het eigen voorschip .Men heeft hierop do reis naar Batavia vervolgd. De kapitein weet verder niets van het gebeurde af. Indien dezele. zing juist is, verklaren de bevoegde au. toriteiten dat het absolnnt uitgesloten ge acht kan worden dat het schip op een rif zou zpn geloopen, aangezien de zee ter plaatse waar het ongeval heeft plaats ge had, namelijk bewesten Prinsen-eiland, bij na 2000 meter diep is. Intusschen is nog geen enkel bericht ontvangen omtrent ver miste schepen. De betrokken deskundigen verklaren, dat dit een allereigenaardigst ge val is. De reparatie van de schade is nog n'.et aangevangen, aangezien men nadere be. richten afwacht van de rooderij, zijnde de Lrma Turnbnl te Londen. Naar het Engel9ch van OTTWELL BINNS. Goede hemelt Ik heb geen seconde aan ►ri kind gedachtl zei hij. verbluft over zijn pijen vergeetachtigheid. Maar zij begreep "lissrhien beter dan hij. wat die vergeet- 'chligheid beteekende, ze voelde zich plot ting heri nederig en onwaardig, en haar •tem klonk heel zacht toen ze teruglluis- lerde- Dan is het mijn schuld. Ik naakle dat u hem vergat. - Uw schuld! zei hij bijna hoflig. U pebt geen schuld.... in niets. Hij maakte met zijn arm een gebaar als m haar te verdedigen, en sloeg haar bij pngeluk op dra arm, zoodat ze een zachte ■reet van schrik uitte. Kijk nu zei hij berouwvol, wat een on handige kerel ik ben! Ze lachte zachtjes, en legde haar hand op ^i)n arm. U hoeft heusch niet zoo. Mei een plotselinge beweging had hij haar nsnd gegrepen, toen boog hij zijn hoold en prukle er ''in lippen op in een langen kus jte bewoog zich niet en trachtte ook niet paar hand terug te trekken. Toen hoorde ze ppeens zijn slem. heesch en onzeker: Rill u me vergeven? Ik had dal niet doen. Ik.ik was mezelf niel. Uw Nabijheid "7 y*9 het dat alleen? vroeg ze. trach- h**1 teleuratelling te verbergen, Alec Rimington hoorde de klank in haar stem en plotseling begreep hij. Er klonk een lach in zijn stem toen hij zei: Er is meer dan dat veel meer! Moet ik het werkelijk zeggen of begrijp je het zoo wel? Ik geloof van wel.... wanneer Vanaf het oogenblik waarop je mijn kamp kwam binnenloopen, toen ik je be wusteloos in mijn armen hield. Ik voelde dadelijk dat we bij elkaar hoorden en je ver haal maakte me wanhopig, want ik dacht dat je Mannenng's vrouw was en nu.... Hij kuste haar hand weer en zij fluister de: Wat moet je me wispelturig vindenl Nee zei hij. alleen maar mooi en heel moedig! Denk je dat ik kan vergeten dat je voor mij dien brand getrotseerd hebt? Toen lachte hij jongensachtig: Ik heb nog nooit eerder de hand van een vrouw gekust! Ze zei niets, ze was diep ontroerd. En waren woorden wel noodig? Zo was heel dicht bij hem en haar hart klopte wild Het was haar of hij hef hooren moest en begrij pen. wat zij niet onder woorden kon bren gen. Zijn hand liet de hare los en glipte om haar heen. tot ze weer. zooals al eens eer der de warmte van zijn hand op haar arm voelde. Liefste, fluisterde hij zacht en over mand door ontroering. Lief9tel Hij boog zijn hoofd naar het hare en ze hief zwijgend haar gezicht op Hij kuste haar: toen hoorde hij opeens in de duister nis een onderdrukten snik Je huilt, zei hij en er klonk iets ang stigs in ziin gefluisterde stem. Heh ik me vergist? Heb ik meer ver wacht. dan. dat ik had moeten doen? Je verwacht misschien, dat iemand al leen van verdriet schreit, en..,, dat is een groote vergissing. Haar gezicht was weer naar het zijne op geheven; hij vergat alles voor de uitdruk king van oneindig vertrouwen en geluk, die hij er op zag: Liefste, hou je Toen klonk door de stilte van het woud de scherpe knal van een geweerschol en dade lijk daarna een kreet van doodsangst en pijn. Honor klemde zich angstig aan hem vast en hij drukte zijn arm beschermend om haar heen. Wees still fluisterde hij Niets zeg gen. Toen mompelde hij. meer legen zich zelf dan tot haar; Groote Godl Dat was Salem. XVII Langen tijd bleven ze stil in dezelfde houding zillen, gespannen luisterend. Een maal leek het hem of hij heel in de verte iels hoorde bewegen, en hij leunde luiste rend voorover. Wat is er? fluisterde Honor. Niets, liefste, antwoordde hij gerust stellend. Iets heel in de verteeen dier. of zoo iefs. denk ik. Haar oogen. die nu gewend waren aan de duisternis, zochten zijn gezicht en ze zag, dat er een angstige uitdrukking op was. Ben je angstig voor het kind? vroeg ze plotseling. Ja.en voor de anderent Die ellen deling zit ons den heelen tijd op de hielen En ik geloof dat hp) hem in de eerste plaats om het kind te doen is. Ze had graag willen weten waarom en was op het punt er naar te vragen. Maar ze hield haar woorden in ze wilde wachten tot hij haar nit zichzelf zijn vertrouwen zou geven Even zwegen se beide en toen zei Rimington; Ik moes er eigenlijk op uit om dien ellendeling te pakken te krijgen. Neel Keel Dat zou je niet kunnen. Ik zou nog liever zelf gaan. Jij? Liever dan dat jij ging. Ik kan me ten minste bewegen zonder hulp. Jij bent ge wond. Salem heeft je op zijn rug hier naar toe moeten dragen. En nu is hij dood(rouwe kerel I Plotseling was al zijn schijnbare kalmte verdwenen: hij mompelde een paar kern achtige uitdrukkingen en keek somber hel donkere woud in. Als ik dien laffen moordenaar ooit ontmoet. Ja. maar nu kan het niet. zei Honor haastig. En je moet bedenken dat hij waarschijnlijk op zoek raar jou is. Als hij je verraste en.. cn... Je moet het niet doen. 't 19 veel beier om te wachten. Je zult hem toch vroeg of laat ontmoeten en dan kan je altijd nog Ze bleef plotseling zwijgen, verbaasd over haar eigen woorden. Daar zat ze waarach tig heel rustig te beredeneeren hoe de eene man den andere zon kunnen dooden. Maar die eene man was een laffe moordenaar. Hij had Salem waarschijnlijk verrast en hem van uit een veilige schuilplaats doodgescho ten En hij zou mei al de anderen hetzelfde doen Fatuma. hef kind. Rimington. mis schien haar zelf ook want zooals Rimmcton al gezegd had als een misdaad als deze een maal begonnen was. dan moest hij volge houden worden tot het laatsle toe wilde de moordenaar zelf veilig zijn. En pen huive ring ging door haar heen. toen ze bedacht wie die man kon zijn Van Jules legrand kon men a"- verwachten maar het was moeilijk Mmnering van dit allee te verden ken. En toch was het niet onmogelijk, na alles wat ze gehoord had. Rimington9 stem stoorde haar overpeinzing. We zullen toch iels moeten doen. We kunnen hier niet de heelen lijd blijven. Die schurk zou wel eens niet alleen kunnen zijn. Als er meer zijn en zo beginnen het bosch aan dezen kant le doorzoeken, dan zijn we er bij. En Fatumahet kind? Wat moeten die beginnen? Ik geloof niet. dat we ons over hen be zorgd hoeven te maken. Die schurk schijnt hen niet ontdekt te hebben en Fatuma en do dragers kunnen zich heler redden in het bosch dan een blanke. Het kind ie veilig bij Fatuma Ze zullen waarschijnlijk naar mijn kamp hij hel meer gaan, en daar moeten wij ook zien te kompn. Als we zoo gauw moge lijk op weg gaan, kunnen we er morgen tegen een uur of twaalf zijn. Je moet doen, wat je het beste vindt, zei ze. hoewel ze zich angstig afvroeg, hoe hij ooit in 9taat zou zijn dien tocht waar over hij zoo luchtig sprak, te volbrengen. Welken kant ligt het meer uit? Bijna regelrecht naar hel Onstra We moeten dwars door het woud aan don ande ren kant van de rivier Ik ben bang. dat het geen gemakkelijke tocht voor je zal zijn. liefste. Ze dacht aan zijn gewonden schouder, aan het feit dal hij tweemaal bewusteloos was geweest maar ze zei niets. Ze dorst bijna niel 'e denken, aan al de gevaren, die hpn tweeën, hulpeloos en alleen konden bedreigen (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9