De ramp van „De Prins der Nederlanden". 69ste Jaargang VRIJDAG 18 JANUARI 1929 No. 21118 STADSNIEUWS. KERK- EN SHHOOLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ORT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER AD VERTEN TIEN 80 Cts per r**el voor advertent.,.!) uit. Leiden en olaatsen waar agentschappen ?an one Blad gevestigd tun Voor alle andere advertenhAn 35 CU per regel Kleine Advert-nlien uitfluitend bii vooruitbetaling Woensdag. en Zaterdags 60 CU. bij een maximum aantal woorden fan 30 Incasso volgens nostrecht Voor eventueels opzending fan brieven 10 Cts nortn te hetalen Rewiionnmmrr fi CU Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor f i Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden Der 3 maanden 2 35 per week0 18 BuiUn Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week „018 Franco per posl 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE TENTOONSTELLING I VAN PORTRETTEN IN „DE LAKENHAL". Naar aanleiding van de voortdurende be- iiigEtelling in de tentoonstelling van por- [tretten van 18001850, zal de duur der [expositie in de Lakenhal worden verlengd Jtot 2 Februari a.s., waarna onherroepelijk fslaiting zal volgen. Wie nog interesse heeft voor deze be langrijke expositie, haaste zich! fzJSCHEID VAN Dr. B. A. v. GRONINGEN TE ASSEN. Als rector van het gymnasinm. Gistermorgen had in tegenwoordigheid [van den nieuwen rector, leeraren, leerares- |8en en leerlingen van het Gymnasium te [Assen, in de rectorskamer het afscheid j plaats van den rector dr. B. A. v. Groningen, nieuwbenoemd hoogleeraar alhier. Ln een toespraak tot de leerlingen zeide I dr. Van Groningen met genoegen te mid- Iden van de leerlingen van het Asser Gym- I nasium te zijn werkzaam geweest, aan wie hij met plezier zal terugdenken. Spr. zeide [dat het een voorrecht was gymnasiast te |zijn en gaf als een laatste goede raad lot I de leerlingen te kennen, dat een gymna siale opleiding, dan pas tot haar recht komt als men zijn best doet en er zijn hart aan I geeft. Zich tot de docenten richtend, zeide spr., dat hoewel reeds van hem afscheid genomen was in de leeraarsvergadering, spr. niet kon nalaten thans nog een woord [van hartelijken dank te brengen voor wat docenten voor hem zijn geweest Met F genoegen was ook spr. met hen gedurende de twee jaren van zijn verblijf te Assen [werkzaam geweest De conrector, dr. v.d. Hagt, bood namens j de leeraren, den scheidenden rector een herinnering aan, bestaande uit een twee- j tal foto's: de gezamenlijke leeraren en het schoolgebouw. Dr. Van Groningen sprak een woord van hartelijken dank voor de geboden herin- nering. Ten slotte werd dr. Van Groningen ook I namens de leerlingen toegesproken en be- dankt voor wat hij voor hen geweest is. LEIBSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Openbare vergadering. Gisteravond werd in het gebouw „Prediker" een openbare propagandavergadering ge houden van de Leidsche Christelijke Be sturenbond De greote zaal was geheel ge- I vuld. Te ruim 8 uur opende de voorzitster I de heer A. J Schoneveld. de bijeenkomst Jen tas een gedeelte van Math 5 en ging I voor in gebed. Hij 9prak daarna een kort [openingswoord, waarin hij dankte voor de I groote opkomst en speciaal welkom heete ds D. Kuilman, Ned. Herv. predikant I hier ter stede, die dezen avond het woord 1 zou voeren. Verder fieette spr. welkom de Izangvereeniging „Hallelujah" met haar be- kwame directrice Mej. Tilly Leening. Spr. I sprak de hoop uit dal dezen avond weer I zou mogen bijdragen tot bloei van de Chr. Vakbeweging. Hierna zong de zangvereeniging eenige [liederen op inderdaad verdienstelijke wijze. Vervolgens sprak ds. Kuilman zijn rede [uit over het onderwerp „Waartoe Christus' invloed op de samenleving ons oproept". Rede de. Kuilman. Spr. begon met te zeggen dat hij hier [vanavond voor deze vergadering staat, als een prediker van Jezus Christus, die oow [op het maatschappelijk terrein van het [leven invloed moet hebben. Spr. vertelt dan van zijn jeugd, waarin hij naar school [ging in een achterbuurt. In dien tijd heeft Jhij veel gruwelijke dingen geziep daar in |die achterbuurt, liederlijkheid, dronken schap. Maar gelukkig heeft spr ook vroeg [ingezien dat er tegenover deze machl der [zonde, een andere macht staat, de macht van Jezus Christus en dat wij in dit leven pnze leden moeten stellen tot wapenen "an gerechtigheid. Wij worden geroepen cm getrouw den Heiland te dienen op elk |terreio van het leven. Hel jaar 1929 dat wij zijn ingegaan is [een bijzonder jaar. Spr. haalt aan een artikel van prof. Windisch in een Britsch tijd schrift, die er op wijst dat in het jaar '2b 13a de geboorte van Jezus. Johannes - de Dooper het Christendom inluidde. In de Moeste plaatsen heeft deze man het woord Bods verstaan om dat later in de wereld pt te dragen. Op deze krachtige figuur wil spr. van- p avond wijzen, op deze man die als de nienschen hem vroegen- Meester, wat zul- wij doen, hen steeds zeide rechtvaardig en behulpzaam te zijn in deze k^prnme gl Een groote ramp heeft Hoek van Holland getroffen. Acht mannen en vaders hebben eigen leven geofferd bij hun pogen het leven van hun medemenschen te redden. Acht vrouwen en 37 kinderen blijven achter! Zij moeten gesteund, de eer van ons volk gebiedt het. Minstens f. 8000.- per jaar zal er benoodigd zijn, om de achtergeblevenen een bescheiden steun te verzekeren. Zendt daarom Uw gift tot leniging van het niet uit te drukken verlies, en doe het snell Het adres is Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, te VGravenhage. Gironummer 22120. Vermeldt op uw zending het motto: Prins Hendrik der Nederlanden". wereld. Dit sociaal gevoel is niet iels spe ciaals van Johannes de Dooper. Dit hoon brj het Evangelie. Toen Jezus over Johan nes een oordeel uitsprak, heeft Hij zijn prediking niet veroordeeld. Neen Hij zegt: Wie zijt gij uitgegaan om te zieneen propheet, ja, ik zeg U, veel meer dan een propheet. Deze Johannes heeft de nieuwe periode •ingeluid, de periode van Jezus, die een groo- tcn invloed op het maatschappelijk leven heeft gehad. Hij was met innerlijke ontfer ming bewogen over de tollenaren en zon daren. over de bedrukten en bedroefden. Niet de grootpn der aarde zijn hem dade lijk ie voet gevallen. Het waren degenen die voelden de ongerechtigheid in deze we reld. die tot hem kwamen Jezus wil het niet dat wij in deze wereld vreedzaam in ons hoekje zaliglijk onze bevindingen proe ven. Als wij de hongerigpn gespijzigd heb ben. de dorsligen gelaafd, de naakten ge kleed dan zullen wij ter rechterhand van Jezus worden geplaatst in den Oordeelsdag. Wij mneleD de fakkel die Christus heeft ontstoken op maatschaDpelijk terrein over dragen van geslacht op geslacht. Christus invloed op het sociale is wel hieraan slerk merkbaar dat na zijn hemelvaart de disci pelen alle goederpn gemeen hadden en ook hieraan dal de- gruwelijke topstanden van den Romeinschen tijd, de vreeselijke sla vernij en zedeloosheid, door de invloed van het Christendom weer werden verbeterd. Toen werden de slaven niet langer be schouwd als dieren en toen werd gewaar schuwd tegen de liederlijkheid als gevolg van den drank En zoo zou men door kunnen gaan met het noemen van voorbeelden van de invloed van Christus op het maatschap pelijk leven Helaas hebben de Christelijke kerken in den modernen tijd wel eens al9 een rem gewerkt op de vakactie en daarom moe ten de kerken nog meer leeren verstaan Jezus' bedoelingen op dit terrein Want door dat misverstaan is er vep] onrecht gesch'ed. Nog in de zestiger en zeventiger jaren van de vorige eeuw was er een doffe berusting van de zijde van de arbeiders. Hulpbehoe vend en onwetend waren ze en zoo was het dringend noodig dat er een geestelijke ont waking zou komen Die ontwaking i9 geko men. Jezus gaat thans over de wereld en klopt aan vele harten Jezus Christus leeft 6terker dan ooit op deze wereld. Op de conferentie in Jeruzalem isr de vraag ter sprake gekomen hoe Christus ge plaatst kan worden in het centrum van de industrie De taak. die de kerken zoo lang verzuimd hebben, wordt thans gezien. En wat moeten wij nu doen? Wij moeten de wapenrusting van Christus aantrekken en ook onzen weg gaan. vertroosting en hulp brengende door de liefde van Christus. Ook in organisaties moet leven en leeft ge lukkig het beginsel dat Jezus gebracht heeft. Zoo moet het Evangelie van Jezus komen over alle terreinen des levens. Rijken en armen mekten een zijn in Jezus Christus, onzen Heere Hierna zong nogmaals de zangvereeni ging enkelp nummers, waarna de voorzitter ds Kuilman hartelijk dankte voor zijn krachtige rede en 't „Hallelujah" voor haar zang. Trnslotte wekte spr allen op zoo goed mogelijk werkzaam te zijn op het terrein van de Chr vakbeweging en hierna sloot hij de vergadering met dankgebed. ONDEROFFICIEREN-VEREENIGING „DOOR VRIENDSCHAP VEREENIGD". Na eenige jaren te hebben geslapen is deze vereeniging weer ontwaakt en bij het 68-jarig beslaan heeft zij van dit ontwaken getuigenis afgelegd, door een uitvoering te gevpn in den Leidschpn Schouwburg. Het was ongetwijfeld voor den voorzitter, sprgeanl-majoor J H Kript'jmeyer. een aan- gpnamp taak het openingswoord te spreken in een zoo goed gpvuld Huis! Dat rpeds een bewijs was. dat er medplev^i: bestaat. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot den garnizoenscommandant overste Le Poole, tot den commandant van het 6 rcg. veldartillerie en de overige hoofd- en subal terne officieren en daarna een beroep ge daan op steun, zonder welken immers geen veTeeniging kan bestaan Dat dit beroep niet onverhoord zal blijven, daarvoor was ons borg het feit. dat majoor van Blarkuin namens de officieren als bewijs van sympa thie *een krans overhandigde, waarvoor de voorzitter hartelijk dankte. En ook de bur gerij zal wel niet achterblijven. Opgevoerd werd de leuke klucht „in den Mist", die reeds meerdere gezelschappen een mooien avond heeft bezorgd en het door de kostelijke verwikkelingen uitnemend doet, zoodat meermalen de lach niet tot bedaren schijnt te zullen komen. Den inhoud achten wij overigens voldoende bekend, ge zien de herhaalde opvoeringen. Ook gisteravond heeft deze klucht den veleri aanwezigen weer ten zeerste geamu seerd; ongetwijfeld mede door de over 't algemeen aardige vertolking, die voor de toe komst goede verwachtingen doet koesteren. Er schuilen toch eenige zter bruikbare krachten in D V V.. die bij goede leiding het nog ver zullen kunnen brengen De eerste kennismaking was een aangename! Tot het succes van den avond hebben gis teravond in de eerste plaats bijgedragen de beide John Smithen door wier naamsver warring alle gekke situaties ontstaan. De dominee hield zijn type keurig vol. De vriend Desmond begon aardig, doch viel lator wat terug, maar hinderlijk was dit niet. De overige heerenrollen pasten zich wel aan. Van de dames moet in de eerste plaats genoemd de huishoudster en dan vol gen de beide echtgenooten der Smithen. Hei: tempo had men beter wat kunnen opvoeren Bii elkaar genomen was het een welge slaagde avond. Ongetwijfeld heeft D. V V. zich gisteren vrienden verworven, ook gelet op het zeer hartelijk applaus, dat de executanten ten deel viel. De dames werden behoorlijk in de bloemetjes gezet en allen werden ten slotte nog door den voorzitter gecomplimen teerd. De Huiskapel deed zich tijdens de pauzes hooren en wist deze op te vroolijken met goede muziek. CHRISTELIJKE MUZIEKVEREENIGING „ATHALJA". 14de Openbare Uitvoering. De Graanbeurs was waarschijnlijk tengevolge van het minder aangename weer gisteravond slechts matig bezet, toen de uitvoering van A'halia begon met den zang van Psalm 150 2 begeleid door het orkest. De heer D. A. Treur opende daarop op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst en heette de aanwezigen en in hel bijzonder de afge vaardigden van de 3-Octobervereeniging, van de Chr. Oranjevereeniging, van zuster verenigingen en de donateurs welkom. Daarop opende Alhalia het programma met vier muzieknummers die goed werden vertolkt en waarbij vooral de krachtige en bezielende leiding van den directeur den heer M. van der Veld opmerkelijk was. Vooral hul Onze Vader waarin de hout blazers zich van een goede zijde lielen kennen klonk brepd en mooi. Het Dubbelmannenkwartet „Intimo" liet zich hooren droeg eenige fraaie liederen mei gloed voor en oogstte daarmede even als trouwens de muziek een herhaald dank baar applaus waaruit de waardeering van de aanwezigen voor de geboden kunst op overtuigende wijze bleek. Na de pauze trad eerst de heer Arie Post als declamator van een luimige en een ern stige voordracht op En ook hij werd met een lan gaan houdend applaus bedankt voor hel genot dal hij den aanwezigen in de zaal ge9c:honken had Tenslotte traden hel Dub- belmannenkwarlel „rntimo" en „Athalia" nog eens op en zoo kwam het einde van den ondanks hef minder groofe bpzoek van belangstellenden welgeslaagden avond, waaraan wie hem hebben bijgewoond zeker een ui'.slekende herinnering zullen bewaren. De dienstplichtige korporaals en sol daten der lichting 1923. die op 1 November 1928 van de artillerie bij de infanterie zijn overgeplaatst en ingedeeld zijn bij het 4de regiment infanterie, komen 12 September alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen De onderofficieren dier lichting en categorie komen 8 September op. Zij vertrekken 28 September met groot verlof. De 15de van de Joodsche Maand Sjebat wordt in de Joodsche tijdrekening genoemd: „de Nieuwjaarsdag der Boomen". Volgens een oude overlevering geeft de zon vanaf dien datum (die dit jaar op Zaterdag 26 Januari e.k. valt) weder voldoende warmle, om de groeikracht der vruchtboomen in Palestina te bevorderen. In Palestina wordt die datum dan ook zeer feestelijk gevierd In de laatste jaren vooral, onder den invloed der Zionistische werkzaamheid. Om het land met alle daartoe ten dienste staande middelen weder he- woonhaar te maken, begint men op den 15en Sjebat met aanleggen van vele nieuwe aan plantingen. Ook buiten Palestina gedenkt men dezen dag op eenigszins feestelijke wijze. Om ech ter ook daar een tastbare proef te geven van hetgeen in het Heilige Land gedaan wordt op het gebied van vruchfencultuur. worden overal tor wereld omstreeks dien datum amandelen verkocht, afkomstig van boomen. geplant in de Zionistische kolonies in Palestina, welker opbrengst ten goede komt aan het werk der kolom'sten. Teder, die iets voelt voor het grootsche werk dier wakkere pioniers, steunt gaarne dit werk door te koopen een zak ie gevuld met aman delen, afkomstig uit het land der vaderen. De verkoop zal dit iaar vecchieden op Zon dag 20 Januari onder leiding van den No tions al fondpeommhssa ris van de Afd Leiden van den N. Z.-B., den heer L. van Ameron- gen, Haarl.9traat 233. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Doom, G. Verdoes Kleyn, te Dordrecht. Te Huizen, J. J. Tim mer, te Ermelo. Aangenomen: Naar Hilversum (4e predikantsplaats), A. C- Dicderiks, te Krui- ningen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te ZaDdvoort, N. A. Wa- niüg, cand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Moercapelle d9. B. v. Neerbos, te Terneuzen. Bedankt: Voor Goes ds. M. Hofman, te Krabbendijke. PROF. DR. HUIJBERS. Prof. dr. F. 11. F. M Huijbers, hoog leeraar aan de R. K. Universiteit te Nijme gen (faculteit der letteren geschiedenis) is ernstig ongesteld; hem zijn de laatste H. Sacramenten toegediend. LEGER DES HEILS. De kwestie der cpvolging. De Britsche radiodienst meldde: Commis sioner Higgens, de chef van den staf van het Leger des Heils, heeft gisteren tijdelijk de functie van generaal Bramwell Booth overgenomen, in afwachting van de be noeming van diens opvolger. Higgens is jarenlang de rechterhand van Booth geweest en heeft gedurende diens lange ziekte de meeste officieele plichlen van den generaal vervuld. Men beschouwt hem thans als den meest waarschijnlijke opvolger. De naam van commissioner Lamb, den internationale secretaris, die buiten het leger een groote reputatie geniet wegens zijn buitengewone kennis van emigratie- kwesties wordt eveneens genoemd. Commissioner Hay. de president van den Hoogen Raad, wordt door de leden van den Raad ten zeerste geroemd wegens de wijze, waarop hij discussie heeft geleid, en ofschoon hij vele jaren in Nieuw-Zee- land heeft doorgebracht, is zijn reputatie in Fngeland zeer hoog. Ook wordt de mogelijkheid geopperd, dat de commandante Eva Booth, de zuster van Bramwell, zou kunnen worden gekozen. Haar naam is algemeen bekend door haat leiding van het Leger in de Ver. Staten. Zij was de leidster van de beweging tecren de autocratische positie van haar broeder. Velen meenen evenwel, dat haar benoe ming op le veel verzet zou stuiten Naar het schijnt, zal de Hooge Raad heden overgaan lot de verkiezing van een nieuwen generaal. Gistermiddag is een speciale boodschap per van Sunhurv naar Soulhwold vertrokken om aan Bramwell Booth de officieele mede deel ing van zijn afzetting over te hangen, i De generaal ontvangt voor'durend tele grammen, waarin sympathie jegens ztin persoon, wordt uitgesproken en de ver zekering wordt gegeven, dat men hem zal blijven steunen. BINNENLAND. Na de ramp bij Hoek van Holland. (2e Blad). De posivlucht der P.H.-A. E. N.; onont- hond te Konstantinonel. (3e Blad). De wdienino is te verwachten van een wetsontwerp betreffende geïmporteerde eieren (Binnenland, 3e Blad). De houding van Ged. Staten van Limburg en Noord-Brabant teoenover de herdenking van de Unie van Utieoht. (Binnenland, 3e Blad). Onzetfend pclitie-drama in Grootenasi (Gr.) Vier veldwachters doodgeschoten. De moor denaar is gearresteerd. (Laatste Berichten, le Blad). De winteispslen lo Davo3. (Sport le Blad). BUITENLAND. President Coolidge teekent 't Kellogg-pact. (Buitenl. le Blad). De aanwijzing der Amerikaansche fin an ti eele deskundige. (Buitenl. le Blad). Borms in vrijheid. (Buitenl. le Blad). Nieuwe wisselingen in de regeering van Afghanistan. (Buitenl. le Blad). Aardbeving in Venezuela. (Buitenl. Gtm., 3e Blad en Tel., le Blad). VACATURE-PROF. SNELLEN TE UTRECHT Een benoeming in afwijking van de voordracht. Naar het „U. D." verneemt is dezer dagen de benoeming te verwachten van dr. H. J. M. Weve, oogarts te Rotterdam, tot huog- leeraar in de oogheelkunde aan de Rijke universiteit te Utreoht, ter voorziening in de vacature van professor Snellen. Het blad teekent bij dit bericht het vol gende aan- Toen professor Snellen als hoogleeraar af trad, is als nummer één op de voordracht voor de benoeming van Snellen's opvolger geplaatst prof. dr. G F. Rochat, hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Groning-eche Universiteit Met deze voordracht zijn cura toren accoord gegaan, maar de Minister van Onderwijs wenschte andere oogheelkundi gen in aanmerking gebracht te zien, met name dr. Weve. Daarop is een correspon dentie gevolgd tusschen den Minister en curatoren, waarbij de faculteit te kennen gaf dat zij na zeer ernstig onderzoek naar verschillende candidaten moest blijven bij haar overtuiging, dat prof. Rochat verre de voorkeur genoot op grond van wetenschap pelijke verdiensten zoodat zij haar aanvan kelijke voordracht handhaafde, en mèt haar het college van curatoren. De minister heeft blijkbaar termen gevon den, desondanks van de voordracht af te wijken Hel is volstrekt geen gpheim geble ven. dat hier kerkelijk-polilieke overwegin gen een rol hebben gespeeld en meD bij voorkeur een candidaat van R.-K. huize be noemd wilde zien. Zijn onze inlichtingen juist dan moet de minister het standpunt hebben ingenomen dat hij. daar prof. Rochat te Gronineen een geheel nieuwe naar zijn eigen wenschen in gerichte oogheelkundige kliniek krijgt, dpzen hoogleeraar te Groningen wenscht te laten om {e voorkomen, dal een opvolger van prof. Rochat weer bever een anders ingerichte kliniek zou begeeren en zich dan le Gro ningen zou herhalen waf zich te Leiden heeft voorgedaan bij prof. v d Valk. er ZV/ITSERSCHE WINTERSPELEN. (Van onzen specialen verslaggever). Curling. DAVOS, 17 Januari. He deelnemers zjjn willekeurige pers», r.en uit de hotels, die zich tot 4 teams heb- 5en gegroepeerd: Team A: Bentley, W.; Pearson. J. S.; Marx-Nielsen, H.; O.iver Jonas, Miss. leam B: Levy, R.; Griffith, GeneralCash, J.Bentley, Mrs. Team C.: Bayer, H. C.; Allcock. W. B.; K.tcat, S. A. P.; Edlin, Mrs. Team D.: Halier, E.Cooper, H.Levy, M Buckley, W. C. Curling is oorspronkelijk een Schotsch spel (in het italiaansch heet het boccia) an

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1