PAAIV OPENING C. KRIEST VREESELIJKE RAMP BSJ HOEK VAN HOLLAND. Groote Jaarlijksche Balans-Opruiming Tafelkleeden S. BULTHUIS Botermarkt 23 BLOEMEN-MAGAZIJN RUNDERLAPPEN Bericht van Inzet. v.h. Fa. GEBR. HÜGENOOÜRN LEIOEN. MORGEN, VRIJDAG 4 UUR KOREVAARSTRAAT No. 6 Fa. J. IJE LA RIE, Clarast. 18 Tel. 207S Acht menschen in de golven omgekomen. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. Verkoop a contant Geen zichtzendingen TELEFOON 1508 50-60-70-75 Cent 5769 De reddingboot „Prins der Nederlanden" in den sneeuwstorm vergaan. Gelijk wij gistermiddag nog in onze Stads editie hebben kunnen medodeelen, heeft zich nabij Hoek van Holland een verschrik kelijk drama afgespeeld, dat aan niet min der dan acht menschen het leven heeft gekost. Tengevolge van den sneeuwstorm waren een tweetal schepen gestrand op de Maas vlakte bi] Hoek van Holland, en één van ben, het Letlandsche schip „Valka" vroeg gistermorgen omstreeks 10 uur na Radio- IJmuiden om sleepboot-assistentie. Toen is eerst de „Gouwzee" uitgezonden en later nog de „Gele Zee", doch wijl deze schepen te veel diepgang hebben om de ge vaarlijke Maasvlakte dicht te naderen, be sloot de lood9commissari3 ook de redding boot „Prins der Nederlanden" ter hulp te zenden. Bij het vertrek van de „Prins der Nederlanden" was de zee minder ruw dan jn de vroege ochtenduren. De bemanning was vol goeden moed en hoopte spoedig te rug te zijn. Inmiddels echter kwam een mieuwe zware sneeuwjacht al het uitzicht benemen, zoodat men te Hoek van Holland, waar men van den uitkijktoren aanvanke lijk de „Valka" kon zien liggen, den tocht van de reddingboot niet meer kon volgen. ^Vel wiet iemand, die van den wal af met een kijker hel schip had gevolgd te rappor teren dat het in de branding moest zijn ge raakt. wijl hij het plotseling uit het oog was verloren, doch ongerust maakte men zich ihierover nog niet. De reddingboot omgeslagen! Terwijl men dus te Hoek van Holland nog Diets ernstigs vermoedde kwam plotseling via Scheveningen-Haven de ontzettende tij ding, dat de reddingboot was omgeslagen, een tijding, die door het zelf in nood ver- ikeerende stoomschip Valka was uitgezon den. Aan de Valka werd terstond gevraagd of het geen sloep kon uitzetten, doch hierop werd een „onmogelijk" als antwoord ont vangen. D© Letlanders moeten zelf wel in een zeer gevaarlijke positie zijn geweest 1 Zij zouden andors de mannen, die gepoogd had den. hun tie redden niet in den steek hebben gelaten. Aan boord van de „Prins der Nederlan den" waren acht personen, schipper Kloos- ler, 1ste machinist Meyboom, 2de machi nist Timmers en vijf matrozen: do Groot, Tan Asperen, Muylwijk, Verwey en Star- lenburg. De matroos Telgrom. die wel tot de vaste bemanning van de Prins der Ned-erlanden behoorde is niet mee uitgevaren, omdat hij toen het alarmsein kwam. een eind buiten Hoek van Holland aan het werk was en !men geen ttjd meer had hem te waarschu wen. In zijn ptaat9 is toen geheel vrijwillig de matroos Starrenburg, rader van tien kin deren meegegaan. Kloosler laat 6. Timmers 4. d« Groot 10, Muylwijk 4. en Verwey 3 kinderen na. zoo dat in totaal 37 kinderen tegelijk vaderloos zijn geworden. Ook van Asperen en Mey boom waren gehuwd, doch zij hadden geen kinderen. Pogingen om h ulp te bieden. Het spreekt vanzelf dat het bericht van bet vergaan der reddingboot te Hoek van Holland groote consternatie bracht. Aan de Berghaven was in een ommezien een groote menschenmassa bijeen en wer den in der haast toebereidselen gemaakt voor de redding. Draagbaren, verbandtrom- rnels, dekens en een zuurstofapparaat wer den door de loodsautoriteiten op een twee- lal vletten geladen en een dubbele ploeg der reddingsbrigade, bestaande uit respectie velijk 7 en 5 man onder leiding van Dr. Knip van Hoek van Holland begaf zich hier mede naar den overkant Ook werden de ge- aeesheeren uit de omgeving ter hulp geroe pen, terwijl teven9 om assistentie werd ge vraagd van de motorreddingboot „Koningin Wilhelmina" te Stellendam. Te Hoek van Holland kon men direct uitvaren, maar de „Koningin Wilhelmina" van Stellendam moest eerst uit het ijs worden losgehakt. De reddingsploegen, die van Hoek van Holland waren vertrokken baanden zich een weg langs het strand door sneeuw en ijs. Dr. Knip met zijn groep zocht langs de Zuiderpier hel strand van Rozenburg af in de hoop er iets van de Prins der Nederlan den te ontdekken. De andere brigade trok meer landwaarts en baande zich een weg over slooten en greppels om zoo dicht mogelijk de hoogwa- terlijn te naderen. Zoo werkte men zich tusschen duin- en strand heen tot den mond der Oude Maas, doch nergens werd iets ont dekt. Tol half vier werd deze moeizame tocht voortgezet, evenwel zonder eenig re sultaat. Op verschillende plaatsen werden posten uitgezet, terwijl men op de Zuiderpier een der daar staande huisjes in gereedheid bracht voor de eerste behandeling van de drenkelingen. Deze po9t is ook vannacht betrekken, doch zoover ons bekend is, werd niets ont dekt. Gelijk gezegd keerden de sleepbooten Gouwzee en Gele Zee tegen het vallen van den avond in de Berghaven terug zonder eenig spoor van de Prins der Nederlanden ontdekt te hebben. Inmiddels zat men in den Hoek van Hol land niet stil. Kapitein Slis, de schipper van de thans op de helling liggende President van Heel een zusterschip van de Prins der Nederlanden is met vijf man aan het werk getrokken om de vlet no. 2 uit te rus ten voor een tocht naar de Maasvlakte, om te zien, of er nog iets te redden viel. Olie- jassen, waterlaarzen, lantaarns, reddings gordels en .lijnen werden aan boord van de in de berghaven liggende notedop gebracht. Onder zeer groote belangstelling i9 de vlet tegen 4 uur van Hoek van Holland vertrok ken. De bemanning bestond uit kapitein Slis. Verwey een broer van den vermis ten matroos - A. Benard, J. Benard, v. d. Ster en v. d Vlies. Deze laatste is de eenige overlevende van de ramp met de President van Heel. welke in October 1920 voor den Hoek van Holland is gebleven, toen zij was uitgevaren om naar de Prins der Nederlan den te zoeken De Prins der Nederlanden is toen behouden teruggekeerd; de President van Heel is omgeslagen, acht menschen hebben daarbij toen het leven verloren. De motorboot Fré sleepte de vlet de Berg haven uit en den Waterweg op. Het lag in de bedoeling, via het kanaaltje door het eiland Rozenburg naar de Oude Maas te gaan. om zoo voor Onstvoorne op de Maas vlakte fp kunnen gaan kruisen. De vlet was een open roeiboot van onge veer 7 meter lengte, zoodat do opvarenden blootgesteld waren aan de bijtende kou, de verblindende sneeuwjacht en 't overkomen de waterI Desondanks zijn de mannen er op uitgetrokken. Zij zijn voor Oostvoome aangekomen, hoewel het weer steeds sle -li ter werd, en hebben daar urenlang rondge varen. Tegen middernacht werd van schip per Slis bericht ontvangen bij den lnotlsTm- missaris, dat op het strand tusschen Oost- voorne en Rockanic inderdaad twee lüken zijn aangespoeld. Het eene is van schipper v. d. Klooster, het andere van den Isten machinist. H. Meyboom. Waar is de „Koningin Wilhelmina"? ReedB in den middag was ook de motor- reddingboot „Koningin Wilhelmina". schip per A. Jager, te Stellendam uitgevaren en eenigeD tijd daarna kwam de tijding dat men de „Prins der Nederlanden" met den kiel naar boven had zieD drijven in de richting van het Goereesche Gat. Van andere zijde word echter gemeld, dat de omgeslagen reddingboot niet drijft, doch met den mast en de schoorsteeneD vast ligt in het zand, ten Noorden van de „Valka." Hooge brekers rolden over het schip. Eenigen tijd daarna werd bericht ont vangen uit Stellendam dat men zich daar ernstig ongerust maakte over het tot van de reddingsboot Koningin Wilhelmina. waar van men in geruimen tijd niets had gehoord. Men zag ter hoogte van de Noord, Pampus een lichtje en veronderstelde, dat dit van deze boot zou zijn. In dat geval zou do boot gestrand zijn. De loodscommissaris van Hoek van Hol land, de heer Vruggink, heeft zich, toen dit bekend werd, dadelijk telefonisch in ver binding gesteld met Hellevoetsluis. ten eindt de sleepboot Kijkduin van L. Smit t.i Co's Internationalen Sleepdienst te verzoekeD uit te gaan om te trachten, de Koningin Wil helmina vlot te 9leepen. Deze boot is daarop dadelijk vertrokken. Om tien uur kwam het bericht dat de Kijkduin de Koningin Wilhelmina niet heeft kunnen vinden en dat zij nergens licht heeft gezien. Later op den avond werd evenwel gemeld dat De reddingboot „Koningin Wil helmina" buiten gevaar is. Zij zit niet gevaarlijk boven op de Gar- nalenplank, #a men hoopte bij fiet volgende hoogwater-gt*j vlot te komen. De schipper van de reddingboot decldo mee, bij de Valka te zijn geweest, maar dat de bemanning het schip niet wenecht te ver laten. Uit Stellendam was een motorsloep ter assistentie van de Koningin Wilhelmina vertrokken. Ook 't bergingsvaaTtuig Meermin van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst was Ier eventueele assistentie van de Ko ningin uitgevaren. Het staat nog niet vast of ook de motor reddingboot „Prinses Juliana" van Burgh- sluis er op uitgevaren is. Een onderhond met loodscom- saris Vruggink. In een onderhoud dat we, aldus de N. R. Crt. met den heer Vruggink hadden, zeide hij ons o.a. dat bij Noordelijken wind de zee bij de Maasvlakte zeer onstuimmg is Het is dan zeer ondiep en men heeft daar ware grondzeeën, welke uiterst ge vaarlijk zijn. Vermoedelijk i9 de Prins der Nederlanden door zulk een grondzee op?v- pakt en omgesmeten. Dat reddingbooten van dit type bij een zwaren storm zee kunnen houden is nog in November gebleken, toen de Christian Michielsen bij Hoek van Hol land is gestrand. Maar de zware brekers en de hoog? golven zijn toch ook weer hee! iets anders als grondzeeën en een van deze zeeën is de boot noodlottig geworden. De loodscommissaris achtte het niet waar schijnlijk dat de Prin9 der Nederlanden met mast en schoorsteen in het zand zal blijven vastzitten. Deze zouden 9poedig zijn afge- knapt. Hij gelooft veel eer aan het andere bericht dat behelst, dat de gekantelde boot afdrijft in de richting naar het Goereesche gat. Toen wij den heer Vruggink spraken, had hij juist bericht ontvangen dat van de Val ka was geseind, dat de toestand aan boord sleeds slechter werd en dat de bemanning het schip wenscht te verlaten Op dit oogen- bl ik was er evenwel geen reddingmaleriaal meer te Hoek van Holland voorhanden. De Valka in gevaar? Om kwart voor één vannacht is bericht ontvangen, dat de radio-installatie van cr© Valka niet meer werkt Men leidt hieruit af, dat er water in het schip is gekomen, dat de vuren gedoofd zijn en dat het laatst opge vangen sein de noodaccu heeft uitgeput. Na half één zijn nog enkele lichtsignalen van de Valka waargenomen. Men vreest dat het schip zal breken. Er zijn 26 menschen aan boord. Nog een lijk gevonden. Gemeld wordt nog dat dr. Knip een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk heeft gevonden Men vermoedt, dat dit lijk afkomstig is van de „Salento" of van de „Christian Michielsen". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KUNSTAVOND VOOR INVALIEDEN. Het bestuur van de Federatie van Inva- lieden, Onvolwaardige Arbeidskrachten en Hulpbehoevenden in Nederland, heeft be sloten pogingen in het werk te stellen tot het organiseeren van een Kunstavond Aan alle invalieden en hulpbehoevenden zal gratis toegang worden verleend. Allen die met dit doel sympathiseeren en een avond vol kunstgenot willen smaken en ook zij, die genegen zijn tot het welslagen van dezen a"»ond hun belanglooze medewer king te verleenen, wordt beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk naam en adres op te geven aan een der volgende adressen. C. J. VAN RIJN. Oude-Rijn 150. J. J. OUWERKERK, v. d, Werffslr. 77. L. STAVLEU, Waardgracht 49. J. HANSSEN, Bakkerssteeg 22. RECLAME. ivordt door vel? tabakkers gerookt Ah vakmenscken weten zy deze mélange te waardeeren. LOUIS DOBBELMANN-ROTTERD/ KANTTEEKENINGEN UIT DE PRACTIJK. Cor van der Lugt Melsert heeft een bro chure in het licht gegeven, waarin hij zijn opvatting omtrent enkele problemen, welke met het subsidievraagstuk verband houden, uiteenzet. Allereerst bestrijdt hij de meening als zou een subsidie aan een zaak van kunst, meer in het bijzonder aan een tooneelgezelschap, een soorfc „honorarium" zijn. Als zoodanig kan een subsidie nooit wor den opgevat. De verhouding, waarin het be drag der tegenwoordige subsidies slaat tot het budget der tooneelgezelschappen is van dien aard, dat men moeilijk eischen kan slellen, „alsof het gezelschap, door het ont vangen van de subsidie, in dienst der ge meente slaat, en de gemeentelijke overheid dus maar te zeggen heeft wat er gebeuren moet!" Cor van der Lugt Melsert tcekent voorts verzet aan tegen bepaalde voorwaarden, welke men van zekere zijde aan de subsidies verbonden wil zien. Sommigen eischen een overwegend Nederlandsch repertoire; ande ren weer de instelling van een „leescomité", „dat den directeur de stukken, welke zijn gezelschap spelen moet, toebedeelt." „De keuze der stukken is de allerbelang rijkste factor in de exploitatie van een too- neelonderneming. Daardoor wordt bepaald het karakter dat de opvoeringen zullen dra gen, maar daarvan hangt ook al het wel en wee van het gezelschop. Men voelt, dat de verantwoordelijkheid voor zoo'n keuze zwaar weegt; hier is voor veel hoofden geen plaats, omdat een dergelijke verantwoordelijkheid alléén moet worden gedragen. De praktijk heeft geleerd, dat niemand vooruit weten kan. of een stuk succes zal hebben of niet; er zijn in de heele tooneelwereld misschien enkelen, die hetzij intuïtief werkend, het zij zich beperkend binnen een klein, bekpnd terrein hun keuze voortdurend met succes zien beantwoord. Waar zou men een ..col lege van deskundigen" vandaan moeten ha len. die de kennis, de ervaring en de be voegdheid bezitten om dat raadselachtige en riskante werk te doen. waarvoor zelfs de geroutineerdste tooneeldirecfeur telkenmale zijn hart vasthoudt? Fn waar blijft, buiten alles om. de „vrijheid van ontwikkeling"?" Waf het spelen van Nederlandsche stuk ken betreft, de schrijver der brochure wil geenszins ontkennen dat ook in ons land geen goede stukken geschreven worden Hij acht het dan ook onjuist om te beweren, dat de directeuren ten onzent geen Nederland sche stukken zouden willen spelen. Fen tooneel-directeur zoekt in de eerste plaats naar goede stukken, onafhankelijk van de nationaliteit der auteurs. Maar de keuze uit buifenlandsch werk geschiedt „uit een veel grooter fundus." NIEUWE UITGAVEN. Rotterdam, W. L. en J. Brusse's Uitg.-Mij. „Unie van Utrecht en Plakkaat van verla- tinge". De wording van den Nederlandse hen Staat door dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotfer- dam. met twee portretten en vijf fascimiles Prijs f. 2 40 ingenaaid. VOOR VRIJDAG 18 JANUARI. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15: genwijding 12.152.00: Concert liet Boris Lensky Trio 2.052 45. uilzending. J. J. v. d. Ven: Jongensvi ken en meisjesspellen 4.001.30 vrouwenhalfuurtje 5.306.00: praatje 6.00—7.15: Concert door Boris Lensky Trio 7.157.45: Schij les 8.008.30: Lezing door J. Cu Radiopraatje 8.30: Solistenconcef Jannette Walen, piano, Tom Canivez, Louis Saalborn, voordrachtkunstena; 10.00: Persber. 10.15: Stedenavor Assen. Omroip-orkesl o. 1. v. Nico Lotti MuskensSleurs, sopraan, 1 Cals, sopraan. Hnizen, 340,0 M. Na 6 uur 1852 12.301.30: KRO. Concert door het Trio 3.004.00: Vrouwenuurtje Mevr KallerWigman (KRO.) 7.00: Radiopraatje door W. Peelers. C werp: Selectiviteit (Herhaling van de gehouden op Zondag 23 December. S< ..Koomans" en haar variaties 7.00- KRO. Cursus paedagogie door dr. J. v. 4.005.00: NCRV. Gramofoonmuzi 5.006.45: NCRV. Concert. Mej. C gert. piano. C. Stentrop, bas, M. Spoot 7.35: VPRO: Sprs.Ds. J. v. Dorp fetisme (3). Dr. F. F. Proost: Bij Go Faust. T. v. d. Sluys, sopraan. B. Re pianist, J. v. Oogen, declamatie. Daventry, 1562 M. 10.35: Kerk 11.05: Keukenpraatje 11.20: G: foonmuziek 12.20: Sónatenconcert no, viool) 12.50: Orgelconcert 2.20: Orkestconcert 2.50: Lezii 3.15: Voor scholen 3.20: Lezing Muziek 3.45: Lezing: Galileo Muziek 4.05: Voor scholen: Shake: 4.50: Orkestconcert 5.35: K uurtje 6.20: Kookpraatje 6.35 Ni ber. 6.50: Muziek 7.05: Bach'e preludes 7.20: Lezing 7.35: N 7.45: Historische causerie 8.05 verrassing 8.20- Symphonieconceri Queen's Hall. National Koor (150 sten (9 20: Nieuwsb.) 10.20 Nieuwsb. Actueele causerie 10.40: Variëté. W toria, humorist. Gesyncop. duetten, orkest 11.2012.20: Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11 2 10: Orkestconcerl 4.055.05: O concert, 7.05—7.50: Gramofoonm 8.5011.10: Concert. Orkest. MUe. let, zang, Gallia, koor. Langenberg, 469 M. 11.30: Mee sche muziek 12.251.50: Orkestcc -5.055.50: Gramofoonmuziek Grondwet-herdenking. Werag-Orkest. van vice-pres. v. Harnack. Daarna tot Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.203.50: Lez 3 50—450: Orkeslconceri 4.50- Lezingen 7.50: Symphonieconceri O Fried, C. Arrau, piano 10.06: Sb Hamburg, 395 M. 10.2011.20: mofoonmuziek 3.35: Dansmuziek Orkeslconcert 7.20: Concert. Werk Joh. Strauss 9.20: Dansles en dan ziek. Brnssel, 509 M. 5.20: Orkestco 6.50: Trioconcert 7.20: Gramo muziek 8.35: Orkestconcert 1 Sluiten. Wed. M. van der Bent L d. Schapensteeg Tel. 729. Aid. „K I e i n B e d r ij f". „Dninzand"-aardappelen (uit do Pannen); „Zeenwsche" Blauwen (uit West-Kapelle) beide soorten prima aard appelen, mei hun scherpe tegenstelling, zoowel in pr ij s als in g e h a it e. 5745 Door hel in kracht van ge wijsde gaan van het vonnis den 2den Januari 1929 gewe zen op de verzetten legen de eenige uitdeelingslijst in hel faillissement van P. H. VAN INGEN, kaashandelaar te Bo degraven, is dit faillissement geëindigd. 575S De Curator Mr. H. N. J. BINK, Lange Nieuwstraat 11, Utrecht. De pereeelen op 11 Januari 1929 door notaris TROOST, te Leiden geveild, staan in bod als volgt; 5518 1 Het Huls Terweeweg 35 te Oeg«tgeest op i 5300. 2 Het Huis I ingegracht 71 te Leiden op f 2350 Afslag op 18 Januari a^. Vloerzeil Linoleum Prachtige Pluche Divankleeden 14.75 Pluchette voor Overgordijnen 0.89 Pluche Loopers 1.59 voor spotprijs w.o. eenige beschadigde. 5752 Touwfranje0.07 Solide Huiskamerkarpetten. Vele restanten van Linoleum, Vloerzeil, Tapijtgoed. Loopers voor gang en trap. Afgepaste Vitrage-Gordijnen f. 3.75 per paar. Axminsterkarpetten 2 x 3 «I. f. 18.90 Nog eenige Smyrna-Karpetten welke tegen zeer lagen prijs worden opgeruimd. Extra Aanbieding in Gordijn-Filet en Etamine 19 ct. VAN HET 5768 i3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 12