69ste Jaargang DINSDAG 15 JANUARI 1929 No. 21115 OFFICIEELE KENNISGEVING Het voornaamste nieuws van lieden. FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIÏS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor ad vertent.co uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts per regel Kleine Advertentie uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Ct9. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens pnstrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te hefaJpn Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeb 2 35 per week ƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per nreek „0.18 Franco per post 2 35 portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 28 Januari 1929. des namiddags,le vier uur. in een der vertrekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 50 obligatie's ad f. 1.000.in de Vh pCt. geld- Jeening der gemeente Leiden van 1928, groot f. 2.000.000.—. A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. "VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 Januari 1929. 5614: PROF. Dr. H. WINDISCH. Prof. dr. H. Wlndisch, sedert 2-3 Sep tember 1914 hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de geschie denis der Oud-Christelijke letterkunde, in de faculteit der Godgeleerdheid aan onze Universiteit, heeft van de Universiteit te Kiei een uitnoodiging gekregen tot het be letten van een leerstoel aldaar. De Leid- tcöe hcogleeraar heeft deze uitnoodiging in beraad gehouden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. (Vervolg van gisteren). In de voortgezette vergadering van de Kamer werden de notulen der vorige ver gaderingen zonder bemerking goedgekeurd, nadat de heer Van der Steen als een der oudste leden van de Kamer namens deze den voorzitter had bedankt voor zijn nieuw jaarsrede. Tot voorzitter werd met op een na alge meene stemmen herkozen de heer D. ten Cale Brouwer. Tot onder-voorzitters resp. voor de afdee- lingen Groot- en Kleinbedrijf, werden her hozen de heeren P. Boot Sr. en G. J. AL J. Molkenboer. Tot leden voor de commissie voor Ver voer. Posterijen en Telegrafie werden herko zen de aftredende leden, de heeren N. C. F. van Ginkel, L. C. Jongenburger, P. A. Wer- nink, H. van Zonneveld, C. G. J. Alkemade Sr., W. van der Laan en jhr. C. C. Roëll. Tot leden van de commissie voor het Handelsregister werden herkozen de heeren C. G. J. Alkemade Sr., W. van der Laan, J. van der Steen, W. A. Wouterlood en P. J. van der Zanden. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten aan deze commissie een lid van de afd Grootbedrijf toe te voegen. Bij acclama tie viel de keuze op den heer Meijers. Herkozen werden voorts tot leden van de Commissie voor de Financiën, de heeren D. ten Cate Brouwer. P. Boot Sr., G. J. Af. J. Molkenboer en P. G. Knibbe. Tot leden van de commissie voor het Verslag werden herkozen de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Bout Sr., G. J. M. J Mol kenboer, Jhr. C. C. Roëll en mr. P. G. Knibbe. Herkozen werden tot leden van de com missie tot onderzoek Van de geloofsbrieven de hoeren P. Boot Sr., W. A. Wouterlood, L. C. Jongenburger, C. G J. Alkemade Sr., J. van der Steen, mr. Knibbe. De herkiezing van de leden der verschil lende commissies geschiedde bij acclamatie. Alededeeling werd gedaan van een aantal ingekomen stukken, w.o. een van den heer G J. van der Kolk te Alphen, meldende dat hij bedankt voor het lidmaatschap der Ka mer, en een van het Departement van Ar beid meldende dat de begrooting van de Kamer voor 1929 is goedgekeurd. De voorzitter deelde voorts mede dat een commissie gevormd is naar aanleiding van een bespreking waartoe ook vertegen woordigers van het bureau der Kamer wa ren uitgenoodigd deel te nemen bestaan de uit de heeren Bulten en Gouverneur, den heer Grullemans van Bloefribollencul- tuur en den voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die een onder houd zal hebben met den Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegrafie, over de mogelijkheid van een voortdurende open stelling (dag en nacht) van den telefoon dienst te Sassenheim. Van de Leidsche Vereeniging van Hande laren in Aardappelen, groenten en fruit, was een schrijven ingekomen meldende dat de leden van oordeel zijn dat zij schade lij den omdat o.a. verschillende gemeente- en rijksambtenaren te groote tuinen hebben en aardappelen en groenten niet alleen voor hun gezinnen, maar voor derden, aan wie ze deze zouden verkoopen, zouden verbou wen. Als datum voor de nieuwe verkiezing werd zonder hoofdelijke stemmen vastge steld Woensdag 20 Maart. Dc Kamer hechtte daarop zonder dis cussie haar goedkeuring aan het onder staande concept-adres, dat verzonden zal worden aan de Tweede Kamer der Staten GeneraaL Zakelijke Belasting op het Bedrijf. Met groote teleurstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land kennis genomen van het feit. dat in het zoo belangrijk ontwerp van wot tot herziening van de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten de mo gelijkheid is open gelaten, dat gemeente besturen een Zakelijke Belasting op het bedrijf heffen. De Kamer zal niet breed ingaan op al de nadeelen van economischen en socialen aard welke aan deze wijze van belasting heffen zijn verbonden. Zij zijn aan Uw Hoog College evenzeer bekend als aan de Kamer, terwijl zij daarenboven U van andere zijden zoo b.v. in het adres der .Kamer van Koophandel te Amsterdam kort en gedetailleerd zijn opgenoemd. Het wetsontwerp beoogt in zijn hoofd strekking onrechtvaardige en onbillijke ver houdingen weg te nemen en daarvoor zoo rechtvaardig mogelijke regelingen in de plaats te stellen. Daarmede in scherpe tegenstelling staat de handhaving van de Zakelijke Bedrijfs belasting Het onrechtvaardige en onbillijke karakter dezer belasting vormt een donkere vlek in het ontworpen stelsel. Zelfs te Amsterdam waar deze belasting nog wordt geheven, wordt vanwege Bur gemeester en Wethoudere erkend dat deze zoo spoedig' mogelijk moet verdwijnen. De Wethouder Von Frijtag Drabbe zeide daaromtrent xop 15 Juni 1928 (Gem. blad pag. 1202 ..Wanneer de omstandigheden dan ook zoo gunstig worden, dat zij een derge lijke vermindering van inkomen gedoogen, zal deze naar sprekers meening onlogische en onredelijke belasting stellig het eerst voor afschaffing in aanmerking komen". Als zoo geoordeeld wordt door bestuur ders van gemeenten waar deze belasting nog bestaat, dan is het zeker noodzakelijk om haar niet meer toe te laten wanneer, zooals in het onderhavige wetsontwerp het gemeentelijk belastingstelsel geheel nieuw wordt opgebouwd. De Kamer veroorlooft zich daarom Uw Hoog College dringend te verzoeken niet wel bewust mede te- werken aan het voortbe staan van een zoo duidelijk sprekend on recht. maar daarentegen uit het ontwerp te doen vervallen de mogelijkheid om deze onrechtvaardige en onsociale belasting nog langer te bestendigen. De bespreking van de dislriclsbelangen en de Rondvraag leverden niets bijzonders op. en tegen vijf uur ging de Kamer in Huis- houdeliike vergadering. De Nieuwjaarsrede van den voorzitter beroerde ook nog de kwestie van de Koudc- kerksche Brug. Na het verloop daarvan te hebben geschetst en er op te hebben ge wezen. hoe Ged. Staten zich uitspraken voor een doorvaartwijdte van 10 Al., wordt ge zegd: Bijna bovenmcnschelijke pogingen zijn daarna door de Kamer aangewend om de Provinciale Staten te bewegen de doorvaart wijdte op 12 Meter te brengen Op het zeer onlogische maar mogelijk daarom zoo sirak volgehouden standpunt van Gedeputeerde Staten is echter het meest overtuigende be toog afgesprongen. Zelfs zijn vanwege de Provincie onjuiste cijfers verstrekt, die officieel nooit zijn teruggenomen. Volgens de gegevens mede gedeeld in het rapport der Staten was de plaatselijke breedte tusschen de oevers 12 —13 Alcler. De1 juistheid dezer cijfers zijn door de Kamer met de meest mogelijke stel ligheid ontkend. Na gehouden minitieus on derzoek bleek de breedte tusschen de oevers op het smalste punt minstens 15 (vijftien Meter). Volgens de gegevens der Provincie zouden bij een oe verbreed te van 12 a 13 Aleter schepen toegelaten kunnen worden van 10 Meter breed Nu het vaarwater. 2 a 3 Aleter breeder bleek te zijn. had men mogen verwachten, dat ook de toelaatbare breedte der schepen minstens 2 Meter grooter had mogen zijn. Logisch was der halve de brugwijdle ook één of twee meter grooter te doen worden. In beide gevallen toch zou men aan weerszijde van een schip van de grootst toegelaten breedte al9 mini mum 1 Meter speling hebben. Het verlangen om een eenmaal ingeno men standpunt te handhaven, ging echter zoover, dat zelfs deze zoo logische redenee ring niet in staat bleek om een economisch belang van de hoogste orde op de juiste wijze ie doen behartigen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kunnen nimmer vol houden dat met ietwat goeden wil de.door vaartwijdte zonder al te groote consequen ties niet op 11 Meter of 12 Meter had kun nen worden gebracht, waardoor een flinke .verruiming van werkgelegenheid. met zekerheid kon worden verwacht. Dat de belang van de stad Leiden op slechte wijze zijn voorgestaan, is wel zeker. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wijziging: N.V, Ned. Krachtvoederfabriek „Muska- tor", Wijk A. 195 C. Oude-Wetering, fabri- ceeren van en handel in veevoeder en aan verwante artikelen. Nieuwe Procuratie: K. A. Hoeher, te Oude Wetering en F. H. Kriek te Leiderdorp WIJZIGING DIENSTREGELING N. Z. H. LEIDEN—KATWIJK. Alen meldt ons: Ingaande 20 Januari a.s. zal, om aan de vele bezwaren van de inwoners van Kat wijk legen het overstappen te Rijnsburg te- gemopt te komen, de dienstregeling op het traject LeidenKatwijk gewijzigd worden. In hoofdzaak komt de wijziging hierop neer, dat er in p'aats van een kwartierdienst. een 20 minuten dienst komt. waarbij dan alle tramtreinen doorloopen naar en van Leiden. Het wordt dan: Tusschen 7 en 20 uur. Vertrek van Katwijk Zee op 8 m., 28 m en 48 m. na ieder uur. De laatstgenoemde tram loopt door naar Den II a a g. de beide anderen loopen tot Leiden. Vertrek naar Katwijk uit Leiden op 2 m., 22 m en 42 in. na ieder uur De eerstge noemde tram komt uit Den Haag (ver trek van Malieveld 14 m. over het uur), de beide anderen beginnen hun loop te Leiden. De vertrektijden van den Noordwijkschen dienst, evenals die van den dienst Leiden Den Haag ondergaan geen wijziging. Alleen moet omdat nu een doorgaande tramtrein uit Katwijk komt. met de op 44 m. na ieder uur uit Noordwijk Zee vertrekkende tram, te Leiden worden overgestapt. EEN NIEUW ZAALTJE IN 's RIJKS MUSEUM. In de Egyptische afdeeling. Bescheiden van afmeting is het nieuwe zaaltje in de Egyptische afdeeling van het Rijksmuseum van Oudheden, dat als een aanwinst voor dit Museum beschouwd mag worden vanwege de schat van schoonheid welke men er een plaatsje in gegeven heeft. Een schat van schoonheid op het gebied van Koptische kunst. Zeldzame en zeldzaam mooie en karak teristieke voorbeelden van die kunst uit de 3de en 4de eeuw na Chr. heeft men hier bijeengebracht Een schpnking van den heer W. Speyer uit Amsterdam, die in Londen beslag wist te Ipggen op eenige kostelijke kleurenweef- sels, is de aanleiding geweest deze met eenige voortbrengselen van de Koptische kunst die hpt Afeseum door aankoop had verworven, in een speciaal zaaltje bijeen te brengen. Dit zaaltje is thans gereed gekomen en vcor bezichtiging door het publiek open gesteld. Men vindt er bphalve de genoemde kleuren- en eenige andere Koptische weef- BINNENLAND. E* P.H.-A. E. N. zal waarschijnlijk Zater dag te Schiphol arriveeren. (Binnenland, 2e Blad). De nakeuring van films in het Zuiden. (Binnenland, 2e Blad). Wat de Noordelijke beroeps-schaatsen rijders verdienden. (Gemengd, 2e Blad). De winterspelen te Davos. (Sport, 2e Blad) BUITENLAND. Koning Amanoellah van Afghanistan is afgetreden. (Buitenl. Ie Blad). Maarschalk Foch is ziek. (Buitenl. Ie BIJf Plannen voor een Scheldetnnnel. (Bui-> tenland. Ie Blad). Geruchten over een heengaan van Parken Gilbert. (Tel. Ie Blad. seis, een groot aantal fleschjes en lampjes met karakteristieke motieven, voorwerpen met Koptisch schrift, een bijzonder fraaie groote vaas en vaalwerk en tenslotte twee treffend mooie mummieportretten. De attractie van de Egyptische afdeeling wordt door de opening van dit nieuwo zaaltje waarvoor vooral de conservator dr. W. D. van Wijngaarden zich veel moeit© heeft getroost, in belangrijke mate verhoogd. HET BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN AAN ONS LAND EN AAN LEIDEN. Van 19 tot en mei 25 Januari. Voor het bezoek van de Zuid-Afrikaansche studenten aan ons land en in het zijzonder aan Leiden is vanwege de Reiscommissie der Algemeene Senatenvergadering een programma opgemaakt, waaraan wij het volgende ontleenen: 19 Januari. Aankomst alhier per trein om 17 uur 5. Maaltijd in het restaurant „In den Vergulden Turk 20 Januari Vertrek per trein naar Den Haag (10 uur 54) alwaar met uitkijk- auto's eenige fraaie punten van de stad zullen worden bezichtigd. 21 Januari Rit met uitkijkauto's door Leiden (10 uur 30); om elf uur ontvangst van de gasten door den Rector-Magnificus; daarna voortzetting van den rit door de stad en ontvangst door het L.SC. en do V.V.S.L. die de Zuid-Afrikaner9 des avonds een officieelen maaltijd aanbieden 22 Januari Bezoek aan Amsterdam, vertrek per trein van 11 uur 29 Boottocht door de havens en grachten en ontvangst door de A.V.S.V. en N.I.A. Officieelc maal tijden. 23 Januari Bezoek aan Utrecht, waar op dien dag het feest van de Unie van Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. Ze vloog naar haar toe en vond Faluma, ract het kind in de armen, geknield naast Rimington, die onbewegelijk op den grond lag. Honor liet zich ook op haar knieën val len, terwijl een plotselinge vrees door haar heenjoeg. maar toen ze haar hand onder zijn hart legde, was ze gerust gesteld en tege lijkertijd ontdekte ze de oorzaak van zijn bewusteloosheid, want haar hand was be dekt met bloed. Ze onderzocht haastig de wond en merkte dat het verband verscho len was en dat het bloeden weer opnieuw begonnen was blijkbaar al een poos gele den. Haar eersle zorg was om het bloeden te stelpen en het verband opnieuw te leggen, toen druppelde ze een beetje van de whis key die al zooveel goede diensten bewezen had. tusschen zijn lippen. Bijna dadelijk opende hij zijn oogen. Hij staarde om zich heen en maakte een bewe- S'ng om op le staan Alaar hel meisje hield hem tegen- Nee, U moet even wachten. B'ijft U nu een paar minuten stil liggen, tot wal bijgekomen bent. Maar begon hij zwak. Uw wond was weer beginnen te bloe- en. U moet vrij veel bloed verloren hebben toen bent U flauw gevallen. Flauw gevallen, zei hij ongeloovig. V m *n.e'kaar gozakt dan. als dal liever e Honor U kunt niet verder loo- Pen m dezen toestand. We zullen U op de een of andere manier moeien dragen en... Onzinl viel hij haar in de rede. Zoo'n zwakkeling hen ik niet. Goed dan. zei ze. probeert u het dan maar, dan zult u zien, Maar laat de man nen u ophelpen. Salem' riep hij snel. Juma. De twee dragers hielpen hem overeind, en bleven hem even ondersteunen. Honor zag duidelijk dat hij niet alleen kon 9taan maar voor ze iels had kunnen zeggen, had hij de twee mannen losgelaten. Hij wankelde even en zou gevallen zijn, als Honor hem niet opgevangen had Ikik ben duizelig, zei hij; alles draait voor mijn oogen. Ja, dat dacht ik wel, zei Honor. U hebt te veel bloed verloren u kunl on mogelijk loopen. We zullen een draagbaar moeten maken. Is er niet de één of andere manier om het met geweren te doen, we hebben niets tot we bij de boomen komen. Er was een manier, en zoo goed en zoo kwaad al? hef ging werd een draagbaar ge ïmproviseerd naar Rimington's aanwijzin gen; en na eenigen tijd hervatten ze de tocht, terwijl Honor naast hem liep en zich van tijd tot tijd er van overtuigde, dat het verband niet weer verschoven was. Ze spra ken niet veel maar toen een plotselinge windvlaag de mist verjjeg en het maan licht doorkwam, merkte ze. dat hij haar lag aan te kijken; en ze lachte even, om haar verwarring te verbergen. Waar ligt u zoo ernstig over te pein zen. Mr Rimington? Hij lachte even en zei toen openharfig: Ik lag net te denken, hoe echt Fngelsrh u bent. Engelsch? herhaalde ze. Wat bedoelt u daarmee? Wel dat is nogal eenvoudig. We zijn hier in een mooien toestand en ik, die voor u behoorde te zorgen, ben inplaats daarvan van u afhankelijk. En u blijft zoo koel als een ijsspiegel over de heele geschiedenis, terwijl Ik ben warempel niet koel. Ik ben den heelen tijd angstig voor wat er gebeuren zal en ik ben woedend op mezelf dat ik u zoo slecht verbonden heb, dat.... Heélemaal niet noodig. En u hoeft niet bang te zijn Ik heb Legrand zien vallen toen ik schoot en toen ik bij dat vervloekte altaar kwam, lag hij zoo stil als Dat wat? riep ze. Dat ehaltaar. Want het was een altaar. Wat was een altaar en waar diende het voor? Waar was Legrand mee bezig, toen u op hem schoot? Ik weet van niets. Ik heb niets gezien, behalve het vuur en die hoop negers er om heen. Dat was nadat we die schoten gehoord hadden en Fatuma de heuvel afholde. Twee van de schoten heb ik afge vuurd Het derde was ehlaten we zeggen, de tegenaanval en raakte mij. Hebt u tweemaal op Legrand gescho ten? Neen! Maar eerst heb ik de vrouw, die het mes in de hand had, moeten doodschie ten Het was de eenige oplossing. Als ik een minuut geaarzeld had, zou het te Iaat ge weest zijn. Ik ik begrijp het niet zei ze weife lend. De vrouw die het mes in de hand had. wat.. wat gebeurde er? Dat altaar waar u over sprak Het een of ander heidensche altaar. Er is een soort van pilaar voor en er achfer een steenpn tempel Heel oud. denk ik. liet zijn waarsehiinüjk overblijfselen van een uitge storven stam, een van de vele mysteries in dtt land. Maar u vertelt me niet wat er gebeur de Waarom moest u de vrouw met het mes doodschieten en toen pas Legrand? Er was de één of andere plechtigheid aan aan den gang Legrand was in vol ornaat. Maar wat heeft dat te maken met dien kleinen jongen, die u bent gaan halen? Kunt u het niet raden? vroeg hij bruusk. Toen ik hem aan u gaf had hij niets aan Dat was voor voor het offer. Die vervloekte Legrand en zijn pries teres Waren ze van plan het kind te offe ren? viel ze hem verschrikt in de rede. Ja. op dat steepen altaarl En daarom moest ik Legrand en de vrouw allebei dood schieten! Honor rilde. Maar er was één ding waarover hij niet gesproken had'. Wat deed Sir George Mannering in dien tussohentijd? vroeg ze. Hij stond in den ingang van den tempel. Maar hij deed toch niet mee aan die plechtigheid? Als u bedoelt, of hij meeknielde, of meedeed aan Legrand's barbaarsche kun sten. nee! Maar hij was toch mede schuldig. Hij was niet alleen toeschouwer maar... hoe zal ik het zeggenhij verzette zich niet, hij vond het allemaal goed. Hij stond in den ingang en keek toe. Bwana. riep Fatuma opeens. Luis ter! De moordenaars komenI Rimington liet dadelijk halt houden en luisterde. Geen enkel geluid behalve het suizen van den wind door het gras, verbrak de nachte lijke stilte. Rimington fluisterde zacht tegen Honor, Hoort u iets. miss Donlhorne? Nee fluisterde ze terug. maar Fa tuma's gehoor is scherper dan het mijne. Ze i hoorde het kind huilen, toen we in Le- I grand's kamp waren. Ze kan nu ook wel goed gehoord heb- I ben. Mannering zal waarschijnlijk zijn laat- j. ste woord nog niet gezegd hebben. Hij zal den een of anderen dag naar Engeland wil len terug gaan en het verhaal van dezen nacht zou opgang kunnen maken in de Engel9che couranten! Hij moet mij eerst eh onschadelijk maken Het kan best zijn dat hij ons vervolgt om zijn werk te vol tooien Neel nee! wierp ze tegen. Waarom niet? Als een man zijn sche pen achter zich verbrand heeft moet hij wel verder gaan. Als Fatuma zich niet vergist heeft en dat is niet heel waarschijnlijk zit iemand ons achterna, en wie anders kan het zijn dan Mannering. Niet de inboorlin gen uit Rahulu en niet Jules Legrand Bent u er zeker van, viel Honor hem in de rede dat u Legrand gedood hebt? A;lak voor ik u ontmoette hoorde ik een woest geroep, gejuich in het dorp Maar ik zag Legrand vallen toen ik 9choot. zei Rimington haastig. Hij lag daar bij dat barbaarsche altaar, toen ik op het kind toevloog. Maar als hij eens niet dood is? hield het meisje vol. Dan zijn we er bij, antwoordde Ri- minglon en er klonk plotseling twijfel in zijn stem. Als ik hem alleen maar ge wond heb. De rest van zijn woorden ging voor Ho- nor verloren want plotseling gierde een kogel met een scherp gefluit over hen heen en o«n seconde later hoorde ze den knal van het geweer dat dien kogel afgezonden had de duisternis in. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1