69ste Jaargang ZATERDAG 12 JANUARI 1929 No. 21113 Officieele Kennisnevinqsn. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER AD VERTEN TIEN: 80 Ct» per regel voo» advertent.^.d uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van on* Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 36 CL» pe» regel Kleine Advert, ntiën uitfluitend bn vofinntl^talinp Woen«dn<?= en Zaterdag» 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 lnca««o vol een» nostrcrht Voor eventueele opzending van brieven 10 Ct9 porto te Kptatpn Rptviicnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIIS DEZER COURANT! Voer Leiden oer I meenden 2 35 per week0 t8 Buiten Leiden waar agenten gereatigd lijn, per week „018 Franco per post 2 35 4- poetnkoeten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Aangifte ter Inschrijving. Waarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud wor den (alzoo de geborenen in 1910 en die krachlens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niel ter inschrijving hebben aangege ven. aan hun verplichting om de aangifte alsnog te doen. waartoe meer bepaald gele genheid bestaat ter Gemeen te-secretarie al hier (afdeeling Militaire Zaken) Breestraat no 119. hoek Wolsteeg. op 15 Januari a.s. van de» voormiddags 10 nui tot des namid dags 3 our. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon verhinderd is zelf aangifte te doen. zijn wettige verte genwoordiger daartoe verplicht is. De aan gifte kan ook geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelijk gemach tigde.' Ten slotte brengt hij ter kennis van be langhebbenden dat degene, die verplicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te draeen. hij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogs'e veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en. indien de aan gifte opzettelijk wordl nagelaten, met gevan genisstraf van ten hoogste twee maanden nf geldboete van ten hoogste zeshonderd rel den. 64 98 A. VAN DE SANDE BAKHUTJZEN, Burgemeester. Leiden, 11 Januari 1929. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OFENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van leiden brengen Ier kennis van helanghehbenden. dal aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisahelhshof. aan de Van der Werftstraal en in de Groenestueg lol en met den 12den Februari a.s. gelegenheid beslaat lot hel doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vórtr 9 tot half ben en uitgezonderd Woensdag en Zaterdag des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. 5503 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, den 12den Januari 1929. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. d3t tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating, met Maart a.s. tot de openbare lagere scholen op het Srhnt- tersve'd, aan de Haverr'raa\ aan de Paul Kraqerstraa», aan den Znidsinne'. aan t'.e Hednsastraal en aan da V roe weaker!: stern, gelegenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 12 Februari e.k. dage lijks. behalve Zondags, van des voormid dags half negen tof negen uur en op Maan dag. Dinsdag Donderdag en Vrijdag boven dien van half twee lot twee uren des na middags: 2o dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond; 3o dat de kinderen op 1 Maart a.s. den leeftijd van vijf en een hall iaar moeten hebben bereikt. 5nP2 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secrrtaris. Leiden, den 12den Januari 1929. ONDERSCHEIDING VOOR PROF. HERTZSPRUNG. De Royal Astronomical Society te Lon den heelt haar gouden medaille toegekend aan prof Ejnar Hertzsprung. buitengewoon hoogleeraar en adjunct directeur der Sterre- Wacht alhier Dit is» binnen een maand tijds de tweede belangrijke buitenlandsche wetenschappe lijke onderscheiding voor een der leiders Van de Leidsche Slerrewachl (ln December ^prd de Wilson Medaille der Nationnal Academy of Sciencp? te Washington toe gekend aan den directeur dier instelling, prof de Siller). De gouden medaille der Roy al-Astrono mical Society is een der hoogste astrono mische onderscheidingen. Zij wordt jaar lijks toegekend aan verdienstelijke aslrono men. zoowel uit Engeland als uit het bui tenland De eenige Nederlander, die haar voor dezen kreeg was prof. J. C Kapteyn in 1902. In 1926 werd zij toegekend aan prof. Einstein Ook de heide geleerden die dhzen zomer alhier tol doctor honoris causa werden gepromoveerd, prof. KSstner te Bonn en prof Delandres te Parijs, hebben haar vroeger ontvangen, respectievelijk ih 1910 en 1913. DE WOEKER IN HET VOLKSCREDIETWEZEN. Een belangrijk rapport van de commissie tot lesiudeering van den wookei te Lelden ln den vorm van een uitgave van den Armenraad alhier, is heden verschenen het rapport van de bovengenoemde commissie over „De woeker in het volkscredietvvezen". Het is een lijvig en weldoorwerkt rapport, dat van groot belang geacht mag wonden. Ten eerste omdat het met zeer veel zorg en toewijding voor het moeilijke vraagstuk is samengesteld, en ten tweede omdat in dit rapport gegevens worden aangetroffen om trent de verschillende vormen waarin het moeilijk definieerbare verschijnsel of beier gezegd misschien de verschijnselen die men met „woeker" pleegt te betitelen, hier ter stede voorkomen. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan een omschrijving van de credictbehoefle en ver meldt de verschillende omstandigheden waardoor deze ontstaat Vervolgens wordt een hoofdstuk gewijd aan zeer uitvoerige beschrijving van de tal- looze vormen waarin de credietverschaffing voorkomt. En vooral in dit hoofdstuk bevat veel leerzame gegevens betreffende de im- moreele wijze waarop „redders in den nood" zooals ze voorkomen en hun diensten aan bieden, groot- en kleinhandelaren die geld ter leen aanbieden, maatschappijen welke voorschotlen verleenen. met verplichte levensverzekering, of met verplichte spaar- brief, obligatielening of begrafenisverzeke ring (fonds). Instellingen welke zich bezig houden met dit werk en die er praktijken op na houden waardoor degenen die zich gedreven door den nood tot haar wenden, slechts dieper in de ellende waarin ze verkeeren worden ge bracht bestaan in ons land in onnoemelijk aantal Zij komen voor onder allerlei, dik wijls ook bednegelijke namen, en hebben hun agenten ook te deze stede, waar zij er in den loop der jaren in geslaagd zijn hon derden slachtoffers te maken. De geraffi neerdheid waarmede zij te werk gaan is eenvoudig verbluffend en de woeker welke zij maken is dikwijls grenzeloos. Uitvoerig wordt in het rappit ook gewe zen op het gevaar dat niet zelden schuilt in het koopen op afbetaling, waarbij eveneens maar al te.vaak op listige wijze op groole schaal gewoekerd wordt. Gewaarschuwd wordt weer eens tegen 't teekenen van con tracten waarvan men den inhoud niet kent of niet voldoende begrijpt. En op de vorde ring van cessie op loon. Een geh-el hoofdstuk is ook gewijd aan de Instellingen tot bestrijding van den woe ker welke te Leiden bestaan En men vindt hier uitvoerige gegevens omtrent de werk wijze van den Gemeentelijke Bank van Leening. De Hulpbank van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en ten slotte van het korten tijd geleden opgerichte Leidsch Borgsiellingsfonds. Over deze laatste instelling vermeldt het verslag het volgende: Er zijn tal van personen, die alleszins verdienen geholpen te worden en die gevaar loopen in handen van woekeraars te vallen, omdat zij geen borg kunnen stellen. De strijd tegen den woeker zou krachtiger kunnen worden gevoerd, wanneer deze geldzoekenden geholpen konden worden. In deze kan het op 26 October 1923 opge richte „Leidsch Borgsteltingsfonds" uit komst brengen. Doel van dit fonds i9 woekerbestrijding door borg te staan voor credietwaardige credielbehojvenden, d!e, trots ernstige po gingen niet slaagden in het vinden van voor credietverlcening geëischte borgen .of in het stelten van gevorderde zakelijke zekerheid. Het fonds zal in die gevallen, waarin, na omstandig en nauwkeurig deskundig onder zoek, door verleening van een voorschot redding kan worden gebracht borg staan en zoo een leaning mogelijk maken. Dit fonds is opgericht door de heeren: prof. dr. P J Blok. President-commis saris der Gemeentelijke Bank van Leening; prol mr D van Blom, Voorzitter van onze Commissie; T. S. Goslinga, Wethouder van Finan ciën. Voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur; mr. P A Pynacker Hordijk. Voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Welda- dighe.d ter voorkoming van verval tot armlede pastoor G. A Smit. voorganger van de Oud Kath Kerk, Voorzitter van den Armen raad en P. A. van Aggelen, directeur der Gemeen telijke Barik van Leening. en Secretaris van onze Commissie. Tevens hebben zich bereid verklaard in het Bestuur zitting te nemen de heer mr. P. A van Tourenburg. Secretaris van den Ar menraad en mej. D. M J. Coebergh, Pen ningmeesteresse van de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. Ten einde de noodige fondsen bijeen te brengén zal het Bestuur zich wenden lot het Gemeente-Bestuur particulieren, werk gevers en instellingen van Weldadigheid. Uitsluitend uit de inkomsten zullen d<- eventueele verliezen worden gekweten, waardoor het bijeen te brengen kapilaal steeds zijn diensten zal kunnen blijven be wijzen. De Commissie heeft mei groote belang stelling van de oprichting van dit fonds kennis genomen en zal er zich over verheu gen, wanneer velen dit fonds zullen steu nen. In samenwerking met de hier ter stede beslaande instellingen tot bestrijding van den woeker, zal dil fond9 vooral diegenen kunnen helpen, waaronder de woeker welig tiert en vele slachtoffers maakt. Verschillende middelen ter voorkoming van woeker worden aangegeven en hier wordl gewezen op het bestaan van verschil lende nuttige instellingen, waarbij aanslui ting oi deelneming preventief werken kan tegen verval in armoede. Genoemd worden bemiddeling en voorlichting van bevoegde en goedwillende zijde, de Ophaaldienst voor de belastingen, behoorlijke verzekering te gen ziekte en ziekenverpleging, enz. En voorts wordt in dit verband bepleit de wen- 9chelijkheid van het verbieden van cessie op loon of salaris, het verbieden van het zijn van agent, enz. Mei dankbaarheid wordt getuigd van de reeds bestaande mede werking bij de bestrijding van den woeker van de zijde van enkele grootp werkgevers (zooals de N Z. H T. M.). van de vakorga nisaties en van de pers Aangedrongen wordt het sparen bij- bona fide inrichtingen to bevorderen Ook schootsparon en in het algemeen sparen door jeugdige personen wordt met klem aanbevolen. In het laatste hoofdstuk wordt uitvoerig uiteengezet dal ook op het gebied van wo ning-exploitatie op grove wijze gewoekerd wordt. Ook hier gaan de woekeraars met zeldzame handigheid te werk. En ook de waarschuwing tegen de praktijken van som mige huiseigenaren die n:et door den beu gel kunnen mag van groot nut heeten. Wellicht zal er laler nog wel eens gele genheid zijn op dil kwaad uitvoeriger terug te komen. Hel besluit van het rappor! der commis sie tot bestudeering van den Woeker, die bestaan heeft uit de heeren prof mr. D. van Blom (voorz.). Ph P. Peumer, J. Karstens. G F. E. Kiers pasfoor G A Smit, J. J van Stralen C. J van Tol. mr. P. A. van Too- renhurg en P. A. van Aggelen. secretaris, en d e op 14 Juli 1927 werd geïnstalleerd, luidt als volgt: De Commissie had o.m. tot taak na te gaan. of hier ter stede voldoende aan woe kerbestrijding wordt gedaan en wat verder gedaan moet worden, om den woeker tegen te gaan. De Commissie is van meening, dat hier ter stede voldoende gelegenheid bestaat om tegen billijke voorwaarden crediet te krij gen. vooral zoodra het opgerichte borgstel lingsfonds borg zal kunnen staan voor die genen, d;e waard zijn om geholren te wor den en geen zekerheid kunnen stellen. De in het Rapport genoemde middelen ter voorkoming van woeker zullen het woeker- kwaad mede kunnen tegengaan. Vooral dient gewaarschuwd tegen den woeker- .Past on voor de woekeraars" moet geregeld hel. publiek worden voorgehouden. Waarschuwen en nog eens waarschuwen bliive het narool. Wettelijke maatregelen kunnen hiernaast dienstig zijn De Commissie, met uitzondering van twee harer leden, verwachl in deze méér van de werkmg, n.-et het minst de preventieve werking van een rijkswet, dan van een Leidsche gemeenteverordening, die slechts half werk zou kunnen doen. aangezien vele geldsch:et?rshedTijven niet te T eiden geves tigd zijn Een verordening, als voor Am sterdam ontworpen door een daar van ge meentewege ingestelde Commissie, zoekt haar kracht vooral in een verbod, behou dens vergunning van Burgemeester en Wet houders. van geldschietershedrijven. welke in hoofdzaak zich benalen tot eeldleenjngen niet hooger dan f 500 Zulk een verorden:ng moge resultaat beloven voor de groote ste den. voor de kleinere gemernten komt zij der Commissie pas dan aanbevelenswaar dig voor zoodra dat soort bedrijvpn. uit de groote plaatsen bij gemeenteverordening verbannen neiiing zou vertonnen, zich k!e;nere gemepnfen als plaats van vest'gina te kiezen En ook dan nog zou slechts een uniform net van gemeenteverordeningen over geheel Nederland baal kunnen ver schaften Van de rijkswetgever is méér te verwach ten. met name »»en regeling van den huur koop pn van anderp afbefalinTSovereen komsten en hel topkennen aan den zooveel mogelijk vrij te laten rechter, van een ma- i tigingsreeht in al die gevallen, waarin hem woeker, dwz wanverhouding tusschen prestatie en tegen-prestatie, aanwezig blijkt. Ook hiervan evenwel verwachtte men niet te veel Het woekerbedrijf dal de duis ternis zoekt en hierin het weligst tiert, weet veelal den rechter, wiens tusschenkomst slechts in een klem aantal gevpt'en wordt gevraagd te untgaan. De slotsom der Commissie is derhalve, dat, zij het met behulp van rijkswet en ge meen te-vervird'-ningen, de woeker het best wordt bestreden door nimmer aflatende waarschuwing en door de bevordering, ook met overheidssteun, van inrichtingen, die beoogen het woekerbedrijf dood te concur- reeren MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden maaudelyksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkun de, hield mr. L. G. N. Bouricius, gemmeente- arekivaria van Delft een voordracht over het onderwerp :,,CaputGermaniae> Hol land tusschen Maas en Rtfn". Spr begon zijn belangrijke voordracht met op te merken, hoe in de Antonische reis beschrijving der van Rome uitgaande wegen achter Lugdunura Bata^orum het woord Caj ut Germaniae, het eind van Germanie, voor komt, welke uitdrukking hg o.erdroeg op het gedeelte van Rjjn.and tusschen R(ju en Maas. Door deu heer Pabon is deze weg z.i. terecht getraceerd o.a. langs de vroegere grens tusschen Rijswijk en Voorrbjirg en over de Houtstraat en den Dennenweg ia Den Haag. Deze weg, waarvan in de Romein- szhe literatuur met de vele berichten over dit gebied niets voorkomt, is hier in het waterland van veei belang geweest, eerst als grensscheiding (o.a. behoorde het geheele stuk tusschen deze weg en den Rgn aan de Wassenaars), maar dan als waterkeuring in het half tussohen het duin en het oilman- duin van Rijswijk naar Voorschoten, waar. door dit geheele haf in land (broekland) veranderde. Spr. behandelde daarna de vraag, waarom de Romeinen zulk een belang in dit water achtige, weinig vruchtbare gebied met ztfn mueiiijk te regeeren, vrijheidlievende bevol king stelden; waarom z(j hier onder Voor burg een legerplaats stichtten, en een voor hun doen zoo belangrijk werk als het gnu ven vaD de Eossa Corbulonis uitvoerden en zelfs Lugdunum zoo belangrijk vonden dat ztj bet Caput Germaniae noemden, ter wijl men daarentegen het veroveren van midd6D Duitschland na één poging opgaf en alleen de Eem bereikte. Spr. zocht de ver. klaring van deze voorkeur in het feit dat de weg van Rij» en Maas naar het als zeer ryk bc-kend staand Groot-Brittannië oveir deze streken liep, zooals o.a. door oudere vond- tten zoowel hier als in Engeland bevestigd wordt. Als een (zeer bescheiden) handels plaats meende spr. het aan de Noordclyko Maasoever gelegen Masemunde (Terheide) te moeten beschouwen, gelegen op het punt waar deze weg naar het tegenwoordige Ter- heide samenkomt met den Rijn weg, dus met de verbinding met den Rijn. Of er aan den Rijn ook zulk een plaats lag, meende h(j tö moeten betwijfelen. Spr. wees hierbij op het feit, dat niet allccD de legers de handelswegen volgden, doch dal ook de zending dit deed, dat de eerste Christenpredikers ens land in 690 vanuit Engeland bereikten en dat zoo ais in bet oude Terwaan (eertijds een be- langrijke Iiomeinsche plaats, doch nu reeds lang zonder beteekenis) een der eerste Bis- schopzetels in België was gevettigd, zoo oak de eerste Christen kerk (in den vorm van een monasterium) bij het oude Mase munde op een terp in Monster gevestigd werd. Toen was waarschijnlijk de Maasmond reeds verzand, en de verblijfplaats der be. vrachten? naar Vlaardingen overgebracht Krijgskundig werd Holland weer van be lang, toen deze streken omstreeks 800 een invalspoort voor de Noren en Denen wer den. Spr. meende aan Karei de Groole de eer te moeten £even, niet alleen in Leiden den Burcht als middelpunt te hebben ge bouwd, doch ook een geheel net van heer wegen te hebben aangelegd met (zooals do Romeinen de Fossa Corbu'onis g?b u kt had den) een nieuwen vaart, de Delf, van den Hoornbrug door een kleiplaat waarop Delft zou ontstaan, r.aar het vanuit Vlaardingen ingedijkt* Scie (Overschie) gegraven. Zoo wol Vlaardingen en Overschie als de kiel plaat lagen echter niet meer in de gouw Rijnland, maar in de gouw tusschen Lier en Y&sel, terwijl de grens tusschen deze twee gouwen tevens die was tusschen liet Friesohe aasdom3 en het Frankische sciie- peuerldomsrecht. Toen na het mislukken der verdediging de Frankische regeering hier weer vasten voet begon te krijgen, werd waarschijnlijk als legeraanvoerder over net geneele vrijwel niets opbrengende get Ld tus schen Zwin en Vlie Gerolf aangesteld, die als belooning daarvoor als inkomsten ver kreeg de vischvangsf in de monden van den Rijn en van geheel Rijnland behalve die tusschen den genoemden Romeinschcn weg en den Rijn die door hel Wassenaars**he geslacht beheerd werd en die van Leiden, BINNENLAND. Eijzondeie onderscheiding voor den Leid sch en hoogleeraai Hertzsprung. (Stadsn. Ie Blad). Hel gouden feert van de Koningin-Moeder. (Binnenland. 2e Blad). Mr. Hcemckerk over den nolitieken toe stand. (Binnenland. 2e Blad). Eoe te Amsterdam een oplichter werd ge arresteerd. (Gemengd. 3e Blad). Het weerbericht vooropelt afnemende vorst (3e Blad). BUITENLAND. Foincaré blijft in de Fransche Kamer overwinnen. (Buiten!. Ie Blad). De koning van Afghanistan trekt alle nieuwigheden in. (Buitenl. Ie Blad). welke voor het onderhoud van den Burg- graai aldaar werden aangewezen. In 922 werd dit aangevuld met de inkpm- sten van Kennernerland. waardoor het be heer van den Ëgmonder abdij aan den Graaf kwam; dit vormde een zeer belangrijke zet in den strijd tegen den Bisschop van Utrecht welke ook op het gebitd aan de Noordzee aanspraak maakte. Het politiek centrum werd toen. voorzoover er van een centrum sprake kon zijn. de abdij te Egmond. Deze geheele toestand veranderde, toen een 60-tal jaren laler o.a. de bovengenoemde gouw tusschen Lier en IJssel. en daarmede Vlaardingen. in handen van den Graaf kwam- het economische eenlrum werd het bestuurscentrum, en de Graaf noemde zich niarkgraal van Vlaardingen. Een 250 jaar later komt de Romeinsche weg nog eens in al zijn glorie voor den dag, daar Graaf Willem II. Roomsoh Koning, zijn kasteel met den voorkant naar dien weg ont wierp. Zoo werd het Caput Gmnaniae weder bostuurscenlrum wat hol mei eenige onder brekingen totnutoe bleef Maar de tijden waren toch veranderd: de aan den weg wonende bevolking verhuisde eensdeels naar het opkomende Delft, wat het econo mische centrum van het Holland der mid deleeuwen werd. anderdeels achter het kas teel, waardoor hot middelpunt van den Haag verrees En toen de waterloozmg van den hofgracht een nieuwe vaart vcreischte, vergroef men een gedeelte van den weg, en verving hem door de nog bestaande ver binding met de Hoornbrug Spr, zou het ontslaan van de bedoelde Haagsche Vliet tegen anderen meening in op ongeveer 1390 willen stellen, te gelijk met het vergroot® heemraadschap Delfland. Het baljuwschap Rijnland werd daardoor langzamerhand teruggedrongen tot Wasse naar en het ten Noorden daarvan geb.gen gebied; kerkelijk wendde Den Haag zich ook liever naar het nabijgelegen Delft, zoo kwam het onder het dekenaat Delfland, zooals het onder het waterschap van dien naam was ondergebracht. Eén zaak bleef, de grens van hot aasdoms- en schependomsrecht. die tus schen Delft en Den Haag lag. Spr. eindigde met te wijzen op het be langrijke gebied, dat hij het hart van Hol land noemde; tevens meende spr. sterk op te moeien komen tegen de meening der Duit- sche Hanze economen en vooral legen die, welke prof. H&pke een paar jaar geleden te Utrochl geuit had de economische wording van Zuid-Holland was niet het gevolg van de ligging op den scheepvaartweg tusschen de Noordelijke Hanzesteden en Brugge: het lag niet. Noord-Zuid. maar Oosl-West; het achterland van Rijnland tusschen Rijn en Maas lag langs Rijn en Maas en het verkeer was op Engeland gericht. CENTRALE OUDERRAAD. Gisteravond kwam ten Stadhuize de Cen trale Ouderraad in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Ch. L. Waldkötter, hield volgende rede: Ons bestuur heet u welkom op de jaarver gadering te hartelijker omdat u in vrij grooten getale gehoor hobt gegeven aan zijn roepstem. De ..Ouderbeweging" over het heele land is nog altijd een organisme dat stroef func- tionneert. Vooral klemt dit in kleinere ge meenten als onze goede slad er een is. waar nóch de vooruitslrevendheid van groote steden kan verwacht worden, nóch Je ge moedelijkheid van 't dorp. Van uit Am sterdam en vele kleine dorpen komen in derdaad hemoed'gpnde geluiden In onzr ge meente heerscht nog vaak de meening. dat de OudiToommiwue niet voldoet aan een bestaande behoefte en zoekt men veelal zijn

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1