69ste .JAARGANG DINSDAG 8 JANUARI 1929 No. 21109 STADSNIEUWS. HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertent.en uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van one Blad geveetigd lijn Voor alle andere adverteolièn 86 Cis per regel Kleine AdvertenliPn uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdne« en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen? postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewlisnummer 5 Cta Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden /2 35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „018 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET JUBILEUM VAN KONINGIN EMMA. Vanwege het bestuur der Leidsche Chr. Oranjevereeniging is heden aan H.M. de Koningin-Moeder een telegram van den volgenden inhoud verzonden: „De Leidsche Christelijke Oranjevereeni ging, nwer Majesleits Komst, tot ons Oranjehuis, en ons volk. dankbaar geden kend, wenschl Uwe Majesteit, en de Ko- pinklijke Familie, met het gouden jubileum daarvan hartelijk geluk. \Vij prijzen Gods naar de Kostelijke schat, in Uwe Majesteit ons geschonken, en zoo lang gelaten. Wij danken Hem, dat Hij ons in Uwe Majesteit gaf de Gemalin van den Koning, de moeder van de Koningin, de Grootmoeder der Prin ses, de Opvoedster der Oranjetelgen, de Regentes van hel land. de Weldoenster der ellendigen. Wij smeeken Hem, dat wij Uwe Majesteit nog vele jaren mogen behouden, rijk gezegend, in het midden van Uw volk, zóó gezegend, dat het ten tijde van Uwer Majesleits levensavond licht moge zijn". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Nieuwe Inschrijving: A. Dorrepaal, Haar lemmervaart 21, Oegstgeest, handel in 2e hands auto's.' Eigenaar A. Dorrepaal te Oegstgeest C. A. Wagenaar, Hoorn 158, Alphen aan den Rijn, Handel in Zuivel producten; Eigenaar C. A. Wagenaar te Alphen aan den Rijn. Wijziging: N.V. Warnaar's Bloembollen- kweekerij en -Handel, Hoofdstraat 87, Sas- senheim-. Uittreden Directeur J. M. van Hoorn te Sassenhctim: N. V. tot Exploitatie van Sigaren-Magazijnen v./h. P. J. A. de Nijs. Hoogewoerd 11, Leiden, Wijziging aaakadros thans Hillegom, Rijksstraatweg No. 15-, ,,N.V. Filiaal Kalkfabriék voorheen van Dijk en Co., Leiden", Havenkade. Leiden, vervaardigen van en handel in bouwmaterialen. Nieuwe Procuratie- C. J Blanken te Leiden; Th J van den Bosch, Dorpstraat Wijk A, No. 264. Nieuwkoop. Uittreden Eigenaar; Th. J. van den Bosch, overlrrien. Wijziging handelsnaam thans- Wed. Th .1. van den Bosch, Nieuwe Eige naar: Wed. Th. J. van den Bosch-Beumer. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Voor de Leidsche afdeeling van dit in stituut trad gisteravond op de heer F. v. d. Goes te Laren. Door een misverstand was als onderwerp aangekondigd „het we zen ran het kapitalisme". Waar de spreker dit onderwerp twee jaar geleden behandeld had, zou hij nu niet in herhaling treden, Baar spreken over: „De stand van het vre desvraagstuk". De heer v. d. Goes betoogde, dat bij eet verdrag raD Versailles niets is verzuimd om bet oorlogsgevaar te bestendigen. Duitschland is groot onrecht aangedaan. Stukkeu van zjjn. grondgebied eti zjjn kolo niën zjjn het ontnomen. Sedert 1918 zijn nig nieuwe tegenst. 1 ingto 0i gekomen. Sp. e- ker wjjst op de wrijving tusseben Italië en Frankrijk en op die tusschen Italië en de vroegere Balkanstaten. Het grootste gevaar voor den vrede houdt echter de voortdurende bewapening en de uitbreiding daarvan in. De lessen van den wereldoorlog niet tellende, nemen de regie ringen nog steeds het standpunt in, dat een krachtige bewapening een waarborg is voor den vrede. Wat de Volkenbond voor ontwapening heeft gedaan is niet positief, maar negatief. Spre ker toont dit aan door te wijzen op de afspraken tusschen Frankrijk en Engeland betreffende de leger- en vlootsterkte. Toen deze afspraken wereldkundig werden, heb ben ze ontstemming en beroering gewekt met n3me in Amerika en daardoor de spanning doen toenemen. Ook wijst de beer v. d. Goes op het Kel- lcggpact, dat den oorlog wil uitbannen, maar daarvan verdedigingsoor.ogen uits.uit In de zitting van het parlement der Vereenigde Staten van N. Amerika, waarin het Kelbgg- pact zou worden goedgekeurd, kwam met een het voorstel in bespreking om 15 nieu we groote oorlogsschepen te bouwen. Spre ker wees er met nadruk op, dat waar blijk baar de regeeringen elkander zoo weinig vertrouwen, er voor de arbeidersklasse alle reden bestaat critisch en wantrouwend te- genoveT de besprekingen te Genève, de ont wapening betreffende, te staan. Spreker ge looft niet aan een oorlog in de naaste toe komst. Het geslacht, dat den wereldoorlog heeft meegemaakt, zal zich daar krachtig genoeg tegen verzetten. Maar als dit ge slacht is uitgestorven? Wat dan, als de krankzinnige bewapening doorgaat? Een ca tastrophe kan dan niet uitblijven. Spreker hoopte daarom op toenemende versterking van de moderne arbeidersbewering, daarde- ae alleen in. staat zal blijken den vrede te verzekeren. Ten slotte stond de spreker stil bij de taak van de kleine landen in deze. Waar deze aan den wedstrijd in bewapening niet mee kunnen doen uit financieels overwe gingen, daar kunnen zij het voorbeeld van ontwapening gemakkelijker geven dan een groot land. Vandaar dat de socialistische partijeD 'm Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en ons land nationale ontwa pening voorstaan. Krachtig wekte spreker op deze actie te steunen. Na de vraag van een der aanwezigen be- antwoord te hebben, welk belang de arbei ders hebben hij nationale zelfstandigheid, sloot de voorzitter de vergadering met ten woord van dank aan den spreker voor zijn zakelijk en duidel'Jk betoog. VERZENDING VAN GEDISTILLEERD ONDER HET ETIKET WIJN. Door den wijnhandelaar v. d. B. alhier werden dezer dagen eenige manden verzon den aan een firma te Ter Apel die blijkens Tot de geschenken aan H M. de Koningin-Moeder behoort een Deventer handgeknoopt tapijt, vervaardigd voor een der zalen van het Paleis Soestdijk door de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam. Dit tapijt, geweven volgens een speciaal ontwerp in den Empire-stijl met rood fond toon op toon en crème rand met guir landes, heeft een lengte van 15 Meter en een breedte van 6 Meter. Het bevat ongeveer 6 millioen wolnoppen, welke met de hand door rappe tapijtweefsters op de schering geknoopt zijn; het weegt SCO Kilo en is 40 m.M dik, hetgeen eenig begrip geeft van het waardevolle weefsel. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat hij het verven der wollen garen het eulaniseerproces is toe gepast, zoodat de vijand der wol „de mot" op dit tapijt geen vat meer kan hebben. aanwijzigingen flesschen wijn bevatten. De Rijksbelastingambtenaren te Ter Apel vertrouwden de zaak niet en namen de mandeD in beslag Het bleek dat een aan tal flesschen onder het etiket wijn. gevuld waren met cognac brandewijn, jenever en andere sterke dranken. De aangehouden dranken werden verbeurd verklaard en te gen dp firma van der B die verdacht wordt bij herhaling deze overtreding te hebben gepleegd, proces-verbaal opgemaakt. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken zijn met 1 januari 1929 be vorderd- B. G. H. Melok tot commies 2e klasse; C. R L. Oostveen tot klerk te klasse; L. II. Janssen tot klerk 2e klasse: terwijl de tijdelijke aanstelling van mej. L. A P. Eskens werd veranderd in een vaste aan stelling. Geslaagd zijn voor het examen Neder- landsehe Handelscorrespondentie, afgeno men vanwege de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie te Am sterdam. de heeren J. Bens?! en E. Koore man, beiden alhier. Naar wij vernemen heeft de heer G. F Hemerik bedankt als penningmeester van de Woningbouwvereeniging „Ons Be lang," zulks wegens minder goede samen werking met het bestuur. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal zeer waarschijnlijk plaats hebben op Maandag 21 Jan. 1929 a s. Bjj de aanbesteding van den bouw van een sehakelhuis voor de Electriciteilsfabriek der S. F. van (J. en E. alhier, hebben B. en W. goedgevonden, dat overeenkomstig de 5 eischen van den aaunemersbond, geen borgen i zullen worden verlangd en dat de arbitraga- 1 bepalingen zullen worden aanvaard. Hiermede is een begin gemaakt met de afschaffing van het verplichtend stellen van de borgstelling enz., die voortaan algemeen door B. en W. van Leiden zal worden opgeheven. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergadert op Maandag 14 Januari 1929, 's middags 2.30, in het ge bouw der Kamer, Stationsweg 43. Agenda: 1. Opening Nieuwjaarsrede. 2. Notulen. 3. Verkiezing voorzitter. -fi Verkiezing onder-voorzitter door de afdeelingen. 5. Verkiezing van leden voor de Com missie voor Vervoer, Post en Telegrafie af treden: N. C. F. van Ginkel, L. C. Jongen burger, P. A. Wernink, H. van Zonneveld, C. G. j. Alkemade Sr. en W. van der Laan. Voorzitter: jhr. C. G. Roëll. 6. Verkiezing van leden voor de Com missie voor het Handelsregister aftreden: voorzitter C. G. J. Alkemade Sr., W. van der Laan, J. van der Steen, W. A_ Wouter- lood en P. J. van der Zanden. 7. Verkiezing van leden voor de Com missie voor de Financiën aftréden: D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Mol- kenboer en mr. P. G. Knibbe. 8. Verkiezing van leden voor de Com missie voor het Verslag aftreden: Voorzit ter: D ten Cate Brouwer; P. Boot Sr., G. J. M. J. Molkenboer, jhr. C. C. Roëll en mr. P. G. Knibbe. 9. Verkiezing van leden voor de Com missie tot onderzoek der geloofsbrieven af treden: Voorzitter: P. Boot Sr., leden: W. A. Wouterlood, L. C. Jongenburger, C. G. J. Alkemade Sr. en J. van der Steen; secre taris- mr. Knibbe. 10 Ingekomen stukken. 11. Mededeelingen. 12. Vaststelling datum nieuwe verkiezing 13. Vaststelling van een adres inzake Za kelijke Bedrijfsbelasting. 14. Bespreking districlsbelangen. 15. Rondvraag. 16. Huishoudelijke vergadering. 17. Sluiting. Evenals vorige jaren heeft het bestuur van „Nut en Vermaak" een carnavalscou rant uitgegeven onder redactie van den ijverigen secretaris, den heer Nelck. De in houd is voornamelijk gewijd aan het car navalsfeest op 9 Februari a.s. en bestaat voorts uit tal van verhaaltjes, rijmen en j anecdotes, welke het geheel tot een lezens- 1 waardig blad maken. Een rebus om fraaie I prijzen ontbreekt al evenmin. Het blad wordt gratis verspreid. De muzikale omgang van het „Man nenkoor „Kunst en Vriendschap" met eefiige deputaties van andere zangvereeni- gingen en met de muziek van „De Post gisteravond gehouden is een succes gewor den. Na afloop bleef men in de concertzaal L'Umon nog geruimen tijd in de beste stemming bijeen Langs den geheelen weg dien gevolgd werd was groote belangstel ling van het publiek. De Commissaris van Politie alhier verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst v&b de voUeads rijwielen, welke do ver schillende data aan zijn bureau wervi», gedeponeerd: In Juli 1925, een oud heerenrijwiel molt dubbele remmen, freewheel, terugtraprem, zwarte velgen en banden. in October 1926, een heerenrijwiel met dubbele remmen, freewheel, bruin zadel, zadeldekjo, pedalen, banden en bagage drager; in Maart 1927, een oud genummerd heerenrijwiel, voorzien van freewheel en tcruglraprem. velgen en banden; in Mei 1927 een heerenrijwiel, voorzien van freewheel, terugtraprem, gemerkte ach terhand. bagagedrager; in Mei 1927 een oud heerenrijwiel, voor zien van freewheel, terugtraprem, gemerkt» banden, bagagedrager; in Augustus 1928 een zeer oud genum merd heerenrijwiel, voorzien van zwarte velgen, gemerkte handen, bagagedrager; en in November 1928 een zeer oud heeren- rijwiel, voorzien van freewheel, velgrem, Terry-zadel. gemerkte banden, bagagedrager, lantaarn. Vrijdag komt Ae heer Verkruysen in het Leidsche Volkshuis een voordracht hon den over „Het schoone Japan", toegelicht met films en lichtbeelden. Wie de voor drachten over Parijs bijwoonde, zal zich on getwijfeld verheugen den heer Verkruysen nog eeiu te kunnen hooren. Zijn kunstzinni ge en boeiende voordrachten zijn in Leiden reeds vermaard. Ditmaal zjjn ook 13—18 jarige jongens en meisjes welkom. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie voorkomend in dit blad. BINNENLAND. De hiildicing van H. M. de Koningin- Moeder. (3e Blad). Nogmaals het telefoonverkeer met Indië; reeds tal van gesprekken aangevraagd. (Bin nenland. 1ste Blad.) Te Utrecht zijn drie broertjes door het ija gezakt en verdronken. (Gemengd. 3e Blad.) Broedermoord te Gnlpen. (Gemengd, 3c Blad.) Een roofoverval te Hersel (N.-B.); een man on vrouw mishandeld. (Laatste Be richten, lste Blad.) BUITENLAND. De instelling van de dictatuur in Zuid- Slavië. (Buitenland, lste Blad.) De Qnestion Mark ia gedaald na ruim 150 uren in de Incht te rijn geweest. (Bui- tetnlandsch Gemengd, 3e Blad.) Weer een aardbeving in Chili. (Buitenl. Gem. 2e en Tel. Ie Blad). HET TELEFOONVERKEER MET INDIfi. Koninklijke enderscheidingen. Naar aanleiding van de gisteren vermelde redevoeringen ter opening van het tele foonverkeer met Indië kan nog worden medegedeeld dat de speeches, met uitzon dering van de tweede van den gouverneur- generaal die dikwijls moeilijk te volgen was, goed verstaanbaar waren. Na afloop had in een aangrenzend lo kaal een korte samenkomst plaats, waarbij ververschingen werden aangeboden en waarbij de minister van Waterstaat mede deelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had ir. Boetje te benoemen tot ridder in de Orde van den Nedcrlandsche Leeuw. De minister legde er den nadruk op. dat in deze onderscheiding te zien was een blijk van waardeering van den geheelen technischen dienst hier te lande, die aan de tot standkoming van de radio-telefo nische verhouding heeft gearbeid. Spr. bracht nog een dronk uit op den heer dr. ir. Kooraans, hoofdingenieur, chef van het laboratorium der Telegrafie, aan j wien hij tevens den dank overbracht ran het bedrijf. Aan het slot zijner radio-telefonische re devoering met Indië heeft minister Konings berger nog medegedeeld, dat H.M. de Ko ningin benoemd heeft tot officier in de Orde van Oranje Nassau ir. A. J. H. van Leeuwen, hoofdingenieur le klasse, hoofd van den Radiodienst in Ned.-Jndië. Naar gemeld wordt, waren tot gisteren morgen half 12 reeds li uitgaande en 12 inkomende gesprekken voor den radiolele- foondienst met Indië aangevraagd. HET JUBILEUM VAN DE FIRMA WILTON. Een dznk bezochte receptie. De directie van de N.V. Wilton's Machi. nefabriek en Scheepswerf to Rotterdam is ter gelegenheid van het vijf en zeventig jarig bestaan van de N.V in het hoofdkan toor aan den Westkousdijk gisteren op waardige wijze gehuldigd. Gisterochtend is er in eigen kring ge huldigd. Een uit het personeel samengesteld mannenkoor heeft een feestcantate ten ge- hoore gebracht, \oor welke uitvoering de heer ir. J. H. Wilton heeft dank gezegd. Namens den raad van commissarissen heeft daarop dr Kröller woorden van hulde gesproken en een staande klok aangeboden. Namens het technisch en administratief personeel heeft ir. G. de Vries, hoofdinge nieur van de afdeeling werktuigbouw, een wandversiering voor het privé kantoor aan geboden, en de heer Bouman uit naam van de bazen, krassen en voorlieden acht ge brandschilderde ramen, welke den scheeps bouw en de machine fabricage uitbeelden. Tenslotte heeft de heer Van de Woude namens de arbeiders gesproken. De heer J. H. Wilton zeide allo sprekers dank. In het met tallooze bloemstukken ver sierde privé-kantoor beeft de directie gis termiddag gerecipieerd Onder hen die lukwenschen kwamen aanbieden bevonden zicb de heer Heringa, die namens den mi nister van Handel, Arbeid en Nijverheid mededeelde, beer it. H. Wilton is benoemd tot ridder in de orde van den derland6chen Leeuw. Voort-s hebben nog van hun belangstelling doen blijkeD mr. P. Droogloever Fortuyn burgemeester van Rotterdam, mr. M. Sme ding, gemeentesecretaris, kolonel J. de Wilde, namens het departement van defen sie, de heeren C. Fock, hoofd inspecteur voor de scheepvaart, A. Wolkammer, in specteur voor de scheepvaart, R. T. Mu- schart, rij ksh a ven meest et, C. C. A. Last, inspecteur van den arbeid, mr. S. J. L. van Lier, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, terwijl ook ver tegenwoordigd was de Kamer van Koophan del van de Beneden Maas. Tijdens de receptie heeft de heer J. Schilt, huis, namens de Maatschappij voor Nijver heid de directie van de jubileerende N V* de legpenning van de Maatschappij aange boden, waarna de beer J H H. Verloop, voorzitter van deD Metaalbond, uit naam van de leden van dien bond heeft aange boden een schilderij te doeD schilderen van den beer J H Wilton, van welk schilderij spr. hoopte dat het een p'aatsje in do directiekamer zou mogen vinden. Onder de tallooze telegrammen met ge- lukwenschen. was een telegram van minis ter Koningsbergen. MINISTER KAN IN DRENTHE. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan. die gisteren vergazeld van den heer Meijer de Vries, Rijksinspecteur voor de werkverschaffing tft algemeenen dienst een bezoek bracht SR) de terreinen van de stichting „Drenthe Vooruit" werd te Zwolle ontvangen door den Zeereerw. Deken van der Waarden, geestelijk adviseur van den Aartsdiocosanen R K. Boeren- en Tuindersbond. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter en Ruyter secretaris van dien bond Te Erica woonde de minister een demon stratie van 'n fraise-machine bij en bezich tigde tevens de aldaar gelegen ontginningen van de stichting. Ook te Barger-Oosierveen en te Klazina- veen werden verschillende terreinen in oogenschouw genomen, terwijl de minister verder met het bestuur der stichting ver schillende maatregelen overwoog, welke door bemiddeling der stichting zouden kun nen worden genomen om werkloosheid te voorkomen en den verderen opbouw van Drenthe te bevorderen. MEERDERE GOEDKOOPE TREINEN OOK NAAR HET BUITENLAND. Dit jaar zal de Nederlandsche Spoor wegen nog meer uitbreiding aan goedkoope treinen geven en behalve in binnenlandsch verkeer, ook goedkoope treinen naar het buitenland laten loopen. HALTECHEFS DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Te Utrecht hield de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in het N V. buis te Utrecht een bijzondere vergadering voor haar leden haltecbefs bij de Ned. Spoorwe gen, die druk bezocht was. Hoofdschote1 was de beraadslaging om trent de te lage loonwaardeering voor deze ambtenaren. Voor hun plaatsing in loonschaal 8 bij d.» eerstvolgende herziening van het reglement DieoifcvoftrwMtdtoft ui werden «e-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1