AGENDA. BUITENLAND. TFLEGRfl!»Ifl Maandag. Leidsche Volk&huis: Spr. de Heer P. C. Faber, over bet Ob6ervatiebuiB te Amster dam. 8.15 uur. 'Volksgebouw: Inst. v. Arbeidersontwikke ling. Spr. de heer F. d. Goes. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. jen halfzeven nam. Prediker: Ned. Geref. Evangelisatie. Spr. ids, K. P. de Groot, van Delft. 8 uur nam. Prediker: Jugendbund fuer E. C. Zusam- menkunft Dcutscher Mëdchen. Abeüds 8l/a übr. Stadazaal (groote zaal): ResWentie-oriwst 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk BTuaenni de Lebenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen Enlrèe Zondags kos teloos Maandags f 0 2b overige dagen f 0 10 Ritksmnseuin van Oudheden, Rapenburg 2S. Geopend van 10—8 unr; Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags £.0,25, andere dagen f. 0 10. Geologisch Hineralooioch Museum, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 1304 uur Zondagen geslnten Kosleloos. Ethnograptilaeh Museum, Rapenburg (57 89 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur Entrée's Maandags f 0 25; overige dagen f 0 10 Rüksmneeum v. Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagen 830—12-, 1 305. Zater dags 8 3012 Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71 Werk dagen I4 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 2B uur Kosteloon Hortus Botonicrs, Ranenhnrg, 73 AMe werkdagen van t April30 Sept. 9—6 uur; 1 October—81 Maart 9I uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogcwoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en lamilie-malinée. „Luxor theater", Stationsweg Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe to 3 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags (amitiematinee. City-theater, Haarlemmerstraat: Bioscoop, voorstelingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Specialileilenvoor- stelling. 8 uur nam. Do avond-, nacht- en Zondagdiensl dor apotheken wordt van Maandag 7 Januari tot en met Zondag 13 Januari waargenomen ■door de apotheek van den heer P, du Groix, Rapenburg 9, telef. 807. eonen zou kunnen vinden, die bereid zijn deze verantwoordelijke taak te aanvaarden dan zou de hoogst noodzakelijke reorgani satie van de küniekeD spoedig haar beslag kunnen krijgen. Aan deze commissie zou tevens moeten worden opgedragen binnen een nader aan te geven termijn nadere voorstellen bij deD minister in te dienen, ten einde te geraken tot een definitieven beheersvorm waarin mede de psychiatrisch neurologische kliniek betrokken zal kun nen worden. i Het Tweede-Kamerlid mej. Groeneweg beeft den minister van Onderwijs, K. til [W. de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededoclen, of er waar- beid schuilt in de geruchten over con te kort. aan verplegend personeel aan de Rijksklinieken te Utrecht, als gevolg van de inwerkingtreding van het Verpjegingsbesluit op 1 Jan. 1929 Indien dit tekort werkelijk mocht be staan, kan do minister dan verklaren, waarom aan deze klinieken geen voldoende maatregelen getroffen zijn om op 1 Januari 1929 te kunnen voldoen aan de eiscben van ccn Verplegingsbesluit, dat in de Arbeids wet 1919 reeds is aangeduid 1 Is het waar, dat op aandringen van prof. Lamóvis thans een aantal van plra. 130 mannelijke en vrouwelijke studenten, zoo wel des nachts als overdag, verplegin omar beid verrichten in genoemde klinieken Zoo ja, acht de minister de belangen der pa tiënten behoorlijk gewaarborgd, indien deze jongelieden naast hun studie als voornaam ste bezigheid ook nog de ziekenverpleging op de chirurgische afdeeling als bijbaantje of liefhebberiietudie beoefenen Is de minister bereid, zoo spoedig moge lijk mantrpo"»l»»n te treffen, die aanmelding en aanstelling van verplegend personeel nan dp Rükskliniektm te Utrecht kunnon bf-voTderen 1 DE WERKVERSCHAFFING. j Kans op aanmerlie'iike uitbrei ding van de tewerkstelling. Naar de „N. R. C." verneemt is een dezer dazen een biieenkomst gehouden van den minister van binneniandsche zaken en land bouw en de hesiuurders der vier grooie ge meenten ovpr de plaatsing bii de werkver- seha'fing in hel Noorden van het land van arbeiders uit de gronte steden. Naar verluidt zijn met de uitzending van het voriee iaar goede resultaten verkregen en beslaat de mo- geliikhptd dat In bet aanslaande vnoriaar tot j aanmerkrliikp uitbreiding van de tewerkstel- i ling zal worden overgegaan. 1 HERDENKING UNIE VAN UTRECHT. De provincie biedt een noenmaal aan. Gezien het karakler en de groote betee- keni> van de Unie van Utrecht hebben Ged. Staten van die provincie gemeend dat het op den weg van het Provinciaal Bestuur ligt bij deze herdenking van zijn belangstelling te doen blijken. Aan de autoriteiten, die op Woensdag 23 Jan. a.s. te Ulrecht zullen 9amenkomen zal namens de provincie een noenmaal worden aangeboden. Dit noen maal zal onmiddellijk na de plechtigheid worden gehouden. DE KONINGIN NAAR HET LOO De koningin wordt aanstaanden Vrijdag voor aernige dagen op het Loo verwacht. DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT. Naar wij vernemen, zal de heer de Mar- cilly, wiens overplaatsing naar Born reeds werd medegedeeld, als Fransch gezant te 's-Gravenhage worden vervangen door den heer F. A. Kammerer, thans Fransch ge delegeerde bij de „Caissc de la dette Egyp- tienne''. 10-JARIG BESTAAN CENTR. NED. AKBTENAARSBCND. In een der zalen van den Dierentuin te Den Haag recipieerde Zaterdag het hoofd bestuur van den Centralen Ned. Ambte- naarsbond ter gelegenheid van het feit, dat het 1 Januari 10 jaar geleden was, dat de bond werd opgericht. EIEREN-EXPORT. Het Tweede-Kamerlid de heer Kortenhorst heeft aan de ministers van Binnenl. zaken en Landbouw en van Buitent. zaken de vol gende vragen gesteld: Is hot den ministers bekend, dat Argen- tinié van plan ia. een invoerrecht op eieren in te stellen van 15 pet. der waarde? Zijn zij niet van oordeel, dat de N'ederlandsche exportbelangen hierdoor ernstig zullen wor den geschaad: en zijn zij bereid, stappen te doen. teneinde dit gevaar te keeren? DE CANBIDATUUR-VERAART. Naar aanleiding van verzoeken uit een groot aantal plaatsen, besloot prof. Veraart zich ook in de drie andere Rijkskioskringen van kieskringcombinaties, waar R K. quali- teitszotol van Arbeidszaken en Arbeids vraagstuk is gesteld, candidaat te laten stel len. teneinde ook daar aan de katholieke kiezer» de gelegenheid te1 geven, den strijd voor de handhaving van geest en lotter van het kiesreglement te votren. CHRISTEIJJK-DEMCCRATISCHE UNIE. De Christelijk-Democratische Unie heeft te Utrecht haar algemeene vergadering ge houden. Als leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren R. v. d. Brug te Gouda, II D. Elderkamp te Winterswijk, F. v. d. Bosch te Huizum, M. van N'oordenne te Schiedam, M. de Visser te Amsterdam en J. de Fluiter te Zwolle. De heer R. v. d. Burg werd met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Winterswijk werd besloten in het „urgenlieprogram" op te nemen: krachtig te streven naar nationale en/of inlernaiio- nale ontwapening „als eisch van het Chris telijk geweten" (in het program slond reeds, naast afschaffing van den dienstplicht, krachtig streven naar internationale ont wapening). Op voorstel van de afdeeling Haarlem werd op het program dor Unie mode ge plaatst een artikel, strekkende om Ic ijveren voor de afschaffing van de doodstraf in Indié. Een motie van de afdeeling Winterswijk, luidende: „De Chrislelijk-Dcmocrntische Unie wonscht handhaving van hot Prolcs- tantscho volkskarakter, verklaart zich daar om tegen een vast- en tegen een tijdelijk ge zantschap bij den Paus, en wil handhaving van de arlikelen in de Indische wet. waar bij de Slaat de verdeeling der zendingster reinen regelt" gaf aanleiding tot een uit voerige gedachtcnwisselirg over de vraag of het volkskarakter in Nederland wel Proles- tant«eh is. Ten slotte werd besloten de motie in handen van het hoofdbestuur om prae- advies te stellen. Het aantal candidalen, waarmede de Unie bij de a.s verkiezingen zal uitkomen, werd vastgesteld op 10. De heer P. G. v. d. Hooif, theologisch student te Amersfoort, hield vorder een le zing over „Christendom en oorlog", waarin hij aan het slot betoogde, dat het een eer I voor een Staat zou zijn als dezo, naast de humaniteit, het beginsel der weerloosheid zou durven doorvoeren. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. De N V. Willon's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam besfond Zaterdag 75 jaar. Ter gelegenheid daarvan is door de arbeiders een monument aangeboden, dat op de werf geplaatst is. UIT NED. OOST-INDIE. EE RAT IN HET VLIEGTUIG. Gelukkig geen dames aan boord. Korl geleden heefl zich in een van de vliegluigon van K.NI.L.M. het volgende voor val afgespoeld, waarin een rat, dio waar schijnlijk 's nachts in hel toestel was ge klommen een hoofdrol heeft gespeeld, tot dat hij hoog in de lucht zijn einde vond. Het vliegtuig, bestuurd door den piloot Mol. dal naar Candoeng zou vertrekken, was op Tjililitan bijna aan het einde van zijn start, toen de bestuurder plotseling in zijn korle kakibrnekje iels voeldo wat er oven tevoren niet was gewcesl. Daar hij zijn beenen en handen voor de stuurinricfing nondig had. kon hij slechts met een hand even een snelle klap naar beneden geven en daar schiet uit ziin ruime broekspijp een rat, die de veiligheid hnorer- op zocht en achter op Mol's nek ging zitten. Inlusschen was het vliegtuig reeds van den grond en moest Mol zijn aandacht tus schen het vliegtuig'en de ral verdeelen. Gelukkig slaagde de eerste erin de deur, welke van de cockpit naar de cabine leidt, te openen. Een snelle beweging en de rat schoot tusschen de passagiers in Het deur tje naar de cockpit floepte dicht en Mol kon weer rustig vliegen. Het duurde niet lang of hot vliegtuig ver voerde zijn eerste doode. RECLAME. U kent dien toestand toch ook wel? Als U geen lust heeft in welken- arbeid ook. Als het in alle lede maten trekt en steekt. Als U het nu eens gloeiend heet hebt en dan weder koude rillingen voelt. Deze teekenen toonen U duide lijk, dat Uw lichaam zich daartegen verweert.Onder- steun het in dezen strijd en neem U COFFIEASPIRIN. Doch oeem U uitsluitend het echte met het BAVER» kruis op den oranjeband. De rupntatie der over de geheelc wereld bekende firma te een waarborg voor zijn werkzaamheid. 5091 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelkwestte. De reparatie-commissie h.elt zich Zaterdag in gewone zitting met de loopendo zakeo be zig gehouden doch nog geen beslissing ge nome» inzake de benoeming van de deskun digencommissie. Het is niet zeer waar schijnlijk, dat deze forme&le aangelegenheid voor den terugkeer van den voorzitter van do commissie, den Franschen gedelegeerde Cbapsal naar Parijs, hetgeen ongeveer 10 of 11 Januari zal zijn, geregeld zal worden. Naar de „Excelsior" meldt, zal Jeau Par- mentier, die als Fanscb deskundige ge noemd wordt, zich terugtrekken uit zijn ambt van commissaris van de transfercom- niissie in Berlijn. Als zijn opvolger wordt genoemd Rist, rice-president van de Ban- tiuo de France. Oak zou Gutto, die als Cel- glsch deskundige in aanmerking schjjnt te komen, uit deze commissie treden. Parker Gilbert had te Washington in het Staste-de^artement e-.n onderhoud met staats secretaris Kellogg en met den onder-staat* secretaris Castel, die hij tezamen met den secretaris van financiën en den gekant Mor row opzooht. Betreffende het onderhoud zegt men, dat Gilbert den algemeenen toestand der herstel-betalingen h?eft weergegeven. In ver band met zyn verslag legde Parker Gilbert er den nadruk op, dat kg volkomen onpartij dig is geweest en de ecne, nooh do andere zijde heeft begunstigd. DUITSCHLAND. Voor de groote coalitie. De Berliner Stimmon, het oLcieele partg- ergaar dor Duitsche Volkspartij, houdt zich in een offioieel artikel uitvoerig bezig met den tegeawoordigen politikken toestand en verklaart, na een uiteenzetting der moeilyk- fcedeu op het gebied der binnen- ca buiten^ ktndsche politiek, dat de partyen der groote coalitie zich bewust moeten zijn van haar verantwoordelijkheid voor het lot van Duitschland. Het artikel zegt dan verder: Even nood zakelijk als de groote coalitie is een snelle regeringsvorm. Onmiddellijk na zijn terug komst zal Hermann Miil.er de onderhandeling gen over de vorming der coalitie moeten aan vangen. Het gaat niet aau te wachten tot do bijeenkomst van den Rijksdag, die on geveer 22) Januari zal plaats hebb:n. Van de partijen zal men eohter moeten eischen, dat zij de vorming van de coalitie niet bemoei lijken door overdreven eischen. Het artikel wijst err clan op, dat elkt party weliswaar een minimum van volko men gerechtvaardigde eischen heeft en dat ook de Duitsche Volkspartij haar toetreding tot de groote coalitie van zekere voorwaar den afhankelijk maken moet, voor weike z\j tegenover haar kiezers gebonden is. Onder tusschen moet men volkomen alle twist punten buiten de onderhandelingen over de coalitie laten, die, zooals b.v. de vlagkwes- tie of sommige sociaal-democratischo wen- schèn betreffende de Rijksweer, niet drim- genu zyn. Men moet nu enkel eeni „arbeidsregeering" vormen, om de dringende beslissingen te kannen treffen. Io de eerste plaats moeten de iiiurerr van het huis? opgericht worden; de inrichting en de versiering kan later vol gen. Een der communisten, die in de maand October van het afgelonppp iaar den redac teur Schwarz van de Vorwaerls vóór zijn rede voor de radio ontvoerden is volgens de Vossische Ztg-, opgespoord. Het is de leider van een afdeeling van den bond van Roode Frontstrijders Alfred Scharlinsky. Bij zijn verhoor op het commissariaat van politie ontkende Scharlinsky; hij werd echter bij een confrontatie met Schwarz door dezen herkend. De politie heeft Scharlinsky niet vastgehouden, daar er geen gewaar voor ontvluchting bestaat. FRANKRITK. De Gazette dn Franc. Van eenige zijden werd gewag gemaakt van het bestaan van een notitieboekje van mad. Hanau, waarin de namen van beken de politieke personen zouden staan, doch bij het verhoor is daarvan nog niet ge bleken. Veelzeggend merkte Madame Hanau ech ter op, dat zij nog vele dingen wist, die zij haar verdediger niet medegedeeld hau en met het bekendmaken waarvan zij een geschikter oogenblik afwachtte. Intusschea heeft een deskundige de boeken van de „Gazette du Franc" gecontroleerd en is daarbij op 12 rekeningen gekomen, die zon der namen waren en slechts door getallen werden aangege.veD. Uit uitlatingen van Madame Hanau bleek, dat de schuldeischers van de Gazette du Franc" nog zullen kun nen rekenen op een vrij hoog percentage van uitkeering. Volgens onthullingen van eenige bladen zou mevr. Hanau bij een bank nog beschikken over een deposito van 5 iL 0 miüioen francs. ENGELAND. De beterschap des konings. Rede van Baldwin. De koning blijft vooruitgaan. Koningin Mary, de prins van Wales cn de hertog en hertogin van York brachten dientengevolge een bezoek aan de tentoonstelling van Hoi- landsche Kunst. De koning is Zaterdag overgebracht van zijn slaapkamer, waar hij tot nu toe ver pleegd werd, naar een der ontvangkamers, Welke blijkbaar beter geschikt is en tijde lijk alö ziekenkamer zal worden gebruikt. Men acht het een bevredigend teeken, dat de behandelende geneesheeren den toe stand van den koning zoodanig vonden, dat zij het vervoer naar een andere kamer mogelijk achtten. Baldwin heeft een groote politieke rede te Worcester gehouden, waarbij hij zich vooral richtte tegen de nationalisatie-denk beelden van Labour. ITALIË. Dominico Barone. f Overleden is Dominico Barone. Volgens j authentieke mededeeling was hij de man, die tot dusverre de onderhandelingen over de oplossing der Romeinsche kwestie van de zijde van Italië met den vertegenwoor diger van den H. Stoel heeft gevoerd. ZUID-SLA VIE. I)e grondwet buiten werking ge steld. Een proclamatie van den koning. De koning heeft de besprekingen met de par lij leiders voortgezet, ook met de Kroaten. Daarbij bleek overtuigend, dat een loyale regeering niet was te vormen. Daarom is toevlucht genomen tot buitengewone maat regelen. De koning heeft een proclamatie gericht tot het volk van Serven, Kroaten en Slove- nen waarin hij mededeelt besloten te heb- i ben de grondwet van 28 Juni 1921 buiten j werking te stellen. In de proclamatie zegt de koning o.a. Het parlementarisme dat al9 politiek voor mijn betreurden vader een traditie was, was ook j mijn ideaal. Door politieke hartstochten j verblinden raakten echter zoodanig het juiste spoor bijster, dat alle nuttige arbeid in den staat wordt belemmerd. Betreurens- j waardige twisten en gebeurtenissen in de j Skoeptsjtina deden bij het volk het vertrou wen wankelen in het nut dezer instelling. Overeenstemming, ja zelfs de eenvoudigste verstandhouding tusschen partijen en per sonen zijn volkomen onmogelijk geworden. In plaat9 van den geest van nationale eenheid en den parlementairen regeerings- vorm te ontwikkelen en te versterken, wor den geestelijke ontwrichting en nationale tweespalt aangemoedigd. Daarom wordt de grondwet opgeheven, maar alle andere wetten des lands blijven van kracht voor zoover zij niet bij konink lijke ukase buiten werking worden gesteld. Nieuwe wetten zullen in het vervolg even eens bij koninklijke ukase worden vastge steld. De op 11 September 1927 gekozen Skoeptsjtina is ontbonden. Ten slotte beveelt de koning iedereen aan, zijn besluit te eerbiedigen. De proclamatie zegt ten slotte nog, dat de parlementaire verhoudingen zoodanig wa ren geworden, dat zij ook de betrekkingen met het buitenland bemoeilijkten en dat de koning daarom besloot een aantal uitgele zen mannen buiten de partijen staande uit to noodigen een ministerie te vormen en dat hij daarom Jivkowitsj tot minister-pre sident benoemde, die dus feitelijk dictator is onder den koning. De Staatscourant bevat mede eenige maat regelen voor de verzekering der openbare veiligheid en een wijziging der perswet. Marinkowitsj blijlt aan buitenl. zaken. In een rode tot de nieuwe minister zei de koning o.a.: Ondanks al mijn bemoeiingen, om een oplossing te vinden, die een harmonieelen arbeid tot versterking van den staat en een algemeen welzijn van het volk verzekeren, was het mij tijdens de laatste besprekingen duidelijk dat onder de huidige omstandig heden een oplossing op parlementairen grondslag onmogelijk was. Daarom besloot ik door een bestuurswijziging deze moeilijkheid uil den weg te ruimen. Als ministers, die alleen aan mij verant- woordiging schuldig zijn. stel ik u aan. als hoogste autoriteit iedpg- in zijn eigeD kring. Bij al uw daden moeten gij en al uw on dergeschikten zich slechts laten leiden door de belangen van volk en slaat. Zoo zult gij het-vertrouwen van het volk winnen en zult gij de overtuiging vestigen, dal ons land wettelijk wordt geregeerd en dat gerechtigheid en gelijkrechtigheid heer- scben. In hel Staatsblad werd een wet gepubli ceerd, inzake de koninklijke macht en het opperbestuur des lands. De wet bepaalt, dat het koninkrijk der Serven, Kroaten en SloveDen is eeo erfe^ lijke monarchie, dat de koning is de drager van alle macht in het land en dat hij de minister benoemt die handelen volgens zijn instructies. De koning vaardigt de wetten uit bij decreet, gecontrasigneerd door drie ministers. Deze wet treed direct in werking. De nieuwe regeering heeft voor het ge bied van het koninkrijk de wet betreffende de bescherming van den staat in werking gesteld. Volgens deze wet zijn alle openbare vergaderingen van politieke partijen alleen met toestemming van de regeering veroor loofd. Op grond van deze wet zijn voort9 alle politieke partijen, die op religieuze en nationale bases berusten, opgeheven. Daar mede worden de Kroatische boerenpartij en de mohammedaansehe partij in Bosnië en Herzegowina ontbonden. Weerstrevc-nden worden bestraft met straffen van 1 ar tuchthuis en 1000 dinarien boete. De regcermg heeft tevens de vrijheid van drukpers opgeheven. Bovendien heeft de nieuwe regeering een wet van kracht doen worden betreffende de opheffing van alle gemeente-autonomiën. Dientengevolge worden alle districlsvergar- deringen en commissies in het geheele land opgeheven. Op grond van artikel 2 van deze wet worden de burgemeesters van Belgrado, Agram en Laibach afgezet. Over het algemeen schijnt het optreden van dem koning in goede aarde te vallen. Ook bij de Kroaten. Maar wachten we af, wat de dictatuur zal uitwerken. Blijvend zal de^e toch niet kunnen zijn. RUSLAND. Grootvorst Nikolaas Nikolaje- witsj*. f Broodgebrek in de steden. Het bericht, dat grootvorst Nikolaas Ni- kolajewitsj, die te Nizza ernstig ziek lag, buiten gevaar was, blijkt onjuist te zijn ge weest, De grootvorst is daar integendeel gisteren overleden. Grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj was de oom van tsaar Nikolaas II. Hij werd in 1853 te St.-Petersburg geboren en werd opgeleid voor den militairen dienst. Hij huwde prinses Anastasia van Montenegro. In 1877/78 nam hij deel aan den oorlog tegen Turkije en onderscheidde zich daarbij zeer. Op politiek terrein bewoog hij zich eerst van 1905. toen hij een der raadsmannen van den tsaar werd, die niet wilden weten van afstand doen van rechten aan het volk. Het heet, dat hij ook een der leiders was der oorlogspartij; reeds in 1912/13 bij de crisis over Bosnië en Herzegowina. In 1914, toen de oorlog uitbrak, werd hij opperbevelhebber deT Russische legers. Aanvankelijk had hij 6ucces, drong zelfs door tot de Karpathen, waar hem echter het halt werd toegeroepen. In Mei 1915 doorbraken de Duitsehers bij Dunajec bet' Russische front, dat geheel werd opgerold.: Het kostte den grootvorst het opperbevel., Als onderkoning ging hij naar den Kau- kasus, waar hij met succes de Turken bej vocht. Toen de revolutie uitbrak, was hij in de Krira als gevangen, doch tenslotte wist hij te vluchten Hij woonde sindsdien in Frank rijk en werd door sommigen beschouwd afs pretendent naar den Ru&sischen troon, sinds de uitmoordinz der ^tsaren familie. Te Moskou heerscht broodgebrek. De G. P. OE. en de officier van justitie heb ben talrijke arrestaties doen plaats vin den, daar zij van meening zijn, dat heü broodgebrek te wijten is aan particuliere speculatie MeD spreekt van de mogelijk heid, dat er in het besrin van Februari in de sovjetsteden broodkaarten zullen wor den ingevoerd Ook in Leningrad doet het* gebrek aan brood zich g-evoelen. De sovjefc- beambten hebben reeds het bakken van koek en andere zoetigheden uit tarwemeel verboden. PARKER GILBERT'S RAPPORT. PARIJS. 7 Ja» (Havas). In verhand mei <3e' Duitsche kritiek op het halfjaarlijksche rapport van Parker Gilbert, verklaart da „Excelsior", dat er geen enkele grondige aanmerking op het rgpport gemaakt is. De binnenkort te Parijs bijeenkomende d ;':undigen zullen dus niet Duitschiande" betalingscapaciteit hebben te1 onderzoeken, doch den goeden wil van Duitschland om te betalen. DE ENGELSCHE KONING. LONDEN, 7 Jan. (Reuier). Het bulletin van hedenmorgen 11 30 zegt, dal de koning een goeden nacht heelt doorgebracht Er is geen enkele verandering ie vermelden in den algemeenen toestand des konings. HET CONFLICT IN ZUID-AMERIKA. BUENOS AIRES. 7 Jan. (Reuter). De bladen melden dat te Paraguay twee Duit sehers gearresteerd zijn onder besehuldiging van spinnnage voor Bolivia Zij zouden zich in de omgeving van de forten van Paraguay verdacht gedragen hehben. ALLE RECORDS GESLAGEN. LOS ANGELES. 7 Jan. (Reuterh Te 23.37 uur gisteravond had de Fokker-een dekker „Questionmark" reeds alle beslaande records geslagen door 136 uur in de lucht te blijven. De vliegers schijnen voornemens hun een- tonigen circulairen vlucht te blijven voort- zetten, teneinde aldus een record te vestigen, dat zeer moeilijk te slaan is. &-X

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2