AGENDA. reclame. V KERK- EN SCH0QLN1EUWS. predikbeurten. reclame. KUNST EN LETTEREN. FAILLISSEMENTEN. VISSCHEBIJ-EERICHTEN. BUITENLAND. de algemeene toestand. belgie. duitschland. engeland. tsjecho-slowakije. bulgarite. portugal. rusland. reclame. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Jeruël (Groenestecg): Samenkomst 8 uur nam. Jeruël- Samenkomst 8 uur nam. Leidsche Schouwburg- Ttaliaansche Opera, IL Barbiere di Siviglia 8 uur. Zoeterwoude: ik leer nog. Pluim- veetentoonstelling. Zaterdag. Schouwburg: Ver. Rotterd. Hofstadtoo- neel. Merijntje Gijzen's jeugd. 8 uur. BAaandag. Leid8che Volkshuis: Spr. de Heer P. 0. Faber, over het Observatiehuis te Amster dam. 8.15 uur. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schei*traa1 2 Geopend in November, De cember Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen Enlrèe Zondags kos teloos Maandags f 0 25 overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 10—3 uur; Zondags van 1—3 uur. Rntrée Maandags L0.25, andere dagen f. 0 10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 130—4 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 87 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10—4 uur Enlrée's Maandags f.0 25; overige dagen f 0 10 Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagpn 8 3012. 1.305. Zater dag* 8 30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg pageüjk9 van 912 30 en 26 uur Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg. 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sent. 96 uur; 1 October- 31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 101 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woen>dag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie matinée. „Luxor theater" Stationsweg Bioscoop- en VariMP voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Trianon Theater". Broestraat- Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags fnmiliemalinee. City theater, Haarlemmerstraat: Bioscoop- voorslelingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Specialiteitcnvoor- stelling. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Woensdag 2 Jan. tot en met Zondag 6 Jan. waargenomen door da apotheek van den heer C. B. Dayster, N.- Rgn 18, telefoon 523. Onder verwijzing naar een advertentie voorkomend in dit blad, vestigen wij er oog eenc de aandacht op dat tijdens de bijeen, komst in de Hooglandsche Kerk op 10 de zer des avonds om achtuur (tergelegenheid van het jubileum van h.M. de Koningin- Moeder) niet dr. J. Rieraens, die rich daar. toe aanvankelijk bereid had verklaard, maar onze- oud-burgemeester, jhr. rar. dr. N. C. de Gijselaar het slotwoord zal spreken. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld de zwerver F. T., afkomstig uit Vught, die ir het Algemeen Politieb.ad gesignaleerd stond omdat hg nog straf tegoed had van twee vonnissen, waarbij hij reep. is veroor deeld tot f. 5 boete of drie dagen hechte- ni ea tot f. 25 boete of 25 dagen hechte nis. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 3 Ja nuari 1929 ingeschreven 939 werkzoeken den Op denzelid»n datum van hel jaar 1928 bedroeg hel aantal ingeschrevenen 1163. McseinnicEteJcpesm 1] 35 JAAR BEPROEFD (BbediKnmeruiAMïótenAerud. 8G66 VOOR ZONDAG 6 JANUARI. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfticn en nam. 6 uur, ds. Pott. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. d« Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, preek lezen KATWIJK.AAN-ZEE. Geref Kerk- Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. H. Ph. lngwersen. KOUDEKERK. Ned Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Gerei Kerk- Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds Haspers. LEIDERDORP. Ned Herv Kerk- Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds H Mondt Gerei Kerk Voorm. halftien en nam. hallzeven, ds. J. J. Dijk. NOORDWIJK-BINNEN. Ned Herv Kerk: Voorin 10 uur. de heer E. Jansen Schoonhoven cand te Oegelgeest NOORD WIJKERHOUT. Ned Herv Kerk Voorm. 10 uur, de heer J. Smit van Heemstede. OEGSTGEEST. Ned Herv. Gem (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur dr. K J. Brouwer. Irene Nam 6 uur (bed. H. D.), ds. Jan sen Schoonhoven. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. A. Altena. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. De Jong van Boerakker (Gr.). Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. lees dienst; nam. 6 uur, ds. Van Eist van Reeuw ijk. Geref Kerk: Voorm. halftien (Voorb. H. A.) en nam. halfzes, ds. W. Veder. Chr. ATg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. H. J. Grisnigt WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. G. Hulsman, van Den Haag. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Joh. Slehouwer, van Alphen aan den Rijn. -» NED HERV KERK. Beroepen: Te Garderen, A. Dekker, te Bleiswijk. Ie Oude- en Nieuwe-Wete- ring, J. Yzerman, te Heemskerk. Te Per nis, W. J. de Wilde, te Reitsum. Aangenomen: Naar Kralingen (vac. N. v. d. Snoek), Dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, te Winterswijk). Naar Gerkeskloos- ter, J. Broekema, te Oudeschild. Bedankt: Voor Oud-Beyerland, Ph. J. Vreugdenhil, te Gorinchem. Voor Ooltgens- ploat, S. O. v. Wijngaarden, te Veenen- daal. GEREP KERKEN. Beroepen: Te Utrecht (vac. J. C. Rullmann), J. de Waard, te Rijnsburg. Aangenomen: NaaT Wilnia, H. W. Engelkes, cand. te Amsterdam. Bedackt: Voor Nieuwerkerk (Z.) en Purmerend, H. W Engelkes, cand. te Am sterdam. Voor Surhuisterveen, W. Tom te W arns. CHR GDREP KERK. Bedankt: Voor Sn eek, A. Gruppen, te Zwaagwestemde. Voor Soest, L. do Bruijne, te Zwolle. Ds. A. DE GEUSt Gistermorgen is te Zaandam ovetleden ds. A. de Geus. emeritus predikant van de Geref. Kerk te Lemmpr. Ds. De Geus werd geboren 26 Dec. 1856, werd candidaat in Juli 1883 en 25 Nov. daaropvolgende be vestigd als predikant van de Geref. Kerk te Medemblik. welke gemeente hij op 6 Oct. 1889 verwisselde met Wolvega; deze stand plaats verliet hij in 1894 en op 18 Novem ber van dat jaar deed hij zijn intrede Ie Lemmer, waar hij op 1 Jan 1924 emeritaat verkreeg Hij vesligde zich nadien te Zaan dam. Ds. De Geus was jarenlang vonrziller van de Unie ..School met de Bijbel", en herhaalde malen scriba van de Svnode van de Geref. Kerken in Nederland Voorts ridder in de Orden van Oranje Nassau. REORGANISATIE DER SEMTNARTE- OPLEIDING IN HET BISDOM HAARLEM. Stichting van eon philosophicnm. Naar wij vernemen, aldus de „Msb.*, wordl ernst.g overwogen, tusschen de onder- wijs-inrichtingen Hageveld en Warmond voor de opleiding van de toekomstige pries ters. in het bisdom Haarlem, een derde seminarie, een philosophicnm, Ie stichten. Na hun 9tudies te Hageveld volbracht le hebhpn zouden de studenten daar. alvorens te Warmond theologie te gaan studeeren, twee jaar philosophielessen volgen. Het eene jaar philosophie, dat tegenwoordig te War mond wordl gegeven, zou aldaar komen le vervallen De eventueele slichting van het derde seminarie houdt verhand met een verandering in hel studieprogram van Hage veld Dit zal meer in overeenstemming ge bracht worden met de programma's van onze gvmnasia en wel zoodanig, dat stu denten van Hageveld in staat zullen zijn aan het einde van hun stud'es staatsexamen te doen. Dit staatsexamen zal te zijner tijd toe lating tot de universiteiten kunnen geven. GRONINGSCHE HOOGLEERAREN DIE HUN AMBT NEERLEGGEN. Men meldt uit Groningen: De hoogleeraren C. F Koch, E. Wiersma, beiden in de faculteit der geneeskunde, en A. Kluyver (Ned. letteren), zullen dit jaar wegen9 het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, hun ambt neerleggen. Bij keebnfsfptc'ng en verkoudheid \m annam PASTILLES US APQinLKÏfiè Ui bf*<JQlST£N 4925 DE NEDERL. TENTOONSTELLING TE LONDEN. De kunstcriticus van de „Morning Post" bespreekt de tentoonstelling van Neder- laudsche kunst in het Burlington House. Hg spreekt van het artistiek booge peil van betgeen tentoongesteld wordt, noemt het een hoogst belangrijke tentoonstelling omdat sij in beknopten zin een beeld geeft van Nederland's onaanvechtbare positie in de Europeesche kunst, met Itembrandt als grootmeester. De dankbaarheid van hetBrit- eche publiek voor de sympathieke geste der organisatoren van deze tentoonstelling wordt het best hierdoor tot uitdrukking ge bracht, dat alle kunst.ielhebbers in groo e ge- tale het tentoongestelde kom n te i- htigen. De criticus gaat daarna tot een uitvoerige be- spreking der tentoongestelde werken over. De „Daily News" meent dat de charme der Nederlandsche schi'derstukken gelegen is in de vredige spheer welke de Neder landsche kunstenaars in huil werken weten te leggen. Uilgesproken: W. Hoogendoorn, slager te Noord- wijkerhout. Havenstraat 1. R.-c. jhr. mr. H. O. Feith Cur mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh te' Leiden. C. Verwoerd, machinist te xAlphen a. d. Rijn, Jaagpad 5 R.-c. mr. G. M. de Kuyper Cur. mr. J. A. Risseeuw. STATISTIEK OVER DECEMBER. Uilgesproken faillissementen: Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 29, Amsterdam 39 Zuid-Holland (exclusief den Haag en Rotterdam) 27. den Haag 33. Rot terdam 24, Utrecht 12, Gelderland 14. N. Brabant 25, Limburg 9. Zpeland nihil, Friesland 10, Groningen 8. Drenthe 3. Over ijssel 6. Totaal over December 1928, 239 faillissementen. Totaal over 1928 3316 fail lissementen. Totaal over 1927, 3G81 faillis sementen. IJMUIDEN, 4 Jan. 1928. VISCHPRIJZEN. 4 Tarbot per K G. f. 1.70—0.70. 467 Ton gen f. 0.701.45 1 ^Groote Schol per kist van 60 K.G. f. 36. 1 Middelschol f. 32. 3 Zetschol f. 45—37. 7 Kleine Schol f. 44—21. 5 Schar f. 12—10.50. 2 Roggen per 20 stuks Kleine Schelv. f. 30 - 25. 2 Kabeljauw per f. 23. 2 Kleinmiddel Schelv. p. kist van 50 K.G. f. 3735 3 Kleine Schelv. f. 30—25. 2 Kabeljauw per kist van 125 K.G, f. 68, 4 Gullen per kist van 50 K.G. f. 33—17.50. 10 Wijting f. 16.60-6. Aangekomen de stoomtrawlers: I.TM 150, met f. 1785 besomming, en in de Haring haven de laatste logtrers, t.w. KW 160 met 130 en KW 97, met 26 kantjes haring voor Katwijk bestemd. De teelt is hiermede ten einde. Parker Gilbert in Amerika. Eet Z.-Amorikaanssche conflict Parker Gilbert is in Amerika aan boord der „Berengaria" aangekomen. Hij ver klaarde tegenover de vertegenwoordigers van de pers, dat hij geheel on officieel voor zijn gewoon Kerstbezoek naar Amerika overgekomen was, verscheidene dagen te New-York zou blijven en dan naar Wash ington en Louisville verder reizen. Hij zal 14 dagen in de Ver. Staten b ven en dan naar Berlijn terugkeeren om zijn werk te hervatten. Hij zal waarschijnlijk over Parijs terugkeeren Voor den duur van zijn ver blijf in Amerika zijn geen conferenties voor zien. Op de vraag, of hij Coolidge, Kellogg en anderen te Washington zal ontmoeten, antwoordde hij: „Vermoedelijk". Hij her haalde echter dat alle eventueele bezoe ken en besprekingen een volstrekt on offi cieel karakter zullen dragen. Wat in het jaarverslag gezegd wordt over de buitenlandsche leeningen, zegt alles, wat daarover te vertellen valt. Op de vraag of hij ecnigerlei voorstellen zal doen aan de commissie van deskun digen, antwoordde Gilbert, dat dit zijn zaak ttet was. Op een verdere vraag, of bij verzocht was voorstellen te ^oen, wei gerde Gilbert te antwoorden en erkiaar- de, dat dit een zaak was, die slechts de verschillende regeeringen aansmat Tenslotte zeide hij. dat de Dn tscbe kri tiek op zon rapport ovet-de herstelbeta lingen gegrond is op een overhaaste en onvolled ge lectuur van den Frg*i&chen tekst. De kritiek is te wijten aan het feit, dat de Puit-schers nog de gelegenheid niet gehad hebbpn om den Duitschcn tpkst te lezen, waarvan de druk vertraagd is door de feestdagen. Intussehen treft het tvpiseh dat de Ame- rikaansohe regeering thans een rapport pu bliceert van den hnndelsattachó van bet Amerikaansche consulaat generaal te Ber- Iün over den economischen toestand van Duitscbland in bet 2e balfinar van 1923. Dit verslag is even optimistisch gestemd als het rapport van Parker Gilbert. De bewoordingen van het protocol voor de bijl egging van het geschil tusschen Bo livia en Paraguay zun door de bijzondere commissie der Pan Amerikaansche arbitra- geeonferentie vastgesteld. Het protocol wordt nu gereed gemaakt voor de onder- teekening door de Boliviaansche en Para- gupcRche gedelegeerden. Naar de ..Associated Press" uit Rio de Janeiro bericht, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar mee, dat ook Brazilië aan de onderhandelingen tot bij legging van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay geen deel neemt. Slaking te Antwerpen. De bootwerkers te Antwerpen, ontevreden omdat zij wegens de reorganisatie van het werk i*n de haven, een uur moesten verlie zen, zijn aan boord van verschillende sche pen in staking gegaan. Aan boord van eenige schepen wei kt men onder de oude voorwaardenaan boord van andere onder de nieuwe. Bindend verklaard. De Rijksarbeidsminister heeft de arbi trale uitspraak van 21 December voor den scheepsbouw bindend verklaard. De ziekte des konings Af ghaan gevlucht De toestand van koning George blijft on veranderd Het medisch blad The Lancet verklaart uit bevoegde bron, dal de koning aan bloed vergiftiging door streptocorcu9lijdt, die gelo- caliseerd is aan de onderzijde van de rech- terlong Op dit oogenblik is de koning aan getast door een ernstige algemeene infectie. De etlering is verminderd en er bevindt zich slechts weinig pleurisvocht in de borst holte, De Dakm-oplos9ing, uit de Ver, Sta ten ontvangen, is niet gebruikt, daar zij niet ncodig was Anderzijds zijn de verlaging van den bloeddruk, de zwakte en de uilput ting aanzienlijk en ofschoon er langzaam verbetering in komt. zullen zij geruimen tijd een zorgwekkend probleem blijven. Wegens de zwakte van den koning wordt hij gevoed met een zuigflesch. De toevoeging van calcium en slrychine en de behandeling met ultraviolette stralen hebben blijkbaar een weldadigen invloed uitgeoefend. Bloedtrans fusie bleek niet wenschelijk. De koning heeft den wil om te leven en ofschoon de dokters niet minder ongerust zijn, recht vaardigt de beterschap de hoop op herstel. In Britsch-Indfe waren een 1200 Afghaan- sche vluchtelingen, die onder regeering9toe- zicht leefde en op parool in vrijheid waren gesteld. Sirdar Mohammed Omar Kan is nu ech ter gevlucht De Indische regeering heeft een Hink*» belooning gesteld op zijn aan houding. Blijkbaar vreesl men dal de vluch teling pen rol in Afghanistan wil gaan spe len, daar hij verwant is aan het konings huis. Afgevaardigde van de Slo waaksche Volkspartij gear- resleeid. De afgevaardigde van do Slowaaksche Volkspartij dr. Ecla Tuka, werd Donder dagmiddag gearresteerd en na een kort verhoor dooi den rechter van instructie overgebracht naar de Presburger gevan genis. Tuka is een leidende figuur in de Slo waaksche Volkspartij behoort sedert het begin van zijn politieke werkzaamheid den radicalen vleugel van de partij toe. In het begin van het afgeloopen jaar maakte hij als zijn meening bekend, dat Slowakije 10 jaar geleden in Trentschin St. Martm met de Tsjechen slechts een proefverdrag vc>or 10 jaar gesloten had, zoodat in 1929 een verdraglooze toestand tusschen beide vol* keren zou beerschen, en beambteD en sol daten vrij van hun eed werden. Daaraan wordt de bewering vastgeknoopt, dat Tuka in verband staat met staatsvijandige ele menten, die het losmaken van Slowakije van de republiek nastreefden en de Slo waaksche jeugd wilden orpaniseeren op militaire wijze ter voorbereiding vaD een opstand. Een strafvervolging werd ingeleid tegen Tuka, die na langdurige onderhan delingen in de coalitie uitgeleverd werd. Bij een huiszoek'ntr werd de gebeele cor respondentie van Tuka in heslag eenomen. Hünka heeft de partiileidine opdracht ge geven tegen de arrestatie te protesteeren bij het .jLandesamt." Minister Volkol gezant te Rome. Volkof. de minister van oorlog, is afgetre den en is benoemd tol gezant van zijn tand le Rome. Daar uit Rome nog geen be richt is ontvangen, dat Volkof daar welkom is, zal het nog wel veertien dagen duren voor hij naar zijn nieuwen post vertrekt. Volkof heeft deze benoeming aangenomen op uitdrukkelijk verzoek van koning Boris. Hij wordt niet alleen met de leiding van het gezantschap belast, maar krijgt tevens een speciale zending te vervullen. Volkof's hepngaan zal geen wijziging van het verdere ministerie ten gevolge hebben. Bezuiniging en wet op de pers. Freilas, de Portugeesche minister-presi dent, heeft zich in een onderhoud met een vertegenwoordiger van een Spaansch blad, vrij optimistisch uitgplaten over den tegen- woordigen toestand. Het is voor de eerste maal sinds onheuglijke tijden, dat de be grooting weer sluitend is. In het nieuwe jaar zal streng worden bezuinigd. Vermoe delijk zullen hierom enkele departementen worden opgeheven Freitas kondigde voorts een zeer strenge wet op de pers aan, daar de pers volgens zijn meening de oorzaak is geweest van alle ellende, die Portugal heeft moeten doormaken. Het Kellogg-pact. Naar 'fc „Berliner Tageblatt" uit Kowno meldt, heeft de Lithausche regeering be sloten het voorstel tot uitvoering van het verdrag van Kellogg te aanvaarden en de Baltische staten uit te nood^gen het door Rusland voorgestelde protocol te accep teeren. Ifit Boekarest wordt gemeld, dat de Pool- sche regeering in kennis heeft gesteld vwj 1 Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffendcn en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet noott. hoe dicht de bronchitis de ontstektngskiemeD bij de teere longen br:ngc. Wapen Uw slijm vliezen tegeD de aanvallen der bacteriën coor ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden bereide Akker s Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en verlost U van den pijnlijken hoest, die Uw luchtwecen zou vernielen als Ge mee tijdig Uw toevlucht nam tot de genees krachtige en toch onschadelijke AKKE8'S Per koker: 11.50. f2.75,1150 4843 het voorstel van de sovjet-regeering tot het onderteekenen van een gemeenschappelijk protocol. Tevens heeft de Poolsche regee ring de Roeraeensche regeering verzocht haar standpunt in deze aangelegenheid te kennen te geven. Men vermoedt te Boeka rest, dat Polen het wenschelijk acht, dat ook Roemenië aan de a.s. onderhandelingen met Rusland deelneemt. In haar antwoord zou de Roemeensche regeering te kennen geven daartoe niet ongeneigd te zijn. Miro- nescu, de Roemeensche minister van bui tenlandsche zaken, heeft in verband met deze aangelegenheid een bespreking gehou den met den Raad van Regenten. KELLOGG-PACT EN KRUISERBOUW. WASHINGTON, 4 Jan. (Reuter). In over eenstemming met de goedkeuring van Borah, den voorzitter der oommissie voor buiten landsche aangelegenheden en Hale, den voor zitter der vlootcommissie, om het Kellogg- pact te bespreken vóór het wetsontwerp betreffende den kruiserbouw, heeft Borah het pact beden bjj den senaat ingediend. Hale verklaarde dat de constructie van 15 nieu we kruisers een vitaal belang was voor de veiligheid der Ver. St. en den senaat in staat stelde het anli-oorlogsverdrag te behandelen. WASHINGTON, 4 Jan (Reuter). Tij dens de bespreking van bet Kellogg-paet, in den Senaat me-kte een senator op irat, indien het pact in deze eeuw zou bestaan hebben, een oorlog tüsschen Amerika en Spanje gerechtvaardigd zou zijn geweest, omdat deze oorlog aan de Ver. St, door de achtereenvolgende vijandige handelingen van Spanje werd opgelegd. Senator Borah gaf als zijn meening te kennen dat door het pact met onmiddellijk de noodzakeüik- heid verminderd werd van de naanbouw der voor het land noodige kruisers. DE ENGELSCHE KONING. LONDEN, 4 Jan. (V.D.) Volgens het bul letin van hedenmorgen heeft de Koning een rustigen nacht doorgebracht. De plaat selijke toestand vertoont lichte verbetering, terwijl de algemeene toestand stationair blijft. HET ZUID-AMERIKAANSCHE CONFLICT. WASHINGTON, 4 Jan. (Reuter). De gedtv legeerden van Bolivia en Paraguay op de pan-Amerikaansche conferentie hebben het protocol waarin het conflict wordt bjjge- lega onderteekend. HET CHINEESCHE LEGER. PEKING, 4 Jan. (V.D Uit Sjanghai wordt gemeld dat Sjang Kai Tsjek in de conferentie van militaire bevelhebbers heeft klaard, dat er in de eerste plaats een eind moet komen aan de dictatuur van de mili taire bevelhebbers in de verschillende Chi- neesche provincies. De strijdkrachten van aire provincies moeten ondergebracht wor den in een nationaal leger dat onder do centrale regeering moet staan. HET GEHEIM VAN STRADIVARIUS ONTDEKT? ROME 4 Jan. (V D.) Uit Benramo wordt gemeld dat het geheim van Stradivarius, den maker van de beroemdste violen ter wereld, door een handelaar in anbeke meu belen thans na twee eeuwen is ontdekt. De antiquair vond in een zoo juist door hem gekochte oude lesspnanr een geheim laadje. waarin hij een aantal manuscripten van den meester van Cremona vond. waar onder een brief aan een vriend, een feeste lijke.. waarin hij de methode beschrijft van de behandeling van het hout. dat hij voor den vioolbouw gebruikte en hel klaarmaken van het vernis De koopman trachttp de docnm°ntpn tot een hooren prij«» aan pen vioolmaker te ver knopen. doch de aulorileilen grepen in en namen allp documenten in hes'ag Strad variu? overleed in 1728 Zijn vripnd vertrok in 1730 van Cremona naar Rprgamo. Na zijn dood werd de lessenaar in een vei ling gekocht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2