69ste JAARGANG VRIJDAG 4 JANUARI 1929 No. 21105 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DliR ADVERTENTIEN: 80 Cts per repel eoor sdsertent.eD uit Leiden en plsntsen traaf agentschappen tan ons Blad ferealipd tiju Voor alle andere advertenlién 85 Cts pel repel Klein* AdvertenliPn uitsluitend bil rooruithelalinp Woensdne* en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden ran 90. Incasso voieens nnsirecht Voor eventneele opzending van brieven 10 Cis porto f* betelen Bewii«mimmer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.86. per week /0 18 Buiten Leiden, waar agenteD gevestigd zijn. per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat W F. van Puiten te Leiden, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik Ier plaatse van verkoop, in het perceel Haarlemmerstraat No. 87. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 Januari 1929. 8940 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP- HANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Opheffing: Th. en J. Fteerkamp, Vliet 2, Leiden, Tricotages; Electr. Wasch- Glans- en Strijk- inrichting „De Ozon", Hoogewoc/d 152, Leiden. Nieuwe Inschrijving: Leidsche Handelsdrukkerij, Hooigracht 35 Leiden, Eigenaar: J. Karstens te Leiden. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER E. DEELMAN. Ondanks het feit dat er nog vacantie ie aan het Gymnasium is het heden voor den heer Deelman die zijn zilveren jubileum in Gemeentedienst viert een feestdag geworden. Reeds vroeg in den morgen werd het eene bloemstuk na het andere aange bracht en weldra was zijn woning in een bloementuin herschapen. Ook de president curator en de Rector en leeraren hadden fraaie bloemstukken gezonden. Den ge- heelen dag door kwamen belangstellenden, leeraren en oud-leerlingen en leerlingen van het gymnasium den jubilaris de hand drukken. SJEF VAN DONGEN TE LEIDEN. Voordracht in de Gehoorzaal. Onder de auspiciën van de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Reisvereem- ging heeft gisteravond Sjef van Dongen een voordracht met lichtbeelden gegeven over zijn leven op Spitsbergen en zijn ex peditie met Sora en Vanning op zoek naar Nobile. De groole zaal waarvan de balcons ge sloten waren, was tamelijk goed bezet. Te ruim hajfnegen uur opende de heer J. A. J van der Horst den avond met een kort woord waarin hij in het bijzonder welkom heette den alg. voorz. van de N.R V. mr. Van der Flier en hem gelukwenschte met zijn benoeming tot officier de l'Académie. Mr. Van der Flier sprak daarop een kort doch zeer hartelijk welkomstwoord tot den held van den avond Sjef van Dongen, die inmiddels onder groot gejuich op het po dium was verschenen. Sjef van Dongen ving daarop aan de vertooning van een gansche serie interes sante lichtbeelden van Spitsbergen en van het Hollandsche dorp op dat eiland Barentz- burg. Heele fraaie plaatjes waren daarbij, en wat Sjef vertelde van het leven van de Hollanders daar ver van de Pool. stelde de aanwezigen in 9taat zich een goed denk beeld te vormen, hoe dit wel is. Sjef vertelde bijv. van het Bereneitend dat 300 dagen per jaar in volkomen rust gehuld is. En van de wijze waarop men zich kleedt, niet in bontjekkers, doch in jekker van windgoed, d.i. een zeer fijn en winddicht geweven stof. Drie paar hand schoenen en 3 paar sokken draagt men op Spitsbergen 1 Aardig-vertelde Sjef ook hoe de nieuwe lingen op Spitsbergen leeren ski-loopen. En van 't Pool-Theater waar iederen Zondag avond een bioscoopvoorstelling wordt ge geven gevolgd door een bal, waaraan daar er geen vrouwen zijn op Spitsbergen uiter aard uitsluitend mannen deelnemen. Ook van de honden vertelde Sjef het een en ander, van hun kracht, hun omvang en hun gewicht dat gewoonlijk over de honderd pond bedraagt. Hij liet zijn gehoor medeleven met de vreugde vim de bewo ners van het eiland als er post aankomt en vertelde er bij hoe men op Spitsbergen slechts eenmaal per jaar ziek isals de postboot pas aangekomen is en er een „paar duizend ton" bacillen zijn aange voerd 1 Met een aanbeveling voor walvischbief- stuk waarvan hij verzekerde dat de smaak uitstekend is. eindigde Sjef van Dongen het eerste dee] van zijn voordracht. Na de pauze begon Sjef te verhalen van zijn expeditie naar de verongelukten van de Italia. Een uitnoodiging van den Gou verneur van het eiland om met zijn hon den op zoek te gaan was de aanleiding dat hij zich na bekomen toestemming van de directie der Nederlandsche Spitsbergen Compagnie op pad had begeven. Van kapi tein Romagna kreeg Sjef instructies en zoo vertrok bij slechts met Sora en Var- ming, twee sleden en een aantal honden vergezeld Compassen had men wol -medegenomen, doch deze zijn slecht te gebruiken in deze zeer Noordelijke streken wegens het veel vuldig optreden van magnetische storingen - Voor 21 dagen bad men gecomprimeerd voedsel medegenomen en in depots langs de route wa9 nog meer voedsel aanwezig Een paar slaapzakken, een primusbrander en I wat touw was verder dé eenige bagage die werd medegevoerd. Het verhaal dat volgde van de lotge vallen die Van Dongen en Sora vooral nadat zij Varming die steeds meer last van pijn aan de oogen had,gekregen had den moeten achterlaten, deed Sjef in een te 9nel tempo en met korte grepen uit zijn stellig groot dagboek, dan dat men er een nauwkeurig en aaneengeschakeld verhaal uit zou kunnen opmaken De fragmenten evenwel waren treffend. Treffend voor de zelfverloochening waarmede onze jeugdige landgenoot en zijn makker Sora al de weken dat zij doorworstelden tegen de koude en het schier onbegaanbare terrein dat ze afzochten hebben gewerkt. Aangrijpend was hetgeen hij vertelde van de verslagenheid die er telkens weer onder hen heerschte als ze een geheel eiland afzochten zonder iets, ja zelfs maar een spoor dat er iemand geweest was te vin den. En teekenend voor hun onverschrok ken moed en vasten wil om door te zetten tot het bittere einde was, wat hij vertelde van hoe het hun verging toen ze geen voed sel meer hadden en zich gedwongen zagen om van tijd tot tijd een van hun honden neer te schieten, te vellen en op te eten. Het vleesch de beenen voor de andere honden latende! i Sjef is er in geslaagd zijn gehoor te doen medeleven wanneer hij vertelde van de hoop op redding die telkens levendig werd bij hem en zijn reismakker als ze een vlieg machine zagen En men beeft ook kunnen beseffen hoe ellendig zij zich even later heb ben moeten voelen als ze bemerkten dat zij 'ondhnks hun geschreeuw en het wuiven met doeken niet waren opgemerkt door do vliegers, of door de Krassin die ze ook nog eens zagen. Ook heeft men kunnen begrijpen hoe ont zettend het totaal gemi9 aan zout moet zijn I geweest en welk een geweld zij Sora en Sjef zich hebben moeten aandoen om de elkander gedane belofte getrouw te blijven en geen ijswater te drinken, uit vrees daar door ziek te zullen worden. Op eenvoudigen toon, zonder naar eenig effect te zoeken vertelde Sjef rustig door. Yan hun vreugde bij de ontdekking van I twee zeehonden toen ze zonder voedsel wa ren en die ze hoopten te schieten, maar die juist toen ze het geweer wilden aanleggen j in het water verdwenen. Ondanks de groole I behoedzaamheid waarmede Sora en Sjef de dieren kruipende over den ijsvloer waren genaderd. Sprakeloos zoo veTlelde Sjef liepen Sora en hij soms heele nachten achtereen verder, nu en dan slechts vorderende met een snel heid van 400 meter per uur. En steeds zon der resultaat, zonder een snoor te vinden Elders in dit Blad geven wij een korts beschrijving van de gemoderniseerde Leidsche Wasseherij B. C. J. van Ommeren. Hier boven een kijkje m een hoekje dier wiaacherij. Op den voorgrond dt inpak-afdeeling; daarachter de groot* stoommangel. van de groep verongelukten waarvoor ze waren uitgegaan. En toen hij eindigde en een koddig verhaal deed van hun eigen redding toen ze in hun slaapzakken ter ruste lagen en zij werden opgeschrikt door het geluid van vliegmachi nes. die ze oppikten en naar de Quest brachten-en later naar Kingsbay. kreeg men den indruk dat Sjef een einde maakte aan het verhaal van zijn lotgevallen dat hij stel lig indien hij wilde en hem er den lijd toe gegeven ware nog urenlang zou hebben kunnen vervolgen. En het vérhaaltje aan het slot over de smulpartijen aan boord van het schip tegen het volstrekte verbod van den dokter, was het pchte onopgesmukte Verhaal van een Hollandsehen jongen in den besten zin van het woord. Een Hollandsche jongen zooal9 ze zonder uitzondering moesten zijn. koen en onverschrokl|en. opofferingsgezind en be reid tot grootsche daden, zonder daarbij uit te zien of te hopen op roem of eer. doch louter uit liefde voor den medemensch. Nadat het krachtig en lang aanhoudend applaus bedaard was. heeft mr. Van der Flier den joneen held met een paar kern achtige woorden bedankt voor den schoonen avond dien hij de aanwezigen had bereid. Een strijkje uit het L. S. E. Sappho ver leende zijn medewerking en luisterde den avond op. EEN KIJKJE IN EEN MODERN LEIDSCH WASSCEERIJBEDRIJF. Bij de Leidsche Wasseherij (B. C. J. van Ommeren). Wij leven in een tijd. waarin efficiency, inzonderheid in het economisch bedrijfs leven, steeds meer en meer een rol van be- teekenis gaat spelen. De zakenman of industrieel, die van zijn arbeidsprestaties het grootst mogelijk per centage nuttig effect wil sorteeren, dient zich aan die tijdsomstandigheden aan te passen en er onafwijsbaar toe moeten over gaan de steeds voortschrijdende mechani satie van den arbeid ook in zijn bedrijf in toepassing te brengen. De directie van de Leidsche Wasseherij (B. C J. van Ommeren) heeTt dat begrepen en metterdaad getoond met haar tijd mee te willen gaan door haar bestaande was seherij aan den Haarlemmerweg aan een algeheele moderniseering te onderwerpen, welke haar gemaakt heeft tot een der best geoutilleerde inrichtingen op dit gebied hier te lande. Mei genoegen hebben wij gehoor gegeven aan de uitnoodiging der directie voornoemd om eens een kijkje te komen nemen in haar aanzienlijke uitgebreide wasseherij, welker capaciteit, dank zij de ingrijpende tech nische wijzigingen in de laatste maanden, met honderd procent is toegenomen. Met hoeveel interesse wij overigens ook kennis genomen he'bben van den gang van zaken in dit bedrijf, willen wij toch onze lezeressen niet vermoeien met een techni sche beschrijving daarvan, aangezien deze, behalve, dat zij wellicht minder gemakke lijk zou zijn te volgen, te veel van onze plaatsruimte zou vergen. Naast de in den aanhef dezer regelen ge noemde algemeene eischen, mag van een wasscherijbedrijf in het bijzonder verlangd worden, dat het voldoet aan strenge eischen op het gebied der hygiëne en in dit opzicht mag de Leidsche Wasseherij zonder eenige overdrijving een model-inrichting heeten. Vanaf het oogenblik n.l. dat de vuile wasch in mand, zak of kist wordt aange voerd tot het moment, waarop ze keurig opgemaakt en ingepakt aan de andere zijdo de inrichting verlaat, blijft ze streng ge scheiden van de overige wasschen. zoodat practisch gesproken elke wasch. onverschil lig of ze groot of klein is, afzonderlijk wordt gewasschen, gedroogd, gemangeld en ver der behandeld. Behalve', die van hygiënischen aard be zit dit systeem nog het groote voordeel, dat dientengevolge kon worden gebroken met het oude merksysteem, dat het noodig maakte elk stuk goed van een opgenaaid nummer te voorzien, wat niet alleen bij het groote aantal wasschen op den duur te om slachtig werd, doch bovendien het fijne waschgoed, zooals kant en zakdoekjes e.d. veelal ontsierde. Dank zij_dit vernuftig uitgedachte systeem natuurlijk uit Amerika afkomstig wa9 de directie in slaat de gansche organisatie dusdanig te veranderen, dat de goederen nog zorgvuldiger dan voorheen worden behan deld, terwijl het zoekraken zoo goed als tot de onmogelijkheden is gaan behooren. De verschillende afdeelingen, welke elke wasch achtereenvolgens moet doorloopen vanaf eorteerlokaal tot expeditie, zijn in hoefijzervorm achter elkaar gelegen, zoodat mede1 door de streng doorgevoerde toepas sing van transportbanen e.d alle bewer kingen als tanden van een kamrad in elkaar grijpen, elk meisje haar eigen onderdeel van de reeks bewerkingen volbrengt, wat heen en weer geloop van de eene machine naar de andere overbodig maakt. De meisjes zijn allen uniform gekleed in lange witte jas, w^t een netten indruk geeft. Alle oude machines zijn vervangen door de meest moderne, welke van de nieuwste technische BINNENLAND. In verband met een verbod der Engelsche regeering kunnen er voorloopig geen post- vluchten naar IndiS meer plaats hebben. (Binnenland, 2e Blad.) De samenstelling van den Centxalen Be* leggingsraad. (Binnenland, 2e Blad.) Behandeling van de bekende suikersmok- kelaffaire door de Rotterdamsche Rechtbank. (Rechtzaken, 3e Blad.) De achtcte schaakpartij tnsschen Enwo en Bogoljubow is remise geworden. (Sport, 3e Blad.) De Nederlandsche Tninbonwraad heeft besloten tot het honden van een tentoon stelling in Madrid; Aalsmeer en Boskoop zullen vertegenwoordigd zijn. (Laatste Be richten, 1ste Blad.) BUITENLAND. Parker Gilbert in Amerika. (Buitenland. 1ste Blad.) Staking in de haven van Antwerpen. (Buitenland, 1ste Blad.) De Bnlgaarsche minister van oorlog Volkof benoemd tot gezant te Rome. (Buiten land, lste Blad.) Is het geheim van den vioolbouwer Stradivarius ontdekt? (Tel. lste Blad.) RECLAME. ■5ÜT* Ziet in dit Blad de belangrijke Opruiming-advertentie van de N.V. „Leidsche Ijzerhandel" v.h. fa. BERNARD Vischmarkt Koornbrugsteeg. 48?2 snufjes zijn voorzien en natuurlijk electrisch worden aangedreven om stof van drijfwerk te' vermijden. Onder meer zagen wij in werking de grootste waschmachine en de grootste 9ioommangel, welke lot dusverre voor deze industrie werden gemaakt. Ze werden alle geleverd en geplaatst door de Hollandsche machinefabriek Reineveld te Delft en als eigenaardigheid werd oii9 medegedeeld, dat de stoommangel, een product van de laatste jaren, alleen in Engeland, een land. dat op machinegebied de hoogste eischen stelt, in dien tijd bij tientallen in gebruik werden ges'.cld. Wij zagen voorts nog diverse andere nieuwigheden, doch zullen daarover thans niet verder uitweiden. Maar van harte wekken wij onze lezeres sen op, om. wanneer over eenige weken de directie gedurende één of twee middagen per week haar inrichting voor het publiek ter bezichtiging open stelt, van deze gele genheid gebruik te maken en eens met eigen oogen te gaan zien. hoe het wasch goed in een moderne wasseherij wordt be handeld. Het zal bliiken een even interessant als leerzaam bezoek te zijn. Geslaagd voor het examen in Eoek- houden en a. v.. afgenomen d-.or de Ver. van Leeraren in hel Boekhouden, de heeren J. II. G. Tonüs en D. de Boer. Gisteren slaagden te Amsterdam de dames C. A. den Holder en G J. Kloot» al hier voor het examen handenarbeid diploma B (houtarbeid). De heer H. W. Spendel is afgetreden als secretaris van don ,,beid?chen Ku tkr'ng Voor Allen". Zijn opvolger is de heer J. Hartkamp, Kanaalstraat 18, alhier. De minister van Financieel maakt be- kenc dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde inkomen en/of vermogens- -belasting (gewetensge'.d), bij den o t/mg-r der directe belastingen lste kantoor to Lei. den onder letters N. N. f. 11,38. Wegens te weinig betaalde wegenbelasting werden te Leiden lste kantoor ontvangen bedragen van f 13,50, f.12, f.' 12, f.12, f. 9 24. f. 7.70. f. 6 f-6, f.6, f.6, f.6, f.6, f.6, f. 4,50, f 3,10 I- 2,01, f. 1,50.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1