69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Januari 1929 Tweede Blad No. 21104 BINNENLAND. HET VLIEGWEZEN IN INDIE. INDRUKKEN VAN GENERAAL SNIJDERS. Na zijn terugkeer uit onze Oost heeft ge neraal Snijders verteld van zijn indrukken over het vtiegwezen in Indië, en hij meende daarbij de conclusie te mogen trekken dat het Indische luchtverkeer een goede toe komst heeft. De Kon. Ned. Ind. Luchtvaart- Maatschappij komt op den dienst Batavia Bandoeng reeds ruimte tekort waardoor reeds meermalen passagiers moesten wor den afgewezen, of een tweede en een derde vliegtuig moest worden ingelegd. De vaste dienst bestaat uit één toestel heen en één terug, maar die blijkt reeds onvoldoende. De toestellen op de lijn BataviaSemarang (vice-versa) zijn niet zoo goed bezet, maar men moet daarbij bedenken, dat een lucht- verbinding BataviaSemarang op zichzelf ook niet zooveel commercieel en ander be lang heeft als een verbinding Batavia Bandoeng, terwijl zij bovendien, als lucht lijn langs de Noordelijke kust van Java, gedacht is als onderdeel van de fijn naar Soerabaja. Zij kon zoover echter niet ter stond worden doorgetrokken, omdat het vliegveld in Soerabaja voor het burger lucht verkeer is afgekeurd Dat het enkele stukje BataviaSemarang van de ontworpen lijn BataviaSoerabaja dus op zichzelf niet rendabel is behoeft niet te verwonderen Waarom het echter geëxploiteerd? Omdat het toch een zoodanige verbetering brengt dat men thans van Batavia naar Soerabaja kan reizen in één dag zonder ergens te be hoeven overnachten hetgeen anders noodig is omdat de spoorwegverbinding Batavia Soerabaja 28 urenvraagl en er 's nachts niet wordl doorgereden De luchtweg, ge combineerd mei den spoorweg, eischt nu Slechts één dag. Het post- en goederenver voer op deze" luchtlijn is voorloopig echter zeer gering. Zoodra de uitbreidingen komen, zullen ook het goederen- en passagiers vervoer toenemen, precies als in Nederland, waar het publiek hoe langer hoe meer de voordeelen van het snellere vervoer gaat beseffen De bloemenzendingen uit Boskoop, de aardbeienzendingen uit Beverwijk en de zendingen primeurs uit Parijs hebben zien gehandhaafd en zijn toegenomen, toen er eenmaal een proef mee was genomen. Bovendien heeft Indiê het voordeel voor het Indische vliegwezen van zijn verre afstan den, waardoor groote mogelijkheden worden geschapen. Men denkt hier in Nederland nooit aan die afstanden Men geeft een pakje mee voor kennissen, die misschien veertien dagen reizen weg wonen van dengeen, die het meekrijgt Indië beslaat een oppervlakte van 2/3 van Europa en broers kunnen 20 jaren in Indië werken zonder in de mogelijk heid te zijn geweest elkaar te zien. Pas als die afstanden door een volledig luchtnet zijn overbrugd, zullen de eorme voordeelen ervan worden gevoeld en gewaardeerd. Nienwe plannen. De eerste uitbreiding zal, naar we hopen reeds dit jaar. worden gevonden in de rich ting BataviaPalembangSingaporeMe- dan. een lijn, waarop gunstige bedrijfsre sultaten worden verwacht. Het verkeer Ba taviaSingapore is betrekkelijk druk en de luchtverbinding zal er zeker een deel van krijgen, als zij geopend wordt Het verkeer MedanBatavia is op het oogenblik betrek kelijk gering maar niet omdat er geen be- hoeftp aan verbinding beslaat, maar omdat zij zooveel tijd vraagt Daarom juist zal een luchtverbinding naar Medan óók goede resultaten hebben. Deze luchtverbinding zal voorloopig ook een aansluiting op de mailhooten kunnen geven waardoor één of twee dazen kunnen worden bespaard. Hoe de verdere uitbreiding zal gaan, dat is nog moeilijk te zeggen. Vermoedelijk zal echter een van de eerste lijnen in de toe komst ook SoerabajaMakassar zijn, mis schien zelfs doorgetrokken naar Balik- Papan het groote etablissement van de B. P. M. En verder komt in aanmerking een verbinding BataviaAustralië, vermoedelijk door Ned.-Indië tot een van de Soenda- eilanden onderhouden en verder door Au stralië. Het verkeer tusschen ons Indië en Australië neemt zoodanig toe, dat de K P.M. tegenwoordig twee schepen laat varen, waar zij vroeger met één kon volstaan. Het ge bruik van Australische producten in Indië (boter, conserven) neemt zeer toe. Spreker hoopt verder dat wij in 1930 een geregelden dienst tusschen Nederland en Indië zullen krijgen van tenminste éénmaal in de veertien dagen, ja zelfs van eenmaat per week. De K.N1I.L.M. heelt een kapitaal van vijf millioen, wel niet volgestort, maar dan toch verzekerd, terwijl de Staat gedurende vijl jnren.een subsidie van een millioen gulden geelt. De Staat zorgt bovendien voor de vliegvelden en de grondorganisatie. Een commissie heeft bereids over het vliegveld te Soerabaja voorstellen gedaan, welke met bekwamen spoed behandeld zullen worden. De afstand BataviaBandoeng wordt in drie kwartier afgelegd, die van Batavia naar Semarang in ongeveer vijf uren De passa giers betalen op de eerste lijn 1. 15. wal goedkoop is. op de tweede f. 72.50 wat duur wordt gevonden Aan de oprichting van een eigen vlieg- luigenfabriek zal wel nooit gedacht kunnen worden, omdat het afzetgebied in Indië daarvoor te klein is Maar men kan in Indië goede reserves aan machines en onderdee- len maken en bovendien rekenen op de volledige medewerking van den voortreffe lijk ineerirhten militairen luchtvaartdienst te Bandoeng. i HULDIGING KONINGIN-MOEDER. Een nationale feestviering. Dank zij de medewerking van verschil- .ltnde zijden, zal bij de herdenking van het gouden feest van H.M. de Koningin-Moeder te Den Haag. op Donderdag 10 Januari a.s. gebruik worden gemaakt van de nieuw ste middelen om een zoo groot mogelijken kring daarbij te betrekken. Door middel van geluidversterkers, ge plaatst ip den toren van de Groote Kerk, zal in den loop van den dag telkens pas sende muziek ten gehoore worden gebracht, terwijl des avonds nummers van de muziek uitvoering in de kerk, welke zich daartoe leenen, zullen worden uitgezonden. Behalve te 's-Gravenhage. zullen in meer dan 100 verschillende plaatsen in alle deelen van het land (ook te Leiden) samen komsten plaats hebben in kerken of andere gebouwen. Het comité heeft een dertigdui zend programma's ter beschikking gesteld. Ten slotte zal, dank zij de radio-Indië, de muziekuitvoering kunnen worden ge volgd in de Oost en in de West, dus fei telijk over de geheele wereld. Deze uitzending, welke in Indië op hoogen prijs zal worden gesteld, geeft wel reden tot buitengewone voldoening! Ook voor Europa is deze van beteekenis, daar anders de ontvangst voor de meeste landen niet voldoende sterk is. Mogen de Neder landers in andere werelddeelen en in de verschillende Europeesche landen in grooten getale den lOen Januari de nationale ge beurtenis meeleven Hel is de eerste maal, dat bij een nationale feestviering een zoo groote kring kan worden betrokken De muziekuitvoering vangt aan te 20.30 uur. VERDRAG MET BELGIË. Betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer aangaande het wetsontwerp tot voorziening ter uitvoering van het ver drag met België betreffende de territorial* rechterlijke bevoegdheid enz. zegt de regee ring: Aan de van-waarde-verklaring van geleg de beslagen zijn beschouwingen gewijd in de Memorie van Antwoord op het Voorloo pig Verslag inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag. De wensche- lijke bepaling is opgenomen in een nieuw artikel 8. Dit artikel legt vast, dat de be voegdheid van den Nederlandschen rechter te dezen blijft gelijk zij was Slechts is een voorbehoud moeten worden gemaakt voor art. 7 jo art. 9 van het verdrag, omdat in dat geval de Nederlandsche rechter bevoegd wordt, ook al zoude hij volgens het ge- meene Nederlandsche recht niet bevoegd zijn geweest. In een nieuw art. 7 wordt zekerheidshalve vastgelegd dat executie geschillen worden berecht door den rechter van het land, waar de ten uitvoerlegging plaats vindt. Aldus is ook de Belgische op vatting. De memorie gaat vergezeld van een notS van wijziging. ACTIE DER LIBERALE RADIO-AMATEURS Een schrijven aan de omroepvereenigingen. Op Oudejaarsdag heeft de vereeniging van liberale radio-amateurs den volgenden open brief tot den K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. gericht: „Bij dezen hebben wij de eer te uwer kennis te bi<.ngen, dat de vereeniging van liberale radio-amateurs (V.L.R.A.) zich d.d. 18 December 1928 opnieuw tot den minis ter van Waterstaat gewend beeft met het verzoek, haar voorloopig ten spoedigste de beschikking te geven over eenige zeoduyen, totdat na de instelling van den Radio Raad een definitieve regeling zal zijn getroffen. Onze vereenigiDg heeft deze hernieuwde aaDvrage gedaan op grond van het feit. dat bij den bnidigeD toestand het liberale volks Jeel nog steeds uitgeschakeld is vsd den radio-omroep, hoewel het thans, evenals de DE ZITTING DER PAN-AMERIKAANSCIIE CONFERENTIE te Washington, waar de arbitrage-aanvrage van Bolivia en Paraguay behandeld werd. V. 1. n. r. zittend: Foster, vertegenwoordiger van Chili; Gurgel de Ameral, Braziliaansche gezant in de V. S.; Maurtua, vertegenwoordiger van Pi»; Hughes; Ferrara, Cubaansch gezant in de V. S.; staand: Eoal, secretaris van Hughes en Cohen, lolk. DE TRADITIONEELE WEDSTRIJD OUD-INTERNATIONALS tegen H.F.C. werd gisteren op het H.F.C.-terrein aan de Span jaardslaan te Haarlem gespeeld Een spelmoment uit deze match, die de „Good Old'' met niet minder dan 107 wist te winnen.- NIEUWJAAR BIJ DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gistermorgen brachten H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van Nieuwjaar een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder De Koningin treedt het Paleis aan het Lange Voorhout binnen. OUD-MINISTER Dr. J. Th. DE VISSER, hield Maandag j.l. op verzoek van de re geering een raïio-telefonische toespraak tol de bewoners van Oost- en West-Indië. Zit tend: oud-minister De Visser; staande: minis ter v. d. Vegte.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5