S.GJ. DE GROOT LONDENSCHE BRIEVEN. In Luxe Lederwaren. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. RADIO-PROGRAMMA. GIJ TWIJFELT, of er een middel bestaat om Uwe DAT IS BEGRIJPELIJK, maar het is zeker, dat SCHEEPSTIJDINGEN. £>RAlSlflAvANVALKEriBUR( •'i LEVERTRAAN daan, doch ook, of wij zeiven niet ten achter weven bjj de taak, die we ons gesteld had den. Een moeilijke vraag, en alleen wij zeiven kunnen deze beantwoorden, wjj moeten oos zelve beoordeelen en dikwijls vonnissen. En het ia niet aangenaam tot de erkenning te moeten komen, dat men heeft gefaald Tooh bljjve dit zelfonderzoek niet achter wege. Omdat het leidt tot het vaste voornsmen zich te beteren. Omdat wjj dan weer voor ons zien een ideaal, Jat wij kunnen nastreven, al zullen wij het ook meestal niet kannen ver wezenlijken. Dooh in het streveo ligge onze voldoening! Zoo gaan wij dan dit nieuwe levensjaar ween in met moed en zelfvertrouwen. Zonder Bchucbterheid en zonder angst in het hart. Ons levensschip zet zijn reis weer voort. Een avontuurlijke en gevaarvolle reis. Zal het schip ons voeren naar barre kust9n of naar zonbeschenen landen, zal het een woeste zee trotseeren of kalm voortglijden door stille kanalen, langs groene oevers? We weten het niet. Maar we zijn gereed om blijmoedig te aanvaarden wat komen zaL Van onzen Londenschen Correspondent Kerstwinkelen. - En de invloed van Konings ziekte. - De ouverture kon niet met de gebruikelijke overgave worden nespecld. Londen, 21 December. Den koristen dag van het jaar veranderde de stemming in Londen. De bulletins van het Paleis hadden meer hoop gegeven en het leek ol een zware last van de schouders van de slad was genomen en dat de men schen nu vrij waren om voort te gaan met hun Kerslvoorbereidingen. Veel meer goede verwachting had zich gemengd in de zware ongerustheid Het scheen nu dat de Koning In zijn harden strijd terrein begon te win nen Hij had gewonnen den vorigen dag en hij had meer gewonnen dezen dag en de dokters hadden gezegd ,,wij prijzen ons ge lukkig te kunnen mededeelen". Zij „prezen ïieh gelukkig". Zulke termen had het bul letin nog niet te lezen gegeven sedert het begin van 's Konings ziekte. En daarom durfden de menschen zich, dien gedenkwaardigen koristen dag van het jaar, vrijer overgeven aan de voorbereidin gen 'van het KersHeest. Drie dagen vóór den grooten dag. Men beselte plotseling hoe nabij hij was; en de preparaties van drie weken moesten nu worden geperst in drie dagen. „Do your Christmas shopping early", een leuze die elk jaar wordt aangeheven maar waar weinigen gehoor aan geven, had ditmaal zeker geen effect gehad. Hoe kon men aan de voorbereiding van feestelijkheid denken wanneer de Koning met den dood lag te strijden I Kerstmis kon wel een natio nale rouwdag worden. En daarom was winkelland van Londen dit jaar weinige dagen vooi Kersimis druk ker bevolkt dan ooit tevoren .Het gedrang ■was er onbeschrijfelijk. De optimistische bulletins hadden den winkellust op het laat ste oogenblik krachtig aangewakkerd Maar toch kon de schade niet worden ingehaald. Men kan don winkelarbeid van drie weken niet in drie dagen persen, zeker niet wan neer zulke machtige dichte drommen zich in de winkels samenpersen dal men nauwe lijks kan zien en zich nauwelijks kan voort bewegen. Toch. dat men met groole vastbe radenheid die laatste uren zich opmaakte om alles in huis te hebben voor het feest van eten en geven bleek duidelijk toen onze kleine aardbeving, in de onmiddellijke na bijheid van de groole winkelbuurten van het West End. niet bij machte was het pu bliek van zijn Kersttaak af te leiden. De hevige gasontploffingen, die menschen en goederen de lucht in schoten en het asphalt deden scheuren als waren er de geweldigste bommen op gevallen, waren hoorbaar in de winkels van Oxford Street. Wilde geruchten deden de ronde. Maar de winkelende massa was niet bereid eenige stappen verder te gaan om naar de verwoestingen te gaan kij ken. Ze bleef trouw aan haar taak van het oogenblik en kocht in vervoering de ham men en de puddingen en de' kalkoenen, het speelgoed voor de kipderen en de verras singen voor vrienden en verwanten. De we reld kon door geweld van ontstoken gas aan de grenzen van winkelland worden open gelegd. zoo lang winkelland zelf onaange tast bleef, bleef men er, nu de Koning in zijn goedheid de belofte gaf te zullen her stellen. Het was een verwarrende tijd De regel maat van het gewone leven was ruw ver stoord. alles voor de eischen der komende Kerstdagen De post was niet zoo trouw als anders, hoewel een ieger werkkrachten mee hielp om door de zich opslapelende post- stukken te komen. Tn ..het grootste postsnr- teerkanlonr van de were'd" (znoals de hoovaardige Londenaars het noemen? waren drieduizend oud-strijders in dienst genomen, om pakies en kaarten te helpen sorieeren. „Mount Pleasant" heet dit kantoor, een pleizierige naam dien dit postcentrum zeker tegen Kerstmis met eere draagt. In het in wendige van dezen „pleizierigen beTg" be vonden zich zeker vele honderden bergjes van pleizier, gevormd door de pakken en pakjes met Kerstverrassing voor de goede burgers der stad en door de Kerstkaarten die „A Happy Christmas" wenschten. en „good cheer" en ..luck"Maar dat gansche vreedzame leger van oud-krijgers kon niet verhoeden dat mijn gewone huis- en tuinpost te laat was. en in bet algemeen verre van punctueel in haar functie En dp?e»n brier schreef ik in hel besef dat hij op hoop van zegen in de bus zou gaan en zou blijven zwalken in den geweldigen stroom tot inj eens. na de Kerstdagen, in Nederland zou aanspoelen Deze briel ik voelde hel zou moslerd worden, ik bedoel mosterd na den maaltijd Maar een stemm' van de Londensche Kerslvoorivi ,n haar top-uren kon hoopte it nog welkom zijn wanneer het feeslgejlreun zou zijn weg gestorven. waneer ook uw kalmer Kerstfeest voorhij zou zijn. Want 't was in vele opzichten anders dan anders. Daar was dan eerst die invloed van 's Konings ziekte, die weergalooze drukte schiep op indirecte wijze, toen de harten minder angstig gingen kloppen. En ook heb ben wij dil jaar niet de echte atmosferische donkere dagen voor Kerstmis gehad. De lucht is veelal licht geweest met een zon die on verlet scheen en zells in den laten middag zich nog met succes deed gelden naast de feestelijke Kerstverlichting in winkelland. Het schijnt dat onze fameuze ..London Particulars", die echte erwtensoep-misten", die oogen en ooren met vochtige vuiligheid vullen en die lang tot de natuurlijke ensce- neering van de Kerstvoorbereiding hebben behoord, historie zijn geworden. Als altijd waren de groole aantrekkelijkheid van win kelland weer de speelgoedbazaars in de groole magazijnen. Ze worden met de jaren fantastischer, niet alleen om de fantastisch hooge prijzen van het moderne ingewikkelde en ingenieuse speelgoed, maar ook om de interieurs, waar al die kinderkamer-weeiu*. is opgesteld, die niet zelden kunstige her scheppingen zijn van paleizen en spelonken uit de verhalen der Duizend-en-Een-Nacht of van vreemde oorden op den aardbol, zoo als tropische wouden en Groenlandsche kus ten, of kampen van Zigeuners of Indianen. Er zijn natuurlijk wel oogenblikken ge weest waarin December zich van zijn be kende onaangename zijde deed kennen. Hel werd wel eens donker, maar het was de gec wone seizoensdonkerte die toch eigenlijk onafscheidelijk is van de ware Kerstmis stemming. Licht en duisternis, het schitterend lichi van de winkels en het duister van de luchi, zijn altijd het Leilmotief in de partituur van de Kerstouverture. Het is even goed in een geestelijken vorm aanwezig. Het licht en de vervoering zijn in geest en harten van kin deren en moeders en vrouwen. En de don kere zorg leelt in de gemoederen der huis vaders. die gedwee, want onontkoombaar, de fondsen leveren voor de kooporgie, die voor geen goud van de wereld spelbrekers zouden willen zijn maar nochthans Zelden goud genoeg hebben om ernstig financieel ongerief na het feest te ontgaan. Zij zien in den man, die de speelgoedpaleizen bouwt, in den man die kalkoenen verkoopt, in den kruidenieT, den slager, den wijnhan delaar, energieke belagers van hun beurs. Er is geen twijfel aan dat de Kerstouver ture dit jaar niet met de gebruikelijke gran deur en overgave is gespeeld. Dal kon niet met de schaduw die over het Paleis hing. De nederige menschen, die voor de voorberei ding niet veel tijd behoeven, zullen de zaak tenslotte wel op de oude wijze hebben aan gepakt. Maar de meer welgestelde klasse, die tegenwoordig vaak in hotels restaurants Kerstmis viert, en die zeker al weken van tevoren grootsche plannen maakt, moet zich thans wel geremd he'bben vevoeld. Daarom is het zeker ditmaal voor de lvute-wjnkels en voor vermaarde instellingen, die voor feest en vermaak zorgen, geen goede Kerstmis ge weest. RECLAME. Noordeinde 11 - Telef. 706 415 4 LEVENSVERZEKERING EN FISCUS. Wie de jaarverslagen van de voornaamste levensverzekeringsmaatschappijen hier te lande' bestudeert, zal versteld staan over den geweldigen groei die het levensverzekerings- bedrijf na 1880 te zien geeft; vooral het tijd vak 1916 tot heden heeft voor verschillende maatschappijen phenomenale resultaten op geleverd. Het valt niet te betwijfelen of onze, niet steeds geprezen belastingwetgeving, heeft flink medegewerkt tot de stijging der verzekerde kapitalen, welke bii enkele maat schappijen aangroeiden met meerdere tien tallen millioenen per jaar. Wellicht zullen verschillende belangstel lenden zich afvragen, op welke wijze de fis cus kon medewerken aan de uitbreiding van een zoo belangrijk instituut als het verzeket- ringswezen. Ook hier geldt weer: Kleine oor zaken hebben groote gevolgen, want de medewerking van den fiscus was gegrond op een klein zinnetje, voorkomend in art 6 der wet op de Vermogensbelasting, dat luidde: Onder vermogen worden niet begrepen polis sen van nog loopende levensverzekeringen. Om nu goed het verband tusschen dit on derdeel van een wetsartikel en het levens verzekeringsbedrijf te doorgronden moet men zich indenken in de omstandigheden en de mentaliteit van de oorlogs- en na-oorlogs jaren. We herinneren ons nog allen, dat toenmaals in alle handels- en industrieele kringen zoogenaamde oorlogswinst werd ge maakt, terwijl het Rijk al zijn best deed in den vorm van oorlogswinstbelasting zijn aandeel in den vermeenden buit te empo- cheeren. Velen (en dat waren niet de slecht ste kooplui) hadden bezwaren tegen het af staan van 30 pCt. van de vermeende winsten en het gevolg was, dat er allerlei bedacht werd om de winsten weg te werken, en zoo is het dikwijls gebeurd, dat dergelijke over schotten weiden belegd in koopsommen van levensverzekeringsmaatschappijen. Men be legde bijv f. 10.000 in een polis, onder be ding. dat na 10 jaren bijv f. 15.000 door de verzekeringsmij. zou worden uitgekeerd of. bij eerder overlijden, de gestorte som ver meerderd met de geaccumuleerde intrest het is intusschen vanzelfsprekend dal het aan tal variaties op dit thema legio was. waar iedere belegger weer speciale belangen trachtte te- dienen. Afgezien van het feit of deze handelingen fiscaal door den beugel konden, geven zij blijk van een juist en scherp inzicht van de beleggers in de economische omstandig heden, want in de latere dépressiejaren zijn de uitkeeringen der verzekeringsmij.en of de hierop genomen voorschotten, de kurken ge weest waarop menige onderneming is blijven drijven. Het leidt geen twijfel of de na-oor- lo^sche crisis is door genoemde maatregelen verzacht en ten slotte mag ook Vadertje Staat hiervoor dankbaar zijn. Een andere wijze waarop verzekeringspos- ten werden gesloten, welke verband hielden met de belastingwetgeving, is interessant ge noeg om hier te memoreeren. Men sloot bijv. een levensverzekering groot f. 100.000, uit te keereü bijv. na 10 jaren of bij eerder overlijden, waaTbij direct gestort werd bijv. f. 60,000, welke som even wel geleend werd van de verzekeringsmij. tegen een jaarlijksche rente van 5 pCt. Deze voim van verzekering bracht mede, dat de te betalen rente van 5 pCt. van f. 60.000 of f 3000 in mindering van het overige in komen mocht worden gebracht, terwijl de schuld t. b. v. f. 60.000 voor de aangifte in de Vermogensbelasting onder het passief mocht worden opgenomen, doch hel actief ingevolge het bepaalde in art. 6 der wet op de Vermogensbelasting niet belastbaar was. Ofschoon de fiscus dezen vorm van verze kering tot voor den Hoogen Raad heeft aan gevochten, werd hij in hoogste instantie in het ongelijk gesteld en moest hii hierin be rusten, totdat de wet op de richtige belas tingheffing uitkomst scheen te brengen. Toen heeft de Administratie in verband met deze wet, een dergelijke verzekeringspost niet geldig veTklaard, ten einde een beslissing uit te lokken van het Gerechtshof te 's-Graven- hage. De procedure is te interessant om niet in het kort te vermelden. Nemen we als voor beeld weer de bovengenoemde cijfers. Er werd dus een koopsom gesloten t. b. v., f. 100 000. te betalen na 10 jaar of bij eerder overlijden, terwijl f. 60.000 geleend werd op den polis tegen een jaarlijksche rente van 5 pCt. of f. 3G00. De inspecteur beweerde, dat del eening slechts fictie was en dat feitelijk een verzekering was gesloten van f. -10.000, met een jaarlijksche premie van f.3000, dat dus de leening alleen daarom was inge voegd, om de rente-aftrek voor de inkom stenbelasting te kunnen bewerkstelligen, alsmede' om met de z.g. schuld den aanslag in de vermogensbelasting te drukken, op grond waarvan de Inspecteur het Hof in overweging gaf de wet op de Richtige heffing toe te passen. Het Hof antwoordt echter in zijn beschik king. dat het inkomen van den verzekerde precies hetzelfde zou zijn gebleven, indien hij de schuld niet had aangegaan, daar de' verzekerde bij volstorting van de koopsom van f. 60.000 de beschikking zou hebben verloren over de rente van het vermogen dat tot betaling der f. 60.000 moest dienen, ter wijl eveneens het belastbare vermogen v. d. verzekerde met hetzelfde bedrag zou zijn afgenomen, indien hij de koopsom ineens had volgestort; waaruit dus volgt, dat de be twiste handelwijze geen nadeel voor den fiscus kan opleveren, zoodat het Hof het verzoek van den Inspecteur afwees. Ten einde echter voor de toekomst een aftrek van dergelijke posten van het ver mogen onmogelijk te maken, werd in Maart 1928 art. 6 der wet op de Vermogensbelas ting aangevuld met de bepaling, dat polissen van levensverzekeringen slechts dan niet tot het belastbare vermogen behooren, indien de koopsom of jaarlijksche premie lager is dan 8 pGt. van het verzekerde bedrag. Naar aanleiding van deze wijziging moet de con tante waarde van koopsommen als boven vermeld, voor de vermogensbelasting worden opgegeven. De renteaftrek voor de inkomsten belasting blijft echter bestaan. Een volgend maal zullen wij nog eenige aclueele kwesties, betrekking hebbende op levensverzekeringgebied, nader bespreken. VOOR DINSDAG 1 JANUARI. Hilversum (1071 M.) 12.302.00: Concert door het Boris Lensky Trio. 3.004.00: Hawaiianmuziek. Hawaiian Radio Vijftal. - 4.005.00: Concert op 2 vleugels door mr. J. den Hertog en Jan Nieland. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.007.30: Concert door het Boris Lensky Trio. 7.308.00: Ziekenhalfuurtje. 8.008.30: Boekbe spreking door dr. Snellen. 8.30: Persber. 8.45: Concert. Omroep-orkest o. 1. van Nico Treep. Louis Davids, humorist. 9.40: „De Bruiloft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Nieuwjaars- wensch van Speenhoff. Huizen (340.9 M. Na 6 uur 1852 M. 8.309.30: KRO. Morgenwijding door P. de Waart: Zalig Nieuwjaar. 9.50: NCRV., dienst in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam. Voorganger: ds. C. J. Hoeden- dijk, mej. J. Molendijk, sopraan. - 12.30-1.30 KRO. Concert door 't KRO-Trio. - 2.30-5 00 KRO. Concert in Nijmegen. De Harm. Nijm. Vrijwilligerskorps o. 1. van H. v. d. Berg, Mannenkoor „St. Caecilia" van den R.K. Werkliedenstandsorganisatie o. 1. van A. Tromp, mevr. B. JaspersVos, sopraan, mevr. M. VelthuyseDeutmann, piano. 8.00: KRO. „Martha" of „De markt te Richmond", opera in 4 bedr. van F. von Flolow. Met medew. van Elise de Haas, Gusta Scheepmaker, E. v. d. Ploeg, Jules Moes, H. Kubbings. Het versterkte Amster- damsche Salon-orkest o. 1. van Boshart. Daventry (1562 M.) 10.35: Kerkdienst. - 1.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Concert (alt, tenor, piano. 1.202.20: Orkestcon cert. 8.20: Populaire kamermuziek (alt, viool, piano). 4.20: Orkestconcert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Lezing. 6.35: Nieuwsber. 6.50: Muziek. 7.05: Beethoven's sonaten. 7.20: Lezing. 7.35: Muziek. 7.45: Lezing. 8.05: Concert De militaire kapel, A. Moxon, so praan, S. Robertson, bas. 9.20: Nieuwsb. 9.35: Lezing. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Concert door Pouisnoff, piano, S. Logan, bariton. 10.5512.20: Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50 2.10: Orkestconcert. 4.056.50: Dans- 4516 RECLAME. steeds wederkeerende verkoudheid te genezen. er wèl een middel bestaat, om de onaangenaamheden van die verkoudheid geheel te doen verdwijnen. Dat middel is Italiano, hetwelk medicijn en lekkernij tegelijk is. ITALIANO wordt verkocht 'n rollen 10 ct. en k in speciale zakjes A 20 ct. per ons. muziek. 7.058.05: Gramofoonmuziek. 8.20: Concert. Orkest. Mile. Navar, hr. Coste, declamatie. Langenberg (469 M.) 8.259.20: Kath. Morgenwijding. 12.20—1.50: Orkestcon cert. 3.505.20: Het Rijnlandsche Ma drigalkoor. 7.20—9.20: Nieuwjaarsbal. Klein Werag-orkest. 9.3511.20: Or kestconcert. VT erag-orkest. Königswnsterhansen (Zeesen) 1649 M. 8.20: Morgenwijding. 10.50: Koslecksche blazersbond. 3.50: Orkestconcert. 6.50: Causerie over papegaaien met demon stratie. 7.20: „Zigeunerliebe", operette in 3 acten van F. Lehar. Hamburg (395 M.) 8.35: Morgenwijding. 12.25; Concert. 1.20: Nieuwjaarsconcert. 3.60; Vaderlandsche liederen. 4.20: Noorsche gedichten. 5.20: Walsmuziek. 7.20; Duitsche volksliederen. 10.05 11.10: Dansmuziek. Brussel (609 M.) 6.20: Orkestconcert. 6.50: Trioconcert. 8.35—10.35: Orkest concert. VOOR WOENSDAG 2 JANUARI. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15: Mor genwijding 12.15—2.00: Concert door het Boris Lensky Trio 2.002.30: Gramo foonmuziek 2.303.00: Cursus Leerbe- werking 3.00—4.00: Maak het zelf 4.00 5.00: Lezing over de Cultuur van het Oude Egypte 5.005,45: Orgelconcert door P. Palla 5.456.15: Landbouwhalfuurtje door Mevr. Gr. G. Smit 6.157.15: Con cert door het Boris Lensky Trio 7.15 7.45: Gezondheidshalfuurtje 8.009.00: Concert. Joodsche Zangver. „Harpe Davids", Diemer Harmonie 9.05: Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 9.30: Ed. Verkade. declamatie). Hnizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 11.0011.30: Ziekendienst 0 1. v Ds. L. Oranje 12.301.46: Con cert. Mevr. HeldermanSmit, piano, D. Vos, viool, F. Meyerse, zang 5.006.00: Kin deruurtje o. 1. v. D. A. v. Alkemade. Mej. A. v d. Zwaai, zang 6.308.00: Het Amsterdamsch Vocaal Kwartet (Mevrouw CantéV. Amerongen, sopraan. Mevr. Mlil- lerv Eygen, alt, W. Laman, tenor, J. Stroomenbergh, bas). A Adema, pianobegel. 8.00: Concert. Het Chr. Radio-orkest o. 1 v. J. Pouwels. Spr.: Prof. dr. T. Hoekstra: Uit ons Zieleleven. Daventry, 1562 M. 10.35: Nieuwsber, 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Balla- denconcert (sopraan, viool) 12.50: Gra mofoonmuziek 1.20—2.20: Orkestconcert 320: Balladenconcert (alt, tenor, piano) 4.05: Licht klassiek concert. D. OrdBell mezzo-sopraan. Kamer-orkest 5.05: Con cert orgelbespeling 5.35' Kinderuurtje 6.20: Gramofoonmuziek 6.35: Nieuwsber. 6.50: Tuinpraatje 7.05: Beethoven's sonaten voor viool en piano 7.20: Lezing 7.35: Muziek 7.46: Lezing 8.05: Orkestconcert. H. Nash, tenor, D. Mc. Cal- lum, viool 9.20: Nieuwsber. 9.35: Cau serie 9.50: Nieuwsb. 9.55: „The pas sing of the third floor back" f11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Kwintet-concert 4.055.05: Orkest- concert 7.057.50: Gramofoonmuziek 8.20- Liter, causerie 8.5011.35: Solis tenconcert. Langenberg, 469 M. 11.30: Mechani sche muziek 12.251.50: Orkestconcert 5.055.50: Orkestconcert 7.208.20: Orkestconcert 8 209.50: „Wunderdokter wider willen", hoorspel in 3 acten, Molière. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswnsterhansen, (Zeesen), 1650 M. 2 053 50: Lezingen 3.504.50: Orkest concert 4.507.05: Lezingen 7.20: Concert 8.20: Schubertliederen. A. Wal ter, bariton, B. SeidlerWinkler, piano 8 50: De Journalist. Daarna tot 11.50 Dans muziek. Hambnrg, 395 M. 10.20: Gramofoon muziek 3.50' Oude Italiaansche muziek 5.20: Orkestconcert 7.35: „Robert und Bertram", klucht met zang 10.0511.10 Dansmuziek. Brassel, 509 M. 5.20: Orkestconcert 6.50: Trioconcert 8.35: Gramofoon muziek 8.5010.35: Orkestconcert. Hr. Eisenberg, cello. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". SEMBILAN, 29 Dec. van Amst. te Batavia. PRINSES JULIANA, 29 Dec. van Batavia te Amsterdam. KANGEAN, thuisreis, 27 Deo. te Belawan. POELOE LA UT, arr. 29 Dec. te Amst., terug proeftocht PRINS DER NEDERLANDEN, uitreis. 1 Jan. te SabaDg verwacht SALAWATI, thuisreis, 29 Dec. te Suez. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN. OUDERKERK, uitreis, 28 Dec. van Sabang. OLDEKERK, 29 Deo. van R'dam te Hamburg. JAVA—NEW-TORK-LIJN. KARIMOEN, Java n. New-York, 29 Dec. van Port Said. JAVA—PACIFIC-LUN. BINTANG, 27 Dec. van Los Angelos n. Hong kong. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA, wordt Zondagochtend 6 uur van B. Aires te IJmuiden verwacht EEMLAND, uitreis, 28 Dec. van Rio Janeiro. DELFLAND, 28 Deo. van Amst te B. Aires. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. SAMARINDA, 28 Dec. van Australië te Rotterdam. DJEMBER, 28 Deo. van Sydney n. R'dam. BOLLAND—AMERIKA-LIJN. NOORDERDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 23 Dec. te Everett NIEUW AMSTERDAM, 29 Dec. van New- York, n. Rotterdam. SPAARNDAM, 28 Dec. van Havana n. R'dam. BEEMSTERDLJK, 28 Dec. van R'dam te N. York, MOERDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 30 Deo. te Londen verwacht NOORDERDIJK, 23 Dec. van R'dam te Port, land (O.). KINDERDIJK, 28 Deo. vanSt Thomas it Pacific Kust HOLLAND—AFRIKA LIJN. IJSTROOM, 28 Dec. van Amst. n. W. Afrika. MELISKEKK, uitreis, pass. 27 Dec. Perim. DRECHTERLAND, thuisreis, 26 Dec. van Benito. KILSTKOOM, uitreis, 23 Deo. te Assinië. FEURSUM, uitreis, 28 Dec. te Quittafc REGGESTROOM, thuisreis, 23 Dec. te Duala. TEXEL, uitreis, 28 Deo. te Duala SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 28 Deo, Teneriffe. NIAS, 29 Deo. van Kaapstad n. East Lon don. WAALDIJK, uitreis, 29 Deo. te East Lon den. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO, thuisreis, was 28 Deo. 12 u. 's middags 70 mijlen O. van Malta, ge sleept door de sleepbooten Roode Zee en Witte Zee. INDRAPOERA, thuisreis, 2 Jan. bjj Perim verwacht. FAT.RIA, uitreis, 1 Jan. te Tanger verwacht HERAUKE, thuisreis, 2 Jan. te Liverpool ver wacht. MEDAN, uitreis, 2S Deo. te Sabang. TOBA, uitreis, 28 Deo. te Catania KON. NED STOOMB. MIJ. BOSKOOP, 28 Deo. van Chili te Duinker ken. BENNEKOM, 29 Dec. van Amst. n. Chili. STUYVESANT, Amst n. W. Indië, 29 Deel van Dover. VAN RENSSELAER, W. Indië n. Amst, 31 Deo. te Plmyouth verwacht ORANJE NASSAU, 28 Dec. van Paramaribo n. Amsterdam. RHEA, arr. 28 Deo. te San Juan de Porto Rico. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN. VEENDIJK, thuisreis, 29 Deo. te Antwer pen. HOOGKERK, thuisreis, 1 Jan. te Suez verw. STADSDIJK, thuisreis, 2 Jan. te Algiers ver wacht. HALCYON-LIJN. STAD DORDRECHT, Rosario n. Las Palmas, 28 Deo. van St. Vincent DIVERSE STOOHVAARTBERICHTEN. AMSTEL, 28 Dec. van Palermo te Sfaa. BEVERWIJK, 28 Dec. van Philadelphia n. Rotterdam. DRIEBERGEN, 28 Deo. van Sydney (C.B.) naar Rotterdam. DU1IHE, 28 Deo. van Antwerpen te Cardiff. HOFPLEIN, R'dam n. Narvik, pass. 29 Deo. Kcpervick. JONGE ANTHONY, Valencia n. R'dam, pass. 29 Dec. Pihisterre. KEILEHAVEN, Antwerpen n. Charleston, p. 28 Dec. de Azoren. NAALDWIJK, 28 Dec. van Bayonne n. Salto Cabello. PROCYON, Penarth n. B. Aires, pass. 28 Dec. Finisterre. STAD ZWOLLE, 29 Dec. van Pauillae a Salta Cabello. RIJN, 28 Dec. van Las Palmas n. Rufisque. SCHIE, Cartagena n. Londen, pass. 29 Dea Finisterre. ARTENIS, 20 Dec. van Curasao n. New-York. RECLAME. -./■f. Lr.UWATOEM-^J 8208 2—4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14