ton bij de filmbeelden uit de rolprent 1928, dan moet de conclusie worden getrokken j dat het een goed jaar is geweest op bij- kans ieder gebied I Slechts op dat der poli- I tiek hecrschte algemeene malaise, als ge- volg van bet feit, dat het zaken-kabineu I De Geer nog altijd aan het bewind is ge- i bleven en het vermoedelijk ook wel zal J uithouden tot de verkiezingen id den loop van het volgende jaar, waarvoor de par- j tijen zich nu reeds aan het voorbereiden zijn. In de vergadering van den Vrijheids bond te Utrecht zeide mr. Fock, dat het I hoofddoel van dit intermezzo-kabinet is naar een vervanger uit te kijken, die beter bij den parlementairen toestand past, en bet komt ons voor dat hij met die woorden de situatie op treffende wijze heeft getee- kend. Het is alleen de vraag maar, wie die vervanger zal zijn, en uit welke factoren j hij zal worden opgebouwd. Er doen daar omtrent reeds veelvuldige veronderstellin- i gen de ronde, doch het antwoord op die i vraag zullen wij voorloopig nog wel schul dig moeten blijven. Er is kans op herstel der oude coalitie (al dan niet met mede werking van den Vrijheidsbond), er is, zij bet in mindere ir"';e, toch ook de mogeliik- heid van een combinatie tueschen rood en zwart 1 Het spreekt vanzelf dat dit kleurlooze ministerie over het algemeen geen prinoi- pieele kwesties heeft aangeroerd, terwijl het ook verder niet op zoo heel veel suo j ces kan bogen. Vooral de heeren Lambooy j en De Geer hebben in de Staten-Generaal tal van malen de vlag moeten strijken, I zooals bij de ontwerpen m zake de radin- ïetribtitie, de Capitulanten, de steun aan I de aardewerk-industrie, de belasting op er- fpnissen en nalatenschappen van buiten het j Rijk wonende Nederlanders, het plan Po&- I thiima-Boele, (betreffende de vrijwillige j 'dienstneming), en het initiati^-voorstel van den heer Zijlstra tot verlaging van de leerlingen-schaal, al moet hierbij worden opgemerkt, dat dit laatste wetje door de Koningin niet is goedgekeurd. Het kabinet is er in geslaagd in het afgeloopen jaar een aantal wetten te doen aannemen, doch het is zelden geschied zondeT dat er op ernstige wijze aan werd gesnoeid! Goedge keurd werden o.a.de wijziging deT straf- l wetgeving, de samenvoeging van de depar- j tementen van oorlog en marine tot één departement van defensie, het radio-ont- I werp (dat zal leiden tot de samenstelling i van den veelgenoemden radioraad, die, naar wij hopen, eindelijk eens orde zal bren gen in den tegen woordigen wantoe stand), de instelling van een marineraad, de wet op de naamlooze vennootschappen, en het klompenwetje. Daarnevens heeft de minister van buitenlandsche zaken zich bezig gehouden met de bekende kwestie tu8Bchen Nederland en België, doch eenig resultaat is er tot op heden nog niet be reikt. behalve dan dat enkele deskundigen van beide landen in de Residentie met elkaar hebben geconfereerd, ton einde een basis voor verdere onderhandelingen te zoeken. 1928 is een goed jaar geweest, zeiden wij straks, en er zijn inderdaad bewijzeD te over om deze bewering te staven. Het voortschrijdend economisch herstel buiten 'onze grenspalen alle kunstmatige belem meringen in het internationale ruilverkeer ten spijt heeft een gunstigen invloed uitgeoefend op handel en industrie hier te lande en de nationale welvaart ver hoogd. In vele industrieele ondernemingen geeft de bedrijfsgang reden tot voldoe ning, terwijl do werkeloosheidscijfers, die voor nagenoeg alle bedrijfsgroepen lager waren dan een jaar geleden, getuigen van toegenomen werkgelegenheid. In welk vel band tevens herinnerd moge worden aan de te-werk-stelling van werkloozen uit de groote steden bij de werkverschaffing in Overijsel, en aan het besluit tot uitvoering in versneld tempo van de werken tot droog legging der Zuiderzee, waardoor eveneens aan tal van handen arbeid werd gegeven. (Op 28 Februari kwamen de eerste boerde rijen op de drooggemaakte Zuiderzeegron- den onder de kap). Dank zij verschillende bezuinigingsmaat regelen ©enerzijds, en de sterk toenemende opbrenvst der belastingen anderzijds, is het voor eenige jaren dreigende gevaar van een belangrijk tekort op de staatsbegroo- ting bezworen en het evenwicht in de staatsfinanciën hersteld.. Ondanks de in He laatste jaren doorgevoerde belastingverla ging overtreft de raming voor 1929 nog met niet. minder dan 77 millioen gulden die voor 1924, terwijl zij 51 millioen gulden hooger is dan de werkelijke opbrengst over dat jaar Dit alles wijst op een geleidelijk zich baanbreken van het economisch herstel in ons land, al zouden de statistieken heb ben aangetoond dat de belastingopbrengst sterker toeneemt dan het volksinkomen en er dus nog sprake zou zijn van verzwaring van den belastingdruk (ondanks de verla gingen van den laatsten tijd). Het spreekt vanzelf dat uit deze ontdekking argumen ten worden geput voor verdere belasting verlaging, welke trouwens ook gewenscht is in het belang van de con current! e-moge* lijkheden voor industrie, handel en scheep vaart. Immers Nederlaud met zijn sterk toenemende bevolkinc. is voor ziin welvaart aangewezen, grootcndeels althans, op ex port, en booge belastineen zijn ©en belet sel voor de ontwikkeling van bestaande, alsmede voor de vestiging van nieuwe on dernemingen Intusschen valt er over die ontwikkeling gedurende het jaar, dat thans vrijwel achter ons lipt. niet te klagen, niet het minst dank zij het feit. dat er geen groote acties wer den gevoerd tol verbetering der arbeids voorwaarden. De langdurigste was waar schijnlijk w-l die bij de maatschappij ..De Schelde", welke ruim vier maanden hc-eft geduurd, maar die per slot van rekening toch ook van locale beteekenis is gphlevcn. Van de verdere conflicten noemen wij die in de kleeding-, de steen-, de aardewerk- en de textiel indusfriên. die wel bier en daar tot loonsverhooging, doch zelden tot verla ging hebben geleid, hetgeen in zooverre ook te billijken viel, dat officieel is vastgesteld dat de bosten van hel levensonderhoud eenige stijging vertonnen, vergeleken bij die van verleden jaar. Er was dus ook nu weer vooruitgang, evenals in 1927, en de duide lijkste bewijzen daarvan ziet men in de uit breiding van bedrijven als die van Philips te Eindhoven, van de Nederlandsche Sein- loestellen-Fabriek te Hilversumverder: van de radio-verbinding met Indië. die de zer dagen voor het publiek verkeer zal wor den opengesteld, en van de luchtvaartdien sten met onze Oost, alsmede in de alge- meenc stijging der uitvoercijfers! De waar de van den invoer van industrieele fabri katen is nog steeds grooter dan die van den uitvoer, maar het waarde-percentage van den invoer, dat door dat van den uitvoer wordt gedekt, is dit jaar toch veel grooter dan in 1927. Verleden jaar bedroeg dit 70 pCt. en thans 74Vs pCt. (telkens gerekend over de eerste tien maanden). Werd er het vorige jaar aan radio- en electrische toe stellen uitgevoerd voor een bedrag van f 6.700.000, gerekend over de genoemde periode, thans werd na 10 maanden reeds een totaal bereikt van niet minder dan f. 16 465 000, hetgeen dus een stijging van ongeveer tien millioen beteekent! Grooter uitvoer was er bovendien ook voor gloei lampen, machines, kunstzijden garens, ka toenen goederen en bloembollen. De ontwikkeling van het radio- en het luchlvaartverkeer, welke wij ook in on9 vorige jaaroverzicht hebben besproken, is niet alleen van beteekenis voor Nederland, maar evenzeer voor Indië, dal op deze wijze in steeds nauwer contact komt met het moederland. Voor betrekkelijk weinig geld kan men thans htel binnenkort dagelijks spreken met bloedverwanten of kennissen, terwijl via den nieuwen Holland-Indië- zender te Huizen uitzendingen zullen plaats hebben om onze landgenooten, daar ginds in het verre land te doen genieten van de Hollandsche kunst en van de Hol- landsche muziek. Precies een jaar is het nu geleden, dat le Kootwijk voor het eerst een Oudejaarsavond-uitzending plaats vond. Vanaf de besneeuwde velden om het ora- roep-slation werd de stem gedragen naar In- sulinde, waar hij klonk lot in de diepste binnenlanden, en uit tallooze brieven, die er het gevolg van waren, bleek met welk een enthousiasme en vreugde men daar in den tropischen nacht had zitten luisteren. .1 Sindsdien hebben tal van kruisgesprek- ken plaats gehad, is er verder naarstig ge werkt aan den nu ongeveer voltooiden zen der te Huizen/en werd het ontvangst-station te Meyendel overgebracht naar de omge ving van Noordwijk, waar het als een veel verbeterde editie is herrezen. Het luchtverkeer, zoowel hier te lande als met het buitenland, ging met groote sprongen vooruit, dank zij vooral de post- vluchten naar Indië, die tevens de inzet zijn geweest voor de opening op 1 November van de eerste vliegdiensten op Java, ter voorbereiding waarvan de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, een half jaar in onze Oost heeft vertoefd. Die vluchten tus- schen Schiphol en Batavia zijn niet alle ten volle geslaagd, maar zij hebben in ieder geval het licht geworpen op de vele moei lijkheden, die aan een dergelijken tocht verbonden zijn en aldus den weg gewezen tot het aanbrengen van de noodige verbete ringen. De tijd van een geregelde verbinding zal waarschijnlijk wel niet zoo heel ver meer van ons verwijderd zijn, en dit is te danken aan de voortvarendheid van de K.L.M alsmede aan het bestuur der poste rijen, dat in dit opzicht steeds bereid is ge- woest haar den noodigen 9teun te verleenen bij haar lofwaardig 6treven Waar het een Fokker-machine is geweest, waarin de eerste vlucht tusschen Neder land en Indië werd volbracht, werd aan den fabrikant, den heer A. Fokker, de me daille van de vereeniging Oost en West toe gekend en op den 17den Januari uitgereikt, terwijl in Juli bij de vliegfeesten te Rot terdam de Ilarmon-trofóo voor een jaar werd toegekend aan luitenant (thans ka pitein) Koppen. Gelijk bekend was deze ties heeft verricht, in 1927 uitgereikt aan dengene, die op vlieggebied de beste presta ties heeft verrich, vroeger uitgereikt aan den heer Geys9endorfer, die in het thans afgeloopen jaar weer vele malen met den Amerikaanschen millionair Van Lear Black op reis is geweest, en onder meer het vlieg tuig bestuurde, dat dén tocht zou maken van Amsterdam naar Tokio via Kaapstad, doch dat wegens een technische storing niet verder is gekomen dan tot Karthoem. Het vliegtuig heeft in dit jaar ook bewe zen, dat het bij tal van rampen nuttige diensten zal kunnen doen. Pogingen om bij den laatsten storm een verbinding tot stand te brengen tusschen het wrak van de ,.Sa- lento" en het strand zijn weliswaar mis lukt, maar er moet in dit verband ook de vraag worden gesteld of er nog wel per sonen aan boord waren, die de uitgeworpen lijn konden grijpen. Toen in het begin van Januari Urk, Ameland en Schiermonnikoog door het ijs waren geisolcerd, was het ook het vliegtuig dat redding bracht in deze moeilijke omstandigheden, en kon men door de lucht tenminste de post voor de eilandbewoners overbrengen! Onze handel noemden wij al. Natuurlijk bleel de strijd tusschen de propagandisten van vrijhandel en protectie onverminderd voortduren ,niet het minst doordat in het buitenland weer verschillende maatregelen werden genomen, die voor ons land schade moeten opleveren, zooals het verhoogen der Fransche invoerrechten op vleesch, condens en melkpoeder, en het gaan heffen van dergelijke rechten op rozestruiken en levende planten. Voor den bloembollenhandel was het af geloopen jaar niet slecht te noemen, en ook de verdere vooruitzichten zijn dat niet, al heerschen er hier en daar minder ge- wenschte toestanden In de op 26 Maart ge houden algemeene vergadering van de ver eeniging voor Bloembollencultuur klaagde bijvoorbeeld de voorzitter, de heer Krelage, over de menschen, die zieke bollen naar het buitenland zenden onder certificaten, die niet voor die zendingen zijn verstrekt. Daardoor zoo zeide hij lijdt de Hollandsche export veel schade, evenals door overproductie van enkele soorten, waardoor de uitvoer van de goedkoope ge broeide bolbloemen tot ongebreidelde hoogte wordt opgevoerd. De schuld daar van ligt uitsluitend bij de Hollandsche handelaars, die zich om de belangen van het vak niet bekommeren. Men behoeft den algemeenen toestand stellig niet som ber in te zien, zoomin als de vooruitzichten indien men slechts den wenk van den heer Krelage ter harte wil nemen! Ter meerdere glorie van den bloembol lenhandel verrees te Haarlem het „eigen gebouw", dat den naam van Krelage-Huis draagt en op den 31sten Maart op feeste lijke wijze werd geopend. Het landbouwbedrijf leverde over het al gemeen vrij gunstige resultaten, al deden er zich sterke schommelingen voor, terwijl er natuurlijk onderdeelen van het bedrijf zijn, waarin het den boeren allerminst voor den wind gaat Uitzonderingen beves tigen nu eenmaal den regel. Intusschen is men in landbouwkringen ontevreden over het feit dat er nog steeds niets wordt ge daan om de overheidszorg voor den land bouw beter te organiseeren, o. a. door het vervullen van de functie van directeur-ge neraal van den landbouw. Ook de tuinbouw bracht geen ongunstige resultaten, zoomin als de visscherij. Over laatstgenoemd bedrijf heeft onze Katwijk- sc.he correspondent trouwens dezer dagen nog uitvoerige mededeelingen gedaan! Onze scheepvaart lijdt voor een deel nog aan een teveel aan scheepsruimte op da wereldmarkt. Viel de toestand in ons land dus te lo ven, ook de algemeene situatie in Indië was aanmerkelijk beter dan verleden jaar, afgezien dan van de rampen, die het land hebben geteisterd, zooals de uitbarstingen van de Krakatau, de ontploffing op 6 Maart in een vuurwerkfabriek bij Semarang (100 huizen verwoest ,en 25 personen gedood) en de vulkanische uitbarstingen in Augustus op het eiland Paloeweh (waarbij 146 men schen om het leven kwamen en tal van dorpen werden verwoest). Hier en daar vonden nog enkele relletjes plaats, zoodat de militairen moesten ingrijpen, doch van eenig georganiseerd verzet, gelijk zulks een jaar tevoren het geval was, is thans geen sprake geweest. Het, soms misdadig, stre ven tot vrijmaking van Indië blijkt bij de bevolking zelf nog altijd niet veel aan hang te vindenI En volgens mr. Guepin, de voorzitter van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, die op de algemeene vergadering dezer vereeni ging (welke werd gehouden op 22 Juni te Den Haag) een rede hield met als onder werp: „Zonder Indië geen volkswelvaart", is dat ook voor de inlanders zelf maar ge lukkig. Het zou voor hen gedurende vele jaren onmogelijk zijn het werk, door Neder landers in Indië verricht, voort te zetten, waardoor een scheiding voor beide landen op een ramp zou uitloopenl 1928 i9 voor Nederland het Olympiade jaar geweest en het heeft als zoodanig niet weinig bijgedragen lot het vergrooten der buitenlandsche waardeering voor on9 land en voor ons volk, met zijn energie en z'n durf en z'n bijzondere organisatie-talenten. Och, de toeloop van vreemdelingen was misschien niet zoo groot als dwaze opti misten het te voren wel hadden willen doeir voorkomen, maar dit neemt toch niet weg, dat duizenden buitenlanders naar Hol land zijn gekomen om er de sportfeesten bij te wonen, maar ook om kennis te maken met het vele andere goede, dat het land der Oranjes zijn gasten weet te bieden, en om er zoo mogelijk nieuwe zakenrelaties aan te knoopen. Journalisten, uit alle landen der wereld bijkans, hebben ons land door kruist onder voortreffelijke leiding; en zij hebben in warm gestelde artikelen in da bladen, welke zij vertegenwoordigden, uiting gegeven aan hun enthousiasme over het nijvere en mooie Holland, dat waard is ieder jaar tallooze vreemdelingen te trek ken. Het is duidelijk dat Nederland daarvan goede vruchten zal plukkem 1928 heeft ook verder nog tal van bij zondere gebeurtenissen en voorvallen ge bracht, die waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt, doch die eigenlijk in ge nerlei verband met elkaar staan. Dat mr. Drooglever Fortuyn burgemeester werd van Rotterdam en mgr. Aengenent bisschop van Haarlem, dat de posttarieven werden ver laagd met ingang van 1 Februari en dat er thans reeds geruimen tijd besprekingen worden gevoerd tot verlaging van het ta rief voor de telefoon,.het behoeft, dunkt ons, nauwelijks te worden aangestipt, even min als het feit onzer succesvolle vertegen woordiging op de Pressa te Keulen, die er toe geleid heeft dat de heeren Graadt van Roggen en Vieweg een onderscheiding kre gen van onze regeering. Daarentegen dreigt de kwestie van het onderzoek inzake het cadeaustelsel, waarvoor een commissie werd ingesteld, geheel in het vergeetboek te geraken. Ruim een maand geleden kwam de verklaring dat men nog altijd aan het onderzoeken was-, daarna vernam men er niets meer'van en de kans is niet denk beeldig dat wij een of meerdere jaren op het rapport zullen moeten wachten. Op 30 Januari kwam de telefonische ver binding tusschen Nederland en Amerika tot stand, waarbij het eerst werd gesproken door de heeren Beelaerts van Blokland en Kellogg. Op initiatief van het Verhond van Nederlandsche Werkgevers werd op 10 Fe bruari een vergadering gehouden met de voorzitters en secretarissen der vakverbon den en werd in principe besloten tot sa menwerking ter behartiging van de belan gen van ondernemers en arbeiders. De filmkeuring, die tot dusverre in iedere plaats andere eischer a.cae en dikwijls op de meest willekeurige wijze geschiedde, on derging een algeheele wijziging door de in stallatie, op den 24sten Februari, van een centrale commissie, welke haar zetel heeft in Den Haag, en tot op dit oogenblik met veel succes werkzaam is geweest. Twee dagen later werd het Land in rep en roer gebracht door het vertrek van de „onzinkbare reddingboot Schuttevaer", diei met veel enthousiasme vanuit Rotterdam naar zee werd begeleid voor den tocht over den Atlantischen Oceaan, doch bet niet verder heeft gebracht dan Engeland en misschien ook wel nooit verder zal komen. Van de populariteit, gelijk die in den aanvang bleek voor den ouden Schuttevaer, is trouwens niet heel veel meer overgebleven. Bjj wjjze van Aprilgrap kwam op den eer sten van die maand het bericht van de ziekte van den heer Stenhuis, die hem nood zaakte drie maanden rust te nemen. Het bleek een zeir bijzondere ongesteldheid te z\jn, waaraan de voorzitter van het N.V.V. Joelende was! Wjj zouden het Links-socialis- me kunnen noemenEn het schee® bovendien zoo besmettelijk te zjjn, of althans te kunnen worden, dat S.D.A.P. en N.V.V. in grijpende maatregelen namen en den „zieke" uit hun organisaties verwijderden! De heer Stenhuis heeft geweigerd heen te gaan als Kamerlid, gelijk hij toch moreel verplicht was, en het is dus te voorzien dat het bin nenkort nog wed eens tot botsinge® zal ko men, vooral als hij z'n links-socialistische maidenspeech gaat afsteken. Den 13en April kwam Sir Austin Chamber lain in ons land, voornamelijk met het doei cm, vergezeld van vrouw en dochter, te genieten, van de weelde onzer bloemenvelden. Daarbij bracht hij een bezoek aan de Aals- m&ersche tentoonstelling, die volgens onzen verslaggever is geworden tot een grootsche manifestatie van Aalsmeersche energie, vak kennis en ondernemingsgeest. Ter gefegenheid van de Oiympisohe Spelen te Amsterdam, opende Rotterdam op den 2óen Mei de Neneyto, die buitengewoon veel be. langstelling heeft getrokken en dan ook als volkomen geslaagd moet worden beschouwd. Op 16 Augustus verscheen het rapport van Te commissie-van Wijnbergen, die opdracht had tot het maken van een regeling voor het aanvullend onderwijs. De commissie blsek een wet te hebben ontworpen, die het gehee- le aanvullend onderwijs kon omvatten. Verder dan tot de publicatie in bedoeld rapport heeft dat ontwerp het echter nog niet gebracht Een L.aand daarna volgde de belegering van den Muidertol (die thans is opgeheven), en werden er in de daarop-volgende weken ook tal van aanvallen op andere tollen in ons land gedaan; niet steeds zonder succes trouwens. Den 27sten October werd in Den Haag een zanghulde gebracht aan H.M. de Koningin- Mceder, in verband met het feit dat het in Januari a.s. vijftig jaar geleden zal zijn, dal ztj voet op Noderlandschen bodem zette. Die huldiging was wat extra vroeg, maar deze datum was uitgezocht omdat men vreee de dab het weer in Januari zich minder voor een dergelijke uitvoering, die schitterend ge- slaagd is, zou lepnen. Vele rampen, dikwijls van ernstigen 3ard, hebben in het afgeloopen jaar ons landje geteisterd en zjj hebben diepe wonden achter gelaten, die slechts door den tijd kunne® wor- deL geheeld. Wij zeiden het reeds eerder: „Stemmen van vervlogen dagen Klagen somber in het rond Enkele grepen uit het afgeloopen jaar mogen hier volgen, zonder dat zij et® vol- ledie beeld bedoelen te geven van de einde- looze reeks van ongelukken, die men ook in de kolommen van ons blad vermeld heeft kunnen vinden. 5 Jan.: lyphus aan boord van het stoom schip Gt'lria. 2 dooden; 6 Jan.: de Veendam- mer Hypotheekbank failliet verklaard, tal van burgermenschen getroffen. mede doordat daarna nog eenige zustermaatschappijen eveneens hetzelfde lot ondergingen. Op den- zelfden dag liep te Zandvoort. tengevolge van het weigeren der remmen, een personentrein- uit Haarlem met groote vaart 2P een et°ot- blok waardoor twee menschen gedood wer den, en woedde de storm met zulk een kracht dal niet alleen heel Twenlhe dee avonds in hel donker werd gezet, maar te Overdinkel zelfs een 20-jarig meisje in het water waaide en verdronk. Door dezen storm werd het water in de rivieren tol buitengewone hoogte opgezweept en het droeve resultaat was dat vier dagen later de rechterdijk van de Bolkebeek voor den eterken druk bezweek en groote uitgestrektheden land onderliepen. In Februari opnieuw storm: een matroos van de IJM. 16 sloeg over boord en ver dronk; bij Terschelling verging een Urker botter met 3 man aan boord: op onze west kust strandden meerdere schepen, waaronder de Shcmga. welker wrak nog allijd te zien i9 nabi] Zandvoort; le Dieren geraakte een 2G-jarige vrouw door den 6torm te' water en verdronk en tot overmaat van ramp bezweek thans ook de linkerdijk van de Bolksbeek. Omstreeks dienzelfden tijd (17 Februari) werd het rijkslaboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse door brand verwoest. 16 Maart: bij Wijhe wordt een landbouwer door een trein gegrepen en vermorzeld; 14 April: vee-auto bij Wezep door een trein ge grepen, 2 kinderen gedood, benevens de chauffeur; 17 April: melkrijder bij Echten door den trein gedood, Tien dagen daarna verloor nabij Woerden een olie-venler op dezelfde wijze het leven. Den veertienden Juni stak andermaal de storm op, doch hoewel ook nu ee-nige schepen in nood ver keerden, vielen er geen menschenlevens te betreuren. Op i Juli sloeg de blikeem in een graansilo te Weert, tengevolge waarvan drie personen werden gedood. Een week later volgde de sensatie van de zieklegevatlen aan boord van het stoomschip Insulinde, die voor eenige passagiers een noodloltigen af loop hadden en de bekende kweslie hebben uitgelokt tusschen een drietal Leidsche hoog leeraren en een aantal Indische artsen: 13 Juli: mijnramp in de Hendrik nabij Bruns- sum, 13 dooden. In de week daarop kwamen niet minder dan 23 menschen om het leven, als gevolg van de hitle. die menigeen ver leidde om in rivieren en meertjes verkoeling te zoeken. Op 2i Juli stortte te Rotterdam een vliegtuig in de Waalhaven, waarbij één doode viel te betreuren, terwijl het springen van een kanon in de legerplaats Oldebroek twee dagen later tengevolge had dal een mi licien werd gedood on epn ander voor heel zijn leven werd verminkt. Ook Augustus bracht een vliegongeluk, namelijk to Heerlerheide, waar vier personen ten offer vielen aan slecht materiaal en mis schien onvoldoende besluurderecapaciteiteu. In September «schtten de onbewaakte over wegen weer tal van slachtoffers: 3 bij Heili- geriee, één bij Helmond on één bij Eerbeek, terwijl dezer dagen e?n woonwagenbewoner mot zijn vrouw in de buurt van OldenzaaJ door een trein werden verpletterd. Tenslotte zij herinnerd aan het ongeluk met de schip brug le Deventer (2 dooden) en aan de vree- selijke stormramp van November, waarbij het doodenaanlal de 60 heeft benaderdl e Een groot aantal personen en instellin gen hebben in 1923 gejubileerd of zijn om eenige andere reden gehuldigd. De voor naamste daarvan waren: 1 Jan.: 1. Nootho ven van Goor, 25 jaar directeur van Van Goor en Zonen's Uitgevers Mij. te Gouda; 4 Jan.: 75-jarig beetaan der Uitgevers-Mij. Marlinue Nijhoff, le Den Haag; 5 Jan.; 100-jarig bestaan Algemeen Handelsblad, te Amsterdam; 11 Jan.: Mengelberg eere-doc- tor van de Columbia University, te New- York; 23 Jan dr J H. Gunning, em. pred, te Hilversum 70 jaar; 24 Jan 100-jang be staan van de Javascbe bank te Batavia 25 Jan.: dr. J. A- Beyerman, em.pred. der Rem. Gem. te Amsterdam, voor 50 jaar tot doctor in de Godgeleerdheid bevorderd; 28 Jan.: Prof. dr. E Dubois, te Amsterdam. 70 jaarj 1 Febr.: 25-jarig bestaan der Rijksvgrzeke- ringbank; 7 Febr.: het oud Tweede Kamer lid, A. Baron van Dedem, te Dalfsen, 90 jaar; 12 Febr.: de sociaal-democraat (lid der Tweede Kamer), J. H. Schaper, 60 jaar; 16 Febr huldiging van prof Hugo de Vries, te Amsterdam, ter gelegenheid van zijn 80ston verjaardag; 19 Febr.: 40-jarig ambts jubileum van den Ned Herv. pred ds. D. Bax. te Hoofddorp; 22 Febr. hel Eerste Ka merlid, Henri Polak, te Laren. 60 jaar; 23 Febr.: prof. dr. J W Pont 25 jaar hoog leeraar aan het Hersl. Evang. Seminarium te Utrecht; 1 Maart: L. J. van Wijk 40 jaar secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, te Amsterdam; 13 Maart: ds. K Fernhout, Geref. pred te Vreeland, 70 jaar; 3 April: 50-jarig bestaan van het Rotterdamsch Nieuwsblad; 4 April: eeuwfeest der firma van Houlen, te Weesp; 6 April: de lands drukkerij beslaat 100 jaar; 6 April: A. H, Gerhard, te Amsterdam, lid der Tweede Ka mer. 70 jaar; 8 April: J. Stamperius, de bekende schrijver van kinderboeken, 70 jaar ;23 April: huldiging van baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, bij zijn terugkomst in Nederland. 27 April: 26-jarig jubileum van de Gemeente Gasfa briek te Noordwijk; en 60-jarig bestaan van de Hoogere Krijgsschool, te Den Haag; 1 Mei: Mr. Th. Heemskerk, te Den Haag, voor 40 jaar gekozen tot lid der Tweede Kamer; 15 Mei: 25-iarig bestaan de A. R. Rotier dammer, 16 Mei: dr. N. M. Josephus Jitta, te Den Haag, de voorzitter van den Gezond heidsraad, 70 jaar; 19 Mei: 25-jarig jubi leum van den R. K. Bond van spoor- en tramweg-personeel St. Raphael, te Den Bosch; 14 Juni: Luit. Gen. b.d., tevens oud—minister van oorlog, W. F Pop, te Den Haag, 70 jaar; 19 Juni: huldiging van mr. D. Fock, oud-gouv. van Ned Indie, ter ge legenheid van zijn zeventigsten verjaardag; 20 Juni: dj. L. H. A. Bühler, em. pred. der Ned Herv. Kerk te Scheveningen, 90 jaar; 26 Juni: 4fl-jarig bestaan van de Ned. Heide-Mij.; 6 Juli: 25-jarig ambtsjubileum van de H. Haspers. Geref. pred (e Koude kerk; 22 Juli: de voorzitter van de Alg. Re kenkamer, le Den Haag. jhr. mr. J. H. van Reenen, 80 jöar; 23 Juli: Mevr. de Boer van Rijk, 75 jaar; 2 Augustus: de Koningin- Moeder, 70 jaar, evenals Catharina van Rennes, te Utrecht; 14 Aug.: 40-jarig pries terfeest van mgr. H. J. M. Taskin, te War mond; 1 Sept.: mevr. A. Noordewier. Reddingius, te Hilversum, 60 jaar oud. als mede 40 jaar concert-zangeres; 4 Sept.: d» bekende romanschrijver, Herman Robbers, te Amsterdam 60 jaar; 7 Sept.: 175-jarig jubileum der firma Douwe Egberts, te Joure; 13 Sept.: 10-jarig herdenkingsfeest van den Bija. Vrijw Landstorm, te Den Haag; 12 Oct.: eeuwfeest van de Kon. Militaire Aca demie, te Breda; 30 Nov.: prof. Treub, te Den Haag, 70 jaar; 1 Dec.: Leen Senff, te Noordwijk, 60 jaar bij de Porceleyne Fles, Tot slot van ons overzicht van den bin- ncnlandschen toestand volge hier een lijst van eenige bekende Nederlanders, die door den dood van ons werden weggerukt: E. C. Baron Sweerts de Landas Wy- borgh, commissaris der Koningin in Zuid- Holland 76 jaar, prof. dr. J. van Rees, te Hilversum, oud-hoogleeraar in de biologie te Amsterdam, 73 jaar; jhr. J. A. Mazel, to Zeist, bisschop van de Vrije Kath Kerk, 58 jaar-, ds. H. J. L. Poort, te Streefkerk, voorzitter prov. kerkbestuur van Zuid- Holland der Ned. Herv. Gem., 70 jaar;1 prof. Mag. G. de Langen Wendels, hoog- iue-raar aan de R. K. Universifeit te Nij megen, 60 jaar; M. Zwollo, beeldhouwer te Voorschoten, 61 jaar; m.r G. W. baron van der Fellz, te Assen, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin en oud-lid der 1ste Kamer, 74 jaar; dr. H. Franssen, te Zwolle, 68 jaar, lid van de lsle Kamer; gep. gen, maj. jhr. H. Laman Trip, te Oegstgeest, 87 jaar; C. R. M. Spoor, kunstschilder te Heemstede. 60 jaar. Hen. rik Schol te, bekend onderwijsman teUlrum, 80 jaar. Jan Toorop, te Den Haag, 69 jaar; ir. J. Muysken, dir. van Werkspoor te Amsterdam; de actrice Wilhelmina van der Horstvan der Lugt Melsert. te Am sterdam, 57 jaar; mr J. Ankerman, le Den Haag. oud-lid der 2e Kamer. 58 jaar; J H M Evelijn, een der bekendste land bouwers uit den Haarlemmermeer, wonen de te Vijfhuizen, 80 jaar; G. v. d. Valk Bouman. burgemeester van Leiderdorp, 70 jaar; J. Chr. P. Kraayenhoff van der Leur, te Den Haag, secr. van de Ned. Reeders- 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10