BERICHT. 69^ JAARGANG ZATERDAG 29 DECEMBER 1928 No. 21102 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertent.en uit Leideo en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiên 86 Cts pet regel. Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer B Cta Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 72.35. per weel: 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weel; „0.18 Franco per post 7 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Dinsdag a.s., 1 Januari 1929, verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet en zijn onze bureaux den ge- heelen dag gesloten. DE DIRECTIE. I HINDERWET. 1 Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van de firma J. J. Kranz en Zn., om vergunning tot het uit breiden van de lakenfabriek in de perceelen Oude Singel Nis. 86, 89, 90, 92. 102, 106, 108, Volmolengracht No. 18 en Langegracht Nis. 7 t. en m. 29, kadastraal bekend Ge meen Ie Leiden, Sectie B. Nis. 2569, 2930, 2782 en 2783. Gelet op de ark 6 en 7 derHinderwel: Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12 Januari 1929 dee voormiddags te hall elf uien op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen. terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig ark 7 dar Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijp verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. 4507 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 29 December 1928. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van hen. die zich daar toe hebben aangemeld, dal de kaarten ter bekoming van kostelooze genees- en heel kundige hulp, gedurende het jaair 1929, moeien worden afgehaald in het Elisabeths- hol aan de Oude Vesl en wel op Woensdag 2 Januari 1929 van des voormiddags half elf tot Iwaalf uur en van des namiddags half twee tot vier uur. 4406 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 29 December 1928. BURG. EN WETH. BEZOEKEN DE WELDADIGHEIDSINSTELLINGEN. Gisteren heeft het Dag. Bestuur dezer gemeente, in twee groepen verdeeld zijn Qaarlijksche inspectie over de verschillende instellingen van weldadigheid gehouden. De bezoeken waren vooraf aangekondigd, Boodat de besturen der instellingen aanwe zig konden zijn en de heeren konden ont vangen. B. en W. lieten zich over den toestand .van de respectievelijke instellingen inlichten niet alleen, doch stelden ook een zelfstan dig onderzoek in, spraken hier en daar met verpleegden, inspecteerden hier en daar het verrichte werk, informeerden naar voeding len verpleging, stelden zich in één woord bp de hoogte van deze inrichtingen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP- HANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wijziging: W. L. Kanbier, Haarlemmerstraat 165a, Meubelhandel. Opheffing Filiaal: Haarlem merstraat 257. Nieuwe Inschrijving: J G. de Boer, Gebr. Treubstraat 1, Voor scholen, Drogisterij. Eigenaar: J. C. de Boer te Voorschoten. Opheffing: J. Spruyt C. Gzn., Rijnkade 6, Alphen a d. Rijn, Veehandel. J. M. Chardon, Dorps straat 123125, Zevenhoven, Graanmaal- derij en handel in granen, zaden en peul vruchten. „Cremona", Hansenstraat 32a, Pathéfoon- en muziekhandel. H. J Blom- mendaal voorheen W van Dorp. Donker stee? 14. Winkelier in Gouden en Zilveren werken. A. Eikelenboom, Oude Singel 112, Handel in Zuivelproducten. COÖPERATIEVE TUINDERSLEENBANK. Op de gisteren gehouden publieke verkoo- ping is door bovengenoemde Bank aange kocht hel Bankgebouw Rapenburg 63 waar heen het bedrijf, wat belangrijk zal worden uitgebreid, eerstdaags van Hooigracht 34 zal worden overgeplaatst. De bedoeling is ook het cheque en wissel- verkeer in het bedrijf op te nemen, waarvoor de Bank den geheelen dag zal geopend zijn. EEN WAARDEEREND ARTIKEL OVER ONS LAND. Een oud-Leidenaar, thans woonachtig te San Francisco zendt aan bekenden hier ter 6tede het nummer van 10 December j.L van de „Calland Post", het groote avond blad te San Francisco. In dit nummer nu komt onder het hoofd „Het land der overstroomingen" en geïl lustreerd met een foto van de jongste over stroomingen bij Barendrecht, navolgend ar tikel voor, waaruit weer eens duidelijk naar voren komt, dat ook velen in het buiten land ons land en zijn bewoners weten to waardeeren. Geen beschaving is zoo oud, zoo hecht en zeker, dat deze zichzelf veilig voor de Natuur kan beschouwen. Deze foto, in de directe omgeving van Rotterdam (Holland) genomen, toont ons, wat er in Nederland geschiedt, wanneer een dijk doorbreekt en het zeewater over de met moeite gewonnen landen vloeit. De Hollanders zijn aan zoo iets gewoon geraakt, zdj accepteeren het kalm, en zijn er ieder jaar opnieuw op voorbereid. Weinige levens gaaD er bij verloren, om dat zij weten hoe te handelen^ wanneer het water in aantocht is. Zij hebben hun leven lang gewoond achter de kunstmatige dijken, en zijn niet van plan te wijken. Iemand, die de Hollanders niet kent, zou veronder stellen, dat het een rusteloos en nerveus volk moet zijn, steeds door de mogelijk heid van een ramp vreezend: maar ieder een weet, hoe de Hollanders inderdaad zijn. Zij zijn kalm, bedachtzaam, ondernemend, en omdat zij de Natuur niet vreezen, vree zen zij niemand. Ieder van ons zal zich de geschiedenis herinneren van een kleinen jongen die een lek ontdekte in een dijk, dicht bij zijn hnis. Hij was bang, dat het gat grooter zou wor den, wanneer hij wegliep om hulp te haler. Daarom bleef hij en hield zijn arm in boA gat, tot men hem den volgenden morgt>i vond. Hij begreep, evenals alle Hollanders, volkomen do enorme waarde van de dijken, door zijn voorouders gebouwd. Maar de Hollanders overschatten hun dijken niet. Zij beschouwen de vrijheid van nog meer waarde, en toen zij in de 16e eeuw telkenmale voor deze vrijheid tegen cks Spanjaarden moesten vechten, staken zq hun dijken door, en lieten hun landerijen onderloopen, om een overwinning moeilijker te maken. De groote Universiteit te Leiden werd gesticht als gedenkteeken voor de vrijheid, en ter herinnering aan het water, dat over de dijken kwam en meehielp aan de be vrijding der stad. Het Nederlandsche Volk is een voortdu rend voorbeeld voor de andere Volkeren der Aarde, hen aansporend, zich zoo goed mogelijk door de moeilijkheden heen te slaan, en verstandig en moedig te leven. De Hollanders bleven neutraal gedurende den Wereldoorlog, ofschoon de stormen van den oorlog onstuimiger waren, dan een der springvloeden, welke tegen haar kusten beukte. Zij hielden een leger van 300.000 man, gereed om een paar slageD toe te brengen aan het leeer, dat zou trachten hun land binnen te drintren. En zeker zouden zij hun dijken opnieuw hebben doorgestoken, indien dit noodzakelijk ware geweest. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. Aan de 220e vergadering ging vooraf de expositie van een groot aantal artistiek uit gevoerde reproductie's, allen betrekking heb bende op het dezen avond te behandelen onderwerp. De voorzitter de heor J. A. Verhoog opende deze laatste vergadering de9 jaars en gaf na het goedkeuren der notulen, hel woord aan den spreker voor dezen avond, de he*er L. Levisson, Directeur der Ned. Rotogravure Mij. alhier, die tot onderwerp had gekozen: „Moderne Reproductiemethoden". Waar van deze lezing reeds eerder verslag werd gegeven zullen wij nu daarop niet meer terugkomen. Een luid applaus was wel het bewijs, dat dit college in het kunstdrukken zeer gewaar deerd was. Nadien werden de kasnazieners oveT 1928 benoemd de heeren B J. Huurman Jr. en Jac. Rozeraond. De begrooling voor 1929 van den penningmeester den heer A. J. Turion werd goedgekeurd; de tijdschriften voor 1929 geregeld, waarna ten slotte de heer Bern Planjer vroeg of de Vereeniging op den bres zou slaan bij eventueele schen ding van Leidens natuurschoon in verband met de dempingsplannen De Voorzitter kan in deze het uitbreidings plan niet vooruilloopen. doch het Bestuur blijft diligent. Mei eenige vriendelijke woorden bij de scheiding des jaar sloot de Voorzitter deze laatste vergadering van 1928. DE BIOSCOPEN. De groote film die in het Trianon- theater aan de Breestraat voor de pauze draait en waarin Harry Liedtke en Maria Paudler de hoofdrollen vertolken is geti teld „Als je lacht, dan ben je rijk." Waar om men deze overigens uitstekende film zoo genoemd heeft is ons een raadsel. Doch, what is in a name Tientallen an dere, betere namen had men deze Aafa^ rolprent kunnen geven. Doch wat doet de naam ertoe. Om de film zelf gaat het. En wat deze betreft; wij hebben dikwijls veel minder gezien met pakkender en betere namen. Het gegeven van de film is wel grappig. Maar het spel is nog beter. Liedtke en Maria Paudler laten zich op z'n sterkst bewonderen. En de bijrollen worden even eens uitstekend vervuld. Kostelijke scènes worden kostelijk gespeeld en alles bij el kaar maakt deze film tot een die men met zeer veel genoegen tot het einde volgt. Van geheel ander genre is de film die na de pauze gedraaid wordt en die getiteld is „De groote circus-seDsatie." Sensationeel is deze film inderdaad. En goed gespeeld ook. Een waardige aanvul ling van het ook overigens goede program ma. Goed ook wat betreft de attracties op het toon eel, de jodelende Zwitsers en de zang van Adolf Princello. De Zwitsers tre den naar men zal weten reeds voor de tweede week in Trianon met groot en ver diend succes op. Het C a s i n o-T heater biedt dese week weer een tweetal films. Voor de pauze gaat „De Purpere Dageraad", een dramatische schets, die niet onaardig is geschreven. Bessie Love is de hoofd ver tolkster. Hieraan gaan vooraf het Nieuws, een boottocht van Mainz naar Keulen langs den Rijn, waar we schilderachtige natuuropna men in zien en „Haast u langzaam" een klucht in twee acteü, met Bobby Ray in do hoofdrol. Na de pauze zien wij Jean Forest, een jeugdige artist in „Twee Wegen", een film, die ons laat zien hoe eèn zekere Paul Dupuis, die door overlijden van zijn vader de school heeft moeten verlaten, op een drukkerij werkzaam is, daar onder in vloed komt van een slechten vriend, Jules Morin geDaamd en onrechtvaardig be schuldigd wordt va ndiefstal. Hij sluit zich aan bij de padvinders, en legt den eed af altijd eerlijk en trouw te zijn, zooals pad vinders dat betaamt. Hij komt echter voor moeilijkheden en kan nog niet, mede door zijn eedsaflegging, den werkeüjken dief Julis Morin, wiens moeder hij heeft beloofd baar zoon niet te zullen verraden, als den dader aanwijzen. Paul weet zich tenslotte toch op eervolle wijze aan zijn noodlot te ontworstelen, hetgeen Julis Morin te mach tig wordt en het goede voorbeeld van Paul voor oogeD houdendee bekent hij zijn schuld. Iedere padvinder bezoeke deze film die sterke propagandeering draagt voor dë padvinderij. In het nu binnenkort geheel gerestau reerde L u x o r-T heater wordt deze week een programma gegeven, dat onge twijfeld de moeite van een bezoek aaD dit theater waard is. Een interessant journaal wordt gevolgd door een komisch verhaal, getiteld: „De girl van de revue", dat niet alleen voortreffelijk spel te zien geeft, maar bovendien uitmunt door fraaie costumes en scherpe fotografie. Op het tooneel tracht „De Frema" het publiek door zijn dwaze houding, door z'n zonderlinge grollen en kunsten aan het lachen te brengen, en hij had gisteravond bij een deel der aanwezi gen ook succes, al waren zijn grapjes over het algemeen vrij goedkoop. Na de pauze gaat tenslotte als hoofdfilm„Minnespel", het voor de rolprent bewerkte tooneelstuk van Arthur Schnitzler. Het is de geschiede nis van een student, die verward raakt in de strikken van een behaagzieke getrouw de vrouw, die met het grootste gemak haar echtgenoot telkens weer bedriegt, doch ten laatste in de val loopt, als haar man van bevriende zijde wordt gewaarschuwd. De student heeft intusschen kennis gemaakt met een arm, doch knap meisje en het ge- vols is dat de twee jongelui op elkaar ver liefd worden. Edoch: het jonge geluk wordt maar al te spoedig verstoord tenge volge van de verhouding met de gehuwde vrouw, die door haar mao uit huis wordt gejaagd, waarna de bedrogene zich naar den student begeeft en van hem voldoe ning vraagt. Frits, die inmiddels niets meer om de vrouw geeft, is nochtans verplicht aan den wensch van zijn bezoeker te vol doen, en dan, juist op het moment, dat het jonge meisje meent, dat er voor haar teza men met den jongeman een nieuwe toe komst zal aanbreken, komt de tijding dat Frits door zijn tegenstander is neergescho ten en is overleden! In een buitengewoon spannende scène wordt dan aan bet slot de smart uitgebeeld van het meisje, dat ook in de ouderlijke woning thans geen troost meer vermag te vinden... Het programma van 't C i t y-T heater besta-at uit twee hoofdfilms, voorafgegaan door een interessante film over den wegen aanleg in Canada. Voor de pauze loopt dan „Het drama in het oerwoud", een film, welke zich afspeelt in de Canadeesche wou den en waarin de hoofdrol vervuld wordt door Forrest Stanley. Sills, werkzaam bij den heer George Renwick, eigenaar van uitgestrekte bosschen, krijgt tijdelijk de opdracht, toezicht te houden op don afvoer van boomstammen naar het Zuiden. H«j komt tot de ontdekking, dat er talrijke boomstammen verduisterd worden en ver denkt hiervan John Barrel, opzichter en tevens verloofde van Leonore, dochter van den heer Renwick. Wanneer Leonore nu een bezoek brengt aan haar vader en een poosje verblijf houdt op de plaats van af voer krijgt ze Sills lief en trouwt spoedig met hem. Bij een hevigen boschbrand wordt Sills zwaar gewond, waarbij zijn oogzenuw zeer te lijden heeft gehad en j"ist op den dag, dat Leonore moeder wordt, verliest Sills geheel het gezicht en kan dan zelfs zijn kindje niet zien. John Barrel beschouwt nu zijn tijd gekomen en begint Leonore te bepraten, zeggende, dat zij op deze ma nier niets aan haar leven heeft en tenslotte besluit zij met Barrel mee to gaan. Intua- schen is aan het licht gekomen, dat Barrel groote partijen boomstammen verduisterd heeft. Op het laatste moment komt alles weer in orde en worden èn Sills èn Leonore beide weer ziende, daar de eerste het ge zicht weer terugkrijgt en de laatste heeft ingezien dat zij toch alleen maar van Sills en haar kindje houdt. Als tweede hoofdfilm draait na de pauze „Om de heerschappij der Zee", een film spelend in den tijd van Koningin Victoria van Engeland en waarbij twee scheepsbou wers, de een van Engelsche, de andeTe van Araerikaansche afkomst, wedijveren wie het eerste een lading thee van China naar Bos ton kan brengen, wijl de overwinnaar dan voortaan den alleenhandel van thee uit China naar Amerika zal krijgen en we vol gen met allo aandacht het Amerikaansche schip, waarop zich onderwijl een heele roman afspeelt. Een zeer boeiend en sen sationeel filmwerk. VERZOEK AAN HET PUBLIEK. De directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis van het publiek dat morgr-n (Zondag 30 December) de bjjbussen slechts eenmaal gelicht worden, des avonds om 19 uur, evenals op andere Zondagen. Personen die in verband met het a.9. nieuwjaar brieven of drukwerk ter po3t wenschen te bestellen, worden met het oog op te verwachten over- vulling van de bussen in de verschillende wij ken, verzocht, morgen zooveel mogelijk hun stukken in de bussen van het hoofdpostkan- aaa de Breestraat te willen werpen. PAST OP UW TOONBANKLADE. Een tot nu toe onbekend gebleven indi vidu heeft gisteren hier ter stede zijn slag geslagen met een werk dal hij blijkbaar goed verstaat, n.l met ladelichten. De man slaagde er in uit de toonbank lade van een winkelier aan de Haarlemmer straat een bedrag van ongeveer f. 65 te ont vreemden en ten nadeele van de firma E. aan de Breestraat stal hij een bedrag van ongeveer f. 130. De handige ladelichter heeft ook nog bij andere firma's hier ter stede zijn geluk be proefd, maar door een „ongelukkige" sa menloop van omstandigheden werd hij daar wegens de aanwezigheid van andere cliënten in den winkel verhinderd :r. de uit oefening van zijn bedrijf. De man is omstreeks dertig jaar. heeft een donker uiterlijk en is in een donkere win terjas en als heer gekleed. Voor het examen Steno-Typen in do Ned. taal van de Ver. v. Dir. v. Pont- scholen (afd. Leiden, Steenschuur 14) slaagdende dames G. Beun, G. H. Parijs, A. W. Ravestijn en de heer J. A. Burger. Idem voor Kantoorstenograaf: de dames C. v. Breukelen en W. de Vries. Idem voor Machineschrijven de dames A. de Graaf, A. Rosier. G. E. H. M. Smit en de heeren P. J. Gijsman, I. de Kloe, alhier. Voor het examen heilgymnastiek en massage slaagde te Haarlem de heer J. P. A. Castelein, alhier. Bij ondershand6ehe aanbesteding is door de directie van „Het Leidsche Tennis park" de bouw van het Clubhuis volgens het ontwerp van Co Bran des, opgedragen aan het Technisch Bureau voor Bouwnijver heid te VGravenhage. Wij vestigen er de aandacht op, dat het Museum de Lakenhal en de daar thans te bezichtigen Tentoonstelling op Nieuw jaarsdag gesloten zullen zijn. Van politiewege is bjj de firma Dieben geschut een vette zwartbonte koe die op de markt was achtergelaten. BINNENLAND. Op 7 Januari tal B. H. da Koningin. Koeder een radio-telefonisch gesprek voeren met mevr. De Graeil, de echtgenoote van den Gouvernenr-Generaat van Ned.-IndiP. (Binnenland, 2e Blad.) De Keratvlncht naar IndiS; gisteren ta Medan aangekomen. (Binnenland, 2e Blad.) Het wetsontwerp tot nitstel van den vaccinedwang door de Eerste Kamer aan genomen. (Uit het Parlement, 2e Blad.) Vergaderingen van den Bond van Ned. Onderwijzers en van de Vereeniging voor M.n.l.o. (Kerk en School, le Blad). BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconferen tie tegen April 1929 bijeengeroepen. (Bui tenland, Iele Blad.) Crisicgernchten in Frankrijk. (Buiten land, 1ste Blad.) Beterschap van den Engelschen koning. (Buitenland, lste Blad.) Gistermiddag omstreeks kwart over drie uur is de 12-jarige M. D. tjjdens bet spelen met een oud onderstel van een vouw. wagentje met een boen bekneld geraakt tus- scben de spaken van een der wielen. Het jongentje verwondde zich even boven den enkel en werd door den E.H.D. naar hot Acad. Ziekenhuis vervoerd om daar te wor den verbonden. Op de Havenbrug heeft gistermiddag omstreeks drie nnr een aanrijding plaats gehad tnsschen een auto en een paard en wa gen bpstuurd door den vleeschhouwer H. R. alhier. De auto zoowel als het wagentje werden beschadigd en de heer H. R. ont wrichtte zjjn schouder. Toen hedenmorgen een conducteur van den stoomtram naar Heemstede den 70-ja- rigen passagier C. Z. nit de Valkensteeg, wiide verzoeken te betalen, bleek hem dat de man onwel geworden was en buiten bewust, zjjn verkeerde. Men waarschuwde den Eersten Hulpdienst en bracht den man alt den wa gen. De geneesheer die spoedig ter plaatse verscheen, kon slechts 's mans dood consta. teeren. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 27 De. cember 1928 ingeschreven 989 werkzoeken den. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 1042. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. Samen Uitblijspel in 3 bedrijven en een voorspel door Winchell Smith en John E. Hazzard. Na een jaar te hebben „gebromd" onschuldig, zooals later blijkt komt Joe Bascom weer in de vrijheid terug, opge wacht door twee kornuiten, die hij in de gevangenis leerde kennen. Zij willen hem meetronen op hun boevenloopbaan, maar hij, Joe, wii er niet van weten, toevalsmis- dadiger als hij zich voelt. Hij wij thuis een nieuw leven gaan beginnen. Daar vinert hij echter zijn moeder in groote zorgen dank zij de „onbaatzuchtigheid" van een haar steunenden diaken, die het op haar huis en vruchtenboomgaard heeft voorzien. Daar verschijnen ook beide boeven, en met hun drieën knappen zij alle moeilijkheden op, gesteund door een knecht van genoemden diaken. Beide boeven worden eerbare men- schen, volgen het goede voorbeeld van Joe (die zijn geliefde, de dochter van den diaken, krijgt) en trouwen netjes. Het slot is met recht: eind goed. al goedl Hoe dit allemaal gebeurt en welke zon derlinge verwikkelingen er ontstaan en ontknoopt moeten worden, dat laat zich niet gemakkelijk vertellen, men moet dat voor zich zien afspelen. Te meer, waar de auteurs er m geslaagd zijn, om een bepaald geestig blijspel van dit gegeven te maken, vooral in de eerste bedrijven. Het slot va't terug, maar niettemin is „Samen Dit..." op blijspelgebied een der aardigste stukken dit seizoen hier nog vertoond. Het Schouwtooneel geeft bovendien een keurige vertolking aan het gevat. Om te

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1