PHILIPS RADIO Humor uit het Buitenland, UIT RUSLAND. H. G. v. LU JKEN, Breestr. 39, Tel. 35 GEMENGD NIEUWS. Matigheidspropagandiste „Maar als de verleiding komt. denk Je dan nooit aan Je vrouw, thuis Vroolijke ziel«Jewel, dame, maar op zulke oogenbllkke ken Jk geen vrees", (London Opinion), „Zoo. Je hebt Je engagement met Paul dus afgemaakt „Ja. ik ontdekte dat zijn liefde niet sterk genoeg was om alle kleine moeilijkheden van het dagelijksche leven te door staan". „Hoe kwam Je daarop „Wel. hij was altijd weer boos, lederen keer als die lieve kleine PUI hem In zijn been beet". (Passing Show) OpzichterHel daar, ben je gek geworden, waarom hink Je op een been over die plank Jochem „Nou, lk ben bang dat die plank m"n heele gewicht niet droage kan, boas". (Humorist) „Vader heeft me vijf duizend gulden geboden als lk me voor mijn een-en-twlntlgste jaar niet liet kussen door een Jong- mensch". «Zoo, en wat zou Je met dat geld hebben gedaan (Life) „Het ls dikwijls mijn liefste wensch een man te zijn". „Waarom „Als lk langs de winkels ga denk lk er aan hoe gelukkig i mijn vrouwtje met al die schattige japonnetjes zou kunnen wflVpn, (Passing Show). r# I «Zeg eens, keUner, dat ls toch al te bar. Dat bord ls heelemaaf 'nat" „Pardon meneer, dat ls Uw soep", .(Lustige Kölnex Ztg^j (Nadruk verboden). KERSTFEEST IN RUSLAND. In Rusland voltrekt zich alles volgens een door de eeuwen gekeiligden ritus, waarvan de overtreding als een groote zonde wordt beschouwd. Voor eiken belangrijken feest dag bestaan voorschriften, die alle bijzon derheden, alle gebruiken, de geheeie hou ding bepalen. En deze voorschriften, waar van een groot gedeelte van heidenschen oorsprong is, is in de oogen van het volk even belangrijk (vaak zelfs nog belangij ker) dan de kerkelijke ritus. Ook Kerstmis, op een na de belangrijkste feestdag van het Russische volk (de eerste plaats neemt Paschen in), heeft zijn ritus, zijn gebruiken, die ontstaan zijn in de grijze oudheid en tot op heden voortleven. In tegenstelling met het Westen, waar Kerstmis en Nieuwjaar afzonderlijke, door geen band verbonden feestdagen zijn, vormt in Rusland de tijd van 25 December tot 7 Januari een geheel; dat wordt aange duid met den naam „swjatki" (gewijde da gen). De hoogtepunten van de swjatki zijn de Kerstdagen, Nieywjaar en het feest van 6 Januari (die dag wordt in Rusland niet „Drie Koningendag" genoemd, maar „Kresjtsjenieje" d.w.z. het Doopfeest; vol gens de overlevering van de orthodoxe kerk werd Jezus dien dag door Johannes den Dooper in den Jordaan gedoopt; de kerke lijke benaming van dien feestdag is „Bogo- jawljenieje", d.w.z. het Verschijnen des Heeren). Elke dier hoogdagen is het cen trum van een eigen cyclus van gebruiken, maar het blijven toch drie hoogtepunten van één geheel, van ,de swjatki, een merk waardige tijd, welke vroomheid vereenigt met jolijt, lange gebeden met uitgelaten feestviering. Christelijken ootmoed rnet heidenschen levenslust, strenge vastenda gen en overdadige maaltijden. De feestelijkheden beginnen den avond v66r Kerstmis. Door de straten loopen troepjes opgeschoten jongens en meisjes en zingen voor elk huis gewijde liederen, die bekend zijn als „koljadki" (een verbaste ring van het Latijnsche woord „Calendae). Ofschoon deze liederen als gewijd gelden en het zingen er van als ëen Gode welgevallige daad beschouwd wordt, is de oorsprong er van heidensch. In die liederen wordt ge sproken van de „heilige Koljada" (bedoeld wordt natuurlijk de zon, maar dat weten de zangers, ongeletterde boerenjongens en meisjes, niet), die gevierd moet worden; in zeer vele „koljadki" wordt gesproken over een erf dat zeventig werst lang is en door een ijzeren palissade omgeven; op dat erf staan drie paleizen met gouden daken; in een paleis woont het gouden zonnetje, in het andere de zilveren maan, in het derde de sterren. Er is een „koljadka", die veel gezongen wordt en zeer bemind is, waarin het brengen van een offer beschreven wordt. !n dramatische bewoordingen wordt in dat lied verteld over een grasveld achter een groote rivier, temidden van oerwouden; op dat grasveld brandt een groot offervuur; om het vuur zitten op banken jongens en meisjes en zingen liederen aan de „heilige koljada"; bij het vuur staat een grijsaard en zei een stalen mes aanvoor het offer vuur staat een bok. die geslacht moet wor den. Het lied is dus een beschrijving van de viering van het zonnefeest in de grijze oud heid door de hcidensche voorouders van de Russen. Zooals gezegd begrijpen noch de zangers, noch de toehoorders de eigenlijke bedoeling van de woorden; zij beschouwen het geheel als liederen ter eere van Christus; deze voorstelling wordt verklaard door twee omstandigheden: de taal waarin de liederen gezongen worden i9 oud en voor de meeste Russen weinig begrijpelijk, in den loop der eeuwen zijn verder in de liederen Christe lijke fragmenten ingelascht, die in geen enkel verband tot het geheel staan, maaT de overtuiging van de Russen, dat de „kol jadki" gewijde liederen zijn, versterkt. De liederen worden aandachtig aangehoord, waarna de huisvrouw de zangers bedankt en hun worst, ham, gebraden vleesch, koek e. d. geeft. De verzamelde levensmiddelen worden later op een bijeenkomst van de dorpsjeugd opgegeten. Ofschoon de zangers zich volkomen be wust zijn van de vroomheid van hun tocht, maken zij toch gebruik van elke pauze tus- schen het zingen om te stoeien, sneeuwbal len te gooien en elkaar met sneeuw in te wrijven. En daarbij heerscht een vroolijke stemming; er wordt gelachen en pret ge maakt. De jongere generatie (jongens van 1215 jaar) heeft een andere taak: zij loopt met de „ster". Van papier wordt een ster ge maakt, in het midden waarvan een klein icoontje met een kaarsje er vóór geplaatst wordt. Een troepje jongens met den „sterre- drager" voorop trekt door het dorp of het stadje en bezoekt elk huis. Vóór alles zege nen de jongens zich voor de heiligenbeelden (in Rusland steeds geschilderd, nooit van steen of ander materiaal vervaardigd), die in elk Russisch huis in den „rooien hoek" (rood beteekent in Rusland schoon) hangen en vragen daarna verlof om hun liederen te zingen. Er wordt steeds onmiddellijk toe stemming verleend (weigeren zou een zonde zijn: de sterredragers en hun gevolg ver richten immers een Gode welgevallige daa^ en hun liederen vormen een onafscheidelijk onderdeel van de gebruiken, van den door de eeuwen geheiligden Kerstmis-ritus), waarna de jeugdige zangers hun reeprtoire afwerken. Het eerste lied is een soort lofzang op den heer des huizes, zijn vrouw, de kinde ren en zijn hofstede. Iedereen krijgt daarbij zijn beurt, waarbij hij zijn dankbaarheid voor de bewezen eer duidelijk moet toonen. Daarna volgen liederen, die een mengsel van heidensche en Christelijke zangen vor men, waarbij beurtelings Christus en de oude heidensche goden der Slaven ver heerlijkt worden. Daar echter ook hier nie mand do beteekenis van de liederen kent, wordt alles met even veel vroomheid aan gehoord. De jeugdige zangers krijgen ook geschenken in den vorm van levensmid delen. De Rus is vrijgevig van aard, zoodat de bezoeken van al die zingende troepjes bij niemand ergernis wekken. Integendeel, elke Rus zou zich beleedigd voelen, indien de „koljadki-zangers" of de „sterredragers" zijn huis zouden voorbijloopen, zonder hem te bezoeken, de gewijde liederen te zingen, op hem, zijn gezin en zijn hofstede een lof lied aan te heffen en de geschenken, die moeder de vrouw reeds klaargelegd had. aan te nemen Dat zou trouwens een ongehoorde hedeediging zijn. Dien avond is de vrijgevig heid nóg grooter dan gewoonlijk omdat het Kerstfeest komt na 40 vastendagen (de Kerst mis-vasten duurt van af half November tot Kerstmis), in welken tijd elke geloovige zich moet onthouden van alles wat het leven kleur geeft, zeer weinig mocht eten en daarbij slechts magere, weinig voedzame spijzen gebruiken. Kerstmis brengt dus een bevrijding van den zwaren last welken de strenge Russische vasten (en de Russische voorschriften over de onthouding tijdens de vasten overtreft verre alles, wat men in dit opzicht ni het Westen kent) en iedereen is verheugd, dat die sombere dagen voorbij zijn dat men zich verheugen mag over de ge boorte van het kind en van het leven. ge nieten. De tafels zijn vol van 9pijzen: eigenge maakte worst, ham, gebraden vleesch, door den ritus voorgeschreven spijzen en, na tuurlijk, veel wodka (brandewijn), want zender wodka is er geen vroolijkheid, zonder wodka voelt de Rus zich nooit echt vroo- lijk. Kerstmis opent op deze wijze een tijd van vroolijkheid. In geheel Rusland worn* feest gevierd, wordt gedanst, gezongen, veel gegeten. Er worden overal avondjes voor gemaskerden georganiseerd waarbij 'n vroo lijkheid heerscht, zooals een Westerling zich niet voorstéllen kan, want de Rus houdt sleeds van uitersten. In de steden worden overal bals georganiseerd, gezellige avondjes voor jongelui gehouden; gemaskerden trek ken uit het eene huis naar het andere en worden overal even gul ontvangen. Deze feeststemming duurt, met korte tusscueu- poozen den geheelen lijd der swjatki. Na Nieuwjaar bereikt de uitgelatenheid haar hoogtepunt. Die tijd wordt ook gekenmerkt door verschillende gebruiken, eveneens uit de grijze oudheid afstammend, die een Wes terling vreemd aandoen. Dat is echter een onderwerp, dat een afzonderlijke bespre king verdient. Alle pogingen van de bolsjewiki de oude Russische gebruiken uit te roeien door vlugschriften, tooneelvoorstellingen, lezin gen enz., het geloof van het volk in Christus te dooden, zijn mislukt. Kerstmis wordt nu op dezelfde wijze gevierd als vóór de re volutie. Dr. BORIS RAPTSOHINSKY. RECLAME. Standaard-Combinatie o Zeer fraaie geluidsweergave tl. 282.50 COMPLEET Uit voorraad leverbaar 220 en 125 Volt WIE IS HET MOOISTE MEISJE? Miss Holland naar een schoonbeidstonrnooi. Op uitnoodiging van „Le Journal" te Parijs en de „Daily Mail" te Londen heeft de redactie van „Het Leven" te Amster dam de regeling op zich genomen voor Ne derland van een specialen schoonheidswed strijd, welke georganiseerd wordt ter aan wijzing van een „Miss Holland", als de mooiste dame van Nederland. Deze „Miss Holland" zal door „Het Leven" uitgenoo- digd worden, in Februari a.s. te Parijs deel te nemen aan een Europeesch Schoonheids- tournooi, waarin twL-tig verschillende lan den vaD Europa elk een vertegenwoordig ster hebben Uit deze twintig dames wordt» aldaar door een groote jury „Miss Europa" gekozen, die de Oude Wereld zaJ gaan ver tegenwoordigen op het wereldconcours in Juni te Galveston (V. S. A.) In de Nederlandsehe jury, die „Miss Holland" kiezen zal, hebben reeds zitting genomen de heeren Jan Sluijters, jhr. Jan Feith, Louis Saalbom en mr. H. W. J. M. Keuls. De aanwijzing van „Miss Holland" moet nog in de maand Januari geschieden. De internationaal vastgestelde voorwaar den zijn: Nederlandsehe van geboorte en nationaliteit, leeftijd tusschen 16 en 25 jaar, ongehuwd en van onbesproken gedrag. BRAND. In een opslagplaats van meubelen. Gistermiddag bemerkten buren brand in de opslagplaats van R. in de Hofwyckstiaat, te Den Haag. Zij waarschuwden de brand weer, die natuurlijk gauw present was. Ter wijl het water in de slang kwam zag men het vuur zich uitbreiden naar de bovenver dieping. De brand woedde geheel achter in het huis. De vrouw van R. de familie woont boven de bergplaats had nog niet3 van het gevaar bemerkt. R. mag van geluk spreken, dat de brand weer zoo spoedig gewaarschuwd was en zoo dicht bij zijn huis staat. Vijf minuten later en ook de tweede verdieping had in brand gestaan en dan zou er geen houden aan ge- weset zijn, want het pand stond vol meube len en décor. Jac. van Bijlevelt vaart er slecht bij. Het décor van operette Drie arme kleine meisjes is in de vlammen opgegaan. Naar verluidt is er geen verzekering. Met één straal op de waterleiding er lag nog een sla-ng in reserve heeft de brandweer het vuur kunnen stuiten. De brand is ontstaan in een kist met hooi. Hoe is nog niet opgelost. Vermoedelijk is achteloos met vuur omgegaan. Gisteravond heeft een tamelijk ernstige brand gewoed in een gebouw op den hoek van de Derde H«go de Grootstraat en de Fred. Hendrikstraat te Amsterdam, in welks eerste verdieping gevestigd is de Stoomwas- scherij Neerlandia, terwijl in de drie daar boven gelegen verdiepingen zich de sigaren fabriek Primo Gusto van den heer A. Wou- tersen bevindt De brand is ontstaan in de droogkamers van de wasscherij en vandaar door het plafond doorgeslagen naar de pak- kamers van de sigarenfabriek. Hier vor. i het vuur gretig voedsel in de aanwezigen v >or- raden tabak en sigaren en heeft zich v -der uitgebreid naar de sorteerderij en be^j aats op de derde verdieping, doordat in een lucht koker en sterke trek stond. Zoowel de droog- kamer van de wasscherij waar ongeveer 3000 K.G. waschgoed aanwezig was als de drie verdiepingen van de sigarenfabriek zijn vrijwel geheel uitgebrand De brandweer had moeite om het vuur tot het gebouw te beper ken maar is daarin geslaagd. Tot 12 uur van nacht is zij met het blusschingswerk bezig geweest en heeft gewerkt met 5 stralen op de waterleiding. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand is niet bekend. In de Paulstraat te Arnhem is in een schoenfabriekje een uitslaande brand uit gebroken, waarbij de vlammen door het dak naar buiten sloegen en de geheeie werk plaats uitbrandde. De brand werd door politie en brandweer gebluscht. INBRAAK. Een gestolen geldkistje dooi twee jongens Gevonden. Door twee jongens werd aan den slootkant bij het Reeuwijksehe Sluisje te Gouda, een ijzeren geldkistje gevonden, hetwelk blijk baar met geweld was opengebroken. Zij de1- poneerden het aan het bureau van politie te 'Gouda, waar bleek, dat er zich waardevolle papieren in bevonden. Het kistje behoorde aan e'en zekeren v. W., wonende te Reeuwijk Uit een ingesteld onderzoek i9 komen vast te slaan, dat tijdens de afwezigheid der bewonprs men bij v. W. te Reeuwijk had in-, gebroken. Het kistje was van zijn geldelijken inhoud ontdaan. KINDERMOORD TE AMSTERDAM. De daderes gearresteerd. Uit Nieuwer-Amstel wordt gemeld, dat de marechaussée aldaar licht heeft gebracht in de duistere zaak van het vinden van het lijkje van een 1-jarig meisje iA een tocht sloot in den Bovenkerkerpolder. Gebleken is dat de'chauffeur, wiens.vader in Amstelveen woont, op den bewusten Woensdagavond een jonge vrouw had vervoerd, die eerst in het R.-K. Doorgangshuis een kind ging halen en daarna naar Amstelveen reed. In het Doorgangshuis heeft men de kleer tjes van het kind herkend. Hierop heeft men de moeder, een 20-jarige dienstbode, die een jaar geleden een onecht kind ter wereld bracht, gisteravond waar zij in haar be trekking was in hechtenis genomen. Zij beeft een volledige bekentenis afgelegd. ONGELUK MET EEN NACHTTREIN. Een stok uit de rails geslagen. De passagiers, die gisternacht om 4.56 uur met den trein van Rotterdam naar Nijme gen vertrokken, hebben, naar Het Volk meldt nabij het station Arkel eenige angstige oogenblikken beleefd. Toen de trein de brug over de Linge passeerde, voelden de reizigers een hevigen schok alsof er een botsing plaats vond. Vooral in het postrijtuig ontstond ver-> warring omdat de ruiten in scherven vielen en de lichten uit gingen. Een der beambten keek naai buiten en zag in de duisternis een waren vonkenregen en vlammen onder do wagens vandaan komen. Het wekte zijn ver^ wondering, dat de trein doorreed, alsof er niets gebeurd was. De machinist had blijk-i baar niets van den schok gevoeld. Omdat de beambte in het postrijtuig een ongeluk vreesde, trok hij aan de noodrem* Dit actief optreden heeft ongetwijfeld erger voorkomen.Een ingesteld onderzoek weesn.L uit, dat een stuk rails van 25 a 30 c.M. was weggeslagen. Voorts bleken de buffers van een goederenwagen en het as-stel van een postrijtuig vernield. De machinist achtte het raadzaam den trein langzaam naar Leer dam te rijden. Daar bleven de beschadigde post- en goederenwagens achter. De bezor ging van de post heeft zeer waar9chiinliik eenxge vertraging ondervonden. De trein, die uit Nijmegen vertrok, kwam vijf kwartier te laat in Rotterdam aan. ONGELUK BIJ HET HOUTHAKKEN. Men meldt uit Nieuwer-Amstel: Bij het houthakken deed zich op bet erf van een landbouwer in den Middelpolder een ernstig ongeval voor Terwijl de knecht aan het hakken was, kwam het zesjarig zoontje van bedoelden landbouwer bij het oprapen van een houtsplinter te dicht bij de bijl, tengevolge waarvan het ventje in het gelaat geraakt werd waarbij het neusbeen versplinterd werd en een der oogen zoodanig gewond, dat voor het behoud hiervan wordt gevreesd. „Rechter: „Nadat je het slachtoffer door de modder hebt gesleept heb je hem ook neg in 't water gegooid. Waarom deed ja dat?" Beklaagde: „Om hem achoon te makety Edelachtbare!" 2—S

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10