AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. Vrijdag. Leidsche Schouwburg: Schouwtooneel. „Samen uit"8 uur 15 nam. K a t w ij t a. Zee (Gemeentezaal). Spr, ds. Zandt van Delft. ïlalfacht. Zondag. Leidsche Schouwburg: Vereen. Haagsch Tooneel, Het Proces Mary Dugan, 8 1/4 uur. Dinsdag. Leidsche Schouwburg-. „Jacob Oats". „De bruiloft van Kloris en Roosje" en „Het diner". 8 uur nam. Donderdag. Stadszaal (groote zaal)N. R. V. afd. Leiden. Spr. Sjef van Dongen pver het leven aan de PooL Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 uur kinder- en familie-matinêe. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- cn Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiemalinee. City-theater, Haarlemmerstraat: Bioscoop- voorstelingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Specialiteitenvoor- slelling. 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen. Entrée Zondag9 kos teloos; Maandags f. 0.25. overige dagen f- 0.10 Rijksmnsenm van Oudheden, Rapenburg 23. Geopend van 103 aur; Zondags van 13 aur. Entrée Maandags L 0,25, andere dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1.304 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 67 60 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10—4 uur Entrée's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0 10. Museum van Nat. Historie, v. A Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.30—5. Zater dags 8 3012 Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg, 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10—4 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsluiting der apotheken wordt van Donderdag 27 tot en met Zondag 30 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telefoon 594. en fam., étaleur, Levendaal 116. ,W. M. Werkhoven, schilder, N. Beestenmarkt 7a. A. van 't Wout en fam., chauffeur, L. Morschweg 6. J. E. Zirkzee en fam., si garenhandelaar, N. Rijn 6 J. P. van der Zwart, bankwerker, De Wetstraat 15. VERTROKKEN: Th. S. M. Doorgeest, Dordrecht, Groen markt. C. J. Wiekhart cd fam., Ned. O. Indië, C. J. Gorter, Utrecht, Weistraat 33. M. P. C. M. O. Nicola, Den Haag, Pr. Mauritslaan 158. G. J. J. Smits, Haarlem, De Witstraat 26. J. J. Simonis, Breda, Nieuwstraat 27 F. Westra, Den Haag, Zuid-Buitensingel 122a. A. Chr. ter Poorten, Delft, Piet Heinstraat 70. J. ter Heide, Meppel, Molenstraat 27. M. G. Wortman, Noordwijk, Pieckéstraat 76a. P. Th. Hoogenboom, Katwijk, Zee hospitium. M. Gans, Utrecht, Oude gracht 305. H. Th. v. Klinken en gezin, Haarlem, Hulstetraat 3. R. en H. M. Kuipers, Den Haag, v. Merlestraat 118, P. W. van der Ploeg, Den Haag, v. Boet- zelaerlaan 151. E. E. K Rohde, Bremer haven, Burg. Schmidtst/. 142. A. A. Kra nenburg, Voorschoten, Voorstraat 4. D. N. Bekker en fam., Voorschoten, Voorste. 25. E. KorpershoekMolenkamp, Hilver. sum, Sterrenlaan 39. M Jurczijk, Oegvt- geest, De Kempenaerstraat 46a. fr. M. Chr. Pelsrijcken, Breda, Nieuwstr. 13. H. Faas en fam., Haar'em, Nachtegaal straat 22. G. Kreling, Oegstgeest, De Kempen aerstraat 20. H. van Dijk, Ber gen op Zoom, Vrederust". A. A. Brou wer, Harlmgen, Franekereind. C. A. Merts, Curasao D. Plooy en fam., Zoe- terwoude, H.-Rijndijk f. 197. N. Kop en fam., Soerabaja. E. Keune, Den Haag, Kapel weg 12 W. G. Netten, Den Haag Loosduinen, Woonwagenkamp. Th. J. v. Benten, Rotterdam, Vierambachtstraat 38a. M. H Schalk, Haarlemmermeer, Abbe- nes Lisserdijk 394. N. de Vries, Den Haag, Sneeuwbalstraat 112. P. Stougje, Nijmegen, Javastraat 47. J. Blansjaar, Oegstgeest, Endeoreest. J. v. d. Werff, Bodetrraven, De Mee 27a, bij de ouders. J. H. Keuren, Luik (B), Rue Ligny 13 J. Woud en fam.. Leiderdorp, Dorpstraat 57. A. J. P. v. Bruggen, Noordwiiker- bout. Heerenweg B. 68 C. Th. M. v. de Coolwük. Wassenaar, Raaphorstlaan 17. R. Boontjes en fam., IJmuiden, P. Hein- straat 38. WASSENAAR. De heer P. Westra alhier slaagde voor het diploma Duitsch M.O.B. De heer N. Klein alhier is door den minister van Waterstaat benoemd tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de com missie belast met het afnemen van de exa- mens ter verkrijging vaD een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor de sleepvaart De heer mr. C. G. J. B. Henoy alhier is door den minister van Waterstaat be ne emd tot plaatsvervangend lid en secreta ris van de commissie belast met het afne men van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen er> voor de sleepvaart Tot plaatsvervangend lid is in dezelfde commissie benoemd de heer N. Klein alhier. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Nogmaals de politie- kleeding Tot de onde regeling teruggekeerd Wijziging Waren kenringsverordening Overdracht Kippenbrno. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Medc-deeling geschiedt dan van de ingeko men stukken. Besloten wordt vervolgens om aan de wed. H. een onderstand in de huishuur te ver strekken van f. 1,per week gedurende een jaar, en aan de wed. van S. gedurende drie maanden f. 2,75 per week. Aan de orde is dan de stemming over het voorstel van Betmekom om de, op ini tiatief van den heer Sterrenburg, nieuw vast gestelde regeling ten aanzien van de klee- ding der politie, ingaande 1 Januari a.s., in te trekken, omdat die regeling duurder zal zjjn. In de vorige vergadering (de heer Los was toen afwezig) hebben de stemman over dat voorstel gestaakt met 5 tegen 5. De voorzitter geeft den heer Los uog gelegenheid het woord over dit voorstel te voeren. De heer Los stelt dan de vraag of de politie op grond van eenig feit rech ten kan doen gelden op uniformkleeding en, zoo die vraag bevestigend beantwoord wordt, cf de Raad dan niet verplicht is eene re geling vast te stellen op welke wjjze daar in zal worden voorzien. Wanneer echter ont kennend wordt beantwoord dan zullen er geen moeilijkheden zjjn, tenzjj de Raad er op staat dat de politie in uniform loopt, in welk geval ook eene regeling getroffen moet worden. Uit het verder betoog van den beer Los blijkt dan dat hij voorstander van uniformkleeding is, doch hoe hij te genover het voorstel staat zal volgens spre ker afhangen van de beantwoording der door hem gestelde vragen. De secretaris geeft dan eene toelichting, waaruit blijkt dat de uniformkleeding geen deel uitmaakt van de salarisregeiing. De heeT Stadhouder doet een nieuw voorstel, n.l. om teneinde aanneming van het voor stel van Bennekom te voorkomen, de oude regeling te handhaven doch het bedrag terug te brengen van f. 125,— op f. 100,per jaar. De voorzitter wijst er op dat dit momen teel niet in behandeling kan komen. De heer De Graaf is er voor dat de po litie uniformkleeding zal "dragen, waarmede den géheelen raad 'zfch accoord Verklaart. De voorzitter acht verdere bespreking dan overbodig) en brengt bet voorstel van Benne- kem dan in stemming, hetwelk wordt aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stem mer de heeren Tjjssen, Van Bennekom, G. van Leeuwen, J. van Leeuwen, Noordman en Kompier. De uitslag der stemming ontlokt den heer Starrenburg eene uitdrukking aan het adres van den heer G. van Leeuwen, waar tegen deze protesteert. De voorzitter stelt dan aan de orde de wijziging van de verordening op de keuring van waren, zulks naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den commissaris der Koningin. Voorgesteld wordt de in die aanschrijving bedoelde wijzigingen in de verordening aan te brengen, zoodal het voortaan strafbaar is niet alleen het ten verkoop in voorraad hebben, doch ook het ten aflevering in voorraad hebben. Zulks is noodig in verband met de controle op de aflevering van melk door veehouders. De heer J. van Leeuwen wijst erop, dat er eenig verschil bestaat met de verorde ning op de vleeschkeuring, n.l. dat bij laatstegenoemde verordening ook strafbaar is gesteld het in voorraad hebben van on gekeurd vleesch voor eigen gebruik. Na een toelichting dat deze bepaling aldus is geredigeerd in het belang van de vee houders enz. en de contróle niet bemoei lijkt wordt gaat de heer van L. met de re dactie accoord. De heer Los concludeert dat het bij de wijziging der verordening uitsluitend gaat om den boer. Volgens spreker is voor den boer het leed niet te overzien, zulks in verband ook met het Kaasbesluit. De heer de Graaf kan zijn stem wel aan de verordening geven aangezien toch ge waakt moet worden dat deugdelijke waren worden verkocht. Hij bejammert het wel dat zich gevallen kunnen voordoen als de heer Los bedoelt, a! acht hij die meer van theorelischen aard, doch het is altijd zoo de goeden moeten het met de kwaden ver duren. De heer Noordman, weihouder, wijst er op, dat er voor gezorgd moet worden dat de aflevering van het witle product goed is, knoeierijen moeten tegen gegaan worden. Overigens laat de verordening soepele toe passing toe ten aanzien van de goeden. In dit verband wijst spreker naar een twee- lal artikelen Het is niet de bedoeling om hel boerenbedrijf onmogelijk te maken, doch men stelt slechts redelijke eischen en daar kan niemand tegen zijn. In zijn repliek zegt de heer Los dat wanneer het alleen om de melk ging hij met de voorgestelde redactie accoord kan gaan, doch ook 't kaasbedrijf valt er onder. De voorzitter acht thans de zaak vol doende besproken en stelt voor om tot stemming over te gaan. Aangezien echter allen voor zijn wordt de verordening zon der hoofdelijke stemming vastgesteld, ter wijl de heer Los laat aanteekenen geacht te worden tegen te hebben gestemd. Hierna deelt de voorzitter mede dat de gemeente-secretaris en gemeente-opzichter een onderhoud hebben gehad met den hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat iDzake overdracht van de Kippenbrug aan het Rijk. De secretaris brengt dan verslag uit, waar uit blijkt, dat het Rijk genegen is om alle kosten voor verbetering, wijziging of ver nieuwing van de waterkeerende onderdee- len der Kippenbrug voor zijn rekening te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan besloten om de brug aan den publieken dienst te onttrekken en ze aan het Rijk over te dragen onder de vastgestelde voorwaarden, tegen betaling eener afkoop som van f. 590. Verder wordt nog besloten om het houten dek der brug bij de Rijnegommerstraat te gebruiken bij de vernieuwing van de brug bij Lagerberg in den Vlietweg. De voorzitter deelt vervolgens mede dat hij geen rondvraag op de agenda heeft ge zel omdat B. en W. geen gelegenheid heb ben gehad, in verband met de feestdagen om de vragen in de vorige vergadering ge steld, (e beantwoorden. Aan den heer Stadshouder wordt echter op diens verzoek verlof verleend een vraag stellen, die beoogt te vernemen, wat de oorzaak is dat bij Grenshoek 125 M3. wafer is weggeloopen en wie dat moet betalen. De voorzitter zegt onderzoek toe en sluit dan de vergadering. Welke planten kunnen in de maand December ons buis tooien? Wel is waar zijn de donkere dagen voor Kerstmis voorbij, de zon gaat voorloopig toch nog vroeg onder, dus voor bloemen en kamerplanten is het nog een moeilijken tijd, want een plant, die niet genoeg dag licht krijgt kan geen bloemen voortbrengen en zij zijn nagenoeg stil in hun groei. Een uitzondering hierop maken onze wereldberoemde bollen. Deze kunnen in deze maand bloemenweelde en kleur in onze huiskamer brengen. In een vorig ar tikel schreef ik reeds het een en ander over het trekken der bollen. De bollen die men in September en October in potten heeft geplaatst, zuilen nu zoover zijn gekomen, dat zij in de pot volgroeid zijn. Het tijdstip is dan aangebroken dat de bollen in de warmte mogen worden gebracht. Zijn de bollen dus buiten ingegraven, dan kan men ze nu in een verwarmd vertrek brengen om in huis profijt ervan te kunnen trekken. Evenals bij het doörwortelen de aarde goed vochtig moet zijn, ook bij den groei en bij het bloeien moet men steeds voor voldoende water zorgen. De aarde mag nooit geheel uitdrogen, maar ook te veel vocht schaadt De potten met bolleD die men in een warmer vertrek zet, mag men niet direct in het volle licht plaatsen. Men zoekt voor de eerste paar weken een donkere plaats in de kamer uit, het is zelfs goed ze in een kast te plaatsen. Worden de knoppen zichtbaar, dan mo gen zij aan het licht worden blootgesteld. Dit is vooral van belang bij de Hyacinthen. Indien men de getrokken bol te vroeg aan het licht blootstelt, dan ontwikkelt zich de bloem niet fraai. Ook onze welbekende „Clivia" bloeit in de Decembermaand. Het is nu de tijd dat ook de bloemknop van dezen plant zich tusschen de bladeren vertoont. De Clivia is eveneens regelmatig vochtig te houden; ruim een plaatsje aan het raam voor deze mooie plant in. Geef af en toe, bijv. eens in de week een overbemesting van verdunde koegier of een oplossing van superphosphaat en kali (2 gr. p. L. van ieder); dit kan aan de plant ten goede komen. Een andere kamerplant, die een mooi Kerstcadeau is en dus in dezen tijd veel in huis wordt aangetroffen is de „Azalea". Veel wordt geklaagd dat deze planten in de kamer gauw hare bladeren verliezen. Volgt u mijn raad op dan zal dit niet het geval meer zijn. Men plaatst de plant in de eerste plaats niet te dicht bij de kachel doch men geve haar een luchtig plaatsje in de kamer. lederen dag spuit men bladeren en tak ken nat en om het hout van de plant voch tig te houden, plaatse men stukjes vochtige watten tusschen de takjes. Laatstgenoemde worden daardoor op practische wijze voch tig gehouden. Bij het spuiten vermijde men vooral het nat spuiten der bloemen, aange zien vocht de bloemen kan bederven. „Chrysanthen" in pot zijn nu uitge bloeid. De planten moeten echter niet als „afgedaan" worden beschouwd. Men snijde de uitgebloeide takken tot op den grond bij, dan zullen zich de grondscheuten gaan ontwikkelen, die echter niet alle behouden mogen worden. De zwakste moeten worden uitgebroken en men zorge dat er 710 ge drongen en stevige scheuten overblijven. De plant moet in een vorstvrij vertrek ver blijven, dat wil niet zeggen in een vertrek waar hard wordt gestookt want bij eene te milddadige warmte zouden de scheuten te iel doorschieten. Met gieten gaat men nu gematigd te werk want een plant die niet meer bloeit, behoeft niet veel vocht en be deelt men de chrysant te rijkelijk, dan wordt uw moeite met ondank beloont, want evenals bij te warme temperatuur schieten de scheuten te welig op, worden dun, min der goed voorbereid tot het dragen van krachtige bloemen. De plant, die ik voor bespreking tot het laatst heb bewaard zijn de z.g. „pepertjes". De „Capsicum capsieatrum" is een aar dig plantje met glimmende, donkergroene blaadjes met roode bessen. Vochtig houden niet alleen de potkluit, maar ook de blaadjes, evenals bij chrysanthen is ook bij „Pepertjes" de boodschap, anders vallen de blaadjes af. De pepertjes kunnen bij goede verzorging het volgend jaar door u zelf in bloei en in vrucht gebracht worden. Hoe dit geschiedt zal ik in een volgend artikel beschrijven. Een ander soort sier-peper, die wel wat meer zorg vraagt, maar deze zorg over waard is, omdat zij zulk een aardig effect geeft, zijn degene die bekend staan onder den naam „Lange roode", „Korte roode", „Lange en Korte Gele", Kerstklokjes, enz. De Latijnsche naam is Capsicum-annuum. Deze pepertjes worden veel in afgesneden vorm uit Nice aangevoerd, en zijn daardoor in dien vorm het meest bekend. Men kan ze zelf kweeken dus van de geheele ont wikkeling genieten. Probeert u het eensl Het is interessant te zien hoe de bloempjes zich ontwikkelen. Men kan dergelijke plan ten bij een goede verzorging zelfs een tweede jaar overhouden. Vragen aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelcommissie Sfrese- mann nog eens aan 't woord. Volgens den diplomatieken medewerker vafi de ..Daily Telegraph" worden als Ame- rikaajische deskundigen voor de HeTstel- conferentie genoemd- Owen Young, Charles Hughes en generaal Dawe9. Den laatste acht men echter in zijn kwaliteit van vice-presi dent minder geschikt om als Amerikaansch vertegenwoordiger op te treden. Bovendien wordt ook de naam van Bowden. den vroe- geren Amerikaanschen waarnemer in de Commissie van Herstel, genoemd. Er gaan geruchten, dat Pres. Coolidge zou verkaard hebben, dat in de weigering van Amerika, om officieele vertegenwoordigers in de commissie van deskundigen aan te wijzen, 'n teeken moet worden gezien, dat Amerika het verband tusschen het herstelvraagstuk en het vraagstuk der oorlogsschulden beslist afwijst. Het plotseling afbreken van Hoover'9 re'is wordt ten deele ook toegeschreven aan zijn wensch om zich nader te bemoeien met de keuze van de twee Amerikaansche deskun digen inzake de toepassing en herziening van het plan Dawes. Stresemann heeft in een interview nog eens verklaard, dat Duitschland krachtens art. 431 van het vredesverdrag van Versailles recht heeft op ontruiming van het Rijnland. Dit artikel toch zegt dat het Riinland zal worden ontruimd wanneer Duitschland zijn verplichtingen vervuil en niet pas wanneer het zijn geheele schadevergoedingsschuld hoeft betaald. De regeling van Dawes is geen bloote be- lalrngsbelofte van Duitschland, doch een geregelde betaling van overeengekomen an nuïteiten met effectieve panden, die boven de bepalingen van het vredesverdrag uit gaan. Wij hopen allen dat de arbeid der com missie van deskundigen tot een uiteindelijke regeling van het schadevergoedingsvraag- sluk zal leiden, maar zelfs als dat niet het geval mocht zijn, zou de Dawes-regeling vol doende waarborgen geven om de voorwaar den van art. 431 als vervuld te beschouwen. De minister besloot met uiting te geven aan de verwachting dat de argumenten van Duitschland gehoor zullen vinden en te zamen met de gewichtige politieke en mo- reele argumenten zullen leiden fot het op ruimen van het laatste militaire overblijfsel uit den wereldoorlog. DUITSCHLAND. Het scheepsbonwhediijf. De armlrale uitspraak in de scheeps- bouwnijverheid is door de werknemers verworpen. FRANKRIJK. Uit het parlement. Benoit verhoord. Nog een arresta tie inzake de Gazette dn Prance. De Fransche minister van binnenland- sche zaken heefi thans het wetsontwerp betreffende de toelating van de geestelijke orden en de teruggave van de gesequestreer- de kerkelijke goederen aan de Kamercom missie voorgelegd. Zooals bekend, hebben tot nu toe twee commissies geweigerd, over deze kwestie te beraadslagen. De minister verklaarde in zijn toelichting voor de nieuwe commissie, dat de katholieke kerk in totaal goederen ter waarde van 50 millioen francs zal te rugkrijgen, hetgeen ongeveer 1/25 van de waarde der indertijd gesequestreerde kerke lijke goederen is. De commissie heeft besloten ook aan Briand een rapport over de toelating der geestelijke orden te vragen. De Fransche Kamer zal nog voor het einde van dit jaar het nieuwe, voor een tijd van vijftien jaar berekende programma voor den vlootbouw behandelen. In het door de regeering ingediende ont werp wordt, in overeenstemming met de overeenkomst van Washington van 1922, de bouw van groote slagschepen met een gezamenlijken inhoud van 175.000 ton voorgesteld en de bouw van een ongeveer dubbele tonnage van kleinere schepen. Hiervan zullen ongeveer de helft duik- booten zijn en ongeveer 60.000 ton moeder schepen voor vliegtuigen. Het program zal uiterlijk in 1943 ten uit voer zijn gebracht. De helft der schepen zal ten volle bemand en gevechtsklaar zijn. <r Benoit, die de aanslag pleegde op Fachot, is gisteren voor het eerst gehoord. Hij ver klaarde, dat hij door de lectuur van wat in de Elzassische bladen in het Duitsch en in de Parijsche bladen over het proces te Colmar geschreven werd, de overtuiging gekregen had, dat het proces te Colmar ge heel op verzinsels berustte en onrechtvaar dig was. Hij was in die meening gesterkt doordat senator Helmar den procureur-ge neraal Fachot, in brieven, die gepubliceerd zijn, als een oneerlijk man voorstelde, die verwikkeld was geweest in de sequester- verduisteringen der Elzassische Kalimijnen. Dit alles had hem bewogen tot de dwaze daad om op Fachot te schieten. Hij had gehandeld onder een drang, waaraan hij geen weerstand had kunnen bieden. Hij was een geloovjg katholiek en had nog op de trap gebeden dat hij Fachot niet mocht dooden. Hij behoorde tot geen groep en had nooit aan politiek gedaan en slechts na den terugkeer van Ricklin en Rossê na hun begenadiging eind Juli of begin Augustus te Straatsburg aan een betooging deelge nomen. Hij had over zijn plan met nie mand gesproken en betreurde zijn daad ten zeerste. De rechter van instructie heeft gisteren na een verhoor den directeur van het blad „La Rumeur" lalen arresteeren, als ver dacht van medeplichtigheid aan de knoeie rijen bij de Gazette du Franc. Hij wodt be schuldigd van oplichterij, misbruik van ver trouwen en medeplichtigheid aan heling. Een der klachten tegen oud-minister Klotz is thans ingetrokken. ENGELAND. Koning George iets minder goed. Het fonds voor de mijnwer kers. Het avondbulletin voor gisteren luidt: De toestand van den Koning was niet zoo gunstig, daar er een zekere tegenzin be stond om voedsel te nemen en de krachten zich niet zoo goed handhaafden. De pols blijft regelmatig. Heden zullen weer, zooals gewoonlijk, 's ochtends cn 's avonds bulletins worden uitgegeven. Na de publicatie van het bulle tin van gisteravond heerschte in het paleis een stemming van minder groot vertrou wen. Dit is inderdaad het eerste weinig be vredigende rapport, dat de dokters sedert eenigen tijd gepubliceerd hebben. Men kan het verklaren als de aanwijzing dat er een duidelijke stilstand gekomen is in de be terschap van den Koning. Reuter meent te weten, dat de verbetering in de laatste da gen langzamer was geweest dan men ver wachtte, waarschijnlijk ten gevolge van de moeilijkheden, waarop de dokters stuitten om den Koning te bewegen voedsel in te nemen. Het voedingsregime van den Ko ning bestaat sedert eenigen tijd o.a. uit rauwe eieren. De verklaring, dat de pols slag regelmatig blijft, is niet geheel gerust stellend; dit beteekent, dat, ofschoon de dokters thans tevreden zijn, de verdere ont wikkeling met zeer veel aandacht gevolgd moet worden. Voor de eerste maal sedert Zondag hebben de dokters weer de radio therapie toegepast. Heden zal de koning weer geheel worden onderzocht. e De inzameling ten gunste van de Engel- sche mijnwerkers, waarvoor de prins van Wales op den eersten Kerstdag een oproep tot de bevolking heeft gericht, kan op een groot succes wijzen. Ten gevolge van den oproep van den prins zijn belangrijke be dragen ontvangen. De weduwe van een Engelschen reeder schonk 30.000, de be kende courantenkoning, lord Rolhermere 25.000 p.st. Voorts waren er vele giften van 1000 p.st. en vele kleine en heel kleine bedragen. Totaal is thans bij elkaar 315.000 p.st. Zooals bekend, worden deze bedragen automatisch verdubbeld, aangezien de schatkist voor alle particuliere giften een gelijk bedrag ter beschikking stelt. SPANJE. Verzet tegen Primo. De Duitsche radiodienst maakte melding van een beweging onder de leerlingen der Spaansche krijgsscholen, welke is uitge gaan van de artillerieschool te Segovia en gericht is tegen Primo de Rivera, daar deze voornemens zou zijn een reorganisatieplan voor het leger uit te werken, waarbij de artillerie als zelfstandig wapen zou worden opgeheven en bij de andere wapens zou worden ingedeeld. ZUID-SLA VIE. Weer een aanslag. Op Kerstavond is te Agram een aanslag gepleegd op een bekend rechercheur van de politie te Belgrado, Grauer genaamd, die zwaar gewond werd. Grauer werd te Agram algemeen beschouwd als de spion van de regeering te Belgrado. Hij bad voor de re geering o a. Raditsj gevolgd loen die zich in 1924 voor geruimen lijd naar het bui tenland had begeven. De bladen te Agram verweten hem de ServiëTS met zijn rappor ten en met valsche stukken aan middelen te hebben geholpen om op te treden tegen politieke legenstanders. RUSLAND. Trotzki's geest werkt door. De aanhangers van Trolzki schijnen, niettegenstaande de van overheidswege te dezen opzichte getroffen maatregelen, kalm voort te gaan met het publiceeren van hun geschriften en pamfletten Een gewezen aan hanger van Trotzki. een dergenen die zich in den laatsten tijd van de dwalingen huns weeg9 hebben bekeerd en zich bij de partij meerderheid hebben gevoegd. Olsewietsj, verklaarde dezer dagen in de Prawda. dat de Trotzkianen met grooien ijver en syste matisch hun werkprogramma ten uitvoer brengen. 9—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2