69,ïe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 December 1928 Tweede Blad No. 21100 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE JAARLIJKSCIIE KERSTREDE van den palilieken leider der S.D.A.P., Ir. J. W. Albarda, werd Eersten Kerstdag in het Concertgebouw te Amsterdam uitgesproken, en draadloos verspreid. Een overzicht der stampvolle zaal. DE HEER J. J. WINTERM ANS te Eind hoven, die benoemd is tot inspecteur van het Landbouw-onderwijs, als opvolger van Dr. K. v. d. Zonde. Links: Maandag J.T. verlirf jhr. Ruys da Beereri. brouck het R.K. Ziekenhuis aan het West- einde te Den Haag. Hij heeft de Kerstda gen doorgebracht bij familie in Gelderland. Jhr. Ruys de Beerenbrouck met zijn vrouw verlaten het ziekenhuis. Maandagmorgen had te Sillard de begrafenis plaats der slachtoffers der ramp in de Staatsmijn „Maurits" op Vrijdag. Sittard's geestelijkheid zegende d» met bloemen gedekte lijkbaren, OP HET FEYENOORD-TERREIN te Rotterdam werd Dinsdag de voetbalwedstrijd Feyenoord-West. Elftal gespeeld, die in gelijke score (33) eindigde. Een spelmoment, HULDIGING DER KONINGIN-MOEDER, Door de burgerij van Amsterdam. Te Amsterdam zijn in de raadszaal op uitnoodiging van den burgemeester bijeen gekomen vertegenwoordigers uit verschil lende kringen der burgerij. De burgemees- Ier zeide, dat deze samenkomst ten doel had tot een hulde te komen aan H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid, dat zij voor vijftig jaren voor het eerst in Amster dam kwam. Een werkcomité werd benoemd waarvan (roorzitter werd de heer mr. G. Vissering. Op voorstel van mr. Vissering werd de burgemeester benoemd lot eere-voorzilter. De huldiging zal plaats hebben tijdens het gewone jaarlijksche bezoek van het Vorste lijk Huis. Op het voorloopig programma Btaat een ontvangst in de Nieuwe Kerk door de vertegenwoordigers van alle lagen der burgerij. Het Gemeentebestuur was van plan een gale-avond aan te bieden in de Stadsschouwburg, voorts een gala-avond in het Concertgebouw en een serie volksfees ten in het nieuwe Stadion. Voorts deelde de burgemeester nog mede, Hat in een onderhoud met H.M. de Koningin- Moeder H.M. hem had meegedeeld, dat hel Haar aangenaam zou zijn als spreker haar tolk zou zijn door mee te deelen het zeer te fwaardeeren, wanneer zij in de hoofdstad zou Worden gehuldigd. Daarna droeg de bijeenkomst een huis houdelijk karakter. DE KERSTVLUCHT NAAR INDIË. Zaterdag te Batavia? Het Persbureau Vaz Dias meldt: De beman- mW van de PJL-A.E.N. seinde gisteren aan 'K.L.M. uit Akyab, dat zjj daar te 15.35 uur TOD geland. Gistermorgen te 7.05 uur werd nit Allahabad vertrokken «o na een vlucht van 4 uur en 15 minuten werd Calcutta be reikt. Van daar zijn zij, nia Blechts 25 mi nuten te hebben gerust, naar Akyab ver trekken, dat, geljjk gezegd, te 15.35 uur werd bereikt Verwacht wordt^ dat zij heden Bangkok zullen bereiken. Vermoedelijk, wordt flus morgen naar Medan gevlogen, zoodat Be P.H.-A.E.N. Zaterdag te Batavia kan zijn. DE KERSTREDE VAN Ir. ALBARDA. De politieke toestand van ons land. Te Amsterdam heeft de heer ir. Albarda Kerstrede uitgesproken, waarin hij er aan herinnerde dat het straks tien jaar geleden zal zgn dat men tot ontwapening besloot, zonder dat men in die iaren een stap ver tier is gekomen. Spr. vraagt of 1929 hierin verandering kan brengen. Wellicht dat de stembus in Engeland een wijziging kan geven. De ver wachtingen zijn zeer gespannen of de arbei derspartij aldaar een overwinning zal be halen. De invloed van de Bngelsche socia- Bstën kan op da internationale verhoudingen grooten invloed hebben. Nederland heeft daar op weinig invloed, maar we moeten, zei spr., streven naar de nationale ontwapening. Ne- derland kan een voorbeeld geven. Toch zou ons land niet het eenig ontwapende land zijn. In dit verband wgst spr. op Duitschland en Oostenrijk, die ontwapend zgn. De redenee ring, dat wanneer ons land ontwapende, het zou worden bedreigd door oorlogsgevaren, kan spr. niet onderschrijven. Om neutraal te blijven moet worden afgeschaft het oor- lcgsinstituut zelf. De vraag of met de af schaffing van het militairisme onze nationale onafhankelijkheid ook wordt afgescljaft, moet spr. ontkennen. Men doet slechts afstand van wapengeweld. Onze natiohale onafhan kelijkheid kan beter worden verdedigd met geestelijke en zedelijke middelen. Als voor beeld noemt spr. het ontwapende Duitsch land, toers de Franschen het Ruhrgebied gin gen bezetten. Door geestelijke middelen is Frankrijk toen gedwongen geweest zich te rug te trekken. Dat was de zegepraal van het Recht. Aan het einde van het eerste deel van spr.'s rede meTkte deze op, te strijden voor den „Vrede op aarde". Vervolgens zette spr. uiteen dat de Euro- peesche kapitalistenmacht aan het dalen is tegenover die der Amerikanen. De econo mische macht van deze kapitalisten groeit echter. In dit verband wijst spr. op de uit sluiting in d'e metaalindistrie in Duitsch- land, waar een tiental menschen duizenden de straat opdreven. Hun macht wordt aan gewend ten eigen bate. Nooit heeft men tegenover zulke tegenstellingen gestaan als tegenwoordig. Spr. komt dan tot ons land op politiek gebied. De tijd is voorbij dat er een liberale of een rechtsche regeering al leen kan komen. De coalitie is in elkaar gezakt. De Chr. Historischen zijn wat stug om weer toe te treden. De Katholieken heb ben al een drietal wenschen laten vallen om weer tot samengaan van de rechtsche par tgen te geraken. Toch is naar spr.'s uit eenzetting de meerderheid der rechtsche par tgen niet zeeir groot. Het was in 1921 slechts 4 pet. Wanneer de wind blijft door waaien, wordt deze kleine meerderheid weg gevaagd. Door de rechtsche partgen werd steeds beweerd dat de Socialisten anti-Chris- telrjk zgn. Deze bewering wordt al minder gehoord. Men heeft reügieuse socialisten ge- kregen. Spr. zet uiteen dat in den beginne de socialisten tot zich getrokken hebben alle vrijzinnigen onder de arbeiders. Nu gaat de S.D.A.P. do geloovige arbeiders tot zich trekken. Spr. gelooft dat dit de laatste pha se is van den overwinningstocht. Ook af- sphntering dient men onder het oog tes zien. Ih dit geval wijst spr. op Limburg en c-p het Communisme. De felle strgd van het Communisme zal niet onderschat moeten worden. Bij de aanstaande verkiezingen zal mer fel t-e strijden hebben. Spr. wekte ten slotte op, zich aan te sluiten, allen ou derlingen strijdt o steken en gezamenlijk op te trekken om te worden de grootste partjj ia Nederland. S. O. S.-TELEGRAMMEN. Samenwerking tnsschen Rijkst el eg realdien sl en Omroepvereenigingen. Het komt voor dat telegrammen, waar van de inhoud bijzonder dringend is, bijv. waarbij iemand aan een sterfbed geroepen wordt, aangeboden worden op een tijd, dat hel kantoor van bestemming gesloten is, zoodat het bericht den geadresseerde niet tijdig kan bereiken. De Telegraafadministratie is daarom in overleg getreden met de omroeporganisa ties, ten einde een regeling te fretten om het in voorkomende gevallen voor de aan bieders mogelijk fe maken door versprei ding van het bericht via de omroepzen- ders, alsnog den geadresseerde te bereiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het eventueel totstandkomen van een der gelijke regeling niet beoogt wijziging te brengen in het bij de omroepvereenigingen reeds bestaande gebruik van uitzending van S.O.S.-berichten, bestemd voor per sonen, waarvan het juiste adres niet be kend is. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. De heer S. F. Lips treedl af. Naar wij vernemen, aldus het „Hbld.", heett de heer S. P. Lips, lid van het dage- lijksch bestuur van den Koninklijken Ne- deilandschen Middenstandsbond, met het oog op zijn drukke werkzaamheden, als zoo danig ontslag genomen, zoodat hij tegelij kertijd aftreedt als penningmeester van den Bond en van de perscommissie van het orgaan. De heer Lips heeft tevens zijn zetel in den Middenstandsraad ter beschikking gesteld en bedankt als voorzitter van het landelijk comité van actie tegen de zakelijke bedrijfsbelasting. Na het aftreden van den heer L. Bern. J. Gorris als ondervoorzitter verleden jaar, is dit een tweede zware slag voor den Kon. Ned. Middenstandsbond, omdat de heer Lips zich in weinige jaren had doen kennen als een krachtige persoonlijkheid met veel pushing power, een man met een zeer zelf standig, scherpzinnig oordeel. In de krin gen van den Bond wordt zijn altreden dan ook zeer ernstig betreurd, maar hij was er niet meer van te weerhouden. NED. CHR. REISVEREENIGING. Te Haarlem is de aigemeene vergadering van de Nederl. Christelijke Reisvereeniging gehouden Medegedeeld werd, dat hel verenigings gebouw te Amsterdam te klein wordt. De aideeling Rotterdam overwoog, het nieuwe gebouw in Utrecht te plaatsen. In de vol gende vergadering, die fe Zwolle gehouden zal worden, zal het hoofdbestuur met een I voorstel komen. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren Van Deursen, H. v. d. Tol en M. J. M. Breibaart, werden herkozen. Een voorstel van de afd. Haarlem om Kef volgend jaar jeugdreizen te prganiseeren, werd na eenige discussie verworpen met 10271 stemmen. Op voorstel van de aid. Haarlem werd be sloten, den secretaris van het hoofdbestuur en den secretaris van de commissie van rei zen een kosteloos reisje naar Spitsbergen aan te bieden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR PSYCHIATRIE EN NEUROLOGIE. De Nederl. vereeniging voor psychiatrie en neurologie heeft haar jaarlijksche verga dering gehouden te Utrecht, onder leiding van prof. K. II. Bouman te Amsterdam. Den eersten dag werd een huishoudelijke vergadering gehouden. Als bestuurslid werd herkozen dr. N. Francken (Zutphen), tot le den van de examencommissie werden geko zen mej. E. v. d. Wal ((Apeldoorn), dr. J. Janssens (Vught) en dr. H. Borgerhoff Muller (Oegstgeesl). Tot leden van de beoordeelings- commissie voor de Ramaer-medaille wer den gekozen prof. Ariens Kappers te Am sterdam, prof. Bouman te Amsterdam, prof. Brouwer le Amsterdam, dr. Dusser de Ba- renne le Utrecht, prof. Jelgersma te Leideu, prof. Wiersma (e Groningen en prof. Winkler te Utrecht. De voorstellen tot wijziging van het examenreglement werden zonder discussie aangenomen. Vervolgens sprak dr. C. Korlenhorst te Vught over de uitvoering van de Psycho- pathenwet en dr. D. Wiersma te Leiden over onderzoek en behandeling van de cri mineels psychopathen. Op beide redevoerin gen volgde een levendige discussie. Den tweeden dag werd een wetenschap pelijke voordrachten-vergadering gehouden, die geheel gewijd was aan hel probleem van de psychosen van den involutie leeftijd. Als inleiders traden op prof. L. Bouman ie Utrecht, prof. K. H. Bouman te Amsterdam, prof. L. v. d. Horst te Amsterdam en dr. E. A. Carp te Oegsfgeest, die het vraagstuk achtereenvolgens belichtten van den kant der kliniek, van de pathologische anatomie, van de psycho-pathologische zijde en van de psycho-analyse. Alle redevoeringen werden foegejuicht en gaven aanleiding tot gedachtenwisseling. Het S.D.A.P.-Eerste Kamerlid, mr. M. Mendels, is Dinsdag, 10 jaar geworden. Naar „Het Vliegveld" mededeelt is de heer D. Manassen, le Amsterdam, benoemd tot hoofdredacteur van dal tijdschrift. Gistermorgen 6 uur is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer P. Doorn, burgemeester van Zwijndrecht. De overledene was secretaris-penning meester van de VereenigiDg van Burgemees. ters en Secretarissen van Calvinistische wereld- en levensbeschouwing „Groen van Prinsteren"; lid van het hoofdbestuur van den Bond tegen het schenden van Godg Heiligen Naam. Pe beer Poorn was .voorts lid der Gewestelijke Landstorm-commissie, eere-voorzilter van de Zwijndrechtsche Bur gerwacht. De overledene was seder 1917 burgemees ter der gemeente Zwijndrecht, voordien vervulde hij de betrekking van gemeente secretaris van bet Hof van Delft en van Hoogeveen en burgemeester van Ambt Almelo. UIT NED. OOST-INDIE. GROOTE BRAND. AMBOINA, 2i Dec. (Aneta.) Bij een brand in de negorij Oma op het eiland Ha- roekoe zijn 122 huizen afgebrand, waar onder de school, de kerk en de woning van den regent. Eén persoon werd zwaargewond. Het gouvernemenlsvaarluig Fomalhaut is met geneesmiddelen en levensmiddelen der waarts vertrokken. ERNSTIG ONGEVAL AAN HET ZUIDERBAD TE AMSTERDAM. Een montenr gedood. Achter het ketelhnis van het Zuiderbad aan de Hobbemakade te Amsterdam be vindt zich een betonnen ruimte, waarin ra diatoren zijn Opgesteld. Deze radiatoren zijn ongeveer een viertal jaren geleden af gekeurd en buiten gebruik gesteld. Zij dien den ter verwarming van het douchewater- Gistermorgen was het technisch personeel van de badinrichting met zijn chef, den heer J. Berk, in deze ruimte gegaan Om het schoon te maken. Met emmers weTd da modder naar buiten gebracht, nadat dezs modder met een z.g. „oud wijf" op een hoop was geveegd. Deze modder bevond ricK hoofdzakelijk onder de vier radiatoren, die tesamen ongeveer zeven meter lang zijn en een gewicht bezitten van 2500 K.G. De ra diatoren stonden op een ijzeren raam, waaronder zes ijzeren steunsels waren met een hoogte van ongeveer anderhalven mm ter. Gebukt moest dus onder de radiatoren gewerkt worden. Vermoedelijk heeft men bjf het schoonmaken gestooten tegen een van' deze steunen, die zo'ö krachtig doftr d« roest waren aangetasf, dat zij door dezs aanraking inzakten. De vracht ijzer kwam naar beneden en de chef van de technischs afdeeling kon niet meer wegkomen. Hij kwam onder het 2500 K.G. wegend ijzer to liggen. De andere vijf mannen konden zicK tijdig in veiligheid stellen. De brandweer, die baar hoofdwacht naast het Zuiderbad heeft, werd ter hulp geroepen. Dadelijk werden pogingen aangewend om de radia toren op te heffen, maar bij het opvijzelen brak zij steeds af. Na ongeveer anderhalf uur gelukte het tenslotte het lichaam onder het ijzer vandaan te halen. Langdurig is n»g door den ,G. D. gepoogd do levensgees-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5