NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN BERICHT. 69sle JAARGANG MAANDAG 24 DECEMBER 1928 No. 21099 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MAANDAG 31 DECEMBER a.s. NIEUWJAARS-WENSCHEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertent.cn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leiden per 3 maanden 3.35. per weet: Buiten Leiden, waar agenien gevestigd zijn, per weet 0.1S Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Dinsdag 25 en Woensdag 26 dezer (Kerstdagen) verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet en zijn onze bureaux gesloten. De kleine advertenties zullen Donderdag 27 dezer opge nomen worden. DE DIRECTIE. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen (er kennis van hen, die zich daar toe hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze genees- en heel kundige hulp, gedurende het jaar 1929, moe ten worden afgehaald in het Elisabelhshof aan de Oude Vest en wel op Woensdag 2 Januari 1929 van des voormiddags halt elf tot twaalf uur en van des namiddags half twee tot vier uur. AUG. L. REIMERINGER, Welh.lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24- December 1928. 4-242 TENTOONSTELLING IN DE „LAKENHAL". Portretten van 1800 tot 1850. Op initiatief van den directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" werd c-enigen tijd geleden een comité gevormd, bestaande uit de heeren mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemeester, eere-voorzitter, mr. dr. J. C. O vervoorde, voorzitter, A. Coert, adj. directeur van „De Lakenhal"; J. J. C. Bijleveld, dr. J. J de Gelder, directeur van 's Rijks Prentenkabinet, allen te Leiden, prof. dr. W. Martin, directeur van het Kon. Kabinet van Schilderijen Mauritshuis te 's-Gravenhage en mr A. Staring te Wasse naar teneinde in De Lakenhal een tentoon stelling te organiseeren van portretten uit den tijd, loopende van circa 1800 tot 1850. Hoewel deze periode toen men zich bij voorkeur toelegde op portretschilderen, niet 'bijzonder roemrijk wordt geacht te zijn, is bier toch veel keurig werk van bekende en minder bekende schilders bijeengebracht, voor deze gelegenheid door particulieren en uit museumverzamelingen afgestaan. Groot en klein zijn er niet minder dan 176 doe ken, die al de tenloonstcllingzalen vullen. Zaterdagnamiddag is de tentoonstelling in tegenwoordigheid van de comité-leden, de commissie van „De Lakenhal" een aantal inzenders en andere genoodigden waaronder de oud-burgemeester van Leiden, jhr De Gijselaar. de garnizoenscommandant, luit.- kolonel jhr D. Molerus, prof. dr. J. A. J. Barge, L. Reimeringer. ir. A G. Bosman en eenige dames. Mr A. van de Sande Bakhuyzen heette als voorzitter van de Commissie van h^t Stedelijk Museum de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit dat zoo- velen gebruik hadden gemankt om de ope ning dezer tentoonstelling bij te wonen. De Lakenhal heeft behoefte aan de belangstel ling der burgerij. In den laatslen tijd valt daarop niet te roemen. De vele vereenigin- gen on kunstgebied staan te veel los van elkander. Dit zou anders zijn wanneer de Lakenhal als het centrum werd beschouwd van dc kunstuitingen hier ter stede. Spr. zou hel op prijs stellen als de Leidsche be volking de commissie van de Lakenhal eens de richting wilde aangeven voor liet houden van tentoonstellingen, zooals zij die be geert en waarvoor zij belangstelling ver wacht De commissie zal dan daar zeker rekening mee houden. Over de beteekenis dezer tentoonstelling zal spr. niet veel zeg gen. De heer Overvoorde. daartoe meer be- vopgd. heeft zich bereid verklaard daarom trent cenicp med°deelingen te doen Hij be sloot daarom met een woord van dank aan het Comité voor bet organiseeren dezer ten toonstelling en aan de inzenders voor het afstaan hunner doeken waarna hij de ten toonstelling gpopend verklaarde. De heer Overvoorde. die nu het woord verkreeg, zeltp uileen dot de geëxposeerde portretten in de °ersle plaats van histo risch belang zijn Zij geven voor het mee- rendeel weer personen uit de gegoede bur gerij dier dagen. Men kan er de physio- MÉ SÉ Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 Cent van 1 tot 5 regels Elke regel meer 15 Cent 1^=1 Tot Zaterdag 29 December as des middags 12 uur-kunnen deze Advertentiên worden aangeboden; bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. DE DIRECTIE. WOiWlViPWi noma en de kleederdrachlen van de men- schen uit dien tijd uit leeren kennen. De schilderkunst van 1800 tot 1850, lig gende tusschen den tijd van na bloei der schilderschool van onze groote meesters en den opbloei van de nieuwe Haagche school neemt wel een bescheiden standpunt in, maar ten onrechte beschouwt men deze periode veelal als een woestijn in de schil derkunst met slechts hier en daar als in een oase iets goeds voorkomt. In dit ver band wees spr. op een uitspraak van Wurz- bach, die Broere een theoloog-dilettant noemde, terwijl hier portretten van dezen geestelijke aanwezig zijn, die terecht be wondering wekken. O. a. vestigde spr. de aandacht op no 1-1 der catalogus, een 13-jarig kindermeisje van den schilder, dat aan de oud-Italiaansche school doet den ken. Het is de groote verdienste van prof. Brom. uit Nijmegen op dezen schilder, die eerst in Ha geveld en naderhand le War mond werkzaam was, de aandacht te heb ben gevestigd. Voorts wees hij op Howard Hodges (nos. 4252). Krüseman (5 doeken). Nicolaas Reneman, waarvan een zevental portretten zijn geëxposeerd en vele anderen. Zij weer spreken de bewering dat deze periode een tijdperk van verval in dc schilderkunst zou zijn geweest. De heer Overvoorde besloot zijn van ken nis van zaken getuigende rede met er zijn voldoening uil le spreken dat een aantal stukken uit deze expositie afkomstig zijn uit familiebezit van Leidsche burgers. Na deze ook met bijval begroette rede werden ververschingen aangeboden, waar voor mevrouw Overvoorde en mevrouw Coert zorgden. Daarna werd de tentoonstelling die tot 20 Januari geopend blijft, bezichtigd Wij bevelen haar met nadruk voor een bezoek aan. Niet alleen voor kunstkenners, maar ook voor kunstliefhebbers valt er le genieten. KAMEREÏESKRING „LEIDEN" DER STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Zaterdag j.l. hield de Kamerkring „Lei den" der S G. P. een propaganda-vergade- ring in de groote benedenzaal in „Het Nuls gebouw" aan het Steenschuur. Als sprekers traden op de heer Kuyck. partij-secretaris der S. G. P.. en de heer ir. Van Dis van Zeist De heer D. v. Leeuwen van Alphen a. d. Rijn opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 89 7 en gebed en las vervolgens Jes. 31 In zijn kort openingswoord wees de voor zitter op het hoofdpunt van onzen politieken strijd n.l. art. 36 der Nederl. Geloofsbelij denis De Chr. Geref. hebben in hun Synodale vergadering in 1928 te Apeldoorn dit art. in zijn geheel gehandhaafd. Echter in de politiek, als diezelfde Chr. Geref. in anti revolutionaire wateren varen, zouden ze dit artikel noodwendig moeten verminken, of geen goede A.-R. zijn. De voorz. sprak den wensch uit, dat de Heere onder de Chr Ge ref. moge werken, opdat hun oogen voor deze dubbelzinnige houding opengaan. De heer E. Kuyck, hierna het woord ver krijgende, sprak over de wortel der coalitie en stelde aanstonds tegen Ongeloof en devo lutie, het Evangelie. Wij willen, aldus spreker, van onzen Slaat niet maken een „Theocratie", gelijk in Is raël, doch een Bibliocratie Een Staat, waar in het Woord van God de hoogste macht wordt toegekend. Immers als God de Heere onder een volk zal wonen, zal dat volk te buigen hebben voor de wetten en ordinan tiën van dien God. De verhouding tusschen Kerk cn Staat zal niet gescheiden moeten zijn, doch een verhouding zooals Calvijn het ons leerde, als van ziel en lichaam, d.w.z. nauw aan elkander verbonden. Groen van Prinsterer zegt in zijn geschrif ten: 't Bijgeloof is in den regel door onge loof vergezeld. Daardoor is ook onze hou ding lot Rome bepaald. Omdat Rome dc kiem van het ongeloof in zich droeg, heeft ze de revolutie voorbereid. Wie hebben de liberalen geholpen den Bijbel van de Open bare School le verwijderen? De R.-K. Want dat Woord van God was de belemmering om hun doel te bereiken. De jeugd daarom voortaan opgevoed buiten de kennis van Gods Woord. Aan den klauw kent men den leeuw, aan deze taklick Rome. In den schoolstrijd hebben dc R.-K. met de overige rechtschc Staatspartijen niet een doel, doch een belang, zooals spr. in een pakkend slotwoord nader uiteenzette. Nadat in de pauze Ps. 81 13 gezongen was, verkreeg de heer Van Dis 't woord om te spreken over „De resultaten der coalitie". Spr. stelde aan zijn gehoor do vraag: „Vóór of tegen de Coalitie?" Hij beantwoordt deze vraag met stellig en onvoorwaardelijk: tegen. Ook Groen was cr tegen. Wat men van A.-R zijde ook moge beweren met cita ten uit Groen's geschriften, meestal onvol ledig weergegeven, zcide spr. Groen was tegen ccn coalitie, zooals wij die in de laatste jaren kenden, wat spr. nader uit eenzette. Groen wilde wel met niet Ullra- montaansche R.-K. samenwerken, doch zul ke Roomschen kwamen in zijn tijd, zooals als thans, weinig in ons land voor. Rome stelt nog heden ten dage de Refor matie en de Revolutie op één lijn. Hoe zou den wij met zulk een richting kunnen mee gaan, riep spr. uit. In het begin van zijn politieke loopbaan was dr. A. Kuyper ook legen zoo'n coalitie, wat spreker uit de „Heraut" van 1871 aan toonden echter na 1888 zwaaide dr. Kuyper, belust op macht, om en noemde de coalitie een plicht voor den Calvinist. Hoe is het mogelijk, zuchtte spr Ook de Chr.-IIistorischen weken van de oude paden af. Hun voorzitter, dr. De Vis ser, is ethisch Zij vinden Gods Woord wel in den Bijbel, doch noemen niet den Bijbel „Gods Woord" en glijden langs de helling af naar het modernisme. Ook de Vrije Universiteit kan spr.s sym pathie niet meer wegdragen, gezien de uit latingen van prof. Zevenbergen en prof. Bui tendijk. De laatste keurde zelfs het komedie spelen door de studenten der Vrije Univer siteit niet af, als zij daarbij maar in de Calvinistische lijn bleven. Prof. H. H. Kuyper kon zelfs het dansen in besloten kring niet afkeuren. En als men beweert, dat men wel in bond genootschap met Rome moet optrekken, wil men iets bereiken, dan wijst spr. daartegen over op de tijdelijke opheffing van de vacci- natiedwang als vrucht van dit Kabinet, d.at geen coalitiekabinet is. Spr. eindigde met den wensch, dat veler oogen voor de gevaren der coalitie mogen opengaan en openblijven. En hij bidt*den Heere, dat Hij bij de eerst volgende verkiezingen moge geven, dat velen zich van het politieke monsterverbond zul len afkeeren en liever, dan in de coalitie schijnnoverwinningen (e behalen, als Groen van Prinsterer met Gods hulp hun kracht vinden. Nadat de voorziller den beiden sprekers den dank der vergadering bad overgebracht, sloot de heer Kuyck doze goed bezochte vergadering met gebed. ZUID-HOLLANDSCBE IJSBOND. Naar een afdeelinq Leiden. I)e Zuid-Hol landslip IJsbond had tegen Zaterdagmiddag een propaganda-vergade- ring in café-restaurant Zomerlust uitge schreven, welke ten doel had de sinds jaren slapendo Leidsche afdeeling nieuw leven in te blazen. 't Was jammer, dat er van het toenma lige bestuur der Leidsche afdeeling me mand aanwezig was, om te kunnen vertel len, hoe het eigenlijk in de laatste jaren ge weest was met het ijstoerisme op de wateren in Leiden en omgeving. Doch, eerlijk ge zegd zou zulks ook weer ten eenen male overbodig zijn geweest, omdat ieder ijssport- en schaatsenliefhebber uit eigen ervaring weet, dat er behalve door de Leidsche IJs club voor haar eigen leden hoegenaamd niets in Leiden gedaan wordt gedurende de slechts korte ïjsperiode. Daarom is het ook hoog noodig, dat in de groote lakschheid te dezen opzichte verbetering komt. Dat dit geen ijdel beweren is, wil ieder op ons woord zeker wel van ons aannemen. Iedereen toch kan welen, dat er in den gezclligen ijstijd in Leiden en naaste om geving hoegenaamd niets wordt gedaan, om het toerisme op de schaats te bevorderen, om te zorgen, dat de ijswegen rond Leiden in goeden toestand verkeeren, om te zorgen vooral, dat degenen, die tochtjes op do gladde ijzers maken, veilig kunnen rijden. Als we hierboven spreken van de om geving van Leiden, dan zonderen we daar bij natuurlijk uit het district Warmond, dat dank zij de ijverige bemoeiingen van den heer TI. Schöivinck, uitstekend werk ver richt. Doch door het te Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk ontbreken van een afdeeling van den Zuid-Holland- schen IJsbond, wordt er ook niets gedaan om te zorgen voor een goede verbinding van Den Haag naar de omstreken van War mond, dat thans zoo langzamerhand ook des winters een sportcentrum is geworden. Daarom is het noodig, dat er weer een Leidsche afdeeling kome en één, die haar taak ten volle verstaat. De vergadering nu, die Zaterdagmiddag onder leiding van den heer W. H. J. Dicke, secretaris-penningmeester van den Z. H. IJ., gehouden werd, heeft het beoogde doel nog niet ten volle kunnen bereiken. Wel werden de verschillende middelen, die lot het ge- wenschte resultaat moeten leiden, in dén breede besproken. Daarbij werd er met nadruk op gewezen, dat de veiligheid van het verkeer op het ijs gerekend mag worden op de belangstelling vooral ook van gemeente- en polderbestu ren, van ijsclubs en vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Van do daadwerke lijke belangstelling van de schaatstoeristen zelf mag men zich toch buiten allen twtffel verzekerd achten, omdat het in de eerste plaats hun belangen zijn, die men in den bond behartigt door hun vrijen en ongehin- derden doortocht op alle banen van aange sloten vereenigingen te verzekeren, terwijl men bovendien bezig is met onderhandelin gen voor een verzekering tegen voorkomen de ongevallen op alle ijswegen. Voor een contributie van slechts één gulden (mini mum) per jaar is het lidmaatschap daarom zeker reeds aan te bevelen. Het bestuur van den Z. H. IJ. zal zich zoo spoedig mogelijk met enkele personen hier ter stede in verbinding stellen, om al dus te trachten meer houvast te verkrijgen bij de hoognoodige propaganda, die thans zoo stevig mogelijk za! worden doorge voerd. Wanneer men dan dezer dagen op nieuw ren beroep doel op medewerking, re kent het bestuur van den Z II. IJ. op zeer veler steun. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Gebrs. van Luiing, A 130 Woubrugge, Aannemers van bouw-, hei -en grondwerken. Eigenaar: E. van Lu iing. le Woubrugge. Mede-eigenaars: W. v. Luiing te Woubrugge, J. v. Luiing, te Rijn- sa lerwoude. Wijziging: J. G. van Egmond, Wijk A 67, Hazerswoude, Scheepsmakerij. Uitgetreden eigenaar: J. G. van Egmond, le Hazers woude. Nieuwe eigenaar: G. C. van Egmond te Hazerswoude. Wijziging handelsnaam, thans: G. C. van Egmond GEMEENTE WERKLIEDEN VEREENIGING „RECHT EN PLICHT". Afd. van den Alg. Bond van Overheidspersoneel. Zaterdagavond hield deze vereeniging een propaganda-feestavond in de concert zaal „TUnion". De zaal was uitstekend bezet. De voorzitter de heer J. Prevo opende de bijeenkomst met hartelijke woorden van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzon der aan den heer J. v. d .Knaap, bonds voorzitter, en het eerelid den heer J. B. Bleijé. Spr. uitte den wensch dat in de toe komst ook de ledenvergaderingen zoo goed bezocht mogen zijn Hij bracht dank aan The Danza Band die onder leiding van den heer Van Wijk medewerking verleende en aan de leden van het Leidsche Klucht- en Revuegezelschap onder leiding van den heer C Groenendijk, dat eveneens*een deel van het programma voor den avond zou verzor gen. Het speet spr. dat de hdenvergaderingen BINNENLAND. De Tweede Kamer over het Kellogg-ver- diag. (Binnenland, 2de Blad). Een nieuw verzoek van den Eiberalen Radio-Omroep tot het beschikbaarstellen van zenduren. (Binnenland, 2de Blad). Nieuwe salariszen bij het leger? (Binnen land, 2de Blad). Een televisie-demonstratie te Amsterdam; teleurstellende resultaten. (Binnenland, 2de Blad). BUITENLAND. De herstelkwestie. (Buitenl., 1ste Blad). Nog steeds krijgsbedrijf in Afghanistan. (Buitenl., 1ste Blad). Dr. Simons gaat heen. (Buitenl., 1ste Blad). Algsmeeoe ontstemming over den aanslag op FachoL (Buitenl., 1ste Blad). De Engelsche Koning bijna bniten gevaar. (Telegrammen., 1ste Blad). Groote Brand te New-York. (Telegrammen lsle Blad). niet steeds even druk bezocht zijn als deze bijeenkomst, waar toch daar de belangen van de leden behartigd worden en drukte er zijn leedwezen over uit, dat eenige leden van de brandweer de vereeniging verlaten hebben en zich anders hebben georgani seerd. Het getuigt niet van groote dankbaar heid, gezien wat de laatste jaren voor hen is bereikt. Overigens gaan we. hoewel lang zaam, in ledental vooruit. Ten slotte wenscht spr. allen een genoeglijken avond toe. De heer v. d. Knaap hield vervolgens zijn propagandarede en zette op duidelijke wijze uiteen waarom we neutraal of liever alge meen georganiseerd moeten zijn De bijzon dere organisaties sluiten zich op in een engen kring. Bij de Christelijken is geen plaats voor Katholieken of Modernen, bij de anderen is dit precies eender, terwijl bij den Algemeenen Bond op de vergaderingen principe of politiek niet wordt aangeroerd en men buiten deze nog overvloed van tijd heelt dezen uit te leven. Spr. deed ook een beroep op de vrouwen en spoorde haar aan om toch hun mannen te bewegen lid (e worden van deze organisatie. Hij besloot zijn gloedvolle rede met een aansporing zich op le geven als lid van deze afdeeling. Beide sprekers viel een hartelijk applaus ten deel. Mej. Korenhoff en de heeren van Heuzen, Ravensbergen en Groenendijk hebben daar na de aanwezigen nog eenige uren prettig beziggehouden, waarna een gezellig dansje den geslaagden feestavond besloot.Een col lecte voor „Schoolkindervoeding" bracht f. 10.52 op. Voor het examen der H. C. V.. costu mier» slaagden de dames M den Hoed en M. Spierenburg; voor coupeuse de dames F. Salomons en L. Verborst (Leimuiden); voor leerares mej. C. Sanders, alhier. Aan de Leidsche Mode-Vakschool zijn geslaagd voor costumière de dames Th. II. Nijpels. I. Plomp, A. v. Zundert; voor cou peuse mej. A. W. Alkemade. Voor het sneiheid9diploma Pont- maehineschrijven is geslaagd mej. E. M. Sluis en voor het praktijk-diploma de dames C. M. de Lange, P. E. Hoogeboom cn 11 1. C. van der Blij, allen alhier. Reeds gedurende eenigen tijd besion- den cr plannen tot de oprichting van een schaakafdeeling van de Leidsche 11. B. S. Vereeniging de Trekvogels. Ongeveer een week geleden werd de al- deelinz opgericht en mocht zich direel in de aleemeene populariteit verheugen, hetgeen bleek uit het groote aantal deelnemers. Zoo werd Zaterdag j 1 de eerste schaak avond gehouden in 't Nutsgebouw. Onder leiding van dr Brouwer werd omstreeks halfacht begonnen. Na een prettig samen zijn ging iedereen omstreeks tien uur vol daan huiswaarls. De werkman, werkzaam op de Kon. Ned. Grofsmederij, die na den werktijd nog eenigrn tijd op Zaterdagavond aan het go-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1