59ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 December 1928 Tweede Blad No. 21098 BINNENLAND. ALGEM. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. DE LONDENSCHE CITY werd opgeschrikt door een geweldige ondergrondsche gasontploffing, waarvan de oorzaak nog niet geheel vaststaat. De materieele schade bedraagt op haar minst 2 millioen gulden, terwijl 17 personen min of meer ernstig gewond werden. In de naaste omgeving der explosie bleef niets op zijn plaats of heel en het wegdek werd over groote oppervlakte geheel vernield. De plaats des onheils. De heer Wevers, uit Arnhem, die in zijn Renault-auto huis waarts keerde, werd op den onbewaakten overweg bij Ede door een passeerenden trein gegrepeD eD over een afstand van ongeveer 150 M. meege sleurd. Zwaar gewond werd hij later per trein naar Arnhem vervoerd en daar in het zie kenhuis opgenomen. Wat er van den fraaien wagen overbleef. DE OUDE KERK TE HALFWEG VERDWIJNT. Einde Februari 1929 zal met de slooping van de oude, het verkeer belemmerende, R.K. kerk te Halfweg begonnen worden, hetgeen ongeveer drie maanden duren zal, loodat in het begin van Juni 1929 met de asphaltee- ring van het Plein kan worden begonnen. Prof. dr. H. Aldershoff, buitengwoon hoog leeraar en directeur van het Rijksserolo- gisch Instituut te Utrecht hoopt 28 Januari a s. zijn 25-jarig arlsjubileum te herdenken. AMSTERDAMSCH GEBEUREN. Op den N.-Z. Voorburgwal ontstond gisteren eenige slagnatie, doordat een achteruitrijdende auto in conflict kwam met een „koek-en-zoopje", welke laatste jammerlijk het onderspit moest delven. De belangstelling was natuurlijk groot. DE SNIJBLOEMENCOhTRACTEN. In de gistermiddag voortgezette algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, kwam na de pauze in behandeling het laatste en belangrijkste door ons reeds in onze editie van gisteren toegelichte punt der agenda, n.l. de bespreking van de wenscheiijkheid en mogelijkheid, om de bestaande snijbloemen- contracten te vervangen door het opleggen van verplichtingen aan de leden der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur Het initiatief tot behandeling dezer kwestie was genomen door de afd Hillegom. De afdeeling Anna Paulowna wenschte, dat aan de leden niet méér verplichtingen zouden worden opgelegd; de afdeeling Was senaar was van meening. dat dergelijke be palingen niet zijn te handhaven, terwijl de afdeeling Sassenheim als haar oordeel uit sprak dat de zaak niet bij de Algemeene Ver gadering thuishoort. Een verruiming van de vrijheid werd be* Pleit door de afdeeling Voorhout; zij be schouwt vermeerdering van het aantal con tacten als een belemmering die het vak be nadeelt. De afdeeling Haarlemmermeer ge loofde, dat vermeerdering van het aantal contracten corruptie in de hand zal werken. De afdeeling Katwijk zag alleen heil in op heffing der contracten. De afdeeling Hillegom, die déze kwestie heeft aangebonden, merkte op dat het hier niet gaat om het al of niet bestaan der con tracten; zij bestaan en de afdeeling meende, dat er niets tegen is, dat de leden der Ver eeniging daaraan gebonden zijn. Op het oogenblik weet men niet met wie men wel en met wie men geen zaken mag doen. Als de zaak bij de Vereeniging is ondergebracht, zal men weten dat men met de leden zaken mag doen. De voorzitter zeide het beter te achten, in dien hij geen beperking van debat voorstelde. De afdeeling Velsen bepleitte overleg van hel Hoofdbestuur met de afzonderlijke orga nisaties. De voorzitter zeide, dat het Hoofdbestuur hiertoe geen bevoegdheid heeft Wel kon spr zeggen, dat het Hoofdbestuur na de verschil lende gehouden besprekingen met de aan gesloten vereenigingen tot de conclusie is ge komen. dat. al map er aan de toepassing van de contracten wat mankeeren. het bestaan ervan in hel belang is van het vak Als ze er niet zouden ziin. zouden de toestanden be langrijk slerhter wezen De contracten hou den het snijden belangrijk tegen. De afdeeling Warmond merkte op, evenals Katwijk dit gedaan had, dat het allerbeste is, de contracten op te ruimen. De voorzitter zeide dat de afdeeling, wat het narcissencontract betreft, gelijk heeft, maar dat dit oordeel niet over de geheele linie opgaat. De afdeeling Andijk sprak zich pertinent uil tegen het voorstel Hillegom. „Wij willen 1 vrij ademhalen!" aldus de afgevaardigde de- zer afdeeling (applaus). De afdeeling Beverwijk deed het voorstel tot afschaffing van de contracten! De voorzitter antwoordde, dat zulk een voorstel niet tot de bevoegdheid der verga dering behoorde. De afgevaardigde van de afdeeling Hille gom zeide in zijn antwoord, dat wel zeker is, dat het Hoofdbestuur van de nuttigheid der contracten is overtuigd Vele afdeelingen. die gesproken hebben, hebben hieromtrent geen er—ring 'e heer Warmerdam, uit Lisse, die ver volgens als lid het woord voerde, zeide dat hij Hillegom dankbaar is dat de afdeeling dit I helangriibe punf aan de orde heeft gesteld. Hij hoopte, dat de verschillende vereeni gingen. welke de contracten geteekend heb- I ben. de kwestie lot het onderwerp van een i diepgaande bespreking zullen maten. (Luid applaus). Nadat nog enkele afgevaardigden het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter de discussies Wal betreft de conclusies van de besprekingen, meende de heer Krelage, dat, al wilde hij niet op de zaak vooruitloopen, men het er we! over eens zal zijn, dat het zeker een groot vraagstuk, zoo niet erger, mag heeten, indien de Algemeene Vereeni ging zich met de contracten ging bemoeien. Voorts wees de voorzitter er op, dat hier al leen een gedachlenwisseling heeft plaats ge had en niet de bespreking van een voorstel, zoodat de vergadering geen besluit nemen kan. Het laatste punt der agenda was hiermede afgehandeld en er restte den voorzitter nog, véór hij de vergadering sloot, de heeren Th. Jonkheer en J M van Til. die als leden van het Hoofdbestuur zijn afgetreden alleen de heer Jonkheer was ter vergadering aan wezig namens de Vereeniging dank te zeggen voor de door hen bewezen belangrijke diensten. HULDEBLIJK AAN H.M. DE KONINGIN- MOEDER VAN DE NEDERL. VROUWEN. Aanbieding on 7 Jannari Naar wij vernemen zal op Maandag 7 Januari as aan HM de Koningin Moeder het huldeblijk der Nederlandsche Vrouwen worden aangeboden, door <Je Voorzitster van het Comité Mevrouw van LeeuwenWallar. Daarbij zullen ingevolge den wensch van H.M. behalve het geheele hoofd-comilé nog drie dames uit elke provincie tegenwoordig zijn. Door loting is uitgemaakt uit welke ge meenten van elke provincie een vertegen woordigster wordt afgevaardigd. Voorts zullen door Mevrouw Koningsber gerLang de door Oost- [ndié gezonden ge schenken worden overhandigd. Nog kan worden medegedeeld, dal be halve de belangrijke opbrengst der inza melingen hier te lande en in onze kolonién nog ruime bijdragen bij het Comité zijn inge komen uit alle deelen der wereld. DE PHIL IPS ZENDER TE HUIZEN. De aanvragen van omroepvel- eeominnen om een experimen- teerzendvergnnning. Op de vrageD van het lid der Tweed» Kamer deD heer Suring in verband met deD bouw te Huizen (N.-H van een korte- golf-omroep-zender antwoordde do Minister van Waterstaat: De hier bedoelde zender wordt gebouwd door Philips Radio, de bekende in 1923 opgerichte vennootschap voor het vervaar digen van radiofabrikaten te Eindhoven, niet, zonale de heer Suring in sijn wagen i had gezegd, door den Philips Omroep Hol-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5