HOTEL RIJNLAND PLUCHE DOEKEN. B. DE KONING AGENDA. S. L. F. Heerensingel 34-35,Tel.1523 PRACHTIGE ZWARTE Zaterdag. Nutszaal. Propagandavergadering Staatk. Gerof. Partei 4 aar nam. Stadszaal (groote zaal) Uitvoering D. G. V. „Concordia". 8 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te halfnegen en kwart voor tien voorm. en hallzeven nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7*/> uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Volkshuis: Kerstconcert. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Ilooglandeche Kerk: Radio-uitzendavond. Marekerk-comité. 8 uur nam. Nutsgebouw: Dr. Knuttel over Commu nisme en godsdienst. 8 uur nam. Stadszaal: Kerstvergadering S. D. A. P. Spr. mr. Duijs. 8 uur nam. MUSEA. Stedetijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraal 2 Geopend m November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanat halteen Entrêe Zondags kos teloos Maandags I 0 25. overige dagen f 0 10 Rljksmnsenm van Ondheden, Rapenburg 28. Geopend raD 10—3 nur, Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags £.0,25, andere dageD f. 0 10. Dagelijks Tentoonstelling van oude en nieuwe ürentsche falsificalen. Geologisch Hineialoglscli Museum, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 130—4 uur Zondagen gesloten. Kosteloos, i Ethnographisch Mnseum, Rapenburg 67 69 en Breeslraal 18. Op werkdagen van 10—4 nur Entrèe's Maandags f. 0.25; overige dagen f 0 10. Mnsemn van Nat. Historie, v d Werfï- park Werkdagen 8 3012; 1.305. Zater dags 8 30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1t uur Kosteloos Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur Kosteloos. Qortns Botanicns, Rapenburg, 73 Alle werkdagen vaD 1 April30 Sept. 9—6 uur; 1 October—31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 SepL 10i uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December a.s tot en met Zondag 23 December waar genomen door de apotheek van den heer J P du Croix. Rapenburg 9. telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst in Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan i waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Ocgstgeestsche apolhcek, De Kempe- naerslraat i, tel. 27-f, is dag en nacht ge- opend. RECLAME. Stedelijke Lichtfabrieken, Lichtpunt onzer goede stad, Sluitpost van onze begrooting, Strop als Leiden je niet had. Stedelijke Lichtfabrieken, Twistappel van onzen Raad, Die zoo fel ban strijden als hij VaD kilowatuurprije praat. Stedelijke Lichtfabrieken, Met je ambtenarenschat, Die als maar vurig blijft werken> Waar de Raad 't nog over had. Stedelijke Lichtfabrieken^ Met je Kilo-Watte-rij, Streef je nu je oud rivaaltje, 't Gasse-Tijtje nog voorbij 1 Stedelijke Lichtfabrieken, Retributieproducent En bij boekhoudkundig winstje, Eigen middelen" consument Stedelijke Lichtfabrieken, De prijs van kilowat en gas, Werd altijd maar goedkooper, Maar de winst Weef wat rij was. Stedelijke Lichtfabrieken, Leiden's ademhaalorgaan, "k Wed dat onze Raadschirurgen, Geen operatiefout begaan. ESON. RECLAME. AVSTERDANISCHE Prima Brandstof VERZEGELDE ZAKKEN ANTHRACIET-MII. A'dnm Hilversum Bussum Haarlem 9743 RECLAME. MENU'S ZONDAG 23 DECEMBER: Kalfssoep, Kalfsoester, Varkensfricandeau, Doperwten, Spinazie. Compote, Slagroomtaart, f. 1.25 f. 1.25 Prima grondstoffen, smakelijk toebereid. Gerenommeerde wijnkelder. 4114 j De heer Witte brengt een hartefqk woord van dank aan den heer Venema voor ioze belangrijke voordracht. De heer Venema is een der jongere plantkundigen, die voelt dat samenwerking van practicus en theo- rethicus hoogst noodzakelijk is. De heer Do Boer, voorzitter van de afd. Noordw^jk, brengt dank aan de afd. Leiden voor de invitatie en spreekt daarbij den wensch uit dat op dezen weg zal worden voortgegaan; ook hjj ziet het nut van samenkomsten als deze en wijst evenals de heer Witte, op het groote belang V3n deze lezing voor den tuinbouw. Een welverdiend applaus was de dank der vergadering. KERSTFEESTVIERING LEIDSCHE JEUGDGROEP VOOR DIEREN BESCHERMING. Bij het in letterlijken en figuurlijken zin verwarmende licht van tientallen flikke rende kaarsjes in een grooten Kerstboom, heoft gisteravond de Leidsche Jeugdgroep v. Dierenbescherming haar Kerstfeest gevierd. En zij heeft dit gedaan op een even aar dige als waardige wijze, die niet zal hebben nagelalen op de kinderen diepen indruk te maken De leider, de heer W. D Eeltjes, heette aan het begin van den avond allen hartelijk welkom op dit Kerstfeest, dat tevens de herdenking van het eerste lustrum is. in het bijzonder de afgevaardigden der zustergroe- pen te Katwijk en Scheveningen In de af- geloopen vijf jaar. aldus spr. hebben wij vele moeilijkheden moeten overwinnen, het geen de bereikte resultaten des te meer waardevol doen zijn Veel medewerking heb ben wij hij ons streven mogen ondervinden en dal stemt ons tot dankbaarheid. Ook voor dezen avond ontbrak het aam WIJ ONTVINGEN Z00 JUIST EEN NIEUWE ZENDING HaarLstraat hoek Donkersteeg 2*4 6 4113 LEIDEN. medewerking niet. Iemand, die onbekend wenscht te blijven schonk ons al het benoo- digde drukwerk in keurige uitvoering; mej. Van den Broek stond ons ter zijde bij de verzorging van een tableau en mej. Blok nam de begeleiding der koorzang, alsmede eenige pianosoli voor haar rekening. Dank bracht spr. ook aan de ouders, die hun woningen beschikbaar stelden voor de repetities en allen, die verder medewerkten om dezen avond te doen slagen. Tenslotte bracht spr. op bevattelijke wijzji het tijdstip van dit feest, dat staat in het teeken van den „Vrede op aarde" in ver band met het werken der vereeniging en wekte de jongeren op er toe bij te dragen, dat ook de dieren in dien vrede zullen dee- len. opdat niet langer de mensch de grootste vijand van het dier zij. Ook den ouderen beval spr. het werk der Jeugdgroep in hun warme belangstelling aan. Het verdere gedeelte van den avond hebben de kinderen zelf grootendeels ver zorgd op een wijze, die ook de ouderen door loopend heeft geboeid. Achtereenvolgens lie ten het Jeugdgroepkoor met aardige liedjes, mej. Marie Blok met het verdienstelijk uit gevoerde pianonummer (Sonate Pathéfique van Beethoven en de Impromptu op. 142 van Schubert) en de jongenheer Bert Krij- nen met eenige vioolnummers, begeleid door Frans Kraneveld, zich hooren, wat telken male een aanhoudend applaus van de tal rijke aanwezigen uitlokte. Keurig was ook het tableau, een symbool van de vredesgedachle en de opvoering van de „Kinder Sproke" door eenige meisjes van de Jeugdgroep. Zoodoende werd het een aardige avond en de woorden van dank, die de heer Eeltjes aan het einde van den avond tot alle mede werkenden richtte, waren volkomen ver diend. Ten slotte wekte de heer E. nogmaals op tot steun van het jeugdwerk der dierenbe scherming en bood namens den bovenge- noemden schenker alle kinderen een aardig uitgevoerden kalender aan. Jong en oud zal aan dezen avond met genoegen terugdenken. DIERENBESCHERMING EN POLITIE. Gisteravond werd in de Theoriezaal van het Politiebureau alhier een propaganda- bijeenkomst gehouden van den „Bond van pohtie-ambtenaren in Nederland tot be scherming van dieren". Een twintigtal leden van het hooger en lager politiepersoneel was aanwezig waar onder de Commissaris van Politie de heer MeyeT en do inspecteurs Weycrs en Duval, welke laatste zich reeds vele jaren voor dierenbescherming interesseert. Voorts woonde ook de directeur van het Markt- en Havenwezen, de heer Mennes de bijeenkomst bij. De voorzitter van den Bond do heer Frenierv Kalfl. inspecteur van politie te Amsterdam opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en sprak er zijn voldoening over uit dat ook in Leiden voor het 9treven van den Bond sympathie wordt gevoeld, waarna hij het woord gaf aan den heer De Jong eveneens inspecteur bij het korps te Amsterdam, die nader het doel van den Bond uiteenzette, nl. om zieko en ge wonde dieren te verzorgen cn vooral om te voorkomen dat dieren noodeloos worden geplaagd en gepijnigd wat niet altijd uit moedwil doch ook dikwijls uit onwetend heid geschied en voortkomt uit het ,gemi9 van een behoorlijk besef dat ook een dier een wezen met gevoel voor leed en pijn is. Do spr. wekte tenslotte de politiemannen op door onderlinge uitwisseling van gedach ten dit besef aan te kweeken en levendig te houden. De rede van den heer De Jong werd met belangstelling aangehoord. Hierna werd door den inspecteur van de „Verepmging tot bescherming van dieren", den heer J Ennik. te Voorburg een film ver toond en toegelicht, waardoor aanschouwe lijk werd aangetoond hoe de mensch de die ren moet behandelen en kan voorkomen dat noodeloos leed door de dieren wordt ge leden. Hierna werd de zeer goed geslaagde bij eenkomst gesloten. De rechercheur van politie de heer Ber ger alhier verklaarde zich bereid adressen van leden of donateurs voor de Leidsche afd. van den Bond te ontvangen. R.-K. VOLKSBOND. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling LeideD van den Ned. R.-K. Volksbond, deed de voorzitter mededeeling, dat de financiën der afdeeling dusdanig zijn achteruit gegaan, dat zij niet langer een vrijgestelde kan salarieeren als tot nu toe Op de begrooting komt dan ook een zoodanige uitgave niet meer voor, boe- wel bedoelde functionaris voorloopig nog gedeeltelijk in dienst der afdeeling zal blijven. De valsche geruchten, welke omtrent fraude of verduistering de ronde doen. geven het bestuur aanleiding de volgende qiotie in» stemming te brengen, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. De< afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond in vergadering bijeen op Donder dag 20 December 1928 gehoord de besprekin gen naar aanleiding van de wijziging in de positie van haar gesalarieerd bestuurder, verklaart dat er geen sprake is van even- tueele fraude of verduistering gepleegd door genoemden functionaris en protesteert tegen elke andere voorstelling van zaken. DE BIOSCOPEN. Na meerdere maanden gesloten le zijn geweest is het City-Theater aan (je Haar lemmerstraat gisteravond heropend Er is en nieuwe directie gekomen, en deze heeft zich den eersten avond in zóó groote be langstelling van het publiek mogen ver heugen, dat er bijkans geen plaajs onbezet is gebleven!! In het theater zelf is overi gens weinig of niets veranderd. Voor de eerste week was een aanlrekkc lijk programma vastgesteld, dat zonder twijfel de volle aandacht heeft gehad cn die over het algemeen ook verdiende, al duurde de film voor de pauze misschfen wat rijkelijk lang. Een aardige penteeke- mng werd gevolgd door „Het geheim van de badkamer", een dolle geschiedenis, waar om daverend is gelachen, evenals trouwens om de volgende film. die den fraaien naam droeg van: „J.uffrouw, pas op je zeehond". Syd Chaplin vertolkte op uitstekende wijze de hoofdrol in deze dwaze geschiedenis, waarvan de inhoud in het beknopte bestek van deze recensie onmogelijk kan worden weergegeven. Als hoofdnummer kreeg men tenslotte te zien een overval van ban dieten, die in het wilde westen van Amerika een posttrein tot staan brengen met behulp van bommen en machinege- I weren, doch na langdurigen strijd met de i militaire bewakingstroepen, welke iederen i trein begeleiden, het onderspit moeten del ven, dank zij het heldhaftig optreden van den regeeringsspion, die zich in hun ge lederen had doen opnemen, na zich als een schurk te hebben; voorgedaan, en wien9 krachtig en onversaagd ingrijpen er toe leidt dat er op het juiste moment hulp komt opdagen. Vooral het slot van dit ver haal, waarin vliegmachines worden aan gewend om dc bandieten met gasbommen j le bestoken, is zeer interessant. Natuur- i lijk ontbreekt ook de liefdesgeschiedenis r.iet in deze dramatische film, en even natuurlijk is 't dat alles aan het einde vol komen terecht komt. De talrijke aanwezigen hebben gisteravond een prettige tijdpas. seering gehad en daaraan herhaaldelijk op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven 1 In het Casino-Theater krijgt men deze week oen buitengewoon mooi programma te genieten, wij zouden bijna zeggen dat de directie zich zelf heeft overtroffen bij de keuze der films. Het Orion-nieuws was zeer goed en werd onmiddellijk gevolgd door een reisje door Dresden, het Elbedal j eu Saksisch Zwitserland, waarvan schitle- rende natuuropnamen worden vertoond. Na nog een tweetal komische stukjes, waarbij I uitbundig gelachen werd om de allerkod- i dig9le tooneeltjes die daarin voorkomen, wordt als eerste hoofdfilm vertoond: „Twee Jantjes aan de rol", een sensatie-comedie in 5 acten, waarin Buffalo Bill Jr. de hoofdrol vervult. In deze film zijn alle goede eigenschappen vereenigd, daar men bij tijden in de grootste spanning verkeert, terwijl men even daarna niet kan ophouden met lachen. Bill en Chub, twee marine klanten, die met verlof gaan, zullen zich 9amen gaan amuseeren. Het eerste amu sement is een oploop in een matrozen- herberg, die tot slot heeft dat zij een ranch winnen, die later in een zeer kwade reuk blijkt te staan. Na allerlei wederwaardig- heden komt hieraan door hun activiteit een I einde nadat zij eerst een rooversbende i hebben onschadelijk gemaakt. Tweede hoofdfilm is: „Wolfsklauwen" 'n buitengewoon mooie weergave van het I leven in de wildernis, waarin Grip do i Wolfshond en Charles Morton met Caryll I Lincoln op buitengewone wijze de hoofd- j rol vervullen. Het teekent 't leven van een door een stiefvader mishandeld meisje dat als eenige speelkameraad een jonge hond heeft, doch ook die wordt haar ontnomen en weggejaagd, waarna deze zich bij de wolven aansluit en later leider van de bende wordt. Ellen maakte later kennis met een boschwachter die haar verzoekt om hem indien zij hulp noodig heeft, hem dit te laten weten. Door zonder het te weten Grip van den dood te redden, komt Ellen weer in het bezit van haar oude speelmakker en zij heeft in hem een ge duchte beschermer en als later haar stief vader haar mishandelt neemt hij de lei ding en jaagt hpm de deur uit. Even later komt de bo9ohwachter en wil de hond dood schieten. doch Ellen weet dit nog juist te voorkomen, waarna een zeer gelukkig slot volgt. Tijdens de pauze wordt een collecte ge houden voor het Bio vacantie oord die op practische wijze, door eenige filmplaatjes wordt aanbevolen. RECLAME. 4017 De directie van het Trianon-Theater brengt een bijzonder gekozen uitgebreid Kerst-programma, doch zij heeft heeft ook om de Kerststemming in het Theater te brengen, aan beide zijden van het podium twee groote, luisterrijk versierde kerst- boomen geplaatst, wat een gezelligen en feestelijken aanblik geeft. Direct bij den aanvang van het program ma brengt het orkest, onder bekwame lei ding van den heer Gregoire een kerst- fantasie ten gehoore, welke op sublieme wijze wordt uitgevoerd, waarvoor dirigent eri musici een woord van lof toekomt. Na het Journaal en een leuke penteeken- film, krijgen we de Deensche komieken Watt en l/i Watt als „Wol ven jagers". Deze twee heeren worden, na eerst in het fietscnvak le zijn gewest geëngageerd als drijvers voor een wolvenjacht, wat hun nu niet direct vlot afgaat en in de mee9t belachelijke positie brengt, zoodat er dan ook weer hartelijk om gelachen, ja zelfs gebruld wordt. Veel meer behoeven we hiervan niet meer te vermelden, daar ieder een nu wel zal weten, hoe dit edele twee tal ons een avond kan vermaken. Als Variété-nummer is voor de Kerst dagen speciaal geëngageerd Frey Bernhardt Grütter, een orgineel Zwilsersch Musical- Jodel en Zang-Duet. Door de schitterende decors, welke met kunstenaarshand vervaardigd zijn en wel zoo, dat men de sneeuw op de toppen der bergen ziet liggen, is het. alsof we met genoemd paar een uitstapje naar Zwitser land maken. Keurig klonk de zang en het jodellen, met harmonica en guitaar begeleiding. Het applaus, dat hun ten deel viel, getuigde dan ook van hun succes. Als 2de hoofdfilm na de pauze krijgen wc de militaire klucht in 9 acten „Twee Helden" met in de hoofdrollen Mary Astor en William Boyd. Een gewoon soldaat en een sergeant in dienst van het Amerikaansche leger, oor spronkelijk aartsvijanden, worden in den oorlog door gemeenschappelijke narigheid de dikte vrienden. We zien hoe ze uit een kamp voor krijgsgevangenen, waar ze on dergebracht zijn, als Arabieren verkleed vluchten en ook een Arabisch meisje schaken, waarna ze, na heel wat strubbe lingen en omzwervingen weer veilig naar huis keeren, de een als getrouwd man en de ander als teleurgestelde. Het spel der hoofdpersonen is uitstekend, vooral dat van den sergeant Peter Mc. Gaffney valt zeer te prijzen, terwijl de tekst bijzonder geestig geschreven is. Het Luxor-Theater brengt eveneens een goed programma, met veel afwisseling, waarop als eerste hoofdnummer staat „De Carmen van Sankt Pauli", dat, door goede arlisten gespeeld, het Hamburgsche apachen- leven te zien geeft op een ruime en aan nemelijke schaal. De inhoud laat zien hoe een bende „Havenratten" 's nachts hun slag trachten le slaan op verlaten schepen. Bij een tocht hebben zij uit louter roman tiek Jenny (Betty Astor) meegenomen, het meisje uit het beruchte cabaret, dat dan met den een en dan met den ander flirt. Wanneer de politie de bende opspoort, weten alle in veilige haven te komen, 'be halve Jenny, die hulp vraagt aan Klaus Brandt, den nachtwacht van de .„Alexan dria", een in de haven van Hamburg lig gend schip Tot zoover de inleiding. Verder zien wij hoe Klaus Brandt ver liefd wordt op Jenny en dagel •ks in het beruchte cabaret komt en zich aansluit bij de „havenratten" Terwijl hij de lieftallig* Jenny maar niet kan verlaten zakt hij steeds dieper Zijn leven wordt steeds slechter en hel einde is dat Klaus Brandt nog wordt gearresteerd voor moord... Zij nog opgemerkt dat de film mooie foto's geeft. Voor de pauze gaat het Ufa-Journaal, een twee-acter „Een verschrikkelijke nacht" en Circus-Dilettanten, met het duo Karl Dane en George Arthur in de hoofdrollen. Beiden zijn hier circus-artisten, die nog we) eens sensatie teweegbrengen zonder dat zij het egienlijk zelf wel weten. Hiervan profiteert de circusmanager, die het een reuzen sen satie noemt de menschenetende aap een wals le zien dansen met George Arthur, die enkel met het circus meerijdt omdat hij verliefd is op Mad. La Bella, de circus- koningin. Zij bewerkstelligen zeer komische handelingen, waarom hartelijk gelachen is. Deze film is goed van inhoud, zoowel als van spel. Op het looneel treden verder voor de pauze op: Sidj Ben Abos, die op handige wijze verschillende goocheltoeren verrichten ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaa te- examen rechtsgeleerdheid de heeren L. A. A. Rutgers van der Loeff (Bloemendaal) en P. A. Engelbrecht (Rotterdam); eco- nom. doctoraal examen Indologie de heer M. van den Brink (Amsterdam); candidaats- examen theologie de heer A. A. Bredius (Den Haag); voor het practisch apothekers examen le gedeelte mej. J. E. M. ten Dijk (Leiden) en de heeren J. A. Klaassen (Leiden), C. Moll (Den Haag). Bevorderd zijn tot apotheker mej. H. M~ Vrijburg (Lei den), en de heeren F. G. de Wilde (Leiden) J. J. Hagenzieker (Den Haag), F. II. M. Evers (Schiedam), J, Al (Den Haag) en G. A. van der Spek (Den Haag). Geslaagd is voor het examen Fransch M. O. akte B. de heer J. Verhoeven alhier. Den 3en Januari hoopt onze stadgenoot de heer L. Sybranda, commies ten hypo- theekkantore alhier, den dag te herdenken, dal hij 40 jaar werkzaam is ten kantore van de hypotheken, het kadaster en de Scheepa- bewijzen. Gisternamiddag kwam de 18-jarige J. D. L., wonende in de Marnixstraat. alhier, terwijl hij' op het terrein van het Openbaar Slachthuis werkzaam was door de gladheid te vallen, tengevolge waarvan hij een lichte hersenschudding bekwam. Nadat de geneesheer van den E. D. H. ge neeskundige hulp had verleend, werd de jongeman naar zijn woning vervoerd. De koopman G. N. alhier deed bij de politie aangifte, dat zijn handwagen die eenigen tijd onbeheerd aan de Langegracht stond wordt vermist. Hij vermoedt dat het voertuig gestolen is. De politie stelt een onderzeok in. Gistermiddag viel de li-jarige J. V. J., die met andere knapen op het Noordeinds- plein aan het spelen was met zijn hoofd in de punt van een ijzeren hek. waardoor hij een vrij diepe, hevig bloedende wonde in het aangzicht kreeg, zoodat de E H. D. moest worden ontboden. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij naar het Academisch Zieken huis gebracht. Tegen den avond kon de knaap weder huiswaarts keeren. De heer N. de Bink, Stille Rijn 9 ver zoekt ons de aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit nummer betreffende de aangifte van leerlingen voor de gebrui kelijke cursussen vanwege de Leidsche Ver. tot bevordering van de kennis der Grafische Vakken. Beginnelingen en meergevorderden in deze vakken werkzaam zullen goed doen zich daarvoor te laten inschrijven, waartoe o.m. aan bovengenoemd adres gelegenheid beslaat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2