UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. Directie en Administratie en sparreboomen zijn in de omliggende boe- schen, maar ook in het gebergte, gekapt en per boot en trein naar de rijks-hoofdstad ge bracht. En gelijk in vorige jaren is date weelde van sappig groen nu over alle pleinen en straten verdeeld Men wandelt in geuren van dennegroen en of men wil of niet. men moet aan de kerststemming-deelnemen. Onze Duitsche buren, die aan geen enkel feest zoozeer als aan Kerstmis hangen ko men al begin December in een typische koortsperiode die het heste met onze meer bescheiden opwinding voor Sinterklaas te vergelijken is. Men kent hier ook „Sankt Nikolaus", maar toch slechts uit de verte. Het volk viert den 5c December niet. Het wacht op den „Weit- nachtsmann" met of zonder „knecht Rup- precht", die eigenlijk bij den H. Nikolaus behoort en dus een verduitschte zwarte Piet is. Ik heb intusschen de ondervinding opgedaan, dat vele Duitschers niet een6 weten, op welken dag ze nu eigenlijk de zen Rupprecht verwachten moeten Ja, ze maken zelfs in vele gevallen dezen werk nemer tot werkgever, tot eigenlijken bzi- lige Wal mij beslist fout lijkt. Vele Nederlandsehe vereenigingen in West-Duitschland hebben als gewosnlijk ook dit jaar den vijfden December als kin derfeest gevierd. En daarbij hebben ze den „Heiligen Man" met zijn „knecht Rupprecht" laten optreden. Maar in Berlijn zijn we niet van de echt- Ilollandsche traditie afgeweken. We heb ben onze kinderen in de beide groote Ne derlandsehe vereenigingen „Nederland en Oranje" en „Hollandia" den echten Spaan- schen bisschop en zijn negerknaap voorge zet. En hoe hebben die kinderen weer ge noten! Als trouwens iemand de gouden medaille van het „Algemeen Nederlandsch Verbond" verdient, dan is het deze Spanjaard der overlevering. Want waar hij in Duitschland Nederlandsehe kinderfeesten bezoekt, dringt hij er op aan, dat vaak zwaar-vergermani- seerde jongeren en jongsten hem in zuiver Hollandsch toespreken en toezingen Een eisch van die zijde, gepaard aan de vreis, anders niet voor de mooiste geschenken' in aanmerking te komen, werkt beter dan ïlle regeeringscursussen en andere opwekkmde middelen. Dit jaar hebben honderden kin deren in meer of minder zuiver-Nfder- landsche gesproken, en de goedgeefsclheid van den tevreden Sint overtrof dai ook alle verwachtingen. Dat was echter vorr ee*. niet gering deel te danken aan on:e Ko ningin, die evenals haar Moeder voir kin deren en armen onder onze landgenoten in Duitschland een groot bedrag ter besihikking gesteld had. De alom-vertegerwoordige heilige heeft deze koninklijke giftei als een welkome aanvulling van zijn prrticuliere geldmiddelen beschouwd en ditaaal wat meer aan geschenken, versnaptringen en warme kleeren kunnen koopen dan vorige winters. Dat deze verdeeling zoo een ijk mogelijk kon geschieden, had de goede Sint aan den onvolprezen „Nederlandscher Bond in Duitschland" te danken. In meer dan 100 Nederlaidsche vereeni gingen in West- en Noorö-Duitschland is hij ditmaal „persoonlijk aarwezig" geweesti Een prestatie, die zelfs der Oceaan-vliegers te schande maakt. Soms niet? Ik wou ook maar zegfenI Ja, en nu beginnen de Duitschers. Voor hen is Kerstarond het feest der ver rassingen. Ook, en vel in de eerste plaats voor de kleintjes. Wie nu naar Bedijn komt en des mid dags, als de schemering invalt, door het ge weldige complex *an winkelstraten in de city, de arbeiderswijken en het dure Westen drentelt, zal zijn voetzolen voelen. Er ls bijna geen doorlomen aan. De menschen schuifelen op (h trottoirs in kilometers, lange rijen achlïr elkander, naast elkander, schouder aan schouder, borst aan rug De warenhuizen rijn werkelijk ongenietbaar. De particulien detectives hebben geen oogen genoeg om op te passen En toch wordt er gestolen, dat het een aard heeft. Verstandip menschen, die hun tijd zelf indeelen kinnen, koopen in de vroege ochtenduren Dan is er tenminste nog een klein kange door het gedrang heen te ko men. Of bi de straathandelaars, die alweer honderdei tentjes op den ODenbaren weg hebben reergezet en die met hun lage prij zen een gevoelige concurrentie voor de winkeliers beteekenen. Ook «it jaar blijkt de koopkracht van het Duitscle publiek gering. Vooiraden zijn er genoeg, in elk branche. Maar net geld ontbreekt Het afbelalingstel- sel mit alle onverkwikkelijke gevolgen viert hoogtj. Men noemt het hier in den vo.xs- mond „stotteren". Welnu, heel Berlijn,, stot tert". en de helft dezer stotteraars kan na een maand of drie geen lettergreep meer over de lippen krijgen Dan komt ,Jan-met- de-pet" en is Leiden in last Maar de win keliers schijnen het toch maar vol te hou den Liever verkoopen „op stotteren" dan i'iit de waar blijven zitten. Dan neemt men rn-g liever de latere lasten op den koop toel Een boom, hoe klein ook, desnoods twee itgevallen dennctakken en een half afge brand kaarsje, moet den 2östen December elke Duilscher hebben. Men ziet ze nu eiken dag aan het in- koopen van boomen, de goede Berlijners De rijken komen met auto's voorrijden, laten stoppen bij eiken boom-kokadorus. Pingelen en paudelen. rijden weer verder, en koopen ten slotte voor 20 Mark een „Edel- tanne" De kleine burgerij is met een boomp je van 40 centimeter hoogst tevreden en de prolelarifr neemt een paar takken uit den overvloed. Maar de slimmen wachten tot één dag, een halven dag, zelfs een uur voor het feest Dan plegen de prijzen namelijk met 60 tot zelfs 80 pCt. naar beneden te gaan. Dan kost een twee meter hooge, lekkerdikke boom hoogstens d:.'e inplaats van 20 mark; en dien sleepen n dan zuchtend en hijgend met z'n tweeën nuistoe Den koning te rijk. Om thuis nog in koortsachtigen haast bal len en zilverdraad, kaarsen en lekkers vast le maken. De kerstboom blijft hier gewoonlijk tot na Nieuwptar staan en wordt in dien tijd eiken misdag weer „aangestoken." Het is een aardig beeld, dan door Berlijn te wancblen en overal door de ruilen heen tot in Je hoogste verdiepingen, die duizen den en tienduizenden vriendelijke lichtjes te zien pinkelen. Zcolang de boom in huis is, pleegt men haar en nijd uit de woningen te bannen Sells de kranten huldigen eenige dagen eei soort „Godsvrede" en schelden elkaar en haar aanhang niet uit voor alles wat leelijk is. Maar een „witte Kerstmis" moet men in de wereldstad niet zoeken. Bij ons is alleen „Matsch" te koop. Daar kunnen alle heiligen niets aan veranderen. ROLAND. RECLAME. H.-P. H. KEEREW.EE BEGBAFgNJSSEN - - - W - frsfr-ftpjp"SP? 861 auto-transport Wilmorkt 16 CREMATIE Aalmarkt 16 CREMATIE 4762 ALPHEN. Bmcerliike Stand. Geboren: Jacob, z.v. CL Verduijn en W. Samson Clara, d.v. M. de Pijper en J. var Leeuwen Jacoba Antonia, d.v. W. van Kins en J. van Hevelingen Wilhel- nuna, d.v. N. Verkerk en N. Roest Bar bara Adrjana, d.v. J. de Jong en H. Kap. tedjn Jannetje, d.v. J. Dissel en H. Ban- mnk Theodoras Anlonins, z.v. Th. A. Verkerk en P. M. van Kan Hendrica Mar- g3retha, d.v. H. W. de Wit en Th. M. Straathof. Ondertrouwd: J. van Lomwei en G. ds Jong. Gehuwd: J. de Lange jm. 33 j. en C. J. Droog jd. 26 j. Overleden: L. de Geu3 jm. 17 j. EL Stapper, weduwnaar van K. Keizer, 88 j. G. Syrokkerieft, echtgenoot van E. Tui- nenburg 59 j. Ingekomen van: Den Helder, A. vanVeg- ten, xotvL't, Gnephoek 2; Ter Aar, Jaco ba Vis, huishoudster, Raadhuisstraat 136; Leiderdorp, Aagje Oudshoorn, dienstbode, Pr. Hendrikstraat 20; Nicuwveen, P. Zevenhoven en gezin, arbeider, Oost-Kanaahveg 2; Nook dorp, H. L. J. M. Sondaal, Kapelaan, Ta- radjjslaan 6; Leiden, J. Smit en gezin, chaaf- teur, Raadwijkstraat 13: Reeuwjjk, Catha- rina M. Wjjsman, dienstbode, Raadhuisstr. 281Gouda, Margje Verboom, dienstbode. Stationsstraat 38; Amersfoort, J. de Vries, zonder, Raadhuisstraat 213; Wassenaar, Cor nelia W. Vellekoop, zonder, v. Boetslaerslr. 9; Leiden, D. Roest en gezin, colporteur, Jan Nieuwenhugzenstr. 3; Vianen, kindere Verslnfis, zonder. Raadhuisstraat 44; St. Phi. lipsland, J. de Ronde, kantoorbed., Oranje straat 19; Hazerswoude, Emmigje van Eek wed. G. Versteeg, zonder, Torenstraat 12; Zeist, Maartje de Jong, zonder, Honftstr. 17. Vertrokken naar: Hillegom, Dina C. E. Stcffer, zonder, Hortensiastraat 32; Amster dam, Lekstraat 54 huis, A. M. Rodenburg, zonder, Stationsweg 6Hazerswoude, B. A. J. de Groot, zonder, Hoorn 280; Nijmegen, Hobbemastraat 30, wed. M. van der Heijde, Elizabeth den Haak, zonder, Zaalbergstraat 11Noordwjjlt, N. W. Visser, zonder, Hcogedjjk 6; Ter Aar, Cornelia J. M. Bal- vert, dienstbode, Hoorn 121; Duilscnland (Brunohl), Maria Speckenback, zonder, van Bcets6laerstraat 4; Heemstede, van Merlea- laan, 17, Elisabeth van 't Hoff, zonder, Ouds- fiocrnscheweg 5; Haarlem, Frederikspark 6, Akke van 't Hoff, zonder, Hoorn 65. BODEGRAVEN. Gemeenteraad Het salaris van den direc teur van het Slachthuis Benoe ming van een concierge van het gemeen'.ehnis. Alle leden waren aanwezig. Voor het eerst- werden aan den aanvang de notulen niet geiezen, omdat deze volgens het nieuwere- glement van orde ter visie worden gelegd. Aanstonds werd dus begonnen met de be- handeling der agenda. Op twee verzoeken om bijdrage voor vervoer van schoolkinde ren wordt besloten 50 pet. te vergoeden. Do heer Oldemans (S.D.), wil 100 pet. ver- gceden, welk voorstel wordt verworpen met 101. Alweer wordt behandeld de instruc- die van het Slachthnispersoneel. Ged. Sta ten zenden deze instructie voor de tweede maal terug. Bezwaar wordt er tegen ge maakt dat de Directeur een particuliere practrjk mag uitoefenen als veearts (zjjn zooi is practiseerend veearts). Zjj wenschen een volstrekt ambtelijken disnat. Echter moet dan ook het salaris minstens f.3000,—be dragen. De vorige inaal besloot de Raad de gevraagde wijzigingen niet aaD te bren gen, doch nu stellen B. en W. en de slacht huiscommissie voor zich bij dit standpunt neer te leggen. De heer Oldemans bestrijdt dit voorstel. De Directeur had een salaris van f. 3000, docb wenschte een gemakk lijker betrekking en stelde toen voer een hulpkeurmeester te benoemen, waarna hij f. 1000,van zijn salaris zou laten vallen. Ondertusschen is dit 6alaris alweer f.2000,— geworden en nu zou het op f. 3000, worden gebracht, ter wijl er een hulpkeurmee3ter is. eth. Batelaan (A.R.), zegt dat bij «ijze van compromis het salaris op f. 2500, is gesteld Hg is er sterk tegen dat aaD den wensch van Ged. Stalen gevolg gegeven wordt. Deze hebben toch al veel te veel te zeggen en om den wille der zelfstandigheid van de gemeenten moeten wij niet toegeven. De voorzitter zegt dat nergens een Dir. gevonden wordt met een salaris van minder dan f.3000,Bovendien is het werk sterk toegenomen en veel omvangrijker dan vroe ger zonder hulpkeurmeester. in een bloei end bedrijf kunnen goede salarissen worden gegeven. De voorzitter ziet groote bezwa ren als het voorstel niet wordt aanvaard, niet goedkeuring van instructie en gemeentebe- grooting, tegenwerking van den inspecteur enz. De heer Batelaan (A.lt.) vindt hét eer onverkwikkelijke zaak. Een salaris van 3000 galden is niet te boog, doch eigener beweging heeft een jaar geleden de Directeur 1000,— gulden laten vaJen om een hulpkeurmeester te benoemen. Dat zou 1 Jan. '28 ingaan en in Febr. werd er alweer gesproken over verl.ooging met f. 1000,Dat maakt een heel vreemden indruk, vooral omdat er al weer f. 500,verhooging was gegeven. De voorzitter wijst op de onverwachte ver laging der Rijkskenrloonen voor export, waardoor het inkomen van den Directeur verlaagd werd. De slachtingen zijn bij dui zenden toegenomen. Hij waarschuwt dat mo gelijk de inspecteur niet meer volle mede werking zal geven en voor het gevaar daar van voor het bedrijf. Weth. Batelaan ontkent dat de Directeur het zooveel drukker heeft. De heer Baan Batelaan meent dat de inspecteur te hoog zat staan om het slachthuis min ot meer te gaan tegenwerken. De heer Jongeneel (C.H.) heeft in de slachthuiscommissie bemerkt dat van de zijd© van den Directeur, den in specteur en den Voorzitter met alle geweld weici doorgedreven dat deze salarisverhooging er zou komen. Hij wil echter niet om deze zaak het bedrjjf in gevaar brengen en zal tcch voorstemmen, doch niet om bedreigin gen van den inspecteur. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 74 stemmen. Tegen de beo. reu Weth. Batelaan, Baan Batelaan, C. B. Baielaan en Oldemans. De ontruimingst-nnnn van twee woningen aan de Rijnkade wordt met een half jaar verlengd. Vier zijn ontruimd. Aan de ord6 is de benoeming van een concierge van het gemeentehuis. B. en W. hebben een regeling getroffen dat deze func tionaris ook bode der gemeente zal worden en enkele andere functies vervullen. De heer Beyen (Lib.) vraagt waarom geen oproep is geplaatst. De eenige persoon op de voordracht is geen inwoner van Bodegra ven. De voorzitter zegt dat het alom bekend was dat de tegenwoordige concierge heen ging. Ook zonder oproep kwamen- r solli citanten. De heer Oldemans maakt eveneens bezwaren. Hjj wil alsnog een oproep plaat sen. De heer De Vos (R.K.) stemt daarmede in. Dat op de voordracht één persoon voor komt en dan een niet-inwoner verwondert hem. In ieder geval waren er 6 sollicitanten uit Bodegraven. De voorzitter begrijpt de bezwaren niet. B. en W. hebben den meest geschikte ge zocht. De woning is niet voor ieder gezin geschikt. Er is geen voordracht. De raad kan uit allen kiezen. Dc heer Jongeneel meent ook dat men een oprcep had moeten piaatsén. Echter kan men nu niet van voor af aan beginnen, om dat 1 Januari a.s. do post moet zijn ver vuld. Hjj zal zich er dus bij neerieggen, mits het niet meer zoo gaat. De heer Beyen is niet voldaan. Er z'rjn meer gegadigden, die nirt nieten dat zij konden solliciteeren. Ook do eer C. B. Batelaan heeft bezwaren, doei. zal om den korten tjjd meegaan. Hij vraagt schorsing der vergadering, om in comité enkele persoonlijke dingen te bespre- ken. Weth. Batelaan acht dezen weg goed. Anders komen er veel te veel gegadigden. Do heer Leliveld acht de handelwijze on juist. De heer De Vos sluit zich aan bij het voorstel Batelaan, waarna de vergade ring gedurende eenigen tijd wordt geschorst. Het voorstel Oldemans wordt nu met 65 stemmen verworpen. Overgegaan wordt tot benoeming, waarbij 6 stemmen worden uit gebracht op v. d. Bosch, 4 op v. d. Molen en 1 op Sterk. Tol leden der financieele commissie wor den herkozen de heeren Baan Batelaan, De Mars en Leiiveid; tot leden der Lichtcomm. de heeren C. B. Batelaan en Bejjen en totle den der Slachthuiscommissie de heeren Jon geneel en De Vos. Tot gemeente-genees heer wordt benoemd dr. Beije. Voorlaan zal dii om het jaar onder de doktoren worden verdeeld. Leverancier der geneesmiddelen wordt de heer Van Soeren, apotheker. Een gemeenschappelijke regeling wordt getrof fen met Earwoutswaarder en Rietveld in- zako de toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de O.L.s chool alhier. B. en W. stellen vo den inventaris van het Ziekenhuisje over te nemen voor f. 500. De exploitatie zal blijkbaar wegens ziekte der inwonende verpleegster worden stopge zet en de gemeente houdt behoefte aan een barak voor besmettelijke zieken. Inlichtin gen omtrent de stopzetting en verdere ex ploitatie door de gemeente konden niet wor- deD gegeven. Blijkbaar zal het Ziekenhuis wordeD opgeheven. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sluit Verbaasd vraagt de beer De Vos of er dan geen rondvraag is. De voorzitter zegt dal het nieuwe reglement van orde daar niet van spreekt. De heeren kunnen echter hun punten op de agenda plaatsen. De raadsleden en het publiek blijken echter zoo verwonderd door den snellen afloop der vergadering dat zjj vergeten op te staan en eerst na vele minuten begrijpen dat de ver gadering inderdaad is afgeloopen. Burgerlijke Stand. Gebcren: Jan, z.v. A. van de rLaan en T. Bljjlgven Eliza Wilhelmina, d.v. C. A. P. Hoogtejjling en J. G. Plattenw Al- berdina Wilhelmina, d.v. J. A. van Araeron gen 6n A. Verbeek (wonende te 's-Graven- hage). Ondertrouwd: J. van Duinkerken 26 j. en A. Lekkerkerker 25 j. Overleden! Willem van Dijk 56 j., gehuwd met A. van Eek (overleden te Utreoht) Eleonorai v. Muiswinkel 6 maanden Wille- mina v. d. Neut 1 jaar. Gevestigd: wed. J. Walraven, zonder be roep ran Nieuwkoop; J. W. Lengkeek, boe renknecht van Waarder; A. Bergshoeff, dienstbode van Woerden; A. H. Budding, dienstbode van Alphen a. d. Rjjn; E. Janssn. dienstbode van Zwammerdam. Vertrokken: J. Otten, boerenknecht naar Zoeterwoude; H. Hogendoorn, boerenke.cht naar Snelrewaard; J. Werkhoven, dienstb. naar SnelrewaardJ. Dorrepaal, zonder be roep naar Westerbork; A. van Laar en gezin, landarbeider naar Rietveld; J. A. Oostveen, dienstbode naar BarwoudswaarderT. Meer- loo en gezin, voddenkoopman naar Snelre waard. Met het oog op de Kerstdagen en Nieuwjaar zal de Kaasmarkt inplaats van Dinsdag 25 en Dinsdag 1 Januari gehouden worden op Maandag 24 en Maaodsg 31 Jan. Dinsdag tegen den avond kwam de fcnragehandeiaar B. aaD de linkerzijde van d6n weg de Brugstraat uitrijden en meende met een korten draai de aan zjjn linkerhand gelegen Wilhelminastrant met een wagen met turfstroóisel in te rijden. Plotseling kwam rechts van den weg een vrachtauto aanrij den, die bij de bocht tegen het paard van dön fouragewagen aanreed. Dit dier begon te steigeren en schudde zoo den wagen dat de bestuurder eraf viel en onder het dier terecht kwam. Het paard sprong op zij, doch werd enkele tientallen meters verder door een Rijksveld wachter gegrepen. De heer B. kreeg bloe dende hoofdwonden en wérd door Dr. van Beek verbonden. De auto werd beschadigd eu meest bjj de fa. van Bnnningen worden ge repareerd. De fouragehandelaar die eerst hevig opgewonden den chauffeur beschul digde van de oorzaak van het ongeluk, ver klaarde zich later bereid de schade te ver goeden, die door zijn overtreding van de verkeersregelen was ontstaan. Ook de fou ragewagen was beschadigd. Woensdagavond sprak in de Verhoeff- Rollmanzaal voor de Confessioneele vereen. Mr. Ds. N. G. Veldhoen van Voorburg over „Wet en geweien". In een leerzaam beloog zette de spreker de beteekenis van het geweten uiteen, hoe een zedelijke norm is die wij hebben ontvangen, hoe het weerhoudt van het doen van ver keerde dingen, waarschuwt cn bij over tredingen tegelijk weer als aanklager op treedt. Boven het geweten staat echter de wet Gods. Niet het geweten dat tenslotte beinvloed wordt door de aangenomen rege len der opvoeding, maar Gods wet is de norm van wat goed is en kwaad en daaraan zijn ook de uitspraken van het geweten onder worpen. Spr. toonde ook aan hoe het geweten door verkeerde opvoeding ook heel tegen strijdig kan zijn met den wil van de wet Gods. De vrij talrijke aanwezigen luisterden met aandacht naar het gesprokene. De heer H. J. v d. Sluvs thans woon achtig le Zeist en tot voor kort onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool, alhier, was na het verlaten van het onderwijs nog eenige maanden voor het onderwijzen van enkele vakken af en toe werkzaam aan deze school. Nu heeft hij echter het onderwijs ge heel vaarwel gezegd. Tegen het einde der lesuren werd door bestuur, onderwijzers en leerlingen daarom afscheid van hem ge nomen. Do collega's, enkele bestuursleden en leerlingen der hoogere klassen warem daar toe in een der leslokalen bijeen gekomen. Door den voorzitter werden waardeerende woorden gesproken en werd namens het be stuur een ex. van Bunyan's Christenreizei aangeboden De heer P Maaskant. Hoofd der school sprak daarna en overhandigde eenige specifiek Bodegravensche herinne ringen. D© heer v. d Sluys dankte voor de prettige samenwerking in het bijzonder voor het afscheid. BOSKOOP. Cotfn. ver. „Vooruitgang". Woensdagavond had in hotel „Neuf" de jaarlijksche algemeene vergadering plaat9 van de coöp. brood- cn verbruiksvereeniging „Vooruitgang". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen boekjaar hadden bedragen f. 76957.64 en de uilgaven eveneens f. 76957.64; verder dat aan dividend aan de leden zal worden uit gekeerd 14 procent, en voorts dat het leden tal der coOperalie is gestegen tol 477. Bij de gehouden stemming werden dc aTtredende bestuursleden de heeren: Jac. Akerboom. C. J. v. d. Wolf en D. v. Wijk herkozen, terwijl eveneens als commissaris werd herkozen de heer A. v. Wijk. Een voorstel van het bestuur, om aan zieke leden, gedurende drie weken in het boekjaar gratis brood te verschaffen onder vond eenige bestrijding, zoodat dit voorstel door het bestuur terug genomen werd. In tegenstelling mei vorige jaren heerschte er onder de aanwezigen leden geen prettige stemming. HAZERSWOUDE. Ouderavond. Donderdagavond werd in de Geref. Kerk de Ouderavond gehouden door de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs op het Dorp. waarbij vele ouders en belangstellenden tegenwoordig waren. Nadat van 6 tot 7 uur van de gelegen heid tot bezichtiging van het werk der leer lingen een ruim gebruik was gemaakt, open de te 7 uur de voorzitter der Schoolvereeni- ging, de heer D. de Eruyn Yzn.. het samen zijn. Na het zingen van Ps. 105 1 en 5 en het lezon van Ps 8. ging spr. voor in gebed, waarna hij in een kort openings woord de aanwezigen hartelijk welkom heette en meedeelde, dat van ds. Luuring bericht was ingekomen door ambtsbezig heden verhinderd le zijn de vergadering bij te wonen. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Y. Bol, die het onderwerp „Hel volks- pelitionement" behandelde, waarop mej. M. A. H. Derksen een interessant stukje voor las. In de pauze werden door den heer Joh. van Wieringen op het kerkorgel eenige nummers ten geboore gebracht Door den heer G. Weyenberg, onderwijzer der school, werd na de pauze behandeld „Geschiede nis Onderwijs" en door den heer A. H. Wessels eveneens onderwijzer, op pakken de wijze ten geboore gebracht „Een oude Vriendde geschiedenis van Jacob Holm. De sprekers werden afgewisseld door zang van de leerlingen der 6de cn 7de klasse onder leiding van den heer G. Drex- hage. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank tot allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden medege werkt en in het bijzonder aan mej Derksen, onderwijzeres, die de school straks zal ver laten, voor alles wat zij voor de school m die 7 jaren, die zij daarin was werkzaam geweest, gedaan had. Het hoofd der school, de heer B. Offringa, sloot daarop, na het zingen van Ps. 72 11 den goed geslaagden avond met dankgebed. De Chr. Mcisjesvereenigfng „Lydia" heeft gedurende hel afgeloopen jaar 77 stuks goederen vervaardigd, welke bij de a.s. Kerstfeeslviering der Zondagsschool aan kinderen van ouders, die daarvoor in aan merking komen, zullen worden uitgereikt. ZWAMMERDAM. Raadselachtig. Door liet onlangs gehuwde echtpaar K.— P.. in den Tempel alhier, werd bij de fioHtie aangifte gedaan, dat uit hun woning, fen- wijl deze een oogenblik onbeheerd had ge staan, een portemonnaie met een bankbil jet van f. 300 uit een der kasten was ont vreemd. Een onderzoek werd direct inge steld, een verdachte gehoord, doch zonder resultaat. Doch ziet. den volgenden morgen zag de jonggehuwde vrouw opeens de por temonnaie in den nabijheid der woning on- der een heg liggen en tot aller vreugde en verbazing bevond zich de bewuste f. 300 nog daarin. Ra, ra, was is dai? Burgerlijke Stand. Getrouwd: Nicolaas den Hoed jm. 32 j. te Zegwaard en Adriana Konijn jd. 27 J. NIEUWE UITGAVEN. J. Philip Kruseman, Uitgever 's-Graven- hage, zendt ons ter aankondiging: „Onder do Kannibalen van de Salomons eilanden" door Clifford. W. Collenson, ge autoriseerde vertaling door J. L. J. F. Ezer- man. In dit boek verhaalt de schrijver op een prettige eu boeiende manier van zijn leven en ervaringen gedurende zijn ver bijt op deze vrij onbekende eilanden. Prijs ingen. f. 4,geb. f.6,25. Rafaël Sabatini. „De minnaars van Yvon ne", vertaald door Henriëtte Rappard. Van denzelfden schrijver is verschenen ir, de vertaling van Catb. A. Dermoüt-Vissop „De Valstrik". Prijs ing. f. 2,15, geb. f. 2,90. Kathlyn Rodes. Twee boeiende woestijn, romans, getiteld „Allah's Wil", en „De mee- doogenlooze Woestqn", vertaling van Hen riëtte Rappard. Prij3 ingen. f. 2,15, geb. f. 2,90. Louise Gerard. „Een liefde in het oer woud". Een boeiende geschiedenis van een blanke vrouw, levend temidden van de Afri- kaansche wildernis. De vertaling is van Cath. A. Dermoüt-Visser. Prjs ingen. f. 2,15, geb. f.2,90. Van dezelfde schrijfster is verscha. nen „De dochter van den Dageraad", waar in wj kennismaken met West-Afrika. Prijs ingen. 12,15, geb. f. 2,90. Tess. „Uit het stormland" door Grace Mil ler White, vertaald door P. Bolkestein-van Zanten. Na het lezen van dezen roman zal het ons niet verwonderen dat dit boek in Amerika zoo'n groote opgang gemaakt heeft, frjs ingen. f. 2,25, geb. f.3,25. Emil Rasmussen. „Poolsch Bloed" en „Ach ter Gcuden muren"; geautoriseerde verta- ling uit het Deensch van L. Thomson-Thom son. Unaniem worden deze boeken door de Deensche Pers geprezen. Prijs per deel ingen. f. 3,25, geb. f. 4,25. „Mozart's levensroman", door Ottokar Ja- netschek, den schrijver van Beethoven's Ie- vensreman, vertaling van Henriëtte Rappard met 16 afbeeldingen. Pr ijs ingen. f.2,90, geb f. 3,90. J. B. Wolters. Uitgevers Groningen. „An English literary reader", bij dr. A. Perdeck. Prijs f. 2,25. G. W. Comello en F. A- van der Bilt, „Handelsrekenen" voor Handelsscholen en de litt. ec. H.B.S. Tweede deel B. Prijs geb. f. 1,90. „The Yonng People's library". Talbat Bai- nes Reed. The fifth form at St. Dominic's. A. Schoolstory, adopted and annotated bü E. R. S. van der Veen, met woordenlijst Prijs f. 0,70. R. P. G. Hameetman en H. A. v. d. Kraan. Stakken ter vertaling uit het Engelsch, met hulpboek voor H.B.S. A en B, Handelsschool, Kweekschool en Studeerenden voor de acte L.O. Prijs geb. f. 2,10. C. van Heenkhuizen. Oefeningen bij En gelsch spreken en schrijven, 2e deeltje, f t 0,75. W. L. M. E. van Leeuwen. „Korte schets van de ontwikkeling der Nederlandsehe letter kunde. Prijs geb. 12,90. Uitgeverij Logon, Amersfoort: „Het stille Meer in den sterrennacht en andere Kerstsproken voer ouderen, door A, Graao, Jonchers, Wilma, Tine Brinkgrevc- Wicherink en At. Niefcoer. IP»»»®; ïiiii.;' i'jtipiiiigiiiafwik'pii'n ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 8S

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11