DE GRAAF m Buiten!. Weekoverzicht. Rheumatism pijnen Jtumsm (230) Ma tirl Dry Cocktail BIJ HET ZIEKBED VAN KONING GEORGE. BRIEVEN UIT BERLIJN. met 147 stemmen verworpen een motie K o o 1 e niet daarop te bezuinigen. Voor de S.D.A.P. Bij art 442 (sehoolftindervoeding en kleeding), zijn twee voorstellen BRAGGAAR- DE DOES, le om schoenen te geven in plaats van klompen 2e om de voeding ook tijdens de vacantie te doen voortduren, reeds meermalen behandeld Zij licht beide nog nader toe, terwijl wethouder TEPE ze bestrijdt. Beiden op welbekende gronden. De wethouder voegt nog toe aan het eerste dat verstrekken van schoenen de» wette- lijke grens aan kosten zou overschrijden. Bij de bestrijding sluit zich aan de heer v. Es, die meent, dat feitelijk de zorg in deze materie bij de ouders moest berusten. De heer MANDERS voelt er toch wel Iets voor schoenen te geven in plaats van klompen. De heer WILBRINK daarentegen volgt den wethouder. De heer VAN ECK steunt zijn partijge noot*. terwijl de heer ROMIJN met den wethouder meegaat evenals de heer MEYNEN, de heer BERGERS en de heer HEEMSKERK. Na re- en dupliek wordt het le ver worpen met 1810 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Manders. Nadat de heer HEEMSKERK het 2e heeft bestreden evenals de WETHOUDER en de heer VAN ES, speciaal op wettelijke en practische bezwaren, en nadat de heer BAART zijn partijgenoote heeft gesteund, wordt het 2e verworpen met 1910 stem men. Voor de S.D.A.P. en de heer Sytsma. Bij art. 476 (uitgaven voor volksfeesten) zegt de heer GROENEVELD, dat de 3 Oc- tobervereeniging wel zeer wordt bevoor recht. Zoo bijv. door gratis het Schutters veld ter beschikking te hebben. Ook wordt voor het brandweer-toezicht niets gevraagd, terwijl andere vereenigingen dat moeten vergoeden. Z.i. vallen ook de contributies onder de belasting op de publieke verma kelijkheden, terwijl dit niet geschiedt. Bij elkaar krijgt de 3-Oetobervereeniging dui zenden naast de f. 1000 officieele subsidie. Hij heeft er wel niet veel bezwaar tegen, doch wilde dit toch even opmerken, over legging van een gedetailleerde rekening wenschelijk oordeelend. De heer VAN ES heeft dit jaar gemist de feestverlichting van het stadhuis, waar op de VOORZITTER zegt, dat dit slechts eens in de 5 jaar geschiedt. De heer VAN ECK heeft bezwaar tegen de feestvieringen hier ter stede, gezien het Orangistiech karakter, dat deze dragen. Dit geldt ook voor 3 October, waaraan alle socialistische vereenigingen niet deelnemen, waartegenover zij zelfs staan. Stemming zal bij echter niet vragen. De heer WILBRINK gelooft toch wel, dat een groot deel der soc.-dem.-kiezers wel meedoen aan den 3en October. De heer PARMENTIER begrijpt den heer v. Eek niet, het betreft toch een echt Leidsche historische dag. De heer VAN ECK: het gaat om de wijze waarop, 't Gaat om de Oranje-tint. 't Is Leiden en Oranje. De heer PARMENTIER: had u Lelden ontzet, dan was het Leiden en v, Eek. De heer VAN ES: en dan deden wij mee De heer v. d. REIJDEN Laat de SD A.P. dan maar naar de Katwijksohe duinen gaan. De heer VAN ES: het verband met Oranje is er en blijft er. De VOORZITTER wijst er ook op, hoe vele partijgenooten van den heer v. Eek toch maar braaf meevieren het 3 October leest, zoodat het een echt Leidsch feest i9. Van verkapte subsidies aan de 3-October- vereeniging is geen sprake. Het schutters veld wordt gegeven volgens oude regeling. In de contributie is een bedrag voor de stedelijke belasting begrepen, terwijl ook voor het veld de regeling uniform is aan de altijd toegepaste Wethouder GOSLJNGA wijst er nog op, hoe de f. 1000 subsidie eigenlijk geen post uitmaakt op de begrooting der 3 October- vereeniging, zoodat een gedetailleerde reke ning moeilijk is te eischen De heer GROENEVELD handhaaft zijn meaning. De heer SCHüLLER onderstreept, dat de 3 October-vereeniging voor de brandweer niet betaalt, terwijl andere vereenigingen dit wel moeten doen. De heer ROMIJN wijst er den hoer Groeneveld op, hoe een jaar of vijf ge leden nog belasting werd geheyen op de volle contributie, terwijl dit later is terug gebracht alleen op de entrees. Wethouder SPLINTER zegt, dat de ver antwoordelijkheid aanwezigheid der brand weer ei9cht. Dat kostte f. 74, toch geen be drag om over te vallen. Het art. wordt z.h.st. aangenomen. Het art. 478 (subsidie Leidsch Muziek corps) deelt de heer VERWE1J mede, dat hij B. en W. dank brengt voor de maat regelen, genomen naar aanleiding van zijn opmerkingen over het vragen van een waar borgsom en het verven van lessenaars etc. De heer HEEMSKERK heeft bezwaar tegen subsidie aan één corps, terwijl er vele goeden zijn. De VOORZITTER wijst naar Amsterdam, Den Haag etc. Gezien de geschiedenis, zou terugkomen en deze subsidie vreerad zijn. Bovendien: dit corp9 staat altijd ten dienste en geeft tal van gratis-con certen. Het art. wordt z.h.st. aangenomen. DE BEGROOTING AANGENOMEN De begrooting wordt daarop vast gesteld in uitgaven en inkomsten op f. 7.606 002. De post onvoorzien is f. 50.000, de post inkomstenbelasting bedraagt f. 1.936.160. De kapitaaldienst wordt vast gesteld op een totaal aan inkomsten van f. 6.653.464 aan uitgaven v. f. 6.632.893. VERDERE r""^A, 4o Voorstel tot het geven van een naam aan een straat gelegen tusschen de Was- straat en de de Laat de Kanterstraat en beoosten de Thorheekestraat. (228) Conform besloten. 5o. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de R. K. Par. Jongensscholen, onder R. K Par. Kerkbe stuur. tot verandering van de inrichting van het schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat 240 en tot vaststelling van den desbetref- fenden begroot ingsstaat. (229) Conform besloten. 6o. Voorstel tot wijziging van de overeen komst met de te Leiden gevestigde apothe kers, in zake de levering van geneesmid delen ten behoeve van de Stads-patiënten. Conform besloten. 7o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland, om maat regelen te treffen, welke leiden tot ver vroegde sluiting van koffiehuizen, enz. op Oudcjaareavond. (231) Hierbij is volgend voorstel-v. Stralen: De Raa,d besluit de Commissie voor de Strafverordeningen te verzoeken een zoo danige wijziging te ontwerpen van de Ver ordening op Vergunnings- en Verlofsloca- liteiten en Logementen, dat voor de in ar tikel 1 dezer Verordening genoemde in richtingen op 31 December (Oudejaars avond) een vervroegd sluitingsuur zal gel den. Hij doet dit voorstel in het belang van het personeel. Van overleg tusschen werkgevers en werk nemers komt niets terecht, gezien de toe standen hier, dus moet z.i. de gemeente hier ingrijpen, gelijk ook elders is geschied. De heer v. d. REYDEN meent, dat een regeling getroffen moet worden door on derling overleg. De heer HEEMSKERK steunt den heer v. Stralen De gemeente heeft toch meer zulke verordeningen gemaakt, b.v. de melk- bezorging op Zondag betreffende. De beer HUURMAN kan zich we! veree- nigen met dit voorstel, mits de logementen er buiten vallen. De heer v. STRALEN: die zijn er niet onder begrepen. De heer WILBRINK steunt den beer v. Stralen. De heer ROMIJN staat afwijzend, daar een deel der werkgevers nog afzijdig staat. Het verzoek is slechts van één zijde. De VOORZITTER oordeelt regelend op treden in dezen nog niet gewenscht, daar hij nog niet overtuigd is, dat een onder linge regeling niet mogelijk zon zijn. Ook de Sinterklaseninvasie werd dit jaar wel onderling geregeld, hoewel dit eerst omno- geU'k leek. Gaarne wil hij toezeggen op ond rlinge regeling aan te zullen dringen. Men mag maar niet zoo al te zeer ingrij pen in de vrijheid der burgerij. De heer v. STRALEN blijft bij zijn voor stel, daar enkelen altijd een 6paak in 't wiel zullen steken, zooals altijd geschiedt. En daartegen moet de sremeente ingrijpen. Ook de heer HEEMSKERK bliift bij zijn standpunt, maar hij wil de resultaten van het overleg eerst wel eens afwachten en stelt daarom voor dit punt aan te houden. Zoo wordt besloten. Spoedeischend wordt tenslotte nog beslo ten in beroep te gaan over 'n forensenaan slag van Den Haag van een bestuurder der H. T. M. RONDVRAAG. De heer WILMER doet twee vragen: le. willen B. en W in overleg treden met de bewoners van den Maresingel die schade hebben geleden bij het aanleggen der rio- leeringsbu:zen 2e. kunnen B en W maatregelen nemen minder schade te berokkenen aan den Hee rensingel. Wethouder SPLINTER zegt, dat B en W. met den aannemer in onderhandeling zijn over een regeling der schade en dat aan den Heerensingel rekening zal gehou den worden met de gebleken bezwaren. De heer BERGERS vraagt voor de Ko- renbrugsteeg een eenrichting-verkeer, nu het Gangetje verbreed is. Dit zal worden onderzocht. De heer v. d. REYDEN dankt den voot- zitter voor zijn geduld getoond bij deze bewooting. H:erop sluit de VOORZITTER de verga dering om 11 uur, met de beste wenschen voor Kerstmie en Nieuwjaar. RECLAME. cognac i HANDEL, LAGE RIJNDIJK 2-4 TsL Int 356. L 4.60 p. fl. Bij 2 fl. fraai Cocktailglas gratisI 4014 Vrede op aarde en bijkans oorlog Siresemann bolt. Schijn-vrede in België. Wederom staat er een Kerstmis voor de deur; wederom zal door de gansche Chris telijke menschheid gaan het welbekende: Vrede op aarde.... Vrede op aarde boever is men daar nog van af 1 Zal het wel ooit waarheid kunnen worden? Doch zelfs al twijfelt men of praclisch het einddoel wel bereikbaar is. verdient het streven alle waardeenng. Zoo ergens, dan is hier van toepassing: men telle d'uitslag niet, men zie het doel alleen! De Kerstslemming is bij uitstek geschikt, om voor den vrede le propageeren, en al verwaait ook na deze feestdagen deze stemming gewoonlijk als 9neeuw voor de .zon verdwijnt, toch wordt dit tijdstip van Liefde en Toenadering gaarne benut en terecht Maar hoe weinig had het ge scheeld. of tijdens de Kerstdagen van 1928 ware woest krijgsrumoer hoorbaar geweest J en was de vxedesstemming wreedaardig gestoordI Men begrijpt, dat wij het oog heb ben op het conflict in Zuid-Amerika tus schen Bolivia en Paraguay. Op de eerste botsing zijn nog eenige nieuwe gevolgd, waarbij een vrij groot aantal dooden en gewonden vielen en in beide landen nam dientengevolge de oorlogsgeestdrift beden kelijk toe Gelukkig heeft men met vereende krachten het ergste weten te voorkomen. Het Pan-Amerikaansche congres, de Vol kenbond, de naburige staten, vele Euro- peescbe leidende figuren, de Paus, zij heb ben gewedijverd om beide betrokkenen te bewegen bemiddeling te aanvaarden en zij zijn geslaagd Tenslotte is de bemiddeling van het Pan-Amerikaansch congres aange nomen en zoo is vooreerst tenminste hei oorlogsgerucht weer van de baan Met op zet zeggen wij vooreerst, daar nooit is te bepalen in zulke landen of wel een uit eindelijk compromis is te bereiken, dat beide partijen voldoening schenkt. Door deze regeling is tevens de vraag of er tegenstelling was tusschen Volken bond en Monroe-leer op bevredigende wijze uit den weg geruimd. De buitengewone bijeenkomst van den Volkenbondsraad be hoefde door Briand niet te worden belegd. Duidelijk is door een en ander echter zeker geworden, hoe goed het is, dat er een Volkenbond bestaat, ook al zal dit instituut geen panace zijn voor alle denkbare ge vallen. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad te Lugano is in zooverre nog hoopvol ge ëindigd, dat het bevroren contact tusschen Briand, Chamberlain en Stresemann tot ontdooiing is gebracht en dat de kater stemming der Duitschers, waarvoor wel eenige reden was, voor een groot deel is verdwenen, ook al kan practisch gespro ken niet worden gewaagd van bepaalde resultaten. Maar met die verbeterde stem ming is toch heel wat verkregen. De Pool- sche vertegenwoordiger Zaleski heeft in de laatste zitting er zelfs voor gezorgd, dat Stresemann's positie is verbeterd en dat deze in Berlijn terugkeert met iets! 't Is wel een bof voor den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Naar aanleiding van eenige bij den Raad ingekomen klach ten van den Duitschen Volksbond in het Poolsch geworden Silezië over tekort-do® ning der Duitsche minderheden daar door de Poolsche autoriteiten zeide Zaleski, dat genoemde bond er op uit was relletjes te maken met het doel de regeling der gren zen van Silezië ongedaan te maken. Streoo- mann heeft daarop den Pool ongezouten de waarheid gezegd, zoodat deze er be duusd van werd, hetgeen er niet op ver beterde, toen Briand feitelijk zijn Duitschen collega geheel in het gelijk stelde en zijn bondgenoot in den steek üetl Aan het geval zit echter een zeer be denkelijke kant. Belicht, zeer scherp zelfs, is hierdoor toch, hoezeer Polen voelt, dat de grensregeling in het Oosten niet defini tief is, dat Duitschland er nooit in zal toe stemmen deze regeling als afgedaan te be schouwen I Hetgeen wil zeggen, dat daar allijd spanning zal blijven in hooge mate. Vandaar ook dat Polen nog steeds doende ia om te trachten een woordje mee t® spreken in de ontruimingskwestie van het bezette gebied en deze liefst afhankelijk zag gemaakt van een Oostelijk Locarno. Dat het dit zal bereiken schijnt evenwel uit gesloten, daar er geen verband is tusschen beide. Hoe krachtig de ontruimingseisch van Duitschland in Engeland wordt gesteund is toevallig ook juist nog eens geblpken in het Engelsche Lagerhuis, waar Labour het daar voor onomwonden opnam. Chamberlain hield zich op de vlakte, maar hij weet, hoe de stemming isl En Frankrijk is levens gewaarschuwd niet te halsstarrig aan d# bezetting vast te houden! Heel Engeland verheugt zich. dat in de ziekte yan koning George een gunstige wending is gekomen en dat er weer kans is op herstel van den zoo algemeen gelief den monarch. Bij voortduring der beter schap lijkt de kans groot, dat Engeland de prachtige Kerstboodschap verneemt, dat het herstel nog maar een kwestie van lijd is! Het vrede op aarde weerklinkt in België allesbehalve. Men mag dan de verkiezing van dr. Borms tot Kamerlid yoor Antwerpen onwettig hebben verklaard, zooals wette lijk werd bepaald, moreel beteekent het ge beurde een groote overwinning voor de Vlaminganten en als zoodanig wordt zij ook gevoeld door vriend en vijand. Talrijk zijn de demonstraties, die hebben plaats gehad, zoowel voor als tegen, doch die voor Borms waren van veel grooter be- tcekeni9 en omvang, dan die er tegen, dat moeten zelfs tot hun spijt Borm's tegen standers erkennen. Het toont aan. dat het roer zal moeien worden omgelegd, dat ern stig de gelijkstelling zal moeten worden doorgevoerd en zonder scrupules, wil men het land niet in twee kampen zien uiteen vallen. Voor Nieuwjaar zal van de in- vrijheid-stelling van Borms echter wel niet meer komen, nu de Senaat de behandeling der amnestiewet hoeft uitgesteld. Of het verstandig is. In mepscheD een welbehagen 'fc is d? pedant van het Vrede op Aarde 't Klinkt zoo heerlijk hoever is het nog weg? ■orden verzocht door inwrijven derpijnlijke plekkei C met g oplossing By opornenert cn i012 Er is niemand in het koninkrijk, die zoo bemind is. Een paar weken geleden heeft men uit den mond van Ramsay Mac Donald, oud- minister-presidenl, leider der Arbeiders partij in Engeland, deze uit9praak kunnen hooren over koning George: „Er is niemand in het koninkrijk, die zóó bemind is." Dil woord zou menigeen verrast en ver wonderd hebben, zoo het niet bekend was geweest, dat de oppositie in Engeland zich zelf „Zijner Majesteit loyale oppositie noemt" Loyale oppositie; geen oppositie outrance, geen oppositie, die niemand of niets van de tegenpartij waardeert, maar een oppositie, die1 we hier in Holland Enge land kunnen benijden, omdat zij getuigt van ruimheid van blik en van een loyau- teit, die op zelfbewuste kracht zoowel als op waardeering van den tegenstander be rust. Toen eenige jaren geleden voor het eerst de partij van Mac Donald de teugels van het bewind in handen nam en de ministers met hun secretarissen voor eene officieele plechtigheid in het publiek ver schenen, ontviel aan den mond eener oude aristocrate, die al die heeren in hun cor recte evening-dresses zag voorbijkomen, de uitroep: „And thèt is Labour!?" Ja, thht was Labour. Labour in Engeland. Nn zal men niet gevraagd hebben: „zóó spreekt Labour? 1", want de treffende be langstelling bij het ziekbed van koning George openbaarde zich uit al'e kringen en alle partijen. Mac Donald heeft zich trouwens niet tot één enkele uitlating be perkt. rk schrijf hier af, wat hij in het begin dezer week zeide: „Ik wensch hier te verklaren, hoe zeer de ziekte van den koning ons heeft geroerd. Deze sympathie voor hem is geen vleierij; daarmee heeft zij niets te maken. Zij onder ons, die het genoegen hebben den Koning per soonlijk le kennen, die weten met hoeveel toewijding hij zijn laak in volkomen grondwettige onpartijdigheid vervult, gevoelen op een oogenblik als dit, nu de Koning door de schaduwen van het men'chelijk leven schrijdt, hoe buitengevoon goed hij zijn werk als constitutie teel vorst heeft verricht, hoe volmaakt onpartijdig hij dat werk heeft gedaan en hoezeer hij daarmede ons aan hem heeft verbonden. „Wij beschouwen hem nu niet als besluurder. niet in zijn grooten en eerwaardigen vorm van staatshoofd, maar als iemand, die tot zijn volk be hoort, en die zijn geheele leven in al zijn daden er naar getracht heeft, zijn nationale verantwoordelijkheden na te komen en de nationale belangen te bevorderen. „Er is niet één enkel lid van het Kabinet toen de Arbeiderspartij aan het bewind was, die niet met mij zou instemmen in de bede, dat het bulletin zal leeren, dat de Koning de richting van het volledig herstel zal inslaan." Zoo sprak Mac Donald. Gelukkig Enge land, waar zulk een „loyal opposition" isl „En de koning", vroeg ik twee jaar ge leden aan een rechter uit Birmingham, dien ik te Londen ontmoette, een man der liberale partij. Loyaal, evenwichtig, constitutioneel, a quite fair man in alle opzichten, werd mij geantwoord A perfect gentleman. Ziedaar in het kort de karakterschets van George V. Hij is een man naar het hart van hel Engelsche volk. Dat is een verdienste voor beide en dit wederzijdsch begrijpen heeft een verhouding geschapen, die volkomen beantwoordt aan den wensch, dien zijn moeder eenige dagen na den dood van Edward VII in een manifest, tot het Engelsche volk gericht, uitte: „Ik vertrouw mijn geliefde zoon aan uw zorg toe; ik weet dat hij zijns vaders voetslappen wil volgen, en ik verzoek u hem dezelfde trouw en toe wijding te schenken, die gij zijn vader hebt betoond. Ik weet. dat mijn gelief den zoon en schoondochter hun best zullen doen dit te verdienen." Den 6en Mei 1910 was koning Edward gestorven. De koningin-weduwe dankt „uit de diepte van haar arm gebroken hart" voor de roerende betuigingen van deel neming in haar onuitsprekelijk v ics, haar toegestroomd „uit ai ie klassen >og en laag, rijk en arm, der natie b - c-cn onherstelbaar verlies geleden lieeit door het plotseling verscheiden van haar besten vriend, vader en vorst." Men gevoelt, hoe zeker zij was van de liefde des volks voor haar gemaal en voor zijn gezin. Toch was de nieuwe koning, de vorst naar wiens ziekbed aller gespannen aan dacht thans is gewend, nog niet „populair". Oorspronkelijk was hij niet voor den troon bestemd Zijn oudere broeder, die een zwakkere gezondheid had, opende door zijn vroegen dood. hem daartoe den weg. Prins George was een ronde, gezonde boy met frissche wangen Hij. ,,de zeeman", was veel buiten Engeland, reisde naar alle oor den van het Britsche impprium, maar zijn bescheiden optreden deed hem, eenmaal weer thuis, naar den achtergrond treden van het tooneel, waarop zijn briljante vader de groote rol speelde Maar wie hem kenden, hadden vertrouwen in hem Zelfs de groole kritische journalist William Stead verheugt zich in zijn bestijgen van den troon. Stead heeft destijds over hem geschreven wat hem te gelijker tijd de ge legenheid bood nog een9 tusschen de regel» door een paar penneprikken te geven aan den overleden koning, die hem. den puri tein Stead te wereldsch, te materialistisch, te diplomatiek was. In die dagen dus in de eerste helft van Mei 1910, vroeg ieder: wat zal de toekomst ons in George V brengen? Stead antwoordde daarop met het groote gezag van zijn steeds aandachtig beluisterd woord: De nieuwe koning zou, volgens hem, meer dan eenig ander, die na Cromwell had geregeerd, het zedelijk ideaal bena deren van den Engelschen middenstand, Hij is een huiselijk man, die het familie leven liefheeft, evenals de Czaar van Rus- land. Hij houdt van decorum, doch niet van praal en pronk. Aan de vormen en de fratsen van het hof" heeft hij een hekel. Zijne vrouw is een Engelsche, prinses van Teek, een ftiede vrouw, en de koning be grijpt haar waarde. Zooveel hij kan, zijn de avonden voor zijn gezin, rustig en ver trouwelijk doorgebracht Noch het spel, noch de renpaarden trekken hem aan. Hij i9 een goed golf-speler en een jager met een geoefend oog en een vaste hand. Stead voorspelde, dat de nieuwe koning, die geen kind meer wa» (hij was in 1910 bij zijn troonbestijging bijna 4-i jaar oud), door zijn vele reizen, door zijn jarenlange voorbereiding tot de regeering een vorst zou zijn, die in de rust van het koninklijk studeervertrek zijn taak hoog zou opvatten en met kennis van zaken zou volbrengen. Zijn hoog plichtsgevoel, zijn bescheiden heid en zijn begrip van constitutioneel le moeten regeeren, zouden hem een waardig koning doen zijn, wars van druk uiterlijk vertoon, doch met te meer ernst voor de groote plaats, die hij inneemt en den arbeid, dien zij hem oplegt. M Nu zijn er ruim achttien jaren verloopen, sedert George V zijn vader opvolgde. De nog niet populaire Prins van Wales van toen is inmiddels geworden de zeer popu laire koning, wiens ziekte een zaak is geworden van heel het Engelsche volk. Heeft Stead gelijk gekregen in zijn voor spellende biografie van den -U-jarigen koning? In groole trekken ja. Wat Stead veroor deelde in Edward VII is George V vreemd gebleven. Wat Stead niet noemde noch roemde in Edward VII, n.l. zijn groot di plomatiek talent, zijn kennis der inter- naiionale verhoudingen en, ten gevolge dezer twee, zijn personolijke invloed op den gang van 's lands zaken, dit zal bij eene latere levensbeschrijving van George V minder plaats innemen dan bij die van zijn begaafden vader. „Constitutioneel", het woord is van beteekenis, is de thans zieke vorst in de allereerste plaats geweest. In hoever daarbij zijn persono, zijn persoon lijke invloed heeft meégeteld, valt voor buitenslaanders moeilijk te beoordeelen. Doch Mac Donald's woorden zijn dó&r om te wijzen op de hooge waarde van een constitutioneel begrip bij een vorst en da sympalhie, die daaruit zelfs bij den tegen stander voor dien vorst het gevolg is. Zij wiizen op twee dingen: op eene volkomen toewijding aan de regeeringstaak en eene volmaakte onpartijdigheid bij het vervul len daarvan. Zulk een getuigenis, komende van de zijde van ..Labour", is geen geringe lof. ik zou zegeen. geen grooter kon aan een grondwettelijk koning worden toege kend. Rustig en nauwgezet heeft George V zijn loopbaan tot dusver afgelegd Hij heeft ver smaad alle uiterlijk vertoon van een positie, zóó groot als naast den beheerscher van Groot-Betagne's wereld-imperium er geen wordt gevonden. Van hem is geen tergend gebaar, geen snorkend woord bekend. Wat naar buiten van hem doordrong, was het beeld van een plichtgetrouw, toegewijd monarch. En in den kring der zijnen was hij de echtgenoot en vader, zooal9 elk Engelschman dien wenscht te zien in den persoon, voor wien hij met Britsche loyai- teit zingt: God save the King! (Van onzen correspondent.) Berlijn, 15 December. Eindelijk sneeuwl Wij, wereldstedelingen, meenen te moeten meejuichen, omdat we allen innerlijk nu eenmaal de behoefte gevoelen, in heusche wintermaanden ook een heusch winterbeeld te zien. Al geven we toe, dat het een kin derlijk-dwaas verlangen is. Want wat heb ben we in een zóó groote stad aan sneeuw? Slechts in de buitenste buitenwijken blijft die witte laag eenige dagen ongerept liggen. Daar joelen de kinderen in 't heuvelland van de Mark Brandenburg, glijden gillend en krijschend langs snel gebaande glijweg- getjes de diepte in, en weten eindelijk, wat winter is. Voor ons in de stad beteekent sneeuw die als gewoonlijk in de nachturen gevallen is, een uur na het aanbreken van den dag al modder, zwarte, glibberige, hoog-opspat- tende en doordringend-kille „Matsch" (ge lijk de Berlijner zich bijna plastisch uit drukt), waartegen geen enkel schoenwerk bestand is Slechts de daken zijn nog hei-wit en vroolijk-afstekend tegen grauwe winterwol- ken. Maar zoo mooi als in Nederland, in oude straatjes, op schilderachtige grachten, is het beeld hier niet. En we moeten onder het loopen zoo oppassen, dat we er nau welijks aan denken kunnen, omhoog te zien. Een ervaring hebben we alweer opgedaan: de wereldberoemde Duitsche organisatie is niet op elk gebied voorbeeldig De Berlijn- sche straatreiniging heeft geen lauwereü ge oogst Een heelen. vollen dag hebben we door het centrum der stad gebaggerd zonder dat sneeuwploegen (e zien waren. Dat er eenige honderdduizenden werkloozen op kosten van de gemeenschap rondloopen. die in deze dagen waar voor hun geld hadden kunnen leveren op dal denkbeeld scheen de gemeeiite niet gekomen te zijn. Nu is intusschen het stadsbeeld alweer anders geworden. Een millioen tweehonderdduizend denne-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10