I. PARMENTIEB! „TESYRA" f. 3.90 AGENPA. MUSEA. AVONDKOUSEN F.legant en Duurzaam DE NIEUWSTE TINTEN BREESTRAAT 128 NIESTIJD. De Algemeene Vergadering van Bloembollencultuur. BOSTEMLAND. TELEGRAFEN. Vriidag. Leidsrhe Srhouwhurg Italiaansche Opera „Faust' 8 uur nam Turfmarkt 8 Buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders N V Leid- sche Caramelfabriek v./h, Backer en Co. 2 uur nam. Stadszaal (groote zaal): 2de abonnements concert de Koos. Budapest-trio. 8 uur nam. Den Haag (de Ruyter9traat 67): Bond van Bedrijfsautohouders Propaganda- en ledenvergadering. 8 uur nam. Katwijk-aan-Zee (Gemeentezaal): Spr. ds. Lekkerkerker v Delft. Ildlfacht n.m. Zaterdag. Stadszaal (groote zaal). Uitvoering D. G. V. ^Concordia". 8 uur nam. Stedelijk Mnseum de Lakenhal, Lange Scheislraat 2 Geopend in November. De cember Januari en Februari van 103 uur Zondags vanaf halFeen Fntrée Zondags kos teloos Maandags f 0 25 overige dagen f 0 10 Riiksmnsenm van Ondhecten, Rapenburg 28. Geopend van 10—2 uur, Zondags van 1—3 uur. Rntrée Maandags l. 0,25, andere dagen f. 0 10. Dagelijks Tentoonstelling van oude en nieuwe Drentsche fal9ificaten. Geologisch BSineralogiEch Mnseum, Garen markt lederen dag van 912 en van 1304 uur Zondagen gesloten Kosteloos Ethnographiscb Mnreum, Rapenburg 67— 69 en Breestraal 18 Op werkdagen van 10—4 uur Enlrée's Maandags f.0 25. overige dagen f 0 10 Museno van Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.305 Zater dags 8 30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen \—4 uur Kosteloos Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortos Botanicus. Rapenburg. 73 Alle werkdagen van 1 April—30 SppI 9—6 uur. 1 Octnhpr- 31 Maart 94 uur Op Zon dagpn allpen van 1 April30 Sept. 10i uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December a.s tot en met Zondag 23 December waar genomen door de apotheek van den heer P du Croix. Rapenburg 9. telefoon 807. RECLAME. :j Hat best gesorteerde Magazijn ter plaatseuw? den Gemeenteraad om hieraan zoo spoedig mogelijk te willen beginnen of indien dit niet gaal het nog 1 jaar uit te willen stel len daar het wel eens mogelijk zou zijn dat deze werkzaamheden juist in het hartje van het badseizoen worden uitge voerd, hetgeen hij niet wenschelijk acht. In dien geest zal door het Bestuur aan den Gemeenteraad een verzoek worden gericht. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en gaf de voorzitter de leiding aan den heer L. v. Wijk, voorzitter van het feestcomité. Deze het woord nemende bracht aller eerst woorden van dank aan den heer A. Overvelde die de zaal geheel belangloos met planten een feestelijk aanzien heeft ge geven en verder aan de milde gevers van 'n 50-tal prachlige cadeaux die dezen avond zullen worden verloot. Hij zegt dat hel Bestuur thans 10 jaar zitting heeft; dit sluit in, dat ook onze voorzitter 10 jaar zitting heeft. Hij kon dan niet anders als namens de leden goluigen, dat hij steeds de vereeni- ging in de goede hanen heeft geleid en hij altijd bij verschil van meening in het bestuur de leden tot elkander bracht Hij spreekt den wensch uit dat de eminente voorzitter voor de vereeniging Zeebad" nog lang moge blijven behouden, hem hierbij een prachlige Azalea aanbiedende. Vervolgens brengt spreker dank aan den heer Braun die zich hijzonder verdienste lijk heMI gemaakt, en het feestcomité De heer .1 Zuiderduin zal met zijn trouwen pianist den hepr Bemelman het verdere van den avond opluisteren met voordrachten en muziek De voorzitter dankt den heer v Wijk voor zijn woorden en het prachlige cadeau hem aangeboden Hij wenschi een deel van den hem toegezwaaiden lol ook voor de On9 klimaat i9 niet eentomig, Niemand die 't betwisten zal, d' Ochtend geeft soms helder vriesweer, 's Middags emmers regenval. En daartusschen nog wat ijzel, Of een harden hagelslag, Afgewisseld door een sneeuwbui, 't Is 't receptje van den dag. 19 net wonder dat de mcnschen, Collectief verkouden zijn, Niezen, proesten, snuiven, blazen, Uit een neusje van karmijn? Overal heerschl nu de zakdoek, Van een formidable maat, Waar het niezend apparaatje, Telkens maar weer schuil in gaat. En 'k heb meelij met die dames, Die. gekweld door niezend leed, ,'t Met een zakdoek moeten stellen, Vijf duim lang en vier duim breed. Een klimaat om van te niezen, Nie9t een niezer langs mijn oor, Maar mijn antwoord gaat prozaisch In mijn zaklaken teloor. LEON. andere heeren van het Bestuur te bestem men, met een .lang leve den voorzitter, het bestuur en de vereeniging Zeebad" nam het feest een aanvang. De heer Zuiderduin kwam hierna aan het woord en verschafte met zijne voor drachten on mooie declamaties den aan wezigen een genolvollen avond. Een ge deelte van het applaus wist de heer Zuider duin af te wimpelen op den pianist, den heer W Bemelman. Te ruim drie uur was de feestavond ge ëindigd. De vereeniging Zeebad kon met genoegen op dezen avond terugzien. ZOETERWOUDE. Wilhelmina-Vereenigiiia Hooge-Rijndijk. Donderdagavond vergaderde in café „Ik leer nog" alhier de Wilhelmina-vereeni- ging Hooge Rijndijk en omgeving. Bij de opening door den voorzitter memo- rcode deze dat het feest gelukkig goed ge slaagd is in het afgeloopen jaar. Hij bracht daarvoor dank aan allen die daaraan had den medegewerkt. Hij wenschle verder dat dezen avond evenals de vorige verga deringen weer prettig en zakelijk zou vcr- loopen. De secretaris was wegens vertrek uit de gemeente niet aanwezig. Na dank gebracht te hebben voor 2ijn welverzorgd verslag werd dit voorgelezen door den heer A C. Hendrikse en onveran derd goedgekeurd. Daarna volgde voorlezing van een be rijmd verslag van den 2den secretaris om trent de gehouden feestelijkheden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f. 1917 35 en de uilgaven f. 1767.-13 alzoo een batig 9aldo van f. 149.92. De heeren Dorrepaal. Amie en Verdegaal werden aangewezen de rekeningen na te lezen. Daarna ging men over tot de vaststelling van een regliement en statuten, welke door het bestuur in overleg met notari'9 Ruise- veld reeds waren samengesteld. Na voorle zing en een korte bespreking werden deze vastgesteld en werd besloten er de Ko ninklijke goedkeuring op te vragen. In den vervolge zal worden vergaderd in Juli en December van elk jaaT Tn de plaats van de afeetroden secretaris den heer J. J. de Bruyn werd gekozen do heer M. van Leeuwen. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. waarna de vergadering onder dank voor de opkomst werd gesloten. Bnrgerliike Stand. Geboren; Clazina Catharine, D. van W. Ammerlnnn cn A. Janson Johannes Maria Z van H. Zandbergen en G. Pouw Anna Maria. D van J. W. van Leeuwen en J. G. Heemskerk. Getrouwd- Hendrik van Doorn en Geertje van Fgmond. (Vervolg van het 4de Blad.) Nadat de voorzitter zijn openingsrede had uitgesproken, herdacht hij met eenige waar- dccrende woorden de nagedachtenis van de heeren prof. dr. J. Rilsema Bos en D. Wont- holt, burgemeester van Hillegom. Vervolgens werd voorzien in de vervul ling van twee vacatures in het II.B. Bij enkele candidaatstelling werd gekozen de heer A Verduyn Jr uit Lisse. Voor het be zetten van dc tweede open plaats werd na stemming de heer W. Jonkheer uit Hille gom aangewezen. Aan de orde was hierna de mededeeling omtrent de financiering van den bouw van het Krelage-huis. De hiervoor beschikbare middelen bedroegen in totaal 362.76.34, de voor den bouw bestemde kosten f. 380 168.73, zoodat dc inkomsten de uit gaven overtreffen met een bedrag van f 17 407 39 De gewone middelen der ver eeniging zijn voldoende toereikend om in dit tekort te voorzien. De vergadering nam deze mededeeling voor kennisgeving aan. De begrooting voor 1929. sluitend, met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 65 820. werd nadat door enkele afgevaar digden omtrenl eenige posten inlichtingen wnren gevraagd, goedgekeurd. Bij den post exploitatie eigen gebouw vroug de afdeeling Hillegom of het niet mogelijk was de lokaliteiten te verhuren voor andere vergaderingen dan die der ver eeniging indien zich daartoe de gelegen heid biedt De voorzitter antwoordde dat het II.B dit ten zeerste afraadt Voor versterking der fi nanciën is dil niet noodzakelijk en boven dien zou zulk een maatregel vele afdeelin- gen ontstemmen. Daar het laatste punt der agenda een langdurige discussie deed vermoeden, werd voor de pauze de rondvraag behandeld. Op een vraag van de afdeeling Voorhout antwoordde de voorzitter dat er geen be zwaren zijn om de Beurs langer dan tot 4 uur open te houden De afdeeling Andijk vroeg snellere af wikkeling van de uitspraken van 't scheids gerecht Deze kwestie zal de aandacht van het H B hebben De afdeeling Hillegom wenschte, dat het H.B, een schrijven zou richten aan de ge meentebesturen in de bollenstreken om te letten op de minder goede praktijken, welke er in den bollenhandel voorkomen. De voorz antwoordde, dat er al iets in die richting gebeurt, maar dat hij dit liever persoonlijk aan de afdeeling wil mededeelen. Na de rondvraag deed de heer Volkersz, rijkslandbouwconsulent een mededeeling over een nieuwe machine, welke op het oogenblik in Duitschland in gebruik is en in staat is tot op een diepte van 8 Meter den ondergrond naar boveD te werpen. Het komt spr. voor, dal deze machine voor de bloembollenteelt van beleekenis kan worden, zij het dan in gewijzigden vorm. Zij is in Nederland nog mei gebruik, bin nenkort is in ons land een demonstratie te wachten. Hierna werd tot '2 uur gepauzeerd. Na de pauze kwam in behandeling liet laatste punt der agenda, nl. de bespreking van de wenscheiijkheid en mogelijkheid om de bestaande snijbloemencontraclen te ver vangen door het opleggen van verplichtingen aan de leden der Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur. In de toelichting wordt gezegd, dat de af deeling Hillegom bij schrijven van October 1927 den wensch kenbaar had gemaakt, dat in de statuten een bepaling zou worden op genomen, waarbij alle leden verplicht wer den zich te verbinden voor de verschillen de snijbloemen en andere contracten en voort9 dat alleen zij die bloembollen telen of daarin handel drijven stemgerechtigde leden zouden zijn Ter voldoening aan de in December 1927 gedane toezegging heeft het H. B. zich op nieuw met dit vraagstuk bezig gehouden. Het i$ van meening. dat indien de over- groole meerderheid der leden den wensch van Hillegom blijkt te declen, er zeer wei een weg te vinden is om daaraan te vol doen. In verband hiermede zijn een viertal be palingen ontworpen ter cventueele opname in de statuten Wegens het ingrijpend karakter dezer wij zigingen heeft het H. B. gemeend niet in deze vergadering een voorstel van dezo strekking 1e moeten doen, maar vooral de gelegenheid tot gedachlenwisseling over het beginsel van de overneming der snijbloe mencontracten door de vereeniging te moe ten openstellen. Wat betreft den tweeden wensch van Hillegom, dat alteen zij. die bloembollen te len of daarin handel drijven, 'stemgerech tigde leden zullen zijn. is aan het H B. ge bleken, dat de voorstanders van dit denk beeld tot de overtuiging zijn gekomen, dat de invloed der niet vakleden in de vereeni ging zóó gering i9. dat er geen aanteiding is om op een statutenwijziging 'van deze strek king ie blijven aandringen (De vergadering duurt voort). BELGIE. Nieuwe betooningen. Gisteren hebben studenten van de Univer siteiten te Luik, Leuven en Gent demon straties gehouden tegen dr. Borms in het bijzonder en tegen de Vlaamsche beweging in het algemeen. Uitroepen als ,,Weg met Borms!", ,,Weg met de amnestie!" weer klonken. Te Brussel droegen de demon stranten een portret van dr. Borms mee ge tooid met een Duitsche soldatenhelm. Bg het graf van den Onbekenden Soldaat wer den bloemen neergelegd, onder het zingen van de Brabanconne. Politie cn gendarme rie haddep sommige plaatsen, vooral in de omgeving van het Parlement, afgezet Veel te beteekenen hadden de betoogin gen niet en incidenten van bcteekenis had den niet plaats. Waar de Senaat de behandeling der amnestiewet uitstelde, tot na Nieuwjaar, zal Borms voor dien tijd ook wel niet :n vrijheid worden gesteld. DUITSCHLAND. Het heengaan van dr. Simons De arfceidsccnilicten Dni'-sch-nationale voorstellen. Dr. Simons, de president van het rijks- gerechtshof, heeft aan journalisten beves tigd, dat bij voornemeDS is heen te gaan. Voorts verklaarde dr. Simons, dat hij >n zake het proces over de aanspraken der landen op een plaats in den raad van bo- 6tuur van den rijksspoorwog gebonden was geweest aan de voorgeschreven moeizame procedure. Vandaar dat de termijn voor de behandeling niet vroeger dan 15 December gesteld had kunnen worden. De benoeming van rjieuwe leden doo» de rnksregeenng is den president pas achteraf meegedeeld, waardoor een zakelijk vergelijk tusschen de partijen onmogelijk ;s gemaakt. Dr. Simons zei nog, dat hij het besluit om af te tre den ook genomen had, omdat zijn leiding van de zaak mede oorzaak is geweest van dezen toestand De regeering schijnt echter nog pogingen te willen doen dr. Simons te behouden. t> De beslissing van minister Severing iö het metaalnijverheidconflict zal heden worden geveld Een compromis tusschen de partijen is onmogelijk gebleken. De op 10 dezer gevelde arbitrale uit spraak voo* de textielindustrie te Aken >s door den Pruisisehen scheidsrechter dr. Joetten (Keulen) bindend verklaard. Daar door is dp econo-n sche vrede in de Aken- sehp textielindustrie tot einde 1930 verze kerd. Dt Duitsch-Nationale Rijksdagfractie j heeft een wetsontwerp tegen de schuld aan den oorlog ingediend. Het eerste artikel luidt: „Een Duitscner, die in strgd met een internationaal onpartijdig scheidsge recht m het binnenland of in het buiten land openlijk voor een menschenmenigte of door openbare aanplakking of door open bare tentoonstelling van geschriften of op andere wgze verklaart, dat Duitschland den wereldoorlog met opzet beeft veroor zaakt, wordt gestraft met een gevangenis straf van niet minder dan 3 maanden en met verlies der burgerlijke eererechten. De veroordeeling moet op kosten van den schuldige bekend gemaakt worden". In het tweede artikel wordt bepaald, dat een vreemdeling, die op het gebied van het; Duitsche Rijk zich aan dit misdrijf schuldig maakt op dezelfde wijze als een Duitscher zal worden bestraft en uit het Rijk zal wof- den uitgewezen. ENGELAND. De beterschap ran den koning Het Lagerhuis verdaagd. Gistermiddag werd aan het Buckingham Palace bekend gemaakt, dat in verband met het feit, dat reeds twee bulletins waren uitgegeven, het gebruikelijke bulletin van 's avonds halfnegeü achterwege zou blij ven. Officieel werd echter medegedeeld, dat de toestand van den koning bevredigend blijft. In het 's middags uitgegeven bulletin werd mededeeling gedaan van eon consult, dat tusschen de geneesheeren, die het bul letin onderteekenden had plaats gehad, teneinde vast te stellen, welke geneeswijze in de naaste toekomst het best kon wor den aangewend. De toestand van de rech terzijde van de borst is verbeterd en ver toont gemakkelijker ademhaling. De gene zing van het empyema met zijn ernstige plaatselijke infectie zal échter noodzake lijkerwijs een langdurig proces zijn. Het hart komt langzamerhand weer op kracht en hoewel de uitputting nog bestaat, valt een lichte toeneming van krachten te con- stateeren. Het toekomstig ziekteverloop zal dus langdurig en niet zonder moeilijk heden zijn De onderteckcnende genees heeren verklaarden echter, dat zij tot hun vreugde konden constateeren, dat de voor- uit.crang thans een steviger basis had. Met de radio-therapie zal men voortgaan. w Het Lagerhuis is gisteren verdaagd tot 23 Januari a.s. Sprekend over de Engelsch- Amenkaanscbe betrekkingen, zeide Cham berlain 't diep te betreuren, dat zij onlangs door een wolkje verduisterd waren. Hij weigerde te gelooven, dat, tusschen fcweo naties, die beide zoo vredelievend zijn en zoo vriendschappelijk gezind tegenover el kaar, dezp voorbijgaande oneenigheden eon duurzame verstoring der betrekkingen zou den brengen. Zinspelend op het arbitragevordrag en de ontwapening, zeide Chamberlain, dat de regeering haar volle aandacht wijdt aan de gewichtige kwesties, die daarbij op het 6pel staan. De laatste zitting was overigens gewijd aan de bespreking der maatregelen, die do regeering beeft voorgesteld ten behoeve van de noodlijdenden in de beide mijnge- bieden. Baldwin gaf een uiteenzetting van de door de regeering gevolgde politiek en betoogde het nut van de vakscholen td Lon den. Newcastle, Cardiff en Glasgow, die ieder in den loop van het volgend jaar 5000 werkelooze mijnwerkers, die daar een an der beroep geleerd hebben zouden afleve ren. Voorts zouden er ten minste 6000 man met hun gezinnen naar Canada kunnen ver trekken en ten plotte verwachte de premier, dat de koopkracht van bet land, die nog alti'd onder de naweeën van de loonderving in 1926 biï de altremeem? staking te liiden had, zich in 1929 zoodanig zou hersteld hebben dat de industrie weer allerwegen werkkrachten zou noodig hebben. Mac Dona'd zeide, dat de regeering het debat over haar stennverleening tot dpn laatsten dacr voor de Kerstvaeantie had uit- geste'd, omdat zij wel wist hoe teleurstel- tend haar mededeelintren eigetilük waren. Er was nijpend gebrek aan voedsel, kleeren en schoeisel en al konden de beide laatste categorieën door goede samenwerking mis schien "aan de particuliere zorg worden over gelaten, voor voldoende voedsel moesten in de eerste plaats de regeerinesoreanen zorgen. De eerste nood zou door de voor gestelde maatregelen wel gelenigd kunnen worden, maar voor het overige had de pre mier slechts een wissel on de toekomst, af gegeven, zonder eeirge reëele waarde, in het voorjaar zou men zien hoeveel van oe hnoecrestemde verwachtingen van Baldwin terecht was gekomen. OOSTENRITK. Een politiek vergelijk. De „Neue Freie Presse" meldt, dat ei een belangrijke wending is gekomen in den politiek^! strijd in Oostenrijk. De partijen zijn het over de oplossing van het vraag stuk der huurwetten eens geworden. De socialisten geven hun obstructie in het par lement op. Een sub-commissie zal trach ten voor 1 Maart tot volledige overeen stemming te komen. Mocht dit onmogelijk blijken, dan zal een volksstemming de be slissing brengen. ALBANIË. Opnieuw uitstel. Naar gemeld wordt, is de kroning van koning Achmed Zogoe opnieuw uitgesteld en wel tot September van het volgend jaar. Dit is de vierde maal dat de kroniüg wordt uitgesteld. Waarom dit alles zoo is! LITHAUEN. Wed een grensincident. Uit Kowno wordt gemeld, dat in den nacht van 15 op 16 December in het de- maroatiegebied opnieuw een grensincident heeft plaats gehad. J Poolsche soldaten hebben in de buurt van het dorp Gaieikias de grensstcenen naar Lithausche zijde verplaatst. Toen Lithausche soldaten de steenen weer op hun plaats wildeD brengen verschenen twee sterke afdeelingen Poolsche soldaten met machinegeweren, onder leiding van 'n officier. Ten einde ernstige incidenten te vermij den, zagen de Lithauers van hun voorne men af. De commandant van de Lithausche grenspolitie heeft daarop de Poolsche sol daten gesommeerd, om den ouden toestand uiterlijk 19 December te herstellen, daar anders, zonder acht te slaatr op de aanwe zigheid van Poolsche soldaten, de Lithau sche politie de steenen weer op hun ptea<4 zal brengen. RUSLAND. De boeren in verzet. Volgens een bericht uit Moskou hebben in de buurt van Krasnodar onlusten plaats gehad; de boeren hebben het clubhuis der communisten in het dorp Sorez verbrand. De boeren verklaarden, dat de commu nisten het dorp moesten verlaten, omdat zij ophitsen tot den burgeroorlog tusschen de boeren en burgers. De communisten werden verjaagd. Slechts met behulp van soldaten geijkte het de oTde te herstellen. In verband met de uitbreiding der dorps- oproeren heeft de volkscommissaris van justitie gelast, dat de organen van de justitie met de Gppne kunnen samenwer ken, om aan het bendewezen een einde te maken. ZUID-AFRIKA. Sir Bam f Naar uit Londen wordt gemeld is aldaar overleden de bekende Zuid-Afrikaan Sir Pieter Stewart Bam, beter bekend als P. O. van Blommestsm. Hij werd in 1869 in Kaapstad geboren Hij streed in den Afn- kaanschen oorlog aan Engelsche zijde en maakte zich voor Engeland verdienstelijk bij de vorming van de Unie van Z.-Afrika. SIAM. Conflict met China. „Der Tag" verneemt uit Sjanghai, dat er plotseling een ernstig conflict zou zijn uitgebroken tusschen China en Siam. De Siamefesche regeering heeft besloten, de Cbineesche ingezetenen, die ten getale van drie millioen bijna de helft van de gebeele bevolking uitmaken, een extra-belasting van anderhalf Pond Sterling per jaaT np te leggen De Nationale Regeering te Nan king zou met oorlog gedreigd hebben, in die ndeze maatregel door Siam niet zou worden ingetrokken. Bevestiging hiervan lijkt ons wel ge- wenscht. DE UITSPRAAK VAN MINISTER SEVERING IN T? METAALNIJVERHEIDS- CONFLICT. BERLIJN, 21 Dec. (V. D.). De Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken heeft heden in het conflict in de ijzerindusine van de Noordwestelijke groep een zeer uit voerige arbitrale uitspraak gedaan, in dezo uitspraak zegt de minister o.a.: Voof den tijd van de hervatting van den arbeid tot 31 December worden de loonen vastgesteld volgens de bindend verklaarde scheidsrechterlijke uitspraak van 27 October 1928. Met ingang van 1 Januari 1929 krij gen de in zuiver uurloon werkende arbeidt-rs ouder dan 21 jaar een bijzondere toelage, volgons een vastgestelde tabel van 1 tol 6 pfenning naar verhouding van den gxpres- teerden arbeid. De sociale en andere toela gen worden door deze regeling niet veran derd. De regeling is zoodanig, dat een ge middelde arbeider bij verhoogde arbeids prestatie onder normale omstandigheden 15 procent boven het tariefloon kan verdienen. Voor den duur van den arbeidstijd gelden de wettelijk voorschrilten, voor zoover zij met in deze regeling of door een latere over eenkomst worden veranderd. Met ingang van 1 Januari 1929 wordt de arbeidstijd voor alle arbeiders, die 60 uur per week werken, verkort lot 67 uur. De arbeidstijd in de verscheidene speciale bedrijven als giete rijen, enz in een bijzondere regeling vast gelegd, welke bij de uitspraak is gevoegd. DE ARBITRALE UITSPRAAK IN HET CONFLICT IN DEN SCHEEPSBOUW. BERLIJN, 21 Dec. (V. D.) Na onderhan delingen oneer voorzitterschap van den Rijksminister van Arbeid, die twee dagen duurden, is h-denniorgen vroeg in hel con flict in de scheepsbouw-indusine een arbi trale uitspraak tot stand gekomen. De ar beidstijd wordt op 51) uur per week en van 1 Novembei 1929 ai op 49 uur per week vastgesteld. Overwerk kan worden verricht en moet worden betaald met een verhooging van 25 tot 100 procent voor eik uur boven. 48 uur, Iri de uitspraak is ook een loonregeling vast gesteld Dp partijen hebben lot 28 December tijd de uitspraak te aanvaarden. Wanneer de uitspraak wordt aanvaard ol bindend ver klaard, zal de arbeid zoo spoedig mogelijk worden hervat. DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE GEBIED. LONDEN, 21 Dec. (N.T.A.), In antwoord op verschillende vragen in het Lagerhuis zeida Chamberlain o.a. dat hg aan hetgeen hij te Lugano over de besprekingen gezegd had, niets kon toevoegen. Er z\jn geen nieu we verplichtingen aangegaan ol door iemaDd gevraagd. De regeering wenschl dat hst K^iniand zoo spoedig moge ijk ontruimd v\ordL De Liberale afgevaardigde Jones interrum peerde. „Dat is niets daD een algemeenheid'. Chamberlain zeide verder: vragen in bet Lagerhuis di- mij willen dwingen te zeggen of ik eeD bepaald Fransch o feeD bepaald Duitsch standpunt inneem, zqn niet geschikt

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2