69sle JAARGANG VRIJDAG 21 DECEMBER 1928 No. 21097 STADSNIEUWS. KERK- EN srwnw NIEUWS. VISSCHER1J-BEBICHTEN. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertent.un uit Leiden en plaatsen waar agent9ehappeD van ons Blad gevestigd tijn Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te Ketsten. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT.! Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 70 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weeV ,.0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. W ij z i g i n g: Leidsche Melkinrichting „De Toekomst Hooigracht 41, Leiden. Nieuwe commissa rissen: C. Binnerts, te Amsterdam; C. Blaauw, te Amsterdam. „Mercunus". Pieterskerkgracht 2a, Lei den, rijwielhandel. Uitgereden eigenaar; J. A. M. van Heeringen, le Leiden. O p b e f 1 i n g; J. P. C. van Lan, Oude Zeeweg 1, Noord- wijk aan Zee, Sigarenwinkelier. FEESTAVOND LANDSTORMCORPS. „MOTORDIENST". Ter gelegenheid van de aanbieding eener sectievlag. Aanvankelijk was het de bedoeling van de commissie gejveest om den feestavond van het landslormcorps „Motordienstsectie Leiden ter gelegenheid van de plechtige aan bieding van een sectievlag in den Foyer van de Sladszaal le houden, maar alras bleek do belangstelling van de zijde der landstormers van dien aard, dat de groote zaal als feest zaal moest worden ingeruimd. En dit bleek een heel verstandige maat regel. want zelfs nu neg kwam men bijna ruimje te kort De talrijke aanwezigen zullen zich voor zeker hun gang naar de Gehoorzaal niet De- treurd hebben, wani dank zij de goede zorgen van de organisecrende commissie is het een avond geworden, waaraan ieder, die hem bezocht, nog lang met genoegen zal terug denken. Nadat een uitstekend orkestje eenige pit tige nummers ten gehoore had gebracht, opende de eere-voorzitter. de le luit. jhr. Gevers van Kethel tot Spaland het samenzijn met een woord van welkom tot alle aan wezigen. in het bijzonder de besturen van de schietvereenigingen, ..Generaal Snijders", „Willem Teil" en Pro Palria". de Leidsche Burgerwacht en de Bijz. Vrijw. Landstorm afd Leiden. Spr. bracht voorts dank aan allen, die medewerkten tol de voorbereiding van dezeil avond en zeide den opzet van deze bijeen komst, het nauwer aanhalen van de kame raadschappelijke banden in het corps, van harte te hebben loegejuichl. Van harte hoopte bij ook. dal deze avond zou mogen bijdragen tot verwezenlijking van aller wensch, de oprichting van een eigen muziekcorps. Het aanbieden van de sectievlag, het eigenlijke doel van dezen avond, had plaats op het podium waar een eerewacht van landstormers ter weerszijden van de via» Stond opgesteld. Namens de commissie bood de heer G. Hoppezak haar met eenige welgekozen woor den aan luit. Gevers aan, die daarop op zijn beurt haar overdroeg aan de sectie Leiden. De nieuwe seclicvlag van het landstormcorps „Motordienst". Voor en na deze plechtigheid speelde ds muziek het Wilhelmus, dat, terwijl de eere wacht het geweer presenteerde, door alle Aanwezigen slaande werd meegezongen. Vervolgens hield de commandant van de atdeeling Zuid-Holland, luit.-kolone! dr. J C. Eringaard een geestig toespraakje, waarin hij er sneciaai op wees. dat ook nog in dezen tijd het bestaan van het instituut van het Landstormcorps ten volle bestaansrecht heeft, omdat nog steeds in binnen- en buiten land gevaar dreigt voor de rust van ons volk. welker bescherming het corps zich ten doel gesield heeft. Niet het minst dreigt volgens spr. dat ge vaar van den kant der eenzijdige' onlwape- Saars. Spr. zag in dezen avond een uiting van den uitnemenden geest in de Leidsche sectie, zich symboliseerend in de zooeven aangeboden vlag. Tenslotte bracht overste Eringaard hulde aan luil. Gevers, dank zij wiens krachlige leiding de Leidsche sectie zulk een vooraan staande plaats onder haar zusterafdeelingen inneemt. En daarmede is tevens al hei officiëele ïerleld. De resi van den avond werd geheel ingenomen door het optreden van Max van Gelder en zijn trawanten, die er op uitne mende wijze in geslaagd zijn de aanwezigen prettig bezig te houden. Hun optreden was van het begin tot het einde een volslagen succes. Mej. Kiltv Posthumes zong aardig berge relies in flatteus oud-Fransch costuum mevr. Charlotte Kohier declameerde voortreffelijk ,,'t Verkske" van Felix Timmermans en Laretle oogstte met zijn goochelkunsten uit- bundigen bijval. 't Was dan ook we] heel bijzonder, wat deze tooverkunstenaar liet zien. En de beide blijspelletjes sloegen niet minder in. Het aanhoudend applaus na af loop bewees overduidelijk, dat de bezoekers zich opperbest hadden geamuseerd. Te circa kwart voor twaalf werd de zeer geslaagde avond door den heer Hoppezak mei een woord van dank tot alle medewer kenden gesloten. SELSKIP „FRYSLAN". In de bovenzalen van „De Harmonie" had gisteravond de laatste feestelijke bijeen komst in dit jaar plaats van het Selskip „Fryslan", de bekende vereeniging van Friezen hier ter stede en omgeving. De vergadering, die weder flink bezocht was, werd geleid door den voorzitter, den heer Nyholt. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken en nadat de afgetreden skath&lder (penningmeester) de heer Bou- ma Nieuwenhuis, die nog eens ter vergade ring was gekomen, hartelijk bedankt had voor het aandenken, hem bij zijn heengaan door het „Selskip" vereerd, werden verschil lende voordrachten gehouden door mevr. Gieterma en de heeren Bijisma, Terpslra en Tjalsma, welke met aandacht werden ge volgd en door de aanwezigen hartelijk toe gejuicht Mevr. Gieterma vergastte het selskip ook nog op zang en voordracht, ter wijl verder door de leden zelf verschillende Friesche liederen werden gezongen. Na officieele sluiting bleven de meesten nog geruimen tijd gezellig bijeen. VOLKSZANGSCHOOL MIJ. NUT VAN HET ALGEMEEN. Wederom gaf de Volkszangschool van de Maatschappij tot Nul van Alg. haar jaar- lijksche uitvoering in de kleine zaal van do Stadsgehoorzaal. Hei aangebouwde podium was geheel ge vuld met leerlingen en de zaal goed bezet. Deze school heelt wederom haar bestaans recht voldoende bewezen. Er is keurig ge zongen. één en meerstemmige liederen door grooten en kleinen. Hel glanspunt van den avond was de Kerstcantate van C. v. Rennes. Opmerkelijk dat al hel gezongene uit het hoofd geschied de. Dit getuigde van ijver en vlijt zoowel bij de kinderen, als bij de directrice, mevr. v. Leeuwen—de Pdauw. De tweestemmige liederen, waarvan een zelfs in het Duitsch werden keurig uitge voerd en zuiver en met voordracht gezon gen; vooral noemen we ,,Het Angelus" en „het grappige baanvegerlje". Juffr. Gleuns alle hulde voor haar begeleiding en den heer Meerburg voor z'n trouwe, onvermoei de hulp, eveneens den heeren van Haeften (cello) en R. Baelde (begel Kol Nidrei van Max Bruch en Elégie van Faure werden door hen gevoelvol gespeeld in keurig samenspel. Krachtig applaus bracht hen lot'een toe gift. Den dames werden bloemen aange boden, den heer Meerburg 'n souvenir. Verder bracht het bestuur bij monde van dr. van Eeken in 'n hartelijk speechje dank aan de directrice en allo medewerkenden, inzonderheid den heer Buys. De Volkszangschool kan tevreden zijn over dezen eenvoudigen mooien avond. KNIP- EN NAAICURSUS. Met de bedoeling door eigen ondervin ding de onmisbaarheid van de naaimachine als hulp in de huishouding aan le loonen, heeft de Singer Maatschappij, hier ter stede gevestigd in het filiaal Breestraat 114, een 14-daagsche gratis knip- en naaicursus gehouden. Op dezen cursus, welke gege^ten werd in den Huize „Nijdam", Nieuwe Rijn, werd het knippen van alle soorlen lingerie, blouses, schorten, enz. geleerd volgens de nieuwste Singermethode en met behulp van Sirfger-patronen. zoodat de cursisten na af loop in staat zijn dit in het vervolg geheel zelfstandig te doen. Tevens werd het naaien op de machine mei al haar apparaten gron dig onderwezen. Deze cursus is voor de Singermaalschap- pij hier ter stede een succes geworden. De belangstelling was groot en de 35 deelnemende dames hebben met veel animo de lessen gevolgd Zij in de eerste plaats zullen de maatschappij dankbaar zijn voor haar initiatief, waardoor zij onder des kundige leiding haar kennis van de be handeling der naaimachine konden ver rijken Het ligt in het voornemen van 719 Januari een tweede en soortgelijken cursus te houden. In den afgeloopen nacht heeft een ongewoon transport plaatsgehad, dat niet- aledaags snel i9 verloopen. Er moest n 1 een zware stoomketel van circa vijftien Ion van het slation Holland- sche Spoor naar de fabriek van wollen sloffen der firma J. en A. le Poole aan de Gareninarkt worden vervoerd. Te dieneinde was hei zware gevaarte getakeld op een platten tramwagen en ge trokken door een motorwagen was men in korten lijd aan de Barbarabrug. In l'/> uur lijd slaagde men erin den kolos behouden op den beganen grond te krijgen en hedenmorgen was de ketel reeds zoo goed als in de fabriek ondergebracht. Sneller kan het haast nietl -Gistermiddag had de 52-jarige C. V. uil Rijnsburg, werkzaam bij het lossen van wagons van de Staatsspoor aan den Haag- weg het ongeluk bij het afstappen met zijn voet te blijven haken aan een voorwerp en den wagon waardoor hij kwam te val len. Hij klaagde erg over pijn Het bleek len slotte nogal meegevallen te zijn. waar bij het geneeskundig onderzoek slechts ver stuiking van den enkel kon worden ge constateerd. Door de politie alhier is aangehouden zekere Th. J. C. V. alkomslig uit Den Bosch die in een volkslogement waar hij verblijf hield, een bedrag aan geld had ontvreemd. Naar wij vernemen, zal hel Leidsche Politie-muziek-corps morgenmiddag op ver schillende plaatsen in de stad muziek ma ken en daarbij medewerking verleenen aan een inzameling ten bate van het Dieren- asyl. Waar er dit jaar geen bazar voor dit doel in Leiden wordt gehouden en er toch geld moei zijn brengen wij aan de politie mannen hulde voor hun plan en wekken we het publiek gaarne op het door giften te doen slagen. NED HERT KERK. Beroepen: Te Lochem: J. van Woerden, te Marken. Aangenomen: Naar Pesse (bij Hoogeveen) L Seinhorsl, hulppred. te Uithuizen. Bedankt: voor SI. Annaland (Tholen): G. C. Severijn. te Waarder (Z-H.): voor Someren (N.-Br.): L. Seinhorst, hulppred. te Uithuizen. GEREF KERKEN. Tweetal: te Kampen: Th. Delleman, te Giessen. Oud- en Nieuwkerk, en W. B. Gerritsma, le Oudega. Beroepen: Te Kamerik: C. de Kruyt. cand. te IJselstein-, Te Marken: P. C. Jongbloed, cand. te Amsterdam. CHR. GEREF KERK. Beroepen: Te 's-Gravezande: P. de Groot, te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Goes: M. Hofman, ie Krab- bendijke en A. Verhagen, le Middelburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Giethoorn: M. J. Kosters Gzn., le St. Anna Parochie. IJMUIDEN. 21 December 1928. VISCHPRIJZEN. 80 Tarbot per K.G. f. 1-850.48; 6 Griet per kist van 50 K.G. f. 6331; 3711 Tongen per K.G. f. 1.95—1.30; 11 Groote Schol per kist van 50 K.G. (.27—22; 9 Middelschol per kist van 50 K.G. f. 29—25; 14 Zclschol per kist van 50 K.G. f. 29—26; 114 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 3211.50; 17 Schar per kist van 50 K.G. f. 176; 15 Roggen per 20 stuks f 2213; 40 Vleeten per stuk f. 7.50 0.75; 9 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 8.50—8; 3 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.5245; 3 Middel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 4342; 12 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 3428; 62 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2311; 18 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 62—50; 39 Gullen per kist van 50 K.G. f.25—11.50 87 Lengen per stuk f. 1.95—1.14; 4 Heilbot per KG. f. 1 65. 99 Wijting per kisl van 50 K.G. f. 82.40; 100 Koolvisch per stuk f. 2.050.68; 2 Steur per stuk f. 85—42. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJm. 134 met f.2110. Urn. 20 met f.2835; IJm 69 met f. 2522; IJm 35 met f. 2222: IJm 18 met f 2663 besomming En in de harinchaven de logger- KW 158 met 100; KW. 42 met 80; KW. 161 met 170 en KW. 135 met 136 kant jes haring en de KW. 110 zonder vangst N V. „HET SCHOUWTOONEEL". De N V. „Het SchouwtoonecT', Adr. van der Horst en Jan Musch, komt op Vrijdag 28 dezer in den Leidschen Schouwburg een opvoering tegen populaire prijzen gevui van „Samen Uit Amerikaansch blijspel in 4 bedrijven door Winchell Smith en John E Hazzard. In „Samen Uittreden op: Ko van Dijk, Ezerman, Jac. de Haas, Jeanne van Rijn, Sam de Vries, Carcl Rijken, H. Rijken- Van Rijk, Co Balfoort, Rolien Numan, Hein Harms, Jacques Snoek, Jeltie Krcmer, U. G roenier. De voorstelling vangt om 8.15 aan. NOORDWIJK AAN ZEE. Ledenvergadering „Zeebad". In de keurig gerestaureerde benedenzaal van Hotel Centraal alhier hield de vereeni ging „Zeebad" onder leiding van den heer A Vermeulen een algemeene vergadering, in welke vergadering tevens het 20-jarig be staan der vereeniging feestelijk werd her dacht. Als te ongeveer 8 uur de zaal vol is geloopen, opent de voorzitter, de heer A. Vermeulen, de vergadering met een hartelijk welkomstwoord en spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst. In het kort gaf hij een overzicht van de geschiedenis der ver eeniging in deze 20 jaren. Den 4den Nov. 1908 werd onder leiding van den heer Tappenheck de vereeniging op- i gericht met aanvankelijk 20 leden en 2 be- I gunstiger. Spreker brengt hulde aan de I mede-oprichters, de heeren W. v. Beelen en H. Hoek. die door den dood der vereeniging ontvallen zijn. Thans bedraagt het ledental 120 en het aantal begunstigers 15. Hieruit blijkt zeer duidelijk, dat de vereeniging „Zeebad" alleszins reden van bestaan heeft. De verhouding in het bestuur onderling, al dus de voorzitter mocht homogeen genoemd worden. De meerderheid van het bestuur had 10 jaren zitting. Ook de heer W. Mooije- kind; de ijverige penningmeester der veree niging Daar de heer Mooijekind door veran dering van woonplaats heeft moeten bedan ken, wilde de voorzitter aan hem een eere- saluut brengen voor het vele. wat hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Er zal hedenavond in zijn plaats een ander moeten worden gekozen. De voorzitter verklaart thans de vergadering voor geopend. De hee ren K. de Bes en dr. Hermanides, die ver hinderd waren aanwezig te zijn. zonden hun schriftelijke felicitaties in. De voorzitter ver zoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze zeer uitvoe rige notulen werden zonder op- of aanmer kingen onder dank gearresteerd. Thans was aan de orde het jaarversl0" van den secre taris. De heer Elsinga, eerelid der vereeni ging, die als secretaris het bestuur ter zijde staat, moet wel de rechte man op de rechte plaats worden genoemd. Ook het uitvoerig en keurig jaarverslag getuigt hiervan. 1928 mocht geen goed seizoen worden genoemd. Verschillende oorzaken hiervoor werden door hem naar voren gebracht en ten slotte komt spreker tot het resultaat, dat reclame het beste bestrijdingsmiddel is. Hij vestigt de aandacht op het reclamefonds. Had men in beginsel besloten het informatiebureau des Zondags te sluiten, hiervan is men teruggekomen en werd het aantal kantoor uren van den beheerder uitgebreid en diens vergoeding natuurlijk verhoogd, zoodat men thans een gezonden toestand heeft gekre gen. De exploitatie over het algemeen mag goed worden genoemd. Echter zal het bu reautje een andere plaats moeten vinden, daar door aankoop der gronden, waarop het bureautje thans slaat, dit aldaar zal moe ten verdwijnen. Onderhandelingen met de directie der N.Z.H.T.M. om het bureautje in het tramstation gevestigd te krijgen, had den reeds plaats gehad. Een daverend ap plaus bewees hoe men met het verslag was ingenomen. In aansluiting hierop bracht de voorzit ter den heer Elsinga hiervoor dan ook har telijk dank. Vervolgens was aan de orde rekening en verantwoording van den wnd. penningmeester, den heer Th. Verloop. De ontvangsten plus batig saldo bedroegen f. 583.40. de uitgaven f. 418.45, zoodat het saldo in kas bedroeg f. 164.95. Het aantal verkochte contracten bedroeg 1018, gesplitst: huizen en villa's 690 en pensions 328. De voorzitter verzoekt den heeren G. Hoek en G. v. d. Wiel de rekening na te zien. De heer Hoek brengt namens beide heeren verslag uit en zegt dat de boedhou- ding zeer correct in orde is bevonden. De penningmeester wordt onder dank gedéchar- gderd voor zijn accuraat beheer. Alsdan is aan de orde bestuursverkiezing wegens periodieke aTtreding van de heeren N. T. Meier en C. v d. Wiel en wegens het bedanken van den heer W Mooijekind. De twee aftredende bestuursleden de hee- EINNENLAND. Te Haarlem werd heden de 160ste a'ge- meene vergadering gebonden van „Bloem- bollencnlhmr". (4de en 1ste Blad). De Tweede Kamer heelt het wetsontwerp tot verlaging der accijns op gedistilleerd aangenomen. (Uit het Parlement, 2de Blad). Portvezlaging voor brieven naar IndiB. (Binnenland, 2de Blad). Nadere bijzonderheden omtrent hel ver- drinkingsgeval te Heemstede. (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Hoop op herstel van den Engelschen Koning. (Buitenland. 1ste Blad). Het aftreden van dr. Simons als president van het Dnitsche Rijksgerechtshof. (Buiten land en Tel., 1ste Blad). Ernstige gasontploffing te Londen. (Bui- tenl. Gem. 3de Blad en Tel. 1ste Blad). De uitspraak van minister Severing inzake l het metaalnijverheidsconflict. (Tel., 1ste BI). ren N. F. Meier en C. v. d. Wiel worden met groote meerderheid herkozen. In de vacature W. Mooyekind kon bij de eerste stemming geen volstrekte meerder heid worden gekregen, zoodat er een her slemming moest plaats hebbeD tusschen de heeren C. de Hollander. H .Liefferink, G. J. G v. Parijs en P v. Weely. Daar de heer de Hollander niet in aan merking wenscht te komen, had herstem ming plaats tusschen de laatste drie heeren met gevolg dat de heer H Liefferink werd gekozen De 3 bovengenoemde heeren ne men hnnne benoeming aan. Het doel den voorzitter groot genoegen dat ten der oprichters de heer Liefferink weder zitting in het bestuur heeft genomen. In de gecombineerde vergadering van dl vereenigingen Vreemdelingenverkeer en Zeebad wa9 besloten tot hei oprichten van een reclamefonds. Het middel om een zoo groot mogelijk deel van de vacantiegangera naar onze badplaats te trekken moeten wij zoeken in het maken van reclame. Een comm bestaande uit den voorzitter van de vereeniging Vreemdelingenverkeer, de vereeniging Zeebad, de combinatie van Hotel- en Pensionhouders, de Mij. de Toe komst en de winkelvereeniging te Noord- wijk aan Zee zal trachten tot stand te bren gen een algemeen reclamefonds voor de ge meente Noordwijk. Zij heeft zich voorge steld om de reclame flink uit te breiden b.v, in de grootste dagbladen geregeld te adver- teeren en verder op verschillende wijzen reclame te maken. Daarvoor is natuurlijk veel geld noodig. Zij dacht die gelden bijeen te krijgen doordat ieder belanghebhende ook uit welbegrepen eigenbelang zich daarvoor jaarlijks wel een klein offer zou willen ge troosten. Zij 9tell het volgende voor: Aan het reclamefonds dragen bij: lo. pensionhouders per beschikbare kamer f. 0.50; 2o. villaverhunrders per beschikbare kamer f.0 50; 3o. huizen en kamerverhuur ders per beschikbare kamer f 0 25; 4o. café en Lunchroomhouders, winkeliers en andere handelaren, autoverhuurders, bodes enz. een nader overeen te komen bedrag. 5o. Vereenigingen die betrokken zijn bij den bloei der badplaats betalen f. 25 i f. 50 Op deze wijze hoopt zij jaarlijks een bedrag bij elkaar te krijgen, dat haar in slaat zal stellen een doeltreffende reclame- compagne te organiseeren. De voorzitters aan genoerr.de vereenigin gen zullen de Raad van Beheer uitmaken. Het fonds zal geheel op zich zelf staan. Er zal zoo spoedig mogelijk een aanvang mede worden gemaakt. Nadat hierover door eenige leden het woord is gevoerd wordt het voorstel van den voorzitter n ml. in beginsel te besluiten dat: de vereeniging Zeebad hieraan zal bij dragen een bedrag ad f. 50 onder voorbe houd dat ongeveer 50 pet der daarvoor in aanmerking komenden aan het fonds zou den deelnemen. Punt 7 informatiebureau. Medegedeeld wordt en pogingen zullen worden gedaan het bureau in het tramstation ondergebracht te krijgen. Door het bureau waren 847 schriftelijke en 424 mondelinge aanvragen behouden. Bij de rondvraag zegt de heer G. van Parijs te hebben gehoord dat er door het Gemeentebestuur 2 voelpaden aan den Z.- Boulevard zouden worden aangelegd Hij verzocht het Bestuur stappen te doen bij

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1