OPRUIMING BEEKMAN Asmm ABDUmOQP RESTANTEN LAGEPR1JZEN KOREVAARSTR. GEMENGD NIEUWS. dat de burgerlijke armenzorg te kil is, te veel alleen op steun berekend. Medezeggenschap wordt bedoeld als me dezeggenschap in het bestuur. In Duitsch- land is deze al wettelijk geregJd. al is zij nog niet volmaakt. Natuurlijk is spr voor gelijkgerechtigheid bij colleges, vacatures etc., doch hij eischt die ook voor zijn partij en dat is niet altijd het geval. De groote meerderheid der bevolking is niet tegen optochten op Zondag. Het stand punt van den heer Wilmer is wel zeer zwakz Nogmaai9 verdedigt hij wethouderssala ris-verhooging uit democratisch standpunt, om dan te komen tot de financieele politiek zijner fractie Gezegd is. dat de voorstellen een half millioen zouden kosten Doch nooit heeft hij voorgestaan mindere onbren^st der inkomstenbelasting, alleen andere progressie, En de vraag is, of verlaging der tarieven der lichtfabrieken niet door grooter gebruik zouden worden gedekt. Doch toegeven wil hij, dat de financieele toestand der stad slechter zou zijn, dan nu. zoo alle voorstel* len werden aanvaard, maar waar de kans op aannemen gering is. moet zijn partij wel voorstellen doen over de heele linie, pro- beerend of niet iets instemming kan vin den. En bovendien, niet alleen de gemeen tekas gaat zijn partij ter harte, ook de toe stand buiten het raadhuis, waar de ellende groot is. Gezien die nood. durft hij het aan te putten uit de nog aanwezige reserves De heer HXJUHMAN: je begrijpt de prac- tijk niet. De heer v. EÖK: zeker, maar anders dan u. Hierop kwart voor zes schorsing. AVOND ZITTING. De heer v. ECK vervolgt zijn repliek en komt op voor de vrijheid der Toonkamer, al vindt hij een compromis met den midden stand op zichzelf toe te juichen. Zijn idee van omzetting van weiland in tuinland is niet zoo dwaas Nader geeft hij nog een uiteenzetting daaromtrent ter ver dediging Het is zuiver productieve arbeid, waarvoor behoorlijke loonen zouden worden betaald. Hoe men het onderzoek er naar wil instellen, laat hij met opzet in 't mid den. Alleen, het moet zijn in het belang der werkloozen. Hij bedoelt ook niet den gewonen tuinbouw, doch de z.g. tuinbouw- nijverheid. Om tot rechtsgelijkheid te komen is noo- dig het zwaarder belasten der meergegocden. Gaarne steunt hij den heer Bosman, waar hij dandrong op meer aandacht voor de iDdustrie. Wat de heer De Reede, als financieel des kundige voorstaat is Leiden dood maken door bezuiniging in 't quadraat. Dan was het beter Leiden maar op te geven. Spr. gaat dan in tegen het principieele betoog van den heer Parmentier. In de Hei lige Schrift vindt men toch niet een richt snoer voor alle politieke kwesties van deze tijden. Wel kan de maatschappij niet hooger staan dan de mensch en daarom moet de menscb ontwikkeld worden. De heer WILBRINK: ik dacht, dat we aan de begrooting waren. De heer v. ECK zet dan uiteen, hoe de klassenstrijd slechts middel is om tot ge lijkheid te komen. Over het antwoord van den voorzitter be treffende den Zondag is hij geenszins te vreden Rechts krijgt men de grootste por tie. zooals het nu is. Opvoeding in de ver draagzaamheid toont het allerminst Om dit te bereiken ook zijn voorstel inzake liedjes zingen op 6traat. dat hij gaarne wijzigt in eon motie, om aan den voorzitter tegemoet te komen. Tegenover wethouder Tepe handhaaft hij zijn standpunt inzake de medezeggenschap. Wethouder Goslinga verzekert hij, dat hij niet heeft gezegd, dat B. en W. niet krach tig wilien optreden tegen de werkloosheid, alleen niet krachtiger, zooals de toestanden eischen, want hij blijft er bij. dat de werk loosheid grooter is dan volgens de Arbeids beurs blijkt. Mogelijk zal Leiden profiteeren van de voorgestelde regeling tusschen rijk en ge meenten. doch voldoende om haar sociale taak te vervullen? Vandaar zijn aandrang tot het zenden van een adres. RECLAME. Natuurlijk Is het het beste dadelijk Akkers Abdijsiroop te nemen, wanreer de eerste asthmatlsche verschijnselen zooals: spoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnen de benauwdheden bij trappen- kllmmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevorderd is. ook dan ztflt Gij van een geregeld gebruik van Akker s Abdijsiroop oogenblik- keliik verlichting ondervinden. Volg het voorbeeld van duizen den die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd ben van het slijm met AKKER'5 Voor di Borst Per koker; f 1.30, f 275.14J0 389 i Dat van salarissen, waar geen cent af kan. nog belasting wordt gevraagd, is al zeer onbillijk en vandaar zijn hprhaald voorstel tot wijziging Van rechts is nu ook beweging merkbaar Bij de opcenten op personeel heeft de gemeente toch voor velen het voordeel te niet gedaan en dat acht hij onbillijk. Dat de zakelijke belasting op het bedrijf zoo schadelijk is voor de industrie blijft hij ontkennen, al is hem de belasting op zich zelf niet sympathiek Ook de groote werk gever? buiten Leiden worden zoo getroffen Wethouder GOSLINGA: zeker, maar ook die in Leiden De heer v ECK beveelt dan zijn voorstel tot verhooging der opcenten op de vermo gensbelasting nog nader aan. als billijk. De wethouder ziet de Lichtfabriek zuiver als een commercieel bedrijf, spr. daarne vens als een sociale instelling, dat is het verschil. Ten slotte ontkent spr. beslist, dat zijn partij de geestelijke vrijheid van anderen aan banden legt of leggen zou. De heer WILMER durft beweren, dat de burgerij van Leiden niet verlangt naar zulke beschouwingen al9 gehouden zijn. De verlei ding is sterk, er op in te gaan. doch hij zal zich beperken Hij herhaalt dat een R K. geen socialist kan zijn en dat medezeggen schap voldoende wordt betracht door 't Georg. Overleg en de. dienstcommissies. Voorts, dat hij hier in Leiden geen reden ziet voor het 'toelaten van optochten op Zondag. De noodzakelijkheid van een adjunct inspecteur is hem door den voorzitter nog niet aangetoond, daar deze z.i. teveel wilde bewijzen Kan de hoofdinspecteur niet de opleiding verzorgen? De uitbreiding van het aantal agenten stelt hem zelfs zeer teleur. Hij zou willen reorganisatie zonder perso- neeluitbreiding. Vrouwelijke krachten is een kwestie van ervaring Hij oordeelt deze niet zoo onge- wenscht doch durft geen overtuiging uit spreken Meer overleg inzake straffen lijkt hem niet zoo kwaad, al gaat de heer Kooien wellicht wat ver. Waar de burgerlijke armenzorg den factor van den godsdienst mist, kan deze nooit worden die der Kerk. Het is trouwens het element dat de S A. P. geheel mist. De heer HUURMAN verdedigt nog eens zijn afwijzend standpunt inzake de wethouders- salarissen f.2500 voldoende achtend. Mevr BRAGGAAR—de Does neemt het nog e"ens weer op voor vrouwelijke krachten bij de politie. De heer WILBRINK handhaaft zijn verzet tegen verhooging der wethouderssalarissen, waarvoor thans nog geen reden is. Spr waarschuwt ton stelligste tegen het uiten van beschuldigingen in den raad naar aanleiding van praatjes en ve^ze't zich tegen de dompersDolitiek der liberalen als ant woord van den heer Bosman op diens be- I schuldiging ten aanzien v. de Zondagviering Met de idee BOSMAN, betreffende de brug- bedicning-reorganisatie kan hij niet mee gaan wel met de bevorderingsidee. Bosman betreffende de industrie, op welk terrein B. en W.. dat weet hij diligent zijn. Aan opheffing van het straatmakersbedrijf zijn groote bezwaren verbonden doch naast deze opheffing wil de heer Bosman andere bedrijven voor werkloozen inrienten. Dat is inconsequent. Van erfpacht is spr geen voorstander. Aan het uitbreidingsplan dient de beslissing daarvan z.i. echter voorbehouden evenals het bouwrijp maken van gronden. Dat do fractie van de S D A P. zoove-el voorstellen deed. was te trachten iets binnen te krijgen, zei de heer v Eek. maar dat acht spr. niet verantwoordelijk voor een raadslid of raadsfractie. Verlaging der lichttarieven heeft op zich zelf zijn sympathie doch heeft hij prijsge geven met het oog op den algemeenen finan- tieelen toestand, te meer. nu een fond9 voor sociale zaken wordt ingesteld. Met uitbreiding der politie kan hij zoo nog geen vrede nemen en hij pleit voor bevorde ring van oude agenten met diploma al heb ben zij de aanteekening niet. En is opleiding zoo noodig als het diploma met aanteekening i9 verkregen? De heer ROMIJN hoewel bevredigd door den wethouder van fabricage, betreffende de school toestanden, zou gaarne zien. dat ook de wethouder van onderwijs daarop het oog hield. De heer HEEMSKERK verdedigt wegens afwezigheid van den heer Spendel. diens voorstellen nader Met genoegen hoorde hij, dat de wel houder van onderwijs principieel niet afkeerig 9taat van 't hooren der onder wijsorganisaties. De mogelijkheid van con fessioneel krankzinnigenverpleging zag hij gaarne vergroot Ge-zien de algemeene actie tot belasting verlaging. kan hii niet meegaan met voor stellen tot verhooging Zijn voorstel betreffende reductie licht tarieven voor groote gezinnen handhaaft hij Voor beroep bij straffen bij de politie1 voelt hij wel iets. al wil hij den burgemeester piet inziin rechten beknotten evenals voor bevor dering van agenten met langjarigen dienst. Inzake de uitbetaling van wachtdagen vraagt hij praeadvies. Tenslotte keert hij zich tot den heer Sytsma. Ridderlijker wa9 geweest als deze zijn uiting had teruggenomen over bevoor- deeling der R.K. bij de Licht fabrieken. De heer BOSMAN vernam met genoegen de plannen van den wethouder inzake werk verschaffing aan de werkloozen De houding der rechterzijde inzake de1 Zondagviering blijft hij dompergedragmg noemen Waar hij natuurlijk niet sprak van gemeente-inrich tingen voor werkloozen tot werkverschaffing noemt hii de uitlating van den heer Wilbrink daarover kinderachtig De heer GROENEVELD verdedigt verhoo ging der wet houderssa Ia rissen aan de hand van uitingen van wijlen mr v. d. Lip en van den heer Sanders. De heer KOOLE meent dat 't geheele poli tiepersoneel is voor een commissie van ad vie9 en ijvert nog eens voor opheffing van het klassenstelsel bij de politie De ,heer KOOTSTRA blijft in het belang van den woningbouw ook door particulieren ziin voorstellen aanbevelen B en W dienen een vooruitzienden/ blik te hebben bij het koopen van terreinen, ook om deze zoo goed* koop mogelijk te krijgen. Door inwoning verklaart spr het verschil tusschen de cijfers van hem en van den wet houder over het tekort aan woningen zoodat de zijne hem toch het beste voorkomen en het meest betrouwbaar De bouwverenigin gen moeien dus kunnen blijven bouwen, waarvoor wel een weg is te vinden. Als B en W het ernstig meenden om de bewoners van de Gemeentegvoningen mede zeggenschap te geven dan zou z.i anders worden gehandeld. Nu heeft het veel van een comedie. De heer GROENEVELD stelt dan schorsing voor. doch het wordt verworpen met 1812 stemmen Er zal worden doorgegaan tot halfeen. De heer DE REEDE wil van Leiden geen doode 9tad maken en vandaar zijn beschou* wingen. Opmaken der reserves zou kunnen, als er zekerheid was. dat over een paar jaar het er hier anders zou voorstaan, maar dit is helaas niet het geval. Verbetering in de wolvaart, zooals de wethouder constateerde, ziet hij niet gelet op het toenemen der lagere salarissen Meer inleg bij de spaarbank kan ook een gevolg zijn van minder vertrouwen in de banken. Hij blijft dan ook tegen alle belastingvoor stellen. Alleen dat van de heeren Wilmer c.s kan hij aanvaarden waar het betreft een onderzoek niet meer Het afbetalings- sys'eem van de Tnonknmer moet verdwijnen. De heer MANDERS meent. dat. waar B. en W spoed toezegden met het uitbreidings plan, op al die dempingsplannen etc. nu niet i9 in te gaan Een commissie, waarin ook de handel in industrie vertegenwoordigd zijn, lijkt hem echter altijd nog gewenschl. Ook de Kamer van Koophandel zou gekend kun nen worden. De heer BAART blijft er bij. dat de Zijl Zondagsmorgens dient te worden openge steld. dat van de Arbeidsbeurs beter gebruik dient te worden gemaakt, dal het werken op Zaterdagmiddag in het badhuis tegen de wet is. Bij voorbaat meent hij. dat de wethojuder bij onderzoek tot het resultaat zal moeten komen, dat Plantsoendienst en 9traatmakerij in eigen beheer zullen worden gehandhaafd. In ieder geval vraagt hij gelijke ziekterege ling voor het personeel, in vasten dienst of niet Van de gevormde metselaars zijn er al bij de steunregeling, zoo ook zijn van de auto- geen-lasschers in andere vakken werkzaam, hij meent zelfs alle. Dat in den Leidschen Hout de menschen Zaterdagsmiddags niet willen werken, ver dedigt hij daarmee, dat de menschen geen ambitie in het werk hebben voor zoo'n hon gerloon. dat Donderdags veelal reeds op is. Tenslotte dringt hij nog een9 aan de wacht gelden wel uit te' betalen De organisaties zijn druk doende deze wachtdagen af te schaffen, laat de gemeente intus9chen bij springen Dat het hard noodig is, behoeft z.i. geen nader betoog Hierop schorsing kwart voor een. RECLAME. TEGEN ONGEHOORD 3735 HET VERDRIMKINGSGEVAL TE HEEMSTEDE. Ongeluk of misdaad. Do Heemsteedsche politie zet in sa menwerking met de Justitie het onder zoek in het gisteren vermelde verdrinkings- geval voort. De man van het slachtoffer, de 31-jarige A. J. van R., wordt nog steeds in voorloo- pige bewaring in het politiebureau te Heem stede gehouden. Hij blijft pertinent ontken nen, dat hij zijn vrouw vermoord zou heb ben. Herhaaldelijk is hem bij het onderzoek voorgehouden dat de lezing die hij van het ongeluk gegevpn heeft, niet aan te nemen is. In détails komt zijn verhaal hierop neer: „Wij reden op de eene damesfiets de brug bij Cruquius af Op deD Meerweg zei mijn vrouw iets aan mij, ik keerde mijn hoofd om teneinde h^ar antwoord te geven en op datzelfde oogenblik zijn wij blijkbaar van den weg op den berm gekomen. Eenige oogenblikken later spartelden wij in het water". De ambtenaren van het onderzoek kun nen evenwel niet aannpmen dat van R. met zijn vrouw op den bagagedrager 7 8 meter over den hobbeligen berm heeft gere den Er zijn ter plaatse proeven door een fietsrijder genomen Daarbij is geblekpn. dat het wel mogelijk i? 7 k 8 meter over den berm met een fiets te rijden maar met veel moeite' Daardoor is dus aldus „Haar lem's Dagblad" komen vast te staan, dat het ondnen'ijk moet zijn om hetzelfde te doen met een vrouw op den bagagedrager. De snelheid kan van R ook niet verrast heb ben want de afrit van de brug is slechts weinig hellend terwijl hii bovendien moest inhouden om de bocht te nemen die onmid dellijk bij de brug aansluit. Die bocht is bovendien scherp door hem gemaakt, want hij reed immers aan den linkerkant van den weg. zoodat hij slechts weinig vaart gehad heeft. Als aan van R. gevraagd wordt hoe het komt. dat hij zijn vrouw niet uit het water gehaald heeft, terwijl zij toch dicht bij den kant spartelde en het water zeer ondiep is, dan maakt hij er zich af met te zeggen: Jk was mijn kop kwijt". De verdachte had een lang? das om zijn hals, zoodat het gemakkelijk geweest zou zijn, om zijn vrouw die das toe te gooien. Als dan ook weer gezegd wordt: „je kon toch zwemmen dus waarom ben je niet het water weer in gegaan, om je vrouw te red den?" dan is het weer: „ik kan mij niet herinneren, wat er gebeurd is nadat ik uit het water gekropen ben". Het eigenaardige is, dat van R. en zijn vrouw beiden op één fiets reden. Als fietsen handelaar had hij er verscheidehe rijwielen staan. Van R. heeft evenwel verklaard, dat zijn vrouw liever niet alleen op een fiets in het donker reed daarom gingen zij elke week als er te Vijfhuizen een kaartavondje was. op één fiets. Bij navraag is dat juist gebleken. De vrouw zou heden begraven worden. VROUW IN BRAND GERAAKT. Toen gistermiddag omstreeks 1 uur de 27-jarige mej. V., wonende Doelstraat 19 B te Haarlem aileen thuis was, is zij door onbekende oorzaak in brand geraakt. De buren hebben het ongeluk ontdekt en de brandweer en den ongevallendienst ge waarschuwd. Met vreeselijke brandwonden overdekt is de ongelukkige naar het St. Eli- sabethsgasthuis vervoerd. In de kamer is bij de brandende kachel een bus met petro leum gevonden. De toestand van mej. V. is zeer zorgwekkend. VERDUISTERING. De Amsterdamsche politie heeft aange houden een 42-jarige boekhouder, die on der verdenking staat ruim f. 4700 te heb ben verduisterd ten nadeele van zijn pa troon, gevestigd aan de Haarlemmer Hout tuinen. Hij zou bovendien in de bóeken hebben geknoeid. Hij moet de malversaties sedert eenige maanden hebben gepleegd. VAN HET BALCON GEVALLEN. Bij het schoonmaken van een kleed, is een 31-jarige vrouw van een balcon op het Cornell's Troostplein te Amsterdam geval len. Zij is aan de gevolgen overleden. BRANDEN. Gistermorgen omstreeks half 5 ontdekte de buurman een feilen brand in het midden deel van de landbouwerswoning van Derk Bosman Azn. aan het Noordsche Opgaande te Nooidsche Schut (gemeente Hoogeveen). Het kostte veel moeite om de nog in rust zijnde bewoners wakker te krijgen. Weldra was de spuit van Noordsche Schut ter plaatse doch voor het grootste deel brandde de boerderij uit. Een 4-tal koeien, een groote partij hooi. stroo en turf en eenig meubilair verbrandden. Het nevenperceel bewoond door den arbeider H. Stevens leed veel waterschade doch bleef behouden. Om trent de oorzaak last men in het duister. Een en ander was verzekerd. Te Stoppeldijk is een landbouwschuur van J .v. D vermoedelijk door het spelen van kinderen met vuur, geheel afgebrand. De oogst bestaande uit graan en bruine boo- nen ging geheel verloren. Tijdens afwezigheid van den landbouwer van Eek en zijn vrouw, brak gistermiddag op de deel van de boerderij „De Brakel" aan de Koelaan te Zeist, brand uit. Daar de politie veel te laat gewaarschuwd werd ging het achterste deel van de boerderij waar 40 stuks vee en paarden gestald stonden, in de vlammen op. waarbij 7 stuks vee om kwamen. tprwijl nog 5 kalfkoeien moesten afgemaakt. Met 2 auto-spuiten kon het woonhuis worden behouden; boerderij en vee waren verzekerd. IN EEN MES GEVALLEN. Gistermiddag zou de 12-jarige L. V., te Woensel bij Eindhoven, met eenige kame raadjes hei gaan snijden, ter versiering van een Kerstkribje. Nabij het rijkskrankzin nigengesticht sprong de jongen over een sloot en viel daarbij ongelukkigerwijs in het open mes. dat hij in de hand droeg. Tot over het handvest drong het mes in het rechter oog van den knaap. Na verbonden te zijn in genoemd gesticht, is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig; waarschijnlijk zijn de hersenen ge raakt. INBREKERS AANGEHOUDEN. Het i9 de politie te Eygelshoven gelukt twee dieven, één uit Heerlen en één Duit» scher, te arresteeren, die op klaaii.hten dag hadden ingebroken bij een weduwe te Kerkrade. Beiden waren in het bezit van eenige revolvers en inbrekerswerktuigen en verder van een partij gestolen goederen. Zij zijn naar Maastricht overgebracht. Door een toeval legde-Alfred Nobel den grondslag voor het groote vermogen, dat hij later verwierf Hij was werkzaam in de nitro-glycerinefabriek van zijn vader. Na jarenlange vergeefsche pogingen deze vloei stof met een vaste stof te verbinden, om het gevaar van de behandeling en het transport van deze explosieve slof te ver minderen. ontdekte hij op een dag. dat uit het gat van een vat langzaam een deel van de glyyeerine op het kiezel druppelde, dat tot verpakking diende en zich daarmede verbond. De aldus ontstane vaste massa had een even groote explosieve kracht als de nitroglycerine, doch zij was minder ge vaarlijk te vervaardigen en gemakkelijk te vervoeren. Het dynamiet was uitgevonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. GESTIKT In Oberaula bij Kassell hadden twee ambachtslieden in de gemeenteherberg het vuur in de kachel zoodanig opgestookt, dat het vertrek spoedig oververhit was. Terwijl de beide mannen sliepen, begon de muur bij de kachel door de geweldige hitte te smeulen en daar geen versche lucht loe trad, was het geheele vertrek weldra met rook en kolendamp gevuld In de vroegte werden beide mannen dood gevonden. GROOTE BRAND TE NEW-YORK. Gistermorgen ontstond brand in een zes etages hoog huis aan de Fifth Avenue te New-York waarin een aantal ondernemin gen gevestigd waren Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en sloeg over op de twee belendende perceelen. Een groot aan tal brandweerlieden namen aan het blus- schingswerk deel, waarbij een aantal van hen gewond werd. Eerst toen een der ge bouwen volkomen uitgebrand was slaagde men erin, het vuur meester te worden. EEN TREIN IN EEN KUDDE SCHAPEN GEREDEN. Tusschen Rudelstadt en Orlamunde werd een kudde schapen op een overweg door den sneltrein BerlijnMünchen verrast; 35 dieren werden gedood. HEVIGE VORST. Te Berlijn heerscht groote koude; 8 gra den vorst. Talrijke treinen hebben belang rijke vertraging, vooral die, welke Thürin- gen moeten passeeren, waar veel sneeuw i9 gevallen en ook hevige koude heerscht In Polen zijn reeds 7 personen doodge vroren. GASONTPLOFFING TE LONDEN. Te Londen had gistermorgen een hevige gasontploffing plaats in het stadsgedeelte tusschen Kings way en Tottenham Court. De straat werd over een afstand van een halve mijl als door een aardbeving vaneen gespleten. Voetgangers werden in de lucht geworpen, een paard werd gedood, een taxi omver geworpen. Aan het feit, dat het nog betrekkelijk vroeg was. en de ontploffing de straten in het midden openscheurde waar geen men schen liepen., is het te danken, dat het zoo goed is afgeloopen. Van de 17 gewonden zijn er 3 zwaar gewond, maar ook deze ver- keeren niet in onmiddellijk levensgevaar. De politie heeft de heele straat afgezet, wat zeer noodig bleek, want in den loop van den dag volgden nog verscheidene kleinere ont ploffingen. oen daarvan onder een groot winkelpand op den hoek van Bloomsbury en Denmark Street, dat ontruimd moest worden. Wolken stof en deeltjes asphalt zijn 3 K M. verder nog waargenomen De electri- sche lichtleiding is in het geheele blok ge stoord. en de voorstelling in het Princess Theatre, dat als gebouw geen schade heeft geleden, kon gisteravond niet door gaan. Het onmiddellijk onderzoek heeft nog geen oorzaak aangewezen. Men moet zich door 'n waren chaos van in en uit elkaar gerukte stukken asphalt werken om den haard der ontploffing, die men bij de kruising van Hol- born en High Street zoekt, te bereiken. Men vermoedt dat de ontploffing ge schiedde in een tunnel die toebehoort aan den dienst van post. telefoon en telegraaf, waar werklieden van dezen dienst aan den arbeid- waren. De ontploffing verbrijzelde de hoofdgasleiding, waardoor een groote hoe veelheid gas ontsnapte die in brand vloog. Te middernacht stegen nog vlammen in do straten op. Honderden personen zijn tijde lijk zonder onderdak. Nog steeds ontsnapt het ga9. De strengste voorzorgen zijn geno men om andere branden en ontploffingen te voorkomen De schade is reusachtig. Een ingenieur van den dienst van plaatse lijke werken 9chalte de schade alleen aan het wegdek op rond 50.000 pond. Nader wordt nog gemeld: Het gas. dat uit de gaten in de straat op steeg drong in de heele wijk door. De men schen. die zich in de getroffen 9traat be vonden zochten naar adem snakkend en wankelend een goed heenkomen Verschei dene families zijn bijna gestikt en waren nauwelijks in staat om uit hun met gas ge vulde huizen te vluchten Een groot aantal voorbijgangers werd tegen de grond geslin gerd. De winkelruiten werden overal ver brijzeld en de huizen stonden te schudden. De mangaten werden in de lucht geslin gerd; één vloog 70 voet omhoog en iToev toen door het dak en twee verdiepingen van een hui9, zonder iemand te verwonden. De gas leidingen stonden overal in brand. Arbeiders met gasmaskers werden met auto's naar de plaats van het onheil gebracht en voor de brandweer werd groot alarm ge maakt. Den bewoners werd aangezegd geen onbeschermde lichlen te gpbruiken. totdat de autoriteiten dit weer toestonden Er mocht ook niet gerookt worden Aan de lantaarn palen werden waarschuwingen opgehangen. In den namiddag kwam er opnieuw eeQ ontploffing voor en een gebouw van 5 ver diepingen 9tond in lichter laaie. Medegedeeld wordt, dat de 9chade aan het wegdek de gas-, water-, teiegraaf- en telefoonleidingen 150.000 pond zal blijken te bedragen. EEN WERELDRFIS-UïTRUFTING VAN TWEE VROUWEN. Twee ondernemende Engelsche jonge dames zijn een wereldreis begonnen in een 7-pk. auto'tje, uitsluitend gewapend met een revolver en met één enkel valies voor ba gage Het zijn Miss Gladys de Haviland en Miss Mona Elev en het is voor het eerst dat twee vrouwen trachten de reis te doen zonder mannelijke hulp. I „Bijna al onze kleeren. met uitzondering I natuurlijk van onze mantels, zijn van zijde", verklaarde Miss de Haviland in een persgesprek véór zij Engeland verliet." om dat zijde opgevouwen bijna geen plaat? in neemt We hebben een zijden tent. die sa mengevouwen niet grooter dan een dames- tasch is i „Nog nooit is er zoo'n beknopte wereld expeditie geweest We nemen slechts één reserve Dunlop-band mee. daar we hopen de geheele rei? met het oorspronkelijke stel banden te kunnen doen." We zullen ongeveer 46000 k.m afleggen voordat de reis geëindigd is. a-8

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10