69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 December 1928 Tweede Blad No. 21095 BINNENLAND. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Het verslag van de Commissie van voorbereiding. Verschenen is het Verslag der Commissie van Voorbereiding met bijbehoorend ant woord van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid en een Nota van Wijzigingen betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. Daaruit blijkt dat sommige leden er de voorkeur aan zouden geven dat de beslaan de wed-Tal ma werd ingevoerd, anderen zouden een regeling wenschen zooals mi nister Aalberse had voor gesteld. Sommige leden legden er den nadruk op. dal men zich niet langer moet verliezen in hopelooze pogingen een volmaakte rege ling te vindpn. die alle Nederlanders geheel Zou bevr'digen Zij spraken de hoop uit. dal thans niet meer politieke verschillen of goed bedoelde nieuwe plannen een spaak in het wiel zouden steken Andere leden nierkten op. dat indien de onderhavige po ging tot het zoeken naar een oplossing op nieuw mochl mislukken, de vraag rijsl of i>et niet de voorkeur verdient van verdere pogingen af te zien en de voorziening bij ziekte aan de vrije maatschappij over te laten Verschillende leden merkten daarte genover op, dat hetgeen in de maatschap pij tot stand is gekomen ten eenenmale on voldoende is te achten. Volgens sommige leden zou kunnen wor den volstaan mpl een uitbreiding van de verplichting, neergelegd in art. 1638 C. van het Burg. Wetboek; tusschenkomst van een verzekeringsinstituul is dan niet noodig. Daartegenover merkt de minister met stelligheid op, dat hel hier gaal om de handhaving van het instituut der sociale verzekering. De minister deelt mede. door het overleg er nader toe.te zijn gebracht mede te gaan met het door de groote meerderheid der commissie aanbevolen denkbeeld om de organisatie te vereenvoudigen door als ba sis daarvoor aan te nemen de bedrijfsver- eenigingen en de raden van arbeid naasl elkaar Daarbij is hel voor den minister, naar deze verklaart, hiel gemakkelijk ge- wee9l de bijzondere ziekenkassen los te laten. De aangebrachte veranderingen zijn ne- dergelegd in de Nota van Wijzigingen en een gewijzigd wetsontwerp. Aanmelding en inschrijving van alle verzekerden bij de Raden van Arbeid, zoo els door sommigen leden werd bepleit, zou naar de minister betoogt de uitvoe ring der verzekering noodeloos omslachtig en kostbaar maken. De bezwaren, ontwikkeld tegen voorge steld uitbreiding van den kring der per sonen, die onder de wet zullen vallen, heeft den minister ertoe geleid om lerug te ne men het voorstel om ook personen, niet w< rkzaam in een onderneming, onder de verzekering te brengen. De huisdienstbo den eD in het algemeen de arbeiders, in dienst genomen voor persoonlijke diensten (naaisters, werkvrouwen e.d.) zullen der halve evenals de beslaande Ziektewet bepaalt buiten de verzekering blijven De minister deelt ook de bezwaren tegen de opneming in de verzekering mede van het personeel met hoogere inkomens. Hel gewijzigd wetsontwerp beschouwt mitsdien niel als arbeider dengenen wiens overeengekomen vast loon in geld meer be draagt dan f. 30D0 per jaar. De vraag ol losse arbeiders in onderne mingen onder de wet vallen, beantwoordt de minister bevestigend. Na ampele overweging van hel vóór en legen van de in het wetsontwerp voorge stelde mnpdersehapvonrziening zoowel voor de gehuwde als voor de nnzphuwde moe der, heelt de minister gemeend, ondank» de geopperde bezwaren, het door het voorge stelde te moeten handhaven. Na overleg heeft de minister zich bereid verklaard het percentage van het dagloon, dat als ziekengeld zal worden genoten, te verhoogen tol 80 ten 100. Ook op enkele punten van minder be lang heeft dit wetsontwerp wijziging onder gaan. DE WEKELUKSCHE RUSTDAG VOOR TRANSPORTARBEIDERS. Het advies v, d. Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 17 December onder voorzitterschap van prof dr W H Nolens gehouden vergade ring zijn advies vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp van een alg maatregel van bestuur rege lende een wekelijkschen rustdag voor transportarbeiders te land. In dat advies word! een overzicht ge geven van de argumenten, die vóór en tegen een regeling in den geest van dal vooront werp kunnen worden aanzevoerd Na deze arzumenlen nanwkeuriz legen elkander te hebben afgewogen, geeft de Raad den Minister in 'overweging het voor schrift vervat in art 3 van hel vooront werp, dat tea minste een derde deel van de rustdagen op Zondag moet vallen, in dien zin aan Ie vullen, dat in die onder nemingen. waar geregeld In een korter periode dan 7 dagen een rustdag wordt ge geven, niet wordt vastgehouden aan dtn eisch dat eeD derde van de rustdagen op Zondag moet vallen, met dien versland" evenwel, dat in dat rouleersysteem ook d Zondagen op hun beurt geregeld een rust dag zullen zijn Wanneer deze wijziging in. de voorgestelde regeling wordt aangebracht, kan de Raad zich met het voorontwerp vereenigen. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. NEDERLAND EN BELGlG. Gisteren nog niet aan de orde. Uit Brussel wordt aan het „Hbld." ge meld: Volgens een uitdrukkelijke verklaring van den minister bij het verlaten van het gebouw van hel departement van Kolonión waar de ministerraad is gphouden heefl de regeering zich gisteren niet bezig gehouden met het antwoord op de nota op het rap. port van de deskundizen inzake hei Ne- derlandsch-Releisch verdrag, welke nola, volgens sommige berirhfpn. in hei begin dezer week aan de Nederlandschs rogec. ring zou zijn toegezonden. AAN DE EFFICIENCY-DAGEN in het Sted. Museum te Amsterdam is ook een tentoon stelling verbonden. Het bouwen van een huis: rechts de omslachtige, oude manier;' linka de meer elficiente nieuwe methode. Rechts: afscheid van het garnizoen te Arnhem. Luitenant-Generaal T. F. J. Muller Massis, commandant van het veldleger, die met in gang van 1 Januari a.s. be noemd i9 lot lid van den Raad van State, neemt afscheid der troepen. Links: afscheid van de troepen in het garnizoen Bergen-op-Zoom. Een laatste handdruk van den garnizoens commandant, luit -kol. J. G. Lutz (rechts). HET MEEST LUXUEUS INGERICHTE PLEZIER-JACHT TER WERELD, de „Vagabondia", van den Amerikaanscben Croesus Mellon, is na een vaart van 17 dagen over den Oceaan vanuit Duitschland te New-York aangekomen, vanwaar het rich naar West-Indië zal begeven. De nieuwo hoofdcommissaris van politie van Amsterdam wordt gefeliciteerd door den heer Hubert Rygersberg, directeur van het Politie muziekcorps. Inzet: de heer Versteeg, jlLj hoofdcommissaris. EEN KOSTBARE LADING SCHILDERIJEN, beslemd voor de tentoonstelling te Lon den, verliet gisteren het Rijksmuseum in de hoofdstad om naar Rotterdam Ie worden getransporteerd, vanwaar zij naar Engeland verscheept zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5