DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. PUROL er op! 69,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 17 December 1928 Derde Blad No. 21093 GEMENGD NIEUWS. DE GRAAF Manhattan Cocktail FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot DE DIEFSTAL VAN DEN POSTZAK. Voor een giool bedrag verduisterd? De commissaris van politie te Amsterdam heeft opsporing verzocht van een aantal, nader aangeduide, geldswaardige papieren, die a!s vermoedelijk ontvreemd, zijn aange geven. In verband hiermede vernoemt het „Hbld.", dat een groole financieele onderne ming in de hoofdstad aan de recherche heeft kennis gegeven, dat zij uit Indië be richt had ontvangen dat de in de mededee- ling genoemde effecten en coupons aan haar adres uit Indië waren verzonden (ter waar de van ongeveer f. 150.000). Nu is het regel, dat de zendingen met geldswaarden met dezelfde mail aankomen als de adviesbrieven aan de geadresseerden (deze adviezen hebben natuurlijk niet te maken met het advies, dat de posterijen ontvangen). In dii geval was de adviesbrief wel aangekomen doch het stuk met de effecten niet. Het is theoretisch mogelijk dat dit stuk tot een volgende mail is blijven liggen en alsnog den geadresseerde zal be reiken Nu echter uit dezelfde mail, waar mee de adviesbrief is aangekomen, de post zak mpt brieven met aangegeven waarde is verdwenen, acht men verband tusschen deze verdwijning en het niet aankomen der effecten niet uitgesloten. Mocht dit verband inderdaad bestaan, dan zal de totale waarde van den inhoud der gestolen zak veel grooter zijn, dan de posterijen aanvankelijk meende te moeten onderstellen (ongeveer 100 stukken van ge middeld f.,100 f. 200 waarde). Het is ech ter de vraag of de erentueele dieven veèl aan de effecten zullen hebben. HOLLANDER TE PARIJS VERMOORD. Een mysterieus drama Eenige bijzonderheden. Men meldt ons d%d. 16 Dec. uit Parijs: Reeds gedurende eenige jaren had zich te Parijs een vermogend Hollander gevestigd, de heer Herman Goldschmidt, die een luxueus ingericht heerenhuis bewoonde aan de Rue du Bois-de-Boulogne. De heer Goldschmidt, die eigenaar van dit fraaie gebouw was, vertoefde vaak in het buitenland, doch wanneer hij te Parijs kwam, ontving hij slechts zelden kennissen. Den laatsten tijd had zich telkenmale een jongeman van ongeveer 2ö-jarigen leef tijd aan de woning van den heer Gold schmidt vervoegd. Het wekte daarom geen bevreemding, dat des avonds te ongeveer negen uur de jeugdige bezoeker zich op nieuw liet aanmelden. De heer des huizes bevond zich toen in de eetkamer. Eenige oogenblikken nadat de jongeman was binnengetreden hoorden de bedienden hard roepen, waarna twee revolverschoten weerklonken Onmiddellijk snelde de bedien de naar de eetkamer, doch nauwelijks was hij daar binnengekomen, of de bezoeker wierp zich op hem en er volgde een lang durige worsteling, waarbij de aanvaller ten slotte het onderspit delfde. In een ander vertrek lag de heer Gold schmidt in zieltogenden toestand op den grond uitgestrekt Toen de bedienden hem vonden stroomde het bloed uit drie wonden. De aanvaller was intusschen in een ander vertrek gevlucht, waaT hij vier schoten op zich zelf lo9te. Tegelijk met de politie arriveerde een ge neesheer. die slechts den dood van den be jaarden rentenier kon constateeren. RECLAME. COMAC HANDEL, LAGE RIJNDIJK 2-4 Tal. lat J56. t 5.50 p. fL By 2 fl. fraai Cocktailglas gratis 8580 De rechercheurs stelden onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. De moordenaar verkeerde zelf in hoogst zorgwekkenden toestand. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hij was niet in staat eenig geluid voort te brengen. Uit do papieren die hij bij zich droeg, werd even wel vastgesteld, dat de dader is de 25-jarige Louis Raymond Bernard, van beroep bank bediende. Nader wordt nog gemeld: Aanvankelijk heeft men nog getracht de kogels, welke den heer Goldschmidt in den schedel waren gedrongen langs operatieven weg te verwijderen, doch gedurende deze behandeling is de oude heer overleden. Ook de toestand van den moordenaar is op dit oogenblik uiterst zorgwekkend. Men vreest dat hij zonder gehoord te kunnen worden, zal bezwijken. Omtrent de drijfveren, welke den moor denaar tot zijn daad geleid hebben, tast men geheel in het duister. Een mogelijkheid is, dat de bankbediende getracht heeft het ver trouwen van den heer Goldschmidt te win nen teneinde hem voor de een of andere onderneming te interesseeren en dat hij daar ten slotte niet in geslaagd is. Men kan echter slechts vermoedens uiten, daar elk duidelijk g°geven omtrent de verhouding, die tusschen het slachtoffer en zijn aonval- ler kan hebben bestaan .ontbreekt. Omtrent het particuliere leven van den heer Goldschmidt is hier weinig bekend. In de Hoüandeche kolonie te Parijs hield hij zich niet veel op en, zooals in den aan vang van dit relaas reeds gemeld, ontving hij zeer weinig visite. Goldschmidt gold voor een der rijkste renteniers uit den omtrek. Het bericht van dit mysterieuse drama heeft in de •rrvgeving groote consternatie verwekt. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Rijkspolitie en Rijksdeurwaarders van Stompwijk en Pijnacker hebben bij H. van de Z aan den Veenweg, gemeente Nootdorp, apparaten in beslag genomen, die dienen voor het maken van gedistilleerd. Proce9-verbaal zal worden opgemaakt. COUPONS, DIE ONTVREEMD WAREN. Een 38-jarige koopman uit Keulen, die aan een bankgebouw te Amsterdam coupons Na tionale Staatsschuld 1919 ter verzilvering aanbood, welke stukken te Laren (gemeente Heteren) waren ontvreemd, is gearresteerd. Bij fouilleering werden dook de 10 aldaar ontvreemde effecten der Nederlandsche Staatsleening 1919 op hem bevonden. INBRAAK. In den nacht is ingebroken bij de firma Huesmann te Wervershoof (bij Hoorn), ma- nufacturenhandel; de bewoners waren op verjaarsvisite. Door een raampje is de dief naar binnen geklommen; alles lag overhoop. Er wordt een belangrijk bedrag aan siera den en ook aan kleeding vermist OPLICHTERS GEARRESTEERD. Onvolwaardige diamanten als onderpand. Zaterdag 8 Dec. werd een zakenman te Enschedé uit Amsterdam opgebeld en werd hem medegedeeld, dat men een zaak voor hem had, waarmede veel geld wa» te ver dienen. Hem werd verzocht Maandag te Rotterdam te komen om over deze aange legenheid besprekingen te voeren. Toen deze zakenman Maandag niet naar Rotter dam ging, vervoegde zich te Enschedé j.L Woensdag een man uit Amsterdam bij hem, die hem mededeelde, dat deze een zaak in Amsterdam had gekocht, waarvoor hij nog f. 20.000 moest hebben. Een vriend van hem, een diamanthandelaar, had een partij juweelen ter waarde van f. 40 k f. 50.000 ter beschikking gesteld om als onderpand te dienen voor deze f 20.000. Deze vriend zat in een restaurant te Enschedé en be vestigde het verhaal van den Amsterdam mer en bleek inderdaad in het bezit te zijn van een tasch, inhoudende een partij ju weelen, waarvan eenige door eeo juwelier in Enschedé werden onderzocht en echt t>Ieken te zijn. De politie, met een en ander in kennis gesteld, werd in deze aangelegenheid ge mengd. Toen dezer dagen in een restau- 55. Weldra was de boot gereed. Toen huurde vader Oester een schooltje haringen om als trekdieren te dienen en toen werd de groote reis aangevangen „Weet je", zei vader Oester, „we moeten den moed er vooral inhouden en genieten zooveel we kunnen Ik heb het gevoel dat onze jongens niet in zeven slooten tegelijk zullen loopen Maar we moeten wel eerst even afscheid nemen van opa en oma Oester. 56. Maar dat afscheid liep nog heel anders af dan ze gedacht hadden. Want toen opa en oma hoorden dat de heele familie voor langen tijd de streek ging verlaten, wilden ze. oud als ze waren, toch mee op reis. Vader Oester vond het best, de boot was ook groot genoeg. En zoo stapten zc in en vertrokken ze allen gezamenlijk op avontuur. rant te Enschedé een contract werd opge maakt, bleek dat de bedoeling was, dat de zakenman de verzegelde tasch juweelen in ontvangst zou nemen en daarvoor L 20.000 zou geven, onder bepaling dat wanneer de Amsterdammer en zijn compagnon niet vóór 1 Februari a.s. f. 20.000 aan den zaken man hadden betaald, de juweelen zijn eigendom werden. De Amsterdammer en zijn compagnon alsmede een derde persoon, werden daarop aangehouden, terwijl de juweelen in beslag genomen werden. Het bleek toen, dat be houdens de eenige door den juwelier on derzochte juweelen, de rest van den inhoud van de tasch minder waardevolle juweelen bevatte en dat hun gezamenlijke waarde in plaats van f. 40 a f50 000 slechts een waarde van f. 14 k f. 15 000 vertegenwoor digde, terwijl van het opgedischte verhaal van den koop een er zaak te Amsterdam, waarvoor het geld zoogenaamd noodig was, niets is kunnen blijken. Alle drie staan als scharrelaars bekend en zijn reeds herhaaldelijk met de justitie •wegens oplichting in aanraking geweest. De eerste twee zijn thans wegens poging tot oplichting te Enschedé in verzekerde bewa ring gesteld, terwijl de derde persoon is vrijgelaten. GROOTE BRAND TE HELMOND. Het hoofdgebouw van Carp's garen fabriek en in de asch gelegd. Gieleren heeft te Helmond een enorme brand gewoed, dit het oudste en tevens het grootste fabrieksgebouw van A. J. Carp'9 Garen fabrieken, gelegen aan den Kanaal dijk, heeft verwoest. Omstreeks halftien in den ochtend werd de brand door den portier van de fabriek ontdekt Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de zakdoekenmakerij van de fabriek. Het vuur greep zeer snel om zich heen en hoewel de Helmondsche motor- brandspuit spoedig ter plaatse was, liet het zich aanzien, dat deze alleen het vuur niet meester kon worden. Derhalve werd de hulp ingeroepen van de Eindhovensche brand weer en binnen korten tijd was ook de mo- torbrandspuit uit Eindhoven ter plaatse. Het vuur had zich in tusschen over de ge- heele fabriek verspreid en ook de kantoren, die in hetzelfde gebouw zijn ondergebracht, werden aangetast. Aan behoud van het ge bouw viel dan ook niet meer te denken De geheele fabriek werd verwoest. Van het drie verdiepingen hooge gebouw is niet veel meeT dan een puinhoop overgebleven De brandweer kon niet veel anders doen dan uitbreiding van den brand naar andere ge bouwen te voorkomen. Tot ruim 4 uur gistermiddag is de brand weer bezig geweest met de bestrijding van het vuur. Er viel echter niets meer te red den. Behalve het hoofdgebouw zijn ook r.og afgebrand de ververijen, die achter het groote gebouw waren gelegen. Zijn van het groote fabrieksgebouw nog slechts de gescheurde muren blijven staan, van het nieuwere gebouw, waarin de verve rijen zijn ondergebracht, slaat niets meer. Alle muren zijn ingestort. Van het hoofdge bouw is het dak ingestort. De bestrijding van den brand ging met groote moeilijkheden gepaard. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de licht brandbare materialen in de fabriek, werd aangewak kerd door een feilen oostenwind. Boven dien vroor het hard, zoodat vooral in den aanvang,*toen de hitte van het vuur nog niet zoo hevig was, veel bluschwater onmiddel lijk ijs werd. De plassen rondom het bran dende gebouw bevroren onmiddellijk, zoodat bij het blusschingswerk de grootste voor zichtigheid moest worden in acht genomen. De wind was zóó fel. dat tot op 8 a 9 K.M. afstand van den brand verbrande snippers neerkwamen. Verbrand zijn het groote fabrieksgebouw, de kantoren, de magazijnen met veel voor raden en de ververijen^Uit de kantoren is slechts een gedeelte der boeken gered. Volgens ruwe schatting zou de schade niet veel minder dan een millioen gulden be dragen. Alles i9 op beurspolis verzekerd. Er zijn door den brand ongeveer 600 ar beiders werkloos geworden. GEVAARLIJK SNEEUWBALLEN GOOIEN. Te Almelo is de 20-jarige mej. L. B. naar het „0. D" meldt, zoodanig door een sneeuwbal getroffen, dat zij van haar rij wiel viel en bewusteloos bleef liggen Een geneesheer constateerde hersenschudding en achtte toediening van de laatste H.H. Sacra menten gewen9cht. IJSVERMAAK. In de omgeving van Amersfoort. Deventer en Zwolle werd gisteren, volgens „De Crt." al druk schaatsen gereden. Het zal nu echter met de vieugde wel gedaan zijn! VERDRONKEN. Te Barsingerhorn is de onlangs benoemde gemeentesecretaris en ontvanger, de heer Dubbelman, met zijn auto in de diepe vaart langs he tdorp gereden, waarschijnlijk als gevolg van de gladheid. De auto geraakte ge heel onder water en de heer Dubbelman werd er dood uitgehaald. BIJEN HOUDEN VERBODEN. Dc gemeenteraad van Franeker heeft op verzoek van een 40-tal tuinders, besloten een verordening te ontwerpen, waarbij het verboden wordt in die gemeente bijen te houden De bijen veroorzaken, dat de be vruchting der komkommers spoediger dan RECLAME. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. 3584 anders geschied!, waarvan de tuinders veel schade hebben. De Hooge Raad heeft de rechtsgeldigheid van zulk een verordening bevestigd bij een dergelijk geval te Vinkevcen. AUTOBUS TE WATER. Zaterdagmiddag om 5 uur is een auto bus komende van Delfzijl in de richting Groningen ter hoogte van Ten Post door tot nu toe onbekend gebleveD oorzaak van den weg geraakt en in het Damsterdiep gereden. De 16 inzittenden en de chauf feur konden zich wonder boven wonder red den en kwamen met een nat pak en den schrik vrg. „Om 's hemels wille, Muller, wat zie jjj er trit?" „Ja, vanmorgen heeft de deurwaarder alles wat ik had meegenomen, behalve mijn zwembroek en mijn pijp". BUITENLANDSCH GEMENGD. DIAMANTDIEFSTAL. Een pakket, dat uit Londen naar Tunis was gezonden, bestemd voor een buiteniandsch. diamanthandelaar, die aldaar op zijn door reis vertoefde en hetwelk voor een waarde van 1 Va millioen aan briljanten bevatte, bleek bij aankomst te zijn gevuld met stuk ken steenkool De handelaar heeft zich tot de politie gewend. KLOTZ NAAR DE GEVANGENIS OVERGEBRACHT. Nadat een arrestatiebevel was uitgevaar digd tegen den Franschen oud-minister en oud-senator Klotz, wegens bedrog en valsch- heid in geschrifte, was zijn verblijf in het krankzinnigengesticht te Suresnes niet lan ger mogelijk. De procureur-generaal heeft beslist, dat Klotz naar de ziekenafdeeling der gevangenis van Fresnes zal worden overgebracht. EEROEPSINBREXER GEARRESTEERD. De Stettinsche crimineele politie heeft te Anklam een zekeren Funke gearresteerd, die in een klein dorp Goerke bij Anklam een vischandel dreef. Men stelde vast, Naar het Engelsch van On WELL BINNS. 14) Niets, zei ze. Alleen maar die na men. Toe. ga nu weer liggen George, je moet heusch niet zoo. Hij viel terug op zijn bed, maar voor zijn oogen zich sloten, had ze gezien hoe de angst daarin plaats maakte voor diepe ver lichting en ze vroeg zich af waarom hij zoo ongerust was geweest over die namen, die hij in zijn ijlen gesproken had Maar ze kon het raadsel natuurlijk niet oplossen! Een half uur voor zonsondergang viel hij in een lichte sluimering, en Honor liet hem even alleen om wat frissche lucht te schep pen In hel schuine licht van d« snel da lende zon was het woud in de verie een grimmige donkerte en er klonk geen enkel geluid. Maar terwijl ze daar stond op de waranda zag ze plotseling, op misschien een kwari mijl afstands de gestalte van een man die haastig in de richting van het bosch Liep Ze keek hem onverschillig na. waarschijn'ijk was het één van de dragers, die op het spoor van een stuk wild was De man liep door ia dezelfde richting, tot hij een k'einen. onh -groeiden heuvel be reikt had; daar bleef hij een poos onbewe gelijk staan, alsof hij met zijn oogen de vlakte voor hem afzocht Plotseling en on- terwacht, klonk een geweerschot vaag en ver weg. Na een korte tusschenpoos viel nog een schot daarop nog één. Toen stak de man op de heuvel even zijn arm omhoog, alsof hij een teeken gaf en verdween haas tig uit het gezicht. Hel meis e zocht met haar oogen het land achter den heuvel af, zich afvragend wie die signaalschoten want ze was er van overtuigd, dat bet signaalschoten waren ge weest had afgevuurd, en wachtte, tot de man, voor wien ze blijkbaar bestemd waren weer in het gezicht kwam. Het duurde lang, en ze was op het punt het op te geven, toen ze hem weerzag, dichtbij een groep bocmen, die een soort van uitlooper van het woud vormden Op het zelfde oogenblik zag ze een anderen man uit het bosch te voor schijn komen en toeloopen op den inboor ling. die het eerst haar aandacht had ge trokken. Nadat ze even 9amen hadden staan praten draaiden ze zich beiden om en ver dwenen tus°chen de boomen Er kwam een plotselinge gedachté bij haar op en ze liep snel naar de andere zijde van het gebouw .waar de dragers bezig wa ren hun avondmaal te bereiden. In haar gebroken Swahili vroeg ze naar den hoofd man. De inboorling, tol wien ze haar vraag richtte, antwoordde haar met een stortvloed van woorden die haar niet veel wijzer maakte Maar toen de man met zijn hand in de richting van het bosch wees ving ze een woord op dat ze kende en waaruit ze maakte dat hij bezig was haar te vertellen dat de hoofdman aan het jagen was. Ze knikte dat ze het begrepen had en keerde terug naar de veranda Haar ver- moedon dat de man. dien ze op den heuvel had zien staan, de hoofdman was. was dus juist Maar wie was de ander geweest? Ze dacht weer aan de drie geweerschoten. Er 1 was geen twijfel aan dat was een signaal geweest, en de hoofdman had er op staan wachten. Dat beteekende dus dat de ont moeting tevoren afgesproken was. maar waarom was de ander niet naar het front gekomen? Ze kon geen antwoord op die vraag vinden. Ze kon alleen maar gissen naar wat de reden van die geheimzinnige ontmoeting was geweest en die gissingen waren allesbehalve geruststellend. Ze dacht er aan hoe hun eigen dragers hen in den steek hadden gelaten en de ontmoeting nam steeds meer den vorm van een onheilspel lend voorteeken voor haar aan. Als de dragers een gebruik maakten van Jules Legrand's afwezigheid en er van door gingen. Een luide kreet die van uit het hui9 kwam. onderbrak haar sombere gedachten en toen ze haastig naar binnen ging. vond ze Mannering recht overeind op zijn veld bed zitten met een koortsige glans in zijn oogen en zijn handen voor zich uitgestrekt, alsof hij iets afweerde. Ze kalmeerde hem zoo goed mogelijk en het duurde niet lang of hij liet zich overhalen om weer te gaan liggen. De zon was ondergegaan en het werd donker in de kamer en opeen9 klonk weer door de duisternis het eentonig doffe gerof fel van de verre trommels Dat gaf haar weer dezelfde huiveringwekkende gewaar wording die het tevoren gedaan had Ze stak een lamp aan. bereidde een een voudig maal voor zichzelf en dwong zich tot eten toen ging ze voor de tweede keer naar de waranda De maan was nog niet opgeko men en zo stond daar in het vage liebt van de sterren te luisteren naar het verre ge roffel Ze had er nog maar even gestaan toen ze de helling van de heuvel beneden xich een vaag geluid ho de, wat waa het, een mensch of een dier? Ze dacht aan de Swahili-hoofdman en bleef doodstil 9taan luisteren Weer klonk het geluid, en toen zag ze een donkere gestalte de toegangspoort van het fort binnensluipen. Ze twijfelde er geen oogenblik aan of het was de hoofdman, en een paar seconde lateT ontdekte ze hem bij het vuur, waarom de dragers zalen. Maar als hij op de jacht was geweest waar om droeg hij dan geen geweer? Ze kon dien nacht niet slapen, hoewel Mannering heel rustig was Gejaagd liep ze heen en weer tusschen haar eigen kamer en de zijne. Het scheen dat de zwarte dra gers ook den slaap niet hadden kunnen vat ten. want van hun kampplaats drong een onderdrukt gemompel van stemmen met van tijd tot tijd een zacht gelach tot haar door. Ze liep naar de waranda, om te zien wat ze aan het doen waren. En terwijl ze stond te kijken klonk door den nacht weer het doffe bonsen van een trommel Maar deze keer was het niet ver weg. Het had aan den voet van de heuvel, of aan den anderen kant van het fort, even buiten de steenen wal, kunnen zijn. Toen gebeurde er iets vreemds Binnen de omheining doemde plotseling de gestalte van een man op uit het duister en die man begon in het licht van de maan een wilden woesten dans uit te voeren Ze kon hem duidelijk zien Het was een inboorling en zijn gladde zwarte huid glansde in het witte maanlicht Ze had hem de groep bij hel vuur niet zien verlaten en zijn plotseling verschijnen deed haar hart luid kloppen van angst Luider klonk het ge roffe' van de trommels en eentonig «tamp ten de zwart» voeten op den grond Toen be gon het bovenlichaam van den danser te huiveren en het was alsof daar in het duis ter een eenzame vlam begon te sidderen in den nachtwind. Een tweede gestalte kwam te voorschijn, een derde voegde zich bij hen en met hun drieën dansten ze hun vreem den dans in het maanlicht. Honor stond onbewegelijk naar hen te staren, ze zag het wit van hun oogen glan- zn en hun dikke lippen zich bewegen zon der eenig geluid voort te brengen en ze vroeg zich af wat die vreemde dans belee- kende Plotseling bekroop haar de vrees dat de drie zwarten haar konden zien hoewel ze in de schaduw stond en ze draaide zich om en liep onhoorbaar naar de open deur Het maanlicht viel naar binnen en verlichtte een deel van de gang, waarop alle kamers uit kwamen en haar hart scheen plotseling stil te staan, want uit haar kamer zag ze een in het wit gekleede gestalte komen Ze kon zijn gezicht niet onderscheiden, maar zag iets glinsteren in het maanlicht en ze her kende de vier ringen die Legrand droeg aan een koord om zijn hals. Een doodelijke angst overviel haar Waar om was Legrand teruggekomen? Waarom had hij niet gezegd dat hij terug was? Wat had hij in haar kamer gedaan? Even bleef ze daar onbewegelijk staan toen vluchtle ze over de veranda na^r den hoek van het fort, en verder, tot ze plotseling voor een hindernis stond, die haar belette verder te gaan Het was de muur van het kleine kerkhof. Ze 9prong er over heen eh keek snel achter zich. Door de opening .in den muur zag ze de fantastisch verlichte gestalten van de in- hoor'ingen en op de waranda ondersche dde ze den man die haar zoo plotseling had doen vluchten (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9