69ste Jaargang BINNENLAND. NAAR DErOOST. Zaterdagmorgen vertrok van den Helder Ilr. Ms. torpedojager „Piet Hein" met bestemming voor Oost-Indië. Onder groote belangstelling van familieleden der bemanning en bewoners van den Helder, vertrekt het schip uit de haven. IN DE SCHERMZAAL PAOLI TE AMSTER DAM werden de schermkampioenschappen op floret voor dames gehouden. Mej. de Boer, de kampioene. EEN MILLIOEN SCHADE werd aangericht door een enormen brand, die gister morgen de Carp's Garenfabrieken in de asch legde. Het vuur was zoo hevig, dat ook de brandweer uit Eindhoven om assistentie werd verzocht. Het hoofdgebouw in vlammen. (Men zie onder Gemengd Nieuws). HET TANKSCHIP „JOSEFINA" bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam in aanbouw voor de Curagaoscbe Scheepvaart-Mij., werd te water gelaten. Het van stapel loopen. DE CHIGNON komt weer in de mode, echter niet zooals vroeger op het haar vastgespeld, doch aan den hoed bevestigd. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd gisteren de wedstrijd Amsterdam—Rijnland gespeeld. Overzicht tijdens de partij BoumanKoopman tegen Rest-Hourne. HET SPOORWEGPERSONEEL. Een week extra-salaris zal worden uitgekeerd. In de Zaterdagochtend gehouden bespre- ling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met den Pcrsoneelsraad heeft (Je directie naar aanleiding van het verzoek van de personeels-organisatie om een halve ïiiaand extra loon met een minimum van f. 70, medegedeeld, dat zij bereid is te ver trekken een extra-uitkeering van zeven da rn loon met een minimum van f.30, aan Hen, die gedurende het volle jaar 1928 tot nu toe, onder het R. D. V. hebben gewérkt. Voor hen, die niet het volle jaar, doch 1 echts een gedeelte daarvan onder het R. 1). V. verband bij de spoorwegen zijn werk- i am geweest, zal de uitkeering bedragen 4 daarvan voor elk vol kwartaal. Aan hen die in los verband of onder arbeidscontract 'hebben gewerkt, zal de volle uitkeering slechts worden uitbetaald, zoo zij 280 dienst wagen hebben; zij die onder dergelijk dienst verband minder dan 230 dagen zijn werk zaam geweest, ontvangen niets. Indien tech nisch mogelijk zal de uitkeering uiterlijk 24 dezer worden uitbetaald. Bij de bespreking heeft de directie mede gedeeld, dat zij het overschot van de be- drijfsuitkomsten over 1923 begroot op f. 11 mill., waarvan f. 1.825.000 ten bate van het personeel zal worden aangewend. Zij was bereid dit bedrag geheel voor de extra-uit- keering te bestemmen, hetgeen dan zal neer komen op een week extra-loon. De heer Kal ff verklaarde, dat de directie al sedert 1927 uitkijkt of. in verband met de bedrijfsuitkomsten. iets voor het perso neel kan worden gedaan. Zij is nu tot deze beslissing gekomen. Van formeel rechf van de zijde van het personeel is z i. geen sprake, he loonregeling is vastgesteld en de directie beeft niets goed te maken. Daarom is er. seide hij, in de vergadering ook geen gele- "enheid om er verder over te discussieeren Van de zijde van den person eel sra ad werd opgemerkt, dat deze beslissing bij het per soneel teleurstelling zal geven. Erkend werd, dat het personeel niet het formeele recht heeft, doch betoogd werd, dat het per soneel wèl een moreel recht op een extra- uitkeering heeft. Aan het hoofd der spoor wegen staat een bekwame directie; erkend moet eveneens worden, dat die bekwaam heid en arbeidslust aan de zijde van het per soneel niet minder zijn dan wat van het personeel verwacht mag worden. Er werd gezegd, dat deze uitkeering zal worden op- geVat als een fooi. Van de zijde van de directie werd daarop ontkend, dat hier van een fooi sprake zou zijn. Wij doen die uitkeering, zoo zeide de heer Kalff, in volle vrijheid, en zij kan dus niet beschouwd worden als een fooi. De heer Kalff ontkende in den verderen loop der beraadslaging beslist, dat de directie tot haar besluit tot het doen van deze uitkee ring gebracht zou zijn door het verzoek der organisaties. Naar aanleiding van het verzoek van den personeelsraad om die uitkeering slechts te verstrekken aan de georganiseerden, zeide de heer Kalff, dat van inwilliging van dit verzoek ook hierom geen sprake kon zijn, wijl deze uitkeering gedaan wordt uit vrijen wil van de directie, niet als antwoord op een verzoek van de organisaties. Overigens zeide de heer Kalff, dat ook hem de ongeor ganiseerde niet sympathiek zijn, hoewel het z.i. mogelijk is, dat sommige personen on der de bestaande organisaties geen vorm van vereeniging vinden, welke overeenkomt met hun beginsel. De heer Van Manen, het andere lid van de directie, vergeleek de niet georganiseer den met burgers, die hun belasting niet be talen. DE LINKERVLEUGEL DER S.D.A.P. Een conferentie te Amsterdam Zaterdag eD gistereD werd dooT de link sche groep in de S.D A.P gegroepeerd om het links-socialistisch weekblad „De Socia list" in ,,De Harmonie" te Amsterdam een conferentie gehouden, waar een aantal in leiders stellingen ter bepaling van hel standpunt in een aantal zaken van de link sche socialisten toelichtten. Na een huishoudelijke zitting werd Za terdag de openbare zitting geopend door den voorzitter, den heer H. Schutjes, dio er op wijst, dat naarmate de S.D.A.P. in de breedte heeft gewonnen, zij in de diep te heeft verloren. Spreker herinnert aan het misnoegen, dat in de S.D.A.P. werd gewekt door het ver schijnen van den Open Brief en legt er den nadruk op, dat de actie der links-socialis ten niet gericht is op versplintering of scheuring der partij, maar tegen de verwa tering van het socialistisch beginsel in de partij. Na twee aanwezige gasten uit Bel gië te hebben begToet, verklaart de voor zitter de conferentie geopend. De heer J de Kadt betoogt, aan de hand van zijn stellingen „Standpunt en taak der linksche socialisten", dat een oppositie slechts recht van bestaan heeft als zij in derdaad ook een richting is. Noch de refor misten, die gelooven langs den weg van ge leidelijke hervormingen binnen het kapita lisme het socialisme te kunnen verwezen lijken, noch de communisten die beweren, dat het kapitalisme in zijn laatsten dood strijd is, houden rekening met de werke lijkheid. Nadat een aantal debatters het woord hebben gevoerd en door den inleider zijn beantwoord, worden de stellingen van den heer De Kadt in stemming gebracht en met een aantal stemmen tegen, aangeno- Zondagmorgen werd de conferentie her opend met een inleiding van den heer F. v. d. Goes over zijn stellingen „Het ministe- rialisme in verband met de kpmende ver kiezingen". Spreker herinnert er aan, dat zij, die in 1913, toen het samenregeeren met burgerlijke partijen aan de orde was, zich ten sterkste tegen deze samenwerking kantten, voor het grootste deel thans aan de andere zijde staan Als wij thans gaan samenwerken, zegt spreker, moeten wij over een schikking handelen en in de hui dige omstandigheden zijn wij de zwaksten der onderhandelende partijen en zullen wij concessies moeten doen ten koste van ons socialistisch beginsel. De bereidheid, om na de komende verkiezingen met de R.-K. Staatspartij, zooals deze thans is, samen te werken, acht spreker, een karikatuur van de gedachte, dat de sociaal-democra ten, het proletarisch element in deze partij van zijn huidige burgerlijke leiding moet losmaken. De heer Schmidt voerde daarna het woord over: De algemeene grondslagen der links-socialistische politiek. Besloten werd een commissie te vormen, die een gedetailleerd rapport zal samen stellen over de vraagstukken, die het eco nomisch bestaan der arbeidersklasse raken, met inbegrip der verhouding van politieke partijen en vakbeweging. Verschillende sprekers voerden nog het woord. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering eischte: opheffing van het Digoel-kamp; amnestie voor alle politieke gevangenen en bannelingen; afschaffing van de doodstraf; afschaffing der exorbitante rechten, de poenale sanctie en de heerendiensten, on middellijke invoering van alle democrati sche rechten in Indonesië. In de middagzitting werd de aftredende redactie van het weekblad „De Socialist", de heeren Edo Fimmen, J de Kadt en P. J. Schmidt, herkozen, evenals de voorzit ter, de heer H. Schutjes en de secr.-pen- ningmeester, de heer J. H Oldenbroek Het bestuur werd verder uitgebreid met 2 te Amsterdam wonende leden en 8 leden uit het land. HET ONGELUK OP STAATSMIJN „HENDRIK". He* contract-rapport van den modernen mijnweikersbond. Door den voorziüer van den Alg Nederi. Mijn werk ersbond, den heer Chr. v. d Bilt is een rapport samengesteld en aan de re- j geering gezonden, waarin aan de hand der officieele getuigenverklaringen de oorzaken I van het ongeluk op Staatsmijn FT^^rik" worden besproken en waarbij tot geheel I andere conclussies wordt gekomen dan ii> het rapport van het Staatstoezicht, de Staats- mijndireclie en den Mijn raad. In de conclusies wordt o.ra. gezegd, dat naast de maatregelen, door de directie van de Staatsmijnen voorgesteld, als verdere maatregelen moet worden getroffen: Een reorganisatie van het Staatstoezicht moet plaats vinden; het aantal arbeider- controleure moet worden uitgebreid, zoodat voor iedere mijn er een ter beschikking is;' aan de arbeider-controleurs moet de be-, voegdheid worden verleend, welke aan de controleurs van den arbeid bij de arbeidt inspectie i9 toegekend; voor deze arbeiden controleurs 'n behoorlijke rechtspositie wordt getroffen, opdat zij na een dienstperiode van vijf jaar niet broodeloos worden; aan de beide grootste mijnwerkersbonden een plaats wordt toegekend in den Mijnraad; het on« mogelijk wordt gemaakt, dat bij een onver hoopte nieuwe ramp het onderzoek in hani den kan berusten van de eventueel bij de ramp betrokken mijndirectie; dat wordt onderzocht of er wijzigingen in het systeem van afbouw moet plaats vinden en zoo ja, welke wijzigingen en aan de vakbonden de gelegenheid wordt gegeven aanwezig te zijn bij onderzoeken en verhooren als die bij de ramp in Staatsmijn Hendrik zijn gebeurd. DE KERSTVLUCHT NAAR INDIË. Te Konstantiiiopel. Het Persbur. Vaz Dias meldt d.d. 16 De<c.: Het vliegtuig, de P. H -A. E. N.. dat giste- renom 8 10 uur van Boedapest was vertrok ken 19 des middairs om 15 50 uur te Kon- stantinopel aangekomen De toestand waarin het vliegveld momenteel verkeert is van dien aard dat de vliegers vandaag waar^ schijnlijk niet zullen starten. Gisteren vierde zoowel de hoofdinge nieur directeur der Telegrafie ir. H. J. Boetje als de hoofdingenieur van dien dienst dr. ir. N. Koomans zijn zilveren ambtsjubileum. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid zal op Donderdag 20 December 1928 niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5