69^ JAARGANG MAANDAG 17 DECEMBER 1928 No. 21093 STADSNIEUWS. DE HEER A. M. TOUW. KENT UW EIGEN TAAL! Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cis. per regel root advertentie!! alt Leideo en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentrën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewiisnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTI Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ,YT»~» Z0.lt Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER Dr. A. K. HORST. Onder groote belangstelling van medische zijde had heden om twaalf uur op de be graafplaats Rihijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den beer dr. A. K. Horst die op slechts 44-jarigen leeftijd Donderdag alhier plotseling is over leden. Toen de kist die door een aantal bloem stukken gedekt werd in de groeve was neer gelaten, trad de heer dr. P. H. van Thiel naar voren en sprak wegens verblijf in het buitenland van den directeur prof. dr. P. C. Flu en wegens verhindering van prof. G. J. iW. Koolemans Beynen, als waarnemend di recteur van het Instituut voor tropische Ge neeskunde en de Ver. voor tropische Hygiëne RotterdamLeiden. Dr. Van Thiel zeide dat men wel wist boe slecht de gezondheidstoestand van dr. Horst was. Niemand had evenwel zijn zoo plotseling verscheiden verwacht. Hoezeer men hem ook ontraden had zich aan de medische studie te wijden, hij heelt daaraan geen gehoor gegeven. Spoedig evenwel werd hij gedwongen zijn ambt als medicus neer te leggen. Hij promoveerde bij prof. De Jong en wijdde zich toen len volle aan de we tenschap die zijn liefde had. Bewonderens waardig was zijn optimisme zooals dat zich naar buiten uitte. En verstomd stonden allen die hem kenden toen hij kort voor zijn dood nog zijn plan kenbaar maakte om naar de tropen te gaan. In hem gaat een mensch in den besten zin van het woord verloren. Een man wiens liefde voor zijn echtgenoote en kinderen, voor zijn gezin, groot was. En ook da liefde van zijn gezin voor hem was prachtig. Hetgeen dr. Horst mij eens zeide, „het grootste geluk is een goede vrouw te bezit ten" moge een troost voor zijn bedroefde weduwe en zijn zwaar getroffen ouders zijn. Met deze woorden besloot dr. Van Thiel zijn toespraak Dr. Horst's broeder, dr. M. D. Horst heeft namens de familie dank gezegd voor de be wezen belangstelling. NOG HEER VOORSTELLEN VOOR DE BEGROOTING. De 9troom van voorstellen te behandelen bij de begrooting blijft tot het laatst toe aan houden. De heer Huurman, Wilmer en Wilbrink komen met volgend voorstel: Ondergeleekenden hebben de eer den Raad voor te stellen, B. en W. te verzoeken, de gemeentelijke inkomstenbelasting zoo danig te herzien, dat de druk op de minst draagkrachtige gezinnen wordt verlicfit. De heer Wilbrink stelt voor- De Raad verzoekt B. en W. in samen werking met de bestaande woningbouwver- eenigingen, of op andere wijze, zoo spoedig mogelijk met voorstellen te komen voor den bouw van 100 arbeiderswoningen voor groote gezinnen met vijf of meer kinderen. De huur van die woningen zal gemiddeld niet meer mogen bedragen dan vijf gulden per week, en ongeveer een zevende van het inkomen der bewoners uilmaken. Wat deze woningen meer zullen kosten Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer A. M. Touw bij de N V. Kon. Ned. Grofsmederij alhier, waarvan hij thans reed9 sedert vele jaren direct, is. had heden middag in Maison Bruyns aan het Rapenburg een zeer druk bezochte receptie plaats. om op bovengenoemde basis tot een slui tende exploitatie te komen, zal gevonden worden door een bijdrage uit het fond9 voor sociale werken. De heer Eikerbout heeft drie voorstellen: Ondergeteekende van oordeel dat het wcnschelijk is, dat er een verbindingsweg van Noord tot Zuid tot stand kome, dat deze te verkrijgen is door de demping van de Mare vanaf den Rijnsburgersingel tot den Stillen Rijn met het aanbrengen van bruggen over de Oude Vest en Stille Rijn, waarna de weg langs Vischmarkt en Boter markt geleid wordt, naar het Zuidelijk en Oostelijk gedeelfe van de stad, noodigt B. en W uit, bij de indiening van het uitbrei dingsplan daarmede rekening te houden. Ondergeteekende heelt de eer den Raad voor te stellen, te besluiten tot verbreeding van de Plantage en de Utrechlsche Brug (W.Z.) tot op een zoodanige breedte, dat de rooilijn van den Hoogen Rijndijk met die van de Hoogewoerd gelijk komen en noo digt B. en W. uit een plan en begrooting den Raad voor te leggen. De Raad van oordcel dat de toestand aan den Zijlpoort niet langer bestendigt kan blijven, aangezien deze voor het verkeer hoogst gevaarlijk is; noodigt B en W. uit zich met het Bestuur van de R.K. Begraafplaats in verbinding te stellen, tot mogelijke aankoop van grond, voor zoover noodig, en door het aanleggen van een nieuwe brug een betere verkeers weg aan te brengen. De heer van Stralen stelt voor: De Raad besluit de Commissie voor de Strafvorderingen te verzoeken een zoodanige wijziging to ontwerpen van de Verordening op Vergunnnings- en Verlofslocaliteiten en Logementen, dat voor de in artikel 1 dezer Verordening genoemde inrichtingen op 31 December (Oudejaarsavond) een vervroegd sluitingsuur zal gelden. De heer Manders heeft ook drie voor stellen: De Raad besluit tot intrekking der ver ordening van den 27en Aug. 1923, regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „Havengeld" in de gemeente Leiden, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 16 Nov. 1923 No. 9, gewijzigd bij raads besluit van 28 Sept. 1925, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 19 Nov. 1925 No 42. De Raad van oordeel, dat handel en in dustrie in en om Leiden in het belang der gemeenlenartn op de krachtigste wijze be vorderd moeten worden) dat goede verkeers wegen te land en te water zoowel in als buiten de gemeente van het grootste gewicht daarvoor zijn, teneinde geschikte industrie terreinen en ten zoo groot mogelijk afzetge bied door minimaal op de industrie druk kende onkosten te verkrijgen, verzoekt B. en W. over 'c gaan lol het instellen van een studiecommissie te dien einde. De Raad besluit lot intrekking der ver ordening van den 27en Aug. 1923, regelende de heffing van eene belasting onder nen naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden, goedgekeurd bij 'Koninklijk Besluit van 16 Nov. 1923 No 9, gewijzigd bij raadsbesluit van 28 Sept. 1925, goedgekeurd bij Konin klijk Bcsluil van 19 Nov. 1925 No. 42. De heer Spendel lenslolle heeft twee voorsfelleo De Raad der Gemeente Leiden van oor deel dal de behoefte aan woningen voor kinderrijke gezinnen dringend voorziening behoeft, noodigt B. en W. uit, spoedig met plannen bij den Raad te komen, om in die behoefte te voorzien. De Raad der Gemeente Leiden, van oor deel dat de Gemeente alleen die eigendom men in bezit moet hebben of trachten te verkrijgen, welke en algemeenen nutte dienslig worden geachl, noodigt B. en W. uit, den Raad voorstellen voor te leggen, tot" verkoop van die eigendommen, welke niet aan die eischen voldoen. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER JAN BOSCH. Gisteren is in breeden kring van post ambtenaren en -beambten het zilveren jubi leum bij den dienst der posterijen gevierd van den heer Jan Bosch, zaalwachter van het postkantoor alhier. Welke Leidenaar zou den steeds vriendelijken zaalwachter Jan Bosch niet kennen, die steeds bereid is hun, die daarom verzoeken, inlichtingen te ver- I schaffen 7 Ook vierde hij dezer dagen zijn 10-jarig jubileum als voorzitter van de afdeeling Leiden van den C. B. P. T. T., waar hij zich door zijn kalm en rustig optreden onder het post- en telegraafpersoneel vele vrienden verworven heeft. Die vele vrienden hebben den dag van zijn 25-jarig jubileum tot een onvergete- lijken gemaakt Gisteren werd tiij in den familiekring ge huldigd en hem een radio-loestel aangebo den, waarbij ook het geheele aideelingsbe- sluur van de C. B. P. T. T. tegenwoordig was. Namens dit bestuur werd hem een gou den horloge geschonken; de jubileumclub bood hem een radiokast aan. Van eenige ambtenaren mocht hij een tijd9chriflenhanger ontvangen en van vele andere zijden bereikten hem nog stoffelijke blijken van waardeering. Kaartjes, brieven en telegrammen kwa men in overstelpenden toevloed binnen stroomen en ook de directeur en eenige com miezen kwamen den jubileerenden zaal wachter persoonlijk complimenteeren. Des avonds bracht de rostharmonie hem een serenade. UITVOERING HARMONIE-ORKEST „T. en D." Onder groote belangstelling de groote Stadszaal was geheel gevuld heeft Zater dagavond bovengenoemd orkest haar vijf- en-dertigsten uitvoering gegeven. Voorzitter de heer Cornet heette aan het br-gin van den avond allen hartelijk welkom, in hel bijzonder den heer Hoogenboom als vertegenwoordiger der beschermheeren be nevens de afgevaardigden der zustervereeni- gingen uit Leiden en omstreken, de chefs, het kantoorpersoneel de donateurs en kunst lievende leden. Spr. bracht vervolgens dank aan de be schermheeren voor den ondervonden rrto. reelen en financieelen steun en sprak den wensch uit, dat het bestuur daarvan nog vele jaren moge profiteeren lot meerderen bloei der harmoniekapel T. en D. Voor de eersle maal heefl onze vereeniging, aldus spr., dit jaar deelgenomen aan een nationaal coucours, dal te Boskoop, en deze proef werd een volkomen succes, want niet minder dan drie eerste prijzen benevens een eereprijs voerden wij in triumf mee naar huis. In dit verband bracht spr. hulde en dank aan den directeur, den heer J. Noordanus voor diens ijverige en nauwgezette toewij ding, waarmede hij de vereeniging op een hooger plan tracht te brengen. Ook den heer Nelck, die als instructeur bij de voor oefeningen voor den marschwedstrijd zijn diensten verleende, dankl spr. daarvoor. Nadat spr. de leden op het hart gedrukt had even ijverig te blijven studeeren als zij tot dusverre gedaan hadden, besloot hij met een beroep op aller medewerking om door eens gezind samenwerken mee te helpen om in Mei het twintigjarig beslaan der vereeniging zoo luisterrijk mogelijk te kunnen vieren. Daarna was het woord aan den heer Noor danus en zijn mannen, die een negenlal nummers ten gehoore brachten, waarvan de eerste vijf in eersle uitvoering. Het gebodene getuigde wederom van goede voorbereiding al was niet ieder nummer even onberispelijk. Zoo had het orkest in de fantasie op de ouverture „Lohengrin" het nogal met de zuiverheid te kwaad, doch be paald storend waren de fouten niet te noe men en het publiek toonde zijn instemming dan ook met luid en aanhoudend applaus. Jammer dat het achterin de zaal tijdens de muziek af en toe nogal rumoerig was, waardoor de aandacht onnoodig werd afge leid. Daarnevens waren nog eenige oudere paard jes van stal gehaald, zooals de ouver ture „Tancred" e.a. en deze deden het nog wat goed. Mocht het muzikale gedeelle derhalve welgeslaagd heelen, de rest van den avond was dit niet minder. Daarvoor zorgde het duo Mertron. dat op prettige wijze de be zoekers heeft beziggehouden met komische liederen en duetten. Over gebrek aan waardeering hadden ze niet te klagen. Een bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk vormde het slot van dezen avond, waarop het bestuur met genoegen kan te rugblikken. UITVOERING KOORKLASSEN VAN MEJ. M. RITMAN. De openbare les van mej. M. Ritman met haar zeer jeugdige, jeugdige en oudere leer lingen Zaterdagmiddag in de kleine Stads gehoorzaal, is in alle opzichten een succes geworden Uitvoerenden en gehoor hebben zich uitstekend geamuseerd, hetgeen niet te verwonderen valt, daar alle (actoren aan wezig waren om den middag tot een succes le maken. Vooral de keuze van de liedjes was weer zeer gelukkig en waar ook de uit voering zelfs door het kleuterkoor onberis pelijk geschiedde, is het licht begrijpelijk, dat mej. Ritman telkens een dankbaar ap plaus mocht oogsten voor haar arbeid De begeleiding van den koorzang en van den solozang van mevrouw Arnold door een jon gere naamgenoote van mej. Ritman, was weer uitstekend en ook mevr Arnold oogstte terecht veel applaus met haar voordracht van eenige fraaie liederen van Mozart, Schubert en Dvorik. Extra vermelding verdient zeker wel de uitvoering van het Zonneliedje. De vertol king van dit liedje moge te prijzen vallen, bijzondere vermelding moge vooral de com positie en den tekst gelden, die van de hand EEN PRIJSRAADSEL, MAAR TEVENS EEN BEROEP OP UW EERLIJKHEID. Zeker niet geheel en al ten onrechte is de juiste spelling van de Nederlandsche taal voor menig landgenoolje het schrikbeeld van zijn of haar jeugdjaren. Trouwens voor helaas maar al le veel ouderen baart de schrijftaal om over de spreektaal maar niet te praten groote, vaak onoverkomelijke moeilijkheden. .En inderdaad, onze taal met haar vele regels en nog meer uilzonderingen, is moeilijk. Hoè moeilijk ze wel is, moge onderstaande taaloefening, welke we al onzen lezers en lezeressen ter verbetering voorleggen, aan- toonen. Voor de vijf inzendingen met het minst aantal fouten, stellen wij vijf zilveren 3 Oc- tober-theelepeltjes beschikbaar. Bij gelijk aantal fouten beslist het lot. Wij moeten hieraan echter eenige voor waarden verbinden. le Bij de verbetering der fouten mag geen laalregelboekje of woordenboek geraadpleegd worden. Het is natuurlijk een heel klein kunstje om in een woordenboek de juiste spelling na te slaan, maar dat is even na tuurlijk niet de bedoeling van ons prijs raadsel. Ieder Nederlander mag veronder steld worden zijn eigen taal te kennen! Of deze eisch overdreven is? Het antwoord op deze vraag laten wij aan onze lezers en lezeressen over. Maar nog maals: Wij doen een beroep op uw goede trouw Daarom: woordenboeken achter nlot en grendel I 2e. Teneinde onderlinge ruggespraak zoo veel mogelijk te vermijden moeten de inzen dingen morgenmiddag niterlijk 12 nnr aan het Bureau van ons Blad, Noordeindsplein, ingeleverd zijn. Later binnenkomende inzendingen wor den onherroepelijk ongeopend terzijde gelegd. 3e. De inzendingen moeten in een gesloten couvert ingeleverd worden en in den linker bovenhoek aan de voorzijde duidelijk de ver melding „Prijsraadsel" dragen. 4e De inzendingen mogen niet bestaan uit het verbeterde krantenuitknipseltje, doch moeten overgeschreven en met naam en vol ledig adres onderleekend worden. En thans: aan het werk! Men denke er echter om, dat in kort be stek vele taalkundige voetangels en klemmen verborgen liggen en lette bijv. op de uit gangen, enz. Men zij gewaarschuwd. Ziethier de oefening: De in paarsche japon gekleedde en op weidsche titels gestelde adelijke dame, die alle onaangename verassingen verafschuwde met bleeke konen en fletsche oogen, die brie ven van hare verafgoodden en aan een slee- pende ziekte overleden man in de volmaakste vorm in laadjes bewaarde en de rechters en andere luidjes door hoofdsche manieren en uitweidingen in het gevlei trachle te komen, werd nochthans onmiddelijk gevonnist we gens de ondershandsche verkoop van roode kolen, die uitleraard onderhands geschiede en liet zich wegslcepen door een verwijdde steeg, waar een steigerend paard, dat eene zware last torschte over een steiger galopeerde. BINNENLAND. Het personeel der Nederlandsche spoor» wegen kriigt een week extra-salaris uitge keerd. (Binnenland. 2p °ï"d). Een tweedaagsche conferentie van den linkervleugel der S. D. A. P. (Binnenland, 2e Blad). Verschenen is een contra-rapport van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond inzake het onge luk in de staatsmijn Hendrik. (Binnenland, 2e Blad). De Kerstvlncht naar Indië. (Binnenleid, 2e Blad). Het raadsel van de verdwenen postzak. (Gemengd. 2e Blad). Groote brand in Carp's garenfabrieken te Helmond. (Gemengd. 3e Blad). Bevestiging en intrede van ds. R. J. van der Weert bij de Gerei Kerk te Leimniden. (Uit de Rijnstreek. 2e Blad). De wedstrijden om de kampioenschappen van den Ned. Schermbond; mej. de Boer en de heeT Driebergen winnen. (Sport 3e Blad). De jaarvergadering van den Nederland- schen Roeibond. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraadzitting b Zaterdag gesloten na een scherpen strijd tnsschen Stresemann en Zaleski. (Buitenl. le Blad). Een communiqué van Briand, Chamber lain en Stresemann. (Buitenl. le Blad). Een conflict tnsschen Hongarije en Zuid- Slavië. (Buitenl. le Blad). Oorlog tnsschen Bolivia en Paraguay? (Buitenl. en Tel. le Blad). De oneenigheid in het Dnitsche Centrum nog eens geaccentueerd. (Tel. le Blad), van den begeleider, den jeugdigen stadge noot den heer S. de Roos waren. Wat het meest te bewonderen viel, tekst of compo sitie of begeleiding, is moeilijk le zeggen, maar dat het geheel diepen indruk gemaakt heeft op de vele aanwezigen is zeker. Zoo heeft dit nummer in belangrijke mate bijgedragen tot verhooging van de attractie en het kunstzinnig peil van het ook overi gens prachtige programma. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wijziging: Coöp. Vereeniging „De Ver- eenigde Bloembollenkwcekers", Dorpsstraat 225, Sassenheim. Bloembollenhandel. Wijziging handelsnaam thans: Coöpera tieve Vereeniging „De Vereenigde Bloembol lenkweekers (G. A.) JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdag belegde de J. V. O. afd. Leiden haar jaarlijkschen tombola-avond in 't Nut. De heer van Doorn opende de bijeenkomst en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Ab Akkerman en Rie Blok brachten eenige muzieknummers ten gehoore, die zeer in de smaak vielen. Daarna was het woord aan den heer Joh. v. d. Berg. propagandist van den Nederl. Blindenbond. Hij ving zijn rede aan met de jongeren er op te wijzen, dal ieder mensch in zijn leven een taak heeft te vervullen; vooral wanneer men jong is kan men zich zoo goed voor deze taak bekwamen, omdat men dan nog niet zoo gebonden is aan allerlei zorgen en lasten Wij J. v. Ver. hebben ons aangesloten om één van de allergrootste vijanden van deze maatschappij: het alcoholisme te bestrijden, t Wij willen trachten ons in de J. v. O. zóó te ontwikkelen, dat wanneer we op 21-jari gen leeftijd den bond moeten verlaten kun nen zeggen: er ligt een mooien tijd achter ons. en .gaan nu aan de groote beweging onze krachten geven om licht te geven waar het noodig is. Hoeveel jongeren gaan nog altijd gebukt onder het alcoholisme. ééndeel9 door erfelijke belasting anderdeels omdat deze hun niet het goede voorbeeld gegeven hebben. Daarom vooral wendde spreker zich tot de aanwezige ouderen, en wees hen op hun plicht ten opzichte der kinderen het goede voorbeeld te geven. Tenslotte zette de spreker het doel en wer ken der J. v. O. uitvoerig uiteen en eindigde zijn rede met de aanwezige jongeren uit te noodigen lid te worden van den Jeugdbond voor Onthouding. Hierna volgde' de pauze waarin thee ge schonken werd Na de pauze declameerde de heer van der Berg enkele gedichten en eindigde met „Het jurkje". Deze voordracht maakte een diepen indruk op de aanwezigen. Daarna werd overgegaan tot de (ombola. Na afloop der tombola sloot de voorzitter de bijeenkomst na allen bedankt te hebben die aan het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt. OPETTE-OPVOERING BURGERZANGSCHOOL. De Burgerzangschool (dir. de heer P. de Rook) zal dit jaar een mooie opvoering geven van „De Gulden Gordel", die slechts éénmaal zal kunnen plaats vinden wegens te hooge opvoeringskosten. Het batig saldo zal dit jaar wederom zijn ten bate van de vereeniging „Schoolkinder voeding". KERSTCONCERT „L.I.D.A.G.O.H." Hoewel bovengenoemde Ver. in droeve omstandigheden verkeert wegens het over lijden van haar directeur; de heer J. W. Snel, meent zij, in overleg met de familie het Kerstconcert op 19 Dec a.s. te moeten handhaven, als nagedachtenis aan het laat ste werk, wat wijlen den heer Snel heeft voorbereid. Mej. Tilly Leening is bereid bevonden als Directrice op te treden Men zie de advertentie, voorkomend in dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1