DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. i 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 December 1928 Derde Blad No. 21092 UIT HET PARLEMENT. DE GRAAF CASTLE, G/'SHERRY Buitenl. Weekoverzicht. AMERIKA EN EUROPA FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot (Van onzen parlementaire medewerker). Den Haag. 14 December. 1928. Nogmaals: Defensie Critiek op do samensmelting der depar tementen. De Tweede Kamer is hedenmiddag begon nen met hare goedkeuring te schenken aan het ontwerp op de belegging van gelden van openbare fondsen en instellingen, dat enkele dagen geleden in openbare behan deling geweest, doch waarover de eind stemming was verdaagd wegens de ver anderingen welke er bij de openbare be handeling in waren gebracht en die nog eens gerevideerd moest worden. De heer Gerhard (S D.AP.) heeft zijn reeds in uitzicht gesteld verzoek ora over de schoolkwestie te Murmerwoude te mo- geD interpelleeren. heden ingediend Daar over zal Dinsdag a.s worden beslist Be houdens een korte bespreking omtrent een enkel punl heeft de Kamer zonder stem ming of debat hare goedkeuring gehecht aan 26 wetsontwerpen van eenvoudigen aard en conclusies om zich daarna weder te wijden aan de Begrooting van Defensie, waarover nog steeds algemeene beschou wingen worden gehouden Eerste spreker was de oud minister J J C van Dijk (A -R.) die evenals de heer Duymaer niet al te besten te 9preken blijft over de samen smelting van de departementen van Oor log en Marine en. gelijk deze. spreekt van eon nevenschikking. Wijders betoogde hij. dat de bezuinigingen van den minister meer schijn dan werkelijkheid zijn. De houding der regeering tegenover de oud gepensioneerden achtte hij correct, maar toch moest de minister er bij zijn collega van financiën op aandringen niet uit het oog te verliezen, dat de gepensioneerden van land- en zeemacht er ongunstiger voorstaan dan de burgerambtenaren die gepensioneerd worden. We hebben vervolgens den heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) een uur lang een be toog ten gunste van ontwapening hooren houden, waarbij hij vrijwel hetzelfde zei als bij vorige keeren Misschien viel het zelfs voorzitter Dr De Visser wat lang, want midden in zijn uiteenzetting viel hij den spreker in de rede met de mede- deeling. dat hij nog slechts vijf minuten had En het bleek, dat hij zich een kwar tier had vergistI Dat kwartier heeft de heer Van Zadelhoff natuurlijk ook nog volgepraat en als hij niet gerantsoeneerd ware geweest, zou hij er vermoedelijk nog wel een paar kwartier aan vastgeknoopt hebben Nu heeft hij een deel zijner rede onvoorzelezen moeten ter zijde leggen De volgende spreker, de heer Oud (V D), had hetzelfde thema tot onderwerp zijner rede. maar natuurlijk bekpek hij de zaak ietwat anders dan de heer Zadelhoff en legde hij vooral en nadruk op. dat wij niet bij machte zijn een behoorlijke oorlogs- weerrnaoht op de been te houden De heer Oud had medelijden met den minister, omdat hij als het ware op twee fronten strijd moet voeren, aan de eene zijde tegen de ontwapenaars. aan de an dere zijde- tegen de militaristen en hij geen van beiden kan tevreden stellen, maar intusschen niet bij machte is om de bestaande weermacht technisch behoorlijk te equipeeren De spreker uitte ook zijn ergernis er over dat er aan het departement van Defensie een afdeelinv ..vernieling" is te vinden Hij vond dat zoo barbaarsch dat hii zich niet kon denken waarvoor dat noodig was, tenzij om hef eigen vaderland te ver woesten En dat leek hem ondenkbaar. Ook sprak hij van noodeloos onder de wapens roepen van reserve-officieren van gpzondheid bij herhalingsoefeningen, die niets tp doen hadden gphad Waarop de minister, die toch al graag een interruptie plaatst, zeer ter snede uitriep ..En als er dan eens een ongeluk was gebeurd en er wa9 geen militair dokter bij de hand. dan hadden we de poppen aan het dansen ge had!" Na den heer Oud de heer Arts de ver tegenwoordiger van de R. K. Volkspartij, die cr zijn ernstig leedwezen er over uit sprak. dat de regeering zich niet had ge houden aan hare belofte om te blijven bezuinigen Vervolgens de heer L de Vis ser (Comm.). die o a de sociaal democraten te lijf ging als toch niet de ware broeders op hel punt van ontwapening Vervolgens heeft hij ook de werklieden bij Marine, die op contract arbeiden in bescherming genomen doch een motie te hunnen gunste verwierf geen voldoende ondersteuning omdat. er niet voldoende leden tegen woordig waren I De heer Snoeck Henkemans (C H.) had nog geen vrede met de fusie, doch erkende toch. dat het beleid des ministers als hoofd der Marine bevredigend was geweest. Echter kwam ook hij bij deD minister met de vraag aan boord, of het niet goed zou zijn alsnog de gelden aan te vragen voor een nieuwen kruiser Ook hij -nam het ten slotte op voor de oud-gepensioneerden Zijn partijgenoot Tilanus heeft zich gunstig uit gelaten over de hoedanigheid van het Leger, maar hij meende toch. dat er te recht geklaagd werd over een tekort aan beroepspprsoneel terwijl er aan de oefe ning, van het verlofspersoneel nog wel wat ontbreekt De spreker heeft zich tenslotte het genoegen veroorloofd te protesteeren tegpn het streven jer ontwapenaars Toen was het over zpven uur, waaróp de voor zitter de vergadering tot Dinsdag ver daagde. De vergadering van Maandag, waartoe de Voorzifter noodgedwongen had besloten, gaaf. gelukkig, niet door. RECLAME. HANDEL. WIJN COGNAC LAGE RIJNDIJK 2-4 Tel. Int 356. Amontillado t 2.90 p. fl. 3512 L-agano en Volkenbondsraad Geen reden tot optimisme Oorlocsrnmoer in Zuid-Ameriba Manin wint! In het zoele Lugano gekozen terwille van Chamberlain en Stresemannis de Volkenbondsraad weer eeDs bijeen geko men Dies zijn vele oogen thans derwaarts gericht, volgend met Argusblik, wat zich daar afspeelt. Voor de zooveelste maal :s de belangstelling echter niet gericht op hetgeen ter raadszitting zelf plaats grijpt, doch wel op hetgeen zich daar afspeelt naast de zitting.' De agenda der raadszitting bevat ook zeer weinig punfceD van beteekenis; feitelijk alleen de Poolesch Lithausche kwes tie, want de affaire dei Hongaarsch-Roe- meensche optanten is bii betrokkenen nog eens in onderlings bespreking. Wat echter Polen en Lithauen betreft, och, vooruit is wel te voorspellen, dat deze toch opnieuw zal worden verdaagd. Deze beide partijen tot elkaar te brengen, schijnt vrijwel on mogelijk! En na de jongste redevoering van Woldemaras is het aspect er al niet beter op geworden. Men begint er trou wens aan te wennen, dat dit conflict chro nisch isl De clou van Lugano is de hernieuwde ontmoeting tueschen de ,,big three", zooals iD de gegeven omstandigheden het drieman schap Briand-Chamberlain Stresemann is te betitelen Na de diverse redevoeringen, in de diverse parlementen afgestoken, be hoefde het niet te verbazen, dat het ,met de eerste ontmoeting aanvankelijk niet al te bjst vlotte, zoodat de Spaansche gede legeerde Quinones de Leon, die overigens welbekend is met zoo'n rol, bemiddelend on moest treden, maar dat herstelde zich vlug. In onderlinge ontmoetingen een maal slechts kwamen zii met hun drieën bijeen zijn alle vraagstukken onder de ó3. Toen moeder Oester op den dag waarop Ot en Oscar met hun auto verdwenen, in alle vroegte had geklopt aan dc slaapkamer van de jongens, om hen te waarschuwen dat het tijd was om op te staan, had ze geen antwoord gekregen. Ze was toen eens gaan kijken en toen had ze tot haar grooten schrik gezien, dat hun kamer leeg was Maar op de tafel lag een brief. Dien-lazen moeder en vader daarop samen en nu hoorden ze wat de twee bengels van plan waren. 54. Eerst was vader Oester erg kwaad, maar toen bezon hij zich en zei: „Ja, vrouw, maar eigenlijk hebben de kwa jongens zoo'n ongelijk niet De wereld is groot en mooi! Weet jc wat wij doen? Wij zullen hen met ons allen nagaan Ik ga dadelijk naar scheepsbouwer Zaagvisch en laai hem een keurig schuitje voor ons bouwen De meisjes vonden het een dollcuk plan en ook moeder Oester had er niets tegen. oogen gezien: de ontruiming van het be zette gebied, de herziening der Dawes- plannen en tevens de kwestie van de bij eenroeping der voorbereidende ontwape ningsconferentie Hoewel men. heel begrijpelijk, alle krach ten inspant om het niet duidelijk naar voren te doen komen, mag men niettemin toch wel aannemen, dat er maar zeer wei- Dig schot zit in het bereiken van eenig resultaat. Chamberlain beeft reeds meer dan eenmaal uitgesproken, dat te Lugano geen beslissingen waren te verwachten, doch dat is slechts een doekje voor het bloeden. De zaak is eenvouding, dat er nog te veel punten van verschil zijnNa moeizame onderhandelingen schijnt het, dat inzake de benoeming der deskundiseD voor een nieuwe Daweseonferentic over eenstemming is bereikt tusschen de betrok ken hoofdsteden, zoodat eerlang zoo'n con ferentie zal worden geconvoceerd vrij wel zeker te Parijs maar veel verder is men niet. Van Fransche zijde wordt steevast ge houden aan een combinatie der beide groote kwesties, waaraan Duitschland niet wil. Om aan Stresemann tegemoet te komen, wiens prestige daarbij op het spel staat (het ongeduld in Duitschland naar resul taten van Locarno groeit, bedenkelijk) heeft Briand een schi.i neon cessie gedaan door toe te stemmen in een gelijktijdige behan deling, waardoor althans naar buiten de schijn wordt gewekt, dat ontruiming en schadevergoeding lö's van elkaar staan in weken zegt dat echter niemendalOveri gens lijkt het er op, dat de ontruimings affaire is vastgeioopen op de z.g. com missie van controle, die Frankrijk in het bezette gebied wil handhaven. Duitschland, toch al niet erg gesteld op zoo'n commissie reeds betiteld als commissie van wan trouwen denkt er niet aan. het bestaans recht te erkennen van een dergelijke com missie na 1935. wanneer officieel het Rnn- land moet worden vrijgegeven, en Frankrijk wil de mogeb'kheid daarvan zonder meer niet loslaten. Men kan zeggen, dat Briand en Poincaré elkaar ziin genaderd, do<^h Briand heeft ongetwijfeld de grootste helft van den scheidingswee: afgelegdAlles bii elkaar genomen, is er heel weinig reden tot optimisme en deden de Duitschers niet zoo vreemd in pessimistische stemming naar Lugano te komen al doen Briand en Cham berlain hun uiterste best dit pessimisme te wraken +- De ontwapeningskwestie is slechts op het nevenplan behandeld, al heeft sovjet-Rus land nogmaals op een spoedige bijeenroe ping aangedrongen. Vooreerst zal er nog wel geen spoed worden betracht Zeer toevallig treft 't, dat juist tijdens deze Volkenbondsraad-bijeenkomst oorlogsru moer dreigde, zij het van zeer veraf. We bedoelen het conflict in Zuid-Amerika tus schen de twee kleine staatjes Bolivia en Paraguay, waarbij reeds dooden en gewon den vielen. Het eigenaardige van dit con flict is, dat het gaat om eeD uiterst onher bergzaam stukje grond, bewoond door woeste Chacos-Indianen, zoodat men zich afvraagt, hoe om zoo'd lap grond twint kan ontstaan. Veel, om niet te zeggen alles wordt echter verkiaard, wanneeT men als juist aanneemt, dat in dit gebied petro leum is ontdekt! En zoo is dan tevens verklaard, waarom Washington zich zoc bij uitstek voor dit conflict geporteerd ge voelt! Zelfs in die mate, dat de Volken bondsraad aarzelde, of het wel bemidde ling zou kunnen aanbieden, bevreesd oin de Vereenigde Staten, die de Monroe leer scherper dan sinds lang geschiedde op den voorgrond stelden, voor't hoofd te stooten. Waar evenwel van alle zijden actie kwam om beide partijen te bewegen, het conflict in der minne te schikken, durfde de Raad tenslotte toch ook niet achter te blijven en is mede zijnerzijds aangedrongen, om niet het wapengeweld te doen beslissen. Dc omliggende landen, het juist tc Wash ington bijeen zijnd Pan-Amerikaansch con gres, de Ver Staten de toekomstige president Hoover verblijft net te Buenos- Avrcs en de Volken bondsraad spannen zich nu in om tot een vreedzame regeling te komeDId beide landpn is de stemming echter zeer oorlogszuchtig, zoodat een on verhoopte wending trots alles niet is uit gesloten. Maar keeren wij tenslotte nog even terug tot het oude Europa om te vermelden, dat in Roemenië bij de verkiezingen Man in een groote overwinning heeft behaald. De Boerenpartij heeft een groote meerderheid gekregen, waarmede de daar te lande ge bruikelijke gewoonte, dat de partij, die de verkiezingen „maakt", wint, is besten digd. Zij zal nu moeten laten zien, wat zij vermag door ELIHU ROOT, voormalig Staatssecretaris van de Vereenigde Staten. In builenlandsche aangelegenheden geldt in het bijzonder de waarheid, dat de geest, waarin het werk wordt gedaan, alles is. Eenigen tijd geleden heeft minister Briand even wijs als welsprekend verklaard, dat er in Europa moreele ontwapening moet komen alvorens er sprake kan zijn van physieke ontwapening en sedert dien heeft hij op de verstoorde verhoudingen in Europa deze wijze philosophie toegepast, tot zijn eigen onsterfelijken roem en lot groot voordeel van het gansche menschdom. De volkeren zullen altijd een verschil lenden aard hebben Zij verschillen in over- geërde Karaktereigenschappen, en voor liefde, en traditie, en in hun wijze van denken en gevoelen. Maar nimmer bestaat er zulk een groot verschil, dat het niet langs vreedzamen weg kan worden ver effend of althans verzacht in rechtschapen geest. En nooit kan er een verschil ziin van nog zoo beuzelachtigen aard. dat het geen oorzaak kan wezen om oorlog te ma ken, indien het wordt behandeld in ver keerden geest In de Vereenigde Staten staan wij in dit opzicht voor enkele moeilijkheden Wij zijn langen tijd lid geweest van de gemeenschap der naties, waarbij wij met onze zuster- nafies de rechten en plichten van die ge nieenschap regelden door middel van diplo matieke middelen, welke in den loop der eeuwen waren gegroeid ministeries van buitenlandsche zaken en gezanten, en diplomatieke nota'9 en memoranda, en verdragen en bemiddeling en verzoening enz. Aan het einde van den grooten oorlog, toen het grootste deel der nalies van de wereld zich vereenigde in den Volkenbond, ontstonden nieuwe regelen voor de onder linge verhoudingen en de oplossing van geschillen in internationale aangelegenheden en een groot deel van het werk. dat de ministers van builenlandsche zaken en de gezanten gewoonlijk verrichten, wordt nu gedaan door de machinerie van den Vol kenbond. Wij zijn buiten den Volkenbond gebleven, wij volgen nog oude wpgen, volgens de oude methodes; en de uiterste vriendschappelijke overwegingen zijn noo dig om de leiding van internationale aan gelegenheden in overeenstemming te bren gen met de nieuwe methodes van onze zusternaties aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan en met de oude manieren welke zij volgen Het is een heel moeilijk ding om een paard dat draaft en een paard dat galoppeert in het zelfde span gelijk te laten trekken. Indien de Volkenbond ware gevormd tegen de Vereenigde Staten, zou de zaak al bij zonder eenvoudig wezen: maar de Bond was niet gevormd tegen de Vereenigde Staten; hij was gevormd in vriendschap met de Vereenigde Staten Hij was gevormd in de verwachting, dat wij daarvan lid zouden worden, met de bedoeling, gegrond vest op het oordeel van onzeD vertegen woordiger. onzen onderhandelaar, onzen agent in de conferentie van Parijs, dat de Volkenhond aannemelijk zou wezen voor het volk van de Vereenigde Staten. Wij hadden een goede reden om te wei- Naar het Engelsen van OTTWELL BINNS 13) Het had maar een paar sprongen gedaan, toen een zwart lenig lichaam opveerde uit de duisternis en neersprong op het slanke sierlijke dier Een oogenblik later kondigde een voldaan gegrom aan dat de overwin naar bezig was zijn prooi te verslinden. Hel was een luipaard, zei Mannering op zakelijken toon. Ja zei het meisje, rillend. Toen zei haar intuitu* haar plotseling dat ze niet meer alleen waren en ze wendde snel hel hoofd om. Op enkele meters afstand, op een plek ^aar een breede maaastraal viel voor het half vprgane houtwerk, stond Jules Legrand naar hen te kijken Honor maakte een on willekeurige beweging van schrik, toen ze hem zag Pe man glimlachte even en liep zacht en onhoorbaar als een kat, naar bin nen. zonder een woord te zeggen Honor dacht aan het luipaard dat in het witte maanlicht de slanke antilope besprongen had -n rilde opnieuw. Wat is er? vroeg Man nering snel. Legrand hij stond naar ons te kijken, zei ze fluisterend. En Mannering word er zich plotseling van bewust dat zijn gemoedsrust ook nog op een andere manier bedreigd werd. VI. De zon stond al boven het bosch in de verte, toen Honor Donthorne uit naar slaap kamer kwam en naar de vervallen veranda liep. Het bedauwde land lag te glinsteren in de zonneschijn. De wind zong door de hoo rnen en hun toppen bewogen zacht op en neer De morgenkoelte, de frissche, pas ont waakte wereld, het zachte windje dat langs haar wangen streek, dat alles samen wa9 wonderlijk opwekkend en de schaduwen, die haar den vorigen avond omringd hadden, weken al spoedig van haar. Een korte poos stond ze te kijken naar de zon. die langzaam hooger steeg aan den blauwen hemel Toen kwam om den hoek van het gebouw Jules Legrand naar haar toe. slank en lenig. Bonjour mademoiselle Honor! Bonjour monsieur, zei ze koel. Dit is een morgen die leven en kracht brengt, zei hij Een goed begin voor den tocht van vandaag Gaan we al gauw weg? vroeg ze. on bewust van dc verandering in zijn plannen. U nief mademoiselle Tk laat u hier voor een dag of twee drie achter met uw verloofde, terwijl ik mijn zaken afdoe in een dorp in het bosch Het meisje wa« ten hoogste verbaasd en verborg dat niet En gaan wij niet met u mee? Helaa* nip!1 En ik ben degeen die daar bij de verliezende partij is Ik ga met drie of vier dragers zoodat ik het dorp dat niet op den weg naar M Buba ligt gauw kan be reiken En het dient nergens toe om u en Sir George dif '*«tïge reis door hef bosch te j I laten maken Vlaar ik moet bekennen dat ik tamelijk jaloprsch ho-n als ik bedenk, t wat ik bi* hem achterlaat. Een hoogroode kleur vloog over Honors gezicht maar ze besloot de opmerking te negeeren en gaf geen antwoord. Legrand keek naar het verstoorde gezicht en zei: U moet me mijn openhartigheid maar vergeven. Efn man. die altijd tusschen de zwarten leeft, ontbeert veel, en u. mademoi selle Honor u bent een feest voor de oogen. De zwarte vrouwen zijn apen. u bent een van de blanke lelies van het Noorden, die Ze maakte een korte beweging om hem le doen zwijgen. Monsieur Legrand, zoudt u zoo goed willen zijn niet te vergeten dat ik uw gast ben Hij boog zwijgend het hoofd als ter ver ontschuldiging maar de gloed in zijn oogen verdween niet Mademoiselle, hop zou ik het kunnen vergeten? Uw licht zal hier maar korten tijd schijnen, en dan helaas! verdwijnt u voor altijd. Een scherp antwoord ..hoe eerder, hoe beter' brandde haar op de lippen, maar plotseling vm? haar oor het geluid van on zekere schuifelende voetstappen op Toen ze zich omwendde, zag ze Mannering door de open deur de waranda opwankelen Zijn oogen schitterden koortsachtig, een roode blos brandde op zijn wangen en zijn han den tastt°n onzeker voor zich uit Epn oogenbük dacht ze dat hij dronken was. maar onmiddellijk daarop begreep ze wat er was en ze lier haastig op hem toe George! George' Je bent ziekl Een aanval van malaria denk ik. Je moet naar bed gaan. riep ze Je Natuurlijk mengde Legrand zich in het getprek. Het is de koorts. U moet kinine nemen, een flinke dosis en dan naar bed gaan Dat is de eenige manier. Hij nam Mannering zacht bij den arm en bracht hem terug naar zijn kamer, terwijl het meisje in wier oogen een angstige blik was gekomen hen volgde. Legrand hielp hem voorzichtig naar bed. mat de kinine af en liet hel hem innemen. U moet rustig blijven liggen, mon amil En niet praten, dat dient nergens toe. De koorts moet zijn loop hebben en als zijn krachten opgebrand zijn. zullen de uwe ook heel wat verminderd zijn Maar een beetje koorts, dat is overigens niets! Maak u maar niet bezorgd monsieur en u ook niet, made moiselle! Met gemengde gevoelens zag Honor hem een uur later vertrekken. Het gaf haar een gevoel van diepe verlichting dat hij voor een poosje wegging, mafr tegelijkertijd maakte het haar verantwoordelijk voor Sir George wiens onsamenhangend gepraat haar zelfs op de veranda in de ooren klonk. Ze had kinine en de Swahilihoofdman kon haar helpen een man, die zooals Legrand haar verzekerd had. in zijn leven al heel wat koortsgevaüpn bij de hand had gehad. Maar .Mannering's zinloos gepraat vervulde haar met onrust Ze had nog nooit tevoren iemand hooren ijlen en de stroom van on samenhangende woorden nu eens zacht een eentonig a s het vredige gemurmel van een rivier dan weer druk en luid als een spat tende bergbeek maakte haar zenuwachtig Nadat ze Legrand had zien verdwijnen ach ter de struiken, ging ze naast George zitten en nam zijn brandende hand in d* hare. terwijl ze zwijgend naar zijn opgezet gezicht staarde Hij was zich in het geheel niet bewust van haar aanwezigheid. Zijn hrandwade oogen staarden doelloos naar de zoldering. Hij praatte bijna onophoudelijk Nu eens ijlde hij over wat hem in den oorlog over komen was. dan weer wa9 hij in Engeland aan het jagen; eens zelfs riep hij zijn broers naam en later een andere, een meisjesnaam: Madeline. De dag ging langzaam voorbij. Van tijd tot tijd viel Mannering in een 011- ru9tigen slaap; een paar keer was hij helder wakker geweest en had haar herkend en dan scheen hij zeer ongerust over wat hij zich in zijn ijlen had laten ontsnappen. Ik heb zeker weer geijld, Honor? had hij haar eenmaal gevraagd Niet altijd, zei ze susr^?nd alleen maar zacht en onsamenhangend gepraat. -J- Een hoop onzin z^ker? vroeg hij kwasi-onverschillig. maar ze merkte op dat er iets van angstige verwachting in zijn stem was Niets om je ongerust over te maken antwoordde ze glimlachend En je moest maar liever niet praten Als je je rustig houd- val ie misschien in slaap. Hij bleef even zwijgen en toen vroeg hij weer: Heb ik namen genoemd? Twe° zei ze want ze zag geen reden om dat voor hem te verzwijgpn Een keer hob ie Rogoj-'a naam gezegd en een keer den naam van een meisje Madeline Er kwam in zijn oogen een blik van doo- delijken angst toen ze die namen noemde Wat heb ik gezegd? vroeg hii bruusk, terwijl hij zich met een ruk ophief-van ziin veldbed (Wordl vervolgd

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9