A TT 69,t8 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 December 1928 Vierde Blad No. 21092 BOUWKUNSTIG SCHOON. SCHAKEN. DAMMEN. «IX. M i m m* as* wm 1 sa YIL Hel lijkt ons niet overbodig, alvorens hel interieur der kerk nader te bekijken, iets omtrent het Golhische bouwstelsel in herin nering te brengen Het is wel jammer, dat we hier in onze nabijheid geen goed be waarde Romaansche kerk meer bezitten. Dan zouden we nog eens kunnen opmerken, hoe hierbij de horizontale lijn overheerscht! Zware muren met kleine lichtopeningen en, waar aanwezig, heel zware, gedrongen pij lers, dicht opeengeplaatst en vierkante tra veeën vormend. Men verbruikte enorme massa's steen. De eerste verandering, die er in de Ro maansche bouwconstructie plaats vindt is, dat het tongewelf vervangen wordt door het kruisribgewelf. Vier ribben springen in een travee omhoog en ontmoeten elkaar in een spitsboog Hiermee is de mogelijkheid ge schapen, dat de traveeën in de lengte wor den gerekt en dus rechthoekig worden U vindt hierbij de projectie van een vier- deelig kruisgewelf. Om technisch-conslruc- tieve redenen werd later het gewelf veelal zesdeelig geconstrueerd. De stippellijn geeft aan. waar de nieuwe ribben werden aange bracht die juist daar noodig waren om meer draagkracht te verleenen. I - y. OjikT NX Schema van een kruisribgewelf. Door de invoering van het kruisribgewelf kondigt zich de Gothiek aan. Men komt er nu ook binnen kort tijdsbestek toe, geen zware muren meer te bouwen. Men doel net als in de rekenkunde bij een getal, dat in factoren ontbonden wordt Men ontbindt de muren in de dragende factoren In wezen heeft men daardoor niet zooveel minder materiaal noodig dan bij Romaansche ge bouwen, maar het wordt heel anders ver deeld: het oog ziet het niet, omdat het aan de buitenzijde verwerkt is aan de steun beren Men construeert alleen die gedeelten, die werkelijk dragen: in de kerk ziet men alleen de pijlers en de buitenste muren. Op de pijlers rusten de ribben, die de gewelven dragen en ten deele de hooge muren van het schip. De buitenwaartsche druk van de gewelven wordt zooals men weet opgevan gen door de steunberen Op de plattegrond- schets van de Pieterskerk kan men zien, hoe pijlers en steunberen steeds in dezelfde lijn vallen. Plattegrond Pieterskerk. De verticale lijn gaat overheerschen en lusschen de verticale lijnen een nerveuze bewogendheid van de golvende lijnen, die uit de zuilkapiteelen omhoogspringen, zich vereenigen en weer uit elkander wijken. Er is natuurlijk een geleidelijke overgang van Romaansch naar Gothiek Maar deze geleidelijkheid speelt zich niet af in een eeuw neen. er is slechts een paar tientallen van jaren voor noodig Dat dit zoo gauw kon gaan is, zooals men zich herinnert, door het plotseling ontstaan van een nieuw ruimtegevoel, beantwoordend aan de mate- rieele en geestelijke bevrijding der men- schen door de gevolgen der Kruistochten. De gilden ontstaan, religieus van karakter, maar met een sterk geprononceerde vrij heidszucht. En nu mag er nog wel even aan herin nerd worden, dat die vrijheidszucht zich juist zoo sterk uitte in de Germaansche lan den. En in dit verband denken we er ook nifg aan dat Gothiek eigenlijk een scheld naam is Er was een Italiaan. Vasari. die in 1650 een werk over bouwkunst schreef, waarin de klassieke bouwkunst werd verheerlijkt terwijl hij de Middeleeuwsche bouwkunst van Noord en West-Europa een uitvinding noemde vhn de barbaren die epns Italië hadden veroverd en verwoest, de Gothen De naam bleef bewaard als een eernaam. Vasari heeft natuurlijk heel sterk het tezen gestelde principe van Klassiek en Gothiek gevoeld De eerste wil strenge ruimtebegren zing en ruimteindeeling. de tweede wil het beeld geven der oneindigheid en zou zelfs de buitenste muren, tusschen de steun beren. als van geen dragende beteekenis in de oonstructie van het geheel, geheel wil len weglaten, indien overwegingen buiten de constructie om die niet noodzakelijk maak ten Maar daarom maakte men in de muren ook groote lichtopeningen Het merkwaardig onderscheid tusschen Germaansche en Romaansche gesteldheid doet zich in de bouwkunst natuurlijk niet minder 9terk gevoelen dan in de schilder kunst. waarover later Zuiverheid van techniek in het bouwen bepaalt voor den Gothischen bouwmeester meteen dp aesthetische werking. Deze twee zijn een en ondeelbaar. Aan de bouwkunst werden de overige schoone kunsten ondergeschikt gemaakt Dat men d® kolommen plaatste op mooi ge profileerde basementen is een logisch-bouw- kunslige gedachte, maar dat men het zuil kapiteel versiert met bladornamenten is al meer dan zuiver bouwkunstig. Het is de beelhouwkunst, die dienstbaar wordt ge maakt aan de constructieve factoren In de Middeleeuwen reiden zich aan de pilaren de gestalten van heiligen en Apostelen. Schilderwerk werd in het begin van het Gothische tijdvak weinig aangebracht, in de eerstp plaats omdat er geen groote muur vlakken voor beschildering beschikbaar wa ren, in de tweede plaats omdat de olieverf techniek niet bekend was. In overeenstemming met de bouwkunstige idealen had men in de Italiaansche kerken wel groote vlakken, die voorzien werden van groote mozaïeken en later van fresco's >faar wat men daar door mozaïek en fresco bereikte, zocht de Gothiek overeenkomstig haar aard op geheel andere wijze te berei ken. De groote lichtopeningen, gevuld met ge brandschilderd glas. waarin tafreelen uit de gewijde geschiedenis of voorstellingen van de hemelsche zaligheid werden verbeeld, beoogden veel meer het contact met de on eindigheid dan groote dichte beschilderde wanden. Alles moest zooveel mogelijk on dergeschikt worden gemaakt aan de imma terieel© gedachte van de Gothiek. Toen de behoefte kwam de beelden te be schilderen, ontwaakte ook de zin om op pilaren, op de muurvlakken die er zich toe leenden en op de gewelven allerlei voorstel lingen aan te brengen. Het is evenwel merkwaardig, dat de oud ste dezer voorstellingen doen denken aan groote miniaturen, zoowel door hun kleuren als door het ontbreken van perspectief. Alles i9 vlak gehouden. Eerst in de 15de eeuw. met het ontwaken der werkelijkheidszin, komen de prachtige olieverfschilderijen, waarm tevens diepte-werking is. Van den beginne af wordt bevorderd in de Gothiek, wat Thomas van Aquine noemt de „consonantia", het samenwerken van de kunsten tot het gemeenschappelijk ideaal: oneindigheid en Godsverlangen Van die samenwerking der kunsten is natuurlijk in de Pieterskerk lang niet zoo veel meer te bespeuren als voor de Hervor ming, toen het gebrandschilderd gla9 nog aanwezig was Maar de wonderlijk sympho- nische lichtwerking hier een duister, daar een halfschaduw en daarboven Iriomfeerend het helle licht, de vibreerende diskant boven de donkere bassen, dat alles blijft zijn schoonheid behouden. Die lichtwerking bespeurt men al onmid dellijk wanneer men. van uit de kerke- raadskamer komend, zich bevindt in de deuropening, dié toegang geeft tot de kerk. Recht voor zich uit. door de schaduwpar tijen van de meest zuidelijke zijbeuk, ziet men de sterke concentratie van licht aan het Westelijk uiteinde, waar de vijf ramen van de doopkapel 5 zijden van een acht hoek het licht concentreeren. Het is natuurlijk niet zonder beteekenis. dat de bouwmeesters, daar die sterke concentratie van licht hebben aangebracht. Door den doop ging het eerste licht over den mensch op Het doopsel bevrijdde hem van den vloek der erfzonde en was het eenig middel om toe te treden tot de Chris telijke gemeenschap. De prachtige doop vont een geschenk van graaf Willem 11 is verdwenen, maar de koperen duif. zinne beeld van den H Geest, die het licht uit stortte is er nog Men wijde nog eens zijn aandacht aan de doopkapel, aan de drie- deel'ge muurschalken, aan de ramen, maar vooral aan de fraaie constructie van het stergewelf. En men beschouwe ook nog eens de bij zonder mooie. ets. welke Haverkamp van dit deel der kerk maakte Een geweldige stijging van de geldkoer sen de funeste werking der zich steeds uit breidende makelaarsleeningen gepaard gaande met de speculatiezucht van het pu bliek. alsmede de topkoersen die reeds we ken genoteerd worden, al deze factoren hebben in Wallstreet eindelijk gedaan wat reeds sedert lang te voorzien waa Een ge weldige reactie heeft in de afgeloopen da gen op de New Yorksche beurs plaats ge vonden met als gevolg belangrijke verliezen. Deze verliezen worden geraamd op rond 6 milliard dollars. In Wallstreet hoopt men thans dat de huidige situatie voor het Fe-de ral Reserve Systeem aanleiding zaï zijn in de toekom°t een scherpere controle op de markt uit te oefenen. Naar in Wallstreet- kringen verluidt werden op een der jongste conferenties der groote banken maatregelen besproken om het uitbreken van een paniek te voorkomen door steunaankoopen en door een geleidpiiike verlaging van het huidige koersniveau Toch schijnt men intusschen in vooraan staande kringen van Wallstreet niet van meening te zijn dat de gouden periode voor dp beur=> voorbij is En inderdaad men kan i moeilijk beweren dat de Amerikaansche conjunctuur ook maar het geringste te wen- 9chen overlaat. Zoo bereikten de ijzer- en staalproducties in de afgeloopen week recordcijfers en ook de wagonladingen ver- toonen ongekend hooge stijgingen. Ook de auto-industrie gaat het. het seizoen in aan merking genomen, goed. terwijl de zoo be langrijke rubrek der public-utilities haar welstand bewijst door emissies, fusie-plan nen en verdere uitbreidingen Men behoeft daarom in de jongste reactie dan ook geen depressie-verse hijnel te zien. doch een zuiver natuurlijk gevolg van markttechni sche omstandigheden Dit blijkt o. m. ook uit het rapide en regelmatige herstel van de Amerikaansche markt. In Wallstreet is men verder van oordeel dat de reactie een hoogst noodzakelijke en even gezonde tech nische herziening was van het tegenwoor dige boerspeil Opmerkelijk is bij deze gele genheid geweest de belangstelling van Europeesche zijde met name ook van Am sterdam. Deze laatste beursplaats zoomede Londen hebben tijdens de reactie groote posten van voor belegging geschikte aan- deelen weggekocht. Ook uit Zwitserland circuleerden tal van soortgelijke kooporders. Amsterdam toonde vooral belangstelling voor aandeelen Betlehem Steel, United Steel. Anaconda Copper voorts voor ver schillende autowaarden. De New-Yorksche „Evening Post" heeft in de jongste dagen een vergelijking gepu bliceerd tusschen de koershoogten van tal van waarden in de laatste jaren De gemid delden van het jaar 1926 als 100 of pari aannemend komt men voor 50 leidende in dustrieel en tot een cijfer van 157 in Juni j 1 en 207 in November; voor 20 public - utilities tot resp. 141 en 192; voor sporen van 119 tot 1321/» De industrieelen blijken dus de grootste rijzing te vertoonen en wel met ruim 100 pCt. Begrijpelijkerwijze paste de Amerikaan sche afdeeling ten onzent zich geheel aan het verloop van de New-Yorksche beurs. Het herstal der laatste bracht ook hier een vaste stemming te weeg Lichte spoorwegen zooals Wabash Milwaubees. Missouris e.d. werden levendig verhandeld. Van eenige nervpusitelf was geen sorake hier. Ook de verschillende Public-utilities hadden een kalm ver'nop Epn zeer levendigen handel vertoonden Betlehem Steels; ook Leathers werden goed weggekocht. De reconstructie van het Amerikaansche ledprconcern schijnt aan de verwachtingen te beantwoorden De U S Leather zooals men weet in 1927 op gericht zal volgens loopende geruchten bin nenkort overgaan tot betaling van een divi dend op de gewone aandeelen Berichten uit New-York melden dat zij op een dividend basis van 4 dollar worden gewaardeerd De netto-winst over hpt eersfp halvp jaar 1928 j bedroeg rond 9 milüoen dollar, neerkomen- 1 de op 4 2 dollar per aandeel Het derde kwartaal was iets minder gunstig, doch in elk geval is de gang van zaken blijkbaar j zeer bevredigend Ook voor een ander fonds zijn de bedrijfs- resultaten zeer gunstig, n.l. voor Ana conda's welk fonds een der specialiteiten van de Amsterdamsohe beurs en wel sedert jaren kan worden genoemd De netlo- i winst van de Anaconda zal over 1929 met al haar geaffilieerde maatschappijen ruw geschat 4*3/4 millioen dollar bedragen na- dat obli ga tieren te stortingen in het sinking- I fund e d zuIIpd ziin betaald Men verwacht in Wallstreet dat de Anaconda binnen nipt al te langen tijd haar dividendbasis zal kun nen verhoogen waarbij echter niet mag worden vergeten dat op 1 Januari as 16 millioen dollar 6 nCt goud obli ga ties verval len en in cash moeten worden betaald Op de locale fondsenmarkt was de stem ming nogal eens aan een wijziging onder hevig Tn den beginne kalrr, en terughou dend kon gedurende het verdere verloop een oplev'ng worden geconstateerd welke zelfs voor knn^tziid» waarden vie' waaT te ne men Zoo heeft in het midden der week pen levendige handel plaats gpvonden in Fnka's Ook M^pkubee's lagen lijdelijk gun stig in de markt. Naderhand kon zelfs van een frissche hausse-stemming worden gewag gemaakt, waartoe de dekkende baisse er het hare toe bijdroeg. Int. Viscose reageerde met de geheele kunstzüdemarkt De vraag rijst of de Accociated Rayon door het Glanzstoff- concern niet een beetje als een stiefkind is behandeld. Aan wat Blüthgen, een der Glanzsloff-directeuren, dienaangaande zegt, zou men denken van wel. Dr. Blüthgen verklaart n.l. met nadruk dat de deelne mingen tegen zeer bevredigende prijzen zijn ingebracht. Dwz. bevredigende voor de Glanzstoff. waaruit mag worden gecon cludeerd dat de Ass Ravon ze niet bepaald goedkoop heeft verkregen. De aandeelen zijn bijv. voor 50 pCt. ingebracht hetgeen nu niet bepaald laag te noemen is Boven dien blijft het stemrecht der ingebrachte deelneming in het bezit van de Glanzstoff en alles bij elkaar genomen krijgt men nu niet bepaald den indruk dat de Ver Glanz stoff haar nieuwe middelen tegen bezwa rende voorwaarden heeft verkregen Inmiddels zijn op kunstzijdegebied de prijsverlagingen niet van de lucht Na de British Gelanese is thans ook Courtaulds Ltd tot een dergelijken maatregel overge gaan Deze prijsverlagingen worden merk waardigerwijze gecommentarieerd door de opmerking dat zulks geschiedt omdat ook de kostprijs kon worden verlaagd Volgens den voorzitter der maatschappij moei deze prijsverlaging niet worden beschouwd als een noodzakelijke maatregel tegen de con currentie maar zij is geschiedt met het oog op de productie-capaciteit der fabrie ken Gemeld kan nog worden dat men te Londen met belangstelling de emissie van de British Breda Silk tegemoet ziet Vol- eens den voorzitter van de British Visoda. die zooals men weet is overzenomen zul- 'en de aandeelen van de Breda ■spoedig »pn belangriik agio doen Het slot der week gaf intu«sehen toch weer een eenigszins zwakkere houding voor kunstzijdewaarden fp zien Een verdere specialiteit vormden in den afgeloopen week Margarine Unie fn ver band met verschillende hoopvolle verwach tingen steeg de koers voor dit fonds niet onbelangrijk, o.m. in verband met geruch ten eener nieuwe emissie Ook aandeelen Calvé kregen een goede beurt naar aan leiding van omruilingsmogelijkheden Calvé- Unie, hoewel deze mogelijkheden echter nog lang niet zeker zijn. Voor Koninklijke Olies bestond wel wat belangstelling echter toch niet veel en overigens was deze van tijdelijken aard. Overigens annuleerden arbitrage-verkoopen den invloed van mogelijke locale belang stelling. De kleinere oliewaarden waren eenigszins loom met hier en daar eenige reactie, zooals voor Exploratie. Perlakken en Gaboes overigens goed gedisponeerd Voor Philipslampen bestond een weife lende stemming, terwijl de koers vrijwel aan den lageren kant kan worden genoemd. De belangstelling voor dit fonds had deze week niet veel te beteekenen Van invloed was het feit. dal in dit fonds verschillende groote posten werden gelikwideerd. Verder valt te memoreeren een levendige handel en een vaste stemming voor Ko- dowa Meer en meer krijgt men den in druk dat er met dit papier wat gaande is. Telkens wanneer er zich veTkoopers in den hoek melden wordt het aangeboden papier vlot afgenomen. De cultuurwaarden lagen over het alge meen zwakjes in de markt. In Tabakken ging zoowat niets om. In Senembah's wer den enkele stuks verhandeld zonder veel invloed op den prijs. Rubberwaarden stoorden zich in het ge heel niet aan het feit. dat de Londensche voorraden van het product opnieuw ver minderd zijn. De handel in deze rubriek staat nagenoeg stil en het algemeene koer»- peil van deze afdeeling kwam op een lage niveau te landen. Van suikerwaarden waren in den beginne enkele minder courante soorten niet on gunstig gestemd, zooals bijv Nisu en Java Cultuur Ook H. V. A konden zich aan vankelijk goed handhaven. Van verschil lende kanten wordt nog de hausse in H V.A. gecritiseerd. welke hausse zooals men weet gevolgd is door een even belangrijke daling. Men beschouwt het geheel als een relletje van den beroepshandel waarbij het publiek de dupe is geworden Volgens den ..Indischen Financier" is een noteering van 700 pCt. voor H V.A. met haar velt suiker- en rubberbelangen te hoog. vooral waar het in deze productenbranches nu niet bepaald voor den wind gaat. In scheepvaartwaarden ging iets om in Unies. Ovcrirens had de handel ook hier niet veel te beteekenen Van de internatio nale fondsen valt weinig -nieuws te ver tellen. Prolongatie noteerde in de afgeloopen week 5 pCt. Hieronder laten wij volgen. 0 pCt Nederland 1922 5 pCl Nederland 1918 47a pCt Nederland 1916 47, pCt O Indië 1926A/B Amsterdnm«rhe Bank Koloniale Bank Cert Ned Handel Mij. Holl Kun«fzijde Ned Kunstzijde Maekuhee Jurgens gew aand Philips Gloeilampen Red ing l.ebong Singkep Tin Kon Petroleum Amsterdam Rubber Hessa Rubber Holland Amerika Lijn Nederl Scheepvaart Hnie Stonmv Mil .Nederland" Cultuur Mij Vorstenlanden Handehver Amsterdam Arendeburg Tabak Mij Deli Mij Senembah Tabaks Mij fVrf Union Parjfir ons koers! ijsf je 7 Dec.. 10378 102 101 994 187 2394 172 200 410 159 360 790 161 336 4054 2324 308 82 2104 199 154 671 659 4374 5124 14 Deo. 1034 1024 1004 99l4e 1874 238 170 192 4174 1554 366 775 161 335 3994 2324 304 834 209 1974 1554 682 6594 434 503 2074 De oplossing van het probleem van Car- dozo zal ik de volgende maal behandelen. Het volgende probleem heeft een weinig voor de hand liggende steutetzet N. TERMAAT, „De Problemist", Nov, 1928. Wit begint en geelt mat in twee zetten Wit: Ke8, Del. TI3 en 17, Lc3 en g8. Pb7 en c7, pi d6 en e2 Zwart- Kc-t, Lh6 en h5, Pb8, pia2, a4, b4 d7 en g7 Een der grootste .triomfen van de Réti- opening is wel geweest de overwinning van zijn geestelijken vader op den ex-wereld kampioen te New York in 192-f. Réti Capahlanca 1. Pf3 Pt6 2. c4 g6 3. b4 Lg7 Misschien is solider b3 voor wil De zet is afkomstig van Nimzowitsch, Karlsbad 1923. 4. Lb2 0—0 5. g3 b6 6. Lg2 Lb7 Volledig fianehetto. 7. 0—0 dS 8. d3 Pbd7 9 Pbd2 e5 Réti geeft zelf Pc3 als beter aan. 10. Dc2 TIe8 11. Tfdl a5 Zwart durfl misschien de gevolgen van e4 niet aan. 12 a3 h6 Beter was c5. 13 Pil c5 14. b5 PI8 Hier had d6do gekund. 15. e3 Dc7 16. d4 Le4 Om opsluiten te voorkomen. 17. Dc3 ed4: 18. ed4: P6d7 Beter was Pe6 19. Dd2 cd4: 20. Ld4: - Dc4: 21. Lg7: Kg7: 22. Db2t Kg8 Dit had C. overzien, b5 is nu gedekl. 23 Td6: Dcö 24. Tadl Ta7 25 Pe3 Dh5 Tegen Pg4 gericht. 26. Pd4! Lg2: 27. Kg2: De6 Beier Pe5 28. Pc4 Dc5 29. Pc6 Tc7 30. Fe3 Pe5 31. Td51 opgegeven Na pc4 kan Tc5:, Pb2:, Tc2, Pal, PdB met torenverlies. Dr. P. FEENSTBA KUIPER. Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red C de Nie, Joris v d Haa- genstraal 26, 's-Gravenhage Oplossingen binnen drie weken na publicatie. EINDSPEL no 446. Zwarl twee schijven op 31 en 34. Wil twee 6chijven op 32, 83, dam op 38. Eindstand uit de partij (lokzet) 447. Zwart een sëhijf op 28, dam op 26. (Zwart). rfiv I is 16 49 (Wit). Wit een schijf op 27, dam op 25 en 29. Een lastige schijf op 't end Geeft men presentl (Dansschool). Eindspel 448. Zwart twee dammen, op 5 en 46. (Zwart). 1 z 3 5 (Wit). Wit dammen op 3, 4, 15, 34 en 45. Een weinig bekende vangstelling van 6 tegen twee Oplossing probleem no 434 (Damschool), Wil: 23-18,27-22.47x38 49x38. Zwart: 39x17. 17x42, 4x43- Oplossing no 435. Wit: 2—8. 31-27, 16—11, 8x48 wint Zwarl. 12x25, 22x31 6x17,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13