DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. Geblancheerde Gezouten Groenten E. J. SCH00NDERGANG-SPEET 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 December 1928 Derde Blad No. 21091 GEMENGD NIEUWS. VERHAGEN's MILKO eo RUMCO Heerengracht 63 - Telefoon 601 FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot DE ROTTERDAMSCHE MOORDZAAK. Het verband tusschen de mal versaties en den moord. Uit den aard van de zaak raoeen over de aanwijzingen, welke de politie het verband doen leggen tusschen den moord te Rotter dam en de malversaties nog geen uitgebreide publicaties worden gedaan Ten aanzien van een van deze aanwijzingen kan evenwel thans iets naders worden gemeld. Eenigen tijd vóór den moord was het den nu vermoorden directeur van de firma De Haas opgevallen, dat de afdeeling sponsen een klein verlies opleverde, hoewel hij meende, dat er juist winst gemaakt moest zijn. Al eerder had hij de wenschelijkheid besproken, eens een accountantsonderzoek te laten instellen De kosten hadden hem evenwel tot nu toe1 afgeschrikt. Echter een van zijn kennissen die tot dusver employé op een accountantskantoor was geweest en od 1 November zelfstandig ging werken, heeft hem piede in verband met het geleden verlies, verzocht de boeken eens te komen nazien. De-ze accountant zou dan tevens nagaan, in hoeverre een reorga nisatie van de administratie mogelijk zou zijn. De accountant is met zijn onderzoek be gonnen met de boeken betreffende de af deeling sponsen, in het bijzonder en de ver koop in het algemeen. Daarbij kwamen wel enkele kleine tekor ten van f. 1 en 50 cent voor den dag. maar die wekten nog geen argwaan Daarna zou de accountant beginnen met de kas. Aan dit onderzoek was hij juist toegekomen op den Woensdag vóór den moord om 4 uur 's middags. Het spreekt vanzelf dat de nu opgesloten procuratiehouder toen begrepen heeft, dat ziin malversaties aan het licht zouden komen, en de politie meent, mede op grond van tal van andere aanwijzingen, over welke nu nog niets gepubliceerd kan worden, dat er samenhang moet bestaan tus- schen het tijdstip, waarop de malversaties aan het licht moesten komen, en den moord op den directeur, den heer P. G. Lans. dien men zoo kennelijk uit den weg heeft willen ruimen. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat de procuratiehouder v. O. niet meer de vrije beschikking over zijn aandeelen had. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Een jongeman zwaar oewond. Gisteravond reed te1 Amsterdam een per sonenauto. komende uit de richting Rozen gracht. van de De Clercaslraat de Bilder- dijkslraat in. Een achttienjarige jongeling kwam peT fiets met groote vaart uit de richting Wiegbrug. Nadat de auto reeds de bocht had gemaakt, dus vlak bij het bijkan toor van de Incaseobank reed de iongen tegen dit voertuig od en wel met zoo'n kracht, dat zijn hoofd door de ruiter vloog Hij sloeg lerug en kwam met het hoofd od het asfalt. Dr. Van Veen was juist ter plaatse en hij adviseerde den jongen man zoo spoedig mo gelijk naar het nabijgelegen ziekenhuis in de Ter Haarstraat te brengen Het transport ge schiedde per handkar Od advies van den medicus en in het belang van den patiënt werd onder deskundige leiding van de kar gebruik gemaakt. Het bleek dat de jonge man behalve een bloedende wond aan het hoofd een zeer zware hersenschudding had. De heer. die in de auto zat. en de chauffeur hadden lichte wonden door glasscherven 4an het gelaat. ONTSPORING. Gistermiddag ongeveer één uur ontspoor den even voorbij het perron van het station Veenendaal, twee wagens van een goederen trein. Daar het juist in een wissel gebeurde, werd de hoofdlijn versperd, waardoor de sneltrein, die om 13.25 uit Resteren ver- RECLAME. DE ALTIJD GEWILDE BOW BOA'S 1610 trekt naar Amsterdam, voor het station te Veenendaal moest stoppen Deze had eenige minuten vertraging De trein die van de richting RheneD moest binnen ko men. had ongeveer een kwartier vertra ging. Opruimingsmateriaal was spoedig aan wezig, waardoor de hoofdlijn het eerste werd vrijgemaakt, waarna de sneltrein naar Amersfoort kon doorstoomen. De materieels schade is gering en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BRANDEN. Te Lieshout is geheel afgebrand de boer derij. bewoond door R Huizings De inboedel werd grootendeels geborgen Het vee werd gered doch de oogst ging verloren. Alles was verzekerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 14-jarige R. uit Zwartsluis wien de vorige week op het schip van ziin vader een been werd afgekneld. is in het ziekenhuis te Sneek aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Te Tzummarum is de 6-jarige de V. door een noodlottig toeval te water geraakt en verdronken. NOODLOTTIGE BROEDERTWIST. Te Aalsum bij Dokkum is gisteren een twist uitgebroken tusschen twee broers, die een boerderijtje bewonen. Met een scheermes verwondde de een den ander levensgevaar lijk. waarna de dader trachtte zelfmoord te plegen. Beiden werden in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Leeuwarden, ver voerd. Mijn verstand is mijn fortuin. Troost je, armoede is geen misdaad. -8 BUITENLANDSCH GEMENGD. HERDENKING VAN AMUNDSEN. In geheel Noorwegen vindt heden een nationale rouwdag ter eere van Amundsen plaats; ook de in het buitenland levende Noren zullen dien dag hun beroemden landgenoot herdenken. Het verbond van de Noorsche pers. de Noorsche Academie voor Weienschappen, de Geogra/ische Vereeni- ging. de universiteiten en de Noorsche Aeroclub hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een Amundsenfonds. De opbrengst van dit fonds zal worden be stred voor doeleinden, die in verband staan met het levenswerk van Amundsen, in de eerste plaats de geografische onderzoekingen TREINBOTSING IN DE VER. STATEN. Een goederentrein van de Missouri-Pacific is bij Sarussel. 18 mijl van Carthago (Mis souri), in botsing gekomen met een werk- trein. Vier personen van den arbeidstrein zijn gedood en zes gewond. DIEVENBENDE GEVAT. Een berucht inbreker, genaamd Przadkar, die enkele maanden geleden uit het huis van bewaring te Berlijn Moabit was ont snapt kon in den vorigen nacht door de politie te Berlijn Lichtenfelde weder worden gevat en met hem niet minder dan twaalf zijner medeplichtigen. De bende heeft in den laalsten tijd ontelbare inbraken en diefstallen gepleegd en wel voornamelijk in bontzaken. Voor meer dan een kwart mil- lioen mark bontwerken werd door de leden der bende buitgemaakt. Pzradkar werd en kelen tijd geleden te Lehnin in hechtenis genomen en toen opgesloten in een op de derde verdieping gelegen cel van het huis van bewaring te Moabit. Hij deelde deze ce! met enkele andere gevangenen Op nog niet opgehelderde wijze hebben de misda digers zich een zaag weten te verschaffen. Ook hebben ze enkele boeken uit de bi bliotheek van het huis van bewaring weten te bemachtigen. Deze boeken knoopten zij 51. En Oscar en Otto vertellen: „We gaan een heel-groote reis ondernemen, misschien wel om de heele wereld heen Misschien komen we hier nog wel eens terug ook, maar jullie kunt, complimenten van ons, aan meester Zeepaard zeggen dat we genoeg hadden van z'n sommen cn z'n dictées!" 52. O, nu lachen de kameraadjes de Oeeterjongens niet meer uit! Nu benijden ze hen erg Ze zouden best ook mee willen, maar dat gaat natuurlijk niet. En dus vragen ze al leen maar of Ot en Oscar hen uit de verre landen waar ze komen zullen nog eens een prentbriefkaart zenden willen. Als de jongens dat beloofd hebben, wuiven ze hen hartelijk vaarwel en hollen naar school, met de boodschap voor meester Zeepaard. En onderwijl rijdt de zee-auto met groote snelheid weg! in een bedlaken en slaagden er aldus in een soort van touwladder te vervaardigen. Toen deze gereed wes. zaagden zij de ijzeren staven uit de ramen van hun cel waarna zij zich op de binnenplaats van het gebouw lieten afzakken Hier stootten zij op een zes meter hoogen muur. Ze wierpen de door henzelf vervaardigde touwladder zoo handig over den muur. dat ze vast bleef haken, klommen naar boven en sprongen toen van den hoogen muur op straat. Hun vlucht werd intusschen ont dekt. Het tweetal werd terstond achtervolgd maar Przadkar kon ontsnappen terwijl een kameraad werd gevat. Gisteravond zagen enkele agenten te Ber lijn Lichtenfelde Przadkar Ze arresteerden hem niet, maar achtervolgden hem en slaagden er aldus in ziin schuilplaats te ontdekken. Weinige oogenblikken nadat Przadkar in het huis was verdwenen betra den de agenten het huis. In de woning van de tweede verdieping verrasten ze een groot gezelschap, dat. zooals later bleek, den verjaardag van een lid der bende vierde. Op tafel stonden een aantal flesschen champagne. De misdadigers wilden de agenten te lijf gaan maar dezen slaagden er in het gezelschap in bedwang te houden. Przadkar zelf bleek verdwenen. Eenige agenten gingen daarop naar beneden, maar bleven het huis bewaken. Een half uur later verscheen Przadkar op straat, in de hand een geladen revolver Een der agen ten gaf hem echter een vuistslag, waarop hij het wapen liet vallen ,,Dat is jelui ge luk, zeide Przadkar. terwijl hij geboeid werd. anders had ik jelui allemaal neerge schoten." Nadat Przadkar naar het hoofd bureau van politie werd gpbracht. dron gen de agpnten opnieuw <fe woning binnen en arresteerden alle aanwezige feestvier ders, waaronder zich zeven vrouwen be vonden Daarna werd de woning doorzocht, en werden kostbare bonten, die Przadkar en zijn vrienden eerst vprleden week bij een inbraak hadden gestolen, in beslag ge nomen. EEN AARDSTORTING. De Romeinsche bladen melden uit Sul- mona, dat meer dan 100 kub. meter aarde van den berg Penna met groot geraas in het dal is gestort, tien huizen van het dorp Villa Santa Maria bedelvende. Onder de bevolking ontstond e-ern paniek, een meis je verbrandde, vier personen werden zwaar, velen licht gewond. Er loopen nog meer huizen gevaar, daar de aard massa nog niet tot stilstand is gekomen. DOOR DEN TREIN VERPLETTERD. Dezer dagen werd op een rangeerterrein bij Milaan het vreeselgk verminkte ljjk ge- vonden van een spoorwegbeambte, die ver moedelijk bekneld was geraakt tusschen twse elkander passeerende treinen. B\j onderzoek vond men b\j den doods een portefeuille, die voor dertig duizend lire aan bankpapier bevatte. Men verwonderde zich over het feit, dat de man zoovesi geld bij zich droeg. Spoedig echter bleek, dat hij kort te voren dit bedrag aan zjjn 78-jarigen grootvader ontstolen had. LEVENSLANG VOOR OVERTREDING VAN HET DRANKVERBOD. Te Lansing (Michigan) is een vrouw, Etta Miller, een moeder van tien kinderen, die voor de vierde maal schuldig is bevonden alcoholische dranken te hebben verkocht, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De jury beraadslaagde bijna twee uur al vorens uitspraak te doen. STRENGE WINTER. In geheel Spanje heerscht groote koude. Uit vele landstreken komen berichten over grooten sneeuwval. VIJF KINDEREN GESTIKT. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Danzig is aldaar een ernstig on geluk gebeurd. Een boer had. toen hij '9 avonds met zijn vrouw de koeien was gaan melken zijn 5 kinderen alleen thuis gelaten. Toen de ouders °rugkeerden vonden zij de deur van binnen gesloten Eenmaal binnen gekomen vonden zij hunne 5 kinderen dood op den grond liggen De onmiddellijk ont boden dokier stelde gasvergiftiging vast. Hot is waarschijnlijk, dat een defect aan den kachel den dood der kinderen veroorzaakt hepft. RECLAME. Naar het Engels^h van OU WELL BINNS. 12) Julee Legrand keek hem zwijgend aan. Er was een minachtende blik op zijn ge richt, toen lachte hij hoonend. Sommige menschen zijn niet geschikt voor zondaren. Non! En die kerel zal als was zijn in mijn handen! Weer lachte hij en fluisterde: En mademoiselle 1 Die is een bloem, maar niet om door dien gek ge plukt te worden 1 Hij keek naar de deur, die Mannering achter zich had laten open staan. Door de nauwp gang, die de woonvertrek- hen van het fort scheidde van de slaapka mers, kon hij vaag een gesloten deur onder scheiden, de deur van Honor Donthorne's hamer. In zijn bruine oogen kwam een plot selinge glinstering en een uitdrukking die weinig goeds voorspelde, flitste over zijn ge zicht toen haalde hij zijn sc houd ere op. A temps! Alles op zijn tijd! Ondertussrhen liep Mannering onrustig op *n neer in de kamer waar zijn veldbed ge spreid was Door de open blinden stroomde hat maanlicht naar binnen en bescheen zijn l&lig-hlpek gezicht Het verleden waaraan hij in de laatste vijf iaren nauwelijks meer had teruggedacht was opgestaan, zijn ge heim het vreselijk* geheim dat hij dacht dat alleen hii maar kendp W3S in handen een ander Dat was al genoeg om een rian met een zwak karakter zijn evenwicht te doen verliezenmaar de gedachte aan het kind. dat stond tusschen hem en de erfenis, waarvoor hij de misdaad begaan had, was hem onverdra gel ijk en één uit weg scheen maar mogelijk, de uitweg die Legrand hem aangewezen had. Maar van die oplossing deinsde hij vol afschuw terug. Er was een groot verschil tusschen het lij delijk toelaten en het opzettelijk begaan van een misdaad Hij had een man overge leverd aan den dood, toen het twijfelachtig was of tijdig handelen iedding had kunnen brengen, maar het was iets anders om wil lens en wetens toe te stemmen nee, mee te werken' aan den moord op een kind Voor het eerste zou misschien nog een ver ontschuldiging te vinden zijn, maar voor het tweede Hij durfde geen besluit te nemen, maar terwijl hij'op en neer 'iep in de nauwe ka mer, klonk de stem van het kwade steeds verleidelijker m zijn ooren Het verlies van de bezittingen, waarvoor hij zijn halfbroe der in den dood had gejaagd, beteekende het verlies van alles, zijn positie, zijn naam, van Honor Donthorne, van alles wat het leven waard maakte om geleefd te worden En als dis geschiedenis van zijn weigering om Roger hulp te zenden bekend werd zou dat he°lemaal het einde voor hem be- teekenen. Hij kon dat alles niet onder de oogen zien het behoefde niet Die 9churk van een I/egrand kon alles voor hem in orde maken Hij behoefde zelfs niets te doen be halve te betalen Hij behoefde het kind niet te zien *n h^fdp niet tp wpten hoe het aan zijn einde gekomen was. Plotseling stond hij stil. Ja. Legrand! fluisterde hij- Legrand! Zoo trachtte hij zijn gewetensbezwaren weg te redeneeren; en zocht eindelijk laat in den nacht, zijn veldbed op Maar hij kon niet slapen Hij werd vervolgd door kwel lende droomen over zijn gestorven half broer. Hij zag Roger Mannering's primi tieve manier van leven in het inlandscho dorp, hij stelde zich hem voor op het oogen- blik. dat het verleden tot hem terugkwam, en dat zijn verlangen naar wraak begon te i ontwaken en hij dacht aan de onnavolg- baai, handige wijze, waarop hij die wraak ten uitvoer had gebracht. Tenslotte kon hij zijn eigen gedachten niet langer verdragen, en hij stond op en liep zoo zacht mogelijk naar de waranda. Hij zette zich neer en keek urenlang uit in den maanverlichten nacht. Een gevoel van namelooze wanhoop maakte zich van hem meester en hij huiverde Het was hem alsof een paar spookachtige koude handen die uit een andere wereld kwamen, hem grepen en naar omlaag sleurden hij voelde om zich heen de ontastbare aanwezigheid van een op wraak zinnenden geest, die niet rusten zou voor hij zijn doel bereikt had en overmand door vrees en ellende begroef hij zijn gezicht in de handen Toen meende hij plotseling een vaag ge luid te hooren. hij lichtte zijn hoofd op en keek scherp om zich heen Iemand iets. stond daar in de schaduw bij de deur die toegang gaf tot de verande Een oogenblrk stond zijn hart bijna Mil van schrik toen bewoog de gestalte en hij herkende Honor Een half gesmoorde kreet van verlichting ontsnapte hem en het meisje keek verwon derd op. Haastig en nerveus lachend gaf hij een verklaring. Ik moei in slaap gevallen zijn vóór jij kwam. Ik dacht heuseh dat je een geest was. Het i9 niet moeilijk om bijgeloovig te worden in Afrika. Bijgeloovig, antwoordde Honor snel. Heb jij dat gevoel ook. Er is hier iets. ik weet niet wat dat me onrustig maakt. Het is net of ik er een voorgevoel van heb, dat er iets gebeuren zal. Het is dwaas van me, maar ik kan er niet van slapen. Haar woorden droegen er niet toe bij om hem te kalmeeren, maar hij trachtte zijn toon zoo hiehtig mogelijk te doen klinken. Het is niets, zei hij. Je bent over vermoeid van de inspanning van de laatste twee dagen Je moet dat gevoel van j° afzet ten, Honor Kom hier bij me zitten. Mis schien zal dat je wat rustiger maken, zoodat je inslapen kunt. Ze ginjr naast hem zitten, onbewust van de onmetelijke verlichting, die haar aan wezigheid hem gaf. Zijn arm glipte om haar heen cn een tijdlang zaten ze daar zwijgend te 9taren naar het koele licht, maar een lichte mist begon op te komen, die de om trekken van alles, dat een paar minufeji ge leden nog scherp en duidelijk was deed ver vagen. Toen klonk door de stilte weer het eentonige geroffel van de verre trommels. Onwillekeurig huiverde Honor en drong dichter tegen George aan Wat is pt? vroeg hij fluisterend. Die trommels! Hoor jp ze! Ze vervolgen me overal Ze zijn als een slem. een dringende onontkoombare stem.de stem van het noodlot. Een stem van het noodlot! herhaalde hij za^ht en haar onschuldige woorden deden al zijn bijgeloovigp angst en vrees weer ontwaken maar kwaei luchtig zei Hij: Wat pen onzin. Honor Dat geluid be- teekenl alleen maar dat er daarginds in het bosch een stuk of wat naakte zwartjes bezig zijn een van hun afschuwelijke dansen uit te voeren. Dat weet je toch wel? Je hebt ze gezien Ja! Jal Maar ik kan het niet helpen dat rk dat gevoel heb Zoolang ik hier ben. heb ik het niet van mij af kunnen zetten. Vergeet het, zei hij bruusk, Legrand zou je uitlachen als. O. vie. ze hem fluisterend in de reden. ik vertrouw dien man niet, George. Hij fleeft iets over zich Ik vertrouw hem zelf niet, antwoordde hij naar waarheid. Maar hij is op het oogenblik dp onvermijdelijke noodzakelijk heid Ik geloof niet dat we zonder hem M' Buba kunnen bereiken. Zouden we niet wat voorraad van hem kunnen koopen, een paar dragers van hem huren en alleen verder gaan? vroeg ze. Ik ben ban? van niet Hij heeft zijn mannen zelf noodig. We zullen ons werke lijk zoo goed mogelijk moeten schikken, Honor 1 Het meisje antwoordde niet. Een kleine beweging aan de voet van den heuvel had haar aandacht getrokken. Kijk een»! fluis terde ze .terwijl ze we»s naar de plek waar ze het het eerst gezien had. En plotseling zagen ze de bewegende ge stalte duide'ijker en herkenden een antilofe waarvan de horens glansden in het maan licht. E?n antilope, zei Mannering en nau welijks had hij dip woorden uitgesjroken, of het dier wierp verschrikt zijn kop achler- over en vluchtte weg. Maar het was te laat. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9