69s* JAARGANG VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 No. 21091 STADSNIEUWS. DE MEEST BESPROKEN BABY VAN DEZE WEEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts per regal Toot advertent.cn oil Leiden en plaatsen tvaar agentschappen van on» Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièD SS Cts. pet regel Kleine Advertentifn uitsluitend bri vooruitbetaling Woensdac» en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen? postrerht Vonr eventueele opzending van brieven 10 Cis n«rto te betalen Bewiisnnmmev B Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheques en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week ./0 18 Bnitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEEH H. C. DE JONG. Op de begraafplaats Rhijnhof is heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. C. de Jong, die op 84-jarigen leeftijd Maandag alhier is overleden. De heer De Jong was vele jaren ouderling van de Geref. Kerk aan de Oude Ve9t en fungeerde tal van jaren als voorlezer en eerste scriba. Ook op maatschappelijk ter rein heeft hij veel en vruchtbaar werk ver richt, vooral als oprichter van „Patrimo nium", waarvan hij lange jaren secretaris en bibliothecaris was. Ook was hij eenigen tijd administrateur van het kerkgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht. Bij de teraardebestelling heeft ds. H. Thomas als eerste spreker het woord ge voerd. Er zijn begrafenissen waarbij het ver driet zoo machtig is, dat de danktoon in het binnenste van de familieleden van den overledene schier versterft. Dat is hier niet het geval, aldus 9pr., er is hier natuurlijk wel droefheid maar de danktoon overstemt hier alles Wij zijn dankbaar voor de vele goede eigenschappen waarmede deze vader en grootvader gezegend was, vooral ook om dat hij zoo lang in dit leven gespaard bleef. Wanneer wij het leven van den thans overledene aan onzen geest voorbij laten gaan. dan zwijgt alle critiek en zien wij al leen het schoons dat de Heere hem gege ven had Toewijding, liefde en geloof bezat hij in booge mate en hij was een Christenman waarmede wij eer in leggen. Ook al9 opziener bij de gemeente heeft hij blijk gegevpn van die toewijding en liefde tot het werk van God En alles wat hij deed, verrichtte hij in stilte, niet voor het oog der menschen. maar voor het oog van God, ook op maatschappelijk terrein. Laten wij zijn lichaam overdragen aan Hem dien zijn ziele liefhad. Heiland wij ge- looven in Uw macht. Gij kunt alles! Moge dit 9terven reden voor ons zijn om er aan te denken dat God spreekt: Keer weder o menschenkind, en hij keert weder. God geve dat wij evenals hij, aldus ein digde ds Thomas, het Oordeel tegemoet mo?en gaan zonder verschrikking. De heer Meijer sprak vervolgens namens Patrimonium eenige woorden tot afscheid en getuigde van de onverbeterlijke wijze waarop hij de belangen van deze vereeni- ging waarvan hij vele jaren de financier was. heeft behartigd. God geve ons de kracht, zijn voetsporen te drukken, zoo ein digde spr. Een zoon van den overledene de heer H. C de Jong dankte de Heere dat Hij de kin deren en kleinkinderen zulk een voorbeeldig vader en grootvader ten voorbeeld heeft wil len geven Hij is meer dan een vader voor on9 geweest, ook een bidder. Wij verlaten met wepmoed het graf maaar ook met dank in het hart M. VAN DEN BOS f In den ouderdom van 62 jaar is hier ter stede ontslapen de heer M van den Bos, ouderling van de Geref. Kerk alhier. De heer Van den Bos diende de Geref. Kerk sinds vele jaren in deze functie en in den loop der jaren heeft hij de gemeente ook herhaaldelijk aan zich verplicht door commissie-arbeid. Zoo was hij tot voor korten tijd ook nog penningmeester van de Stads-Evangelisatie-commissie der Geref Kerk alhier. In de Geref Kerk aan de Oude Vest fungeerde de heer van den Bos lange jaren als voorlezer. Het was voor de talrijke stadgenooten, die den heer Van den Bos kenden en hem hoogachtten en waardeerden om de vele voorbeeldige eigenschappen die hem sier den. geen geheim dat hij lijdende was aan een ernstige kwaal. Doch niettemin, kwam het bericht van zijn verscheiden bij ver rassing. De Geref Kerk verliest in hem een nobel man. een waren en overtuigd strijder voor wat hem heilig was VOORSTELLEN IN VERBAND MET DE BEHANDELING DER BEGROOTING. Behalve de reeds door ons vermelde door de heeren Sijtsma eri Schüller ingediende voorstellen en moties, samen vijf. heeft nu ook weer mr Van Eek een aantal voorstel len ingediend, in het geheel 13. Onder deze dertien voorstellen zijn er verschillende, die ook al vroeger eenmaal of meerdere malen door den voorsteller aan hangig werden gemaakt. Wij laten dezer voorstellen hieronder volgen: De Raad besluit vast te stellen de vol gende verordening: In het eerste lid van artikel 10 de ver ordening betreffende de levering van elec- triciteit worden de volgende wijzigingen ge bracht: sub a wordt in plaats van ..20 cent", „17 cent", ..14 cent" respectievelijk gelezen: „18 cent", ..15 cent en „12 cent"; sub b wordt gelezen in plaats van „22 cent", „20 cent"; in plaats van „11 cent", „9 cent" en „8 cent" respectievelijk: „9 cent", „7 cent" en „6 cent"; 9ub c 2o. wordt in plaats van „10 cent" gelezen „8 cent" en in plaats van „5 cent", „4 cent". De bij deze verordening vastgestelde ta rieven gelden voor de eenheden, verbruikt na de meteropneming over de maand De cember 1928. De Raad besluit, dat te beginnen na de opneming van het verbruik over de maand December 1928. de prijs van het gas zal bedragen: a. voor de gewone gebruikers te Leiden: 8 cent per M3. voor de eerste per maand verbruikte 100 M3 en 61/* cent per M3. voor alle overige per maand verbruikte M3,; b. voor de muntmeterverbruikers te Lei den: 9 cent per M3. voor de eerste per maand verbruikte 100 M3., en 71/* cent per M3. voor alle overige per maand ver bruikte M3. De Raad besluit, dal het aantal opcen ten. dat van de personeele belading wordt geheven, wordt teruggebracht van 100 op 90. De Raad besluit het aantal opcenten, dat van de vermogensbelasting wordt ge- heven, te brengen van 15 op 50. Folo W Bleuzé. „jongste" portret van Christina, Johan n:i Maria Elisabeth van der Burgh, ck- langverbeide 70.000ste ingezetene van Leiden, genomen in het Diaconessenhuis, met haar verzorgster. De Raad van oordeel, dat het bedrag, hetwelk in Leiden wordt afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud bij den aan slag in de plaatselijke belasting naar het inkomen, te laag is. verzoekt B. en W. een wijziging van de plaatselijke belasting naar het inkomen voor te bereiden, waarbij dit bedrag met twee honderd gulden wordt verhoogd, en zoo noodig, om de belasting zoo min mogelijk drukkend te maken voor de kleine en middelmatige inkomens, de progressie schaal wordt gewijzigd. De Raad besluit tot invoering van een belasting van bouwterreinen, gelegen aan bestaande grachten en pleinen, of van grondpn, welke ingevolge een krachtens art. 28 der Woningwet goedgekeurd plan in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwter rein en zijn gelegen binnen een door Gede puteerde Stalen getrokken kring, tot het in voeren van welke belasting reeds op 7 Fe bruari 1921 door den Raad in beginsel is beslist. De Raad besluit zich te wenden met een adres tot de Tweede Kamer der Stalen- Generaal. waarin met een uiteenzetting van den finantieelen toestand der gemeente Lei den de noodzakelijkheid wordt aangetoond, dat de te wachten nieuwe regeling van de finanlieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente spoedige en voldoende verbetering in de finantieele positie der gemeente Leiden. De Raad besluit tot wederinvoering der zakelijke belasting op het bedrijf, gelijk* te Leiden is geheven volgens verordening van 8 Augustus 1921 gewijzigd bij verordening van 24 April 1922 en 22 Januari 1923. De Raad besluit B. en W. to verzoeken een onderzoek in te 9tellen in hoever het gewenscht is om in Leiden gelegen weilan den in het belang van de verruiming der werkgelegenheid door de gemeente te doen omzetten in tuinland en welke wijze van exploitatie van het eventueel te verkrijgen tuinland de voorkeur verdient. De Raad besluit B. en W. te verzoeken de noodige maatregelen te treffen, dat werk- looze Leidsche arbeiders in de gelegenheid worden gesteld om zich theoretisch en prac- lisch te bekwamen in het tuinbouwvak. De. Raad besluit: le art. 50 van de Verordening op de Straatpotitie aldus te wijzigen: In sub c wordt „of liedjes te zingen" ver vangen door „of liedjes te zingen, wanneer hiervoor geldinzameling geschiedt." Na sub c wordt ingevoegd een sub d al dus luidende: „in het algemeen op den openbaren weg te zingen, wanneer de politie zulks ver biedt in het belang der openbare orde." 2e in art. 66 ..50, litt. a. b en c te ver anderen in „50 litt. a. b, c en d." De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden het houden van optochten met muziek en banieren op Zon dagnamiddag als regel ^il worden toege staan. Do Raad, zich in beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap over het gemeentepersoneel, besluit B. en W. le verzoeken een onderzoek in le stellen, op welke wijze deze medezeggenschap zou moeten worden geregeld om hare invoering dienstbaar le maken aan de bevordering van de belangen der gemeentebedrijven en diensten. De heer Schüller beeft zijn volgend voor stel ingediend: Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen te besluiten dat gemeente gronden in erfpacht worden uitgegeven en B. en W op te dragen algemeene bepalin gen betreffende de uitgifte van gronden in erfpacht te ontwerpen en den Raad voor te leggen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Nieuwe inschrijving: J. Verhave, Katwij- kereind, Rijnsburg, groothandel in groen ten; Eigenaar J. Verhave, te Rijnsburg. NoordzeeBazar, Tramstraat 2, Katwijk aan Zee. Detailhandel in kruidenierswaren, Comestibles, wijnen, bieren, limonades, mineraalwater, sigaren, sigaretten en tabak. Eigenaar: M. van der Boon, Katwijk a Zee. Wijziging: „Eierenveiling Leimuiden en Omstreken", Dorpstraat 91. Leimuiden. Het bevorderen der pluimveehouderij en weke lijks veilen der eieren, pluimvee, land. tuin bouw en andere producten. Uittreden Com missaris: J. van Egmond te Leimuiden. „Het Haardenhuis Jan de Nie en Zonen", Heerengracht 112, Leiden; het uitoefenen van het smidsbedrijf en het drijven van handel in haarden, kachels en aanver wante artikelen Vestiging Filiaal te Lei den, Kort Rapenburg 10. Café „De Scheepvaart", Haven 16. Lei den. Uittreden Eigenaar; J. de Lange te Leiden, Nieuwe Eigenaar: L. F. Verbrug- gen (echtgenoote van G. Willems) te Leiden. N.V. „De Leidsche Broodfabriek", Nieuwe Mare 1. Leiden. Brood- en Beschuitbakkerij. Vestiging Filiaal: te Katwijk aan Zee. Sluis- weg hoek Mr. D. D. Curtiusstraat. F. Pieck's, Manufacturenhandel, Haar lemmerstraat 228—230, Leiden. Nieuwe Procuratie: J. J. Creyghton. te Oegstgeest. Wed. J. van der Spek Brabers. Steenstr. 39. Leiden Tapperij, Nieuwe gevolmachtigde II. M. A. IJoogenslraaten, te Leiden. VOORZORG. VERPLEGING EN NAZORG VAN GEESTESZIEKEN. In de gisteravond in het Nutsgebouw door den Leidschen Armenraad belegde vergade ring van loden van de in den Armenraad vertegenwoordigde instellingen en andere belangstellenden waaronder ook de wethou der de heer Rcimeringer, heeft dr. H. G. Jelgersma, geneesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgeesl en Rhijngeest, een voordracht gehouden, waarin hij behandel de de voorzorg, verpleging en nazorg van geesteszieken in het algemeen in het nieuw Ofigerichte instituut van nazorg te Leiden in het bijzonder. Onder nazorg aldus spr. verslaat men de instelling, dat geesteiijk invaliden of genoegzaam herstelde patiënten, die een krankzinnigengesticht verlaten hebben, onder psychiopatisch geneeskundig toezicht blijven, in tegenstelling met de oude ge woonte, dat bedoelde patiënten na hun ont slag aan zich zelf worden overgelaten. Naast dit psychioRatisch toezicht, dat be reikt wordt door een Consultatiebureau en huisbezoek, staat het streven om ontslagen patiënten aan een werkkring te helpen. Nazorg van geesteszieken heeft een twee ledig doel. Vooreerst het streven den pa tiënten zooveel mogelijk een gestichtsverblijf te besparen, dus het bevorderen van hun vrijheid en levensvreugde en het bevredigen aan hun behoefte aan een huiselijk milieu. Daarnaast worden echter de belangen der gemeenschap gediend, daar de dure ver- pleegkosten bespaard worden Met voorzorg wordt bedoeld, een voorzorg tegen overijlde geslichtsopname, het be perken van een gestichlsopnamen tot de hoog noodige en hel onder psychiatrisch toezicht houden van de patiënten, die nog in de maatschappij kunnen verblijven. Het Consultatie-bureau van voorzorg en nazorg voor gecsteskranken dat eenige maanden in Leiden in functie is, is volgens spr een succ°s. Er zijn echter nog vele desiderate Zoo geschied er veel te weinig huisbezoek, daar er geen verpleegsters voor beschikbaar 19. Wenschelijk zou zijn. dat dit huisbezoek geregeld door een ervaren verpleegster geschiedde. Voorts is de gelegenheid om geestelijk invaliden aan bezigheid te helpen in Leiden ook aanwezig en spr. besprak de wegen, die in Den Haag waar ook een voorzorg en na zorg voor geesteszieken bestaat, zijn inge slagen, om tot een oplossing van dit vraag stuk te geraken In het algemeen zou men bij de mogelijke verdere ontwikkeling van het instituut met voordeel gebruik kunnen maken van de ervaringen van andere groote steden, die reed9 langeren tijd een voorzorg en nazorg voor geesleskranken hebben. Spr. behandelde vervolgens de uitgebrei de ontwikkelingsmogelijkheden van dezen nieuwe psychiatrischen dienst, waardoor alle onvermogende Leidsche geestelijke in validen onder psychiatrisch toezicht kun nen komen, met het doel hen te helpen en gestichtspatiënten veel eerder te ontslaan uit het gesticht en in het gezin terug te brengen dan zonder nazorg mogelijk is. Een belangrijke besparing van verpleegkosten zal daarmède het gevolg van kunnen zijn. Momenteel werkt het Consultatie-bureau l ijna zonder geld slechts sresleund door we- derzijdsche welwillendheid en een subsidie van f.200 van de „Centrale Vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken", gevestigd te Amsterdam. Bij een verdere ontwikkeling zullen echter meerdere uitgaven onvermij delijk zijn. hoewel deze ruimschoot^ gedekt kunnen worden door gesnaarde verpleeg kosten. aldus besloot dr Jelgersma zijn met aandacht gevolgde leerzame rode. Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen opmerkingen te ma ken of vragen te doen werd gebruik ge maakt door de heeren Sijtsma, dr. Boon- acker, Reimeringer en Van Aggelen, die door den spreker werden beantwoord. De opmerking van den heer Sijtsma dat het op den weg van den Armenraad zou liggen het initiatief te nemen tot de stich ting van een verepniging voor de oprichting van een Consultatie bureau zooals door spr bedoeld, werd door den voorzitter be antwoord in dien zin dat de Raad d:t gaarne zou overwpgen Hierna werd de bijeenkomst met een woord van dank aan den spr gesloten. De vergadering die door den voorzitter van den Armenraad den weleerw heer Smit. pas'oor bij de Oud-Katholieke Kerk alhier werd geopend, met een welkomst woord werd door hem gesloten met dank aan dr .Jelgersma en aan wethouder Reimeringer resp. voor de interessante voordracht en voor zijn tegenwoordigheid. BINNENLAND. De discussies in de Tweede Kamer ever de betirootinq van delensie. (Uit het Parle ment. 2e Blad). Verschenen is hel vooiloonio verslap over het wetsontwerp tot wijzipinn der Onder- domswet 1919. (Binnenland 2e Blad). In de voortgezette verpaderino van het R.K. Werkliedenverbond ie besloten tot stichtirq van de Nederlandrche Arbeiders- bank. (Binnenland. 2e Blad). De postvlncht naar IndiS i? hervat (Bin nenland, 2o Blad en Laatste BeT. le BladL BUITENLAND. Wat in den Volkenbondaraad werd be sloten. (Buitenl. le Blad). Ontmoetina tneschen Briand. Chamberlain en Stresemann. (Buitenl. le Blad). Ecnipe verbeterinp in den toestand van den Enpelechen koninp. (Buitenl. en Tel. le Blad). In Oostenrijk ie weer een oebeim wapen transport tooi HonQarije ontdekt. (Tel. le Blad). „VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN" In een der bovenzalen van „In den Var gulden Turk" ïb de constitueereode vc-ga- dering vaü bovengenoemde vereeniging ge houden. Prof. dr. B. D. Eerdmans, oud-lid der Tweede Kamer, voorzatter van deatd. Leiden van de Liberale Staatsparty „De Vrpj- heidsbond", had zich bereid verklaard een inleiding over de beginselen van het Li be- ralisme te houden. Spreker begon met te wjjzen op de nood- zakelijkheid voor de jongeren, zich politiek to oriënteeren en .e z.jn vreugde er over, dat men zich in Liberale kringen meer en meer van die noodzakelijkheid bewust wordt Alhoewel in den verkiezingsstryd zeit niet zoo sterk naar voren tredend, steunen de beginselen der politieke partijen op een wjjsgeeiige ondergrond. Het Liberarali-mo heelt als die ondergrond het Vrijheidsbe ginsel, toegepast op alie terreinen des Ie?ens. De andere partijen huldigen het vrijheids beginsel niet. De Kerkelijke partijen, en hel sterkst treedt dit naar voren bjj do Koumsch Katholieke Staatspartij, willen de staatkunde gronden op hun Godsdienstig ge loot. Ligt de tegenstelling van de Kerkelijke partijen eenerzijds en de Liberalen ander zijds meer op geestelijk terrein, die met de Sociaai Democraten meer op economisch ge bied, zij gaan namelijk nit van het histo risch materialisme. De gansche 6laatkunde moet, volgens hen, gericht worden op de materieele omstandigheden. Ofschoon deze theorie door een minderheid, o.a. de Keligi- eus Socialisten, voor een groot deel aan do kant is gezet, is ze toch in het practiseh politieke leven gebleven. Het prediken van den klassestrijd, gaasch hun staatkundig op treden gaat daarvan nil Tegenover dit alles staat de opvatting der Liberalen, dat het nooit mogelijk is het leven door dwang van bovenaf, noch in een bepraalde godsdienstige, noch in een bepaalde economische richting te dwingen. Do gezonde staat kan slechts bestaan, in dien er harmonie is tusschen de staatsin- nenting en hetgeen in het volksbewustzijn leeft Met nadruk werd er echter op gewe zen, dat de Liberalen vrijheid en geen los bandigheid wenschen. Na gewezen te hebben op het specifiek nationaal krakter van het Liberalisme, dat aan geenerlei godsdienst gebonden is, beu sltot ïpreker zijn met treffende voorb zel den toegelichte redevoering, die met groote aandacht aangehoord werd. In de daarop volgende huishoudelijke ver- gadering stelde het bestuur zich ais volgt samen J. Luc'wcs, voorzitter; F. J. H. Snijders, vice-voorzitterraej. T. Monshou- wer, secretaresse, Roodborststraat 4; W. J. Bijleveld, penningmeester en I. F. do Jong. Voor het alhier afgenomen examen M.O. akte K 4 (delfstofaarde-, plant- en dierkunde) waren twee candidates opgeroe pen. Geslaagd b de heer J. A. N'ijkamp le Den Kaag. Mej. Joh. J. P. Brants conservatrice aan hel Biiksmuseum van Oudheden alhier, is benoemd tot corresoondperend lid van het Duilsche Aivhaeologische Instituut

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1