FAAM DE 00LÏJKE OESTERFAMILIE. 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 December 1928 Derde Blad No. 21090 GEMEENTEZAKEN. UIT HET PARLEMENT. WETENSCHAPPEN. FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot. EEN NIEUWE STRAATNAAM. Overeenkomstig het advie9 van de Com missie van Fabricage geven B. en W den Raad in overweging, de straat tusschen de Wasstraat en de de Laat de Kanterstraat ten Oosten van de Thorbeckestraat naar den vroegeren burgemeester van Leiden „de Rid derstraat" te noemen. het verleen en van medewerking der gemeente tot verandering van het schoolgebouw aan de haarl.straat. Het bestuur van de R.K Parochiale Jon gensscholen onder R.K. Parochiaal Kerk bestuur verzoekt den Raad medewerking te Terleenen tot verandering van de inrichting van zijne school voor gewoon lager onder wijs aan de Haarlemmerstraat 210. Deze verandering van inrichting zal be staan in het verbeteren van de gelegenheid tot luchtverversching in dat schoolgebouw. De daarmede gemoeide kosten worden ge raamd op f 150. B. en W. stellen zich voor nader met het bestuur in overleg te treden aangaande de wijze, waarop de gewenschte verbetering in de ventilatie kan worden verkregen. nieuwe OVEREENKOMST MET de apothekers inzake levering van geneesmiddelen aan stad3patiënten. Hei bestuur van het Departement Leiden van de Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Pharmacie heeft, tot B. en W. het verzoek gericht, om het jaarliiksch ho van de apothekers voor de levering geneesmiddelen ten behoeve van de te verhoogen van f. 2.25 tot 2.40 per persoon boven 16 laar. Het bestuur grondt dit verzoek op de om- rlandigheid, dat het contract door de bestu ren van de Leidsche Ziekenfondsen met de |Énee8kundigen en de apothekers aange- een wijziging heeft ondergaan, indien dat de bezoldiging van de geneeskundi is gebracht van f. 3 25 op f.4.en het van de apothekers van f. 2.25 op Met de Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst komt het B. en W. alleszins bilijk roor, op het verzoek gunstig te beschikken. Immers, evenals ten aanzien van de ge- heeft ook ten opzichte van de de bedoeling voorgezeten, om categoriën te beloonen op de wijze, als de Ziekenfondsen is geregeld. In art. 30 van de verordening van 26 Sep- ember 1927, betreffende het verleenen van tostelooze geneer- en heelkundige hulp aan invermogenden en den werkkring en de be- van de Stads-geneesheeren te komt deze bedoeling zeer duidelijk uiting. Daar toch is bepaald „dat de voor iedeTen te hunnen door den Geneeskundigen Dienst inge- Ichreven onvermogende, een vaste jaarlijk- the bezoldiging ontvangen, waarvan het ledrag geiijk is aan dat. hetwelk door de der te Leiden gevestigde Zieken-* is vastgesteld". Automatisch stijgt du« nu de bezoldiging de Stadsgeneesheeren. Ten opzichte van de apothekers is dit niet loo duidelijk bepaald; al stond in het voor del van B. en W van 15 April 1922 dat het ionorarium der apothekers geliik zou zijn lan dat der Ziekenfondsen er volgde op: 2 25 oer persoon boven 16 iaar De'ze som f. è.25 wordt eveneens vermeld in het den Raad in 1922 genomen besluit. Indien de Raad met ons van meening is, de apothekers ten aanzien van hun hono- arium op gelijken voet moeten worden be- landeld als de stads-geneesheeren zeggen l en W. dan zal genoemd besluit gewijzigd worden. B. en W geven in overweging met ingang 1 Januari a s. het besluit te doen luiden: „dat de levering geschiedt tegen betaling een jaarlijk9che vergoeding per persoon roven den leeftijd van 16 iaren. waarvan het redrag ge'lijk is aan dat. hetwelk door de «sturen der te Leiden gevestigde zieken- is vastgesteld, terwijl voor inwo kinderen beneden dep leeftijd van 16 aren geen betaling verschuldigd zal zijn". SLUITEN DER KOFFIEHUIZEN ENZ. OP OUDEJAARSAVOND. In een aan den Raad gezonden adres ver zoekt de afdeeling Leiden van den Bond van Hótel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland maatregelen te treffen, welke leiden tot het sluiten van koffiehuizen, c&fé'e restaurants en cabarets op Oudejaarsavond des avonds om half tien uur. Inwilliging van dat verzoek zou slechts mogelijk zijn na wijziging van de verorde ning op vergunning9- en verlofslocaliteiten en logementen, aangezien de Burgemeester thans alleen de bevoegdheid heeft de hier bedoelde inrichtingen op een vroeger uur dan middernacht te doen sluiten in geval bij de in artikel 5 der verordening genoemde buitengewone omstandigheden drankmis bruik en tengevolge daarvan verstoring van de openbare orde te duchten is. Het komt B. en W. echter voor. dat voor eene dergelijke wijziging geen voldoende termen aanwezig zijn, aangezien de door adressante gewenschte sluiting niet door maatregelen vap overheidswege, doch door onderling overleg tusschen werkgevers en werknemers behoort te' worden bereikt. Trouwens als gevolg van gepleegd overleg zijn reeds meerdere exploitanten tot ver vroegde Bluiting op Oudejaarsavond of tot het zooveel mogelijk-vrijaf geven van hun personeel overgegaan en B. en W. vertrou wen dat, indien daartoe van de ziide van het personeel algemeen het verlangen wordt kenbaar gemaakt, de vervroegde sluiting zal worden doorgevoerd in alle gevallen, waarin dit slechts eenigszins mogelijk ia Op grond van een en ander geven zij den Raad mitsdien in overweging niet op het verzoek van adressante in te gaan. RECLAME. jr/, LOUIS DOBBELf^N-ROTTÊROAII 3806 (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 12 Dec. 1928. Pleidooien ten gunste van oud- gepen sionneer den De inning van belasting op de postkan toren Het betoog van mi nister De Geer. De Tweede Kamer is hedenmiddag be gonnen mot afdoening van een motie welke nog van de Begrooting van Waterstaat was overgebleven en heeft deze motie, van den heer Van Braambeek (S.D.A.P.), waarin den minister van Waterstaat werd verzocht stappen te doen tot herstel van het contact tusschen de vakorganisaties bij het trambedrijf en de patroonsvereeniging, verworpen met 52 tegen 21 stemmen. De heer De Visser (Comm.) heeft daarop zijn interpellatie over de Boven-Digoel in getrokken, daar hij de zaak bij de Indische Begrooting hoopt te behandelen. Daarop is voortgegaan met de behande ling van de Begrooting van Financiën. De heer De Visser (Comm.) begon al met drie moties in debat te brengen. De eerste vroeg premievrij pensioen voor rijksambtenaren, de tweede vaste aanstelling in staatsdienst van hen, die meer dan eeD jaar op contract werken, de derde pensioenverhooging bij de wet voor de oud-gepensionneerden, zoodat aan de steunverlening een einde komt. De tweede motie werd evenwel niet vol doende ondersteund, zoodat zij buiten be- 49. Maar den volgenden morgen heerschte er voor meester Zeepaard's school groote beroering. Want die denk je dat daar aankwamen? Otto en Oscar Oester in een keurige spiksplinter nieuwe onderzee-auto, die ze zelf gebouwd hadden. Nu staan de makkertjes, die gister zoo ongeloovig lachten toch te kijken! 50. En als de broertjes naderbij komen, zien de klasgenooten wat een keurige, snelloopende wagen het is. Ze staan nu allen met hun visschenbekken vol tanden. raa-dslaging bleef. Daarna hebben weer vele sprekers het woord gevoerd. In het geheel hebben vier en twintig leden Ov«r Kamer hun licht over de begrooting laten schijnen vóórdat de minister van Financiën aan het woord kwam. Wij meenen de vrij heid te mogen nemen niet alle sprekers te vermelden, doch mogen toch enkele opmer- kinge-a niet zwijgend voorbij gaan. Zoo de opmerking van den heer Van Gijn (Vrij heidsbond), dat de regeering een voordee- lig zaakje zou doen, zoo zij de zilveren munt verving door nikkelen geld. Inder daad een aantrekkelijk denkbeeld, al ware het maar, dat daardoor heol wat voor de schatkist zou worden bespaard. Maar op dit oogenblik kan men moeicliik verwach, ten, dat de regeering tot zoo iet-s zal over gaan. Minister De Geer is intusschen zoo vriendelijk geweest den spreker te beloven het denkbeeld te overwegen. Wat zooveel beteekent als dat er op dit punt voorals nog niet-s zal geschieden De heer K. ter Laan (S.P.A.P.) heeft een reeds vaak door hem bereden stokpaardje voor den dag ge haald en evenals de heer De Visser een pleidooi gehouden voor de oud-gepension neerden. Zijns inziens deugt de wijze waar op deze gesteund worden, door bemiddeling van een stichting, niet en dient hun bij de wet een pensioenverhooging te worden toegekend. Hij gevoelde dus veel voor een der moties van den heer De Viseer, doch dacht er over met eeD eigen mot;e aan te komen. Later heeft hij dit ook gedaan, doc'h zijn motie ietwat anders geformuleerd als die van den communist. De heer Boon (Vrijheidsb.), en voor en na hem ook anderen, heeft bezwaren geop perd tegen de inning van belasting door middel van de postkantoren. Hij vond het verkeerd dat zooveel ambtenaren bij de belastinginning werden gemoeid, de post, de girodienst enz. en hij kwam dus op tegen de f 165.000 welke voor deze wijze van belastinginning op de begrooting wa ren uitgetrokken. De heer Bierema (Vrijheidsb achtte het onjuist de veilingsvereenigingen aan te slaan in de dividend- en tantièmebelasting en met kracht protesteerde hij in het bij zonder tegen de navordering over het vo rige jaar, waar de veilingsvereenigingen volkomen te goeder trouw zijn. De heer Van Rappard (Vrüheidsb.) bepleitte af schaffing van de Grondbelasting en pro testeerde tegen de emissie van leeningen, waarvoor de noteering wae geweigerd. Dat leek hem een anomalie. Minister De Geer heeft in zijn antwoord de noodige bescheidenheid betoond, zelfs vreezen wij, dat hii wel een enkele vraag onbeantwoord heeft gelaten. Laten wij dus resumeeren De minister denkt er niet aan een radicale wijziging in do Personeele Belasting te brengen, nu het wetsontwerp op de financieel© verhouding tusschen het rijk en do gemeenten is ingediend en daar bij wordt voorgesteld de personeele belas ting aan de gemeenten over te laten. Al leen is het misschien gewenscht een wijzi ging te brengen in de classificatie, wat ook voor dc gemeenten van nut kan zijn wan neer haar de belasting wordt overgelaten. De regeling ten gunste van de oud-gepen sioneerden geschiedt beter door middel van een stichting dan door verhooging van het pensioen over de gansche linie. Hij wil evenwel een betere toepassing van het stel sel overwegen. Aan afschaffing van de Grondbelasting denkt hij Diet. Die wordt geregeld verdis conteerd bij don aankoop evenals de water schapsbelasting enz. Wijziging in den ac cijns op het geslacht is van hem niet te verwachten na de verwerping van de motie-Van Rappard verleden jaar. Aan den heer Fleskens verklaarde hij, dat door gaans geen midden8tandsbank, doch de boerenleenbanken crediet verschaffen aan den landbouw. Slechte bij uitzondering wordt er een handelscrediet gegeven door een midenstandsbank, b.v. aan het West- land, doch regel wordt dit nooit. Naar aanleiding van de bezwaren van verschillende kanten geuit tegen de belas tinginning door middel van de posterijen, heeft de minister de desbetreffende post uit de begrooting gelicht en zal deze bij afzonderlijke suppletoir® begrooting weder indienen. Dan kan er ©ons rustig over de zaak worden gesproken. Daarop zijn de ingediende moties in stemming gekomen, doch alle drie, zoowel de beide van den communist als die van den heer K. ter Laan, verworpen. Vermel ding verdient, dat bij de stemmingen vele leden der Katholieke fractie tijdelijk in de koffiekamer verdwenen wat voor den heer Duys aanleiding was om ettelijke grapjes te verkoopen. De tijdelijk afwezigen wa ren vermoedelijk wel geporteerd voor de in de moties opgesloten gedachten, doch wildeD er hun stem niet aan geven, nu de voorstellers behoorden tot hun niet sym pathieke partijen. De Kamer is daarop overgegaan tot be handeling van de artikelen van de Begroo ting, en zij is er in geslaagd het gansche hoofdstuk af te handelen, zij het ook ten koste van het warme middagmaalhet was aJ weer halfacht, toen de enkele leden die tot het einde hadden volhard, huiswaarts keerden. We hebben o.a. bij den Dienst der Belastingen door de heeren Bakker (C.-H.), Oud (V.-D.) en J. ter Laan (S.D.A.P.) personeelsbelangen hooren bepleiten, welke de Minister beloofde, te zullen overwegen. Bij de afdeeling Domeinen hebben de heeren Drop (S.D.A P.) ©d Kersten (St. G. P.) een goed woord gedaan voor de mos selkweekers. die h.i. te zware pachtprijzen hebben te betaJen. Bij de afdeeling Eere- dienat, waarbij wij zes predikant-en en vier leeken in de Kamer zagen, ongerekend den oud-predikant dr. De Visser, die presideer dc, heeft de heer Lingbeek (H.G.S.) woord van protest doen hooren tegen oe bevoordeeling van de Katholieke kerk boven de Protestanteche wat de uitkeenn- gen uit de staatskas betreft, doch heeft minister De Geer hem duidelijk gemaakt, dat hij zich vergiste. De heer Zandt (S.G. P.) heeft nog geklaagd over de onvrijheid der kerk tegenover den staat, doch de mi- nisier heeft dit ontkend en er op gewezen dat d« verhouding van de kerk tegenover den staat zoo vrij mogelijk is. d« banden tusschen hen hebben in de eerste plaats elecht-s geschiedkundig belang. Wij meenen hiermee te kunnen volstaan. prof. vening meinesz. Slingerwaarnemingen op zee. Den 29en November is profe?9eor Veiling Meinesz te Washington aangekomen, na een groot aantal zwaartekrachtbepalingen aan boord van de onderzeeboot S 21 to hebben ten uitvoer gebracht.. De waarne mingen zijn over het algemeen zeer voor spoedig verloopen, al was het in de Carai- bische Zee niet zoo kalm als in de Golf van Mexico. Gedurende het laatste gedeelte der reis, van Guantanamo (Cuba) naar de Chesapeake Baai (Oostkust Ver St.) was het weder zelf zeer ongunstig, zoodat het werk veelal niet mogelijk was. In het be gin van November had professor Vening Meinesz het ongeluk zijn been te bezeeren; Da eenige dagen bleek, dat er wondinfectie was. Op een der begeleidende Eagle-boats was gelukkig een dokter, die de wond kon behandelen, maar de gelegenheid aan boord van de onderzeeboot was natuurlijk niet gunstig. Te Sint Thomas had hij gelegenheid wat rust te nemen. Hij heeft op de verdere reis de waarnemingen kunnen voortzetten oocn bij aankomst te Washington bleek afdóende behandeling noodzakelijk De Secretary of the Navy heeft daartoe gelegenheid gegeven in het Marinehospitaal te Washington, waar prof. Meinesz uitstekende verpleging genoot. Hij hoopte dit dan ook spoedig te kunnen verlaten en zou dan 4 December een lezing houden over de rei9 en de voorloopige uit komsten der waarnemingen. Tal van bewijzen van waardeering van zijn werk vallen hem van Amerikaansche zijde ten deel. Van de wetenschappelijke resultaten heeft men de beste verwachting. De terugreis zal worden ondernomen met de „Rijndam", die 15 Dec. van New York vertrekt; 25 of 26 Dec. kan prof Vening Meinesz dus weer in het vaderland zijn teruggekeerd. Naar het Engel^h van on WELL BINNS. Jules Legrand nam den man tegenover aern, wiens verleden en toekomst hij onbe perkt beheerschte, onderzoekend op. Man uring* gezicht was lijkkleurig, zijn oogen Schitterden koortsachtig, zijn lippen beef den, en het was duidelijk dat hij bijna aan tat einde van zijn krachten was En de *x-priester glimlachte tevreden, terwijl hij ópstond en den ander de kroes brandewijn Drink eens, mon ami. Mannering dronk begeerig; toen greep hij dampachtig den rand van de tafel om zich baande te houden en vroeg heesch: Is.is het kind inleven? Het leeft, monsieur. Dat antwoord nam Mannering's laatste hoop weg. Hij vie! terug in zijn stoel leunde "tel zijn elleboog op de tafel en bedekte zijn Icz:rht mei zijn handen Legrand haa'de zijn schouders op. *!l is een kind? Een heel kiein blaadje lan den grooten 'evenboom en Afrika is -en land waar de bladeren door een kleinen *'ndstoot loslaten en neervallen Legrand lachte veel betekenend toen hij woorden sprak en aan den blik die in ^annennff'c oneen kwam hij had het hoofd *eer opgeheven, zag hij dat zij begrepen waTen Maar hij zei niets en de Fran9ch- man ging voort: Er zijn zooveel manieren waarop een man sterven kan en een kind wei, be denk eens. monsieur! Mannering zat een poo3 doodstil, zóó lang, dat er een weifelende blik in Legrand's bruine oogen kwam. Toen nam de Engelsch man eindelijk het woord. Weet je waar het kind is? Legrand's twijfel verdween als sneeuw voor de zon. Er kwam een uitdrukking van voldoening in zijn oogen en hij stootte een korten lach uit. Zou ik zoo gesproken hebben als ik dat niet wist? Maar In een dorp, op drie dagreizen afstand hier van daan. waar de jongen werd achter- gelalen bij zijn voedster, toen de blonde Madeline stierf. Door Roger Mannering? Neen. mon ami. Die waa M dood en Madeline was stervend toen hun vriend, de Engelschman die die grafsteenen voor hem opgericht heeft het kind naar. Een Engelschman? viel Mannering hem heesch in de rede Dus die weet. De heele geschiedenis Uw broer heeft het hem alles verteld en ik denk dat hij hem er een eed op heeft laten doen dat hij het kind in zijn rechten zou herstellen Maar er zijn dingen die makkelijker te beloven dan uit te voeren zijn! Wat bedoel je? Het is heel eenvoudig. Tk ken uw erf recht niet. maar ik ben er zeker van dat het niet voldoende is om met een kind van drie jaar voor den dag te komen pn Ie zeggen dat dat de zoon van Sir Roger Mannering is. die officieel meer dan zes jaar dood is. Uw rechters zouden toch zeker naar papieren vragen? Natuurlijk. Je zou moeten kunnen be wijzen, dat het Roger's kind is; de huwe lijksakten overleggen om te kunnen vast stellen dat het kind wettig is, en al derge lijke dingen meer. En als die papieren eens niet voor den dag kwamen, mon ami? Dan zou dat meteen een einde aan de zaak: makenI antwoordde Mannering snel. Maar wil je daarmee zeggen dat die Engelschman, die het kind heeft verzorgd niet de papieren in zijn bezit heeft? Dat kan ik het beste weten I lachte de ander veelbeteekenend. Goeie Godl Heb jij ze, Legrand? riep Mannering opgewonden. Heb jij ze waar achtig? Zijn bleek gezicht werd donkerrood van vreugde in zijn oogen glansde een plot selinge hoopvolle verwachting. Hoe veel wil je er voor hebben? Je kunt net zooveel krijgen als je wilt. Wat vraag je er voor? Vijfduizend pond? De ander lachte minachtend. Mon sieur, u wilt me vijf duizend pond geven, terwijl u een inkomen hebt van elfduizend per jaar? Dat is alles wat u me wilt geven voor die papieren, die ik ieder oogenblik van al uw rechten berooven kunnen? Het is erg edelmoedig van umaar ik 'neem het niet aan Mannering was in het geheel niet uit het veld geslagen door die weigering Hij lachte uitbundig Geld zal geen hinderpaal tus schen ons zijn Maar ik moet die papuren zien en ik moet ook zeker weten, dat de jon gen in leven ie, en dan.... dan kunnen we praten. Legrand knikte. Dat is niet meer dan redelijk, monsieur. U zult de papieren zien. En het kindl Ouil U zult hem ook zien. binnen een week! Ik zal hem stelen, en als u onze overeenkomst onderteekend hebt, kunt u met hem doen, wat u wilt. Het was duidelijk wat de man bedoelde, en Mannering viel ontzet in zijn stoel terug. Een kindl Ik ikzou het niet kunnen Legrandl Het zou me mijn heele leven vervolgen. Maar als uw neefje in leven blijft. Dat weet ikl Dat weet ik wel! Maar ik zou het gods onmogelijk zelf kunnen. Er moet iets anders op gevonden worden. Be grijp je? Jij of een van je zwartjes. Legrand haalde de schouders op en lachte cynisch Mon ami. u hebt teveel gewe tensbezwaren voor een man, die willens en wetens zijn broer aan den vijand overlever de Een kind poel Een zuchtje wind kan het wegblazen. U hoeft u heusch niet van streek te maken over zoo'n kleinigheid. Maar die Engelschman, die voogdl Hij mag niet vermoeden dat.dat. Monsieur, ik ben geen dwaas. Er zijn genoeg manieren. Een kind kan buiten spe len en daar stervenHet kan door een slang gebeten worden of in het water val len of gestolen worden door inboorlingen. Mannering hief afwerend zijn handen omhoog. Tk hoef het niet te weten, het is vol doende dat dat. U bent te teergevoelig, mon ami, spotte Legrand. Teergevoelig' Goeie Godl We praten over een kind Legrand! Het maakt me gekt Ik wou dat je het nipt verteld had Ik geloof dat De ander viel hem haastig in de rede: Het ts maar een kleinigheid vergeleken bij het verlies van een titel en rijke bezittin gen, monsieurl Toen voegde hij er zachter aan too; Er staan nog meer dingen op het spel. Uw broer heeft een stuk achter gelaten waarin hij alles vertelt wat er daar ginds bij Karama gebeurd is Dat zou uw toekomst absoluut vernietigen. Ik ken de wereld Als dat verhaal bekend werd zou den uw vrienden u met den nek aankijken, hun deuren voor uw neus dichtgooien Het eenige dat u overblijven zou zou het vreem delingenlegioen zijn en dat is een hel op aarde. En er is nog iets anders, dat u niet vergeten mag voegde Legrand er koeltjes aan toe Uw mooie verloofde, made moiselle. die Mannering maakte zulk een heftig ge baar dat de ander zijn woorden plotseling afbrak, en er toen aan toevoegde: Mor gen zal ik maatregelen n«*men om de papie ren en het kind hier naar toe te lalen bren gen. Maar daar zullen we nu niet ver der over spreken. U moet mademoiselle uit leggen. dat we hier eeD paar dagen halt hou den, terwijl ik hande' drijf mei de inboor lingen. En als alles afgeloopen is. zeilen we onzen tocht naar M Buba voort, en u kunt met een gerust hart naar Engeland terug gaan en verder gelukkig leven! Hij schonk eerst Mannering en topn zich zelf een nieuwe beker brandewijn in, en schoof Mannenne de zijnen toe. Kom mijn vriend we zullen drinken op onze overeenkomst! Hii stood' aan met Mannerinz en dronk Mannering aarzelde even. ledigde daarop zijn beker tot op de bodem en wankelde blindelings het ver trek uit. (Wordt vervolgd1*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9