69ste JAARGANG ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 No. 21036 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOP» N'F'WS. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRI1S DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertent.cn uit Leiden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiÊn 35 Cts per regel Kleine Advert-ntiPn uisluitend bii vooruitbetaling Woensdag en Zaterdags 50 Cts. bij eeD maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens nostrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewiisnummet 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden Der 3 maanden 1 2 35 per week0 18 Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn per week ..018 Franco per post 2 35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van J. W. Dubbeiaar om vergunning tot het oprichten van een drukke rij ir het perceel Hoogewoerd No. 158a, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 897. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemd Terzoek met da bijlagen op do Secretarie ófr- zer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 22sten De cember e.k., des voormiddags te h a 1 f elf sren op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dit veT- soek in te brengen, terwijl zjj er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd njr zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 December 1928. 3108 HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden hengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij. die het havengeld over 1929 bij wijze van abonnement vooruit willen vol doen. zich daartoe, vanaf Maandag 10 December a.s., iederen Maandag. Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voor- rddags 10 tot 12 uur en des middags van lot 41/» uur. ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst (Waaggebouw), kunnen aanmelden Bij die aanmelding moeten, teneinde te hooge schatting te voorkomen, geldige aieetbrieven worden getoond. Indien echter een meetbrief reeds eerder is getoond, behoeft hij slechts dan te wor den overgelegd als in den loop van het jaar pene verandering aan hot vaartuig heeft plaats gehad, welke op het laadver mogen van invloed is. Voorts vestigen zij er de aandacht op, it het abonnementsgeld voor vaartuigen, welke zich bij den aanvang van het jaar in de gemeente bevinden, in de eerste helft 'an Januari 1929 moet zijn voldaan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden. 8 December 1928. 3107 OVER HET REALISME IN DE NEDER- LAND2CHE LETTERKUNDE NA 1870. In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden maandvergadering van de Maat schappij der Nederl. Letterkunde hield prof. dr, P. Valkhoff te Hilversum een voordracht iver bovenstaand onderwerp. Spr stelt zich voor in zijn voordracht eenige opmerkingen te maken over het rea lisme in onze letterkunde van 1870 tot 1890, sn daarbij, meer dan tot nu toe geschied s, de aandacht te vestigen op twee be- mgrijke wegbereiders: Marcellus Emants !n Jacques van Santen Kolff, en voorts den nvloed na te gaan. die door de groots uansche realisten, inzonderheid Zola, op 'nze literatuur is uitgeoefend. Het realisme van Balzac, Flaubert en an- 'cren is niet terstond als een blijde gave aanvaard. Daarvoor was de genegenheid Poor Dickens te groot. Dat blijkt o.a. uit een artikel van Jan ten Brink in De Nederland se Spectator van 1870, waarin hij de aubert der Education sentimentale, die 'olgens hem „de verschijnselen optee rt alsof hij aan het ziekbed van een vranke stond", plaatste tegenover Dickens, die ,.<le werkelijke wereld liefheeft om er oo schat van zijn humor over uit te stor- cn". Ook later, toen hij Zola de „letter kundige Hercules", zooals hij hem noemde, rachite te bewonderen, en een boek over 1,?m schreef, richtte Ten Brink zich nog elfcens met sympathie tot Dickens. Emants pont zich eveneens, in 1870 en '71. in 'ot tijdschrift Quatuor, een Dickens- en 'hackeray-bewondpraar, en noemt Flaubert "at en onzedelijk Het probleem* realisme idealisme? houdt reeds de geesten be- :iS In het gezelschap „Quatuor" wordt er D?er gedisputeerd, en Emants schrijft onder pseudoniem Alleh brieven over dit coprwf-rp waarin hij een verzoening be- e]t tusschen beide: Wee- idealist in de ;euzp van uw onderwerp, laat het streven k°02pr en schooner dat in de natuur w merkbaar is geweest, uw richtsnoer zijn. doch wees realist in de uilvoering van uw onderwerp. In 1872 valt Emants, in een onlstuimig stuk getiteld: Bergkristal, als een tweede Mullatuli, dogma en priesters aan. en ver- heerlijkst, als Goethe en Leconte de Lisle, de religie van schoonheid en wetenschap. Daaruit klinkt een toon, dien men later herhaaldelijk zal hooren bij Kloos en Van Deyssel, in hun verdediging van den schoon- heidskullus. Onder invloed van Zola's As- semmoir gaat Emants later de schildering van hel walging of afschuwwekkende in de literatuur verdedigen (Schoonheid, in De Ba nier van 1879) en in 1880 publiceert hij in Nederland een studie over Turgenjew, óók om tot de waardeering van Zola, Flau- bert en Daudet mede te werken. Het artikel Schoonheid en de scherpe voorrede van den bundel Een drietal Novellen zijn een apolo gie voor eigen kunst, voor het realisme van Een avontuur, dat door zijn mederedacteu ren van De Banier, uit vrees voor hun le zerskring, was afgewezen. Niet alleen in die kritische opstellen, doch ook in eigen kunst, loont Emants zich tusschen '70 en '80 een oorspronkelijk en krachtig kunste naar: in zijn boeiende reisverhalen, in zijn weergave van psychopathische gevallen (Fanny), waarin hij altijd een meester zou blijven, in de uitbeelding der ontgoocheling van zijn door zijn aanhangers teleurge- slelden Apollo- en waarheidaanbidder Ju lianus de Afvallige, in zijn dramatiseering der Lilith-mythe, warin hij den onontkoom- baren wellust symboliseert. De aanval van Charles Boissevain op Lilith was tegelijk een aanval op het veldwinnend naturalisme. Een geestverwant van Emants toonde zich zijn mederedacteur Jacques van Santen Kolff, die in verschillende uitstekende Ba nier-opstellen het realisme van Israels, de Marisscn, Mesdag enz. bewonderend ver dedigt. Hij toont de verwantschap aan van de Haagsche School met de zeventiende- eeuwers en de schilders van Barbizon, en constateert in 1877 mei vreugde dat Jacob Maris niet, als vorige schilders een ver haaltje illustreert, dat zijn mei9je met de pauweveer niets tc maken heeft met Pau- weveerke van Gremer. Van Santen Kolff zegt: „Een huwelijk tusschen de waarach tige schilderkunst en de letterkunde ware in Maris' oogen stellig een mésalliance" IJier wordt reeds de peinture pure bepleit, zooals later poésie pure en thans de cinéma pur. Ook was Van Santen Kolff toen reeds een uitnemend Wagner-kenner. Realisme wijst hij ook aan in diens opera's In 1882 ver trok van Santen Kolff naar Berlijn, waar hij in 1897 overleed. Daar onderhield hij ja renlang een correspondentie met Emile Zola, die hem zorgvuldig inlichtte over zijn be doelingen en plannen. De Zolaiana. die o.a. in De Portefeuille verschenen, getuigen van de buitengewone aandacht waarmede Kolff alle werken van Zola bestudeerde. Intusschen hadden, omstreeks 1880, Dau det en Zola hier vurige discipelen gekregen, naast felle bestrijders. In De Dietsche Wa rande verdedigde de jeugdige Van Deyssel „de Eer der Fransche Meester" en in ver scheiden opstellen van De Amsterdammer, die niet alle zijn opgenomen in zijn bun dels, roemde hij Daudet en Zola. In 1883 schrijft hij naar aanleiding van de Too- neclstukken van Zola, in een niet herdrukt artikel „Ons geslacht erkent slechts de fvzika, onze Dante moet dus mijnheer Zola zijn". Gérard Brom heeft in zijn mooi werk over Hollandsche Schilders en Schrijvers, niet tal van treffende voorbeelden, de ve-- wantschap geloond tqssche-n de Nieuwe Gidsers en de impressionistische schilders, Isaac Israels. Breitner. Witsen e.a., doch de vernieuwing van ons proza is. volgens spreker in de eerste plaats te danken aan het voorbeeld der Fransche realistische* meesters Daudet, Zola. Goncourt. Het proza dat Netscher in 1884 in het tijdschrift Nederland 9chreef en dat door Van Deyssel als „impressionistisch" werd geprezen, is zuiver Zolaïstisch Ook in Van Deyssels Een Liefde is overeenkomst te bespeuren met Daudet en Zola. Een merkwaardig voor beeld van stijl- en taalvermenging, onder invloed van de Fransche realisten en Hol landsche jongere kritici, toont Emants. die in de voorstelling van menschen en dingen véél directer wordt, veel meer beschrijft vanuit zijn personen zelf. Wat de realisten eveneens aan de Ne- derlandsche schrijvers gegeven hebben, is de durf waar te zijn ook in de schildering van sexueele toestanden. Anderen werden aangetrokken door de menschelijkheid en het medelijden bij de Franschen: Johan de Meestpr voelde door Zola gevoed te zijn „deterministisch „béte humaine" gevoel van alles-vergoelijkende deernis". Robbers noemde de Franschen, met de Russen, de meest menschelijke schrijvers Van Gronin gen, Hartog, Hevermans, later Querido. richtten, door middel van hun realistische schildering van de sociale ellende, een aan klacht tegen de kapitalistische maatschap pij pd de burgerlijke moraal. Tusschen 1885 en 1890 ontslaan een aan tal romans die allen min of meer onder de prikkel van het Fransche of Russische re alisme zijn tot stand gekomen. De hóofd- figuren erin zijn zwakken, neurasthenie!, erfelijk belasten, die ondergaan, vernietigd door zichzelf of door een verderfelijke mi lieu, o.a. Juffrouw Lina van Emants Een Passie van Vosmeer de Spie (Maurits Wa genvoort), Eline Vere van Couperus Uit werken zijn geen slaafsche navolgeling^n van buitenlandsche realisme, ze hemvn een eigen persoonlijk karakter, doch wél voelt men er in den adem van de Fransche mees ters, van Zola vooral, van wien Couperus eenmaal. Thérese Raquin herlezend ge tuigde* Hij was de groote, loyale litteraire leermeester onzer generatie van proza-schrij- vors DE BIOSCOPEN. Het Tiianen-theater brengt deze week als de grootste attractie de film van de Nobile- expeditie naar de Noordpool, welke in het begin van dit jaar de gehcele wereld een maandlang in angstige spanning gehouden heeft Bij het zien van deze interessante rolprent wordt weer de herinnering verle vendigd aan de droevige geschiedenis van het trotsche luchtschip „Italia", dat na lang durige voorbereidingen en herhaalde proef vluchten op 25 Mei vanuit Kingsbay naar het poolgebied vertrok om niet weer terug te koeren. En we zien hoe van alle kanten de hulp komt opdagen. We maken den kamp mee van de „Cilta di Milano", de „Bra- ganza" en de „Hobby" legen de onafzien bare ijsvelden in het hooge Noorden, die zich als een ondoordringbare muur stellen tusschen de dappere redders en de schip breukelingen, die in de felste ontberingen de komst van hun bevrijders verbeiden We zien hoe de Italiaansche aviateur Maddalena de mannen in de befaamde roode tent door middel van een parachute van voedsel voor ziet en hoe te langen leste de Zweed Lund- borg hen veilig aan boord van de „Citta di Milano" brengt. We zien ook onzen dap peren landgenoot Sjef van Dongen aan het werk bij zijn opspormgspogingen met kapi tein Sora. En ten slotte zijn wij getuige van den weinig triumfantelijken terugkeer van generaal Nobile in de bewoonde wereld, waar hij met koude gereserveerdheid wordt ontvangen. En ten slotte maken we nog kennis met den leider der Russische hulpexpeditie, prof. Samoloiwilz, die met de „Krassin" een groot aandeel in het reddingswerk had. We zijn getuige van de laatste start van Amundsen met de „Latham 47" voor de vlucht naar.den dood. 't Is een mooi werk, deze Noordpoolfilm en wij kunnen een bezoek dan ook warm aanbevelen. Na de pauze vieren Dolores Coslello en Louise Dresser haar triumfen in „De circus koningin". een mooie film uit het circus- lcven, die het aankijken overwaard is. Op het tooneel voert Florchen Flor een vierial min of meer excentrieke dansnum- mers uit Het voorprogramma bevat een uit gebreid journaal en een komische film „Hij, zij en de Pullman". Twee films van goede kwaliteit prijken er deze week op het programma van het Luxoi- thea'.er, terwijl dc sprekende hond op het tooneel voor een aardige afwisseling zorg draagt. In „De dertiende gezworene" zien wij de wroeging van den man, die uit zelf verdediging een moord heeft gepleegd, en niet den moed heeft dit te bekennen wan neer zijn vriend hiervan wordt beschuldigd. Slechts aan het einde der rechtszitting, als de onschuldige ter dood is veroordeeld, komt hij tot bezinning en vindt hij de kracht zijn daad te bekennen, gesterkt als hij daarbij wordt door zijn liefde voor de vrouw van den ander, die hij niet kan zien lijden. Welke moeite het kost om dan de justitie van zijn schuld te overtuigen, vooral door dat de bedienden de bewijsstukken hebben verborgen, en welke trucs «daarbij moeten worden gebezigd, zullen wij hier niet gaan onthullen. Laat ons slechts volstaan met de verklaring, dat dit filmwerk inderdaad zeer spannend is en lot het laatste moment weet te boeien! In „Bij opbod verkocht" vertolkt Billie Dove op schitterende wijze de hoofdrol van het meisje, dat eens rijk was en geëerd, maar door de schurkenstreken van een slavenhandelaar tot slavin wordt gedegra deerd en dan in het openbaar bij opbod wordt verkocht. Edoch: op het laatste mo ment komt er hulp en wel van de zijde van den onbekenden jongeman, die zich korten tijd te voren in het oude Louisiana, waar het drama zich afspeelt, had gevestigd, en door zijn buitengewone schermcapaciteiten de aandacht van velen had gelrokken; óók van het meisje, dat hij eens een goeden dienst had verleend zonder dat zij zich daar voor hijzonder dankbaar had getoond. Even snel als het drama was begonnen komt ook het einde en wel in dien zin, dat het meisje haar vrijheid terugkrijgt van den man dien zij steeds minderwaardig heeft eenrht. doch die thans iemand hliikf te zijn die hi'st naar deze streken is gekomen om haar te zoeken overtuigd als hij is dat haar lijf eigenschap slechts op bedrog berust. In de laatste acte volgt dan de ontknooping. De slavenhandelaar wordt door hem gedwongen de waarheid te zeggen in tegenwoordigheid van tal van anderen, die tot de notabelen der stad behooren. en het verhaal eindigt met een liefdesverklaring! Deze film wordt over het algemeen uitstekend gespeeld en munt uit door Iraaie heelden en groote spanning. Gelijk gezegd treedt verder op- de sprekende hond. en ook hiervoor bestond zonder twijfel belangstelling. De door bet dier voortgebrachte geluiden waren duidelijk verstaanbaar en oogstten dikwijls een ap plausje Dat de jongedame, die bij den hond zit.en den bek vasthoudt, op handige wijze de klanken weet te vormen, hetgeen dan op praten gelijkt, behoeft hier zeker niet meer te worden ver'-'^rd. Ruddy Roosevelt vergast deze week be zoekers van het Garino-Tjiezver in zijn film „Te midden van gevaren", een uur van spanning en sensatie. Andere cowboys ver tolken de bijrollen van dit sensaliontele en komische stuk. dat niet onaardig wordt ge speeld Sensatie-liefhebbers kunnen wij dan ook, al was het maar enkel om deze film, een bezoek ahn het Casino-theater aanbe velen Het journaal en een goedev 2-acter gaan deze rolprent vooraf Do bekende Duilsche filmactrice Mady Christians vraagt na de pauze de aandacht van de bezoekers in „Juffrouw, pas op je hondje". Wij zien haar in de eerste acte als de rijke dame. die zich de weelde kan pcrmitlecren 's zomers aan de Rivièra te verblijven. Dit is echter van korlen duur; de bank geeft geen crediet meer. Het eenige wat er nog voor haar overschiet is taxi- chauffeuse te worden, hetgeen zij met intri geeren weot te bereiken, zij het ook op zon derlinge wijze. Het is film. dus komen wij over die kleine onwaarschijnlijkheden heen. Nu begint voor haar een prettig leven. Mannenkleeren staan haar goed en dus lijkt het een aardig kornuitje voor haar „col lega's" De onthulling volgt pas aan het einde der film die zeer verrassend is en waar over wij dan ook het stilzwijgen zullen be waren Het viel ons op. dat de beelden zoo veel helderder dan anders op het witte doek- verschenen Bij informatie bleek dit z'n oorzaak te vinden in een nieuw projectie- toestel. dat de directie deze week aan schafte. Een aanmerkelijke verbetering, welke de films, welke vertoond worden, alle recht doet wedervaren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraalexamen geschiedenis de heer J. H P Colpa (Leiden), taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer J. D de Roock (Den Haag); het doc toraalexamen geneeskunde de heeren C H. de Leeuw (Den Haag) en W M B. Bok (Den Haag): voor het prop.examen theolo gie, de heeren A J de Bruyn (Den Haag) en W. F. Zuurdeeg (Rotterdam). In Februari 1929 zal prof. M. Planck uit Berlijn, hier ter stede een voordracht houden over* Zwanzig Jahre «Arbeit am physikalischen Weltbildel Twintig jaar geleden, in December 1908. heeft dezelfde hoogleeraar zijn bekende studie „Die Einheit der physikalischen Weltbilders" voorgedragen Nadien is er een ongedachte ontwikkeling gewepst van de op Planck's ontdekking berustende theo rie der Avanla. De aangekondigde reden welke op initia tief van het Lorentz-fonds wordt gehouden is in hooge mate belangwekkend. Op 15 December hoopt de heer H. F. H Sündermann, kassier-boekhouder bij hei Openbaar Slachthuis alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren aan voornoemde inrichting als boekhouder in dienst trad. Te Utrecht slaagden voor het diploma B Esperanto, de dames A M. G. Dusee (Zr. Dorothee) en F. B M. v. d. Waren- burg (Zt. Francisca) alhier. Mr. G. P. Jansen alhier, is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië, als rech terlijk ambtenaar. Voor het diploma Steno-Typiste van de Ver. v. Dir. van Pont-Scho'.en slaagde: mej. C. M. van Blom, alhier. Idem voor Machine- schrijven: mej. G. H. Parijs, alhier. Ziende hoe vele uniformen, na vertrek uit Leiden, gedoemd zijn op een oud-klee- renzolder een roemloos einde tg vinden, heeft het be-stuur van de studentenveree niging „Pro Patria" besloten eeD kleeder magazijn op te richten om de leden in de aanschaffingskosten van eeD uniform tege moet te kunnen komen. Sinterklaas was nog een paar dagen in de Sleutelstad gebleven, teneinde den Lpidschen Groningers nog mei epn bezoek te kunnen vereeren Dit bezoek hepit giste» avond in de Harmonie-zalen plaatsge vonden: eerst voor de kleinen, later voor de grooten. Het is een echt gezellig, intiem avondje gpworden! BINNENLAND. Be Tweede Kamer heeft gisteravond de begrooting voor Onderwijs, Knnsten en Weienschappen afgehandeld. (Uit het Par lement. 3de Blad). De minister van Waterstaat heelt gisteren de commissie voor het verkeer geïnstalleerd. (Binnenland, 2de Blad). Be kwes'ie van het stemmen bij vol macht. (Binnenland, 2de Blad). Jack Warner, de trainer va- Portsmouth, schrijft over de training van een voetbal elftal. (Sport. 4de Blad). De procuratiehouder Van O. van De Haai* Handel-Mij. opnienw gearresteerd. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Weer een mislnkte bijeenkomst van een Volkenbondscommissie. (Buiten! 1ste Blad) Het Kellogg-pact in den Amerik. Senaat. (Buitenl1ste Blad). Een tweede Oceaanvtncht van da „Grai Zeppelin" aangekondigd. (Buitenl. Gem., 4de Blad). Men verzoekt ons mede te deelen, dat de uitvoeringen van „Litterus Sacrum" heden en de volgende week Zaterdag om haliachi en a.s. woensdag om 8 uur aars- vangen. Het is het bestuur van de Leidscha al- deehiig van eet instituut voor Arueidsnnt. mkke.i.ig ge.ukl de komende dagen aan da trouwe bezoekers van de bijeenkomsten iets extra's aan te bieden. Kerst komt de redacteur van „Het Volk", de Keer J. A. Mattbijsen verteken van er varingen in Italië opgedaan en van het las- cisme, daarna volgt in samenwerking met de Leidscbe a.deedag van de Ned. arbwdirrs- rtisvereeniging een ies in pjy.ica. Evenwel een heel bijzondere. De heer H. Th. v. d. Starro alhier heeit zich n.l. bereid ver klaard te spreken ovar lage temperaturen e.i zal daarby verscni„ende proeven demon- streereD met vloeibare lucht. In de derde plaats zal op een avond gesproken worden over „De toekomst van het negerras" door een neger zeil. De heer Einaar, geboren te Paramaribo en nu siudeerende aan onze uni versiteit, heelt toegezegd een oöjeciieve oe- schouwing te houden over genoemd onder werp Hy zal na een verge.ijkmg tusscnen Alrikaamche en Amerikaansche negers zich meer in het bijzonder met de laatste bezig houden. Voor bijzonderheden omtrent plaats en tijd verwijzen wij naar de advertentiën. Op de Breestraat bij het Postkantoor is gisteren een rijwiel onbeheerd gevonden. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 9 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem., vooroi. halfelf, ds. L. Bcnga. iLg.ise Wallonne. maun a due heures et derrne, Air. G. £urgei, pa&ieur a Deift. Lvang. Luiü. Gem.; Voorin. haifeil, ds. P. Neiucck van Amsterdam. Gcref. Kerk in tl. V. (Prediker): Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. K. van den Berg, van Amsterdam. Ver. vau Vnjz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. haifeli, ds F. VV. J. van den Kie- boom van Bergen. lieinonsLi Keik: Voorin, halfelf, ds. W. J. Wegcrif van Utrecht. Vrijz. Jeugdkerk (Nutszaal): Nam. hall- acht, mej dr. D. Groenevold, van Rotter dam. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned Herv Kerk tJuliauasuaat) Voorm. halftien ds. J. C. L Brouwer, (Bed H. doop en Voorber. Q. A nam. halfzeven ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwaluu)Nam halfzeven ds. Johs. Ötehouwer Ned Herv. Kerk (Oudshoornsi boweg) Voorm. 10 uur, dr. J P. Lanuegieter Kvangebsatiegebuuw Hooftftiaat)Vm. halftien en oem haifzeveD de heer Klaas- Ren van Dordiecht. Goref. Kerk (Hoofrstraat)Voorm 10 uur en nam. 6 uur ds F. A. v. d. Heyden van Wassenaar/

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1