AGENDA. British Holland Coal Co. 1. W. CAHEN WALES ANTHRAC1ET ÏTtTI ttïöj TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. Graanbeurs' Thee-avond voor bezoekers Jeugddiensten Ned. Herv. Kerk. 8 uur nam. Leidsche Schouwburg- „Litteris Sacrum".. „Het wederzijds huwelijksbedrog". 8 u. n m. L'Union (Sleenstraat): Eerste Leidsche Klucht- en Revue-Gezelschap. 12de Uit voering. 8 uur. Zondag. Volksgebouw Poppenkastvoorstellingen te 2 uur en hallzeven nam. Dagelijks. „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voor- stellingr-u te 8 uur VVoeiu-dag en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie matinée. „Luxor theater", Stationsweg Bioscoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur '«Woensdags en 'sZaterdags matinée te 2 uur. „Tnanon Theater", Breestraat Bioscoop- en Variclê voorstellingen Dagelijks te 8 uur. s Woensdags en Zaterdags lainiliematinee. MUSEA. Stedelijk Mnseum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, L)e- comber. Januari pn Februari van 103 uur Zondags vanaf halfeen Enlrée Zondags kos teloos; Maandags f 0 25 overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 2^. Geopend vaD 103 uur, Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags LO/25, andere dagen f.0.10. Rondgang onder leiding: Zaterdag 8 De cember te 2 uur (Ned Afd.) Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 130—4 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 67— 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10—4 uur Enlrée's Maandags f. 0.25; overigo dagen f 0 10. Museum van Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.30—5 Zate; dags 8 3012 Kosteloos Pientenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarinm, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenhurg, 73 Allo werkdagen van 1 April30 Sept 9—6 uur; 1 October 31 Maarl 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Deo waargenomen door de apothe ken van de H H G II Blanken. Hoogew. 171. Tel 502 en D. J. v. Driesum. Mare 76, Telef 406 RECLAME. Agent voor Leiden en Omstreken Kantoor en Magazijn 2986 Van der Werfstraat 4 (nabij de Mare) Telefoon No. 2697 (bij geen gehoor 68) Chamberlain gaf. eveneens doelende op de a.s. behandeling door den Senaat, te ken nen. dat. al* het verdrag de goedkeuring zou verwerven van de afgevaardigden der Ver eenigde Staten, geen regeering zoo gereede- lijk en zoo van ganscher harte haar ratifi catie zou verleenen aan een instrument, dal van een Amerikaansch initiatief uitging als de Britsche regeering. Over de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten zeide Chamberlain, dat deze alleen beschermd wordt door een goe den wil en het gezonde verstand dergenen, die zn slechts verdeelt cm ze te vereenigen. Het is ni°t slechts de grens tusschen Ca nada en de Vereenigde Staten, het is do grens tusschen het Britsche rijk en de Ver eenigde Staten Wat opgesloten ligt in die onbewaakt* grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten geldt ook voor de onbe waakte eren? tusschen de Vereenigde Staten en het Britsche rijk De Britsche regeering heeft, na het pact te hebben geteekend, ten volle beseft wat het befeekent voor het voeren der buiten- landsche politiek en de verplichting die het oplegt om te trachten alle internationale ge schillen door vreedzame middelen op te lossen. Hei pact zoo betoogde Chamberlain ten slotte, legt ook een nieuwe verplichting op aan de publicisten der verschillende landen, n 1. te werken voor den vrede, langzaam te zijn met hel wekken van achterdocht of het koesteren van achterdocht Hun rol om het vredespact doeltreffend te maken is op zijn minst even belangrijk veranlwoordelijk en eervol els die dergenen die rechtstreeks met het leiden der openbare aangelegenheden belast zijn. BELGIE. De amnestie-we! aangenomen. Daar de socicliten blanco stemden, heeft de Kamer met 93 stemmen tegen 3 en 58 onthoudingen het wetsontwerp over de am nestie, zoials het door de regeering gewijzigd was, aangenomen. DUITSCHLAND. De handelsbesprekingen met Polen. Het conflict in de textielindustrie. Dr flermes. cle leider van de Duitsche deleuMtie bii de ♦-conomiscbe onderhande lingen mPt Polen vertoeft weder sinds en kele dagen te Warschau, waax hij de nieuwe voorstellen van de Duitsche regee ring ter kennis van de Poolsche onderhan delaars beeft gebracht. Naar verluidt, zou er thans uitzicht zijn dat men het eens wordt Duitschland zou de verplichting op zich hebben genomen voor het afnemen van een aantal varkens dat volgens de beweringen van Poolsche zijde groot genoeg is om tot het sluiten van een handelsverdrag over te gaan, en dat tevens het maximum is dat het Pools, he syndicaat op het oogenblik zal leveren. Voorts zou Duitschland zich bereid hebben verklaard jaarlijks voor on geveer 150 tot 175 millioen mark aan kolen en ijzer van Polen te betrekken. De kamer van arbitrage in het looncon- flict bij de Oost-Saksische textielindustrie heeft uitspraak gedaan. Zij houdt een loonsverhooging van 5 pCt. in. De partijen moeten zich voor 13 Dec. over de al of niet aanvaarding uitspreken. FRANKRIJK. De zending Naar aanlei ding der „Gazette dn Franc" Staking geëindigd. De Kabinetsraad heeft den definitieven tekst vastgesteld van de begrotingsartike len betreffende de zending. De memorie van toelichting, welke de artikelen be geleidt weidt uit over den achteruitgang van den Franschen invloed in de wereld ten gevolgp van de verdwijning der missie» en haar vervanging door buitenlanders; zij geeft de argumenten weer. afkomstig van 40 hoogleeraren, waarin de noodzakelijk heid van een aanvulling der missies betoogd wordt en herinnert er aan, dat er voor de wereldlijke werking der godsdienstige mis sies voortdurend sub?!d:cs zijn verleend door all eregeeringen sedert de oprichting van de Republiek. De nieuwe artikelen, elf in getal, voorzien de teruggave aan negen congregaties, in hun geheel of slechts voor een gedeelte, van de goederen, die tot de liquidatie behooren van de congregates, welker voortzetting zij zijn, voor het onderhoud van gestichten voor de opleiding van zen delingen. voor ziekenhuizen en het houden van retraites De artikelen voorzien een toezicht door de Overheid, bepalen het aantal toegelaten pestichlen en dat van het personeel en schrijven do modaliteiten van de uit te oefenen controle voor. Het laatste artikel betreft de toewijzing aan de „asso ciations dioeésanes" van het nog beschik bare liquidatie-overschot van de clerical© goederen, die aan de vroegere godsdienst- stichtingen hebben toebehoord. M De socialistische afgevaardigde Chastanet heeft op den brief van Poincaré inzake de Gazette du Franc geantwoord. Chastanet herhaalt daarin den naam van den onderstaatssecretaris voor lichamelijke opvoeding, Paté, terwijl hij toespelingen maakt op een voormalig minister-president, die van niet minder dan 33 banken en maatschappijen voorzitter of iid van den raad van toezicht was. Chastanet noemt in zijn brief den minis ter van koloniën Maginot, den staatssecre taris voor schoone kunsten Francois Poncct en den begrootingsrapporteur in den Senaat, senator Dumont die uit de vennootschappen zijn getreden, waarvan zij vroever lid waren. Hij zegt verder, dat de voorzitter van den Senaat. Doumer bij maatschappijen op het gebied van electriciteit. mijnen en metaal industrie betrokken is, geweest. Ten slotte verklaaTt Chastanet, dat hij zeer gaarne nog meer namen zou noemen, maar hij vroeg zich af, waartoe dit zou dienen Het kwam er alleen op aan. de on aangename stemming in het parlement en in het g»heele land ten spoedigste te doen verdwijnen, en daartoe zou voldoende zijn, dat de minister-president in hpt parlement een wel zou indienen, waarbij het formeel aan parlementsleden en ministers wordt verboden op een of andere wijze aan maat schappijen deel te nemen. De staking te Havre is geëindigd met een vergelijk. ENGELAND. De ziekte van den koning Uit Lager- en Hoogerhnis Een bulletin van gisteravond 8.20 uur zegt, dat de algemeene toestand van deai Ko ning dezelfde bl\jft als gemeld in het ochtend- bulletin. De ontsteking is nu meer bejoald gelocaliseerd onder aan de rechterzijde van de borst, hetgeen in overeenstemming i3 met de ontwikkeling van de ziekte in de laatste dagen. Het bulletin was door 4 dokters on derteekend. In het Lagerhuis vroeg het lid der Arbei derspartij Kenworthy, oi de EngeLsche re- getring voornemens waa het Protocol van Genève te ratificeeren dat het gebruik van gifgassen in den oorlog verbiedt; dit naar aanleiding van het feit, dat het Protoool reeds door Frankrijk, Italië, Rusland, Duitschland en ongeveer dertig andere staten geratifi ceerd is. Locker Lampson antwoordde, dat het gif- gasprotocot tot nog toe slechts door zes na tie., gera.iiiceerd is, waaronder zich Dui.sch- land niet bevindt. Zoaals Chamberlain reeds op 18 Juli in het Lagerhuis mededeelde, is de Britsche regeering niet bereid het protocol to ratificeeren, zoolang niet alle andere on derteekenaars daartoe bereid zijn. Maandag zal in het Hoogerhuis door La- bou- een debat worden ingeleid over de ont ruiming van het bezette gebied als gevolg van Chamberlain's rede. ZWITSERLAND. De oorlogsbegrooting. De Zwitsersche Tweede Kamer heeft de militaire begrooting voor 1929 behandeld, waarbij rich een principieel debat ontspon naar aanleiding van de verhooging van het eunacijler der begTooting, dat voor 1929 ruim 86 millioen francs bedraagt, ofschoon het parlement twee jaar geleden ui.drukae.ijk den wensch had aangenomen, dat de mihtaue begrooting nooit meer het cijfer van 85 mil- lioe. zou overschrijden. De socia.isten en communisten verzetten zich scherp legen de ze verhooging en vonden ditmaal ook steun bij de Roomsch-Katnoueke en rad.cale afge- vaaraigden van het kanton Genève. De Zwitsersche mii.Lter van deiensie ver ontschuldigde de budgetverhooging met een fceroep op de nieuw in werking getreden bczolaigingswet die extra uitgaven tot een bedrag van Ir. ÊOO.OOJ noodig maakte. Lo.en. dien was hel noodzakelijk in 1929 weder eens herhalingsoefeningen voor de landweer te houden. De argumenten van den minister van de fensie konden echter de oppositie niet over tuigen, die daarna voorste.de de herhalings- oelemngen voor 1929 te schrappen. Bij de stemming over dit voorstel bleek echter dat de groote meerderheid der Roomsch-katbolieke en vrijzinnige kamer fracties niet meeging met de Geneefsche af gevaardigden, die tegen de budget verhoo ging geprotesteerd hadden. S.echts enkele Roomsen-katholieken en vrijzinnigen etsmdan met de soc.a.isten en communisten tegan de herhalingsoefeningen. Deze werden goedgekeurd met 100 tegen 69 stemmen. Hierna werd na nog eenig debat de begroo- ting vrijwel ongewijzigd aangenomen, zooa.s dé regeering had voorgesteld, tot een bedrag van ruim 86 millioen, dus ruim 1 millioen francs hooger dan het bedrag dat het parle ment in 1926 als maximumgrens had vast gesteld. De Roomsch-ka.ho iake afgevaardigde van Genève heeft daarna een motie ingediend waarbij hét parlement werd uitgenoodigd nog maals bij de regeering er op aan te dringen dat voortaan het budgetbedrag van 85 milli oen niet mc-er overschreden wordt. Deze motie zal eerst later in behandeling komen. OOSTENRIJK. De ambtenaarssalarissen. In de met spanning verwachte zitting der begrootingscommissie van den Oostenrijk- schen Nation alen Raad is na een langdu rig cn ten deele stormachtig debat het re- geeringsvoovstel nopens de extra-uitkec- ring aan de Bondeambtenaren ongewijz,g<l aangenomen. De definitieve beslissing over het voor stel berust thans bij de openbare zitting van den Nationalen Raad, die beden of anders morgen zijn standpunt zal bepalen. Intusschen worden nog tusschen de poli tieke partijen en de vertegenwoordigers der ambtenaren onderhandelingen gevoerd. ZUID-SLAVIE. Dreigende retreeringscrisis. Naar ui't Belgrado wordt gemeld, zjjn in het Joego-Siavisohe kabinet ernstige me> ningsver3chillen ontstaan tusschen den lei der van de tot de regeeringscoalitie Beboe rende groep Davidowitsj en den miniater-pre- kident Koroselsj over de benoeming van een hooggeplaatst ambtenaar in Kroatië Gisterenmiddag zou een tut.ngewone mi nisterraad worden gehouden. In politieke kringen te Belgrado acht inen het mogelijk, dat de democratische ministers uit het kabinet zullen treden, zoodati dan een kabinetscrisis zou ontstaan. De tegenwoordi ge regeering, dia einde Juli aan het bewind kwam. berust op een coalitie van de Servische radicalen, de democraten, de mohammedanen en de Sloveensche volkspartij, tot welke laat ste partij ministerpresident Korosetsj be hoort. De oppositie wordt gevormd, door de Kroatische boerenpartij, die sedert het overlijden van Stephan Raditsj dr. Matajek tot leider heeft en de onafhankelijke demo craten onder leiding van Pribitsjewitsj. TURKIJE. De halve maan oaat verdwijnen. Moe3tafa Kemal heeft nu definitief beslo ten om ook het symbool van bet oude Tur kije op te ruimen. De halvo maan zal uit do Turksohe vlag verdwijnen. AFGHANISTAN. De opstand breidt zich nlt. Volgens te Londen ontvangen berich.en neemt de opstand in Afghanistan ee® ernstig karakter aan. Ir, Kaboel zjjn de Europeesche levensmid delen reeds schaarsch gewoiden. Het is den opstandelingen gelukt de stad geheel van allo verkeer af te snijden. Vele hoogere amb tenaren hebben met hun gezinnen Kaboel overlaten. De opstandelingen hebben het plan om het geheele verkeer tus-ch:n A'ghanistan en Brit8ch-Indië onmogelijk te maken. ZUID-AFRIKA. Nederlaag der regeering. Bg een tusschentijdsche verkiering te Ven- serdorp voor den provincialen raad van Trans vaal heeft de eandidaat van de Zuid-Afrikaan- sclie partpj den zetel veroverd met een meer derheid van 108 stemmen op den Nationalist, wiens meerderheid bii de jongste verkiezing 48 bedroeg. VEREENIGDE STATEN. De kosten der drankwet. De commissaris van toezicht op de na leving der drankwet heeft gisteren voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden rapport uitgebracht over het werk van zijn inspecteurs in het vorig jaar Hij zeide dat er vooruitgang in de naleving der wet te besppuren wa9 geweest maar dat het smok kelen nog steeds op groote schaal plaats vond en door gebrek aan inspecteurs niet af doende bestreden kan worden Op een vraag of hij kans zag de strikte naleving der wet door Ie zet'en antwoordde hij: Ja maar dan zouden de onkosten (5(1 mil- lioen dollars worden. Op hel oogenblik be dragen de kosten nog niet geheel de helft DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. LONDEN, 7 Dec. (V.D.) Uit Geneve wordt gemeld, dat de Volkenbond de grootste zui nigheid betracht. De secretaris-generaal heelt last gegeven, dat bij de zitting van den Raad alle onnoodige uitgaven moeten worden vermeden. De staf van den Volken bond. die naar Lugano zal gaan, zal zoo klein mogelijk zijn. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. LONDEN, 7 Dec. (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" ver klaart, dat men in diplomatieke en turidische kringen van meening is, dat Duitschland niet gedwongen kan worden als prijs voor een vroegere ontruiming van het Rijnland groote bedragen op rekening van de schade vergoeding te betalen, dan onder normale omstandigheden tot het einde van de bezet ting op 10 Januari 1935 bepaald was. Op zijn hoogst kunnen de geallieerden voor een vroegere ontruiming van het Rijnland een vooruitbetaling van de annuiteiten lot dien dag op een of andere wijze eischen, zoodra de commissie van deskundigen de detinitieve schuld heeft vastgesteld. In andere kringen, aldus de medewerker van het blad. is men van meening, dat de toepassing van art. 431 van het Verdrag van Versailles met betrekking tol een vroegere ontruiming van het bezette gebied, moet ge schieden met terugwerkende kracht lot den dag, waarop Duitschland is toegetreden tot den Volkenbond. Dit zou in overeenstem ming zijn met den brief van Clemencau aan de Duitsche vrtdesdelegatie van 16 Juni 1919 en de gemeenschappelijke ver klaring van de drie leidende geallieerde staatslieden op den daarop volgenden dag. De juristen onder de toenmalige Britsche regeering van Lloyd George waren destijds van meening. dat de toelating van Duitsch land tot den Volkenbond het bewijs zou zijn dat dit land „voldoende waarborgen inzake de schadevergoeding, cn de veiligheid heeft gegeven". AFTREDEN VAN DEN BRITSCHEN GEZANT TE WASHINGTON? vertegenwoordigers van de aandeelhouders van den Anatolischen spoorweg, die onge. veer vijf jaar geduurd hebben, is naar uit Konslan l npel het konpen van den spoor weg door Turkije een feit geworden Alle eigendommen van de spoorwegmaatschappij gaan aan de Turksche regeering over De overeenkomst moet nog door het Turksche kabinet en de Nationale Vergadering wor den goedgekeurd. EGYPTISCH BLAD VEREODEN. KAIRO, 7 Doe. (Reuter). De reivurinj heett hot to Alexandria verschijnende blad „Wadinnil" opgeheven wegens het publi- ceeren van artikelen, welke worden be schouwd als een aanslag op de waardigheid des konings. ALBERT THOMAS TE TOKIO. TOKIO. 7 Dec. (V D.) De directeur van het Internationaal Arbeidsbureau Albert Thomas is gisteravond te Tokio aangekomen Ilij zal te Kobe en Tokio officeel worden ont vangen. De communistische bladen doen heftige aanvallen op Albert Thomas, die zij een vijand van de proletariërs noemen. DE RELLETJES IN COLUMBIA. NEW-VORK, 7 Dec. (Ned. Tel. Ag.). Uit Bogota (Columbia) wordt nader gemeld over den opstand der stakers, dal behalve in de provincie Santa Maria, er in de overige deelen van bet land volkomen rusi hcerscht. Er zijn troepen gezonden naar Carihagcne, Barranquilla. Bucaramanga en Mcdellin. De regeering liet mededeelen. dat de stakingsleiders het vertrek van treinen met bananen van de opslagplaatsen verhin derd hebben. Zij laten de arbeiders, die weigeren zich bij dc beweging aan te slui ten, gevangen nemen. BOGOTA, 7 Dec. (Reuter). Uit Sevilla (N. Columbia) wordt gemeld dat de sta kers der bananen-plantages een aanval hebben gedaan op een troep soldaten, die zij ontwapenden en waarvan zij er ver scheidene verwondden. In de provincie Santa Marta is de staat van beleg afge kondigd en generaal Vergas is tot burger lijk en militair gouverneur benoemd. LONDEN, 7 Dec. (V.D.) Naar de „Daily Express" vernoemt, wordt binnenkort hel aftreden van den Britschcn ambassadeur in de Vereenigde Slaton Sir Howard verwacht. Sir Howard is Gó jaar oud. DE PARTIJRAAD VAN HET CENTRUM BIJEEN. KEULEN, 7 Dec. (V.D.) De Partijraad van het Centrum is htdonmorgen bijeengekomen. De zitting zal den geheelen dag duren. Het voornaamste punt van bespreking is do ver kiezing van een nieuwen parlijvoorzitler. De Partijraad heeft tot taak den geschiktsten persoon aan den Partijdag voor te stellen. In de eerste plaats komt in aanmerking de- afgevaardigde Stegerwald, doch zijn can- didaluur wordt sterk bestreden door een sterke minderheid in de partij. Vooral de beambten in de partij verzetten zich tegen zijn benoeming als partijvoorzitter. DE GAZETTE DU FRANC. PARIJS, 7 Deo. (Belg. Tel. Ag.) Foin-' caré heeft den Socialistischen afgevaardig de Chastanet opnieuw geantwoord. Hg 2egt dat de afgevaardigde de kwestie verplaatst cn dat men de justitie baar loop moet laten. De regeering zal de schuldigen, indien die er zijn. straffen. Poincaré doet Chasienel ten slotte bet ironische voorstel het initiatief te nemen tot een wetsont werp, waarbij het verboden is tegelijker- tgd functies waar te nemen en een regee- ringsambt te bekleeden. PARIJS, 6 Dcc. (Ned. Tel. Ag.) Bij de voortzetting der huiszoeking in de bureaux der „Gazette du Franc" werden vanmid dag in een brandkast 330.000 Fr. in bank biljetten gevonden en in beslag genomen. De politieke directeur van de „Gazette" is ziek geworden Het bestuur van den Franschen journalistenkring heeft besloten hem voor den raad van discipline te dagen. Uit de provincie worden aan Havas nog de volgende verliezen gemeld: filiaal Straats burg 4 millioen, Avignon 1 millioen, Eper- nay 6 millioen, Tours 3 millioen. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. LONDEN, Dec. (Reuter). In het be kende medische tijdschrift „The Lancet" wordt een analyse van 's konings ziekte ge publiceerd. Eerst wordt het verloop uer pleuris en de toegepaste geneesmiddelen nauwkeurig beschteven, daarna zegt de „Lancet" dat hot benedenste 2/3 gedeelte van den rcchterlong is aangetast en dat de plastische pleuris zich tot in het mid denrif uitstrekt, waardoor een acute pgn veroorzaakt wordt, die voortdurend ver lichting noodig maakte. De „Lancet" zegt dat de verschgnselen in de borst en de correspondeerende plaatselijke verschgnse len thans hebben afgenomen, doch dat de tgd voor do volledige ontwikkeling van de pleuris nog niet voorbij is. Die ziekte neemt nu eens toe, dan weer al. De druk op den hartspier en de ernstige bloedver giftiging zijn de voornaamste oorzaken voor de groote bezorgdheid die nog enkele dagen zal aanhouden. LONDEN, 7 Dec. (V D.) Hedenmiddag werd een officieel bulletin verstrekt. Ver nomen wordt evenwel dat de Koning een rustigen nacht heeft doorgebracht. Er zijn alle aanwijzingen dat de verbetering in zijn toestand zal aanhouden KAAPSTAD, 7 Dec. (Reuter). De zoon van den Engetschen koning, de Hertog van Gloucester, is hier aangekomen na een haastig vertrek uit de Belgische Kongo. Vandaag zal hij zich inschepen naar Enge land DE ANATOLISCHE SPOORWEG IN TURKSCH BEZIT. LONDEN 7 Dtc. (V.D.) Na onderhande lingen tusschen de Turksche regeering en de DE AUSTRALISCHE HAVEN GESCHILLEN, MELBOURNE, 7 Dec. (Reuter) De reeders en syndicalistische havenarbeiders hebben het voorstel van den minister-president aangenomen, om gezamenlijk op een confe rentie te verschijnen tot het bespreken van de arbeidsvoorwaarden in de haven. MOTIE VAN WANTROUWEN AANGENOMEN. .WELLINGTON (Nieuw-Zceland), 7 Dec. (V D.)_ Het Huis van Afge-aardigden heelt met 50 legen 28 9temmen een motie van wantrouwen ingediend door Sir Joseph Ward aangenomen. De arbeiderspartij stemde voor de mofie. VORSTELIJK HUWELIJK. LONDEN, 7 Dcc (Reuter). Prinses Marie Louise van Orleans, dochter van den hertog en hertogin van Vendome en nicht van den koning van België, beeft in een interview met een journalist medegedeeld dat zij waarschimliik omstreeks 12 Deo. zal trouwen met W. F. Kinesland. den zoon van Walter Kinesland uit New-York. Het hnwelbk zal in Sussex plaats vinden. Zij ontkende te trouwen zonder toestemming van haar ouders. DR ..PFAF ZEPPELIN". FRIFDRTCHSHAFEN 7 Dec. (V.D.) De start van de Graf Zeppelin" voor den tweeden proeftocht die oorspronkelijk op heden was beoaald. moest, aancezien de voorbereidingen no" niet gpëlndind weren, uitgesteld worden De volgende tocht waar aan de deskundigen van de experimenteele afdeeling voor de luchtvaart zuttep deel nemen. zal eerst begin volgende week ge houden worden. SCHEEPSAANVARING. LONDEN. 7 Dec (Reuter). Uit Chili wordt vernomen, dat na een botsing met bet Chileensehe stoomschip ..America", het Chileensche schip Juinsero" gezonken is, waarbij minstens 17 man ziin vprdronken. De kapitein van de ..Ouinsern" en een groot gedeelte der bemanning werd gered. EPNETIO MIJNONGEVAL TN PERU. LIMA (Peru). 7 Dcc. (Reuter). Men vreest dat verscheidene werklieden van ochtend zijn omgekomen werkzaam in een kopermijn nabij Moroeoeha doordat hel water van een groot reservoir dat zich in de nabijheid bevindt de mijn is binnengedron gen. Het ministerie van arbeid spreekt van zeven en twintig dooien maar niet otfi- cieele ramingen spreken van vier en zestig dooden. AANRIJDING MET DOODELÏJK GEVOLG. Gisteravond omstreeks halfzeven kwam tor hoogte van de buurtschap Effen onder Princenhnge de motorrijder H Roovers met als duo-rijder zijn neef, in botsing met een wagen De aanrijding was zoo hevig dal de barrip? van dpn wagen braken De besluur- der van het motorrijwiel werd zwaar ge wond en stierf spoedig na het ongeval De duo-rijder en de voerman van den wage° kwamen met den schrik vrij. Het motorrij wiel werd vernield. VERDRONKEN. De 56-jarige C J., opvarende van hel Noorsche stoomschip „Skogheim", liggende in de haven van het Hoogovenbedrijl IJmuiden. i* na met zijn zoon een bezoek aan verschillende cafe's te f.lmuiden 'e hebben gebracht bij het passeerpn van de groote sluis fe water gemakt en verdronken. Of*-hoon de man spoedig werd opgehaald, konden zijn levensgeesten niet meer wordefl opgewekt. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2