9sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 December 1928 Vierde Blad No. 21085 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW^ ALPHEN. Baadsagenda. Be raad dezer gemeente vergadert Dins- il December a s. des namiddags 7 uur. 'agenda luidl als volgt: 1 Voorstel van (I1 W. lol verkoop van een perceel bouw end aan H. Oudenes q.q. alhier. 2 Voorstel van B. en W. tot intrekking n het raadsbesluit van 25 Juli 1928. waar- i <an A. C Rietveld te Ysselstein verkocht een perceel bouwgrond aan de Rozen- jjt en hem Ie ontslaan van zijne ver- ch'.rag tot het geven van schadeloosstcl- il- 5 Voorstel van B en W. lot verhuur van a perceel weiland aan de wed. H. v. d. sl. 4 Voorstel van B. en W. tot verhuur van gemeentewoning Schoolstraat 24 aan L. gRoon alhier. j Voorstel van B. en W. om onderhands j: het jaar 1929 aan verschillende werk leven te gunnen het schoonmaken van (,:enbare scholen in deze gemeente. 5. Voorstel van B en W. tot het beschik- ir dellen van een crediet voor de straat- lichling in „Hazeveld" en „Bloemhof". Voorstel van B en W. tot het verleenen i een crediet voor overneming van grond plaatsing van hekwerk bij het perceel i J. Uittenbroek. Voorstel van B en W. tot het lpeschik- ir stellen van een crediet voor het treilen i voorzieningen in verband met de invoe- van het vak lichamelijke oefening per inuari a.s. aan de O. L. scholen aan den Ishoomscheweg, de Raadhuisstraat en do loolstraat Voorstel van B en W. tot het beschik- r stellen van een crediet voor het verbe- n van den inrijbocht van den Heeren en een gedeelte van den Kortsteekter- 0 Voorstel van B. en W. naar aanleiding het adres van het bestuur der afdecling ben aan den Rijn van het Centraal ge- irhap voor kinderherstellings- en va- liekolonies, om een subsidie ad f. 0.25 kind en per dag, (Dit punt is in de ver ging van 29 October 1928 aangehou- 1 Verzoek van den stoffeerder C. Ver- I om legemoelkoming in de geleden ide als gevolg van (e lage inschrijving ie onderhoudswerken met voorstel van a W. Voorstel van B. en YV. om afwijzend «hikken op hei verzoek van de Post- ünvereeniging „De Gevleugelde Vrien- om een eereprijs beschikbaar te stel- pjt de op 4 en 5 Januari 1929 alhier te itt jubileumtentoonstelling van post- a. i Voorstel van B. en W. tot wijzizing ie gemeentebegrooting dienst 1928. I. Benoeming van vijf leden van de imissie van toezicht op het Lager On- rijt in deze gemeente wegens periodieke ling van de heeren A. C. de Haan, J. olk. H. S v d Putte, J. Hengeveld en r. L v. d. Bijt gcb. van Egmond. mbevolen worden voor deze vacatures eclievelij :k: No. 1. A. C. de Haan, 2. C. Hertog Jzn.; 1. J. A. Tolk, 2. J. de I; 1. H. S. v. d. Putte, 2. A. Maas- 1. J. Hengeveld, 2. J. v. Egmond; 1. r. I. v. d. Bijl geb. v. Egmond, 2. mevr. d. Berg geb. Benckhüijsen. Benoeming van leden van de volgen- ommissiên: Commissie van Bijstand voor de water- iehlbedrijven. Commissie van Bijstand voor het grond- ijf. Commissie voor het ontwerpen van 'erordeningen. Commissie voor het nazien der reke nt voor 1928. Commissie van Bijstand voor openbare en. Benoeming van een lid van de com ic van plaatselijk toezicht cp hel raid er onderwijs. Aanbevolen worden de ode heeren: 1. R. v. d. Berg, 2. J. G. Burgerlijke Stand. horen- Gerart z. van A. van Klaveren J de Jonge Geerlruida d. van Blaauw en G. van der Ham Jo- Jacobus z. van A. L. van der Klein H Verbij Aallje d. van L. Tuinen- cn M. van Wilgen. «leden: S de Jong, echlgenoote van r'n Baars 87 jaar. huwd C. Haasbeek pj.m. 33 jaar en Snel j.d 33 jaar Jekomen van: Barwoutswaarder W. ■ander arbeider Grijpensteinstraat 8 Koudekerk H A. de Munnik en gezin, caar, Raadwijkelraat 14 van Lei- Gerritje Verkerk zonder, Raadhuisstr. van 's-Gravenhage J. N. Bouma, ™r., Raadhuisstraat 244 van Al- We. Maria J. v. d Tol, zonder, Kort- lerweg 43 van Bodegraven, A. van "eiden en gezin arbeider, Steekferweg Tan Boskoop, Pielerlje van Oosler- ecnlgenoofe van D. Hunink. zonder, der Nassaustraat 21 van Leimuiden °a Maajop wed. A. Nieuwveen en ge- ronder, Buitenruslstraat No. 1 van 'emmermeer, L. Duiker en gezin, be ller, Buitenrustslraat 16 van Krui- fn. C P van Gemerden, adj. com. dir. Oranjestraat 33 I''rokken naar Leiden, Builenruststraat ""el ambtenaar raad van Arbeid. Sta- ?al 15 naar Leiden Builenrust- p 5 Dirkje Groenevell. zonder Com emingslraa» 13 naar Voorscholen. Eikelenbnom zonder. Dorpstraat 96 pr Barnpveld. D C van der Vis. vee- J» l'eehterweg 27 naar Hazers- Rijndijk B 62 P. Boer en gezin, onderwijzer, van Boetselaerstraat 7c rood naar Schoonhoven, D. van Elk, stoker, 's Molenaarsbuurt 27 naar Eindhoven, Aalsterweg 50 J. Kempen, kantoorbed Ju- lianastraat 105 naar Rotterdam, Meer- dervoortstraat 93. kinderen Kraaijenbrink. zonder. Raadhuisstraat 44 naar Huizen Herta A Utkirch, zonder. Hoorn 17 naar Hilversum, Floras Vosslraat 32, B. de Kwant, boekhouder. Emmataan 36 naar Bodegraven, N'eeltje van Leeuwen, dienst boden. Steekterweg 19 Te Aarlanderveen plukte P. K. dezer dagen nog aardbeien van den kouden grond wat wel een bijzonderheid kan worden ge noemd. Donderdagmorgen had een arbeider van den houthandel van de fa Sprey Hoorn alhier het ongeval van een stapel hout te vallen waarhij de man zoo ernstig aan het hoofd verwondde. Per aulo werd de man naar dr. van W gebracht Nadat deze den man had verbonden werd hij naar zijn woning vervoerd. Hoewel het gevaar is geweken blijft de Ziendeweg voorloopig nog afgesloten voor rij- en voertuigen, terwijl de Woubrug- schenweg wederom is opengesteld. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsberta Elizabeth Theresia, d. van H van den Berg en E. Feddema. Overleden: M. Niesing, 87 jaar, geh. met J. Burggraaf (overl. Ie Leiden). Gevestigd: W. Pielanen en gezin, zadel maker van Waarder D. A. Verboom, dienstbode van Rietveld J. de Kruijff en gezin, landarbeider van Barwoudswaar- der P Bos, boerenknecht van Harmeien W. G. J. van Soeren, apotheker van Amsterdam W. van Eek. dienstbode van Zwammerdam C S. P. van Grielhuizen en gezin, zonder beroep van Zwammerdam G. Wolff, zonder beroep van Leiderdorp H. H. A. van. Soest en gezin, slager van Rotterdam. Vertrokken: K. v .d. Wild en gezin, kaashandelaar naar Driebergen A. van der Heiden en gezin, landarbeider naar Al phen a. d. Rijn H. van der Graaf, vee houder naar Zwammerdam M. Olieloes, zonder beroep naar Gouda H. Lammers, verleger naar Eindhoven A. van den Bosch, dienstbode naar Roflerdam G. van Kilsdonk, arbeider naar RoUerdam. De kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk alhier zal Zondagavond via Huizen radio grafisch worden uitgezonden De dienst zal daarom enkele minuten voor 6 uur aan vangen. De arbeider van D. werd op de Noord zijde van het „Roode Dorp" aangereden door een auto. Hij kwam daarbij zoo on gelukkig te vallen dat hij ernstige inwen dige kwetsuren opliep zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. De voorbereidingen voor de pluimvee- lentoonslelling op 24 en 26 December a.s. vorderen goed Men is dit jaar bij uitstek gelukkig geweest met het bekomen van prijzen. Vele medailles geldprijzen een wis selbeker enz. werden beschikbaar gesteld. Gevonden voorwerpen: Een belasting plaatje 1928. Rijwiethelasting. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. KOUDEKERK. Euigeilijke Stand. Overleden: Dina van Leeuwen 68 jaar, echlgenoote van J. Molema. LEIMUIDEN. Hel vuil naar den akker. Leimuiden vraagt het Haagsche vuil. B. cn W. van Leimuiden zeggen in een adres aan den Raad van Den Haag, dat zij aan B. en W. dier gemeente onderstaanden brief hebben gericht „Wij ontvingen van de Maatschappij „Mijvo" te Amsterdam de mededeeling, dat door haar aao uw College de aanbie ding werd gedaan voor afneming van een gedeelte der afvalstoffen uwer gemeeme ter cultiveenng van rietgTonden in onze gemeente gelegen. Het is voor onze gemeente van groo't belang, dat hier behoorlijke cultuurgrond wordt gemaakt en het is daarom dat wij deze aanbieding bij uw College ten zeerste aanbevelen, temeer daar de verwerking der afvalstoffen door dezo Maatschappij hy giënisch aan alle cischen voldoet, zooals ons nu reeds'is gebleken met bewerking van de afvalstoffen van Haarlem door meer genoemde Maatschappij." In verband met dezen brief verklaren ze, dat ze alle medewerking toezeggen en zullen verleenen, teneinde de afDeming der afvalstoffen door de Mijvo naar hun ge meente te bevorderen en daarom verzoeken zij de afvalstoffen van Den Haag aan de Mijvo af te staan voor het in cultuur bren gen der rietgronden in Leimuiden. WOUBRUGGE. Raadsagenda. Raadsvergadering op Donderdag 13 Dec. a.B. voorm. hallfien. Onderwerpen ter be handeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het uitbreiden van de straatverlichting. 4. idem tot het vragen van Vrijstelling als bedoeld in art. 195 der lager onder wijswet 1920. 5. idem lot het wijzigen van de begroo ting voor het dienstjaar 1928 6. idem lot het verpachten van het vjschreeht in de Woudwetering 7. idem tol het verstrekken van een crediet tot aankoop van brandblusch- materiaal. Burgerlijke Stand. Overleden Willemje Streefkerk, ongeh. vrouw, oud 54 jaar. AALSMEER. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende November ingelegd f. 6528.84 en terugbetaald f. 5284.5S. Het laatste boekje draagt Let no. 3465. De veehouder K. v. Z. alhier had het ongeluk met zijn hand in aanraking te komeu met het mes eener bietensnijma chine. Het gevolg was, dat de duim ge deeltelijk werd afgesneden. Dr. Bon ver leende geneeskundige hulp. Door de Itahaansche regeering is aan den heer J. C. M. Mensiüg de bronzen medaille met diploma toegekend, als er kenning van diens .medewerking, verleend tot het slagen van de groote land- en tuin- bouw-tentoonstelling te Turijn. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Sietje Elisabeth, D. v. H. Wortel en H. H. Pols. Alexander Fer dinand, Z. v. D. Lmpyn en J. C. Hille. - Lena, D. v. C. Klootwijk en A. W-. van Helden. Cornells Wilhelmus, Z. v. G. Rutte en C. B. v. d. Bos. Johan Michiel, Z, v. J. H. Pooters en A. de Kiviet. Sientje Arendje, D. v. G. T Vermeeren en D. van Duin. Hendrik Joseph, Z. v. N." A. de Heij cn G. Srheunhage. Martina Adriana Cornelia. D. v. A. Doekes en J O.- van Egmond. Grietje, D. v. P. C. Griek-- spoor en S. J. Schreuders. Hendrika Wilhelmina, p. v. A. J vaD Loevesijn en R. A. Bielleman.. Auke, D. v. A. vay Kooten en A v. d. Linde. Marietje Trijntje, D v. J. A. Kasimier en G Boom- gaart. GehuwdA. Lanser, 26 j. en K. Joore 22 j. Overleden: Simon Verschoor 87 j., ge huwd met S J. van Wijlen. Grieije Brouwer, 83 j., wede van A. Verdoes. Matje Been, 61 j., gehuwd met D. v. d. Hengst. Adriana Hoogerbrugge 52 j., wede. van A. Stecnwijk. Jansje Leeu- wangh, 64 j., gehuwd met C. Luijten. Bij een tweetal bewoners van den Ringdijk nabij den Bennebroekerweg m Haarlemmermeer, den manufacturer M. en den hceT 't H., is Woensdagnacht inbraak gepleegd. Bij eerstgenoemde werd een be drag van ongeveer f. 30 uit een lade ont vreemd, terwijl bij den heer 't H. de die ven, die zich door verbreking van een slot toegang tot de woning verschaften, zich meester maakten van eenige zilveren voor werpen. De politie 6telt een onderzoek in. De inwijding van de nieuwe Geref. Kerk te Hoofddorp ig bepaald op Dondcrr- dag 20 December des avonds te 6 uur. LISSE. Ds. Jac. Overduin.f In den ouderdom van 77 jaar is te Gies- sendam overleden dr. Jac. Ovcrduin, em.- predikant van de Geref. gemeente van Lisse. De overledene arbeidde aanvankelijk als oefenaar te Monlfoort, Doorn en Boskoop en later als predikant bij de toenmalige Geref. geraeenre onder het Kruis. Van i89S1921 was hij predikant bij de Geref. gemeente alhier In laatstgenoemd jaar heeft hij eervol emeritaat ontvangen. NOORD WIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Michiel, Z. v. Tb. Vo gelaar en C AA. Koeman. Martinus Johannes, Z. v. Th. B. F. Kret en C. Tet- teroo. Christiaan Wilhelmus, Z. v. W. A. BredeTode en J. G. Smeltink. Cor nelia Margarethi.. D. v Th. G. Schuts en H. W A. Remmerswaal. Adriana Jo hanna Maria, D. v. F. de Haas en M. J. van Steyn OndertrouwdHermanus Nicolaas Sio- denburg, 25 j. te Den Haag en Dorothea Elisabeth Eickholt, 23 j. te Den Haag, onlangs alhier. Arie van der Niet 22 j. en Lena Visser, 22 j te Katwijk. Leen- dert Plug, 21 j. en Maartj'é Smit, 22 Overleden Levcnl. aans-egeven kind van het vr. gesl. van W. van Höev'en en G. J. H. Jansen. JJacoba "Barnhoorn, 2 j., D. v. H. Bamhoom en T. van Duin. Gevestigd: Th. Wildenburg geb. Van den Bnrselaar Den Haag. Wilhe'minastr. 15. Wed. P. G. DomhoffDe Kort, id., Oude Zeeweg 22 PC. Kraak, leerl. ver pleegster, Geervliet. Dr. Mr. W. v. d. Bergsticht. A. M. Deciding, J. M. Gie- sen, A. M. A. Peterse. J. M A. Oosterhuis, allen religieuse, uit Gent. Mariagesticht Lamreveld. G vaD Beelen—De Mooy, Rijnsburg, Oraüjeweg 4. Mr. J. A. van Tienhoven, Oegstgeest, Lindenplein 4. —- J. J .M. van Stein, dienstbode, Leideu, Bronckhorststraat 69. J. Molzer, id., A'dam, Zuid-Boulevard 22. E. M. Wy- nanda, id., Leiden, Bronckhorst'str. 28. N. van der Niet, id., id. Binnenweg 8. M. Ravensbergen, id., Rijnsburg, Lindenr plein 4. Vertrokken: Joba. van Leeuwen, huis houdster, Beesd, Havendijk bij de oudeTs. K. W. Stegerhoek, schilder, Noordwij- kerhout, 's-Gravendamscheweg. J. Bolt, winkelbediende, Middelstum (Gr.), bij de ouders. W Plug en fam., viascher, Kat wijk aan Zee, Biommertstraat 11a. M. Streng, Rijswijk, Kerklaan 260. P. Bak ker, naaister. Nieuw Helvoet, Bnel6chestr.- weg 303. H. A. van der Spelt, Den Haag, Loosduinscheweg 827. W Mooyekind en fam., pensionhouder. Katwijk aan Zee, Jan Tooropstraat 4. In de op Donderdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv Gem is tot ouderling herkozen de heer L W. v. d. Lee en tot diaken gekozen d? heer J. Banck; de laatste in de plaats var den heer J. Kloos, die, na de gemeente 39 jaren alp diaken te hebben gediend, voor geen herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. NOORDWIJK-BINNEN. De groote zaal van het Jovenaatg?- bouw was gisteren bjjn ate klein om de kaderen te oevatten die opgekomen waren om het Sint Nico paasfeest mede te vieren, dat georganiseerd was door de afd. Ncordwjjk v3n den Ned. K.K. Volksbond. De dames die belast waren met het nitdee- len van Ranja en speculaas kwamen handen te kort Van de R.K. Bioscooponderneming te Til burg was de directeur aanwezig met zjjn Amenkaansch liimioettal „De Yry", dat do verscm.^iiue beelden heei slocht dooruet, maar waarvan niettemin de kinderen zeer ge nuien, genoord de luide byva.sbeiuigingen. Hei glanspunt van den avond was echter toen Sint Nicoiaas zelf verscheen, die na meegedeeld te hebben dat ïjjn knecht ziek was, zeil aaüjes speculaas enz. uitdeelde. De kinderen hebben volop genoten en het bestuur kan mot voldoening op dezen avond terug zien. NOORDWIJK AAN ZEE Gistermiddag bracht St Nicolaas een bezoek aan de kinderen in de lighal van het Groene Kruis. De voorzitter van het Groene Kruis heette St. Nicolaas van harte welkom, z'n vreugde uitsprekend dat Sin terklaas er zoo welvarend uitzag. Hij maa'kte het dan ook uitstekend, verzekerde hij'. Met welgevallen luisterde de goede SiiU naar 't vroolijk gezang der kleinèn, waarna hij elk der kinderen persoonlijk •toesprak. Menig St. Nicolaasliedje werd ge dongen. Geglunderd werd om de waardeo- rende woorden van den kindervriend en ■gejuicht om de presentjes en 't lekkers dat met milde hand werd uitgedeeld. Ook mevr. Doorneveld aan wier zorg de kleinen zijn toevertrouwd en mevr. Haas, de huisbe zoeksier der patiëntjes, werden door den Sint niet vergeten Met voldoening kunnen zij die dit feestje bereidden op den wel geslaagden middag terugzien. Ook moeten wij' hen dankbaar zijn die door giften of gaven een belangrijk aandeel heuben ge had in het welslagen. VOORSCHOTEN. Hedenmorgen is een groo'ce verhuis- auto van de firma v. d Kwast uit Den Haag door het breken van een vooras in de sloot gereden nabij Beresteyn. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZOETERWOUDE. Naar we vernemen is door do A.R.K.A. den Ned. Bond van Gemt. Ambt.; den R.K. Bond van t oideambtenaren „SL Micnael" en den Bond van Politiepersoneel in Nederland aan Ged. Staten van Zuid-Holland geadres seerd om de begrooting 1929 der gemeente Zoeterwoude niet goed te keuren, op grond dat daarin is opgenomen verhaal van pensi oenbijdragen op de ambtenaren, aangesteld na 30 September 1926. Door het gemeentebestuur is tot de Ka mer van Koophandel en Fabrieken to Leiden een verzoek gericht om te willen bevorderen da' alle te.eiOonaanSiU.tingen in de gemeente Zoeterwoude worden overgebracht op het te lefoonnel Leiden, zoodat het voortaan niet meer noodig zal zijn, om, wanneer men in de zelfde gemeente een telefonisch gesprek wil voeren, daar voor het interlccale tarief verschuldigd zal zgn. In de afgeloopen maand is het bevol kingscijfer met 35 personen gestegen, zoodat het aantal inwoners per 1 December jl. be droeg 3804. In den aanvang van dit jaar telde de gemeente 3565 inwoners. Bq den landbouwer van V. in de Wei- poort alhier, zijn in den afgeloopen nacht eir Konijnen gestolen. De politie is de vermoei deljjke dadera op het 6poor. TUINWERK VOOR NOV.—DEC. De laatste bladeren zijn door den storm wind afgerukt en her- en derwaarts ge voerd. Zij, die van een net aanzien van den tuin houden, harken de bladeren bijeen; zij <lie wat natuur in den tuin willen houden laten het blad liggen, daar waar de wind het. heenvoert, hetgeen in een tuin met veel boomon een mooieren aanblik geeft dan een propere grond. Hier dient er op gewezen, dat de bladeren een kostbaar materiaal zijn en men verstandig doet dit vroeg of laat te verzamelen. In vorige opstellen is gebleken hoe telkens in een tuin behoefte bestaat aan bladaarde en z.g „compost". Heeft m<.n veel ruimte dan hoopt men het verzamelde blad op in een afgelegen hoek, anders i9 er wel een heestergroep te vinden, waar de afval bijeengegaard kan wordeD en waar deze dan tot voedsel dier struiken kan die nen Aanbeveling verdient zuinig er mede te zijn, vooral in de stad, waar alle natuur- mest duur is. Verdorde bladeren moeten een jaar oud zijn, willen zij als „compost" kun nen dienst doen. De verrotting moet worden bevorderd, door de bladhoop van tijd tot tijd om te werken. Een andere werkzaamheid beslaat uit het omspitten en bemesten van den in den moestuin vrijgekomen grond. Dit is vooral op zware gronden van beteekenis, maar ook lichte en dikwijls sterk vervuilde gronden moeten voor den winter worden omgespit Bij het omspitten kan, op indertijd goed be werkten grond, met een spade-diepte worden volstaan Men legt daarbij de grond in groote kluiten om. zoodat weer en wind en later vorst op een zoo groot mogelijk opper vlak haar uitzurende werking kan doen gelden. In het voorjaar kan dan met een ondiepere bewerking worden volstaan Met planten en verplanten, vide het vorige artikel, kan worden voortgegaan Ook het snoeien kan ter hand worden ge nomen. de z.g. wintcrsnoei. Appels en peren moeten beslist met het mes worden gesnoeid terwijl bij bessen en bij druiven het gebruik van een snoeischaar mag worden toegelaten De aandacht moet ook worden gevestigd op het behandelen van zieke boomen. Bij onze fijne vruchlboomen. vooral appelen en perziken, komt de z.g- „kanker veel voor, dikwijls gevolgd door „bloedluis'-. Het is de meest ernstige ziekte, waarvan de juiste be strijding nog niet bekend is. Veel is eehler te voorkomen, door de zieke takken met het snoeimes te verwijderen of af te zagen en waar dit de boom zou schaden, de zieke plekken voor den komenden winter te be handelen met 50 pCt vruchtboom-carboli- neum Eerst worden ze met een stalen bor stel gereinigd. Zoodra de boomen zijn gesnoeid, wordt bemesting toegepast, hetgeen niet mag wor den vergeten anders heeft men het zichzelf te verwijten als de boomen weinig of kleine vruchten dragen Alleen bij boomen die nog niet dragen, moet men met benieslen voorzichtigheid betrachten, opdat men niet oorzaak worde dat de boomen te lang door groeien en dus te iaat aan het bloeien en dragen raken. Overvloed van mest kan ook schaden, want mest bevordert groei, doch als de groei te veel wordt bevorderd, gaat dit weer ten koste van den bloei Houdt de gulden middenmaat, laat u zoo noodig voorlichten. Krachtig groeiende boomen geeft men beter geen versche maar oude mest en als men een hoeveelheid van 600 K.G per Are niet te boven gaat, geeft, men niet te veel. Wil men kunsfmest geven, dan neemt men 46 K.G. Ghilisalpeter en 8 i 10 Kilo patentkali en 810 K G superphos- phaat per Are. Bijna alle gronden hebben om de 3 of 4 jaren een kalkhemesting noo dig. Deze gilt bestaat uit 30 40 Kilo kalk of 40 Kilo kalk mergel. Op zandgronden, waar men op behoud van het weinigje humus moet werken, is kalkmerge! ontegenzeggelijk beLr dan kalk. Maar kalkbemesting in het algemeen is geenszins overbodig In de laatste jaren is bij onderzoek naar den zuurgraad van den bodem gebleken, dat ooi?, zandgronden zuur der zijn dan men tot kort te voren aannam. Hebt u stamrozen in den tuin buigt ze dan voorzichtig om en legt ze onder den grond. Het is goed de stammen, voor zoover deze niet onder den grond kunnen komen, te omgeven met sparregroen of iets derge lijks. Men kan deze rozen ook ongebogen laten staan en haar kronen inpakken in stroo, sparregroen of bremtakken. Deze be dekking dient om de rozen te beschutten tegen ijzel en in het voorjaar legen beurte lings bevriezen en ontdooien, alsmede tegen rimpeling door te sterke uitdroging. Struik- en klimrozen dekke men aan den voet door een laag turfstrooisel of aarde. Waar de rozen in perken ruim slaan, kun nen zij worden aangeaard, maar het een voudigst is aarde turfstrooisel aan te voe ren. Sommigen verkiezen dit aangevoerde materiaal le verwijderen, waardoor de rozen dieper komen te staan en als gevolg hiervan boven de veredelingsplaats wortel schieten In ieder geval mag de beschutting niet eerder dan in het voorjaar worden weg gehaald Wat de bloemen betreft kan men zijn aandacht besteden aan „Gladiolen" en nu de vrocgbioeiende .Colvillei" en ..Ramosus" planten, maar zij moeten een flink dek in den winter hebben Ook bij andere planten, die niet geheel winterhard zijn. al komen zij dikwijls door menigeen winler heen zon der beschutting, is het raadzaam ze van dek te voorzien, zooals Monlbretias, Cri- nums, Anemone jap en Vuurpijlen. Gun- nera, Gynerium, Fuchsia's en andere Over- voorzichtigheid is beter dan speculatie, want op ons klimaat is geen peil te trekken. In dien men voor dekking droog blad gebruikt moet men tegen het wegwaaien het vast leggen met een stuk kippegaa9. Aardbeien worden bedekt met ruigen mest, die het voordeel heeft, voedsel aan te bren gen en hiervan blijft in het voorjaar een laagje schoon stroo liggen, waarmede de vruchten zijn beschermd tegen opspattende aarde bij regen. De groen'en, die nog in den tuin staan, hebben niet veel zorg meer noodig. Pluk van de spruitkool de onderaanzit- tende losse spruiten af. opdat zij geen be lemmering zullen zijn voor de vorming van vaste spruitjes hoogerop aan de planten. En ten slotte controleer voortdurend den opgeslagen wintervoorraad, hetzij aardappe len, uien. kool, appelen of peren, opdat geen zieke of rottende exemplaren onontdekt blijven, die andere kunnen aantasten. Vraag: Hoe moet ik bloedluis in mijn appelboom grondig bestrijden opdat ook mijn andere boomen er geen last van hebben? J A B. te L. Antwoord: Ecspuit in den winter (Februari) uw boom met 10 pCt vrurhl- boomcarbolineum Dit is bij de meeste dro gisten of handelaren in tuinbouwbenoodigd- heden te verkrijgen Dus 1 L. van het pre paraat op 10 Liter water Alles wordt goed geraakt. Wanneer in den zomer de witte vlokken zich nog voordoen, wrijf die dan goed in met een kwast met benzine. Vraag: Moeten paardekastanjes in het najaar of voorjaar worden gezaaid? J. A B. te L. Antwoord; Bewaar de kastanjes op een droge, koele plaat9 tot in 't voorjaar en zaai ze dan, zoodra de grond dit toelaat. Vraag: Hoe te handelen met een Clivia, waarvan de punten van de bladeren geel worden? De plant staat in een kleinen pot, zoodat de wortels bloot komen. A B te L. Antwoord* Verpoot uw plant in het vcorjaar Houdt haar nu koel. maar vorst- vrij (liefst ongestookt) en geef weinig waler. Mocht zich tusschen de bladpren een bloem knop ontwikkelen, dan zet u de plant in een gestookte karner en geeft dagelijks water en ëéns in dp 14 dagen met water verdun den koemest Verpot na den bloei of in Maart April N'er-m den pot niet te groot Dat de wortels boven de aarde komen, hin dert haar niet J S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13