mmmuwm AGENDA. BUITENLAND. STAATSLOTERIJ. TELEGRAMMEN. OOSTENRITK. Miklas gekozen tot bondspresident. Gistermiddag kwam, gelijk gemeld, de Bondsraad bijeen tot het kiezen van een nieuwen president. Van de 215 stemgerechtigde leden 98 christclijk-socialen, 91 socialisten, 14 groot- Duitschers en 12 landbündler waren er 211 aanwezig. Bij de eerste stemming werden 210 gel dige stemmen uitgebracht, n.1. 94 op den christelijk-socialen voorzitter van den natio- nalen raad Miklas, 91 op den socialistischen afgevaardigde dr. Karei Renner en 25 op den politiepresidfnt Schober. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 211 geldige stemmen: Miklas 94, Renner 91, Schober 26. Het resultaat van de derde stemming was: Uitgebracht 211 stemmen, blanco 91, dus 120 geldige stemmen. Miklas 94. Schober 26, Miklas is dus tot bondspresident gekozen. Deze uitslag werd door de christelijk- socialen met 6tormachige, langdurige toe juichingen begroet. De Fan-Amerikaansche Conferentie U Washington had meende Coolidge betere verstandhouding en betere samen werking geschapen tusschen de verschil lende naties van de Nieuwe Wereld. „Wat Nicaragua betreftf" aldus de President „waarheen ik onze marinetroe- pen zond op herhaald verzoek van zijn (Nicaragua's) regeering, om {iet leven en de belangen van Amerikaansche burgers le beschermen, dat land hervindt zijn voor spoed, dank zij de interventie van de Ver. Staten; het heeft een groote schrede ge- daan in de richting van vreedzame zelf. regeering. De betrekkingen met Mexico zijn op bevredigender basis dan ooit sedert de revolutie in dit land. Vriendschappelijke onderhandelingen beloven een definitieve regeling van alle nog niet geregelde kwesties." Hoover is aan boord van de „Maryland" te Callao aangekomen. COLUMBIA. Donderdag. Leger des Heils (Langebrug 4): Bijzondere bijeenkomst. PredikerGeref Bond. Spr. ds. S. van Dorp van Den Haag. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelslegracht 3): Bijeenkomst, 8 uur. MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen Entrêe Zondags kos teloos: Maandags f. 0.25. overige dagen f. 0.10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 23. Geopend van 103 uur; Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags f. 0,25, andere dagen f. 0.10. Rondgang onder leiding: Zaterdag 8 De cember te 2 uur (Ned. Afd.). Geologisch Mineralogisch Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1 304 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breestraal 18. Op werkdagen van 10—4 uur Enlrée's Maandags f. 0.25; overige dagen t. 0 10. Mnsenm van Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.305. Zater dags 8 30—12 Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1i uur Kosteloos. Herbarinm, Nonnensteeg Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg, 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; I October—31 Maart 91 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10i uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondacdienst der apotheken wordt van Maandae 3 tot en met Zondag 9 Dec. waargenomen door de apothe ken van de H.H. G. H Blanken, Hoogew. 171, Tei. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406. door een lommissie, die deze za".'r eens eten beetje nuchter bekijkt? Een lid vraagt, of voor alle diensten een zelfde gedragslijn wordt gevolgd ten aan zien van het veroorloven door B. en W. van de vervulling van al dan niet bezoldigde be trekkingen. Een ander lid vraagt waarom B en W aan een ambtenaar de vrijheid ont houden een functie te vervullen, waartoe hij' door den Minister is aangewezen. Aangezien het verleenen van medezeg genschap aan het personeel der bedrijven reeds meermalen door den Raad is afge wezen, laatstelijk in de raadszitting van 8 Dec. 1927 en hun meening den Raad bekend is achten B. en W. niet noodig nader de vragers (e beantwoorden. Bevordering van ambtenaren geschic-dt, behalve bij vacatures, ook. indien de wijze waarop de werkzaamheden worden ver richt, daartoe aanleiding geeft, alsmede wanneer het salaris voor het gepresteerde werk in het raam van de algemeene salaris verordening niet me'er voldoende is te ach ten. Uiteraard gelden deze criteria eveneens voor de laagste rangen, doch om de jonge ambtenaren meer perspectief te geven, vindt ten aanzic-n van hen een meer soepele toe passing plaats. Een uniforme regel voor bevordering is inlusschen niet op te stel len, daar elk geval ten slotte op zichzelf moet worden beoordeeld. In bestaande vacatures wordt steeds zoo veel mogeli'k voorzien door bevordering van in dienst zijnd personeel. Overbodig personeel wenscht het College van B. en W. niet in dienst te houden. Op inkrimping, zoo mogelijk, van personeel is het College daarom voortdurend bedacht en nieuwe aanstellingen hebben, anders dan in uitersie noodzaak niet plaats. Na afloop van de voorbereiding van de herziening van het Alg. Reglement voor de Werklieden zal de Wethouder nagaan, ol en zoo ja in hoeverre verandering moet wor den gebracht in het aantal rangen onder de ambtenaren. Ten aanzien van het verleenen van ver gunning tot het vervullen van al dan niet bezoldigde beirekkingen wordt, gelijk van zelf spreekt, eenzelfde gedragslijn door B. en W. gc-Volgd aldus hun rotwoord. Hel is hun College echter niet bekend dat een ambte naar toestemming gevraagd heeft tot het vervullen van een functie, waartoe hij door een der Ministers zou zijn aangewezen, veel minder dat zij die toestemming zouden hebben geweigerd. CONTINUATIE VAN HUREN VAN PERCEELEN LAND C.A. Binnenkort eindigt de huur van eenige perceelen land en water c.a. toebehoorende aan de gemeente, zoodat in de verhuring hiervan moet worden voorzien. Aangezien noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. tegen conti nuatie van de huren tegen de geldende prij zen cn onder de bij de gemeente gebruike lijke voorwaarden bezwaar bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging te verhu ren; I. aan G Schut, alhier, voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari 1929, hel per ceel teelland in den Pesthuispolder, ka dastraal bekend gemeente Leiden Sectio L. No. 1199 ged ter grootte van plm. 0.05.00 H.A., teg-n een huurprijs van f. 15 per jaar; II. aan G. Tijssen en A. Tijssen alhier, voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Ja nuari 1929, het perceel grond in de Waard, knd. bekend gemeente Leiden, Sectie N. No 357 gmnt 0 12 87 HA, tegen een huurprijs van f 260 per jaar; III aan M Menken alhier voor den tijd van vijf iaren ingaande 1 Januari 1929. de perceelen grond met woning en stallen in de Waard, kad. bekend gemeente Leiden Sectie N. Nis 360 en 361, tezamen groot 0.33.00 H A. tegen een huurprijs van f. 400 per jaar; IV. een A. J. Prevo, alhier, voor den tijd van vijf jaren .ingaande 1 Januari 1929, de perceelen teelland mei schuur en water in den Stadspolder kad. bekend gemeente Leiden Sectie K. No 593 en N. Nis 206, 207, en 208, tezamen groot 1.36.09 H.A. tegen een huurprijs van f, 250 per jaar. TOEKENNING VAN EEN VOORSCHOT KRACHTENS ART. 101 DER L. O.-WET. Door het bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onder wijs op Gereformeerden grondslag alhier, is eene aanvrage ingediend om alsnog een voorschot te mogen ontvangen op de kosten van instandhouding van zijne school voor gewoon lager onderwijs aan de Driftstraat alhier, over het tijdvak van 1 October31 December 1928. Bedoelde school telde op den laalslen dag dar maand volgende op die van hare opening 146 leerlingen. Aangezien tegen inwilliging van dit ver zoek bij B en W. geen bezwaar bestaat en aan de bijzondere schoolbesturen over 1928 een voorschot op de exploitatievergoeding werd verleend berekend naar f. 15.12 per leerling van hei gewoon lager onderwijs, geven B. en W. in overweging: ten behoeve van deze school een voorschot uit te keeren ton bedrage van f. 411.50. OVERNAME VAN EENIGE STROOKJES GROND DOOR DE GEMEENTE. In verband met verbouwing of bebouwing ter plaatse moeten de hierna genoemde strookjes grond aan de gemeente worden overgedragen. B. en W. stellen den Raad daarom voor, zonder eenige koslen voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeenie over te nemen: een strookje grond, gelegen aan de Rijn en Schiekade, groot plm. 50 M2. een strookje grond groot 35 M2., gelegen aan de Cobetslraat: een strookje grond, groot plm. 12 M2., ge legen aan den Haarlemmerweg; oen strookje grond, groot plm. 4 M2., ge legen aan de Pieler de la Courtstraat; een strookje grond, groot plm. 40 M2., ge legen aan de Waldeck Pyrmonts'raat. een strookje grond, groot plm. 10 M2., ge legen aan de Heerenstraat en eenige strook jes grond deel uitmakende van een perceel gelegen aan de Langebrug. BEZWAREN TEGEN AANSLAGEN IN DE FORENSENBELASTING. Tegen de aanslagen van een 21-tal perso nen in do plaatselijke inkomstenbelasting van een andere gemeenie als werkforens be slaat bij B. en W .bezwaar, omdat de aan- geslagenen. met het oog op den aard van hunne betrekking naar hun meening niet behooren tot de personen, die op grond van art. 244a, le lid, sub 3o., der Gemeeie- wet in de betreffende gemeente belasting plichtig zijn. In verband daarmede stellen zij den Raad alsnu voor te besluiten tot het indienen van bezwaar bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland tegen de aan de op den staat ver melde personen over het belastingjaar 1927 1928 opgelegde aanslagen als werkforens. GEMEENTELIJKE BIJDRAGE VOOR VERGROOTING VAN EEN SPEELPLAATS AAN DE R-K. SCHOOL AAN DE HAARL.STRAAT EN PELIKAANSTRAAT. Bij de Raadsvergadering van 1 October j.l. om praeadvies in handen van B. en W. gesteld adres, verzoekt het bestuur dor R. K. Parochiale Jongensscholen onder R. IC. Pa rochiaal Kerkbestuur alhier, de noodige gel den beschikbaar te stellen ten behoeve van de vergrooting van de speelplaats, tevens terrein voor lichamelijke oefening, bij de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 240 en Pelikaanstraat 20, waarvan de kosten worden geraamd op f. 750. Onder mededeeling, dat het schoolbestuur bij zijne aanvrage de wettelijke voorschrif ten in acht genomen heelt, geven B. en W. met verwijzing naar het advies van de Commissie voor het Onderwijs, in overwe ging dit verzoek in te willigen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Chamberlain weer over de ontruiming Volkenbonds- werk. Gistermiddag hebben in het Lagerhuis de verschillende afgevaardigden beproefd om een uitvoeriger verklaring van Sir Austen Chamberlain te verkrijgen aangaande de hou ding van de regeering tegenover Duitschland inzake de ontruiming van het Rijnlapd. Ko lonel Wedgwood vroeg, of de regeering had besloten de ontruiming van het Rijnland af hankelijk te stellen van een wijziging in of afdoening van Duitschlands herstelverplich- tingen. De minister verwees Wedgwood naar zrp: reeds vroeger afgelegde verklaring. Daarop vroeg Wedgwood of de regeering instemde met het Fransche standpunt, waar bij verband tusschen de beide vraagstukken wordt gelegd, dan wel met het Duitsche standpunt, dat tusschen de beide vraagstuk ken onderscheid maakt. Sir Austen zeide, dat hij op deze vraag niet onmiddellijk kon antwoorden, daar dit antwoord tot ver buiten de muren van het Huis zou worden gelezen. Antwoordend op een vraag, of men reke ning gehouden heeft met de openbare ver klaring van President Wilson, Clémen-.eau en Lloyd George in 1919, volgens welke de geallieerde en geassocieerde mogendheden, iüdien Duitschland b'.'jken geeft van zijn goeden wil en voldoende waarborgen van zijn voornemen, on; ai zjjn verplichtingen na te komen, bereid zonden zijn een overeenkomst te sluiten voor een vervroegde beëindiging van de bezetting, aside Chamberlain, dat de geest van deze verklaring nog steeds de ge allieerde mogendheden bezielt. De bijzondere commissie van den Vol kenbond, belast met de uitwerking van een internationale overeenkomst inzake de con trole op de wapenfabricatie, is onder voor zitterschap van graaf Bernstorff weer bij eengekomen. De laatste zitting van de missie was, naar bekend is, zonder resul taat uiteengegaan. Nadat de voorzitter van de commissie, graaf Bernstorff, zijn openingsrede had uit gesproken, bleken er geen leden te zijn, die aan de algemeene beschouwingen wilden deelnemen. Men ging daarop over tot de benoeming van een uit zes leden bestaande sub-com missie ter bestudeering van het ontwerp verdrag. Dit wijst echter reeds op een nieuwe mis lukking 1 De Nobelprijscommissie van het Stor ting besloot den Nobelprijs voor den vrede voor het jaar 1928 eerst het volgende jaar toe te wijzen. DUITSCHLAND. Severing over zijn bemiddelingsactie. Minister Severing heeft gisteren de pers ontvangen. Hij zeide. dat hij. toen de Rijks- regeering hem verzocht als bemiddelaar op te treden, twee voorwaarden had gesteld. In de eerste plaats wenschte hij door beide partijen als scheidsrechter te worden erkend de tweede voorwaarde was dat men hem vrijheid van handelen zou latenDeze beide voorwaarden werden aanvaard. De patroons hebben alleen gewenscht dat de vraag van den arbeidstijd eveneens door den minister zou worden onderzocht en door hem in zijn besluit zou worden geregeld. Voorts hebben de patroons den wensch geuit, dat de nieuwe regeling zoo mogelijk op langen ter mijn zou worden getroffen. Severing heeft met deze wenschen rekening gehouden. De vakvereenigingen hebben zich bovendien met ongeveer gelijkluidende wenschen tot hem gericht. De minister had terstond inge zien, dat het noodig zou zijn ^tcr plaatse poolshoogte te gaan nemen. Zondagnacht heeft hij zich telegrafisch gericht tot alle in aanmerking komende instanties met het ver zoek de noodige maatregelen te treffen, op dat de arbeid reeds Dinsdagochtend zou kunnen worden hervat. Terstond hebben de patroons toestemmend geantwoord. Uit het door minister Severing ter plaatse inge stelde onderzoek wa9 het hem onmiddellijk gebleken, dat beide partijen den arbeid ter stond hervat wenschten te zien en dat geen incidenten zouden plaatshebben. Mochten nu na de hervatting van den arbeid inci denten voorkomen, dan zullen deze in over leg met de bedrijfsraden moeien worden bij gelegd; ook met deze regeling gaan de patroons accoord. De' minister heeft een bespreking gehad met Voegler, leider der induslrieelen, als ook de vertegenwoordigers van den Duit- schen Metaalarbeidershond le Essen en Dortmund en van den Ghristelijken Metaal arbeidersbond te Duisburg. Bij al deze be sprekingen hc:eft hij zijn plan ontwikkeld. De minister is niet van plan een besluit, waar zooveel van afhangt, overijld te nemen. De minister wees er tenslotte op, dat zijn positie in dit conflict gehee'l anders is dan die'van Wissell, den Rijksminister van Arbeid, daar deze de voorgestelde regeling alleen bindend kon verklaren. Severing kan echter deze' regeling wijzigen zooveel het hem goeddunkt. Hij zal van dit recht ge bruik maken, daar z. i. de voorgestelde rege ling niet voldoende rekening houdt met de sociale verschillen in de verschillende cate gorieën van arbeiders. Er zouden ook thans nog in het Roergebied arbeiders ziin die zes tig uur per week moeten werken; er zijn arbeiders die twintig mark per dag. anderen die echter slechts viet of vijf mark per dag verdienen. ENGELAND. De ziekte van den koning. Het avondfculletin constateert, dat de ka. ring een rustigen dag gehad heeft De tem- peratuur steeg tot één punt hooger dan zij op hetzelfde uur den dag dyirvoor bereikt had waaruit blijkt dat de verergering van de infectie nog actief is. 's Konings krachten ble ven dezelfde. Men is van meening, dat het avondbulle- tm met ongunstig is en men wijst op het feit, dat de krachten van den Koning zich handhaven. Voor de eerste maal sedert ver scheidene dagen konden de geneesheeren een geruststellende verk'aring afleggen om trent de krachten van den Koning; wat als een buitengewoon belangrijke factor wordt beschouwd. De toeneming van de koorts is eenvoudig één van de verwachte schomme lingen en deze verklaring heeft niets alar- meerends. De toestand van het hart blijft de voornaamste zorg van de dokters. In het avondbuhetin moet het woordpunt" niet opgevat worden als graad of zelfs 1/10 graad Fahrenheit, maar eenvoudig als een lichte verhooging. Een der dokters zal weer den nacht in het paleis doorbrengen. De Koningin en de hertog van York heb ben gisteren voor de eerste maal hun func ties vervuld als leden der Commissie ler be hartiging van 's lands belangen gedurende 's Konings ziekte. «Met Baldwin zjjn zy drio kwartier bezig geweest met het teekenen van Staatsstukken die zich opgehoopt hadden ten gevolge van de ziekte van den koning. De kruiser Enterprise, waarmee de Prins van Wales gistermorgen te Aden is aangeko men, heeft den afstand van 1750 mijl van Dar es Salaam afgelegd in 73V2 uur, een van de snelste reizen, welke een kruiser in vre destijd in de warme gewesten gemaakt heeft. Te 4 uur verliet de Enterprise Aden. Ver- waclri wordt, dat hij Vrijdagnacht Suez be reikt en de prins halfweg de volgende week te Londen terug is. De hertog van Gloucester is Dinsdag morgen van Sakania in den Belgischen Con go te Victoria Falls aangekomen, vanwaar by onmiddellijk naar Kaapstad verder gegaan is. De hertog had voor het eerst van de ziekte des konings gehoord op 30 Novem ber, toen hg op de rivier Luapula aan het jagen was. Met groote moeite is hij toen door een woeste streek direct naar Sakania vertrokken. MIKLAS. De nieuwe Oostenrijksche bondspresident Miklas werd den 13en October 1872 te Krens aan den Donau geboren. Hij is thans dus 57 jaar. Na beëindiging van zijn univer sitaire studie werd Miklas leeraar en wel op een reeks middelbare en hoogere scholen en was tenslotte rector van het gymnasium te Horn. Van 1918 tot 1920 was hij lid van de constitueerende nationale vergadering der republiek Oostenrijk. Van 1919 tot 1920 secretaris voor godsdienstaangelegenheden. Sedert 1920 is hij voortdurend lid geweest van den Oo9lenrijkschen nationalen raad, waarvan hij ook reed9 van 1907 tot 1918 lid was geweest om zijn bekendheid met schooi en godsdienstkwesties. Sinds 1923 is hij president van den nationalen raad van Oostenrijk. Hij i9 lid van het bestuur van de christelijk-sociale vereeniging in den Oos- tenrijkschen nationalen raad. Miklas is vader van 11 kinderen. Als president van den Oostenrijkschen nationalen raad heeft hij de algemeene achting weten te ver werven. De soc.-dem. club, die door blanco te stemmen de verkiezing van Miklas mogelijk maakte, verklaart, dat zij voor eiken buiten de partijen staanden vrijheidslievenden can- didaat liever zou hebben gestemd dan voor een chr.-soc.iali9t. Daar de Groot-Duitschers en de Boerenbond echter Schober hebben candidaat gesteld, hetgeen de soc.-dem. als een provocatie beschouwen, en daar zij aan eiken persoonlijk achlenswaardigen chr.- socialist de voorkeur geven boven Schober, hebben zijn blanco gestemd. Dit besluit is hun te gemakkelijker gevallen, daar de niuewe bondspresident, afgezien van alle politieke verschilpunten, ais president van den Nat. Raad het vertrouwen ook der soc.- dem. heeft verworven. i In het lijdelijk verzet bij de Oostenrijksche posterijen is gisteren geen verandering ge komen, daar de presidentskeuze onderhan- lingen onmogelijk maakte. De achterstand met het werk neemt toe. LITHAUEN. Tetjen een verdrag met Duitschland. In Lithauen maakt zich een sterke oppo sitie bemerkbaar tegen het Duitsch-Lithau- sche handelsverdrag, dat nog niet eens ge publiceerd en ook nog niet geratificeerd is. Enkele bladen beweren, dat Lithauen door dit verdrag volkomen afhankelijk van Duitschland zou worden en dat Duitsch land van plan zou zijn het land te koloni- seeren. VEREENIGDE STATEN. Nog eens de boodschap van Coolidge. President Coolidge heeft in zijn Bood schap tot het Congresv ook den huidigen voorspoed der Ver. Staten ler sprake ge bracht. Hij zeide: „Nooit is een Congres van de Ver. Staten bijeengekomen onder gunstiger vooruit zichten dan er heden ten dage beslaan. In het binnenland heerschen rust en tevreden heid; er bestaat harmonie in de betrekkin gen tusschen de leiders van den arbeid en de werknemers; er is geen strijd in nijver heidskringen en wij staan op het hoogste punt van voorspoed, nog ooit door ons bereikt. Op buitenlandsch gebied zijn er vrede, wèlgezindheid, die voortspruit uit wederzijdsch begrijpen en de wetenschap, dat de vraagstukken, die nog maar kort geleden zoo dreigend leken, zich volgen naar den druk van klaarblijkelijke vriend schap. Het nationale inkomen was geklommen tot 90 000.000 000 dollar en er was 't vorige jaar voor 906.000.000 dollar aan schuld ge delgd. De President zeide ook het een en ander over het buitenlandsch beleid van de Ver. Staten. Communisten in actie. Particuliere berichten melden, dat 0000 arbeiders van Columbische plantages, die sedert half November in staking zijn, onder communistische leiding de vier steden Santa Marta, Ciemaga, Sevilla en Aracatsca bezet hebben. (N1 e t O f f i c i e e I). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking var Donderdag 6 December 1928. 2e Klasse 4c Llist. lioogc prijzen; 1676 1000.—. 20530 200-— 16014 100— Prijzen van 30 241 928 954 1489 15% 1653 1844 1871 2139 2288 2567 3008 3545 3597 3678 3960 407Ö 4132 4726 4945 4966 4971 5805 5812 6393 6841 7219 7765 7914 8242 8483 9109 9162 9172 S273 9315 9881 9923 9969 9985 10220 10359 10812 10838 11318 11329 11500 11881 12075 12152 12153 12206 12793 13298 13333 13374 13706 13S30 14169 14547 14771 15010 15280 15305 15319 15365 15629 15672 15821 16023 16086 16130 16347 16559 16755 16847 16928 16957 16060 16964 17012 17123 17275 17347 17386 17606 17692 17941 18097 18579 18724 19305 20167 20195 20483 20664 20881 Verbetering. 2e KI. 3c lijst: 8961 m.z. 11961. HET ONDERHOUD VAN PARKER GILBERT MET POINCARE. PARIJS, 6 Dec. (V. D.) Naar reeds gemeld werd, zou de agent-generaal voor de schade- vergoedingsbetalingen Parker Gilbert bij zijn onderhoud met Poincaré den Franschen minister-president medegedeeld hebben, dat de Amerikaansche regeering de medewer king van twee Amerikaansche deskundigen aan de werkzaamheden van de commissie van deskundigen geen moeilijkheden in den weg zal leggen. Naar de .Matin" hieromtrent nader meldt, wil de regeering te Washington geen verantwoordelijkheid op zich nemen om niet gebonden te zijn. De deskundigen moe ten als personen en naar de mate van hun kennis helpen aan de oplossing van het groote probleem. De Amerikaansche regee ring zou, volgens het blad, zelf voorgesteld hebben de benoeming van de deskundigen te doen geschieden door de Commissie van Herstel. De „Matin" meent, dat wanneer de Com missie van Herstel de Amerikaansche des kundigen aanwijst, het van zelf sprekend is, dat ook de andere geallieerde deskundigen hun volmacht van de Commissie van Hertel zullen ontvangen. Dit standpunt van Ame rika, schijnt volgens het blad, indruk ge maakt te hebben op den Duitscher ammas- sadeur von Hoe9ch te Parijs Het wordt waarschijnlijk geacht, dat binnen twee ol drie dagen de datum zal worden vastge steld, waarop de commissie van deskum - gen zal bijeenkomen. Over de taak van e commissie van deskundigen bestaat v( '- gens „de Matin" volledige overeenstem ming. De deskundigen moeten het aantal annuïteiten vaststellen en een voorstel doen lot een kleine vermindering in verband mil de opheffing van de transferclausule. Tenslotte deelt het blad mede, dat hef waarschijnlijk is. dat de kwestie van de ont ruiming van het Rijnland bij de besprekir- gen tusschen de ministers van buitenland- sche zaken van Duitschland. Frankrijk en Engeland te Lugano ter sprake zal konipn. Elke besproking over dit onderwerp kan echter slechts theoretische waarde hebbea zoolang de commissie van deskundigen nog niet tot een resultaat is gekomen. De agent-eeneraal voor de schadever- gocdingsbetalingen Parker Gilbert is gister avond naar Berlijn vertrokken. DE FRANSCHE BEGROOTING. PARIJS, 5 Dec. (Havas). In de financiecle Kamercommissie verklaarde Cheron, dat (ie ontwerpbegrooting definitief een overschot aantoont van 27 millioen francs. DE ZIEKTE VAN DSN ENGELSCHEN KONING. LONDEN, 6 Dec. (V.D.) Volgens het offi cieel •bulletm van hedenmorgen halfelf heef'. J de Koning een goeden nacht doorgebracht. De temperatuur was hedenmorgen lager. 9e i algemeene toestand is langzaam verbeteren J. Het infeclieproce9 dat ernstig blijkt, wordt meer gelocaliseeTd. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Joynson Hicks, de staatssecretaris voor binnenlandsche zaken, hield gisteravond een rede te Houn- slow waarin hij groote bezorgdheid uitte inzake 's konings ziekte, doch, voegde hij erbij, daar is gegronde hoop voor zijn Tier^i"-/. Het voortduren der pleurisachtige aandoe ning is echter geen goed teeken. Onder de telegrammen van sympathie welke ten paleize werden ontvangen was er ook een van het bestuur der parlemen taire arbeiderspartij. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2