69ste JAARGANG DONDERDAG 6 DECEMBER 1928 No. 21084 GFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het afdelingsverslag over de Ontwerp-begrooting 1929 en het antwoord van B. en W. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentién uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advert: r Hén uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18 Franco per post 2 35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 10 DECEMBER 1928, des namiddags tc twee uur. De vergadering zal. zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Staat van af- en overschrijving op de begrooting. dienst 1927. van het College van Vrouwen-Kraam moeders. (221) 2o. Rekening, dienst 1927. van het Col- Ie^ van Vrouwen-Kraammoeders. (221) 3o. Begrooting, dienst 1929, van het Col lege van Kraammoeders. (221) 4o. Voorstel tot verhuring van: a. het perceel leelland in den Pesthuis polder. Sectie1 L No. 1199 ged.. aan Cr. Schut; b. het perceel grond in de Waard, Sectie N No. 357. aan G. Tijssen en A. Tijssen; c. de perceelen grond met woning en stallen in de Waard, Sectie N Nis 360 en 361, aan M. Menken; d. de perceelen teelland met schuur en water in den Stadspolder, Sectie K No. 593 en Sectie1 N Nis 206, 207 en 208. aan A. J. Prevo. (222) 5o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond gelegen aan de Rijn- en Schiekade. de Cobetstraat. den Haarlemmer weg, de Pieler de la Courtstraat. de Waldeck Pyrmontstraat, de Heerenstraat en de Lan- gebrug. (223) 6o. Voorstel om te besluiten tot het indie nen van bezwaren tegen een 21 tal aan slagen in de Forensenbelasting in eene andere gemeente. (224) 7o. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gemeente blad No. 35), laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 12 December 1927 (Gemeente blad No. 20). betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren, en hunne1 weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening rege lende het verleenen van pensioen en wacht geld aan gemeente-ambtenaren en de ver ordening. regelende het verleenen van pen sioen aan weduwen en kinderen van ge meente-ambtenaren, zooals de'ze luiden nè. de wijziging van 26 Maart 191-4. (225) 8o. Voorstel inzake de toekenning van een voor:' lint oo de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920, aan het bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op GereTormeer- den grondslag, ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Drift straat (226) 9o. Voorstel lot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de R.K. Par. Jongensscholen onder R.K. Par. Kerkbestuur tot vergrooling van de speelplaats, tevens terrein voor lichamelijke oefening, bij de scholen aan de Haarlemmerstraat 240 en Pelikaanstraat 20, en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat (227) lOo. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met de N V Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrieken te Amsterdam in zake de verwerking van afgekeurd vee en vleesch. (220) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijvingen- D. Vlasveld, Oude Singel 120, Leiden, Aardappelenhandel. Eigenaar: D. Vlasveld, te Leiden. S. W. van Gastel, Haarlemmerstraat 218, Leiden, Vleeschhouwerij. Eigenaar: S. W. van Gastel, te Leiden. Haarlcmsehe Boterhandel (F), Oude Rijn 178A, Leiden, Margarinehandel. Eigenaar: J P. Pijkzeul, te Haarlem. Beheerder filiaal: J. J. Thorn, te Leiden. E. van Frank. Haarlemmerstraat 18, Lei den, Handel in heerenconfectie. Eigenares: E. Blitz le Leiden (echlgenoote van E. van Frank). Wijzigingen: J. C. van Schie. Haarlemmerstraat 218, Vleeschhouwerij. Uitgetreden eigenaar: J. C. van Schie, te Voorburg. Handelsnaam: thans S. W. van Gastel. C. J. van der SpekSelier, Haarlemmer straat 94, Leiden, Damesmode-artikelen. Door het overlijden van haar echtgenoot A. van der Spek, weduwe geworden. N.V. A. Dorsman's Boekhandel en Stoom drukkerij. Voorstraat 5153, Noordwijk- Binnen. Overleden commissaris: G. H. Krak te Alkmaar. Firma Gebr. van Duuren, Janvossensteeg 1012, Leiden, Rijwielhandel. Handels naam: thans J. Petersen v.h. Firma Gebr. H. van Duuren. Opheffingen: N.V. „Leliebioscoop", Steenschuur 17, Lei den. Filmverhuurkantoor. Vlasveld's Expeditie, Oude Singel 120, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaalsexamen wis- en natuurkunde (letter J) mej. J. G. Verdoorn (Den Haag). De le luit. P. T. A alhier Goossens, van het 6e rcg. veldart. alhier, is tot 31 dezer gedetacheerd bij de art.-inrichtingen aan de Hembrug tot het volgen van een wapen cursus. Aan het Koninklijk Conservatorium te den Haag slaagde voor het einddiploma Waldhoorn. Martien van Schie, alhier. De1 minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen aan over vorige jaren le weinig betaalde belastingen naar inkomen of vermogen te Leiden 2e kantoor f. 467.28; wegens te weinig betaalde wegenbelasting le Leiden le kantoor f. 7.75 en f. 1.50. De N Z PI. T. M. vervoerde in Novem ber 1928 op de lijn SeheveningenLeiden Kalwijk/Noordwijk (incl. stadslijn alhier) 114 981 passagiers (tegen 111.384 in Novem ber 1927). Op de sloomtramlijn Heemstede Leiden bedroegen deze cijfers resp. 9510 en 9161. Op de Haarlemmerstraat is gisteren de 7-jarige C. Sch. aangereden door den 16- jangen wielrijder T. O. van de Langegracht. De knaap werd aan het linkerbeen juist on der de knie gewond en moest na door den E.H.D. voorloopig ter plaatse te zjjn verbon den ,naar het Acad. Ziekenhuis worden over gebracht, ter nader onderzoek van de verwon ding. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 5 Dec. 1927 ingeschreven 794 werkzoekenden Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 913 II. DE BEDRIJVEN. Ten aanzien van de bedrijven werd door een lid opgemerkt dat bij het hoogere perso neel der Lichtfabrieken geen goede geest heerscht. De Katholieken zouden in verband met het feit dat de adj.-directeur, die zelf R.K. is voor een groot deel de leiding over het personeel heeft, worden bevoorrecht. Tegen deze opmerking voerde echter een ander lid aan. dat het de aandacht van zijn partij had getrokken, dat dat juist bij de Lichtfabrieken zoo weinig Katholieken werkzaam zijn. Voorts werd geklaagd over het langzaam functioneeren van gemeentewerken, samen werking met andere diensten ontbreekt veelal, vooral met betrekking tot het op breken van straten. Gaarne zou dit lid ook willen weten of er voorstellen te wachten zijn inzake een andere wijze van vuilver- wijdering. Een ander lid klaagde dat het Plantsoen- personeel in het Kooipark geen voldoende toezicht houdt. Met betrekking tot het op roepen van en solliciteeren naar gemeente betrekkingen werden mede verschillende opmerkingen gemaakt. Een lid pleitte voor een lager tarief voor gas- en eleclriciteitsge'bruik voor groote ge zinnen. Het tegenwoordig verlaagd tarief komt alleen ten goede aan de industrie. Een ander lid pleitte voor een gereduceerd tarief voor winkel-etalage verlichting Gevraagd werd ook hoe het mogelijk is dat de post „verpleegkoslen" veel grooter is dan de winst. Kunnen niet een aantal patiënten ver pleegd worden in gestichten met goedkoope ren verpleegsprijs. Tenslotte wordt weer door verschillende leden gewezen op het gemis aan levensvat baarheid van het Gem. Waschbureau. waar tegen een ander lid zich verzette. Naar zijn meening wordt voor dit nuttig bedrijf geen voldoende propaganda gemaakt Aan het door B. en W op de verschil lende opmerkingen gegeven antwoorden ont- leenen wij het volgende: Van de vermeende bevoorrechting van Katholieken bij de Lichtfabrieken is hun niets bekend. Wel weten zij dat aan deze fabrieken met animo wordt gewerkt. De opmerking, dat de dienst bij Gemeente werken langzaam functionneert. kan in hare algemeenheid niet worden beaamd. De' aan leg van nieuwe straten in de omgeving van Wasstraat en Cobetstraat is eenigszins ge traineerd, doordat de aannemer de benoo- digde hardsteenen trottoirbanden niet tijdig op het werk heeft kunnen aanvoeren ten gevolge van eene staking in de Belgische steengroeven. Uiteraard treft hier echter den dienst van Gemeentewerken geen schuld of verwijt. In'.usschen zijn de trottoirbanden thans aanwezig en kan de oplevering van het betreffende werk eerstdaags worden tege moet gezien. Teneinde de samenwerking tusschen de verschillende gemeentelijke diensten. Rijks diensten en particuliere ondernemingen, welke min of meer geregeld op of in open bare wegen in de gemeente werkzaamheden doen uitvoeren, te bevorderen, hebben B. en W. reeds eenigen tijd geleden besloten pe riodiek, n.l. éénmaal in de 1-4 dagen, onder leiding van een der leden van hun College, ten Stadhuize bijeenkomsten te doen houden, waarin wederzijds zou worden medegedeeld hetgeen in den eerstvolgenden tijd aan wer ken op en in den openbaren weg in deze gemeente zal worden uitgevoerd, en over de beste wijze van uitvoering m verband met andere belangen van gedachten zou worden gewisseld en zoo mogelijk bepaalde afspra ken zquden worden gemaakt. Onder voorzitterschap van den Wethouder van Fabricage is in het voorjaar van 1928 een Commissie van eenige hoofdambtenaren dezer gemeente ingesteld, teneinde te' advi- seeren op welke wijze in de toekomst de vuil nis uit Leiden het best zou kunnen worden verwijderd. Naar B. en W. vernamen ver keert het onderzoek in een vergevorderd sta dium van voorbereiding, zoodat zij binnen kort het rapport van de Commissie hopen te ontvangen, teneinde daarna te overwegen welke stappen verder in deze moeten wor den gedaan. In het begin van dit jaar hebben zij ge meend te moeten breken met het voorheen bestaand stelsel, volgens hetwelk de be waking van de parken en plantsoenen aan plantsoenpersoneel was opgedragen; die bewaking geschiedt thans vanwege de Politie, het h.i. daarvoor aangewezen or gaan. Het komt hun voor. dat bij laatstbedoeld bewakingssysteem de vernieling van de be plantingen niet grooter is geworden, dan het geval was bij de bewaking door plant soenpersoneel. Er is volgens B. en W. geen sprake van dat de tarieven voor gas en e'lectriciteit hoog worden gehouden om de winst op te drijven wat met een vergelijkende opgave van andere gemeenten wordt aangetoond. Gewoon gas in Leiden 9 cent per M3. Gemiddeld in de groote gemeenten 10.13 cent gemiddeld in de Z.-H gemeenten 10.9 cent Electriciteit (licht) Leiden 20 cent, tegen over resp. 23 8. 24.3 en 26.4 cent in de bovengenoemde groepen van gemeente. Nu nog slechts kort geleden door een Raadsbesluit het Waseh-Bureau naar een nieuw gebouw werd overgebracht, bestaat er volgens B en W., vooralsnog geen aanlei ding dit op te heffen. Afgewacht dient te* worden, hoe het bedrijf zich thans zal ont wikkelen. Instelling van een aparte Commissie van Bijstand voor dit weinig gecompliceerd en zeer gemakkelijk te overzien bedrijf komt hun geheel overbodie voor. GEMEENTE PERSONEEL. Een 2-lal leden besprak de wenschelijk- heid om aan het personeel der bedrijven medezeggenschap te verleenen. waardoor BINNENLAND. Minister Waszink verdedigt zijn beleid. (Uit het Parlement, 2e Blad). De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft besloot de heeren Deterdinn en Stork te bencemen tot doctor honoris cansa. (Bin nenland, 2e Blad). De Rotterdam&he politie op het verkeerde spoor; de gearresteerde compagnon weer in vrijheid gesteld. (Gertiengd, 2e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Midden-Beemster. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Chamberlain opnienw over de ontruiming van het bezette gebied. (Buitenl., le Blad). Gekozen is tot Bondspresident van Oosten rijk dr. Mikla. (Buitenl., le Blad). De ziekte van den Engelschen koning. (Buitenl. en Tel., le Blad). Het Italiaansch-Turksch verdrag in Italifi goedgekeurd. (Tel. le Blad). In den Znid-Amerik. staat Colombia zijn ernstige stakingsrelletjes uitgebroken. (Bui tenl. en Tel., le Blad). meerdere en betere samenwerking zal wor den verkregen. Meer in het bijzonder zag een lid gaarne door het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de beste wijze, waarop tot de invoering van medezeggenschap voor het personeel der bedrijven en diensten zou kunnen worden overgegaan; naar zijn meening behoort de gemeente instelling van dit instituut te bevorderen, omdat het den band tusschen het bedrijf en den arbeider versterkt en de arbeidsvreugde vergroot. Een ander lid verklaarde zich tegen de toeken ning van medezeggenschap aan het ge- meentepersoneel. Een lid vroeg of er bij de bevordering van ambtenaren bij de verschillende diensten wel de vereischte uniformiteit betracht wordt Geldt b.v. voor alle diensten een bepaalde tijd. waarna een hulpklerk bevorderd wordt tot klerk? In het algemeen zou men gaarne zien, dat in beslaande vacatures zooveel mogelijk werd voorzien door bevordering van in dienst zijnd personeel. Ten slotte spreekt een lid zijn verwonde ring er over uit. dat het Algemeen Regle ment voor de Werklieden, waarvan de tot standkoming in dit jaar was toegezegd, nog steeds op zich laat wachten. Een ander lid meent, dat er veel te veel rangen zijn onder de ambtenaren. Achten B. en W. niet een reorganisatie' van de rangordening gewenscht. voor te bereiden Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 5) Gauw. Ze komen dezen kant uit. Ze hebben het vuur gezien. Laten we ons ver bergen en hun een stevige verrassing bezor gen. Hij bracht haar naar de struiken en wachtte, klaar om te schieten. De klanken kwamen dichterbij, werden luider en stierven toen onverwachts geheel weg Mannering trachtte een verklaring te ge ven van de plotselinge stille: Ze hebben het vuur in het oog gekregen en weten niet wat ze doen zullen. Dat leek Honor ook heel aannemelijk en ze wachtte ademloos op wat volgen zou. Maar het duurde lang voor er iets gebeur de Na een paar minuien klonk uit het woud pen flauw, ritselend geluid, alsof iemand trachtte onopgemerkt hun kamp te nade un Mannering tuurde in de richting van waar het geluid kwam en hief zwijgend z'jn geweer op. hoewel er niets te zien was. Het geritsel hield op, maar opeens klonk Plotseling uit de schaduw van de boomen Jen enkel woord ,d3t getuigde van de ver- bluflhpid van den spreker: Tonnerre! Een oogenblik later stapte een man tus- fchen de boomen uit. zijn geweer dat glin sterde in de roode gloed van het vuur, in de hand, een man, die, te oordeelen naar zijn witte pak en naar de helmhoed die hij droeg, een blanke was, hoewel zijn gezicht onder den breeden rand niet te zien was. Hij liep. zonder eenige aarzeling, op de tent toe en bleef op een paar meter afstand stil staan, terwijl hij riep: Hola! Mannering uitte een diepen lach van ver lichting en rees overeind in zijn schuil plaats. Hallo daar! zei hij. De ander lachte terug en antwoordde snel in het Engelsch: Aha! Een Engelsch- manl Nee. twee! Welkom vrienden. Dat is nog eens een verrassende ontmoeting! En aangezien er niemand is om ons aan elkaar voor le stellen, zullen we het zelf maar doen Ik ben Jules Legrand. En u, messieurs? Een van ons tweeën heeft maar recht recht op die betiteling, lachte Mannering. Dit is mijn verloofde Miss Donthorne. Dieu' riep Legrand. Duizendmaal ver giffenis, mademoiselle! Wat ongeloofelijk dom van me. Maar ik kon midden in de wildprnis toch ook moeilijk een dergelijk genoegen verwachten en uw costuum.is zoo misleidend. U moest me mijn kortzich tigheid maar vergeven, maar als ik uw charmante gezichtje. Er valt niets te vergeven, viel Honor hem in de rede met een plotselinge afkeer van dien man die bij de eerste de beste ge legenheid en onder deze omstandigheden al begon met complimentjes le maken. Haar metgezel vervolgde: En ik ben Sir George Mannering. Diabiel Legrand uitte die uitroep op verrasten toon. Hij keek de andere ver baasd aan met een ongeloovige uitdrukking op zijn gezicht, toen lachte hij even kort en voor de ander iets had kunnen zeggen, ver volgde hij: De wereld is kleinen Afrika is nog kleiner! Mannering keek hem onderzoekend aan. Het gelaat van den man voor hem was zeker heel bijzonder; het was te scherp be sneden om knap genoemd te kunnen wor den, en de arendsneus gaf hem iets roof- vogelsachtigs. De kleur van de oogen was niet te zien, maar ze hadden een sterken glans en het vuur gaf ze een roodaehtigen gloed, tusschen de glimlachende lippen blonken zijn scherpe, regelmatige tanden. Het geheel gaf een indruk van kracht en heersehzucht. Maar ik geloof niet, dat we elkaar ooit ontmoet hebben, zei Mannering. Ik heb u nooit eerder gezien Non! lachte de ander. Dat is waar. Maar vergis ik me. monsieur of hebt u een broer gehad, die gesneuveld is in den oor log; ginds in de Duitsche koloniën? Zijn hand wees naar het Westen, terwijl hij sprak, en Honor Donthorne. die hem gadesloeg, zag hoe hij Mannering scherp en onderzoekend aankeek, terwijl hij wachtte op het antwoord Een stiefbroer' antwoordde Manne ring en er klonk plotseling iets stugs in zijn stem. Hij en zijn mannen werden bele gerd en vermoord, door Duitsche inlandsche troepen. Honor zag, hoe er een triomfantelijke blik in de oogen van den Kranschman flit ste. een blik. die haar den indruk gaf. alsof Sir George's woorden meer voor hem betee- kenden dan enk<d dp bevesliging van zijn vermoedens Het was een blik, die even snel verdween, als hij gekomen was en in hetzelfde oogenblik hoorde ze Legrand zeg gen; Helaas, mon ami. Ik weet het! Maar Sir Roger was mijn vriend en daarom is het mij een dubbel genoegen u te ontmoe ten. Toen keek hij nieuwsgierig om zich heen. en vroeg: Bent u tweeën verder zonder gezelschap. Onze dragers hebben ons vanmorgen in den steek gelaten, legde Mannering uit, zonder in bijzonderheden te treden. Die zwarte schurken! riep de ander verontwaardigd uit om mademoiselle zoo op genade of ongenade over te leveren aan de wildernis. Zijn oogen dwaalden af naar Honor, ter wijl hij sprak, toen glimlachte hij gerust stellend. Maar wees niet bang, made moiselle. Ik. John legrand. zal u bescher men en in veiligheid brengen.... mèt den stiefbroer van mijn vriend. Sir Roger. Hij bracht een fluitje aan zijn lippen en floot één keer. kort en krachtig. Dadelijk klonk uit hel bosch een antwoord, een onderdrukt gemompel van 9temmen. het geschuifel van bloote voelen en uit de scha duw kwam een lange rij inlandsche dragers te voorschijn Het waren er meer dan twin tig en terwij! zp langzaam voortstapten, wierp Honor epn blik op den man. dien zij te gehoorzamen hadden en ontdekte toen plotseling dat zijn schitterende oogen op haar gezicht waren gericht met een uitdruk king die haar h#t bloed naar de wangen joeg. Ze keek haastig een anderen kant uit, ter wijl haar hart onrustig begon te kloppen. Haar intuïtie zei haar dat er iets dreigends en gevaarlijks was aan dezen man iets, dat ze niet nader zou kunnen omschrij ven Maar het was er, en peinzend 9taarde ze naar de weerkaatsing van de sterren in hei stiUe water van het meer. III. En twee uur later had dat onrustige ge voel haar nog niet verlaten. De dragers hadden hun kamp een eindje verder opge slagen, rondom twee groote vuren, en Jules Legrand, die niets had willen hooren van Honor'9 bezwaren om zijn ligstoel te gebrui ken, zat op een pakkist en overpeinsde het verhaal, dat hij juist gehoord had. Zijn lange vingers speelden met de vier ringen, waarmee hel koord, waaraan zijn fluitje hing, versierd was. De beweging deed Honor denken aan de manier, waarop een vrouw met de kralen van haar ketting speelt Toen die laatste gedachte bij haar was opgekomen begon ze zijn gezicht inplaats van zijn hand te bestudeeren. Legrand zat in het vuur te staren, en ze kwam tot de conclusie, dat zijn oogen lichtbruin wa ren. van dat fluweelige bruin dat som mige honden in hun oogen hebben, en dat, naar ze dacht, de oorzaak mopst zijn van dien rooden gloed dien ze straks in zijn oogen had zien flikkeren. Zijn gelaat was heel bleek en zijn dik zwart haar en zwarte wenkbrauwen deden die bleekheid nog meer uitkomen Zoo. terwijl hij peinzend staarde in den gloed van het vuur. leek het geen slecht gezicht, maar het roofvogelachtige was niet verdwenen. Haar gedachten wer den onderbroken, toen de man iets tegen Mannering zei. Maar natuurlijk. Sir George zal ik u naar 'M. Buba brengen Het zou al heel on hoffelijk van mij zijn om mademoiselle over te leveren aan de genade van de wildernis, en bovendien, uw broer is mijn vriend go- weest. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1