DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. SPLENDICOL fi9*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 December 1928 Derde Blad No. 21083 KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. e Trommen van het Noodlot. 36 Ed inderdaad, toen de dokter even later praatte met va der Oester zei hij plechtig: „Uw zoontje heeft de zeemazelen in zeer ernstige graad, waarde heer En aangezien dat besmet telijk is. lijkt et mij het beste dat u hem laat opnemen in het Visschenziekenhuis. Daar zal hij heel goed verzorgd worden. Ik zal u een briefje geven voor opname En dat briefje schreef dokter Schol toen met zijn penhouder, die uit een walvisschen- balein was vervaardigd en waar hij erg trotsch op was. 36. Ach, ach, wat heerschle er nu weer een droefenis in de Oesterfamilie. Ze waren allemaal onder den indruk van dok- ter's woorden en van het feit dat Otto al heel gauw na dokter's vertrek met den ziekenwagen was gehaald. Ze wisten niet en dat was natuurlijk jammer, dat ook visschendokters zich wel eens een beetje vergissen kunnen en dat het met Otto's ziekte nog zoo heel erg niet was. OUDE MAN ONDER EEN AUTO. Te Boxtel had een ernstig auto-ongeluk plaats, dat hoogstwaarschijnlijk een men- schenleven zal kosten. Het ongeval had plaats op den hoek van de oude Kerkstraat Bossche weg De heer Schoonheid, een man ongeveer 86 jaar, die zich naar hui9 wilde begeven, hoorde uit de richting Kerk straat een auto naderen, terwijl ook uit de richting 's-Bosch een auto kwam, hij plaat ste zich tegen het hek van een huis op den hoek der Kerkstraat om zeker geen gevaar te loopen doch door tot nog toe onbekende oorzaak reed de auto uit de richting Den Bosch pardoes tegen het hek waartegen Sch. stond, zoodat deze bekneld raakte tus- schen het hek en den auto. Met een ge broken been en zware inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen en naar het zie- knhuis overgebracht, waar spoedig genees kundige hulp aanwezig was. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. JONGETJE GEDOOD. Het 7-jarig zoontje van burgemeester Schuite, te Hardenberg, geronkte onder een wagen en werd dood opgenomen. AUTO GESTOLEN EN IN BESLAG GENOMEN. Maandagmiddag circa haifvijf kwam dr. De Raadt, van de Philipsfabrieken te Eind hoven, lot de minder aangename ontdek king, dat zijn auto, welken hij een paar uur te voren in de Willemstraat had geplaatst voor de poliklinieken, verdwenen was. On middellijk werd een onderzoek ingesteld om te zien of iemand de auto voor reparatie had weggehaald, doch toen bleek dat de auto nergens te ontdekken viel, werd de commissaris van politie met het geval in kennis gesteld. Onmiddellijk werden alle mogelijke plaatsen aan de groote verkeers wegen van de vermissing in kennis gesteld. Circa halfnegen dien avond kwam er be richt van den brigadecommandant der Ko ninklijke marechaussee te Grave, dal daar de auto in beslag genomen was. De dader is niet aangehouden kunnen worden. FRAUDE? Gistermiddag heeft de marechaussee uit Njjmegen den rentmeester W. L. van het burgerlijk armbestuur te Grave bij aankomst met den autobus van 4 uur te Nijmegen aargehouden. De aanhouding geschiedde op telefonisch verzoek van den commandant der marechaussee te Grave. Bij het accountants onderzoek is een kastekort van ongeveer der tienhonderd gulden ontdekt. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik heeft het 4- jang zoontje van de familie L., op den Leu- terberg te Venlo, uit oen kan kokende kof fie gedronken. Het kind is aan de gevolgen overleden. „Wat ben je toch aan het zoeken, beste vriend?" „Mijn evenwicht, agent". Ig BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN „WERELDREIS" DIE SLECHT AFLIEP. Het Duitsche s.s. „Gertrud" heeft in de Oostzee tusschen Kal mar en Norrköping een klein zeilvaartuig overvaren. De vijf inzittenden werden evenwel spoedig gered en bleken bij het aan boord komen van het s.s. „Gertrud" jonge Zweden te zijn, die met zulk een klein scheepje aangedurfd hadden, een „reis om de wereld" te gaan maken. Deze „wereldreis" heeft echter door dit ongeval voor de Zweden, waarvan er slechts één feitelijk zeeman was. een spoedig einde gehad. MILLIOENEN VERDUISTERD. Naar do „Matin" meldt, zijn de uitgeef ster van de „Gazette du Franc", een zekere mevrouw Hanau en baar vroegere echtge- genoot, Lazare Bloch, wegens het misbruik maken van vertrouwen en bedrog gearres teerd Spaarders en andere personen, die op de voorspiegelingen van dit blad geld ver schaften. moeten voor ettelijke honderden millioenen francs benadeeld zijn. Een streng onderzoek is gelast, ook over de 400 filialen, die het blad in de provincie had. „Paris-Soir" zegt. dat de huiszoekingen bij de „Gazette du Franc" een tekort van 100 millioen aan het daglicht gebracht heb ben. Volgens de „Inlransigeant" zou het tekort zelfs 120 a 180 millioen bedragen. De dichte menigte, die zich voor het gebouw verdringt, werd herhaaldelijk door de politie verspreid. De zaak heeft in ge heel Noord-Frankrijk geweldige opschud ding veroorzaakt OVERSTROOMINGEN IN FINLAND. In het industrie-gebied van Finland heb ben groote overstroomingen plaats gehad, doordat de Kumo en een andere rivier bui ten haar oevers zijn getreden. Een gebied van 14.000 acres is onder water geloopen. Twintig fabrieken en meer dan 500 boer derijen zijn geïsoleerd; de electrische in stallaties werken niet meer. zoodat het ge- heele gebied bovendien vrijwel in het duis ter zit. EEN DUEL MET DOODELIJKEN AFLOOP. In de manége van een der regimenten cavalerie te Warschau is een duel op den revolver uitgevochten tusschen een schrij- ver en den reserve-kapitein Alexander Zawazki, den vice-direoteur der Algemeens Credietbank Laatstgenoemde moest na afloop van het duel met een schotwond in het hoofd naar het hospitaal worden over gebracht. waar hij overleed, zonder weer tot bewustzijn le zijn gekomen Hij laat een vrouw en twee kinderen achter Als getui gen bij het duel hebben drie officieren ge fungeerd. DORPSBRAND. Gisteren brak in een woonhuis in hel dorp Rahlington, in het Saargebied, een groote brand uit. Ondanks onmiddellijk in grijpen van de plaatselijke brandweer breid de het vuur zich tot de naastbij liggende perceelen uit. Twee boerenhofsteden en twee kleinere woningen werden in de asch gelegd Groote voorraden, waaronder onge veer 1000 garven tarwe en eenige land bouwwerktuigen en machines werden door het vuur vernield. ZAPPI EN MARIANO TE ROME. Zappi en Mariano, de beide overlevenden van de Nobile-expeditie, zijn te Rome aangekomen. Zij werden aan het station be groet door een enthousiaste menigte. Bei den zullen door de commissie, die een on derzoek instelt naar de oorzaken van de ramp van de „Italia" worden gehoord. NIEUWE UITGATEN. Toerisme. De General-vertrotung der Reichebahn- zeirtrale fuer den Deutschen Reiseverkehr te Rotterdam, zond ons een klein gidsje „lm Flug (lber Deutschland", bevattende de tarieven, enz. en inlichtingen omtrent de luchtverkeersmogelijkheden in Duitsch- land en vandaar naar het buitenland. Bij de firma Jan9sens Co le Amsterdam is verschenen het eerste nummer van De Forens, officieel orgaan van den Algemee- nen bond van forensen, maandblad gewijd aan de belangen van het forensenlevea. In de redactie-commissie hebben zitting ge nomen de heeren F. W de Jong, mr. J. H. Penning, mr. P. B. II van Groin Soe- ters en mr G W van Everdingen. Het eerste nummer ziet er wel aantrekkelijk uit. TIJDSCHRIFTEN. De December aflevering van „Zonne schijn" waarvoor Rie Oramer do omslag- teekening verzorgde, bevat een jaar aar dige Sinterklaasverhalen. Ook de overige inhoud zal stellig door de jeugd met veel genoegen worden gelezen. DE HOUDING TAN „DB TELEGRAAF" IN NOVEMBER «18. Da directie wist er niets van Maar de heer B. M. C. Holdert dan? I Naar aanleiding van de mededeelingen ontrent het bezoek door de heeren Schrö- iir en Israéls van „De Telegraaf" in Nov. 1918 aan den loenmallgen voorzitter der S, D. A. P., den heer Vliegen, gebracht, schrijft de heer Schröder in „De Telegr.": Dat de bedoelde démarche burten de voor- kennis der directie heeft plaats gehad is juist; „dat mr. leraêls en ik de bevoegd heid misten „namens haar" op te treden, is dus ook juist. Hierbij zij aangeteekend, (jat wij niet namens haar optraden, doch ik, pet mr. Israéls als adviseur, optrad na- pens mijzelf, „dat de directie nimmer van iae démarche is in kennis gesteld, omdat hel onderhoud met den heer Vliegen slechts ren informatorischen aard is geweest en jeni enkele wijziging In de houding van ,Ds Telegraaf' teweeg bracht" e ftaar aanleiding van het bovenstaande merkt „Het Volk" het volgende op: Inderdaad verstrekte hij aan Vliegen slechte de informatorische mededeeling", Jjt hij „Telegraaf" en „Courant" ter onzer («schikking wilde stellen. Intusschen zou het wel van belang zijn te rememen of de heeren Schröder en Israéls róór hun „démarche" ook niet hebben over- fjd met den heer H M. C Holdert die ral geen lid der directie is, maar daaren- cgen de feitelijke baas." TREINBOTSING TE SCHIEDAM. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen is doordat de machinist van oed ar en trein 5224 te Sohiedam door een uveilig signaal reed, deze trein in botsing ekomen met eenige aldaar staande wagens, ie botsing was hevig, en versohillende vn- sb derailleerden en vielen om. Benige wagens, waaronder ook een 3de Issse rjjtuig van den eleotrisehen trein, wer- s ernstig beschadigd. Daar het déraillement de goedereneporen plaate vond, ondervon- de personentreinen geen vertra .in maar arden wel de goed eren tremen be tangrijk rtraagd. AANVARING OP DE HEK WEDE. Het schip, de W F. Leemans, van de aederij Fop Smit en Co. te Rotterdam, vara gisteravond op de rivier de Merwede i aanvaring met een op stroom liggende raische Rijnboot, doordal de Leemans arkeeid manoeuvreerde Beide 6chepen «jen belangrijke schade. Persoonlijke on- lallen kwamen niet voor. VERDRONKEN. De tweejarige J. K. ts gistermiddag aan lord van het licbterschip „Berensina", dat RECLAME. 2837 Naar het Engelscb van OTC WELL BINNS. den beweging in de aangrenzende tent dfrbrak haar gedachten, en een paar tonden later stond Sir George Mannering de ingang van haar tent. Zijn gezicht oud bezorgd maar hij sprak met een ge beerde opgewektheid. - Ik heb het heelemaal uitgewerkt Ho- '1 We kunnen Mr. Buba bereiken in vijf- dagen We moeten over een uur op !t gaan Het meisje knikle loestemmend. fl was beter zoo gauw mogelijk, al wao li dan ook snikheet, te vertrekken, dan nog oger hier te blijven. Toen schoot haar «Ming iets te binnen en ze zei lang- Um- je zou me nog iets vertellen over 'slier... brak haar woorden af toen ze Manne st' gelaal plotseling pijnlijk zag vertrek- 'c Een oogenblik aarzelde hij. toen zei hij jftker: Het is niets van belang Honor. 'slier is niet meer in leven, .en .en... Ik zou hel graag willen welen George, 1 kei meisje rustig. Hij aarzelde weer. i0 zei hij haastig: Laten we er liever op doorgaan. Dezie je, en het was St'i)k niet meer dan een vermoeden. - Maar zou ie het te weten kunnen ko- vroeg Honor halsstarrig. r.wei.. ®i wierp een aarzelenden blik op de Wsoelkplanten achter de tenten en ze aan de Maaskade te Rotterdam ligt, over boord geslagen en verdronken. Het lijkje is opgehaald VLIEGTUIG GEDAALD. Gisterenmiddag om vier uur daalde te Maassluis het marine-watervliegtuig D 11, wegens den sterk opkomenden mist. Het vliegtuig was in den Helder geBtart Bene. vens den commandant waren nog zee men- scker, aan boord. Allen bevonden zie» in goede conditie DE SCHAT Hf DE BEDSTEE. De heer Bruin uit Rotterdam da oeluttlge? Men meldt uit Alkmaar: Tm aanzien van een door een teerting- schilder in dienst van gemeentewerken te Alkmaar gevonden kistje, inhoudende bank biljetten en geldstukken ter totale waarde van L 7270, in welk kistje och een briefje bevond, waarop geschreven stond: „Voor Neet" en dat behoorde tot de nalatensohap van Neeltje Bruin wed. J. Croon, stellen B. er. W„ die het gevondene in bewaring heb ben genomen, aan den gemeenteraad voor het gevonden kistje met geld tegen ontvang bewijs af te geven aan dan heer K. B:uin te Rotterdam, die als erfgenaam wordt be- echouwd van alles wat de overledene beeft bezeten, onder vrijwaring, door notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar, van de gemeente voor het risioo van kosten, schadevergoe ding en andere uitgaven van welken aard ook, waartoe de gemeente als gevolg van deze afgifte mooht worden genoodzaakt, al dus de „Msb.". Een minderheid wensoht niet op een rech terlijke uitspraak vooruit te loopen. Zij wenscht er de voorkeur aan te geven, dat de gemeente zich beschouwt als bewaarneem- ster uit noodzaak. INBRAAK IN DE JORDAAN TE AT)AM. In den nacht van 1 op 8 December is een inbraak gepleegd in een goudsmids- winkcl in de Eerste Anjeliersdwarsstraat te Amsterdam. In verbaaid daarmee zijn reeds twee jongelieden eo later nog een 24-jarige man aangehouden. Deze laatste is kort na zijn aanhouding op vrije voeten gesteld. Maandag echter heeft de politie, die in middels bewijsmateriaal had verzameld, hem opnieuw ingerekend en gisteren iB hij ter beschikking van de justitie gesteld. BRANDEN. Gisteravond is brand ontstaan in een volks logement op de Korenmarkt te Arnhem. Toen de politie met de handbrandspuit ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer, die spoedig kwam, wist het vuur tot de zolderverdieping te beperken. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het buis zelt en de daarnaast gelegen bak'cerg van firma H. hebben groote waterschade gekregen. Gisternannddag om oiroa 5 uur is in de bo ven; erdiepin» a een hui ia de Munt r t aat te Arnhem brand uitgebroken. De geheele bovenverdieping is afgebrand. Persoonlijke ongevallen hadden met plaats. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De bij Arnhem overreden bejaarde man is aan de gevolgen overleden. SLEEPBOOT GEZONKEN. Hedenochtend te ongeveer 6 uur, is de Fransche sleepboot Attela, die uit Duitech- land wss gekomen met een sleep, door tot dusverre onbekend gebleven oorzaak, gezonken bij Lobith, juist toen zij tegen over de steenfabriek van de firma Terwist en Arntz gemeerd lag De schipper, Witae, genaamd en een tweetal matrozen, konden zicb in nachtgewaad met bebulp van an dere varensgezellen in veiligheid stellen. De tros werd tijdig gekapt. TWEE PERSONEN AANGEREDEN EN DOODELUK GEWOND. Men meldt aan de ,,'s-Hert Crt": Op den weg van Arendonck naar de gren9 heelt de fabrikant V met zijn auto de 13-jarige A N. en de 31-jarige A van B. aangereden Beiden werden doodelijk ge wond. Ook de automobilist werd gevaar lijk gewond. De auto is in beslag genomen. zag, dal het antwoord op haar vraag beves tigend was. Een oogenblik stond Mannering bij zich zelf te overleggen, wat hij doen zou, toen antwoordde hij: Koml Misschien heb ik me vergist! Hij wendde zich om en begon langzaam de helling naar de reuzeplanlen op te klim men. Honor volgde hem tot hij zich bukte en rondtastte in het lange gras, waar hij Donthorne dien morgen vroeg gezien had. Bijna dadelijk richtte hij zich weer op en in zijn hand glinsterde het pistool, dat zijn vriend daar verborgen had Het meisje her kende het. en plotseling begreep ze wat dit alles beteekende. Was het dit? vroeg ze onzeker. Ja! Hij was hier,, teen ik vanmorgen uit mijn tent kwam Ik denk dal hij vergat wat hij van plan was, toen hij de olifanten hoorde. .Hij brak zijn woorden plotseling af. toen het meisje snikkend haar gezicht in haar handen verborg, en deed een slap naar haar toe. terwijl het pistool uit zijn hand glipte Hij legde zacht zijn handen op haar schou ders. Honor (luisterde hij snel, trek het je niet zoo aan Hij was overspannen en per slot van rekening is hel toch de olifant geweesl. die die Ja! Goddank! Hel meisje lichtte haar bleek vertrokken gezichtje op Er glinsterden tranen in haar oogen en in den man voor haar welde een gevoel op dat 9terker, veel sterker wae dan medelijden. Honor zei hij ovenedend. Tob er niet langer over. Hij had niet gered kunnen worden. En je heele leven lig! nog voor je. Je weet wat iïen Walter.... hoopten. Liefste, ik weet dat het een droevig oogenblik is. maar ik heb je lie! Je weet het, en nu we alleen zijn, en afhankelijk van elkaar, zal ik al het mogelijke voor je doen, en jij Hij brak af, toen ze een beweging maakte ate van een hand dal in een paar krachtige armen zijn schuilplaats zoekt. Zijn handen gleden weg van haar schouders, hij sloeg zijn armen om haar heenen zoo stonden ze langen tijd m de schaduw van de groote bladeren zwijgend want woorden waren overbodig. Tenslotte maakte Honor zich los uit zijn armen, en zei rustig, en wel naar het hem toescheen met buitengewone zelf- beheersching. Het wordt tijd voor ons om op weg te gaan George Ze liepen samen zwijgend de helling ai, en maakten de laatste toebereidselen voor den tocht, zonder met een enkel woord te zinspelen or wat er daarginds bij wolfs- melkplanten gebeurd was Twintig minuten later waren ze op weg, lerwijl ze hun wei nige bezittingen droegen in een soort draag baar die ze gemaakt hadden door het lin nen van de kleinste tent over een paar lange stokken vast te spijkeren. De richting .die zij volgden leidde naar het zuidwesten, langs hel woud maar ze zorgden buiten de boomen te blijven De bodem was vol kuilen en gaten, van tijd tol lijd doorkruisten ze een lange strook gras. waardoor zacht ritselend de wind zong. soms kwamen z» langs Mimosa en cactus achtige boomen. die hun groezelige armen stilzwijgend omhoog hieven naar de bran dende hemel Meeds gingen ze voort, met ieder uur een korte ruBtooos, meestentijds zondeT eer woord,te zeggen. Ze liepen door de beddingen van opge droogde rivieren en trachten zooveel moge- lijk de doornige struiken te vermijden Laat I in den middag kwamen ze plotseling bij een klein meer, dat voor hen lag als een blanke, glanzende spiegel, waar een enkele, lang zaam bewegende schaduw overheen schoof. Honor Donthorne keek omhoog naar de wolk, die naar ze dacht de oorzaak van die donkere plek moesct zijn, maar inplaals daarvan zag ze een eenzame gier, die lang zaam voortwiekle. Ze huiverde, en beselte op heizelfde oogenblik hoe doodmoe ze was Het was of alle kracht plotseling uit haar weggevloeid was, en of ze nu voor het eerst de ondragelijke pijn in haar schouders, haar brandende voeten het doffe bonzen van haar hoofd voelde. Mannering' zag die plot selinge verandering, keek hoe laag de zon stond en berekende snel. dat het over een uur donker zou zijn Kom. Honor, zei hij, we zullen hier overnachten. Het meisje gat geen antwoord Ze bukte zich om hel eene uiteind van de draagbaar op te nemen en besefte toen opeens, dal het haar onmogelijk was het op te lichten. Ze keek hem onzeker aan Ik ben bang dal. dat. dat. Ze voltooide den zin niel en wankelde even en Mannering begreep dat hij te vee! van haar gevergd had. We hebben te lang geloopen Ik had er aan moeten denken Je bent er niet aan ge wend zulke zware 'asten te dragen Neem jij de revolver mep Ik zal wel zorgen dat dit zaakje beneden komL Ze keek hem dankbaar aan en liep lang zaam naar den oever van het meer, tot waar een begroeide Dlek in de schaduw van een paar hoornen een geschikte kampplaats aanbood Toen zette ze zich neer op een steile rots en keek, beschaamd over haar eigen zwakheid toe, hoe haar metgezel hun bezittingen naar de uitgezochte plek sleepte. Hij inoest drie maal do helling op en af klimmen, voor hij zoover was. en begon toen de tent op te slaan en een vuur te maken. Toen dat klaar was en hun maal tijd zijn voltooiing naderde, was er lang zaam en onmerkbaar een verandering over het meer en de heele omgeving gekomen. In het Westen begon de hemel zich te kleuren, en al die tinten werden weerkaatst in de gladde oppervlakte van het meer. Met mei9je was van moeheid bijna in slaap gevallen toen hun maal klaar was, maar hel warme voedsel scheen haar weer wat op le wekken, en ingespannen zal ze le luisteren naar een paar vage klanken, die uit het woud schenen te komen, en die le ken op het geluid van een troep babbelende apen. Luister eens! (luisterde ze. Mannering, die bezig was alles voor den nachl in gereedheid te brengen, keek ver baasd om Wat. Ze hief haar hand op om hem te bedui den dat hij stil zou zijn en terwijl ze dat deed drong uit het bosch duidelijk hoorbaar de klank van stemmen tot hen door In hetze'fde oogenblik had Mannering zijn ge weer gegrepen. Dal zijn die schooiers van dragers! fluisterde hij Hij keek haastig om zich heen naar een schuilplaats en zijn oog viel op een paar lage, dichte struiken, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9