Tweede Blad No. 21082 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 December 1928 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIFUWS. MODERN KONSTANTINOPEL. Onder Kemal Pasja's bestuur is het oude Stamboul een moderne Europeesche stad geworden, zonder de charme van het Oosten te verliezen. De Galatabrug; op den achtergrond de Yoni Djami Moskee. EEN SPELMOMENT uit den voetbalwedstrijd ItaliëHolland, die Zondag te Mi laan werd gehouden en een welverdiende 32 overwinning voor de Zwarthemden tengevolge bad. DOOR DE GEWELDIGE DRUKTE van het moderne verkeer hebben Ged. Staten van Noord-Brabant besloten een „Verkeerscon- troleur" aan te stellen, wiens taak het is er voor te waken dat de veiligheid niet in gevaar wordt gebracht en dat de Motor- en Rijwïelwet wordt nageleefd. De nieuwe con troleur bevindt zich in burgerkleeding en in een gewone auto op den weg. Hij is in het bezit van een geelzwarte staf en hel opheffen van dien staf is voor wegge bruikers het sein dat hij wenscht dat het verkeer stopt. De nieuwe Verkeerscontroleur met zijn staf. Gistermorgen kwam in het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te Den Haag bijeen het Permanente Bureau van de Fédération Internationale de Laiterie. Minister Kan ontving het bureau. V. 1. n. r. zittend dr. Góós (Finland), prof. Gorini (Milaan), Maenhput (President Fédération) Min. Kan, Blackshau (Londen), prof. dr. Burn (Bern) en prof. dr. Weigmann (Kiel)Staande v. 1. n. r. J. A. Geluk (Den Haag), E. Hegh (Secr.-Gen. de la Fédération, Baron Gollot d'Escury (voorz. Nederl. Nat. Com.), dr. Posthuma (oud-min. van landbouw), dr. Swaving (waam. directeur-generaal van den Landbouw), Blink, seer. Ned. Nat. Comité, v. Wijnen (Gouda). FRANZ SCHALK, de directeur der Ween- sche Opera, die zich teruggetrokken heeft. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door Furtwang. BIJ DE OPENING van het eerste Luchtvaartstation in Indië, De Landvoogd arriveert met Mevr. Do Graeff voor het K. N. I. L. M.-station. Ir. kal ff gaat heen. Als directeur der Nederlandsche Spoorwegen. De heer ir. J. A. Kalff zal met ingang 1 Juli 1929 aftreden als lid van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen. Naar men aan het ,,Vad." meldt, komt 8e heer ir. E. C W. van Dijk, chef van 8en dienst der exploitatie der Nederland se Spoorwegen, ernstig in aanmerking °m aan de aandeelhoudersvergadering doorgedragen te worden ter benoeming als lid van de directie der Ned. Spoorwegen als opvolger van den heer ir. J. A. Kalff. technische salarisherziening van burgerlijke rijksambtenaren. Op de desbetreffende vragen van den heer lingbeek heeft minister De Geer geant woord. dat het sub-commissie voor de tech nische salarisherziening van de burgerlijke Rijksambtenaren haar advies aan den voor zitter der Centrale Commissie heeft uitge bracht. 1 Het is den minister gebleken, dat de sub commissie. welke het voornaamste werk deed. kennis heeft genomen van het in de vergadering van de Tweede Kamer van 30 Maart 1928 ter sprake gebrachte denkbeeld °m door een herziening van de thans gel dende bepalingen op de toekenning der ter- ®ijnsverhoogingen in dien zin, dat daarbij meerdere differentiatie zal zijn in acht te nemen dan tegenwoordig is voorgeschreven, k geraken tot een reëele aanpassing der wedden aan de maatschappelijke levenshe lften der betrokkenen. Het standpunt van den minister tegen- over het betrokken vraaestuk is het vol gende: Hij een salarisregeling mag niet rekening worden gehouden met de vraag, of een dee! van de wedde vermoedelijk zal worden afge- D^n aan anderen Hij een salarisregeling mag wèl rekening Worden gehouden met de behoefte. De kindertoeslag, de huwelijkstoelage en 9 salarisreducties wegens opgehuwden staaf alle in het huidig Bezoldigingsbe- j opgenomen zijn hiermee gerecht- I «iet hiermee gerechtvaardigd is de ver sterkte salariereduclie wegens ongehuwden staat, op een deel der ongehuwden (de onderwijzers) toegepast, daar de éénige ratio, welke men hiervoor aanvoert: nl. het leven in communiteit, voor driekwart van dit deel der ongehuwden niet geldt. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg heeft daarom voorgesteld, die versterkte salarisreductie te schrappen en de minister ziet geen houdbaren grond om dit voorstel af te wijzen. Wenscht men wegens het leven in com muniteit een versterkte salarisreductie, dan eischt de rechtvaardigheid, de scheidslijn daar te trekken, waar zij aan de ratio be antwoordt. fnfusschen zou deze maatregel nooit tot stand mogen komen zonder volledige instem ming en medewerking der naast-betrokke nen, zoowel om de teerheid der zaak zelf ais omdat zij vertroebeld is door het pleit van sommigen voor een salarisregelrng, welke rekening houdt mei de vraag, of een deel der wedde vermoedelijk za! worden afgedragen aan anderen. Bedacht behoort trouwens in dit verband te worden, dat het m beginsel niet noodig is, dat ieder behoefte-element in de salaris regeling verdisconteerd wordt. Wèl is noo dig, dat, zoo men het doet, het rechtvaardig en logisch geschiedt, wegenfonds. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begrooting van het Wegenfonds voor 1927. Voor de verbetering van de Rijkswegen' moest ten laste van den dienst 1927 f. 241 000 meer worden uitgegeven dan aan vankelijk was geraamd, welk bedrag thans wordt aangevraagd. De ten bate van het Wegenfonds komen de opbrengst van de wegenbelasting en de rijwielbelasting heeft in 1927 bedragen f. 12,577.282 34 Ingevolge Kon besluit van 8 Sept 1928 is op grond van de Wegenbe- lastingwel 30 pet. van dit bedrag, behalve f 3.773,184 70 aan de provinciën gezamen lijk uitgekeerd Voorgesteld wordt nu art. 14 te verhoogen met 728 185. zijnde het ver schil tussrhen deze uitkeenng. en het be drag. daarvoor in de begroofing geraamd. In totaal wordt de begrooting van het fonds overschreden met f 1 006 085 De ten bate van het fonds komende opbrengst van de wegen- en rijwielbelasting heeft ech ter, zooals hierboven werd opgemerkt, f. 12.577.282.34 bedr., zijnde f. 2.427 282.34 meer dan het in den ramingstaat der in komsten, behoorende bij de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 uitgetrokken be drag van f. 10.150,000. herziening zdiderzeesteunwet. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende herziening van de Zuider- zeesteunwel heeft minister van der Vegte het volgende geantwoord: Omtrent de werking van de regeling in de Zuiderzeesleunwet 1925 van de tegemoet koming wegens waardevermindering zijn van de generale commissie, bedoeld in art. 3 dier wet. uitvoerige mededeelingen ont vangen. Van een advies kan echter kwalijk worden gesproken, daar in de stukken een drietal opvattingen tot uiting kwam, welke opvattingen in den boezem der commissie punten van bespreking hebben uitgemaakt. Dezer dagen is op de notulen der gehouden besprekingen nog een rectificatie gevolgd. Daar een omlijnd advies nog niet werd verkregen, is hef ook den minister niet mogelijk geweest zijn standpunt te bepalen. Hij pleegt thans nader overleg met de com missie. prof. Mr. treub weer naar indië. Prof. rar. M. W. F. Treub voorzitter van den Indischen Ondernemersraad, zal begin Januari andermaal een reis naar Indië on dernemen. uit de s.d.a.p. In de partijbestuursvergadering is, Blij kens meedeeling in het Volk, op verzoek van het N V. V besloten, deD jeugdraad op te heffen, indien de A. J. C. daarmee ac- coord gaat en bereid is, het partijbestuur Ier beraadslaging uil te noodigen, over al die zaken, welke tot dusverre aan den jeugdraad waren toegewezen. De heer E Kupers werd benoemd in de redactie van de Socialistische Gids. Het vraagstuk der zevenjarige grond schoot. waarover tot dusverre geen overeen stemming is bereikt, zal het partijbestuur in den algemeeneD raad aaD de orde stellen De voorzitter bracht verslag uit omtrent den toestand in het gewest Limburg. Het door hem ingenomen standpunt ter gewes telijke jaariijksche vergadering had de volle instemming van het partijhestuur. Den voorzitter werd mandaat gegeven tot uitvoe ring van de door hem voorgestelde maatre gelen, ter versterking van de organisatie in Limburg en ter bestrijding van de elemen ten, die aldaar de organisatie der partij pogen te verzwakken. Het partijbestuur bepaalde zijn houding ten opzichte van de door de gewestelijke vergaderingen opgemaakte groslijsten en stelde het advies vast, hetwelk op 16 Dec. aan den partijraad zal gegeven worden. Na gepleegd overieg in den algemeenen raad stelde het partijbestuur het ontwerp- verkiezingsprogram vast, dat als voorstel op den beschrijvingsbrief voor het a.8. congres zal worden gebracht Een brief van de organisatie fer bevorde ring van de Zondagsrust werd naar de Ka merfractie verwezen. bond van volkstuinders. Ingevolge het streven van den Bond van Volkstuinders te Amsterdam om tot meer dere samenwerking te komen tusschen de Volkstuinvereenigihgen in Nederland, heeft bovengemelde Organisatie zich tot alle haar bekende Vereenigingen gewend met het verzoek of zij tot samenwerking bereid waren Daartoe schijnt inderdaad behoefte te bestaan, met als gevolg dat op 26 Decem ber a.s. (2e Kerstdag) in Rrasnapolsky te Amsterdam de eerste bespreking plaats heeft om zoo mogelijk, daarna tot oprich ting van een Landeiijken Bond van Volks tuinders over te gaan. na de ramp van de „salento". De Italiaansche Gezant heeft, naar aan leiding van de pogingen tot redding van de bemanning van het stoomschip „Salento" aan den Minister van Buitenlandshce Zaken ver zocht, allen die daartoe hunne medewerking hebben verleend, den diepgevoelden dank van de Italiaansche Regeering over te brengen. Te Velp is overleden mr. Th. Ruys I.P zn.. oud-inspecteur van het L. O. voor de Noordelijke provinciën PREDIKBEURTEN. voor woensdag 5 december. alphen aan den rijn. Ned. Herv Kerk (Julianastraat): Nam. 7 uur, ds, Johs. Stehouwer, LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uut, ds. J. L. de Vries van Busum. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Lokaal Chr. Belangen, H. Morsch): Nam. halfacht, Bijbellezing, 18 NED. HERV. KERK. Beroepen: le Brielle J. J. v. d. Griendl te Kerkdriel; le Beverwijk als hulppredi ker de heer J. IJzerman, candidaat te Heemskerk; Te Klundert: H. K. Quéré te Nijbroek. Aangenomen: naar Biggekerk (toez.) Cn. v d. Waa te Waarde. Bedankt: Voor Maasdam-Cillaarshoek: M, J. G. J. van de Poll te Bunnik. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Purmerend H. W. Engelkes, cand. te Amsterdam; Te Anjum A. H, Piersma, te Sleen. Aangenomen: Naar Oudshoorn (gem. Al phen aan den Rijn), H. W. H. van Andel, te St. Pancras; Naar Dokkum, J. H. Kroeze te Reitsum; Naar IJmuiden (2de precLi plaats), R. J. v, d. Meulen thans hulppre- diker aldaar. Bedankt; voor Lemmer H. W. H. van Andel, te St. Pancras; Voor Arnhem (vac, wijlen J. G. Kunst), J. Gillebaard te Zeist, CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Kampen en voor 's-Gra, vendeel P. J, de Bruin te Veenendaal, Ds. M. J. G. J. VAN DE POLL f Ds. M. J. G. J. van de Poll, Ned. Herv, predikant te Bunnik en Vechten (Utr.) is Zondagochtend tijdens den dienst dien hij leidde ongesleld geworden, en eenige uren later overledeD De predikant wilde juist zijn loespraak beginnen, toen hij onwel werd en weggedragen moest worden. Ds. v. d P was in 1873 geboren, en in 1899 predikant geworden te Moercapelle. Daar stond hij tot 1902. toen hij deze standplaats met Hendrik Ido Ambacht ver wisselde: van 1909 heeft hij te Elburg en sinds 1917 te Bunnik gestaan. Ds. Van de Poll had juist voor een be roep naar Maasdam Ciliaarshoek bedankt.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5