DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. KLEEDJES, Üwet! ZAKDOEKEN, ZIJDEN POCHETS. LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 November 1928 Derde Blad No. 21076 GEMENGD NIEUWS. WISBRUN LIFFMANN Nuttige Sint Nicolaas-gesMen FEUILLETON. ROOFOVERVAL TE USSE. Een oude vrouw bestolen De daders onbekend. Zondagavond had een ernstige aanran ding plaats aan den Veldweg nabij het Turf- spoor te Lisse. In een alleenstaande woning aldaar woont de wed. Sch. Ongeveer te acht uur des avonds werd op de ruiten geslagen en aan de deur gerammeld. De wed. S. raee- nende dat het kwajongens waren, ging naar buiten en werd door twee mannen vastge grepen en danig mishandeld. De beide on verlaten gingen naar binnen en dreigden met revolvers om afgifte van geld. Een tweetal portemonnaies werd afgegeven, maar daar niet mede tevreden zijnde, werd door hen nog op aanwijzing der vrouw medegenomen een boekje van de Haarl. Bank, een boekje van de Boerenleenbank en een Spaarbankboekje. Hierop vertrokken de indringers Na hun vertrek ging de wed. S. hulp halen, waarbij ze in de duisternis te water geraakte Bij den landbouwer K de R. is ze ingevlucht, terwijl de heer B. per auto politiehulp haalde. De rijksveldw Boerema leidt het onderzoek. TYPOGRAAF GEWOND. Een arm verbrijzeld. Gisterochtend is één der typografen van het dagblad Het Vaderland te 's-Graven- hage met zijn linkerarm bekneld geraakt hisschen een machine. Hij werd ernstig ver wond De geneeskundige dienst transpor teerde hem naar het R.K. Ziekenhuis, waar de verbrijzelde arm werd geamputeerd. RECLAME. Rotterd. Eneros-Ma^azUn v/b. HAARLEMMERSTRAAT 116-120. Grootste sorteering tegen seer leeg gestelde preien. in wit en gekleurd, alle mogelijke genres, in de modernste dessins. THEETAFELKLEEDEN, KUSSENKLEEDJES, enz. los en in luxe verpakking van de goedkoopste tot de fijnste soorten. KINDERDOEKJES, in bijzonder leuke opmaak. Men zie onze Etalages en bezoeke onze magazijnen 2153 DE ONPRETTIGE REIS. Op de buiiers van een waaon. Toen gisteravond trein no. 15 Amster damParijs het station Dordrecht binnen liep, zag de hoofdconducteur een man tus- schen de wagens op een der buffers zitten. De man was zoo van streek, dat hij geen woord kon zeggen. In Rotterdam scheen men hem ook reeds opgemerkt te hebben, want men had in dezen geest inmiddels ook reeds van daar getelefoneerd. Nadat men de man een weinig had laten bekomen, ver klaarde hij de reis van Amsterdam tot Rot terdam boven op het dak van een wagon en van Rotterdam tot Dordrecht op de buf fers te hebben meegemaakt, om verder naar Antwerpen te reizen. Dat deze reis geen pretje was. beseft iedereen als men weet hoe het gistermiddag stormde terwijl de man in zeer moeilijke positie heeft moeten lig gen, om niet met de electrische draden op het baanvak AmsterdamRotterdam in aanraking te komen. De man is te Dor drecht aan de politie overgegeven. OPLICHTING MET VALSCH BANKPAPIER. Een juwelier de dupe. Een juwelier in de Kalverstraat te Am sterdam is het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc. In den na middag vervoegde zich bij dien juwelier een als heer gekleed persoon, die een zil veren theeservies uitzocht van circa f. 150, dat volgens hem bestemd was voor een ju bilaris en gisten moest worden bezorgd aan een door hem opgegeven adres in één der nieuwe buurten. Eenmaal in den winkel zijnde, vroeg bij den juwelier, of deze niet een bankbiljet van f. 1000 had in ruil voor klein bankpapier. De juwelier had echter zulk een bankbiljet niet, wel één van f. 100 en één van f. 300. De cliënt nam daarmede genoegen en wisselde zijn klein bankpapier in tegen deze biljetten. Klaarblijkelijk had dit inwisselen geen ander doel, dan om den juwelier den indruk te geven, dat de cliënt over behoorlijk geld beschikte. Tegen 7 uur des avonds belde de cliënt den juwelier op om te verzoeken nog dien zelfden avond een zilveren voorwerp to willen bezorgen van ongeveer dezelfde waarde als bet bestelde theeservies. Dit laatste omdat ee nder andere gasten in- tusschen reeds een theeservies voor den jubilaris had medegebracht. Hij vertelde bij dit telefonisch gesprek tevens, dat hij geen kleiner geld had, daD een biljet van duizend gulden en verzocht om aan den bediende voldoende wisselgeld mede te geven. Toen de bediende aan het opgegeven adres kwam, stond de cliënt reeds voor het perceel te wachten. De juwelier had een zilveren fruitschaal medegegeven en de oliënfc ging hiermede accoord, Hij zeide tot den bediende, dat hij hem niet boven kon laten, omdat de jubilaris daar was, die bet geschenk nog niet mocht zien. In het portiek van het perceel nam hij de zilveren fruitschaal in ontvangst, betaalde met een bankbiljet van duizend gulden ea kreeg circa f. 850 terug. Bij den terugkeer van den bediende in de juwelierszaak werd onmiddellijk gecon stateerd, dat bet ontvangen biljet van dui zend gulden een vervalscht bankbiljet was. De vervalsching is van dien aard, dat zrj onmiddellijk opvalt. Had de diént door zijn geloofwaardig klinkend verhaal en het vertoonen van veel bankpapier niet het ver trouwen van den juwelier opgewekt en zoude de betaling bij voldoend© licht en niet in een duister portiek hebben plaats gehad, dan zoude het niet mogelijk ge weest zijd een dergelijke slechte verval sching voor echt aan te zien. Omtrent de persoon van den oplichter tast de politie geheel in het duister. BRANDEN. De kapitale boerderij van H. Pen te Delftrahuizen is tot den grond toe af gebrand; 50 stuks vee kwamen in de vlam men om. Een belangrijke partij hooi en bijna alle meubelen werden eveneens een 21. De kabeljauw, bij wien de Oesterkinderen zich in hun nood nu maar aangesloten hebben, en die ook beloofd heeft om hen te helpen, als hij maar kan, vertelt onderwijl van allerlei uit het gevaarlijke visschenleven. Niet alleen vangt men kabeljauw of schelvisch met een net, soms worden ze ook met een hengel opgehaald. Dan doorpriemt een scherpe haak hun lipJa," zucht de kabeljauw, „zoo is het ook een tante van mij, een freule Kabeljauw van Vinnenstijn vergaan." 22. „Ze belandde tenslotte, dat heb ik toevallig gehoord, in de keuken van een groot hotel, omdat ze er zoo smakelijk uitzag. De kok, die haar toebereiden moest, besteedde heel veel zorg aan haar, maar het was verdrietig als je bedacht dat zijzelf daar heelemaal niets aan had." prooi der vlammen. De oorzaak moet ver moedelijk gezocht worden in het feit, dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Gisternacht is in het perceel aan de Enschede9chestraat te Hengelo, waarin ge vestigd is Maison M., brand uitgebroken. Spoedig stond het perceel in lichten laaie. De brandweer wist ondanks den krachtigen storm de belendende perceelen te behouden. Gisteravond kwart over zeven is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken bij de gebouwen der Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij, gelegen in den Waarderpoldeir nabij het Noorder Buiten- spaarne te Haarlem. De brand werd toe vallig ontdekt door den concierge, die om zes uur nog een rondgang had gemaakt in de koperslagerij nabij de plaats gelegen, waar de brand uitbrak. Hij had toen niets bijzonder ontdekt. Evenals enkele maanden geleden was ook thans de brand uitgebroken in de timmer- loods. De concierge trachtte met eigen middelen het vuur te blusschen, doch slaagde daarin niet. Omstreeks acht uur was de Haarlemsche brandweer ter plaat se, doch omdat daar heel moeilijk water te krijgen is, duurde bet eenigen tijd voor de motorsnuit kon werken. Niet. verhinderd kon worden dat het vuur oversloeg op een houtopslagplaats. Alles brandde geheel uit. 't Kostbare ma teriaal. besterad voor het maken van de pakketboot „Generaal van der Heyde", kon gered worden. Omstreeks halfelf was de brandweer bet vuur meester. INBREKER AANGEHOUDEN. De dader van de in de laatste weken te Bussum gepleegde inbraken is in handen der politie. Het is een slagersknecht, die tot voor kort in Bussum werkzaam was. De man is te Halfweg aangehouden en nog niet tot bekentenis gebracht. HUISELIJKE TWIST. Bij een huiselijken twist in de Haarlem merhouttuinen te Amsterdam heeft de zoon des huizes zijn vader mishandeld. Daar na nam hij een mes en stak ziöh zelf iü de borst bij bet hart. Ondanks deze vrij ern stige wonde liep hij naar de politie. Deze heeft hem door den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelminagasthuis laten vervoe ren, waar hii ter verpleging is opgenomen. VERDRONKEN. Toen de 28-jarige zoon Geert van den fa brieksarbeider T. v. d. Laan te Oude Pe- kela niet thuis was gekomen, werd men ongerust en werd gedregd in de z.g. Oom- pagniestenwijk, waaruit toen lijk en rijwiel werden opgehaald. IN BRAND GERAAKT. Een dienstbode te Buitenveldert had het ongeluk bij het openen van een brandend keukenfornuis den vuurinhoud tegen bet lichaam te krijgen, waarbij haar klceren vlam vatten. Door het snel en doortastend optreden van den heer des huizes werden de brandende kleeren met behulp van een wollen deken spoedig gedoofd terwijl ook de keukenvloer, welke vlam had gevat, werd gebluscht. Het meisje had echteer dus danige brandwonden bekomen dat opname in een ziekenhuis noodig werd geacht. CORRUPTIE TE EINDHOVEN? Gisteravond is de gemeenteraad van Eind hoven in openbare vergadering bijeengeko men. Na afhandeling van een enkel punt stelde de voorzitter een vergadering met ge sloten deuren voor, die van half drie lot middernacht duurde. Na heropening stelden B. en W. den raad voor, om gezien het rap port van de commissie van onderzoek, naar beweerde onregelmatigheden in het gasbe drijf te Eindhoven, den heer J. J W., direc teur der gemeentelijke lichtfabrieken, met voorbehoud van alle Techten der gemeente, met ingang van heden te ontslaan. Dit voor stel werd z h. s. aangenomen. De heer Notten (r. k.) stelde den raad voor, dat de gemeente geen zaken meer zal doen met die firma's, die aHerwege in den lande zooveel menschen in het ongeluk heb ben geslort. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich reeds in dien geest hebben beraden. ONWEER. Een natuurverschijnsel. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat zich boven Deventer en omgeving ontlastte en dat vrij wat schade veroorzaakte, werd boven Steenen Kamer en Hoven plotseling een vuurbol waargenomen, welke met een geweldigen knal uiteenspatte. Op hetzelfde moment waren alle lichten in genoemde buurt gedoofd. Bij enkele bewoners sprongen de radiotoestellen uit elkaar. Ten huizen van de familie Coldewey sloeg de bliksem in de keuken, waar zich juist een dochtertje van C. en het dienstmeisje bevonden, die met den schrik vrij kwamen, een electrisch schakelbord en de telefoon werden hier ver nield. Van de woning van den heer Huizing werd het dak gedeeltelijk afgerukt, terwijl ten huize van de familie Luyten de lichtlei- ding het moest ontgelden. Hoewel het hemelvuur op verscheidene plaatsen insloeg, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De Ste'enen Kamer en omgeving waren ge- ruimen tijd van licht ontstoken. Moeder: „Je was een flinke mead hoor, om niet de bananenschillen in den trein op den grona te gooien. Waar heb je ze gelaten?" Marietje: „Ik heb ze in den jaszak ge stopt van den meneer, die naast me zat". 8 BUITENLANDSCH GEMENGD. GAS VERSTIKKING TE BERLIJN. In 't Oost-en van Berlijn zijn in den nacht op Zondag 4 personen door uitstroomend gas gedood In de Carmen Sylvastraese pleegde 'n 27. jarige vrouw met haar 9-jarig zoontje zelf moord. Zij opende des avonds de gaskraan en beiden werden den volgenden ochtend dood gevonden. Deze daad werd waar schijnlijk uit armoede gepleegd. Door een ongelukkig toeval stierven in een huis aan den Weidenweg twee kinderen aan gasver giftiging. De slang van den gashaard was lek en later werden de lijken der kleinen gevonden. De moeder, die in bewusteloozen toestand verkeerde, kon door middel van kunstmatige ademhaling bijgebracht wor den. SPOORWEGONGELUK. Gistermiddag is op de brug over de Glan nab\| het station Odernheim een locomotief met de daarop volgende goederenwagens van aen personentrein ontspoord. De locomotief stortte van de brug en kwam op den linker oever van de Glan terecht. De goederenwagen bieei aan de brug hangen. De volgende per sonenwagens weiden niet beschadigd. De ma chinist werd tot nu toe niet gevonden, terwijl de hoofdconducteur zwaar werd gewond. Da oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. WEER EEN AANSLAG OP EEN PASCIST. Gisteravond werd te Parjjs een Italiaan, Quaglia genaamd, door 3 revolverschoten ge- wond door een man, die de vlucht nam. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Door R. L. de W. 17) Zij sloeg haar oogen neer en een zacht rood kleurde haar wangen. ,,'t Was wreed." zeide ze bedaard, „heel ^reed zelfs enen.Weer begon nen haar mondhoeken verraderlijk te tril len, al deed ze ook nog zoo haar best om taar gezicht in de plooi te houden. „Ik weet wat je wilt beweren" riep hij i jongensachtig. „Neen, dat weet ik niet." „Ik weet het wel. Wedden?" Zij knikte. „Om wat?" ..Vijl pond." „Goed." „Nu en wat was 't?" vroeg Lola. „Dat ik het aan tante Caroline overliet mijn schuld met Payne te vereffenen." Zij maakte haar taschje open en telde vijf één ponds bankbiljetten uit. „Niet doen, Lola." Zij keek hem uitvorschend aan, verschrikt 'foor zijn toon en zag de harde uildrukking j ln 7ijn ©ogen. „Maar het was een weddenschap." „Liever niet." zeide hij ernstig, „althans nog niet. Ik wee twel, dat het dom is, maar. Zij keek hem aan, een glimlach in haar oogen. „Weet je." ging hij gejaagd door. „Drew s'uurde me vanmiddag rond vijftig pond." Goed dan. en morgen ga ik naar tante Proline om pxcuses voor jou te maken Vluchtig keek hij haar aan; wat klonk pi grappig intiem, de wijze waarop zij Caroline zeide. Zij scheen zich al bij- gemakkelijk aan de nieuwe familie relaties te kunnen aanpassen. Hij benijdde haar die eigenschap. Hij geloofde dat al werd hij duizend jaar, hij nooit de verne dering van een vrouw met geld te trouwen zou te boven komen. „Zullen we morgen wat op de rivier gaan?" vroeg hij, het over een andere boeg gooiend. „Hé ja." riep ze. in haar handen klap pend. fc „Lola," beweerde hij streng, „je gedraagt je als een kostschoolmeisje." „Ja?" vroeg ze de opgewektheid was verdwenen, maar even later ging ze door: „'t Komt zeker, omdat ik zoo gelukkig ben. O, maar dat had ik heelemaal vergeten." „Wat?" „Morgen kunnen we niet op de rivier gaan; ik zou immers naar tante Caroline." „O. daar komt Drew aan," riep Beresford, opspringend. Hij zag Drewith, die door een piccolo naar hen toegeleid werd. Na Lola begroet te hebben, liet hij zich in een stoel neer. „Ja, Richard," zeide hij, „je hebt het ge raden koffie. Was Hoskins maar hier." Op de koffie wachtend behandelden ze de hedendaagsche koetjes» en kalfjes. Toen twee kopjes Drewith genoegzaam versterkt hadden, wendde hij zich tot Beresford. ..Richard." zeide hij. ..heb je een volledig, hee; omstandig en waar verhaal gedaan omtrent je onderhoud van vandaag met tante?" Lola's glimlach beantwoordde de vraag. „Welnu." zeide Drewith, zich tot Lola wendend ,Jk moet u vragen welk bedrag o verlangt om Richard vrij te maken van zijn belofte." „Welk bedrag?" Verbaasd keek ze Dre with aan. „Ik kom juist terug van Curzon Street, waar ik heb gedineerd." zeide Drewith Zich tot zijn neef wendend ging bij door: „Richard, je bent me wat schuldig voor dat diner. Het wee één ven de onverteeifceerete die ik ooit verorberd heb. De crisisatmos feer scheen tot zelfs in de keuken doorge drongen, De tong was te gaar en de kwar tels totaal rauw en tanle's inzichten over liefdesbetrekkingen hoogst onkiesch." „Begin liever bij het begin." stelde Beres ford bedaard voor. „Tante was bang, dat ik niet beginnen zou vóór het begin," antwoordde hij, „om die reden ben ik hier, om met miss Craven het bedrag vast te 9tellen, waarvoor zij ge negen is jou, Richard, van haar kluisters te ontslaan." Hij kegje naar Lola. Haar wan gen gloeiden en haar oogen dansten van plezier. „Mochten er verwikkelingen van komen, dan, werd mij te verstaan gegeven, zou de verantwoordelijkheid van jou mie- stap, Richard, op mijn hoofd neerkomen." „Op jou hoofd," herhaalde Beresford, op kijkend van zijn sigartte, die hij bezig was aan te 9teken. Drewith boog zijn hoofd. „Tante was van oordeel, dat. had ik je eerste onschuldige jeugd beter weten te leiden, dan zou dit niet gebeurd zijn." „Heeft ze niet aan de mogelijkheid ge dacht, dat Richard niet wenschte bevrijd te worden?" vroeg Lola. „Ïet9 zoo intens romantisch zou nooit in het brein van een lid onzer familie opko men," zeid» Drewith, met volkomen over tuiging zijn hoofd schuddend. „Volgens tante worden huwelijken in den hemel ge sloten, nadal eerst op aarde de noodige in formaties zijn genomen." „Vindt u. dat u erg tactvol heeft gehan deld?" informeerde Lola zedig. Even keek Drewith haar verwijtend aan. „Ik heb gedaan, wat ik meende, dat het best voor Richard zou zijn." zeide hij afge mat. ..Ik heb nog even iels beweerd over een goed hart. dat meer waard was dan een kroon, maar mij werd onmiddellijk het zwij gen opgelegd. „En u liet haar in het geloof, dat ik.... dat „Een landloopster was," zeide Drewith aanvullend. „Richard had dat zaakje nu eenmaal aan het rollen gebracht en het lag niet op mijn weg om tante's plannen te dwarsboomen." „Ik vind. dat jullie allebei gewoon schan delijk hebt gehandeld," zeide Lola vol over tuiging, „en het verbaasd me niets, dat lady DrewithZij hield op, als zocht ze om de juiste uitdrukking. „Heel boos op ons is," opperde Beresford. Zij knikte met groote energie. „De grootste ergernis in de wereld," zeide Drewith, „komt voort, doordat sommige menschen direct klaar staan overal conclu sies uit te trekken. Als je tweemaal op één avond met hetzelfde meisje danst, dan tracht haar moeder direct alles van je uit te vinden en gaat rechts en links informee- ren naar je positie en je fortuin. Maar ik heb geen tijd bij zulke heuzelingen stil te staan," vervolgde Drewith. „Ik moet nog hedenavond per telefoon aan tante verslag doen over het resultaat van mijn onderhoud roet RichaTd. Ik moet trachten het adres van het meisje te krijgen, en dan met groo- ten spoed den ban uitspreken." „Ik ga morgenmiddag lady Drewith op zoeken." zeide Lola heel gedecideerd. „Tk vind. dat jullie beiden haar schandelijk hebt behandeld en ik ben er heel boos over." „Maar Lola," begon Beresford. ,,'t Geeft niets," zeide ze, haar hoofd schuddend, maar tevens glimlachte ze. „Ik ben heel boos." Dien avond telefoneerde Drewith aan zijn tante het opzienbarende nieuws, dat dat schepsel, zooals zij het meisje van haar neef noemde, haar den volgenden middag een bezoek zou brengen. Haar eerste ingeving was te weigeren het meisje te ontvangen; maar zij bedacht zich en Payne kreeg zijn instructies in dien geest* iV „Ik geloof, dat de heele wereld op haar hoofd staat Tante is in wanhoop, laat mij aan mijn lot over en is naar Yorkshire. „En om je ongeluk te vervolmaken ga ik met je trouwen," zeide glimlachend Be resford. In haar oogen las hij haar antwoord. Beresford had getracht de oprechte dank baarheid te verbergen, die hij door het ver- verdwijnen van mrs. Crisp uit zijn gezichts kring gevoelde. Wat er feitelijk plaats had gehad, wilde Lola niet vertellen, maar hij had heel goed begrepen, dat hij den steen des aanstoots was geweest. Hij deed allerlei ontdekkingen in Lola. Zij kon zwijgen. Hij had er niet achter kunnen komen hoe haar onderhoud met lady Drewith was afgeloo* pen. Al deed hij zijn vragen ook nog zoo slim en al hamerde hij steeds weer op het zelfde aanbeeld, zij glimlachte slechts of zij maakte een heel tastbare uitvlucht. Alleen had hij begrepen, dat volgens Lola het on derhoud buitengewoon naar haar zin was afgeloopen en dat hij, Beresford, vergiffenis had gekregen. ,Jk begrijp je niet, Lola," zeide hij, met zijn stok gaten makend in het gras aan zijn voeten; zij zaten onder de boomen in het Park tegenover het ..Stanhope" hek. „Ik denk. dat je nog wel eens zult uitvin den. dat je met een heel eigenaardig schep seltje bent getrouwd," zeide ze een beetje weemoedig; toen plotseling van stemming veranderend zeide ze; „Maar Jerry, ik mag toch wel mezelf blijven, niet?" Zif keek naar hem op met angst in haar stem. „Ik ben in heel veel opzichten nog een baby," ging zij door. ,,Ik ben benieuwd of. indien je me goed hebt leeren kennen, je nog van mij houden kunt." „Als je moet. dan wil je wel," zeide hij luchtig. ei L (Slof volgÖ*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9