698te JAARGANG MAANDAG 26 NOVEMBER 1928 No. 21075 STADSNIEUWS. ZWARE UITSLAANDE BRAND TE N00RDWIJK AAN ZEE. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentièn oit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertenliën uitsluitend hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Ineasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden '12.35. per week 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Naar wij vernemen mag de stichting Jiet Lcidsch Borste'.Lingsfonds", opgericht 86 October 1928, zich in veler belangstelling en sympathie verheugen. Van verschillende zijden mocht het bestuur reeds belangrijke bijdragen in het kapitaal van het fonds ont vangen. Zooals wij reeds eerder mededeelden heeft het fonds ten doel woekerbestrijding door borg te staan voor credietwaaidige predict behoevenden. die trots ernstige po gingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening gecischte borgen. Het bestuur zal een dezer dagen een be roep doen om gillen voor bet kapitaal van het fonds. Laten allen, die daartoe in slaat zijn, voornamelijk vereenigingen, werkgevers en particulieren'van goeden wille dit fonds ge denken. Het Dag. Bestuur bestaat uit de heeren: prof. mr. D. van Blom, voorz. van de comm. van onderzoek naar den woeker hier ter stede, voorzitter, pastoor G. A. Smil, voorz. van den Armenraad, Zoetcrw. Singel 48a, penn.meester, en P." A. van Aggelen, dir. der Gemeentelijke Bank van Leening, Nieuwsteeg no. 6, tel. 270, secretaris. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Zaterdagavond belegde de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoi- Öende dranken, een feestavond in de groate zaal van het Nntsgebouw. Deze avond had een bijzondere reden, Je afdeeling Leiden, zou een nieuwe vlag aange- bodei worden. Nadat de voorzitter, de heer Zunderman in zijn openingswoord het doel van den avond uiteengezet, en den afgevaardigden van de zusterorganisaties nit Den Haag en Leiden verwelkomd had, voerde tzej. A. de Graaf een pianosolo uit. Hierna zong de heer Dumont uit Botter dam zpjn levensliedjes bij de luit. Vervolgens verkreeg de heer Bakker uit Scliiedam het woord, deze hield een -ede, waarin hij de vorderingen der geheelonthou ding, en het mindere drankgebruik in de laat ste 25 jaren naar voren bracht Hoeveel is er veranderd, hoeveel minder is de drinkge woonte geworden. Men denkt b.v. aan het zoogenaamde ..Maandaghouden"; dat kwaad is geheel verdwenen. De publieke opinie is veei in onze richting verbeterd. Hij spoorde de aanwezigen aan, om vooral in die rich ting te blijven werken. Spreker besloot zjjn reao met op de groote waarde van het vaan del of de vlag voor een vereeniging te wij zen, en bood daarna de nieuwe vlag namens de viagcommissie, het bestuur aan. De voorzitter dankte daarop den heer Bak- keir voor zijn rede, en de viagcommissie voor de mooie vlag, alsmede den ontwerper, den heer A- Tinates uit Den Haag, en de dames Wakka en Roek, die de vlag gemaakt hebbs.i. Den ontwerper werd een boekwerk, en de beide dames bloemen aangeboden. De aan wezigen kregen in de pauze gelegenheid de vlag te bekijken; allen waren vol bewonde ring over de uitvoering. Ook na de pauze werd nog een welge slaagd programma uitgevoerd en tot slot wekte de vooratter de aanwezigen op, vooral het beginsel der vereeniging te propageeren. DE „ZUID-AFRIKA"-FILM. Het succes, dat de II B.S.-Vereeniging „Emtegees" met de vertooning van een film van dit genre in het vorige seizoen, be- j haalde, is aanleiding geweest, dat het be- I stuur van deze vereeniging besloot, nog 1 eens een „Zuid-Afrika"-film te vertoonen. Deze filmavond, die Zaterdagavond plaats had in deze kleine Stadszaal, was maar matig bezocht. Omstreeks 8 uur opende de vice-voorzitter, den heer Basliaanse, de bijeenkomst. Hij heetle de aanwezigen har telijk welkom, terwijl hij zijn leedwezen er over uitsprak, dat de opkomst zoo matigjes was. Daarna werd het woord verleend aan den heer Bloem, die een korle inleiding hield waarin hij de ontwikkeling als gevolg van de Portugeesche en Hollandsche ontdekkings reizen in den loop der 15e. 16e en 17e eeuw. De Kaapkolonie, en trouwens geheel Zuid- Afrika, aldus spr. heeft zich in den tijd van enkele eeuwen door de energie der boeren ontwikkeld, tot een land met een bloeiende landbouw en veeteelt. Wat uitvoeriger weid de spr. uit over de Engelsche Kolonisatie, als gevolg van de ontdekking der rijke goudmij nen en diamantvelden bij den Wilwater- rand. Van dien lijd dateert de ontwikkeling der industrie in Zuid-Afrika, een industrie, besloot de heer Bloem,, die thans in de wereld-productie een groole rol speelt. Na deze infeiding werd een aanvang ge maakt met de vertooning van den film, die achtereenvolgens een indruk gaf van Zuid- Afrika'9 natuurschoon, landbouw, veeteelt, en last not least de industrie. We kunnen gerust zeggen, dat er aan dergelijke films een tekort bestaat. liet nut van deze films voor onze H.B.S.-Vereeni gingen is veelzijdig; niet alleen geniet men van de vaak zéér mooie natuuropnamen, maar ook de ontwikkeling van de industrie e.d. in andere landen wordt ook zéér duidelijk weergeven in deze leerzame films. Jammer genoeg werd aan het werk van het bestuur en den heer Bloem tekort ge daan door de eenigzins rumoerige stemming, die er tijdens den avond in de zaal heersch- te. Moge dit niet meer voorkomen I Na ailoop werd er nog gedanst op mu ziek van „The Butterflies", het strijkje, dat ook voor muziek bij do film zorgde Over het geheel genomen, een geslaagde avond! Foto J. Kaay, Katwijk-aan-Zee, Gisteravond te ongeveer halllwaall ont- dekte men. een zwaren uilslaanden brand pension „Zee en Duin", staande langs •tal Zuid-Boulevard en bewoond door de familie G. M. De bewoners hadden zich nog ^-t te bed hegeven, doordat een serre aan huis door het stormweer het hard te Yerduren had. Mevr. M. bevond zich in de ^apkamer der kinderen en toen de heer even naar de serre ging kijken, nam hij e?n brandlucht waar. In het voorgedeelte kwamen reeds lichte rookwolken hem le gemoet en moest de familie ijlings de vlucht nemen, de twee kinderen in hun nachtge waad medevoerende. Spoedig was de motor brandspuit gearriveerd, doch de vlammen sloegen huizenhoog uit het gebouw, een ge weldigen vonkenregen uitstrooiend. Al gaf men met twee stralen water, het was een onbegonnen werk met den storm uit zee. Het groole gebouw brandde dan ook geheel uit en er blesf niets dan een puinhoop over. liet mag nog een geluk genoemd worden, dat de duinen door den regen zeer nat waren en het gebouw alleen stond; anders had met dezen stormwind de ramp niet te overzien geweest. De oorzaak moet vermoe delijk worden toegeschreven aan kortslui ting. Wat er van het gebouw overbleef, toont bovenstaande foto, die vannacht gedurende den brand genomen werd. EEN VASTE WERKKRACHT IN „TUINSTAD WIJK." In het begin van dit jaar besloot de jaar vergadering van de woningbouwvereniging „Tuinstandwijk" over le gaan tol aanstelling van een timmerman in vasten dienst der vereeniging en deze werkkracht ook de da gelijks voorkomende reparaties op te dra gen. Zonder tegenstand ging het in de le denvergadering niet. Er waren er die be- toogden, dat een timmerman niet kan met- j stlen en omgekeerd en vooral voor het uit voeren van licht verfwerk en loodgieters- 1 werk zouden zijn handen verkeerd 9taan en zou het op een mislukking uitloopen. Ook j vreesde men, dat een vaste kracht lang niet al tijd werk zou hebben in Tuinstadwijk. Na verdediging door bestuur en commissarissen I werd het voorstel met flinke meerderheid j van stemmen aangenomen. Het bestuur, slaande voor de uitvoering van het besluit, j heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld hoe te Zaandam bij de woningbouwvereni ging „Volkshuisvesting" het uitvoeren van reparaties in eigen beheer werkt. Men heeft daar 450 huizen in exploitatie en daarvoor in vasten dienst een administrateur en twee werkkrachten, nl. een timmerman-metselaar en een schilder-stucadoor. Het bezoek aan Zaandam heeft het bestuur van „Tuinslad- weijk" versterkt in de meening, dat het be sluit lot in dienst nemen van een vasten werkkracht in het belang der Vereeniging moet worden geacht. Het bestuur heeft daarna per advertentie in een drietal vak bladen sollicitanten opgeroepen. Gevraagd werd een timmerman, die ook bereid en bekwaam was andere voorkomende werk zaamheden te verrichten. Het loon zal 35 gulden bedragen plus ouderdomsverzekering, terwijl verhooging na proeftijd en gebleken bekwaamheid in uitzicht wordt gesteld. Binnen de tijd van één week zijn bij het secretariaat niet minder dan 795 sollicitatie brieven ingekomen uit alle deelen van ons land. Onder de gegadigden zijn een aantal, die de prachtigste getuigschriften overleggen, photo's van zelf-gebouwde huizen, diploma's van ambachtsscholen, teekenscholen en an dere inrichtingen van voortgezet onderwijs. Voor het bestuur intusschen een puzzle, hoe uit deze stroom van sollicitanten de meest geschikte te vinden. STORM. De schade die de storm hier gisteren heeft anagericht is nogal meegevallen. Alleen van het dak van den winkel van de firma De Bazar aan de Breestraat woei een gedeelte af en van perceel 150 aan den Oude Rijn woei een schoorsteen af. In het Van der Werff- park vielen wederom eenige boomen en door gemeentewerken moest een boom die ge vaarlijk overhelde ten verzoeke van de politie' worden gekapt. SPAANSCH! Zaterdagavond hield een agent van poli tie nabij de Spanjaardsbrug een wielrijder staande omdat hij zonder licht reed. Hij vroeg den man naar zijn naam, woon plaats enz., doch deze deed alsof hij geen Nederlandsch verstond en zeide een Span jaard te zijn en uit Barcelona te komen. De agent geleidde daarop den man naar het bureau en daar werd hij door rechercheurs en inspecteurs en ten slotte zelfs door den Commissaris aan een verhoor onderworpen. iij bleef volhouden een Spanjaard te zijn, jemde zich Princino en sprak alleen ransch, Duitsch en Engelsch. Intusschen kon de politie niet aannemen it de man anders dan een Hollander zou zijn en zij besloot eens te zien of hij zich als zoodanig niet zou ontpoppen, wanneer men hem voorloopig een tijdje opsloot. Twintig uren heeft de heer Princino het in de cel uitgehouden. Toen belde hij en ver zocht in vloeiend Nederlandsch op vrije voeten te worden gesteld. Hij maakte zich bekend als te zijn J. L. P., makelaar en wo nende te Amsterdam. Bij informatie bleek deze opgave juist te zijn en derhalve kon P. na te zijn geverba liseerd zoowel wegens het rijden zonder licht als wegens het opgeven van een val- schen naam zijn weg vervolgen I De alhier tot ar(s bevorderde semi- arls G. C. Geel is beste,nd tot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij den ge neeskundigen dienst van lie l leger hier te lande. Onze oud-stadgenoote mej. H. Broek- veldt thans hoofd eener Fröbelschool te t Wildervanck is als zoodanig benoemd te Naaldwijk. Mej. B. genoot hare opleiding aan de Kweekschool tot opleiding van Bewaar- schoolhouderessen aan het Rapenburg. De volgende heeren hebben zitting ge nomen in het comité voor de huldiging van den heer Kuypers, bij zijn zilveren jubileum als directeur van „De Maasbode": P. L. Dessens, kanunnik en deken van Leiden; prof. dr P G. Groenen te Warmond; prof. dr. N. H. Keesom; prof. W. Nolet le War mond; mgr. H. J. M. Ta9kin Proost van het kathedraal kapittel en president van het groot Seminarie te Warmond; M. A. Thomp- BINNENLAND. De gevolgen van den storm; bij Hoek van Holland zijn drie personen om het leven gekomen; tal van schepen gestrand, doch de Hollandsche redders brachten uitkomst (3e Blad). Een dijkdoorbraak tnsschen Barendrecht en Roon; tal van dorpen bedreigd (Laatste Berichten, 1ste Blad). Hoog water te Rotterdam; het tramver keer voor een deel stopgezet (3e Blad). Radio-stormindrukken van een onzer medewerkers (3e Blad). Het onderzoek betreffende hel cadeau stelsel duurt voort (Binnenland, 2e Blad). Te Rotterdam is een spoorwegbeambte onder een trein geraakt en ernstig gewond (Gemengd, 2e Blad). Roofoverval te Ulvenhont; bandieten ste ken een hnisje van een onden man in brand (Laatste Berichten, le Blad). De Leidsche schermclnb A. E. W. won bet degenkampioenscbap 2de klasse van den Kon. Ned. Amatenr Schermbond (Sport, 3e Blad). Nieuwe wereldrecords van de dames Brann en Baron (Sport, 3e Blad). De samenstelling van het Nederlandsche kockey-elital voor den wedstrijd op 8 Doe. tegen Engeland (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De ziekle van den Engeischen koning (Buiteni. en Tel., le Blad). De Dnitsche werkgevers in de metaal-in. dnstrie in hooger beroep in het ongelijk gesteld (Buiteni., le Blad). Overleden is de Dnitsche admiraal Scheer (Tel., le Blad). Chamberlain is weer terng van zijn ver* lof (Tel., le Blad). De storm in het Bnitenland (Buiteni. Gem. 2e Blad en Tel. le Blad). son, oud-hooidredacteur van ,,De Maas bode" te Voorschoten; prof. J. P. Verhaar le Warmond en Tlf. B. J. Wilmer, bestuurslid van de Ned. R.K. Journalislenvereeniging, alhier. Onder de auspiciën van de litteraire en juridische taculteilsvereenigingen le Gro ningen heeft prof. dr. N. J Krom, gister avond in de academie aldaar een lezing ge houden over Hindoe-Javaansche kunst. Door nog onbekende oorzaak is gis termiddag op het terrein van het Krankzin nigengesticht Endegee6t, brand uitgebroken in een schuur, dienende als bergplaats voor diverse goederen. Het vuur greep, aange wakkerd door den krachtigen wind, snel om zich been en spoedig was de houten optrek in asch gelegd. Op hel uur waarrop de brand ontstond, omstreeks half twee, waren juist zeer talrijke bezoekers op het terrein van de gestichten aanwezig, maar door tactovo! optreden van het personeel van bet gesticht ontstond er geen oogenblik een paniektoestand. Met de eigen bluschmiddelen van het ge sticht is de brand door personeel van Gnde- geest geassisteerd door leden van de Oegst- geester brandweer, spoedig gebluscht. De groote motorspuit van de Leidsche Brandweer zakte op het terrein van den brand bij aankomst tot aan de treeplanken weg in den door den regen weeken grond en kon daardoor geen dienst doen. Het was overi gens gelukkig reeds niet meer noodig, want het brandje was spoedig gebluscht De burgemeester van Oegstgeeet, de heer v. üriethuyzen, de directeur en adjunctdirec teur van de gestichten, de Commissaris van Politie van Leiden, de Commandant en Onder commandant der Leidsche Brandweer en de Commandant der Brandweer te Oegstgeeet, waren bij de brand aanwezig. Naar wjj vernemen is eindelijk gebroken m?t de beslaande gewoonte dat de vrywili- gers by de Brandweer hun uitrusting moesten laten tongen in de hoofdwacht Hierdoor was het vroeger steads noodzakelijk dat zij als er

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1