69!le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 November 1928 Tweede Blad No. 21074 GEMENGD NIEUWS. ft :v ke-ïss GEVEDERDE VRIENDSCHAP. De meeuwen, die in den winter zijn neergestreken, hebben in het St. James Park te Londen innige vriendschap gesloten met de wilde eenden, die daar hun nesten hebben. Gezamenlijke voeding der vogels. EEN CHINCHILLA KONIJN op de intemati stelling in 't Crystal Pal ace te Londen internationale pluimveetentoon- Crystal Pal ace te Londen in gepeinzen „zal dit ook mijn toekomst zijn? LIONEL LICORISH, de moedige neger-kwar tiermeester der „Vestris" ,die 18 passagiers uit de golven redde, waaronder een Zuid- Amerikaanschen koffieplanter, die hem 50.000 dollar schonk. STRAATMUZIKANTEN IN HET VERRE OOSTEN. Een eigen- aardigen aanblik leveren de Japansche straatmuzikanten op met hun merkwaardige voetbedekking en de op helmen gelij kende manden, die zij op het hoofd dragen. PRINS LEOPOLD VAN BELGIE EN PRINSES ASTRID gaan, gelijk bekend is, een reis naar Ned.-Indië ondernemen. Het vertrek per trein van Brussel naar Mar seille, waar zij zich zullen inschepen op het s.s. „Insulinde" v. d. Rot^erd. Lloyd. DE STORM. Storing in het treinenverkeer. Opnieuw eenige schepen in nood. Opnieuw heeft de storm verwoestingen aangericht, al schijnt het over het alge meen iets minder erg te zijn geweest dan een week geleden. Natuurlijk had ook het [treinverkeer er weer van te lijden. Gistermiddag is op het baanvak Leiden Haarlem ter hoogte van het station Voor hout een dom van een locomotief aibe- *aaid. De trein is gewoon doorgereden. De dom is later terecht gekomen tegen de LWestinghouse-reminstallatie van trein 1080, [welke van Rotterdam op weg was naar [Amsterdam. Deze trein kon daardoor niet verder en is aan het station Noordwijker- hout blijven staan. Even later moest daar trein 1084 voorbij komen. Deze trein werd [opgehouden, waarna de reizigers van trein 1080 overgestapt zijn. Trein 1084 is met 20 [minuten vertraging te Amsterdam aange komen. Om kwart voor zes is de bovenleiding van l'den electrischen spoorweg Den Haag—Rot terdam, tusschen Berkel en Rodenrijs de fect geraakt., waardoor op dat traject op enkel spooT gereden moest worden. Daar men voor ernstige stagnatie vreesde is be sloten alle sneltreinen te laten vervallen en de reizigers te verwijzen naar de lijn ma Delft, Deze re-geling zou ingaan met fen stoptrein, die om 6.25 uur vaD het Hofplein te Rotterdam moest vertrekken Deze trein was echter nauwelijks het sta fion uit of de beugel sloeg tegen den draad zoodat ook deze bovenleiding defect ge raakte. Daarna hebben alle stoptreinen uit [Den Haag tusschen Berkel en Rodenrijs J0ver enkel spoor gereden tot de halte Berg- vanwaar de treinen over het verkeer de spoor moesten vertrekken naar Den Haag. In de Rotterdamsche Diergaarde was m?n gisteren nog doende de bij den laat- sten storm omgevallen boomen en enkele, die gevaar opleverden, te verwijderen, toen de storm een zwaren iep die juist aan dc oeurt was om onderhanden genomen te v,:orden, omverwierp. I Deze boom, welke op de speelplaats Et°nd, is in zijn val op de buitenvolière het vogelhuis neergekomen en heeft d^e, zooals men begrijpt, vrijwel vernield De directeur werd dooT de politie ge- miirschuwd. daar men op de Kruiskade °or het gerinke" van glas het onheil be ®erkt had Terstond hebben de honfdop Pa?ser en de oppasseT vaD het vogelhuis *r nUatse in het donker een onderzoek in S^feld naar het lot van de vovels Slarht- Me werden niet gevonden. Wel zijn ver moedelijk enkele vogels weggevlogen. Zoo ver thans is na te gaan, is het gebouw zelf niet beschadigd. In de Waalhaven te Rotterdam zijn gis teravond het Italiaansche stoomschip ,,Lina Perone," groot 2427 ton, en het Spaanscho stoomschip ,,Agire Meüdi" tengevolge van den storm losgeslagen en op drift geraakt. Slee^>ooten hebben de beide schepen weei op hun plaats gebracht zonder dat er averij is veroorzaakt. Volgens te IJmuiden ingekomen berich ten gaf gisteravond het Grieksche stoom schip „Eugenia", van Rotterdam naar Am sterdam bestemd, ter hoogte van Kamper duin noodsignalen De sleepboot „Drente" is van Nieuwediep uit ter assistentie ver trokken Inmiddels is ook de reddingsboot ,,Doris Rijkers" van daar naar het in nood verkeerend stoomschip vertrokken. Nader wordt gemeld, dat de ..Eugenia" op do Zuider Haaks is gestrand. Ook de redingsboot „Brandaris" is uit gevaren en bevond zich tegen middernacht in de nabijheid van het gestrande schip. Hedenmorgen wordt ons geseind dat de „Eugenia" nabij Den Helder op den stee- nen dijk achter het postkantoor is gesla gen. Hedennacht omstreeks 2 uur kon de eer ste der opvarenden zich aan een lijn aan wal begeven. Voor de opvarenden van het. schip be staat geen gevaar meer, daar het water is gezakt en het schip geheel droog staat. De „Dorus Rijkers" die getracht had het schip vanuit zee te 'bereiken, doch hierin niet slaagde, is later veilig in de haven terug gekeerd. De „Eugenia'", thuisbehoorende te Lon den, was gisteren leeg van Rotterdam naar A'dam vertrokken, doch kon de haven van IJmuiden niet binnenkomen. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Gistermiddag omstreeks 4 uur verkeerde een Ransdorper botter, die in het Krab- bersgafc voer, in nood, De Delftzijlsche sleepboot „Anna Frater" voer den botter te hulp en bracht hem behouden in de haven van Enkhuizen binnen. Voorts bracht de Urkerboot ..Insula" gistermiddag omstreeks 5 uur den Ransdor per botter 68 binnen, waarvan de giek stuk was De R. 68 had in het Hop in nood verkeerd. Het Betonningsvaartuig, thans gestation- neerd te Enkhuizen, heeft gistermiddag een jol veilig binnengebracht, die op de Zuiderzee had rondgedreven. Het sleepersscbip „Friesland", schipper Dirk Schot, geladen met suikerbieten en gesleept door de motorsleepboot ..Ideaal", is bij Dintel door stormweer overvallen en gezonken De bemanning is door de motor sleepboot ..Tdeaal" aan boord genomen en tp Dinfplsas binnpneebrachfc Vaz Dias meldt uit W©melding© Het visschersvaaxtuig „Ierseke 35", schipper Jesperse, met nog aan boord vier andere personen, heeft tijdens den storm op de Oosterschelde zijn zeilen verloren. Het schip verkeerde daardoor in nood. De bemanning van het motorvissehorsvaartuig „Philippine 37" verleende terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet bereiken. Het visschersvaartuig „Ierseke 30" dat inmiddels passeerde, wei gerde hulp te verleenen. Het is tenslotte aan de bemanning van de „Philippine 37" mogen gelukken het schip te Wemeldinge binnen to brengen. Ten gevolge van den storm trad gister middag omstreeks 5 uur een groote sto ring in op het electrisch net in het Gooi. Als indirect gevolg geraakte een kabel defect in een deel van Amsterdam-Zuid, begrensd door de Corn Krusemanstraat, Valeriusplein. Koninginneweg en Vaart- straat. Het binnen dit kwartier liggende gedeelte was gedurende 50 minuten van electriciteit verstoken. Omstreeks 7 uur was de storing zoowel in het Gooi als in Amsterdam weer verhol pen, Uit Schiermonnikoog wordt hedenmorgen gemeld: De reddingboot Insulinde van Oostmahorn is uitgevaren om hulp te ver leenen aan een Letlandsch schip, beladen met hout, dat nabij Borkum aan den grond zit. Van dit schip werden gisteren door de reddingboot van Borkum reeds twintig op varenden gehaald; de overigen zullen nu door de ..Insulinde" in veiligheid gebracht worden. Het Zweedsch 9chip ,,Malmö'\ dat door de firma Doexem gesleept werd. be gon tijdens het stormweer zoo hevig te werken, dat men het schip niet weer kon houden, daar er echter niemand meer aan Uoord is, bestaat er geen gevaar. De sleepboot die het schip zou sleepen heeft gisteravond een veiliger zee opgezocht. In den afgeloopen nacht zijn in de Oost- meep bij Terstelling noodseinen gezien De reddingboot „Brandaris" is hedenochtend uilgevaren om een onderzoek in te stellen, doch is tot dusverre ï.og niet teruggekeerd De polderdijk aan de Zuidziide van het eiland Terschelling is den gehpelen nacht mei het oog op een eventueelen doorbraas bewaakt Totnutoe zijn er nog geen onge vallen voorgekomen hoewel het water tot aan de kruin van den dijk staat. BEELD-UITZENDINGEN VAN HTLVEPSUM Hei portret van H. M. de Koningin in Kopenhagen ontvangen. Via den Hilversumschen zender hebben proefuitzendinsren p'aats gehad mef den neeld- zender, welke door het weekblad „Radio We reld" den A. V. R. O. ten gebruike is aan geboden. Het zend-apparaat, versterkers en een con trole-beeld-ontvanger waren in een der klei ne zalen van het Studio-gebouw te Hilversum opgesteld, terwijl de uitzendingen verzorgd werden door den hoofdredacteur van genoemd biaa, den heer J. J. Lichtenveldt en den Hoofd ingenieur der Ned. Seintoestellen Fabriek, den heer G. W. White. Zoowel in Amsterdam, Laren ,Den Haag, Alkmaar als in Kopenha gen waren ontvang-posten opgesteld, welke, met uitzondering van dien te Alkmaar, er ten volle in slaagden de uitgezonden beelden, t.w. portretten van ELM. de Koningin, Beet hoven, Mary, Pickford enz. te reconstrueeren. Ook de controle-ontvanger registreerde deze transmissie naar behoorem Een technische bijzonderheid van groot belang is, dat de noodzakelijke modulatie-diepte nog ver van de crilische grens verwijderd ligt. Na de beeld-radio demonstraties, welke van vandaag tot 28 November te Den Haag plaats vinden zullen nog enkele proeven met lijn- uitzendingen worden ondernomen, hierna zal de beeldzender door de A. V. R. O. in gere- geld gebruik kunnen worden gesteld. DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. Een pakhuis gehuurd voor het gestolen goed. Gedurende den laatst-en trjd is er in lood sen op de terreinen van de firma Wm. Maller Co. te Rotterdam, door bazen verschillende maier. gestolen. Het schijnt, dat deze dief stallen reeds geruimen tijd hebben plaats ge vonden en dat zij zoo uitgebreid waren, dat de dieven zich daarvoor aan den linker Maas- over een pakhuis hadden ingericht, waar zij de gestolen waren konden onderbrengen. De vonge week is de politie het complot op het spoor gekomen en er zijn eenige bazen gear resteerd, waarvan er in het huis van bewa ring zijn ingesloten en waarvan er ook weder om op vrije voeten zijn gesteld. De politie heeft deze zaak in onderzoek. BEDWELMENDE LADING. Drie mannen bedwelmd. Gistermorgen is aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende stoom schip „Aegeria", dat een lading benzol in heeft, een havenarbeider bedwelmd ge raakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Even later zijn twee andere arbeiders eveneens bedwelmd geraakt. Ook zij zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De havenarbeidsinspectie stelt een onder zoek in. Gemeld wordt nog, dat de lading bestond uit trinitro-benzol en dat zij is overgesla gen in een lichter, welke inmiddels naar Duitschland is vertrokken. VAN EEN SPIRITISTISCHE SEANCE. Dezer dagen had bij een inwoner van Nieu «ver-A instel een séance plaats, welke voor verscheidene deelnemers een minder prettig gevolg had, zegt de Eenigen tjjd geleden was de echtgenoote van een der aanzittenden aan de wiebelende tafel overleden, en het duurde niet lang, of coor middel van een medium, een goede ha kende van de overledene, maakte laatstge noemde haar entree in den kring en wel op een dusdanige spontane wijze, dat de tafel niet de gewone bewegingen maakte, doch fi naal charlestonde. Onmiddellijk werd door de aanwezigen een onderzoek ingesteld naar deze ongewone drukte. Via het medium kwam de oplossing, n.l. dat eenige kostbare sie raden. welke de treurende echtgenoot nog in zijn bezit had, aan het medium moesten worden present gemaakt. Toen do echtgenoot zich hiertoe genegen verklaarde, was echter onmiddellijk de trance verbToken bij een tweetal der andere aanzit tenden ,n.l. de zoons van laatstgenoemde, die met een forschen klap op tafel een einde aan den charleston maakten en verklaarden, dat vader zich niet moest laten voor den gek hou den .Dit had een magische uitwerking op de overigen en men trachtte de beide ruziema kers van de tafel te verwijderen. Het gevolg was, dat niet alleen de tafel in bewoging kwam, doch het heele meubilair, want het werd een algemeen© vechtpartij. Toen ech ter de heer des huizes, tengevolge van de aanraking met een pook midden tusschen zijn ocgen in een meer normale gemoedsstemming raakte, namen beide jongemannen de beenen. Pa had zich reeds eerder verwijderd en zal wel niet zoo spoedig terug keeren, daar zijn scheenbeen in de hitte van den strijd een weinig geraakt werd. Door de gedupeerde familie zal" een klacht tegen de protesteersn- de zoons wegens huisvredebreuk worden in gediend. ERNSTIGE VAL. Een werkman, afkomstig uit Helder, en werkzaam aan de siuiawerken te Den oever op Wieringen is van een 6 M. hoogen muur gevallen. Id zorgwekkender) toestand is hij naar het ziekenhuis te Helder overge bracht. HET VERBLINDEND LICHT. Een bestuurder van een auto der stofzui- gerfabriek Excelsior heeft gisteravond, ver blind door het licht van een uit de tegenover gestelde richting komende auto op den Üus- summer Grindweg bij Hilversum den heer Van Buuren, wonende op het Singel te bus- sum, die per fiets naar z\jn woonplaats ging, aangereden en van de fiets geworpen. Het lin kerbeen van den heer Van Buuren werd ge broken en hij bekwam een wonde aan het hoofa Hij werd naar de Mayellasticbting te Bussum vervoerd. GRATIS LOGEEREN. Door de politie te Zutphen is aldaar zekere B. aangehouden, vroeger te LonnekeT woon achtig en waarschijnlijk uit Deventer afkom stig. die in tal van plaatsen, hotel- en café houders heeft opgelicht, door eenigen tijd bjj

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5