1 1 N. V. „HET MOTORHUIS" - Official Ford Dealer De Fordwagen won den Eersten prijs 0 0 B B B B B 0 0 B B B 0 B 0 0 0 0 B B 0 0 0 B B 0 B 0 0 0 0 0 0 000000000000000000000 0 69!le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 November 1928 Vierde Blad No. 21074 lllllllllllllllllllllilllllllilillllllll 0 B 0 0 B B 1 1 0 0 M0RSCHSINGEL la EN STATIONSWEG 1 - TELEFOON 2135-2136 0] 1 1 UIT HET PARLEMENT. (tabletten tij Verkoudheden'en Koorts Vov. Staten v. Zuid-Holland BINNENLAND. DE FONDSENMARKT. op de door de Algemeine Deutsche Automobil Club gehouden Doelmatigheids- en Zuinigheidsrit De „Algemeine Deutsche Automobil Club" heeft onlangs een zeer origineelen wedstrijd gehouden. Dit was n.l. geen „race", maar een wedstrijd, waarbij alle eigenschappen der vele en velerlei automobielmerken in de practijk deugdelijk met elkaar werden vergeleken. Zoo iets was het juist, waarop de wereld, of liever de adspirant-kooper, reeds lang wachtte. Welke basis had men te voren bij de keuze van een automobiel? U zult het er mee eens zijn, tot nog toe ontbrak elke onbetwistbare basis van vergelijking van verschillende automobielen. Toch is dit van doorslaand belang voor den aanstaanden kooper. Ongetwijfeld was de eerste doelmatigheids- en zuinigheidsrit van de „Algemeine Deutsche Automobil Club de zwaarste, maar tevens de beste en eenig juiste proef, waaraan de automobielen tot heden werden onderworpen. Overwinnaar was niet die auto, die een meer of minder langen afstand in den kortsten tijd reed, doch diegene, die de hoogste waarde aan doelmatigheid, snelheid, zuinigheid enz. in zich vereenigde, kortom, de hoogste mate toonde te bezitten van die eigenschappen en kwaliteiten, welke een eigenaar-zelfbestuurder van zijn wagen kan verlangen. Waar aan elke auto voor elk der nummers van het programma punten werden gegeven, kreeg men een zeer goede vergelijking tusschen de merken, die aan den wedstrijd hebben deelgenomen. De nummers van het programma waren de volgende: UITSLAG 1 STABTPROEP. 2. STARTPROEF MET PRESTATIE. 3 CROSS COUNTRY PROEF. 4. ACCELERATIE MET OVERSCHAKELING. 5 LANGZAAM RIJDEN. 6. ACCELERATIE ZONDER OVERSCHAKELING. 7. REMCAPACITEIT. 8. KLIMCAPACITEIT. 9. SNELHEIDSRECORD OP DE STEILE HELLING. 0. BRANDSTOFVERBRUIK. 11. GROOTSTE SNELHEID. De Ford hoogst mogelijlte aantal punten. De Ford alleen het hoogste aantal punten. Recordtijd van alle deelnemers 58 seconden Eerstvolgende tijd 1 minuut 27 seconden. De Ford-auto het hoogste aantal punten. De Ford hoogste aantal punten. De Ford hoogste aantal punten. De Ford het hoogste aantal punten. Kortste afstand van alle deelnemens (164 Meters voor acceleratie van 10-60 K.M. per uur). De Ford het hoogste aantal punten voor den rem-afstand. De Ford alleen het hoogste aantal punten. Alle Fordwagens verre boven alle mededingers. De Ford-wagen eerste in de bergklimrace op de ontzag wekkende Neue Slezische Baude. De Ford wagen verwierf met 54 sec. het absolute record op den steilheidsstrijd in den Eifel (Nürnburgring). De Ford het laagste brandstof-verbruik per Liter volum*- trische capaciteit 13/40 P.K. - De Sport Coupé gebruikte 9.8 Liter per 100 K M., gemiddeld in geaccidenteerd terrein en op den vlakken weg. De Ford het hoogste aantal punten. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 23 Nov. 1928. Dr. de Visser president weer. Opnieuw een onderzoek naar den omvang der werk loosheid? De vergadering van de Tweede Kamer is heden weer eens voorgezeten door dr. De Visser. IJverig is er voortgewerkt aan de afhandeling van de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid. Bij de afdeeling „Werkeloosheidsverzeke ring" heeft de minister den heer Van den Tempel (S.D.A.P.) verklaard, dat hij geen bezwaar had om opnieuw een onderzoek tc laten instellen omtrent den omvang van de werkeloosheid in verschillende ge meenten. Bij de afdeeling „Handel en Nijverheid" zijn een aantal wenschen en klachten ver nomen. Zoo heeft de heer Leenslra (AIO kritiek geoefend op de rijkdommen welke srmmige Kamers van Koophandel vergaren uit de inkomsten van het Handelsregister. De heer Van der Bilt (R.K.) drong aan op herziening van de IJkwet zoodat ook do automatische weegwerktuigen, benzine pompen en flesschen er onder vallen. De heer Kortenhorst (R.K.) deed een beloog hcoren ten gunste van een radicale her ziening van den kalender, een onderwerp, jat bij den Volkenbond aanhangig is. De heer Krijger (C.H.) vroeg verbetering van Ie voorlichting van den winkelstand, de lieer Van Wijnbergen (R.K.) drong aan op le instelling van een middenstandsdienst jij het departement. Aan de heeren Krijger en Van Wijn- iergen verzekerde de minister, dat hun lenkbeelden reeds bij het departement in iverweging zijn. Den heer Leenstra ver- ekerde de minister, dat hij zich de zaken fel wat al te mooi voorstelde. De gelden Ier Kamers van Koophandel, bijeengebracht loor de toepassing van de Handelsregister wet, zijn niet zoo overvloedig als hij zich ïoorstelt en worden niet als fonds opge- xit. Den heer Van der Bilt beloofde hij irerweging van zijn opmerkingen. Aan len heer Kortenhorst gaf de minister te rerstaan dat hij niet veel gevoelde voor ien kalenderverbetering als nu wordt ge propageerd, maar desnoods wil hij een aramissie van advies in het leven roepen. Drie vrouwelijke kamerleden hebben bij ie afdeeling Volksgezondheid het woord ge roerd. Mevr. BakkerNort (V.D.) kwam op aor verbetering van het geneeskundig ^hoolloezicht, mevr. De VriesBruins S.D.A.P.) besprak hetzelfde onderwerp, r.ej. Groeneweg (S.D.A.P.) drong aan op en regeling van de opleiding van ver- ileegsters, waarvoor de minister niet veel [evoelde. Daarna heeft dr. Vos (Vrijzinnig) mkele punten betreffende de volkshygiëne 'esproken, waarbij hij den minister huldig- le voor al wat hij reeds had tot stand ge dacht, terwijl ten slotte de heeren Engels R-K.) en v. d. Berg (S.D.A.P.) alsmede mej. valz (C.H.) het woningvraagstuk aan be- chouwingen onderwierpen Daarbij was 'ooral de heer Van den Berg zeer heftig >yer de houding van den minister wien )ij zelfs verweet, dat hij de Woningwet riiond. De minister was zich niet-jurist laarvan niet bewust, maar hij zal de zaak net zijn deskundige ambtenaren bespreken. Vij kunnen niet op al de detailpunten in- laan, meenen te kunnen volstaan met de nededeeling, dat mevr. De VriesBruins net een motie is voor den dag gekomen, paarbij aan de regeering verzocht wordt >veral waar dat noodig is het geneeskundig •chooltoezicht behoorlijk te organiseeren. Minister Slotemaker heeft zich niet tegen ie motie verklaard, alleen verzekerd, dat jls men bij aanneming er van verwacht, ial hij onmiddellijk aan de uitvoering er fan de hand zal slaan, hij de motie naast fich neder zal leggen. De motie zal later in behandeling komen. De begrooting is len slotte zonder stemming goedgekeurd. RECLAME. IA MIJNHARDT'S 9 9 Ld vooral op den naam Sanaplrtn daar deze tablcttea •ctUfl bcachennd zl)o legen namaak en vervalsching Priji 25. 40 en 75 ci. 1982 PROVINCIALE BEGROOTING ZUID-HOLLAND 1929. \er9chenen zijn het voorloopig verslag en memorie van antwoord inzake de ba- pootring van Zuid-Holland over 1929. hi verband met de vraag tot welke op merkingen het wetsontwerp tot regeling der inancieele verhouding van het Rijk en de 'fmeenten Gedep. Staten aanleiding geeft. ,eelen Gedep. Staten mede. dat de Regee- in? hun college over dit ontwerp heeft ge- lüfird. Gedp. Staten houden zich zelf thans ne[ dit adres bezig. Volgens het aanhangige wetsontwerp borden de provinciën voor het verlies der ^soneele-belasting-opcenten schadeloos ge- '^!d door een verhoogjng van het maximum Untal opcenten op de vermogensbelasting de inkomstenbelasting van 25 tol 40. Aangezien Zuid-Holland 20 opcenten op t hoofdsom der grondbelasting voor de on- t£houwde eigendommen heeft, kan deze pro- VlRc:e volgens het tegenwoordige art. 126 ^atpr der Provinciale wet ook niet meer j4» 20 opcenten op de per«oreele belasting 'fen Ret verlies van deze laatste opcen- n haar, gelet op de raming in de ont werp-provinciale begrooting 1929 op een bedrag van f. 1.728.000 komen te staan. Dit verlies wordt echter ruimschoots goed gemaakt door de verhooging van het maxi mum aantal opcenten op de vermogensbe lasting en de inkomstenbelasting met 15. In de ontwerp-begrooting voor 1929 wordt de opbrengst van één opcent op de vermogens belasting op f. 42.500 en van één opcent op de inkomstenbelasting op f. 285.000 ge raamd Met de heffing van 5 tot 6 opcenten meer op deze belastingen zal dus het verlies van de 20 opcenten op de personeele belastingen zijn goedgemaakt. Het ontwerp beteekent derhalve voor de provincie Zuid-Holland een aanzienlijke ver ruiming van het provinciaal belastingge bied. Wegen, bruggen en kanalen. De weg langs de Leidsche vaart van de Postbrug naar Voorhout en Noordwijk wordt inderdaad door de onderhoudsplich tige, de gemeente Leiden, niet voldoende onderhouden. Ged. Staten zullen die ge meente nog eens op haar verplichtingen wijzen. De weg komt voor op het provin ciaal wegenplan. Omtrent de overneming van dezen weg door de provincie is echter nog geen overeenstemming met het ge meentebestuur van Leiden verkregen. Ten aanzien van de brug over de Gouwe te Waddinxveen zijn Gedep. Staten er van overtuigd geworden, dat het in het belang van het scheepvaartverkeer aan die brug een doorvaarthoogte va® 2.50 M. behoort te worden gegeven. Ged. Staten hebben den hoofdingenieur van den Prov. Water staat opdracht gegeven, de plannen voor den bouw van deze brug dienovereenkom stig te ontwerpen. Inzake den stand van de plannen tot vaaTtverbetering in het Westland, kunnen Ged. Staten mededoelen dat de minister van Waterstaat zich bereid heeft verklaard de toekenning van een subsidie van ver moedelijk 25 pCt, tot ten hoogste van f 500.000 uit de Rijlesmiddelen te bevorde ren voor den aanleg der beide hoofdka- nalen. Ged. Staten overwegen thans den finan- cieelen kant van dit vraagstuk o.m. op welk wijze de door de betreffende commis sie geraamde kosten van uitvoering van het kanalenplan naar billijkheid over de belang hebbenden verdeeld zouden kunnen worden. Het bestek voor het maken van de grond- en kunstwerken van de spoorbaan GoudaAlphen is verschenen en de aan besteding is bepaald op 8 Januari 1929. Geneeskundige verzorging. Omtrent den stand van het vraagstuk van het genees- kundigsschooltoezicht ten plattelande dee- len Ged. Staten mede dat de organisatie daarvan nog steeds in een stadium van voorbereiding verkeert Van concrete resul taten te dier zake kan nog geen melding worden gemaakt. Ged. Staten hebben het advies van den Inspecteur der Volksgezondheid, door hen ingewonnen nopens de vragen of er termen zouden bestaan om toepassing te geven aan art. 23 der Armenwet met betrekking tot de oplossing van het ziekenhuis-vraagstuk op de Zuid-Hollandsche eilanden ter inzage van de leden gelegd. In dit advies komt de Inspecteur tot de conclusie, dat de bouw van ziekenhuizen op de Zuid-Hollandsche eilanden met klem moet worden ontraden. ARBEIDSREGELING BAKKERSBEDRIJF. De regeling tot 1 April a.9. van kracht. Naar wij vernemen, zegt de ,,Msb.", heeft in de gistermiddag gehouden verga dering van de Centrale Commissie, bedoeld bij art. 22 van de Arbeidsregeling 1925, deze commissie zich uitgesproken, dat het verplichte overleg, hetwelk een opzegging dezer arbeidsregeling vooraf moet gaan, niet tijdig genoeg door bet hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf is aan gevraagd geworden, en mitsdien geen op zegging van deze overeenkomst kan plaats hebben tegen 1 Januari a.s. De arbeids regeling blijft dus in elk geval tot 1 April 1929 van kracht. ARBEIDSWET 1919 Werktijden in wasscherijen en strijkinrichtingen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat ge durende het tijdeak van 24 December 1928 tot en met 6 Januari 1929 in hun onderne ming door de aldaar werkzame arbeiders, in afwijking van Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht als het bepaalde in de ar tikelen 23 en 24 der wet: op 24 27 en 28 December 1928 en 2. 3 en 4 Januari 1929 gedurende ten hoogste 10 uur per dag en op de Zaterdagen 29 Decem ber 1928 en 5 Januari 1929 gedurende ten hoogste 9 uren, een en ander ond«T voor waarde, dat: a. de arbeidstijd der betrokken arbeiders op de dagen, waarop in genoemd tijdvak 10 uren wordt gewerkt, in zijD geheel is geleeen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op de beide Zaterdagen tusschen 7 uur des voormid dags en 6 uur des namiddags; b. in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, op Dinsdag 25 en Woensdag 26 December 1928, alsmede op Dinsdag 1 Januari 1929, geen arbeid wordt verricht: B. hoofden of bestuurders van de onder A bedoelde ondernemingen er aan herin nerd, dat: 1. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal de bij artikel 10. derde Hd, van het Rust tijden- en Arbeidsleg ten besluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duide lijke wijze de regeling van de arbeids- en rusttijden moet blijken; 2. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8V6 uur per dag ar beid wordt verricht, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3 van vorengenoemd rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit, de ar beidstijd van een arbeider niet na ten hoogste 4*£ uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voor waarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4^6 uur arbeid wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een kwartier en bovendien na ten hoogste 6V6 uur na het begin van zijn da- gelijkschen werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een halfuur. DE KAMERVERKIEZINGEN. De verdeeling van de R.-K. kwaliteitszetel. De Roomsch-Katholieke bladen melden, dat het centraal college der R.K. Staats partij de verdeeling van de achttien kwa liteitszetels over de lijsten als volgt heeft vastgesteld: Groep Den Bosch-Zeeland: 3 kwaliteits zetels: deskundige op het gebied van land bouwzaken en het landbouwvraagstuk, des kundige op het gebied der defensie, des kundige op het gebied van middenstands zaken en het middenstandsvraagstuk. (Deze kwaliteitszetel is bedoeld als de zetels voor Zeeland) Lijst-Tilburg: 2 kwaliteitszetels: deskun dige op het gebied der vraagstukken de overzeesche gewesten betreffende, deskun dige op het gebied van arbeidszaken en het arbeidsvraagstuk. Groep Arnhem-Nijmegen: 2 kwaliteits zetels: deskundige op het gebied van de algemeene onderwijswetgeving, deskundige op het gebied der technische-juridische vraagstukken in de wetgeving. Groep Amsterdam-Den Haag-Rotterdam: 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied van het binnenlandsch bestuur, deskundige op het gebied van arbeidszaken en het ar beidsvraagstuk. Groep Haarlem-Den Helder: 2 kwaliteits zetels: deskundige op het gebied van han del, nijverheid en verkeer, een persoon, die geschikt is te beoordeelen de speciale positie der vrouwen in het maatschappelijke en staatkundige leven. Groep Leiden-Dordrecht-Friesland-Gronin- gen: 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied der Staats-financiën, deskundige op het gebied van arbeidszaken en het arbeids vraagstuk. Lijst Utrecht: één kwaliteitszetel: des kundige op het gebied van het lager onder wijs Groep Zwolle-Assen: één kwaliteitszetel deskundige op het gebied van de sociaal- economische vraagstukken in het algemeen, hijzonder daarbij inbegrepen de volksge zondheid en volkshuisvesting. RECLAME. Lijst Maastricht: 3 kwaliteitszetels: des kundige op het gebied van de internationale vraagstukken, deskundige op het gebied van arbeidszaken en het arbeidsvraagstuk, des kundige op het gebied van landbouwzaken en het landbouwvraagstuk. VRIJZ.-DEM. VROUWENCLUB. Onder presidium van mevr. RosVrijman hield de Vrijz.-Dem. Vrouwenclub haar jaar vergadering in het Clubgebouw voor Vrou wen te 's-Gravenhage. De verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse werden goedgekeurd. Het ledental ging goed vooruit door de oprich ting van nieuwe afdeelingen. Mevr. De VriesBrandon en mevr. Mans- feldtDe Witt Huberts werden als be stuursleden vervangen door mej. Gantvoort te Utrecht en mevr. Goudsmit{leerkens le Amsterdam. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte sprak mej. Gantvoort over wettelijke rege ling van het voorbereidend onderwijs aan de hand van gegevens, ontleend aan het geen zich in Utrecht heeft voorgedaan. STEUN VOOR EMIGRATIE NAAR CANADA Door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden waarin, onder verwij zing naar het schrijven van den minister van 9 December 1927 inzake landverhui zing, naar Canada,, wordt medegedeeld, dat de geldelijke hulp aan de emigranten alleen zal worden verstrekt als renteloos voorschot. De Emigratie Centrale-Holland te Den Haag, blijft met de uitvoering belast en is bereid zich met de invordering van de voor schotten in Canada te belasten. De organen der arijeidabemiddeling zul len terzake door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling worden ingelicht. De minister verzoekt den gemeentebe sturen aan hem vóór 1 December e.k. te berichten of zij bereid zijn hun medewer king in voorkomende gevallen te verleenen. Is op dien datum aldus de circulair® geen bericht ontvangen, dan neemt de mi nister aan, dat het gemeentebestuur in stemt, in deze aangelegenheid geen mede werking te verleenen. Bij Kon. besluit zijn benoemd als af gevaardigden ter op 26 November te Genève te houden Conferentie inzake economische statistiek de beeren prof. mr. H. M. Met horst, directeur-generaal vaD de Statistiek, en prof. dr L. Ph. le Cosquino de Bussy, directeur der Afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, ter wijl aan de afgevaardigden zijn toegevoegd de heeren mr. E. W van Dam van Isselt, chef der afdeeling voor sociaal-economi sche Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek en J H. F. Claessens. chef der afdeeling Handelsstatistiek aan dit Cen traal Bureau, 1984 Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Leende J. Vogel9, secre taris; Meerkerk, Leerbroek en Nieuw land G Slob; Molenaarsgraaf, Brandwijk en Wijngaarden H. A. van der Hoeven, secre taris; Doetinchem, W. P. J. Duval Slothou wer; Zuiddorpe A. C. van Wau; Zuilen F« C L. baron van Tuyll van Serooskerken; Ocstdongeradeel S. Sytsma; Gieten J. W, Arriëns; Schinveld P. J. Bosch. H. M. de Koningin-Moeder heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft en een krans van immortel len gelegd op 't graf van Koning Willem HL De toestand van den burgemeester van Hilversum mr. P. J. Reijmer is langzaam vooruitgaande. Het zal echter nog geruimen tijd duren voordat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. De directie der K.N.I.L.M. te Den Haag deelt mede dat van deD op 1 Novem ber j.I. geopenden Java-rlienst reeds een zeer druk gebruik gemaakt wordt. Uit ont vangen berichten blijkt, dat zoowel het van Batavia naar Bandoeng vertrekkende, als het vandaar terugkeerende toestel bijna voortdurend geheel bezet is. RECLAME. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringssto ringen. maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franz-Josef"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. 7527 De speculatie op de New-Yorksche effec tenbeurs heeft thans veel grootere afmetin gen aangenomen dan algemeen verwacht werd en het huidige koersniveau staat dan ook in geen verhouding meer tot de even- tueele toekomstige winsten. Voor een be langrijk deel kan men niet eens meer spre ken van speculatie, want de transacties van heden hebben een zuiver dobbel-karakter, waarbij de koopers rekenen op een voort duren van de opwinding van het publiek, welke de drijvende kracht i9 geworden van de huidige conjunctuur De banken hebben momenteel al heel weinig controle op de credieten, die aan speculanten worden ver leend, omdat het grootste deel van deze lee ningen verstrekt wordt door buiten de beurs staande ondernemingen, die haar overtol lige gelden op korten termijn uitzetten. De speculanten maken een handig gebruik van alle gunstige factoren ook al mocht deze reeds in den koers zijn verdisconteerd, zoo als de uitkeering van slockdividenden. ka pitaal-reorganisaties, fusies e.d. Het publiek

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13