DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. |9it0 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 November 1928 Derde Biad No. 21072 DE B0SK00PSCHE WINKELWEEK. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Foto H. J. Kerkhoven, Boskoop. Te liciskoop is gistermiddag een Winkelweek geopend. Hierboven de commissie der WAV., van links naar rechts de heeren Boekraad, Mens, De Wolf, Vermeulen, v. d. Geur, Koetsier, v. d. Hoeven en Kruiswijk. ALPHEN. - Onze plaatsgenoot en Dirk van Donk Maartje Roest, hopen den 5en Decem- 'i a.s. hun 50-jarige echtvereeniging te rdenken. - Ook aan den hoek Bruggestraat- Üanastraat zijn van gemeentewege witte rkeerslijnen in den weg aangebracht, rwijl mede binnen korten tijd een 30-tal jrschuwings- en maximumsnelheidsbor- in onze gemeente zal worden aange- icht. BOSKOOP. „Opening winkelweek". \oensdagmiddag heeft alhier in de fees- jk versierde zaal van hotel „Neuf" ae ening plaats gehad van de winkelweek, tnder de aanwezigen merkten wij op den E. Guldemond. loco-burgemeester, mede den gemeente-secretaris den heer 7. Heesen. Voorts was aanwezig de heer Bach, dir. van „De Hanze" en de hee- Diem en Boom resp. afgevaardigden uit jheo en Waddinxveen; verder tal van ten van de beide alhier gevestigde Mid- üstandsvereenigingen, benevens het vol tige comité voor de winkelweek. De heer D. v. d. Geur, voorzitter van het nité, opende met een korte toespraak, 3rin hij alle aanwezigen welkom heette, waarin hij tevens herdacht het overl ij- van den heer Chris Jansen, een onzer Hitste Middenstandsmannen; vervolgens ié hij mededeeling, dat bericht was in tomen van den heer burgemeester dezer aeente dat deze verhinderd was tegen- ardig te zijn om de winkelweek te ope- i, doch dat de heer Guldemond, loco- gemeester zich daartoe bereid had ver- »rd. !e heer Guldemond het woord verkrïj- betoogde in een kernachtige toe- Jak, het nut van het houden van win- reken, vooral in den tegen woordigen met zijn veler concurrentie en aanbie den van velerlei aard, om dan met de to wenschen voor het slagen de winkel- voor geopend te verklaren, lerder werd nog het woord prevoerd dooi iheer mr. Bach, voor ,.De Hanze", als- de door de heeren afgevaardigden uit en Waddinxveen, waarna men nog igen tijd gezellig bijeen bleef, onder het van een kopje thee en de vroolijke van Boskoopsch Strijkorkest. !n de avonduren had er een rondgang t muziek door het dorp plaats, wat be- jpelijkerwijs veel menschen op de been De zeer fraaie winkelétalages had- natuurlijk aller belangstelling. De uitslag der gehouden stemming if het kiescollege der Ned.-Herv. TCerk L*s volgt: gekozen zijn de heeren W. v. f?en, C. J. v. d. Broek, J. J. Kooij en Verkado Hzn. ot ouderlingen zijn gekozen de heeren J- Tol Joh.zn. en W. G. de Jonge en tot bon de heer P. A. Alphen aar. den heer W. Bakker, aannemer te ida is door B. en W. dezer gemeente, zijnde de laagste inschrijver, gegund ophoogen en verharden van de Juliana- de Oranjestraat en een gedeelte van Zuidkade in deze gemeente. LE1MUIDEN. Burgerlijke Stand. jehuwdCornelis van Wieringen 24 j. f Johanna Elizabeth Pieneman 27 j. ^boren: Mauring, Z. v. Hendrik van en Johanna van Tol. Op Dinsdag 4 Dec. des namiddags te uur zal de gedenksteen die op hot fan wijlen ds. G. J. van der Flier zal den geplaatst door de Herv. Gem. aan 'am. Van der Flier worden overgedra- Door stemgerechtigde lidmaten der >J-Herv. Gem. alhier is tot notabel ge de heer .1. de Rijk Lzn. De heer De is gekozen in de vacature ontstaan |r periodieke aftreding van den heer K. jJong. ROELOFARENDSVEEN. Uitvoering. Oensdagavond gaf de R.-K. Tooneel- St. Pancratius alhier wederom haar J°e jaarlijksche uitvoering. Opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven geti- ..Offerande". De geestelijk adviseur, ffeleerw heer Byl, opende met een fd van welkom en na ieder een recht ^eüiken avond te hebbeD toege- J^-bt werd met het tooneelspel een aan- Smaakt. Het stuk speelt in den he- I dendaagschcn tijd en laat ons zien hoe 1 slechte vrienden den zoon van een door en i door braven vader tot val en verderf kun- nen brengen. De rollen werden over het j algemeen genomen zeer goed vertolkt, en j het applaus na ieder bedrijf bewees, hoe- I zei r de aanwezigen het spel wisten te I waordeeren. Het zou ons te ver voeren, om de verschillende rollen bier :<fzonderlijk te bespreken; toch willen wij m het bijzouder noemen de heeren G. van der Meer, II. van Berkel en P. Hoogenboom, die zeer gced hun moeilijke rol hebben weergegeven. Na afloop nam de geestelijk adviseur nog maals het woord om weer in het kort te wij ze a op het goede dat de R K Tooneel- elub St. Pancratius heeft rot stand ge- I bracht. Zijneerw. dankte dc aanwezigen voor de getoonde belangstelling en beval het patronaat en de gezellenvereeniging nog eens in het bijzonder in de mildheid der aanwezigen aan. Donderdagavond zal wederom een opvoering van dit stuk wor den gegeven. Spr. raadt ieder, die een ge- noegelijken avond wil doorbrengen aan, zich dan naar de zaal te begeven. Na een dankwoord aan de spelers keerden allen voldaan huiswaarts. Vrijdagavond zal het muziekgezelschap „Door Gunst Verkregen" van Nieuwe-We- tering een muzikalen rondgang maken door ons dorp, waarbij eenige jonge dames aan de huizen zullen aankloppen om aan de ingezetenen te verzoeken iets voor het goede doel af te staan. De kas van ge noemde vereeniging is niet alleen leeg, doch het bestuur zit te zuchten voor een 6chuld, tengevolge van den noodzakelijken aankoop van eeniere nieuwe instrumenten. Het mu ziekgezelschap is voor Roelofarendsveen geen onbekende, zoodat het bestuur hoopt dat een ieder naar vermogen zal willen bijdragen om de vereeniging uit den finan- cieelen nood te helpen. 13. Natuurlijk gaan de Oesterkinderen nu dadelijk heel braaf uit wandelen om hun mooie nieuwe pakken te ver- toonen en eigenlijk hopen ze, dat ze maar heel veel kinderen van school zullen tegenkomen. Maar dat valt de verwaande kleine rekels toch niet meel Ze komen terecht in een eenzaam Koraalbosch, waar het o, zoo stil is. En die stille maakt hen angstig, vooral omdat ze er den weg ook niet kennen. 1(. Opeens houden de grillig-gevormde koraalslruiken op en tot hun schrik zien ze zich omgeven door allerhande boe mannen, spookachtige wezens met woeste pruiken, die er uit zien of ze het keurige viertal graag naar zich toehalen wilden. En dit is ook zoo, de Zee-anemonen, die hier staan, reiken en rekken zich om de Oestertjes naar zich toe te kunnen halen en ons viertal slaat op de vlucht. RÉCLAMÉ. 1748 AALSMEER. Oosteinderpoelpoldei. In hotel „Do 111 Kolommen" heelt een vergadering plaat gehad met de ingelanden van den Oosteinderpoelpolder. Door het bestuur werd ter tafel gebracht een verzoek van het gemeentebestuur of de polder bereid was om den slapenden dijk tussohen den O E. P.-polder. Slommeer- en Horn meerpolder aan de gemeente af te slaan, welke tot slechting daarvan wilde overgaan. Voort9 wenschte de gemeente dan te benoemen een gezamenlijke commissie voor de waterkeerende dijken langs West- plas enz. en de kosten van onderhoud (event, vernieuwen der dijken) gezamenlijk le dragen. Werd bet voorstel aangenomen, dan zou de geprojecteerde brug over de Vliet niet behoeven gelegd te worden. Na een uiteenzetting van den voorz.. den heer B. Wegman, werd het verzoek der ge meente met 40f stemmen verworpen. De ingelanden wenschen dus den slapenden dijk Ie behouden. De majoor der Bijksveldwacht Han- sma, thans te Schagen, zal zich dezer dagen alhier vestigen. In het vervolg zoo ver namen wij zal Aalsmeer de standplaals van den brigade-commandant zijn. in plaats van Boelofarendsveen. wat het tot nu toe is geweest. HAARLEMMERMEER. Bij den heer O., wonende aan dm Ringdijk bij Vijfhuizen alhier hebben onge- noode gasten 's nachts een bezoek op het erf gebracht. Men kwam 's morgens tot de ontdekking dat ze zich door inklimming loe- gang tot het pakhui9 hadden verschaft. Ver mist werd een zak haver. De politie stelt een onderzoek in. De heer v. G. te Nieuw-Vennep alhier wilde inderhaast op een in beweging zijnde autobus springen, doch kwam daarbij zoo danig le vallen dat hij in bewusleloozen toestand geraakte en naar zijn woning moest worden vervoerd, alwaar de hulp van dr. S. werd ingeroepen. Tot bewuslzijn ge komen liet zijn toestand zich nogal bevre digend aanzien. Dinsdagavond omslreeks 7 uur ont stond op den Sloterweg nabij de gcniesluis in Haarlemmermeer brand in een perso nenauto van de firma Salland to Amster dam, bestuurd door den heer S. Het Vuur greep zoo snel om zich heen dat de chauf feur geen kans zag om het te blusschcn en de hulp van de Hoofddorpsche brandweer inriep. Deze verscheen spoedig met de auto spuit ter plaatse, en ving direct hel blus- schingwerk aan, doch er viel weinig meer te redden. De banden konden nog behouden worden. De oorzaak moet vermoedelijk hieraan worden toegeschreven dat de auto moest worden gerepareerd en de afgenomen pijpen der benzineleiding met de magneet in aan raking kwamen. Verzekering dekt de schade. Tot onderwijzer aan de bijzondere school Ie Nieuw-Vennep (hoofd de heer J. A. van Arkel) is benoemd de heer P. Clement alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de politie is gedeponeerd een zwart hondje (fox) met bruine pootjes en witle teenen. De eigenaar(es) gelieve binnen twee da gen navraag naar het dier te doen. De collecte voor de Zending heeft op gebracht ongeveer f. 1025. Een schitterend resultaat De zakjes waren bij de Ned. Herv. gezin nen aan huis bezorgd en gesloten aan de deuren der kerken in ontvangst genomen. RIJNSBURG. Veilingsveieeniging „Flora". De VeiliDgsvereeniging „Flora" hield een zeer geanimeerde ledenvergadering in haar veilingslokalen alhier. De heer T. Kralt, voorzitter, opende de vergadering met dé aanwezigen een harte lijk welkom toe te roepen. Spr. achtte het voorts niet ongepast, voor een vereeniging met meer dan 600 leden, waarvan er meer dan 500 veilen, bij de opening van de jaar vergadering een enkel woord te spreken, en eeD terugblik te werpen op het afgeloopen jaar. Wat de vakresultaten betreft, voor zoo'n groote vereeniging, waarbij de belangen van de leden vaak uiteenloopen, is het moeilijk in het kort de bedrijfsuitkomsten aan te ge ven, die voor allen geldig zijn. Spr. persoon- lqke meening is, dat het afgeloopen jaar is te verdeelen in drie periodes: een winter- tjjdperk, dat middelmatig was, een voor zomer ,die goed en een nazomer, die slecht te noemen was, en alles bijeengenomen, een jaar met middelmatige uitkomsten. Zal dit ook niet voor alle leden gelden, het meerendeel zai het met spr. eens zijn. Afgezien van de bedrijfsuitkomsten, is er reder, tot dank, omdat allen na een jaar vau arbeid ter vergadering konden komen, terwijl, gezien het groote complex gebouwen, dat in een betrekkelijk gering aantal jaren tot stand is gekomen, eveneens reden tot dank is. Valt het al moeilijk van het verleden iets te zeggen ,nog moeielgker is het de toekomst te voorzien. Toch moet uitgestippeld worden, de weg, waarlangs het veilingsleven geduren de 1928/'29 zal marcheeren. Spr. uit de verwachting, dat de leden bij de bespreking van de plannen daarvoor, hun medewerking zullen verleenen en hun besprekingen zakelijk zullen houden. Spr. eindigde zijn rede met den wensch, dal het de leden persoonlijk en als lid der veiling goed mocht gaan, en God het werk Zijnei handen zoude bevestigen. Het woord was hierna aan den secretaris, den heer G. v. Delft Sr., voor de voorlezing van de notulen der vorige vergadering, en tot het uitbrengen van het jaarverslag. De notulen werden onveranderd vastge steld. Het jaarverslag gewaagde van de steeds toenemende omzet van de veiling, door ver hooging van het aangevoerde quantum aan gevoerde bloemen. Om hiervan eenig denkbeeld te geven, noemde het verslag de volgende cijfers: Aanvoer Dec. '27 1.035.359 stuks voor een bedrag van f.28.574,69. Aanvoer Jan. '28 4.588.995 stuks voor een bedrag van f. 218.429,97. Aanvoer Febr. '28 6.187.148 stuks voor een bedrag van f. 255.836,06. Aanvoer Maart '28 6.046.838 stuks voor een bedrag van f.247.898,79. Aanvoer April '28 4.557.347 stuks voor eeu bedrag van f. 208.785,06. Het ledental vermeerderde door toetreding met 92, terwjjl 3 leden bedankten, zoodat de vereeniging thans uit 605 leden bestaat. Spr. dankte voor het van de leden onder- onden vertrouwen en de verleende medewer king ,doch bovenal dankte spr. God, die alle arbeid laat verrichten en hij hoopte, dat ook verder Zyn zegen op aller arbeid mocht rusten. Hel bestuur stelde daarna voor, de balans en de Winst- en verliesrekening goed te keu ren. Den leden was hiervan eeu afschrift toe gezonden. De voorzitter lichtte sommige punten na der toe, o.a. de post „koopers". Naar aan leiding hiervan deelde de voorz. mede, dat een geschil was ontstaan met den heer C. de Visser, met het gevolg dat thans een proce. dure werd gevoerd. De schuld der vereeniging, na de in het afgeloopen jaar aangebrachte uitbreiding be droeg plan. 1. 6500O,welk bedrag over eenkwam, met de schatting van het bestuur, vau het vorige jaar. Het bestuur stelde voor, co winst ad f. 31.656,12 geheel voor af schrijving te bestemmen, waardoor de schuld dus vermindereu zou tot f. 34.000, De beer Adr. Heemskerk vroeg of een af schrijving ad f. 20.000,niet als voldoende te beschouwen was, terwjjl dan aan het overi ge bedrag een andere bestemming gegeven kon worden. Besloten werd hierop bij de behandeling van heb vast te stellen veilingspercentage te rug te komen. De balans en de winst- en verliesrekening werden hierna ongewjjzigd vastgesteld. Modedeelingen van hel bestuur. Namens het bestuur verzocht de voorzitter nogmaals, te voldoen aan het verzoek van de exporteurs: aanvoer van tulpen in bossen van 12, wat op de prjjs van grooten invioed kan zjjn. Een andere voorname factor was, dat de bloemen voor export bestemd, niet meer voor den aanvoer ter veiling in het water mochten worden gezet. Voor Engeland was dit van groot belang, omdat als de bloemen vooraf in water worden gezet, deze gedurende het Vbrvoer doorgroeien, naar de zon en daardoor krom aankomen. Slap worden van de bloe men waai'voor sommigen vreezen, kan voor komen worden, dpor de bloemen, direct na hel snijden in couranten te rollen. Voor Duitschland is in het water zetten na- deeiig, omdat de bloemen aldaar dikwjjls gekleurd worden, en als zij in het water ge staan hebben, geen kleurstof meer aannemen. Ten slotte achtte spr. het zich verplicht een onaangename zaak, ter sprake te brengen. Er gaan n.l. geruchten dat aan met name ge noemde personen zeer hooga, ongedekte ere meten verleend worden, naar sommigen be weren wel voor f. 16.000 en meer. Voor een der genoemde eprsonen is het crediet niet grooter dan f. 400, wat nog niet eens een achterstand is, maar het gewone weekerediet, terwjjl in een ander geval heelemaal geen sprake van crediet is. De geruchten zijn dus geheel uit de lucht gegrepen. Aan da orde was thans bestuursverkiezing, wegens aftreding van de heeren G. v. Delft Sr. en J. Heemskerk, die met nagenoeg alge- meene stemmen werden herkozen. De voorzitter wenschte de herkozeaen, maar meen nog de vereeniging geluk met de uitslag van de stemming, waaraan spr. nog meer waarde hechtte dan aan een motie van vertrouwen. De voorzitter deelde nog mede, Jat de laat ste uitbreiding nog niet geheel in alle behoef ten had voorzien, door de sterke toename van het bedrijf. Met name was er gebrek aan geschikte paskamers voor de exporteurs. Het bestuur had daarom plannen laten ontwerpen, waarbij door verbouw ing de beschikking werd verkregen over 8 kleine pakkamers, waar- voer de kosten werden geraamd op f. 16.0l)i>. Hel bestuur was van n ning dat deze oplossing niet! afdoende was, en gaf er daar om de voorkeur aan, de zaak nog een jaar ongewjjzigd to laten en zoo mogeljjk volgend jaar ineens afdoende maatregelen te treffen. Het best kwam bet aan het bestuur voor, dat op de ter beschikking staande bouwgrond nog een zaal werd bijgebouwd, wat afdoen de was. Dit voorste) werd nog eenigen tjjd bespro ken, waarbij sommige leden voorstelden, on- middelljjk tot verbouwing over te gaan. Het meerendeel der vergaderden kon zich echter met het voorstel van het bestuur ver eenigen. Aan de orde was thans vaststelling van het veilingpercen lage. Den heer Adr. Heemskerk deelde de voor zitter mede, dat gezien het feit, dat bjj el kaar voor een waarde van f. 200.000 is ge en verbouwd een afschrijving op gebouwen en inventaris, die spoedig een groot deel van leun waarde kw jjt zjjn, tot een bedrag van f. 20,000 niet voldoende acht. Lettende echter op het winstcjjfer en de schuld vond spr. het wel vol doende. Toch raadt hjj groote voorzichtigheid aan, omdat de omstandigheden zoo 6poedig knnnon wjjzigen en eenigo reserve toch wei gewenscht is. In ieder geval is het bestuur er sterk tegen, minder af te schrjjven en een deel van het overige aan de leden terug te betalen. De heer Heemskerk stelt voor 1 pet. terug te betalen. Z.i. profiteeren de nog toe te treden leden van de te sterke afschrijving van dit jaar, en dit acht spr. onnoodig. De heer G. D. Kralt sluit zich hierbjj aan. De heer C. Vianen is tegen terugbetaling en tegen verlaging van het veilingpercen tage. Hjj acht bet beter het percentage ad 5 pet., dat toch al buitengewoon laag is, te handhaven, en eventueele winst te besteden voor vakreclame, waarvan spr. veel heil ver wacht. Verschillende sprekers voerden hierover nog het woord, waarna het voorstel van den heer Heemskerk in stemming werd gebracht en verworpen. Z.h.s. werd vervolgens het voorstel van het bestuur om voor dit jaar nog het vei lingpercen tage op 5 pet. te handhaven, aan genomen. Bij de rondvraag vroegen dertien leden het woord ,die in hoofdzaak onderwerpen van nuishoudeljjken aard ter sprake brachten, en waarop de voorz. hen antwoorddeL De heer C. Vianen opperde het denk beeld, lezingert te honden over nieuwe cultu res, wat voor de leden van groot belang kon worden geacht. De heer J. v. d. Ploeg achtte zich geroe pen h6t bestuur een bijzonder woord van dank te brengen, voor de wjjze waarop dit steeds zijn moeilijke taak vervult Nadat alle vragers door den voorzitter waren beantwoord, sloot deze de vergade ring met een woord van dank. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Gerardus, z. van M. G. M. van Tol en A. M. Verbij. Marinus Ja cobus, z. van F. J. van Rooyen en A. C. van Riek, won. te L. Christina, d. van M. J. Eelderink en D A. Wientjes. Nicolaas Hubertus Jozef, d. van J. P. Ruijgrok en J. K. van der Salm. Maria Johanna Hen- drika, d. van J. Hoogervorst en G. Los. Gevestigd- J. J. H. Kipping, Hoofdstraat 130a, van Anna Paulowna. J. P. Koning geb. Koelman, Kerklaan 38, van Warmond. Vertrokken: Mej. J. M. Hartveld, van Hoofdstraat 115b naar Warmond. Mej. B M van der Voort, van Hoofdstraat 229 naar Voorburg. Mej. E. Roijen, van Hoofdstraat 160 naar Oegstgeest. Mej. G. II. Duijm, van Rijksstraatweg 153 naar Leiden. In de Fröbelschool vergaderde de afd. Sassenheim van den Ned. Chr. Vrouwen bond. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, werd door den heer A. de Haan, hoofd der Herv. School alhier een le zing gehouden over: ..Onderwijstoestanden vóór 1800'. Op onderhoudende wijze wist de spreker ons een beeld te geven hoe in dien tijd onderwijs werd gegeven. Alhier gaf het Hofstad-ensemble (dir. Hans van Ees) in het K. S. A.-gebouw een voorstelling. De zaal was goed bezet en het opgevoerde stuk: „Teddy, jij enik" oogstte veel bijval. De aanwezigen zullen zich den tang naar het K. S. A.-gebouw niet geklaagd heb ben. want er is goed gespeeld en de zaal daverde af en foe van den lach. Abusievelijk is in ons Blad van gisteren onder het hoofd „Sassenheim" een opgave van den Burgerlijken Stand geplaatst, welke niet op deze gemeente betrekking had. VOORSCHOTEN. Jubileum P. van Leenwen. Heden herdacht de heer P. van Leeuwen den dag dat hij 25 jaren onafgebroken als timmerman in dienst was van den heer W. Meyer, timmerman en aannemer, Rijndijk alhier. Hij kwam, enkele uren later dan gewoonlijk in den winkel, terwijl van tim meren niet veel zou komen. In tegenwoordigheid van het overige per soneel en de familie Meyer werd„Piet" door zijn patroon gelukgewenscht met de herden king van dezen dag en door hem gehuldigd voor de trouwe plichtsvervulling en groote

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9