AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. STAATSLOTERIJ. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. Ook V heeft recht op het beste VtMl owe LAND- EN TUINBOUW. SCHEEPSTIJDINGEN. BUITENLAND. Donderdag. Academie (klein-auditorium)Spr. dr. H. Schokking over „Theosofie", 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Ver. tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. 8 uur. Pieterskerk: Samenkomst ten bate der restauratie Marekerk. 8 uur nam. Stadszaal (kleinezaal): Paedagogischo kamer-muziekavond yan werken van Schu bert. Halfacht nam. Stadszaal (groote zaal): Oranjebazaar. Volkshuis: Piano-avond. Rio Batenburg. 8.15 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e(Paviljoenbioscoop) Voorstelling. Vriidao. Nulszaal: Alg. ledenverg. Leidsche Mij. van Weldadigheid. 5 uur nam. Zaterdag. Pietorskerkgracht 11: Fancv (air. Ned. jMe'isjesgilde. Afd. Leiden. 21/25 en 70 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Nov as. lot en met Zondag 25 Nov. waargenomen door de apotheken van de M.H. G. F. Reyst, Stcenslraat 36, Telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Teleloon 1313. EEN GOEDE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST. Op verzoek van den Nederl. R.K. Bond van Bakkersgezellen heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad met het bestuur van de R.K. Coöperatie „De Eendracht" al hier. Hot doel dezer bespreking was om te komen tot afsluiting van een arbeidsover eenkomst voor het bakkers- en bezorgers- personeel. Dit doel is ten volle bereikt. Het door den Vakbond aangeboden contract is behoudens enkele wijzigingen van onder geschikten aard door het Coöp.-bestuur aan vaard en zal per 1 Dec. a.s. van kracht zijn. De aangegane overeenkomst bevat naast bepalingen omtrent den arbeidsduur welke natuurlijk in overeenstemming zijn met de Arbeidswet, een bepaling dat op de erkend Christelijke feestdagen en de R.K. feestdagen geen arbeid zal worden verricht maar doorbetaling van het loon zal plaats hebben. De gezellen hebben recht op een jaarlijksche vacantie van zes dagen, waar van 4 dagen in de zomermaanden achter eenvolgens zullen genoten worden, terwijl in den loop van het jaar nog twee z.g. ver spreidde dagen gegeven zullen worden. Ver- lot zonder inhouding van loon zal gegeven worden bij huwelijk, bevalling der vrouw, overlijden van familieleden enz. Bij ziekte zal 13 weken 70 procent van hot loon wor den uitgekeerd; zoo noodig daarna nog 13 weken 50 procent. De opzeggingstermijn is over en weer gesteld op 14 dagen. De loo- nen der volwassen gezellen varieeren van f. 36.50 tot f. 32.50 per week. De jeugdige gezellen ontvangen een loon in overeen stemming met hun leeftijd. Voorls bevat de overeenkomst bepalingen omtrent de berechting van eventueel voorkomende ge schillen, die scheidsrechtelijk behandeld zullen worden. De overeenkomst zal min stens een jaar van kracht zijn. De bekende mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" hield haar haltjaarlijk- sehe vergadering in haar repetitie-lokaal „Huize Feenstra", Rapenburg alhier. Na verslag van den penningmeester kwam aan de orde de jaarfeestviering in Januari 1929. Aangezien de Vereeniging dan 35 jaar be slaat en dit een unicum is voor een zang- vereeniging (tenminste hier ter slede) zal dit op meer bijzondere wijze geschieden. Vóór den aanvang zal door het bestuur receptie gehouden worden, en als laatste nummer van het programma een toepasse lijke revue opgevoerd worden, uit te voeren door de leden van „Kunst na Arbeid". Deze revue is vervaardigd door den heer Heeman, die zijn sporen reeds op dit gebied verdiend heelt. Blijkens een advertentie, voorkomend in ons blad van gisteren, heeft de bij vele sladgenooten bekende Trijntje Verbiest, haar werkzaamheden als schillenophaalsler. die zij sinds haar prille jeugd vervulde, dezer dagen moeten staken. Trijntje, die gebrekkig was in dien zin, dat zij achterlijk was en zeer doof, was haar moeder, die tot haar 78sle jaar op dezelfde wijze in haar onder houd voorzag, opgevolgd. Zij heeft het niet zooveel jaren als haar moeder kunnen uit houden, want (hans, 53 jaar oud, is het haar hoezeer zij daar ook over tobt onmogelijk nog met den wagen de straat op (e gaan. In de afgcloopen weken werd zij tweemaal door een duizeling bevangen en moest thuisgebracht worden bij haar zuster waar zij altijd gewoond heeft en nu ook naar zij vurig hoopt, zal mogen blijven wo nen, al zal zij niets meer kunnen inbren gen. Haar ergste vrees is, dat zij in een ge sticht zou moeien worden opgenomen en reeds iobt zij daarover in hevige mate. Moge hel niet noodig zijn. Morgenavond zal in het Wijkgebouw „Pniël" (Midd.gracht) om 8 uur een samen komst plaats hebben, speciaal voor Her vormde mannen, waarbij als sprekers dr. Riemens en ds. Kuilman hopen op te treden. Behandeld zullen o.a. worden de vragen: Is dc doodstraf gcwenscht? Hoe is de toe stand van het Protestantisme in Rus land enz. Gisteravond om tien uur zijn drie jon gens van 14 jaar, die des morgens uit Utrecht waren vertrokken na een wande ling van precies 12 uur aan de woning van een oom te dezer stede van een hunner aan gekomen. Zij waren alle 3 verpleegden in 't Ambachts- Kinderweeshuis te Utrecht. Heden zijn zij door de politie alhier op transport terug naar Utrecht gesteld. Twee jonge meisjes, resp. 16 en 14 j., zijn gistermiddag met een motorrijwiel dat zij van een handelaar hier ter stede ter leen hadden gekregen een klein toertje door Leiden's straten gaan maken. De 16-jarige A. N. bestuurde het motorrijwiel, de 14-ja- rige G. O. mocht op de duo meel Lang schijnt het niet goed gegaan te zijn, want een der bruggen over het Rapenburg liep het mis. De meisjes kwamen met een brugleuning in minder zachte aanraking en strandden daar. Zij gaven toen den moed maar op en daar zij geen kans zagen de zware machine mee te voeren terug naar den vriendelijken han delaar die haar geleend had, lieten zij den motor maar staan waar hij slond, zoodat de politie korten tijd later het onbeheerde motorrijwiel vond en er zich over ontfermde Omstreeks half twaalf hedenmorgen werd een 51-jarige juffrouw uit Den Haag die hier een boodschap moest doen in een der straten grenzend aan den Haagweg, door een automobilist die te veel naar rechts uitweek aangereden en tegen den grond ge worpen. Zij bezeerde zich aan den rug en werd in het huisje van den brugwachter van den Hangbrug binnengebracht waar een dokter van den E. II. D. die door de politie was gewaarschuwd haar onderzocht. Het bleek dat zij niet gewond was en dat haar toestand toeliet dat zij weer zooals zij ge komen was per trein naar Den Haag kon terugkceren. Per auto van den E. H. D. werd zij daarop naar het station gebracht. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 21 November 1928 ingeschreven 698 werkzoe kenden. Op denzelfden datum van bet jaar '27 bedroeg het aantal ingeschrevenen 854. N. V. HET NIEUW NEDERL. TOONEEL, De Getemde Feeks, blijspel van Shakespeare. De Getemde Feeks'' in het Engelsch luidt de titel: the Taming of the Sohrew schijnt te behooren tot de eerstelingen van den grooten Engelschen toon eel schrijver. Het bevat een voorspel met een gegeven, dat telkens voor Shakespeare en ook daar na opdook cn daarna een totaal nieuw ver haal; feitelijk zonder eenig verband met het voorspel. En voor zoover er nog ver band is men kan immers het tweede deeJ boschouwen als gespeeld voor den tot Lord gebombardeerden ketellapper gaat dit nog verloren, doordat het slot mankeert. Of dit er nooit bij geweest is? We durven gerust zeggen van wol, al schijnt dit slot, jammer genoeg, verloren te zijn geraakt. Genoemd voorspel geeft de bekende scherts, hoe een dronkenlap van een ketel lapper z.g. tot Lord wordt bij zijn ontwa ken; het slot zou moeten zijn de terugkeer van den dronkaard tot zijn waren aard. Het daarop volgend nieuw verhaal zou men weer tweeledig kunnen noemen. Eens deels bevat het toch, wat de titel aangeeft, het temmen van een feeks van een vrouw, anderdeels de vrijage om de zuster van deze feeks, waarbij, echt Shakesperiaansch, tal van person en verwisselingen te pas ko men etc. Tenslotte is de zoozeer geduchte helle veeg zoo mak als een lammetje, overwon nen met haar eigen wapenen, en zegeviert in de vrijage de liefde! Het geheel is beweTkt, zooals men van den beroemden blijspelschrijver gewoon ?s: vol losse boertigheid en komische wendin gen, Leest men het gegeven, dan is er eeni- ge vrees of in onzen tijd deze geestigheid nog wel zoo tot ons spreekt. Dan voelt men. dat het stuk moet. worden opge speeld", hoezeer het altijd een groot lite rair genot zal blijvvn Shakespeare's too- neel te lezen. Nu, Het Nieuw Nederl. Tooneel is ct in geslaagd, de temming der ,,snibbe" voor ons te doen leven. Zoowel het voorspel als het vervolg stonden monumentaal overeind en deden het uitnemend. In het voorspel deed Floor de la Roche bepaald genieten van een juweel van een dronken ketellapper. Prachtig werd het type volgehouden. Overigens waren het Louis Saalborn en Magda Janssens, die het stuk ter overwin ning hebben gedragen Keurig speelden zij den temmer en de getemde, vol gloed en verve. Wanneer zij opwaven, leek het too neel opeens gevuld, hoewel ook naast hen velen waren te waardeeren. Het is ondoen lijk, het lijvige program geheel na te gaan, maar apart noemen willen wij toch nog: Oscar Tourniaire als Gremio, Bart Kreeft als de knecht Grumio, terwijl ook de on misbare nar dient gememoreerd. Dat enkele rollen wat vaag bleven, vermocht het ge heel echter niet te schaden. Dat geheel deed ons denken aan de glo rieuse opvoeringen van Rooyaards in eigen persoonZiin geest was het. die deze op voering blijkbaar heeft bezield en gemaakt tot een van de beste Shakespeare-opvoe- ringen, die wij ooit zagen. Speciaal moet gewezen op de meer dan schitterende wijze, waarop de altijd lastige kwestie der decors etc. is opgelost. Zij waren een lust voor het oog en bovendien zoo gevormd (door mid del van een wijzigbaar achterfront vooTal) dat de wijzigingen snel konden plaats heb ben. Ook de costumes waren bijzonder ver zorgd en muziek verhoogde de treffend volgehouden stijl, die een zeer vlot tempo slechts bevorderde. Al met al een koste lijke opvoering. Dubbel jammer daarom, dat de schouw burg niet meer dan goed bezet mocht hee- tenhet gezelschap had een vol Huis ver diend Gelukkig hebben de aanwezigen hun uiterste best gedaan, om het applaus even sterk te doen zijn alsof dit het geval was geweest en zij ziin daarin geslaagd! Het applaus was overweldigend! (N i e t - O f fl c I e e I). 449© STAATSLOTERIJ. Trekklnz van Donderdag 22 November 1928. Ie Klasse 4e Lijst. Hoos© prijzen: 3715 ƒ1500—. 14805 400.—. 3101 4230 4403 ƒ100.— Prijzen van 20.—. 259 295 372 542 569 789 1030 1103 1106 1290 1577 1578 1606 1666 1729 2388 2389 2975 3889 3930 4453 4652 4712 4851 4979 5045 5068 5341 5363 5425 5819 5935 6375 6714 7441 7968 8223 8227 8519 8802 8900 8984 9897 10006 10069 10313 10432 10611 10878 10936 11054 11120 11220 11331 11595 11769 11810 12081 12344 12561 12687 12724 12781 13835 13855 14364 14601 14620 14898 15381 15752 15765 15975 15999 16271 16652 16798 16851 17269 17325 17423 17497 17543 18136 18238 19019 19061 19103 192SO 19557 19635 19791 19917 20341 20883 „SEMPRE CRESCENDO" Donderdag 6 December a.s. zal. gelijk go- meld, 't Studenten-Muziekgezelsch. „Sempre Crescendo" in de Stadsgehoorzaal een con cert geven. Solisl is Orobio de Castro, violon cel. Het programma bevat werken van Schubert, Haydn, Mendelssohn. Rossini en Gottfr. Mann. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar bij de lirma Eggers. Zij die voor dit concert een plaats nemen, onlvangen voor het invitatieconcert in Maarl een uitnoodi- ging. „HAAR ANDERE MAN". Het Schouwtooneel geelt Maandag in den Schouwburg een opvoering van het blijspel Haar andere Man. De aanvang is gesteld op 8'/, uur. Zulks om winkeliers en zakenmen9chen tegemoet te komen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dal het de bedoeling is, zooveel mogelijk voortaan om 8uur do voorstellingen te doen aanvangen. HERMANN SUDERMANN f De bekende Duilscbe schrijver Hermann Sudermann is gisteravond, kort voor 6 uur, aan de gevolgen van een beroerte, waardoor hij zeven weken geleden getroffen werd overleden. Na den aanval werd hij op zijn wensch naar Berlijn overgebracht, waar hij in het Franciscaner ziekenhuis door zijn huisdok ter werd verpleegd. Eenige dagen geleden deed zich bovendien longontsteking bij hem voor, waardoor zijn dood werd bespoedigd. Hermann Sudermann werd don 30slen September 1857 te Malzicken in Oost- Pruisen geboren. Hij is een aislammeling van een oude Doopsgezinde Nederlandsche lamilie. Hij studeerde van 1875'79 te Ko ningsbergen en te Berlijn in de geschiede nis, de letteren en de moderne philologie, doch wijdde zich daarna geheel aan de letteren. Gedurende eenigen tijd behoorde hij tot de redactie van een klein volksblad, later werd hij huis-onderwijzer. In dezen tijd schreef hij een aantal novellen en loo- neelstukken, die niet de aandacht trokken. Eerst na het buitengewoon succes van zijn burgerlijk tooneelsluk „Ehre" (1888) werd zijn positie een geheel andere. Zijn romans en vertellingen „Frau Sorge" (1888), Der Katzensleg ('89), lm Zwielicht ('90) enz. worden herhaaldelijk herdrukt. Van zijn veel gespoelde tooneelslukken noemen wij nog „Heimat", Das Glück im Winkel, Das ewig Mannliche, Johannisieuer, Es lebe das Leben. Hoewel aanvankelijk door sommigen op dramatisch gebied met Hauplmann op één lijn gesteld, heefl hij door zijn later werk deze taxatie niet bevestigd, in zijn stukken ontbreekt het te veel aan psychologischt diepte. Zijn beste werk is zijn roman Frau Sorge gebleven. ZOETERWOUDE. R.-K. Vrouwenbond. Dinsdagavond gaf de R.-K. Vrouwenbond „St. Thercsia" le Zoelerwoude een feest avond, die mede toegankelijk was gesteld voor het publiek en die in groote mate de belangstelling van de Zoelerwouders heeft gehad, getuige de volle zaal en het herhaald en daverend applaus van het publiek. Te ongeveer 7 uur opent de geestelijk ad viseur, kapelaan Van Dael, namens het be stuur deze bijeenkomst en heet de aanwe zigen hartelijk welkom. Door het Meisjeskoor van den Vrouwen bond, onder leiding van den heer C. H, de Boer, wordt hierna ten gehoore gebracht uit Valerius' „Gedenck clank" het 4-stemmig „O Heer, die daer", hetwelk minder tot zijn recht komt, dan het daarop volgende 4- stemmige „Zondagmorgen op de Heide" van C, Kreutzer, hetwelk uitstekend wordt ver tolkt. Een welverdiend applaus heeft dc heer De Boer met zijn koor dan in ontvangst te nemen. Daarna wordt door de tooneelclub van den Vrouwenbond, onder leiding van Mej. Swart uit Leiden, het drama opgevoerd: „Maria's Macht te Lourdes", in 4 bedrijven door F. Heggelman. Dit drama is door deze tooneelclub reeds eenmaal opgevoerd op den feestavond op -1 September jl. en werd toen schitterend vertolkt. Geen wonder dan ook dat dezen avond het spel nog mooier en schooner is dan toen. Vooral mej. Nora speelde onverbeterlijk, terwijl de kleine Tonny eveneens ongedwongen en natuurlijk haar zware rol vervulde. Ook de overige speelsters hebben zeer verdienstelijk werk geleverd, doch we willen nog slechts ver melden, dat de vertolkster van „De Ave Maria" van Gounod ons met haar zang in verrukking bracht. De costumeering was, als steeds keurig en streng gehouden in den trant van 't drama, terwijl de grimeering het teeken droeg van do bekwame kunstenaarshand van vriend Van der Pijl. uit Leiden. Na de eerste twee bedrijven voor de pauze RECLAME. 1746 wordt onder leiding van den heer De Boer door het kwartet ten gehoore gebracht het ,Ave Maria" van M. I-Ialler en het „O Sa- lutaris Hostia" van J. Arcadelt. Na de pauze worden de laatste twee be drijven van het drama opgevoerd, waarna tot slot door het meisjeskoor wordt gezongen „Tola pulchra as Maria", voor solo en drie stemmig koor van J. Haagh C.S.S.R. en ,,'k Hou van Holland", -i-stemmig van C. J, Bute. Mej. Dobbe vergast ons dan nog op een solo „De gefopte Vogelaar", waarna ka pelaan Van Dael deze bijeenkomst sluit. De avond is schitterend geslaagd, althans het publiek heeft genoten en is tevreden; de Vrouwenbond ook? Wordt dit bevesti gend beantwoord, dan hopen wij nog vaker dat hij op deze wijze een avond organiseert en roepen hem alvast bij voorbaat een lol weerziens toe. IJsclub ZoelerwoudeLeiderdorp, Gisteravond had in calé ,,'t Witte Huis" alhier do jaarvergadering plaats van de ijs- ,club LeiderdorpZoeierwoude. Bij do opening door den voorzitter, den heer J. P. van der Stoel, word geconstateerd dat slechts 16 leden tegenwoordig waren, al- leon do oude getrouwen, zoido hij. Een woord van bijzonderen dank bracht spr. aan don heer K. Brug, burgemeester van Leider dorp, voor diens tegenwoordigheid. Hij hoopte, dat deze een prctligen indruk van de vergadering moge krijgen en de vergade ringen ook steeds zou blijven bezoeken. Vervolgens richttto 'hij een woord van bij zonderen dank tot den voorzitter van IJs- sport voor diens tegenwoordigheid. De secretaris las daarna de notulen en het verslag van het vorige jaar voor, die zonder eenige op- of aanmerkingen werden vastgesteld. Een woord van dank werd gesproken voor het keurig verslag van den niouwen secre taris. Dc rekening van den penningmeester, na gezien door de heeren C. van Velzen en H. v d. Poel, werd in orde bevonden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het vorig jaar was geïnd aan contributie en donaliegelden f. 217,60 en betaald aan ar beidsloon e.a. 1.129,23 en dat desniettemin nog in kas was 1. 987,36, welk geld is be legd op de boerenleenbank te Leiderdorp, Het ledental bedroeg ruim 80, waarvan de contributie nog moest worden geïnd. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. P v. d, Sloel en als baancommissarissen de heeren C. v. Egmond, II. v. d. Poel, W. Tijssen en M. van Leeuwen. Het loon voor baanvegers werd vastgesteld op f. 2 per dag voor een werkdag van 8 uur v.m. tot 1 uur n.m., met één uur middag tijd om te eten. De heeren J. P. v. d. Stoel en Lemmer zaal, die als afgevaardigden de vergadering van den Z.-H. IJshond hadden bijgewoond, brachten daarvan verslag uit. Bij de rond vraag betuigde de heer Brug zijn bijzondere tevredenheid over deze prettige vergadering en hij zeide, dat hem het streven van den Bond ten volle sympathiek was. Hij be- loolde deze, zooveel als in zijn vermogen was, te zullen steunen. Na een woord van dank voor de opkomst cn do zakelijke en vriendschappelijke be sprekingen, die er waren gehouden, sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop werden enkele prijzen onder de aanwezige leden verloot, en bleef men nog eenigon tijd gezellig bijeen. Gisleravond ruim 6 uur is op den Om- medijk alhier de heer D. uit de Weipoort, die aldaar per rijwiel reed, door de hem tegemoetkomende vrachtauto van den ben zinehandelaar De B., alhier, aangereden. Juist op don overweg der Staatsspoor wegen ontmoette de voertuigen elkaar, D, werd door een uilstekende haak van de auto gegrepen, aan den arm en VTeeselijk ver wond tegen den grond geslingerd. Met de auto van De Br. is D. naar dr. G. A. de Bruvne vervoerd en na voorloopig verbon den te zijn overgebracht naar het Zieken huis te Leiden. De gymnasliekaideeling van het Si. Aloysius Patronaat te Zoelerwoude, Dorp, geeft Dinsdag 27 November a.s. een propa- ganda-uitvoering voor de ouders van de leden van het Patronaat. Tevens zal op dezen avond gesproken worden door den heer J. Kortmann, oris te Zoelerwoude, over „Lichamelijke Opvoe ding". EEN GROENTEN- EN FRUITOORLOG. Gislennorgen is le Devenier een groen ten- en (ruitoorlog uitgebroken aan de De venter fruit- en groentenveiling, door een nagenoeg aigemeene staking der kooplieden. De kwestie loopt over de betaling van het verpakkingsmateriaal, het z.g. fu9t. De vei ling berekent daarvoor 2'/s pCt. voor kis ten en 10 pCl. voor bushels, wal neerkomt op een prijs van 10 cent per kist en 8 cent per mand. De koopers meenen, dat het fust heizij gratis, hetzij tegen lageren prijs moet worden verstrekt. BLOEMRIJK NEDERLAND. Men meldt uit Heemskerk aan de ,,Msb.": Een ruwe schatting heeft uitgemaakt, dat op 't oogenblik ruim 4500 H.A. met bloembollen zijn beplant in ons land. STOOMT AART-MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT, 24 Nov. van Amsterdam Batavia verwacht. KANGEAN. thuisreis, 19 Nov. van Balawan MANOERAN. 21 Nov. van Java te Amsteré CHR. HUYGENS, thuisreis, 21 Nov. vu Genua. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EEMDIJK,. 19 Nov. van Rotterdam le Lij Angelos. GAASTERDIJK, 22 Nov. van Norfolk te Red lerdam verwacht. BLOMMERSDIJK, 21 Noy. van Rotterdam n. New York, KINDERDIJK, Pacific Kust naar R.dam, 2) Nov. té Londen. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, uitreis, 21 Nov. te Montevideo. FLANDRIA, 23 Nov. van Amsterdam te B, Aires verwacht. ZAANLAND, thuisreis, pass. 20 Nov. No- ronha. ROTTERDAMSCHE LLOYD. I MEDAN, 21 Nov. van Rotterdam naar Java,' KERTOSONO, thuisreis, 21 Nov. van Pa. dang. MADIOEN, thuisreis, 23 Nov. te Londej verwacht. PATRIA, thuisreis, pass. 21 Nov, Perim, SCHOUWEN, ihuisreis, 21 Nov. van Porl Said. DJAMBI, thuisreis, pass. 20 Nov. Perim. ROTTERDAM ZUID-AMERIKA-LIJN. ALPHERAT, ihuisreis, 20 Nov. van Santos, KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. PERSEUS. 21 Nov. van Sleilin te Amslotd, CRYNSSEN, 21 Nov. van W.-Indic te Am sterdam. TELLEUS, arr. 20 Nov. te Algiers. ARIADNE, arr. 21 Nov. te Tarragona. ERATO, arr. 21 Nov. le Danzig. VAN RENSSELAER, 23 Nov. van Amsi. It Barbados verwacht. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GR1JPSKERK, ihuisreis, 23 Nov. le Genua verwacht. JAVA—NEW-YORK-LIJN. SALEIER, 20 Nov. van Now York té Batavia HOLLAND—BRITSOH-INDIE-LIJN. HOOGKERK, uitreis, pass. 19 Nov. Malta. SCHIEKERK, thuisreis, pass. 20 November Ouessanf. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ELLEWOUTSDIJK, 19 Nov. van Hamburj te Bahia. HELENA. 18 Nov, van Barry te Villa Con- stilucion. INDUS, sleepbool, arr. 20 Nov. te Suez. J. B. Aug. KESSLER, 20 Nov. van Curacao Ie Antwerpen. JONGE JOHANNA, 20 Nov. van Barcelona naar Castellon. JONGE ANTHONY, 20 Nov. van Valencia naar Rotterdam. MAGDALENA, Pensacoia naar B. Aires, pass. 11 Nov. St. Lucia. MIDSLAND, 20 Nov. van Rotterdam te Leith. STAD ZWOLLE, 20 Nov, van Rotterdam te Dunston. WOEXSDRECHT, Los Angelos, n. Rouaan. pass. 16 Nov. Bermuda. VECHTDIJK, 20 Nov. a'an Rosario te Barry Dock. IJSSELDIJK, San Nicolas naar Dieppe, 16 Nov. van Las Palmas. ROSSUM, 21 Nov. van Helsingfors naar Amsterdam. \ECHT, 21 Nov. van Hernosard te Orna- kjoldvik. IJSSEL, Sundswall naar Rotterdam, pass. 20 Nov. Holtenau. AM.STEL, Hernosand naar Rotterdam, pass. 20 Nov Holtenau. PROCYEN, 20 Nov. van Montreal naar Ant werpen. \ILDUM, 19 Nov. van Rotterdam te Tampa. STAD ZAANDAM. 21 Nov, van Helsingfors naar Raumö. GRONINGEN, sleepboot, naar B. Aires;pass. 20 Nov. Las Palmas, DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening ter zee. Locker Lampson heeft in het Engelsche j Lagerhuis medegedeeld, dat de antwoorden 1 op de nola's van de regeeringen der Ver. j Staten eii Japan inzake de beperking der j bewapening ter zee binnenkort zullen ver- j zonden worden. Zij zullen gepubliceerd wor den, zoo gauw zij in handen zijn van do be trokken regeeringen. Dus de pogingen worden inderdaad noj I voortgezet! DUITSCHLAND. Het metaalconflict D® Dnitsch-Nationale Volks partij 10 jaar. In bet loongeschil iu de metaalindustrie zijn de voorbereidende onderhandelingen voor den scheidsrechter te Dortmund zon der resultaat afgebroken De voorzitter heeft jegens de partijen bet vooroeraeD te kennen gegeveD een scheids rechterlijk bureau te vormen Voor de on derhandelingen voor dit bureau zullen de 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2