DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. VERHAGEN's MILKO en RUMCO LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 November 1928 Derde Bladf No. 21067 KERK- EN SCHOOLNIEilWS. FEUILLETON. S. G. J. DE GROOT REPARATIE-INRICHTING. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 NOVEMBER. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk- Voorm. halftien. ds. Groot Eozerink van Leiden; nam. 6 uur. de heer Mülter. Geref. Kerk; Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Dam. Geref. Gem Voorm. halftien en nam. 6 uur. preeklezen. BOSKOOP. Rem Geref. Gem.: Voorm. haJfelf, ds. A. M. L. Frevel, van Rotterdam. Ned.-Herv Kerk: Voorm. 10 uur, mr. J. J. Rijksen. cand. te Gouda. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer W. G. de Jonge. Evangelisatie (Dwars-Nieuwstr.): Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Hupkes van Warnsveld. KATWIJK-A AN - ZEE. Geref Kerk Voorm 10 en nam. 6 uur, ds. H Ph Ingwersen KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Odé nam halfzeven, de heer Roodenburg, hulp predikant te Katwijk. Geref. Kerk. Voorm halftien en nam. half zeven. ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. K&lfzeven. ds. H. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. J. J. Dijk. NOORDWIJK-BINNEN. Ne<L-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. tëlfzes, ds. van Haaften. 'Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. M. Schuurman van Den Haag. NOORDWIJKERHOUT. -Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. P. ftofstede. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-HeTv. Kerk- Voorm. 10 en nam 5 uur •tó. F. G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. N. H. Koers. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. f0 uur, ds. G. Hennemann. Irene: Nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. RIJNSBURG. Ned.-Herv Kerk Voorm. halftien en nam. b uur, ds A Altena SASSENHELM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. uur. ds. Krijkamp. Geref Kerk Voorm. halftien en nam i uur. ds. Ringnalda, O.-l. pred. met verlof lier te lande. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. i uur. de heer D. L. Aangeenbrug. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur, de heer Sidenus van Kalwijk-aan-Zee; nam. half zeven, ds. Hermanides. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. IvcTkVoorm. halftien. ds Appel van Nieuwerkerk a. d IJsel; nam i uur ds Dekker van BI eis wijk Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzes. ds. W. Veder. Chr. Afg. Gem.. Voorm. halftien en nam. o uur. ds. H J. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. W N. van Nooten ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Roodenburg, hulppred. te Katwijk-aan-Zee. NED. HERV. KERK. Drietal- te Kralingen (vacature N. v. d. Snoek), I N Bakhuizen v. d. Brink, te Winterswijk: J F. van Duvne, te Zaandam en I A Raams, tp Kloetinge; te Warmond. B H v d. Berg te Koekantre (Dr); J. .1. Klools, te Zwammerdam en G. v. d. Zee. te Den Bommel. Beroepen- te Driesum, H. D. v. d. Hoek, te Langerak; te Giessendam-Nederhardinx- veld, P. Looze, te Renkum. Aangenomen: naar Borne, A. Wartena, te Nieuw-Dordrecht. CHR GEREF KERK. Beroepen: te Utrecht, P. de Smit, te Boskoop. GEREP. KERKEN. Beroepen: te Arnhem (vac. J. G. Kunst) J. Giilebaard, te Zeist. RECLAME. DS ALTIJD GEWILDE BONBONS 1610 VRIJZINNIG HERVORMDEN LN ZUID-HOLLAND. De Vcreeniging van Vrijz. Ned. Hervorm den in Zuid-Holland heeft te Delft een alge- meene vergadering gehouden, onder presi- dium van ds. Van der Heyden, van Lekker- I kerk. De heer L. J. van Dijk, van Rijswijk, las het verslag voor omtrent den toestand der afdeelingen. In de vacature-J. v. Altena werd tot bestuurslid benoemd de heer A. Eysberg, te Rotterdam. Op verzoek van en kele afgevaardigden zal het hoofdbestuur een nadere regeling ontwerpen inzake het stemrecht voor de afdeelingen. In de namiddagvergadering heeft ds. L. I R. van den Broek van Berkcnwoude een j referaat gehouden over: De Jeugdbeweging I en de Kerk. ALG. SYNOD. COMM. NED. HERV. KERK. HI. De vergadering neemt kennis van de berichten der Prov. Kerkbesturen en van de commissie tot de zaken der Waalsche kerken, betreffende den uitslag van de stemmingen over de door de Synode van 1928 aangenomen reglementswijzigingen. Ze betreffen twee wij zigingen in het Reglement op de kerkvisita tie, waardoor ook oud-ouderlingen kerkvisi- tator kuDnen zijn, van enkele veranderingen in het Reglement op het pensioenfonds ten behoeve van de predikanten der Ned. Herv. Kerk, en van een toevoeging van art. 61 vran het Reglement op de vacaturen, waardoor voortaan ook bij de approbatie van een be roep door een classicaal bestuur moet blij ken dat de verschenen classicale quota en de verschenen bijdrage voor de kas voor de predikantstraktementen betaald zyn, dat een schriftelijke verklaring overgelegd is van qp kerkelijke administratie, dat art. 27 van het Reglement op de vacaturen is nageleefd en zij bereid is de kosten in art. 73 ge- 1 noemd, te voldoen en dat het aan de prèdi- i kantsplaats verbonden traktement minstens bedraagt het traktement bedoeld in art. la en t» van het Reglement op <le prooi kintetrak- tementen, tenzij de gemeente v&lt on-Ier be palingen van art. 2 al. 1 van het Reglement op d- predikantstraktementen, of van den raad van beheer, krachtens alinea 2 van dat artikel onthefÜDg verkregen heeft. Deze wij zigingen zijn met 66 stemmen (algemeene) aangenomen. Besloten wordt er kennis van te geven aan de regeering en ze inet ingang van l Jan. 1929 in werking te doen treden. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft een plaatselijk reglement van de gemeenten Bath en La them ingezonden ter goedkeuring. Deze goedkeuring is verleend. Het verzoek ora de 2e helft van de toege kende subsidie te doen uitbetalen aan de kerkvoogdij van Edam, wordt ingewilligd. Het comité tot stichting van de gemeen te Maasdijk (cl. 's-Gravenr.age) en de kerke- raao te Geesteren, hebben gevraagd tot uit voering van werken te mogen overgaan, naar art. 19 van het Reglement op het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Besloten wordt te zeggen dal deze vraag eerst dan be antwoord kan worden, wanneer de .stukken, die op de aanvrage betrekking hebben, door de Synodale commissie behoorlijk zullen zijn -=o.üerzocht. Het verzoek van het prov. kerkbestuur van Overijsel tot goedkeuring op een besluit lot zelfstandigverklariDg van de gemeente Door R L de W. 138) ..Ik bedoelde dat ze daar samen met u eef. Mr Quelch was zoo verontwaardigd, ik durfde het hem haast niet te vertellen, dij is zoo teergevoelig. Eens herinner ik lTe Mrs. Crisp werd in haar souvenirs gestoord door Drewilh, d'e opstond om weg gaan Ze was onuitputtelijk in haar be rgingen van spijl. Toen Beresford afscheid van Lola nam, za? hij kans haar te vertellen, dat hij "eesde w eder te zullen instorten of zij niet paar uurties voor hein kon open houden. Zij schudde van neen. een beetje treurig, dacht hij 'k ben in ongenade," pruilde ze, ..en ik Hïori m'n best doen tegenover tante Folke- stone weer goed te maken Even keek ze he n ondeugend aan ..Ik heb pen langn gehad over alles wat wel en waï niet ?eoor!oold i® erder mets Geen woord er over wan- n-cr hij haar mocht komen opzoeken ••'k weet met wat mij in mr. Quelch het •neesl tegenstaat." zeide Drewith de stoep 3n Bellevue afgaand .Zijn naam. zijd of zijn accent Ik mag Londenaars emaar niet in ppn gckleede jas." ver fde hij Beresford glimlachte flauwtjes, maar gaf antwoprd. Jk begrijp niet," zeide Drewith, terwijl ze langs Piccadilly liepen. ..hoe het komt, dat iemand met een lange snor altijd voor liefde heeft voor dikke soep" Maar Beresford luisterde niet. Met zijn gedachten was hij de leegte in zijn leven, die hij juist ontdekt had Al lang had hij ge- welen. dat het einde onvermijdelijk was, maar lot dusver het nog nooit onder oogen gezien. Dikwijls genoeg had hij aan den tijd gedacht. Wanneer alles gedaan zou zijn. Toch 9cheen hij het nu voor het eerst te be seffen. Dus dit was het einde Folkestone was even een gebeurtenis geweest, een sprookje. Zij Dat is nu al de derde maal, dat je te kort schiet in je sociale verplichtingen. Richard," berispte Drewith. ferwijj hij zijn hoed af nam ..Hel was lady Peggv Bristowe." „Lady Peggv Bristowe kan n3ar de maan looppn!" snauwde humeurig Beresford 0. natuurlijk, als jij dat wenscht"; Dre with zweeg verder. .Excuseer me. Drew." zeide lachend Be resford „Ik vrees dat ze niet erg met je ingeno men was Dickie." zeide Drewith op een toon die Beresford noopte hem scherp aan te 2 pt) ..Zij! Wie?" „De tante." luidde het antwoord „Tantes zijn uit den booze vervolgde hij. een taxi aanhoudend ..Nu ga ik je verlaten Met een handbeweging kroop Drewith in een taxi eD reed weg „Ja. dat was hel. peinsde Beresford. ver der doorlnopend lanes Piceadillv. Mrs Crisp mocht hem niet en hij kreeg de bons hij had de bons al gekregen Had Lola niet ge weieerd hem te ontvangen? Mrs. Crisp was allesbehalve vriendelijk geweest. Was nietAlles wa* voorbij Hij was gek 3. Natuurlijk gaau de Oolijke Oesterkinderen ook naar school. Hier zie je hen in de klas bij meester Zeepaard. Ot Oester zit er naast Kees Kabeljauw een opstel te schrijven Ze moeten het hebben over die gevaarlijke schepsels: de menschen, die er altijd op uit zijn om onschuldige visschen en oesters te vangen! 4. En als de opstellen klaar zijn. wordt aan de klas op den zeebioscoop vertoond hoe de mensclien er eigenlijk uitzien; rare wezens, hoor, die op het droge rondscharrelen op hun achtervinnen en die allerlei rare lappen om hun lijf hangen. Klaas Kabeljauw, Oelie Oester en Krulis Kreeft kijken met aandacht naar dat meneertje met slobkousen Obbeübroek (cl. Deventer) wordt in handen van een commissie gesteld. De vergader iiig neemi kennis van oen be sluit van net prov. kerkbestuur van jS.- HoLauo, waai by de gtmeemen Benningbroek Nibbmkwoud en bybekarspel van 1 Jan. 1929 ai gecombineerd zjjn. De pruoideno herinnert aan het besluit van de Synode in haai' zitting van Augustus 192b, betreliende de collecte ten bekceva van de kerkelijk? belangen van het toekomstig Zuiderzeegebied. Hy deelt mede wat net Aio- deramen naar aanleiding van deze aange.e- genneici niet het Moderarac-n van het be stuur van het Zuiderzeeionds besproken heeiL Do vergadering spreekt als haar gevoelen uit dal de Synode door de aanneming van de motie-te Winkel, alleen bedoeld iieeit te zeg gen dat het geld der collecten en dus iiet geld, dat direct uit de kerk komt, gezonden moet worden aan den quaestor-generaal, tex- wyl er later in overleg met het Zuiderzee- fond* een besluit genomen moet worden over de besteding dier gelden en het beheer dezer gelden alleen voorloopig door den quaestor-generaal zal geschieden; dat er blij kens hetgeen in de Synode met instemming vernomen is over de verhouding tot het Zui- derzeefonds geen tegenstelling be&taat tus- schen de Synode en het Zuiderzeefonds en dat de Synode gaarne de meest mogelyke en loyale samenwerking met het Zuiderzoe- fonds begeert. BRANDEN. Groote fabriek te Woraer- veer in vlammen opgegaan. In Worraerveer heelt gisteravond een groote uitslaande brand gewoed, waarbij het kapitale fabriekspand Venezuela van de Cacao- en Chocoladefabriek der firma W. J. Boon en Co. aan den Zaanweg, een prooi der vlammen werd. Even vóór negen werd de hulp van de Wormerveersche brand weer ingeroepen. Onder leiding van haar commandant, den heer P Klinkenberg, be streed de Wormerveersche brandweer liet vuur met al het beschikbaar materieel. Niet lang na de komst van de brandweer laaiden de vlammen hoog op en kleurden den don keren hemel fel rood. De brand zeil bood voor de brandweer geen moeilijkheden, daar het gebouw geheel afgescheiden staal van de overige fabrieken. Hel pand Venezuela, de vroegere drops- fabriek. is thans ingerichl voor de fabricage voor zoete chocolade, terwijl in de bovenver dieping de bakkerij en opslagplaats voor houtwol en emballage zijn. Er bestond voor de omliggende gebou wen der firma geen onmiddellijk gevaar. Dit zelfde kon niet gezegd worden van de brandweerlieden, toen bleek, dat zich in het brandende gebouw e<en met ammoniak ge vulde fabriekskelel bevond. Het gevaar voor uit elkander springen was niet denkbeeldig. Doordat een leiding o mden ketel heen doorbrandde, geraakte de inhoud in brand. Er ontwikkelde zich een vuurkolom, die het vuur in hevigheid deed toenemen. Epn ge weldige vonkenregen woei over do Zaan in de richting Wormerveer Deze was zóó hevig dat een brandweerladder, die op eenige hon derden meters afstands van de fabriek was. in brand geraakte. De: brandweer van de gemeente Koog aan de Zaan. Zaandijk en Westzaan waren met materieel naar de plaats van hel onheil gekomen, maar be hoefden geen assistentie te verleenen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in hot duister. Tc- halfzes heeft het personeel de fabriek in goede orde ver laten. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Delft is gisterenmiddag een vrij ern stige brand ontstaan in het pakhuis van den koopman Sehenkeveld aan het Noordeinde. De nolitie-brandweer was spoedig ter plaatse en doofde het vuur met 2 stralen op de motorspuit. Twee paarden konden met moeite worden gered. De schade wordt niet door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is onneKeiid. Te1 Oudenbosch is de schuur van de boer derij van v. H afgebrand. De oogst, alsmede enkele koeien en varkens gingen verloren. De bakkerij van J. Vos te Valthe is uitge*- brand. Alles was verzekerd. Terwijl de bewoners afwezig waren. i9 door onbekende oorzaak een groote schuur op de boerderij van J. Kwajemakers aan de z. g. n Klad. onder de gemeente Steenbergen, een prooi der vlammen geworden. Behalve de schuur gingen twee paarden, een varken, een partij hooi en stroo. benevens verschil lende landbouwgereedschappen in het vuur verloren. STRASSBURGERS LEEUWENTEMMER TREEDT WEER OP. De dioren waren laks en lastig. Onder groote spanning van de gelieele directie en het personeel, voor zoover het om een hoekje kijken kon, is gisteravond Ic Den Haag de dresseur Petersen van het circus Strassburger weer voor het eerst sinds zijn ongeluk in de piste verschenen met zijn leeuwen. Zooals hij meegedeeld had waren de vrouwtjes echter in den wagen gebleven. Ook Lux mochl nog niet van de partij zijn. M ei was Pascha onder het gezelschap. Nauwelijks waren de dieren in de arena of zij begonnen weer te stoeien. Pascha maakte den boel weer aan den gang. Maar Petersen stapte de kooi binnen, riep met harde stem Pascha tot de orde. die onmid dellijk gehoorzaamde, en nam toen de ovatie in ontvangst die het publiek hem bracht. Toen begon hij met hel afwerken van zijn gewone nummers. De dieren waren laks en lastig Ze keken hun temmer, vreemd aan. Petersen droeg namelijk zijn rechterhand nog in een draagdoek Het wil niet al.te best opschieten met de wond. De dokter heeft hem ontraden de hand te gebruiken. Alles moest dus met de linker hand gebeuren. De groote pyramide werd met moeite gevormd. Het publiek zat in groote span ning. De stand rond den fauteuil gaf ook heel wat hoofdbreken Met den divan kwam de jonge leeuw, die met hem op de bank moet gaan liggen, verkeerd toegesprongen, zoodat Petersen sneller dan andcr9 moest opstaan, zegt het „Vad." Toen snerpte het fluitje van den Ober- spielleiter door het circus Petersen joeg de leeuwen in de loopgang. Zijn vrouw slaakte een zucht. De rust van den baas heeft den dieren geen goed gedaan. Ze waren als een es- couade infanterie op Maandagmorgen bij w erken te velde. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 November, onderscheidenlijk van 9.30 uur, 10.30 uur en 11.30 uur voormiddags tot 14.30 uur namiddags, wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid, zyn ingehaald. DCOR BEN HOND GEBETEN. Te Delft wilde een 7-jarige knaap het eten wegnemen bij een vastliggenden hond. Het nijdige dier viel den knaap aan en beet hem zóó ernstig in het gelaat, dat heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. NOORDE1NDE 11. Giro 35938. Tflel. 706. 5962 geweest om naar Londen terug te gaan Hij had met energie terug moeten keeren tot het buitenleven en verder trachten haar te ver geten Het kwam allemaal door dat dwaze iets in hem, wat hij niet onder woorden kon brengen In ieder geval, het was nu te laat. Bovendien, wat deed het er toe Doelloos liep hij door, steeds den weg volgend, die voor hem open lag. Toen hij ten laatste e^ns om zich heen keek. merkte hij in een volmaakt onbekende omgeving te zijn. Op zijn vraag aan een armoedig uit ziend mannetje in een kale gekleede jas, waar hij was kreeg hij ten antwoord Pim- liw. De man keek hem verbaasd aan. alsof om zonder het te welen in Pimliw te zijn iels heel ongewoons was Beresford had ta melijk lang werk voor hij uit Pimliw en goed en wel in de bekende wereld was. •waar hij een leege taxi zag staan Tot laat in den avond zat hij met een vel papier, waarop een paar cijfers, voor zich. Hij had nu een vraagstuk onder de oogen te zien Het vraagstuk. In elk geval had hij nog een paar weken in het verschiet, besloot hij. de asch uit zijn pijp kloppend en aan stalten makend om naar bed te gaan HOOFDSTUK XVII. Hel Voorschrift van Dr. Tallis. Uren achter elkaar had Beresford recht voor zich uit zitten staren. Het was over twaait. maar het ontbijt stond nog op tafel juist zooals de concierge het drie uur gele den had boven gebracht Al een paar maa! was hij gekomen om af te nemen, maar met een vluchtige hoofdbeweging even wegge zonden De koffie stond koud en de koffie pot, eieren en spek lagen als een onsmake lijk hoopje tusschen een grijze koek ge stold vet. Op een hoek van de tafel lagen bankpa pier, aanteekeningen, zilver en kqper geld door elkaar. Nog dienzelfden morgen had hij het met hegeerige vingers en kloppend hart geteld. Elf pond. vier shillings en drie pennies. De cijfers schenen wel ingebrand in zijn hersens. Uren achter elkaar had hij er naar zitten slaren Overal zag hij ze Zouden zeelui dat zelfde gevoel hebben als ze met een leeg watervat in een open boot rondzwakten? Hij vermoedde het. Even later dwaslde zijn blik af van den wand tegenover hem en bleef ruslen op hot tele foontoestel. Een ondeelbaar oogenblik ver helderde een glimlach zijn sombere trek ken. Dat was do schakel met Lola. Maar be stond er nog wel een schakel met Lola? Elf pond. vier shillings en drie pennies! Het beteekende. dat hel einde heel nabij was. er feitelijk al was Hij voelde zich ver pletterd door den schok die <1p ontdekking hem had gegeven. Wat was hij toch een dwaas geweest. Toch was het eigenaardig dat het noodlot zoo aan één stuk door mee werkte om hem te helpen zoo spoedig mo gelijk door zijn geld heen te komen. Daar had je dat dure verblijf in het Ritz Carlton, terwij! Lola in Bellevue logeerde. Die drom- melsche pech verder maar waartoe de geheele lijst van zijn tegenspoeden op te maken? Ergens verborgen in de diepste diepte van zijn hersens voDd hij de gelief koosde uitdrukking van een Londensehe jongen, die tot zijn sectie behoord had. „Zie zoo. vriendje, daar heb je voorloopig genoeg aan." Dat was nu precies met hem ook het geval. Voorloopig zou hij er ook. genoeg aan hebben. Langzaam dook uit den chaos van zijn verwarde gedachten het Groote Besluit op. Het was alsof heoi een verdoovend middel werd toegediend. Dat kleine tubetje met morphine-tabietlen, dat hij mee terug uit Frankrijk had gebracht, zweefde hem steeds voor oogen. Eerst had hij er legen gestreden, maar langzamerhand was hij er overheen gekomen en nu zei f3 bijna verzoend met het onvermijdelijke Evenals een kleeding- stuk liet hij den wil om te leven zakken. Ieder had het recht over zich zelf te be schikken. Had iemand, die een lijkschou wing deed. dat niet in hel publiek verkon digd? Tijdelijke waanzin noemde men het, tijdelijke Weer viel zijn blik op de telefoon. Ijlings greep hij naar het toestel en zonder zich tijd te geven om na te denken, vroeg hij het nummer V3n Bellevue Hij wilde Lola alles vertellen. Zij zou hem begrijpen. Hij zou gaan werken, ja werken en volhouden. Even later hing hij met een trillend ge luid het toestel weer aan den haak. Zij was nog altijd weg. Zij was heengegaan om hem He vermijden. Gedurende de afgeloopen veertien dagen bad hij ieder oogenblik getelefoneerd en steeds weer hetzelfde antwoord gekregen, dat miss Craven nl een paar dagen uit was, of dat miss Craven nog niet terug was. Tot tweemaal toe had hij geschreven, maar beide keeren geen antwoord ontvangen. Inderdaad hel was pen sprookje geweest, had hij zichzplf wel al honderdmaal voor gehouden en dit was er het einde van. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9